CBF-Keur Provak erkend bedrijf voor 'Politie Keurmerk Veilig Wonen' WATER Zuid-Hollands dressuurkampioene tevreden over prestaties in Ermelo Leer reanimeren en help bij hartstilstand! toegekend aan Zuid-Hollands Landschap De vrijwilligers van het Dienstencentrum Futora te sterk voor intermezzo-dames EIIAItDBMniEUli^ Keurmerk voor inbraakbeveiliging Orgelconcerten in Brouwershaven PAGINA 5 DINSDAG 25 MAART 2001 Deborah Stello mei de 16-jarige ruin Beautiful Blue General Michael, deelnemers aan de KNHS landskampioenschappen M2-dressuur in Ermelo. Op 15 maart jl. nam Deborah Stello van PC 'De Oostmoerse Ruiters' met de pony Beautiful Blue General Michael deel aan de landskampioenschappen M2-dressuur in Ermelo. De com binatie zette een prima proef neer, die vanaf drie zijdes van de ring gelijktijdig werd geju reerd. "Dat was heel anders rijden hoor!", zegt Deborah. "Normaal is er één jurylid, maar nu werd je van alle kanten beoordeeld. En dan al dat publiek op grote volle tribunes! 'n Heel bij zondere sfeer om in te rijden!". De behaalde score was goed (minimaal 140 punten benodigd en Deborah had er 150), maar niet hoog genoeg voor het erepodium. Toch kijkt Deborah zeer tevreden terug op het evenement. "Deze ervaring neemt niemand me meer af', aldus de 17- jarige amazone uit Oude Tonge. "Het was heel bijzonder om een plaatsje voor deze lands kampioenschappen verdiend te hebben en tussen de twintig beste combinaties van Nederland mee te mogen doen. We hebben van elk moment genoten! Michael en ik gaan nu lekker weer volop trainen voor de zomerselectie. We kijken alweer uit naar de volgende wedstrijd!" OUDDORP - Als u morgen getui ge bent van een hartstilstand, wilt u dan hulpeloos toeschouwer zijn, of geoefend hulpverlener? Reani matie is levensreddend, maar kan niet uit een boekje worden geleerd. Daarom organiseert 'Vrienden van de Hartstichting' in Ouddorp op 14 en 28 april 2003 de prakti sche basisopleiding hartreanima- tie in 'De Vliedberg'. De cursus duurt gemiddeld 4 tot 6 uur (twee avonden). Toelatingseisen zijn er niet. De cursus is natuurlijk vooral belang rijk voor familieleden van hartpatiënten, maar ook voor mensen in het onderwijs, openbaar vervoer, taxichauffeurs, sport- trainers en winkelpersoneel. Een deskun dige docent geeft uitleg over de werking van het hart en oefent vooral de praktische handelingen van het reanimeren. Nieuw lesmateriaal Wellicht heeft u gehoord dat er rondom reanimatie verschillende dingen veran derd zijn en dat er nieuw lesmateriaal aan wezig is, zodat de basiscursus is gebaseerd op de nieuwste inzichten op het gebied van hulpverlening bij hartstilstand. Mensen die reeds in het bezit zijn van het reanima- tiediploma krijgen de nieuwe informatie op de jaarlijkse herhalingsavond. De nieu we cursus vindt in Ouddorp bij voldoende deelname plaats op 14 en 28 april 2003 van 20.00 tot 22.00 uur in 'De Vlied- berg' Meer weten? Informeer bij de plaat selijke Vrienden van de Hartstichting, mevr. H. van der Wende-Klijn, tel.: 0187- 681811. U kunt zich bij haar voor de cur sus opgeven tot en met 5 april 2003. De kosten voor de hele cursus bedragen 20,00 per persoon. Het Centraal Bureau Fondsenwer ving heeft onlangs het prestigieuze CBF-Keur toegekend aan Het Zuid- Hollands Landschap. De provinciale natuurbeschermingsorganisatie vol doet nu ook offïeieel aan de hoge eisen voor verantwoorde fondsenwerving. "Het verkrijgen van het CBF-Keur is een intensief proces geweest," vertelt Gerard van den Berg, directeur van de Stichting Het Zuid-Hollands Land schap. "Het Centraal Bureau Fond senwerving stelt hoge eisen aan orga nisaties die voor een goed doel aan fondsenwerving doen en het CBF- Keurmerk willen ontvangen." Hoge eisen Eén van die hoge eisen is dat niet meer dan 25% van de geworven fondsen ingezet mag worden om die fondsen te kunnen werven. Met andere woorden: tenminste 