Uitgetreden Poolse priester bezoekt Nederland Wachtlijsten in verpleegliuizen, verzorgingshuizen en bij de thuiszorg flinlt gedaald verloven Nierstichting vindt 4,5 jaar wacliten op niertransplantatie onacceptabel op uitnodiging In de Rechte Straat Uitslagen Dam- en schaakver. 'Ontspanning' Winterkampioenschappen Stellendam Succesvol turnweekend voor turnsters Sparta Teclmische School zoekt namen en adressen Abortus Grap 'Toeval' Resultaten Driekamp Z.C. de Schotejil Uitslagen maandag 17 maart competitie ronde 24: Bij denken jullie natuurlijk aan leuke kaartjes. Maatschappelijk onacceptabel Op uitnodiging van de Stichting In de Rechte Straat is de uitgetreden Poolse priester Tomasz Pieczko op bezoek in Nederland. Nadat Piezco in 1994 tot priester werd gewijd, was hij vice-directeur van het klein seminarie van de Kapucijnen in de Italiaan se provincie Liguria. In toenemende mate kreeg hij echter twijfels bij de roomse dog ma's, reden waarom hij om overplaatsing naar Polen verzocht. Gedurende een jaar werkte hij in een parochie die geleid werd door de Kapucijnen. In 1995 ging hij op verzoek van de provin ciale overste als geestelijk verzorger in een oncologisch ziekenhuis in Krakau werken. Zijn geestelijk vragen werden alleen maar groter. In 1997 besloot hij zijn priesterambt neer te leggen, waardoor hij brodeloos op straat kwam te staan. De jaren erna verdien de hij de kost als chauffeur, metselaar en welzijnswerker Gereformeerde geschriften Na een lange zoektocht belandde de uitge treden priester in de Gereformeerde Kerk van Warschau. Daar kwam hij voor het eerst in aanraking met gereformeerde geschriften, waarin hij het antwoord op zijn geestelijke vragen vond. In februari 2001 deed hij in de Gereformeerde Kerk van Warschau beUjde- nis. Een maand later had hij voor het eerst contact met een delegatie van stichting In de Rechte Straat. Deze .stichting bood hem de mogelijkheid een gereformeerde theologi sche opleiding te gaan volgen aan de vrije gereformeerde faculteit van Aix-en-Proven- ce. In Frankrijk groeide bij Pieczko het verlan gen het Evangelie van vrije genade, zoals hij dat zelf had ontdekt, te verbreiden in zijn vaderland. Zijn theologische studie loopt inmiddels ten einde. Binnen enkele maanden zal hij terugkeren naar Polen, om voor stich ting In de Rechte Straat pionierswerk te gaan verrichten in het meest roomse land van Europa. Daarmee opent IRS een totaal nieuw arbeidsveld. Vooraf zal Pieczko een serie spreekbeurten in Nederland verzorgen. Deze worden gehouden in de volgende plaatsen: Zaterdag S april: IRS Ontmoetingsdag In de aula van het Driestar College, gebouw Alpha Ronsseplein 1, Gouda, op loopafstand van het NS-station.Aanvang: 10.30 uur. Woensdag 9 april: Hervormd Centrum 'De Haven', Havenstraat 1, Monster. Ope ning; ds. L.W.Ch. Ruijgrok. Aanvang: 19.45 uur Donderdag 10 april: Van Lodenstein Col lege, Zuiderinslag 1, Hoevelaken. Ope ning: ds. C. Westerink. Aanvang: 19.45 uur Vrijdag 11 april: (Chr. ger.) Maranatha- kerk, Pyramideweg 66, Urk. Opening: plaatselijke predikant. Aanvang: 19.30 uur. Getuigenis Pieczko "Op 8 oktober 1965 ben ik geboren in Polen, in Krakau. Mijn vader was dokter, mijn moeder heeft geschiedenis gestudeerd aan de universiteit van Krakau. Ik heb nog een jongere broer. Mijn ouders hadden grote moeite met de Rooms-katholieke Kerk. Ze stonden erg kritisch tegenover de kerklei ding. Al vrij spoedig ging mijn vader 's zon dags niet meer naar de mis, maar hij stond er wel op dat ik de catechismuslessen zou vol gen. Later heb ik de reden begrepen waarom mijn ouders zo anti-clerikaal waren: er ging een heel slecht getuigenis uit van de priesters die zij kenden. Ter verheldering nog iets meer over ons gezin. Er heerste duidelijk een patriarchaal patroon. Wanneer