Eilandelijke scholen maken 200 'Kijkdijken' Lejplatanen sieren Dirkslandse haven EIIAtlDEtl-ttlEUWS Bij zondere bij stand geeft wat financiële ruimte Buurtsport brengt jeugd in beweging Gesubsidieerde arbeid Plaatsing speeltoestellen Boomplantdag Nieuwe bomen Steneweg ALTIJD IETS BIJZONDERS HU Expositie waterschapshuis Middelharnis EIIAtfDBI-IIIEUWS Afsluitingsbingo duivenvereniging Uitslagen damver. 'Dirksland' Uitslagen maandag 17 maart Op 18 april verschijnt onze krant huis-aan-huis! EMEENTE ||fiDDELHARNIS PAGINA H VRIJDAG 28 MAART 2003 Van dinsdag 1 april tot en met don derdag 10 april worden in het Water- scliapshuis in Middelharnis de twee honderd Kijkdijken geëxposeerd, die leerlingen van de scholen op Goeree- Overflakkee hebben gemaakt. In januari 2003 startten de scholen op het eiland met het project 'Kijkdij ken' van de Stichtingen Podium Goe- ree-Overflakkee. De aanleiding voor 'Kijkdijken' was de herdenking van de watersnoodramp van 1953. In het kader van de herdenking werden - en worden - op school lessen aangeboden die zich in brede zin richten op onze relatie tot het water: water als vriend of als vijand. Tevens hanteert het pro ject de jaartallen 1953, 2003 en 2053 als rode draad om - met inachtneming van het verleden - op een interactieve en toekomstgerichte wijze te verken nen op welke manieren land en water zich tot elkaar kunnen verhouden en wat dat betekent voor leefbaarheid en gewoontes. Kijkdijken is in opdracht van de Stichting Podium Goeree-Overflakkee ontwikkeld door het Kunstgebouw Zuid-Holland en werd mede mogelijk gemaakt door de vier eilandelijke gemeenten, en het project Cul- tuurbereik van de Provincie Zuid-Holland. De expositie heeft als basismateriaal een doos in de vorm van een dijk, met een les pakket voor onderbouw en bovenbouw van basisonderwijs en het eerste jaar van het voortgezet onderwijs. Deze lege dijkdoos moest door de leerlingen worden gevuld, verder worden vormgegeven en aangekleed vanuit de thematiek van het project. Als afsluiting wordt er van de ruim 200 dijkdo- zen van de deelnemende scholen een grote 'dijktentoonstelling' gemaakt die een boei end beeld zal geven van de relatie tussen Goeree-Overflakkee en het water. De expositie 'Kijkdijken' vindt een gastvrij onderdak in het Waterschapshuis, Dwars- weg 40 te Middelharnis. Gelijktijdig met het project 'Kijkdijken' brengt het Waterschap Goeree-Overflakkee op een voor kinderen toegankelijke wijze zijn visie voor het waterbeheer en waterkeringen in beeld. Onder meer door de verandering van het kli maat en de zeespiegehijzing is er een andere manier nodig om met water om te gaan. De volgende vragen kunnen dan gesteld wor den: hoe veilig zijn we anno 2003 nu eigen lijk achter onze duinen en dijken? Zijn de duinen en dijken sterk genoeg om een super- storm te doorstaan? Moeten we de dijken verbeteren? Of is de opvang van het hemel water nu het grootste probleem? Hoe het waterbeheer er in de toekomst op Goeree- Overflakkee uit zou kunnen zien, wordt op de tentoonstelling 'Kijkdijken' door het Waterschap uit de doeken gedaan. De expositie, die begint op dinsdag 1 april en eindigt op donderdag 10 april, kan worden bezocht tijdens kantooruren (8.30-12.00 en 13.00-17.00 uur), op zaterdag 5 april (10.00- 16.00 uur) en op een viertal avonden (dins dag 1 april, vrijdag 4 april, dinsdag 8 april en donderdag 10 