75% moet besteed worden aan de organisatiedoelstel ling. Bij het Zuid-Hollands Landschap is dat het instandhouden en waar mogelijk verho gen van de natuurwaarden in Zuid-Holland. Een tweede eis is dat de organisatie jaarlijks vooraf een plan moet opstellen waarin beleid, de activiteiten en de bestedingen dui delijk beschreven zijn. Van den Berg: "In totaal zijn we anderhalfjaar met het verkrij gen van het CBF-Keur bezig geweest. Uit eindelijk zijn we glansrijk geslaagd." Goed gezelschap In totaal is aan 165 organisaties in Nederland het CBF-Keur toegekend. Het Zuid-Hol lands Landschap bevindt zich nu in het goe de gezelschap van organisaties als Het Wereld Natuur Fonds, de Nederlandse Hart stichting, Stichting Prins Bemhard Cultuur- tn deze rubriek kunnen lezers hun zegje doen of reageren op hetgeen ze in dit blad gelezen hebben. Inzendingen mogen geen grotere omvang hebben dan ca. 400 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor om ingezonden tekst in te korten of niet te plaat sen. Tevens draagt de redactie geen verantwoorde lijkheid voor de inhoud van wat lezers schrijven. Een persoonUjke reactie op het Vragen(v)uur uit de gemeenteraad van Mid- deUiamis en vooral op de antwoorden van de wethouder De Jong betreffende het vrijwilli gerswerk in het ouderenwerk (zie Eilanden Nieuws van 17 maart jl.). Het was mij een waar genoegen om in de afgelopen 21 jaar het ouderenwerk van Mid- delhamis te helpen ontwikkelen, inclusief het goed gemotiveerde en rijke vrijwilligers werk (100-150 mensen). Met hen heb ik een zeer constructieve samenwerking kunnen opbouwen en heb ik grote bewondering gekregen voor hun nimmer aflatende inzet, enthousiasme, deskundigheid en betrokken heid. Geweldig dat zij dat al die jaren al heb ben gedaan! Toch? 'Vrijwilligerswerk is dan wel vrijwillig, maar niet vrijblijvend', zo stelt de wethouder vast. Dit corrigeer ik graag richting werkge ver van de vrijwiUiger. VrijwiUigers hebben recht op overleg en begeleiding, inspraak, acceptabele condities c.q werkomstandighe den, maar ook op aandacht en betrokkenheid van bestuur en leidinggevenden. Het zijn medewerkers. Je mag je handen van geluk dichtknijpen als je anno 2003 nog mensen kunt vinden die vrijwilligerswerk willen doen. Deze vrijwiUigers zorgden de afgelo pen 2 decennia jaarlijks voor een besparing van 45.000 in de loonkosten van het oude renwerk, waarvan o.a. de gemeente de vruchten plukte. Iets om zeer dankbaar over te zijn, lijkt mij. De wethouder gaf zijn mening aan de gemeenteraad over de houding van een aan tal vrijwilligers (citaat: "de hakken in het zand gezet"). De heb er zo mijn twijfels over óf en hoe die mening onderbouwd is. Zegge en schrijve heeft één vrijwilliger zich niet kunnen verenigen met het fusiebesluit, en heeft daar helaas consequenties aan verbon den. Anderen konden zich niet verenigen met de gevolgen van de reorganisatie en/of passen ervoor om oneigenlijke taken op hun nek te nemen. "Niemand verplicht u te blij ven" was de boodschap die zij meekregen. Door informatiegebrek aan de vrijwilligers en bezoekers tijdens het fusietraject en onvoldoende begeleiding zijn verschillende mensen in de war geraakt, ontmoedigd, boos, voelden zich opgezadeld met verant woordelijkheden en werkzaamheden welke voor hen grensoverschrijdend waren en voelden zich in de steek gelaten en niet meer gewaardeerd. Ja, kwetsbaar is het werken met vrijwilligers wel. Daar moet je heel zorgvuldig mee omgaan. En, omdat twee vaste medewerkers al lang durig met ziekteverlof zijn en er onvoldoen de vervanging is geregeld, wordt o.a. het vrijwilligerswerk niet meer begeleid en gecoacht en zijn de werkvoorwaarden niet in orde. Het is wel wat al te gemakkelijk om de ont stane problemen af te wentellen op de schou ders van die vrijwiUigers. Dat hebben zij niet verdiend! Gep van Middelkoop fonds en Artsen zonder Grenzen. Het