mijn vader gesproken had, was dat ook beslist het laatste woord. Mijn broer en ik werden aan een strenge dis cipline onderworpen. Vooral ik als de oudste moest een goed voorbeeld geven. De herinner me dat ik niet al te veel verkeerd moest doen, of ik kreeg er stevig van langs met een riem die speciaal voor dat doel altijd gereed lag. Als ik daar nu over nadenk, meen ik dat mijn ouders eigenlijk nog niet rijp waren voor de opvoeding van kinderen. Vader had ook bijzondere moeilijkheden met de zedenleer van de kerk, vanwege zijn beroep als medicus. Hij was gynaecoloog en verloskundige. Hij verrichtte op eigen hout je abortussen. Ik had daar de grootste moei te mee. Van de ene kant werd ik verplicht om de catechismuslessen te volgen en van de andere kant hoorde ik thuis dat mijn vader het niet eens was met de zedenleer die daar verkondigd werd. Die tweespalt duurde gedurende de lagere school en ook geduren de de humaniora (studie van de Griekse en Latijnse klassieken). Daarom trok ik mij in mezelf terug en sprak over wezenlijke dingen van het leven zo weinig mogelijk met mijn ouders. Ik ging zelf op zoek naar God, De probeerde Hem zo dicht mogelijk te naderen, vooral in de moeilijke ogenblikken van mijn leven. Een voorbeeld: als mijn ouders in heftige huwelijksmoeilijkheden gewikkeld waren, bad ik op mijn knieën tot God om uitkomst en verlichting voor hen en voor ons, de kin deren. Heel anders dan voor mijn ouders was de priester een figuur die mij boeide. Ik zocht naar rust en helderheid in mijn leven. De wil de alles overzien en op een rijtje hebben. Ik wilde orde scheppen in de emotionele chaos waarin ik verkeerde. Daarom zocht ik con tact met verschillende priesters. Ook begon ik stichtelijke lectuur te lezen. Rechtenstudie Nadat ik klaar was met mijn gymnasiale stu dies, ben ik rechten gaan studeren aan de universiteit van Krakau. Dat was nu wel niet de studie waarvan ik gedroomd had, maar ik leefde in een kleine stad en ik beschikte niet over voldoende informatie over de andere studiemogelijkheden van de universiteit. Daarnaast hadden mijn ouders mij ook in die richting gepousseerd. Voor mijn universitaire studies moest ik dus naar Krakau. Daar woonden wel wat fami lieleden, maar ik was er tegeüjk ver van mijn ouders vandaan. Ik heb er geleefd als een hond die ineens niet meer aan de ketting lag. Ik genoot van de vrijheid.in het goede en in het kwade. De moet erkennen dat ik geen goede student was. Van mijn studie kwam weinig terecht. Ik hield er meer van om pret te maken met vrienden en vriendirmen. Desondanks voel de ik van binnen een steeds meer schrijnen de leegte. Ik begon daarom deel te nemen aan, vanzelfsprekend rooms-katholieke, gebedsgroepen. Langzamerhand ontstond het verlangen om intenser met God en voor God te leven. Ook tijdens mijn gynmasiale studies was wel eens het idee opgekomen om priester te wor den, maar dat was altijd vaag gebleven. Wel wilde ik van de aanvang af priester in een kloosterorde worden. De kloosterlingen maakten op mij een veel betere indruk dan de pastoors en de kapelaans in de parochies, bij wie alles vaak om het geld draaide. Een tijd lang zat ik te dubben: moet ik een meer beschouwende of een meer actieve orde kie zen. Na twee jaar viel mijn keuze op de Jezuïeten. Ik trof alle voorbereidingen en onderging verschillende, vooral psychologi sche, tests, maar trok mij op het laatste moment terug. Niet intreden Een jaar lang bleef ik erover nadenken: wat dan? Tenslotte wist ik het zeker: ik wil niet intreden bij de Jezuïeten, want ik wil een meer heroïsch leven leiden. Ik zoek het bij een strengere orde. Het werd de kloosterorde van de Kapucijnen. Die hadden op mij de indruk gemaakt dat zij zich verre hielden van alle kerkpohtiek en zich vooral wilden