april) van 19.00 tot 21.00 uur. De toegang is gratis en alle bezoekers krij gen een consumptie aangeboden door het Waterschap. Op woensdag 2 april om 13.00 uur wordt de expositie officieel geopend door de Commissaris van de Koningin in de provincie Zuid-Holland, de heer J. Franssen. OOLTGENSPLAAT - Duivenvereniging 'de Zwaluw' organiseert haar laatste bingo van dit seizoen. Het duiven vliegseizoen staat weer voor de deur (april), maar vóór het zover is, wil de vereniging het bingoseizoen afsluiten met een ongeëvenaard gezellige bingoavond met mooie prijzen, op vrijdag 28 maart a.s. De hoofdprijs is een winkelwa gen vol boodschappen met merkartikelen, afkomstig van de Golff supermarkt te Oolt- gensplaat. Ook worden deze avond twee grandioze vleesschotels verloot, afkomstig van de slagerij van de Cl000 te Sommels- dijk. Deze bingo wordt gehouden in de kan tine van duivenvereniging 'de Zwaluw', Dorpsweg 2 te Ooitgensplaat. De zaal gaat open om J 9.00 uur, de koffie en thee (gra tis!) staan dan klaar, de avond begint om 20.00 uur. Afdl: H. Kéuvelaar - D. Wolfert1 - 1 Joh. Wolfert - M. van 't GeloofO - 3 Afd2: W. Nieuwland - C. v.d. Kroon1 - 1 J. v.d. Groef - A. LosO - 3 Beker: W. Knöps - H. de MunckO - 2 Eindstand afd. 1: 1. H. Keuvelaar.....18 - 33 2. Joh. Wolfert18 - 30 3. Jac. Wolfert18 - 29 4. M. van 't Geloof18 - 27 5. D. Wolfert18 - 23 6. C. van Prooijen18 - 2Ó 7. J, Knöps18 - 12 Een paar keer per jaar heb ik er last van. Als ik in de winkel sta en naar buiten kijk, zie ik veel mensen lopen met één of meerdere plastictasjes. Bij sommige tas jes zie ik aan de kleur in één oogopslag van welke winkel ze zijn. Dan weet ik dus al of er schoenen in dat tasje zitten of een hoed of iets van kleding. En als het een grote tas is weet ik zelfs dat er een jas in zit. Ja, en dan krijg ik het. Dan wordt ik zo ongelooflijk nieuwrsgie- rig en ben ik zo verschrikkelijk benieuwd wat er in dat tasje zit. Het is iets nieuws, dat is wel zeker. Maar wat? Welke schoenen, welke jas? Soms kun je ook aan de mensen zien dat ze heel blij zijn met wat er in dat tasje zit. Ze lopen dan keurig rechtop, met een glimlach op hun gezicht en met hun tasje een beetje nonchalant te zwaaien. Dan ga ik lopen verzirmen wat er in dat tasje zou kunnen zitten. Ik zie de jas of de schoenen al voor me. En als er dan iemand in de winkel komt met een tasje bij zich, dan wordt mijn nieuwsgierig heid nog groter. Maar ik durf het niet te vragen. Het gaat mij tenslotte ook niet aan. Bovendien heb ik het één keer geprobeerd en toen bleken er in het tasje bruine sokken voor opa te zitten. Gelukkig is het nu ook de tijd van het jaar dat de verschillende vervoerders pakjes met onbekende inhoud bren- gen.En die mag ik wel open maken. Heerlijk. Daar moet dan alles voor wij ken. Natuurlijk, klanten gaan voor, maar verder blijft alles liggen als er een doos met nieuwe stalen binnenkomt. Deze tijd van het jaar vind ik vertegenwoordi gers ook leuke mensen. Als ze tenminste een grote koffer bij zich hebben die vol zit met nieuwe dingen. En ook dit jaar hebben de ontwerpers en inkopers goed hun best gedaan. We hebben nog lang niet alles binnen, maar er zijn al prachtige linnen gordijnstoffen in wel hele warme aardetinten.Erg natuurlijk, met de voor- en nadelen van linnen. Prachtig te combineren met wol len structuurtapijten of nieuwe lami- naatvloeren. En er