Zuid- Hollands Landschap is het vierde provincia le Landschap dat het CBF-Keur heeft ver worven. Kijk voor meer informatie op www.cbfkeur.nl en www.zuidhollandslandschap.nl. De ijzerwaren- en gereedschapshandel Provak in Dirks- land mag zich sinds kort erkend bedrijf voor het 'PoUtie Keurmerk Veiüg Wonen' noemen. Uit handen van de heer L.G. HoUemans, preventiemedewerker van de Politie Rotterdam-Rijnmond, ontving Mamix v.d. Boom, de eige naar van Provak, het schildje dat genoemde erkenning symboliseert. De heer HoUemans verduidelijkt dat Provak "partner van de politie is geworden, door deze officiële erkenning". In het kort schetst de preventiemedewerker de geschiedenis en het doel van het Politie Keurmerk Veilig Wonen. Het Politie Keurmerk Veilig Wonen voor de Nieuwbouw is gestart in 1995 nadat het con cept in 1992 door enkele politiemensen was afgekeken in Engeland. Daar werd een nieuwbouwwijk gebouwd en als men voldeed aan bepaalde regels met betrekking tot beveiliging woning en simaties in de wijk dan kreeg men een certificaat. De vertaling naar de Neder landse situatie bleek een succes en na een proefperiode werd in 1998 het Politie Keurmerk VeiUg Wonen voor de Nieuwbouw een defini tief Keurmerk. De ervaringen met het Keurmerk in Nederland waren dusdanig dat het project verder werd uitgebreid naar individuele bewoners die hun huis 'inbraakveilig' willen hebben. Volgens HoUemans denkt de doorsnee-bewoner van een pand dat zijn huis wel goed beveiUgd is tegen inbraak. Maar in de praktijk blijkt dit toch nog tegen te vallen. Om het Certificaat Veilige Woning te ontvangen moet het huis aan bepaalde eisen voldoen. Zo worden er aan aUe deuren en ramen die toegang geven tot de woning - dus ook de balkondeur - zware eisen gesteld. Ze zullen voorzien moeten zijn van degelijk hang- en sluitwerk waar de inbreker geruime tijd voor nodig heeft om ze te verbreken. Gelegenheidsinbrekers Uit de praktijk blijkt dat 90% van de woninginbraken door zoge naamde 'gelegenheidsinbrekers' worden gepleegd. Volgens HoUe mans gaan dit soort inbrekers niet georganiseerd te werk en werkt maar met klein materiaal, zoals een tang en een schroevendraaier. Een inbraak door een dergelijke inbreker mag niet te lang duren; een inbraak die langer als vijf minuten gaat duren schrikt de inbreker al De heer HoUemans (rechts), overhandigt het Erkend Politie Keurmerk Vei lig Wonen aan Mamix v.d. Boom van Provak. af. Het 'Politie Keurmerk Veilig Wonen' test de gebruikte materialen middels "een inbrekerstest" of ze bestand blijken te zijn tegen het inbrekersgereedschap. "Ze worden dan bijvoorbeeld met hamer en schroevendraaier bewerkt en dit blijkt in de praktijk toch een te zwa re en daardoor een te lang durende klus voor die gelegenheidsinbre ker", volgens HoUemans. De preventiemedewerker wijst er verder nog op dat het bij inbraak beveiliging niet alleen gaat over het hang- en sluitwerk. Maar ook de glaslatten moeten aan de strenge veihgheidsnormen voldoen. Hij ver zekert dat ook de veriichting in een woning, op de juiste plaatsen, bij kan dragen aan een veUiger woning. Gecertificeerde materialen Nu Provak het certificaat heeft ontvangen kan er bij de Dirkslandse fmna advies worden gevraagd over de beveUiging van een bestaande woning. Er wordt dan een plan opgesteld voor de veranderingen die moeten plaatsvinden. Bij Provak zijn twee mensen opgeleid tot Preventieadviseur Politie Keurmerk Veilig Wonen. Ook de gebruikte materialen, zoals sloten en vergrendehngen - verkrijgbaar bij Provak - moeten natuurlijk aan de strenge veiligheidseisen voldoen. NatuurUjk kunnen ook de bewoners zelf de voorzieningen aan brengen in hun woningen. Toch moet dit altijd gecontroleerd worden door een gecertificeerd bedrijf. Als vervolgens alle voorzieningen voldoen aan de normen van het Keurmerk, wordt het 'Certificaat Veilige Woning' uitgereikt. Uit