rich ten op de 'underdogs', de marginalen in de maatschappij, de armen. Zij leken mij ook open, sympathiek en joviaal. In 1987 ben ik ingetreden in het noviciaat, het proefjaar van de Kapucijnen. Mijn ouders waren het beslist niet eens met mijn keuze. Zij begonnen vijandig tegenover mij te staan. Ik moet erkennen dat ik hen ook niet de reden van mijn keuze gezegd had. Ik vond dat dit een heel persoonlijke beslissing was, waarvoor ik aan niemand verantwoording hoefde af te leggen. Het noviciaat was ingericht volgens de tradi tionele maatstaven. Vanaf negen uur 's avonds tot zeven uur in de morgen was er het heilige stilzwijgen. Daarna was er het werk in de stallen en op het veld. Daarnaast moes ten we de kloosterregel bestuderen en ons verdiepen in stichtelijke lectuur. We hadden twee uur meditatie per dag. Dit alles, en nog andere vrome praktijken, werd geregeld vol gens de grillen van de novicemeester, een chaotische persoonlijkheid. Je mocht bij voorbeeld nooit iets eten of drinken in je eigen kamer. Als er dan toch op iemands kamer een glas, ook al was dat leeg, gevon den werd, sloeg hij groot alarm. Wij mochten ook geen brieven schrijven of ontvangen. Alleen onze ouders waren van die regel uitgezonderd. De novicemeester opende de brieven van anderen die ons schreven en las ze, maar gaf ze ons niet. Wel citeerde hij er het een of ander uit voor alle novicen, bij wijze van grap. Mij is dat twee keer overkomen. Hij had bUjkbaar ook grote moeite met het zevende (rooms-katholieke zesde) gebod. Bij voorkeur sprak hij dan ook over proble men op seksueel gebied. Waimeer een novi ce het klooster verliet om terug te keren in de wereld, vertelde de novicemeester aan ons allemaal wat de reden van dat vertrek was geweest. Hij deed dan vooral met veel ple zier uit de doeken welke seksuele moeilijk heden deze gedroste kloosterling (volgens hem dan) had. Na zoveel jaren vraag ik mij af: hoe konden wij, 24 jonge intelligente, novicen, mensen die toch ook in het gewone praktische leven hadden gestaan, dergelijke ziekelijke kloos terregels verdragen? En bovendien, hoe kon den wij het nog uithouden bij dit dwaze gedrag van die novicemeester? Na het noviciaat begon ik in 1988 de studie van de filosofie in Krakau. In 1990 mocht ik theologie studeren in Genua, Italië. Ik kreeg nu ook de kans om over de moeilijkheden die ik had met sommige punten van de rooms-katholieke leer, wat grondiger door te praten. Het moment van mijn priesterwijding kwam steeds dichterbij. Zou ik het aandurven? Was die stap wel verantwoord, terwijl ik zo over hoop lag met belangrijke rooms-katholieke leerstukken? Nachten lag ik er wakker van. Ook fysiek begon ik onder die spanning te lijden. Tenslotte hakte ik de knoop door. Ik redeneerde: het gaat mij om de dienst aan God en aan de mensen; de leer is dan van ondergeschikt belang. Ik moet eraan toevoe gen dat mijn moeilijkheden niet voortkwa men uit de Bijbel. Het was een zaak van intellectuele eerlijkheid. In april 1994 werd ik tot priester gewijd. Ik was intussen benoemd tot vice-directeur van het klein-seminarie van de Kapucijnen in de Italiaanse provincie Liguria. De ben dat nog tot een half jaar na mijn wijding gebleven, maar ik maakte erg vreemde dingen mee. Zo werd een homo die tevens pedofiel was, toe gelaten tot de priesterwijding. Een ander, die volgens mij wel bekwaam was, werd wegge stuurd omdat hij niet kon meedoen met de "pastorale gewoonten", zo werd gezegd. En meer van dit soort dingen. Ik werd dat beu en het kwam zover dat ik om overplaatsing naar Polen vroeg. Gedurende een jaar heb Uc toen in een parochie gewerkt, die geleid werd door de Kapucijnen. In 1995 vroeg de provinciale overste mij of ik wilde werken in een onco logisch ziekenhuis in Krakau, omdat ieder een