komt nog meer. Een nieuwe vinylcollectie, inbetweens, nieuw-klassiek, rolgordijnen.Hoogst- waarschijnlijk zal ook dit seizoen mijn nieuwslust wel bevredigd worden en dan vind ik weer rust. Tot het volgende sei zoen. Dan begint het weer. Julia Campfens, 'Met Binnenhuis' De havenkom van Dirksland heeft sinds kort een heel ander aanzien. De gemeente heeft langs het water een aantal lei platanen geplant, die dit deel van het dorp zeker verfraai en. Ook zijn er enkele parkeerplaatsen gerealiseerd, die in een behoefte blijken te voorzien. Het planten van de bomen en de aanleg van de parkeerplaatsen zijn een direct gevolg van de instelling van de 30-kilometerzone aldaar. Op grond van wettelijke bepalingen is het scheiden van verkeersstro men in zo'n zone niet mogelijk, waardoor het fietspad langs de havenkom verwijderd moest worden. De aldus vrijgekomen strook grond heeft de gemeente gebruikt om de leiplatanen te planten en de parkeerplaatsen aan te leggen. Een stukje dorpsverfraaiing, dat reeds diverse positieve reacties heeft opgeleverd, maar dat op dit moment niet moet worden gezien als een eerste stap op weg naar een ingrij pende opknapbeurt voor de hele havenkom. De haven van Dirksland is eigendom van het waterschap Goeree-Overflakkee en dat wil pas iets ondernemen - met name wat betreft de waterkwaliteit - als er meer duidelijkheid is over het al dan niet brak worden van het Haringvliet en de daarmee verband houdende aanleg van een zoet waterkanaal van Middelharnis naar het Dirkslandse Sas. Zodra die duidelijkheid er is, zullen waterschap en gemeente samen plannen ontwikkelen voor de haven. Hebt u interesse om hierin te adverteren, neem dan contact op met onze advertentie-verkoop: Tel. (06) SO 44 83 S3 of tel. (0187) 47 10 20 Middelharnis in M nieüws... Heeft u een inkwamen op minimum niveau? Dan kan bet heel moeil^k zijn om de eindjes aan elkaar te knopen en allerlei onkosten te beta len. In geval van bijzondere hosten kunt u in een aantal gevallen bij tie gemeente een beroep doen op de bijzondere bijstand. U komt daar voor in aanmerking als uw inkomen op bijstandsniveau Ugt, of iets daar boven. Dus ook als u bijvoorbeeld AOW en een klein pensioen beeft Bij de beoordeling Iioudt de gemeente niet alleen rekening met het inkomen, maar ook met liet bedrag dat u op uw spaarrekening iiebt staan. Als u onvol doende verzekerd bent voor begrafenis kosten, dan wordt een bepaald bedrag buiten beschouwing gelaten. Bijzondere hosten Voorbeelden van bijzondere kosten waarvoor de gemeente bijzondere bij stand kan verstrekken, zijn: medische hulpmiddelen die het zie kenhuis niet vergoedt een bril of contactlenzen die het zie kenfonds niet helemaal vergoedt een hoge eigen bijdrage bij ziektekos ten lidmaatschap van een vereniging of sportclub Duurxame gebruiksgoederen Duurzame gebruiksgoederen, zoals de wasmachine en de koelkast, kunnen plotseling aan vervanging toe zijn. Dat kan grote fmanciële problemen geven. Daarom kan de gemeente ook in deze gevallen bijstand geven. Die bijstand bestaat uit een renteloze lening. Maar voor mensen die al twee jaar of langer van een minimuminkomen leven, geldt iets anders: zij kunnen elke twee jaar maximaal 1.362,00 ontvangen. Eigen bijdrage/drempelbedrttg Soms vergoedt de gemeente maar een gedeelte van de kosten. De reden daar van kan zijn dat uw inkomen te hoog is voor een totale