onderzoek blijkt dat bij gecertificeerde woningen 90% minder wordt ingebroken dan bij panden waarbij het certificaat ontbreekt. De eigenaar wordt dan niefalleen de emotionele en materiele schade van een inbraak bespaard, maar het levert hem ook de besparing op bij de premie van de inboedel verzekering. Veel verzekeringsmaatschappij en geven voor een gecertificeerd pand 10 tot 20 procent korting op die premie. De heer Tigchelaar, formule-manager van Provak, die ook bij de cer tificering aanwezig was verklaart dat begin juh alle vijfentwintig filialen van Provak erkend PKVW-Bedrijf zijn. Dames 1 van volleybalvereniging vertrok vol goede moed naar Dordrecht voor de uitwedstrijd tegen koploopster Futora 1 Helaas is het niet voor niets dat Futora nummer 1 staat en Intermezzo nummer 6. Er werd verloren met 4-0. De stop en pass waren slecht. Intermezzo deed haar best en was niet totaal ontevreden over haar spel. Maar Futora wordt gewoon terecht kam pioen en Intermezzo zal zich tevreden moeten houden met een rangschikking in de sub top. Heren 1 moest ook tegen Futo ra, echter hier staat Futora onderaan. Maar uitgerekend tegen Intermezzo wordt terecht gewoimen met 3-2. Tot de vijfde set ging het evenredig. Maar Futora had totaal geen moeite in de vijfde set: 6-15 DVO 2-Jongens Dl0-4 Valeas I-Meisjes BI0-4 Apollo(N) 1- Meisjes Cl3-1 Apol]o(N) 1-Meisjes Dl0-4 Deze zomer zijn de volgende orgelconcerten op de woensdagavond gepland: 2 juli: Yu Nagayama (Amsterdam); 16 juh: Dick Koomans (Amsterdam); 30 juh: Franti?ek Vani?ek (P?edm??ice n. L. - Tsjechië); 13 augustus: Christine Kamp (Weesp); 27 augusms: Petra Veenswijk (Delft). Alle concerten vangen exact om 20.00 uur aan. Na afloop is er gelegenheid voor koffie drinken en een praatje met de concertgever. 1 N G R I P -32- "Volgens mij wil die Cor je ook iets duidelijk maken Marieke", zegt ze glimlachend, "ik denk dat hij ver liefd op je is, anders zou hij niet eindigen met de woor den: "jouw Cor'." Marieke begint te blozen en fiiemelt nerveus aan het papier, overtompeld door Rietjes opmerking. "De vind Cor ook heel lief... Toen ik hem ontmoette, had ik meteen het gevoel dat ik hem al jaren kende." Rietje kijkt haar veelbetekenend aan. "Dan zit het wel goed meid, ik zie jou met die Cor nog wel eens in het huweüjksbootje stappen!" Verlegen en met een rood hoofd tilt Marieke haar broertje van de grond. "We zullen wel zien", zegt ze zacht, "ik ben nog veel te jong om daaraan te denken." "Je moet hem maar gauw schrijven", zegt Rietje vrien delijk, "die jongen mist je meer dan je denkt en een briefje van jou zal hem goed doen." Diezelfde middag doet Marieke verwoede pogingen om Cor een brief te schrijven. Moet ze nu wel of niet schrijven dat ze ook zo naar hem verlangt. Marieke besluit om eerlijk tegenover hem te zijn en als ze klaar is, voelt ze zich vreemd opgelucht. Ze wil de brief nog dezelfde dag verzenden en gaat op zoek naar de dokter. "Een goed idee om hem gelijk terug te schrijven", oppert hij. "Leg de brief maar op mijn bureau in mijn praktijk, dan zal ik hem straks posten." Wanneer ze de praktijkruimte bitmen wil gaan, botst ze tegen Johan aan. "Hallo Marieke', zegt hij zacht, maar ziet dan de brief in haar hand. "Nieuws gehad?" vraagt hij aarzelend. "De heb een brief van Cor gehad", flapt ze eruit, "ik heb maar gelijk een brief teruggeschreven, want hij wU ook horen hoe het met ons gaat." "Dat is verstandig", zegt Johan en hij vraagt nieuws gierig: "Wat had Cor allemaal te melden?" Ze verteh hem over de werkzaamheden die de jongens verrichten, van de lijken en de kadavers, die de jongens moesten bergen. "Het is triest", zegt Johan zuchtend, "maar je moet het je maar niet teveel aantrekken." Na deze woorden, draait hij zich om en loopt weg. Verbijsterd bUjft Marieke achter. Hoezo niet teveel aantrekken, denkt ze kwaad. Wat voor een opmerking is dat nu