opzag tegen de trieste sfeer die er heer ste. Ik heb die taak op me genomen en uitge voerd tot 1997. Toen besloot ik mijn priesterambt neer te leggen. Dat is in aÜe rust gebeurd. De heb de redenen van mijn beslissing aan de overste meegedeeld en heb in vrede heen kutmen gaan. Dogma's De redenen waren vooral de dogma's over de onfeilbaarheid van de paus, de ongezon de heiligenverering en de uitzonderlijke plaats die aan Maria werd toegekend. De voelde me een hypocriet wanneer ik daar als priester toch aan mee moest doen. Het enige wat ik verder wist, was: Zo kan ik niet ver der zonder mijn geweten geweld aan te doen. Overigens wist ik toen niet of ik mij bij een kerk zou moeten aansluiten. En zo ja, welke? Vier jaar lang heb ik sindsdien gezocht. Het was een moeilijke tijd, ook financieel. Mijn vader was intussen overleden en mijn moe der had zo veel problemen met zichzelf dat ook zij mij niet verder kon helpen. De heb geprobeerd aan de kost te komen door te werken als chauffeur en als metselaar. Dank zij een pinkstervoorganger kreeg ik tijdelijk wat werk bij gehandicapten. Sinds twee jaar heb ik min of meer een vaste baan bij een staatsinstelling die hulp biedt aan alcohol verslaafden. Mijn geloofsworsteüngen bleven aanhou den. Soms kwam de twijfel wel eens naar boven: had ik mijn priesterambt toch niet mogen neerleggen? Wil God mij ooit nog ergens voor gebruiken? Ben ik daarvoor niet te slecht? Ik zocht contact met diverse ker ken. Mijn bidden was soms een schreeuw van wanhoop. De wist niet wat ik doen moest. Maar de Heere is mij genadig geweest. Hij gaf uitkomst. Een eerste blijle van Zijn goedgunstigheid was de ontmoe ting met een predikant van een pinksterge meente. Hij hielp mij geestelijk verder en bood mij zelfs onderdak, en dat zonder eni ge vergoeding te vragen. Ik ben hem daar zeer dankbaar voor, ook al kon en kan ik het niet eens zijn met zijn theologische visie. Deze predikant gaf mij ook het boek "Ver van Rome, dicht bij God" Daarin trof ik het getuigenis aan van de gewezen pater redemptorist Herman Hegger. Zijn verhaal kon ik helemaal van binnenuit meebeleven. De heb dat boek meerdere malen gelezen, nadenkend en biddend. Na het de zoveelste keer gelezen te hebben, besloot ik hem te bellen. Zijn telefoonnum mer stond in het boek vermeld. Ik wilde hem bedanken voor zijn getuigenis. De had moei te met mijn emoties, toen ik zijn stem hoor de. Ik vroeg hem of ik met hem in het Itali aans of in het Frans kon spreken. Hij gaf de voorkeur aan het Frans, maar het was alsof ik ineens alle Franse woorden kwijt was. De had het gevoel dat ik maar wat stond te stun telen voor de telefoon. Hij bleef gelukkig rustig en zo slaagde ik erin mijn emailadres door te geven. Vanaf toen is er een intensie ve correspondentie op gang gekomen, die tot nu toe duurt. Als bij louter 'toeval' bevond ik mij op een zondag in het begin van 2000 in een kerk dienst van de Gereformeerde (reformatori sche) Kerk van Warschau. Het was net of ik toen eindelijk gevonden had wat ik zocht. De verdiepte mij naderhand in de gereformeer de leer en kwam tot de conclusie: dat is het! Zo leert de Schrift het. Begin februari 2001 heb ik belijdenis gedaan in de Gereformeer de Kerk van Warschau. Intassen gaat de heerlijkheid van Gods genade in Christus steeds meer voor mij open. De weet nu ook dat God mij opnieuw roept in Zijn dienst. Hij heeft mij niet afgeschreven. Hij wil mij, ondanks mijn zondigheid, toch gebruiken. En dan is er nog een andere vreugde. De heb een degelijke en energieke vrouw gevonden, die met mij het leven en ook de dienst van het Evangelie wil delen. In de tweede helft van mei gaan wij trouwen. Nu weet ik ook dat ik mij niet meer hoef in te sparmen om God te behagen. De weet dat De mag leven uit Zijn oneindige