vergoeding. Een andere mogelijke reden is dat u meer heeft uit gegeven dan strikt noodzakelijk is. U moet dan nog een eigen bijdrage beta len. Ook kunt u te maken krijgen met een zogenoemd drempelbedrag: pas als uw kosten hoger zijn dan deze drempel kunt u bijstand ontvangen. Wat gebeurt er met WTW-ers en ID-ers? De rijksoverheid is aan het bezuinigen op gesubsidieerde arbeid. Als gevolg daarvan moet de gemeente de aantallen WFW-ers en ID-ers terugbrengen. WTW- en ID- banen zijn allebei bedoeld om langdurig werklozen via een gesubsidieerde baan een opstapje te geven in de richting van reguliere arbeid. WlW-ers hebben een dienstverband op basis van de Wet Inschakeling Werkzoe kenden (vandaar de aanduiding WTW-ers) en werken bij de gemeente of een gelieerde stichting. Voorheen stonden ze te boek als banenpoolers. In de gemeente MiddeUiamis gaat het om circa twaalf mensen. ID-banen, tot voor kort bekend als Melkert-banen, zijn instroom- of door- stroombanen bij een instelling. ID-ers hebben geen dienstverband met de gemeente, maar met een instelling. In totaal zijn er ruim twintig werkzaam bin nen de gemeente Middelharnis. Gemeenten moeten, in opdracht van de rijksoverheid, beleid ontwikkelen dat erop is gericht om de aantallen WTW-ers en ID-ers te verminderen. De gemeente Middelharnis probeert dat beleid zo vorm te geven, dat er zo min mogelijk conse quenties zijn voor de betreffende mede werkers. Overigens is het, met het oog op de kabi netsformatie, nog onzeker hoe de toe komst van de gesubsidieerde arbeid er exact uit zal zien. De voorbereidende x---------------- werkzaamheden voor de aanleg van een nieuwe speelplaats in de Prins Bemhardlaan en de Joost van den Vondellaan zitten erop. De afdeling on- ------------------ derhoud van de gemeente gaat spoedig speeltoestellen plaatsen. Deze toestellen voldoen aan strenge eisen en worden gekleurd volgens nieuwe normen. Ook de toestellen op de reeds bestaande speelplaatsen binnen de gemeente moe ten aan deze eisen voldoen. Alle speel plaatsen worden periodiek gekeurd, waarbij ook aandacht uitgaat naar de 'val- demping' rond de toestellen. Die moet uiteraard goed in orde moet zijn. Neemt u, ondanks onze mspecties, onvol komenheden waar, dan kunt u deze altijd doorgeven via ons informatienimimer: 0187-471147. De rijksoverheid heeft reeds een subsidie regeling opgesteld, die erop gericht is om 10.000 ID-banen regulier te maken. De werkgevers van ID-medewerkers moeten hier zelf mee aan de slag en dus een beroep op de regeling doen. De gemeen te stimuleert dit en hoopt dat de werkge vers allemaal meedoen. Onlangs heeft de gemeente Middelharnis alle werkgevers met ID-medewerkers een informatiepak ket toegestuurd. Op woensdag 26 maart was het landelijke boomplantdag. De gemeente Middelharnis plantte die dag, samen met de schooLkmderen uit de groepen acht, een aantal bomen in plan 'Westplaat'. Waar mogelijk zijn de plant soenen in deze nieuwe wijk nu ingericht en aangeplant. In de afgelopen periode heeft de afdeling onderhoud veel gerepareerd en gesnoeid in het gemeentelijk groen. Zo zijn aan de Steneweg alle bomen vervangen. De ver wijderde bomen hadden onvoldoende groeikracht en waren in slechte conditie. Nadat het aanbrengen van nieuwe 'bomengrond' zijn de nieuwe bomen geplant. Het gaat om de Carpinus betulus 'Frans Fontaine', de boom van het jaar 2003: een