barmhartig heid en van Hem de kracht zal ontvangen om voor Hem te leven. De mag voortaan leven in de vreugde van Zijn Uefde. Zijn Naam zij geprezen voor altijd! Naschrift In maart 2001 had ik een ontmoeting met enkele broeders van IRS, die mij heel erg heeft aangegrepen. Zij waren helemaal van uit Nederland naar Polen gekomen om met mij en nog een andere zoekende priester kennis te maken. Ik was er diep van onder de indruk dat deze broeders de verre en ver moeiende reis hadden willen maken, enkel om ons te helpen. De zag en voelde daarin hun geloofsgemigenis. Zij hebben mij voor gesteld om theologie te gaan studeren aan de gereformeerde faculteit in Aix en Provence in Frankrijk. En zij hebben toegezegd dat zij mij zullen steunen in de kosten van studie en levensonderhoud. Wat ben ik hen en aDen die het werk van IRS steunen, intens dank baar! Warschau, voorjaar 2001 Tomasz Pieczko Noot "Ver van Rome, dicht bij God" is een boek dat vijftig getuigenissen bevat van priesters die Christus als hun Zaligmaker hebben gevonden. Een derde van deze getuigenissen komt van IRS. Het verscheen eerst in de Verenig de Staten en is later in het Pools uitge geven. Op zaterdag 22 maart heeft z.c. De Schotejil samen met de Lansingh uit Krimpen a/d Us- sel en DWF uit Sliedrecht de tweede wed strijd van een vriendschappelijke driekamp gezwommen in zwembad de Lansingh te Krimpen a/d Ussel. Over de 26 te zwemmen programma's wist de Schotejil ca. 35 per soonlijke records te realiseren, waaronder een clubrecord in de categorie tot 14 jaar voor Rhiana van Kempen op de lOOm wis selslag in 1.13.59. Er Werden in totaal 28 ereplaatsen bij elkaar gezwommen. De tijdsnelsten: In de jongste (Speedo)categorieën behaalde Miranda Osseweijer (1993) een Ie plaats op de 50m schoolslag in 47.63. Esmee Koedoot (1992) won zowel de lOOm schoolslag (1.30.04) als de lOOm wisselslag (1.22.30). Bij de jongens was Sebastiaan Rosendaal (1991) de winnaar van de lOOm wisselslag in 1.20.58 en won Johan van Nimwegen (1991) de lOOm schoolslag in 1.35.06. In de junioren categorie werd door Rhiana van Kempen (1989) achtereenvolgens de lOOm wisselslag (1.13.59 tevens clubre cord) en de lOOm vrij (1.04.00) gewonnen. Leander Jongejan (1987) zwom op de lOOm vrij naar een Ie plaats in 1.00.96. Persoonlijke records: Naast winnende tijden werden ook forse per soonlijke records gezwommen, Martijn van Hoorn (1989) en Mark Nolet (1990) verbe terden hun l(X)m wisselslag naar resp. 1.21.52 en 1.24.57. Rene Moerkerke (1989) wist zelfs 11 seconden van zijn lOOm wis selslag af te zwemmen en zette 1.25.79 op de klokken. Monique Geldof (1990) zwom op de lOOm vlinderslag een p.r. van 1.39.39. In de jongste categorie kwamen Nicole Nolet en JoHza van Nimwegen (beiden 1993) tot prima tijden op de lOOm vrij in resp. 1.27.21 en 1.27.46, waarmee ze resp. 2e en 3e werden. Whitley Vorstenbosch (1992) verbeterde haar lOOm wisselslag naar 1.36.15. Dammen: Vriendschappelijk tegen Melissant K. Tanis - H. Visbeen1 - 1 J. Moerkerk - M. GoedegebuurO - 3 C. Mierop - B. van der SpaanO - 3 L. Moerkerk-J. Koppelman1 - 1 J. van Koppen - H. van Heukelen1 -1 A. deMik-P. Kom1-1 Uitslag 4 -10 Huishoudelijke competitie J. van den Ouden - A. P. C de MikO - 3 Schaken J. Santifort - E. T. E. Derrez1 - O J. Grinwis - R. M. van der WendeO - 1 W. J. Tanis - P. Speehnan1 - O P. A. Derrez - A. van HuizenO - 1 F. L. Troost - W. J. Tanis-Koole1 - O K. van der Wende - A. SchaeferO - 1 Deze avond werd er bij de dammers een vriendschappelijke wedstrijd gespeeld tegen MeUssant. De eerste partij die klaar was, was tussen J. Moerkerk en M. Goedegebuur. De laatstgenoemde haalde er een mooie slagzet uit waarna de wedstrijd eigenlijk al was beslist. Voor de rest duurden de partijen lang en waren ze spannend met heel mooi uitge werkte eindspelen. Ook werden hier en daar fouten over en weer gemaakt. Maar dit moet de sfeer niet bederven. Het ging natuurlijk om de gezelligheid en niet met het mes op tafel. Als laatste was de voorzitter van Melissant klaar, de heer B. van der Spaan. Door deze nederlaag zag Ouddorp zijn kans op een gelijkspel verloren gaan. Melissant ging hierdoor met de overwinning naar huis. In de enige wedstrijd voor de competitie ging het lang gehjk op, maar door een fout van de heer Van den Ouden in tijdnood wel iswaar, ging de Mik met de overwinning naar huis en maakte hij hierdoor goede kans om kampioen van Ouddorp te worden. Voor meer informatie over speelavonden en uitslagen kunt u kijken op: www.flalekee.net/~schaken/ontsparming. Gebr. de Waal Drukkerij Sommelsdijk (0187)47 10 20 algemeen® gebr-dewaal.com Op zaterdag 22 maart 2003 werden in zwem bad 't Zuiderdiep de jaarlijkse winterkam pioenschappen gehouden. De winterkampioenen van 2003 zijn: Onder de 8 jaar: Rosanna Wilmsen en Wü- lem Jan Hoekman. Onder de 10 jaar: Leoni Vlasman en Marco Akershoek. Onder de 12 jaar: Marianne Plas en Coen Bolle. Onder de 14 jaar: Wendy Kriek en Don Schavemaker. Onder de 16 jaar: DanieDe Roodnat en Arjan Witte. Dames: Corine Tanis. Heren Bjom de Leeuw. Progranima overzicht voor de komende periode: 29-3: Laatste wedstrijd in de ZRO- E competitie in Gorkum. (Let op ver trek: 12.451); 5-4: Speedo wedsüijd in Rozenburg; 12-4: Verenigingscompetitie in Rotterdam. OZ zorgverzekeringen, die de functie van Zorgkantoor op de Zuid-Hollandse eilanden uitvoert, meet regelmatig de wachtlijsten in de zorg. Voor de sector verpleging en ver zorging (verpleeghuizen, verzorgingshuizen en de thuiszorg) vond de laatste meting voor de regio Zuid-Hollandse eilanden plaats op 1 november 2002. De vorige meting van de wachtUjsten was op 1 oktober 2001. Bij de vergelijking van de beide metingen is direct zichtbaar dat het aantal wachtenden in de regio met een kleine honderd is vermin derd. In 2001 stonden 1.478 personen op de wachtlijst tegen 1.391 in 2002. Van de cliën ten die wachten ontvangt ruim tweederde zorg ter overbrugging van de wachttijd. Bij de meting op 1 oktober 2001 was dit slechts de helft. De daling van het aantal wachtenden vond plaats over de gehele Unie. Dat wil zeggen zowel in de verzorgingshuizen en de ver pleeghuizen als in de thuiszorg. De daling in de verpleeghuizen is echter het grootst, namelijk 33 procent! OZ zorgverzekering heeft het afgelopen jaar op verschillende fronten inspanning gele verd om de wachtlijsten terug te dringen. Allereerst zijn er meer middelen beschikbaar gesteld. Daarnaast is er een grotere diversi teit in het zorgaanbod ontwikkeld. Voorheen volgde na de thuiszorg, als het niet meer ging, onvermijdelijk een opname in het ver- Zaterdag 15 maart was de laatste jongtalent wedstrijd van regio Zuid-Holland zuid. Deze tumcompetitie bestond uit 4 wedstrijden en vandaag vond de finale plaats in Lekkerkerk. De enige turnster van Flakkee die aan deze competite had deelgenomen was de in 1995 geboren Anouk Slockers van Sparta Stellen- dam. Anouk turnde op NWS niveau, dat is het 1 na hoogste niveau in Nederland. Zij had voorgaande wedstrijden laten zien dat zij dat goed aankan. Deze laatste wedstrijd behoorde zij zelfs tot de top 3. Met strak uit gevoerde oefeningen wist zij ruim boven de 35 punten te scoren. Haar 2e plaats op deze wedstrijd leverde helaas geen medaille op, want de resultaten van de vorige 3 wedstrij den werden ook meegeteld. Anouk eindigde net naast het podium. Van dit jonge talent zullen we in de toekomst nog veel horen. s Middags was het de beurt aan haar oudere zus. Tijdens de regiokampioenschappen in januari had Inge Slockers('91) zich net als clubgenootje Joy