haagbeuk die zuilvormig opgroeit. De nieuwe bomen hebben ruim voldoende ruimte om goed te wortelen en gezond door te groeien. "We maken lol met elkaar en we bewegen. De opkomst is heel goed." Rutger Pesch van BeActive maakt een tevreden indruk In januari begon hij op Goeree-Overflakkee met bewegingsactiviteiten voor de jeugd van 10 tot 14 jaar. Na bijna drie maanden kan zonder twijfel wor den gespro ken van een veelbelovende start. Buurtsport onder die noe mer staan de bewegingsacti viteiten bekend - is een onder deel van de zogenoemde 'jeugdsportsti- mulering', het beleid van de vier eilande lijke gemeenten om de jeugd meer in beweging te brengen. Bij het project zijn naast de gemeenten ook de Sportraad Zuid-Holland, het jongerenwerk en de Rabobank betrokken. BeActive uit Mid delharnis werd mgeschakeld om het pro jectonderdeel buurtsport vorm te geven en uit te voeren. Andere onderdelen - waaronder een quickscan op scholen en de mogelijkheid voor verenigingen om advies te vragen op het gebied van jeugd beleid - zijn in handen van de Sportraad Ziüd-Holland. Enthousiast maken "Kinderen bewegen te weinig", vertelt- Rutger Pesch over de achtergrond van het project. "Dat is een algemeen probleem, maar er is bewust gekozen voor de groep van 10 tot 14 jaar. Dat is namelijk de groep die je nog kunt bereiken; daarna wordt het moeilijker. Wat wij proberen is de jeugd enthousiast te maken om meer te gaan bewegen en rmnder achter de com puter en de tv te zitten". De officiële start van de jeugdsportstimu- lering, die al gauw verdergmg onder de noemer 'Be Cool, Be Smart, Be Active', was een groot succes. De grote zeskamp bij het Diekhuus, in september 2002, trok meer dan tweehonderd kinderen. En na de echte start in januari is de aantrek kingskracht niet bepaald ingezakt, "We hebben overal een stevige opkomst, Buurtsport is eens in de vier weken in elke kern op het eiland. Middelharnis en Sonunelsdijk hebben we samengevoegd, waardoor we elke twee weken in De Sta- ver zijn. Nu houden we de activiteiten nog biimen, maar m mei gaan we ook naar buiten. Het hangt er maar net vanaf wat de jeugd wil. Want de deelnemers bepa len gedeeltelijk zelf wat er op het pro gramma komt. Zelf kiezen is erg belang rijk." Pesch noemt een grote verscheiden heid aan mogelijke activiteiten: van voetbal tot worstelen, van basketbal tot levend Stratego en van een ritje over de turablingbaan tot 'een reis om de wereld'. Sommige activiteiten organiseert BeActi ve samen met sportverenigingen. Alle scholen Rutger Pesch bezoekt alle scholen op Goeree-Overflakkee en maakt de kinde ren overal enthousiast door middel van een gastles tijdens het gymnastiekuiutje. "Alle scholen doen mee. De jeugd is best bereid te bewegen, maar er is wel een duwtje in de rug nodig om ze zover te krij gen. Buiutsport is laagdrempelig en gratis. De kinderen ontdekken zelf dat het leuk is om te bewegen. We hebben veel lol met elkaar," Het uiteindelijke doel van jeugdsportsti- mulering is dat de deelnemers blijven bewegen, ook later, in verenigingsver band of anderszins. Vragen stellen - bijvoorbeeld over het programma is mogelijk via buurtsport@123beacti- ve.nl. e«@«##*#»«*®#*«#* 9 Kon. Julianaweg 45,3241 XB Middelharnis Tel. (0187) 47 55 55 Fax (0187) 47 55 47 e-mail: info@middelharnis.nl www.middelhamis.ni

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 11