Kreeft('90) geplaatst voor de 'A finale NWS-2 in Hoofddorp. De inzet was een plaatsje in de 'A finale. Beide turn sters draaien voor het eerst mee op dit niveau. Zij tamden allebei een goede wed strijd met af en toe een paar foutjes. Beide meiden voldoen nog niet aan alle eisen die dit niveau aan de turnsters stelt, maar ze wis ten toch op een prima 22e plaats te eindigen met een totaal van 28,2 punten. De laatste ronde in Hoofddorp turnden 36 junioren ('89/'88) voor een plaatsje bij in de 'A finale van Nederland. Chantal v/d Kloos ter turnt voor het eerste jaar bij de junioren en dan ook nog in de NWS-2, het zou niet meevallen om bij de top van het klassement te eindigen. Chantal startte haar wedstrijd op baUe, een moeilijk toestel om te beginnen. zorgingshuis of het verpleeghuis. Nu kan een opname langer worden uitgesteld omdat intensieve zorgvormen worden aangeboden in de thuissituatie. Ook zijn de mogelijkhe den om zorgintensieve cliënten in het ver zorgingshuis te helpen toegenomen waar door een opname in het verpleeghuis kan worden uitgesteld. Veel cliënten kiezen voor deze alternatieven. Tenslotte wordt de daling voor een deel ver oorzaakt doordat de wachtlijsten vervuild zijn. OZ zorgverzekeringen is begonnen met het centraal bijhouden van de wachüijst. Deze aanpak levert een zuiverder beeld op. Op de wachtlijsten van de verpleeg- en ver zorgingshuizen kwamen soms cliënten voor die al elders waren opgenomen, of op meer dere wachtlijsten voorkwamen. Daarnaast blijken er nog steeds cliënten op de wachtlijst te staan die niet opgenomen willen worden. Centrale registratie zuivert de wachrtijsten van deze vertroebelingen. In de komende tijd worden zorgtoewijzingsbu reaus opgericht die zich onder meer bezig houden met het inzichtelijk krijgen van de wachtlijsten zodat een nog beter beeld ont staat van de werkelijke vraag van de cliën ten. Een rapportage van de wachtlijstmeting kan worden opgevraagd bij: OZ zorgverzekerin gen, Zorgkantoor Zuid-Hollandse eilanden, Chasséveld 17, Breda. De commissie reünie 100 jaar Tech roept een ieder op om namen en adressen door te geven van oud-personeelsleden en oud- bestaursleden van de Technische School te Middelhamis. Alle namen zijn wel bekend, maar de daarbij behorende adres sen niet meer. Graag wil men op de reünie op 20 septem ber ook zoveel mogelijk oud-personeelsle den en oud-bestuursleden ontmoeten. Schroom dus niet! Geef namen door. Technische School Middelhamis, School- sti-aat 11/ Postbus 43, 3240 AA Middelhar- nis. Telefoon 0187-485444. Telefax: 0187-482699. E-mail: w.jongejan@technischeschool.nl. Chantal deed het redelijk, maar maakte toch nog een aantal foutjes. Haar vloeroefening ging uitstekend, de foutjes die ze maakte wist zij uitstekend op te vangen en ze scoor de maar liefst 8,55 pnt. De 3e plaats op vloer leverde dat op. De sprong over het paard zag er prima uit. Voor haar uitvoering en tech niek wist de jury niet meer dan een halve punt af te trekken. Een prima resuhaat. Het laatste toestel was de bmg. Op de regiokam pioenschappen was haar oefening op dit toe stel mislukt. Chantal maakte die fout nu ruimschoots goed. Haar bonusonderdeel lukte prima en werd dan ook door de jury geteld. Dat leverde een hogere uitgangs waarde op. Het totaal van Chantal was 30,15 punten en daarmee eindigde zij op de 8e plaats. Chantal plaatst zich met dit resultaat als eerste en enige turnster van Flakkee voor de 'A finale van Nederland. Dat betekent dat zij op 12 april in Huizen gaat turnen voor een plaats bij de beste 36 van Nederland. 27 januari 2003, Bussum - Nierstichting Nederland richt zich in het jaar van haar 35- jarige bestaan vooral op het terugdringen van het aantal patiënten dat afhankelijk is van de dialysebehandeling. Dat wil de Nier stichting doen door het bevorderen van orgaandonatie. Daarnaast wordt ook preven tie van nierziekten een belangrijk speerpunt voor de Nierstichting. De Nierstichting werd 35 jaar geleden opgericht met als primaire doel de dialysebehandeling te verbeteren en de capaciteit ervan te vergroten. Op dat gebied heeft de Nierstichting de afgelopen jaren veel bereikt. Maar aangezien dialyse een zeer intensieve en belastende behande ling blijft, wil de Nierstichting er nog meer aan doen om deze behandeling te voorko men. De wachttijd voor een niertransplanta tie is 4,5 jaar, waardoor nierpatiënten onno dig lang moeten dialyseren en zelfs overlij den op de wachtlijst. Een andere wet voor orgaandonatie betekent volgens de Nierstichting de enige structure le oplossing voor de orgaandonatieproble- matiek in Nederland. De huidige Wet op de orgaandonatie (WOD) die in 1998 is ingevoerd - met als doel het bevorderen van het aanbod van geschikte organen en weefsels - functioneert niet vol gens de Nierstichting. Toen de wet werd ingevoerd was de wachttijd voor een nier transplantatie ongeveer 3 jaar en stonden er 1.000 mensen op de wachtlijst. Nu zijn dat 1.300 nierpatiënten en is de wachttijd opge lopen tot gemiddeld viereneenhalf jaar. De groei van de wachtlijst lijkt de laatste tijd te stagneren. Niet omdat er geen patiënten meer bijkomen, maar omdat het aantal sterf gevallen op de lijst toeneemt. Ook vinden patiënten hun sitaatie soms zo uitzichtioos dat ze stoppen met dialyseren en als gevolg daarvan overlijden. De lange wachttijden hebben ook gezorgd voor een sterke toena me van het aantal transplantaties met leven de donoren. Paul Beerkens, algemeen directeur Nier stichting Nederiand: 'Wij vinden dit niet alleen medisch maar ook maatschappelijk volstrekt onacceptabel en zullen er dan ook alles aan doen om de wachttijd voor een niertransplantatie te verkorten tot maximaal 1 jaar. Onze focus ligt hierbij op het overtai- gen van de overheid van de noodzaak van een andere wetgeving. Resultaten uit andere Europese landen met een 'geen bezwaarwet' - daarbij is iedereen donor tenzij hij of zij aangeeft geen donor te willen zijn - hebben aangetoond dat die reductie ook haalbaar is. Minstens zo belangrijk vinden wij voor lichting naar alle Nederlanders over het belang van orgaandonatie. Want er is een groot tekort aan donororganen, doordat te weinig mensen hebben aangegeven donor te willen zijn. En teveel nabestaanden weige ren toestemming te geven voor orgaandona tie, omdat ze niet weten wat de overledene had gewild. De Nierstichting werkt daarom aan een voorlichtingscampagne die ervoor moet zorgen dat orgaandonatie in onze samenleving als een goede en vanzelfspre kende zaak wordt gezien.' Voorkomen van nierziekte De Nierstichting gaat zich ook sterker rich ten op preventie van nierziekten, omdat door vroege preventie de ingrijpende dialysebe handelingen uitgesteld of zelfs voorkomen kunnen worden. Onderzoek heeft aange toond dat urineweginfecties bij jonge kinde ren op latere leeftijd tot nierziektes en dialy se kunnen leiden. De Nierstichting start daarom dit jaar een voorlichtingsprogramma 'Preventie van nierschade bij kinderen met urineweginfecties'gericht op artsen bij con sultatiebureaus en huis-, en kinderartsen. Een nieuw programma, 'Preventie bij vol wassenen', streeft tijdige behandeling van beginnende nieraandoeningen na, waarmee dialyse in veel gevallen tien tot twintig jaar kan worden uitgesteld. Tevens blijft de Nierstichting medisch wetenschappelijk onderzoek stimuleren en financieren, dat gericht is op het voorkomen van nierziektes en het zo vroeg mogelijk ingrijpen in het ziekteproces om de gevolgen van de ziekte tegen te gaan of te vertragen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 7