weer! Zonder dat ze het in de gaten heeft, schudt ze haar hoofd. Eigenlijk had ze zo'n reactie van Johan wel kunnen verwachten en misschien is het wel moeilijk voor een buitenstaander om te begrijpen wat de bevolking uit het rampgebied heeft meegemaakt. Toch verbaast de jongen haar telkens weer. Net voor de avondmaaltijd roept mevrouw Ladage Marieke naar de salon. Een beetje bang loopt Marieke het deftige vertrek binnen en op verzoek van mevrouw, gaat ze in een van de fauteuils zitten. "Marieke, wat ik je nu te zeggen heb, vind je misschien niet zo leuk, maar ik wil graag open kaart met je spe len." Verbaasd staart Marieke naar de goedgeklede vrouw. "Toevallig sprak ik vanmiddag de moeder van Rob- bert-Jan en zij liet mij weten dat jij samen met Johan een aantal weken geleden op de verjaardag van haar zoon bent geweest. Volgens mevrouw Merkens was jij de oorzaak van een afschuwelijke scène. Marieke staart haar ontzet aan, maar als ze iets wU zeg gen, snoert mevrouw Ladage haar de mond. "Nee, je hoeft niets te zeggen kind, aUeen maar te luis teren", zegt ze hooghartig. "Ik wil niet meer datje met Johan uitgaat en onze goede naam zo te grabbel gooit!" Marieke wordt krijtwit en probeert iets terug te zeggen, maar de woorden bhjven haar in haar keel steken. "En hang voortaan niet meer het zielige meisje uit, Johan heeft je waarschijnUjk enkel uit medelijden meegenomen naar dat feest!" Na deze bitse woorden, werpt ze Marieke nog een verontwaardigde blik toe en verdwijnt uit de salon, het meisje onthutst achterla tend. Uit woede en onmacht begint ze zacht te huilen. Hoe kan iemand zo gemeen zijn. Ze heeft nooit het zielige meisje uitgehangen en bovendien heeft ze zich op dat feest juist heel netjes gedragen. Als Rietje binnenkomt, treft ze Marieke hevig snik kend aan. "Mevrouw Ladage?" vraagt ze overbodig. Marieke knikt en valt Rietje in de armen. "O Rietje, het is zo gemeen, zo gemeen... De wil hier zo snel mogelijk weg, ik wil terug naar Flakkee!" Rietje probeert haar te troosten en stuurt haar onder zachte dwang naar de zolderkamer, waar ze onge stoord met Marieke kan praten. Ruw veegt Marieke haar gezicht schoon en vertelt met horten en stoten waarvan ze door de doktersvrouw is beschuldigd. "Luister Marieke", zegt Rietje diep zuchtend, "al zou je precies vertellen wat daar bij die Robbert-Jan is gebeurd, dan zou mevrouw je nog niet geloven, want in haar ogen doen Johans vrienden nooit iets verkeerd. Mevrouw Ladage zou blijven denken dat jij jezelf hebt opgedrongen en ze zou nooit geloven, dat Johans vrienden zo onaardig tegen jou hebben gedaan! Mis schien zou het inderdaad beter zijn om een tijdje weg te gaan, kun je niet bij jouw tante Bep gaan wonen?" Marieke slikt. "Ik weet het niet", antwoordt ze verdrie tig, "waarschijnlijk is er daar geen plaats voor ons vie ren en bovendien moeten Elske en Annechien dan weer naar een andere school." "Je moet toch maar eens contact met je tante opne men", zegt Rietje heel beslist. "Je gaat er ieder dag slechter uitzien, Marieke, en het moet vreselijk voor je zijn dat mevrouw Ladage en Eliza zo onaardig doen tegen jou." Rietje heeft gelijk, denkt Marieke wrang. Ze is brood mager en onder haar ogen tekenen zich diepe, donkere kringen. Ze weet zelf ook niet meer hoe lang ze de arrogante houding van Eliza en haar moeder nog kan verdragen. "Weetje wat?" zegt Rietje ineens opgewekt, "morgen middag heb ik vrij en dan kunnen we misschien jouw tante eens gaan bezoeken! Je hoeft niets tegen Elske en Annechien te zeggen, want we kunnen gaan als zij op school zitten." Marieke vindt dit een prima idee. Ze wil graag eens rustig met haar tante praten, al haar zorgen en verdriet vertellen. Tante Bep zal alles heus wel begrijpen, ze heeft immers zelf zoveel meegemaakt! De volgende dag schijnt er een mager zonnetje en als het niet zo fris waaide, zou het een mooie lentedag kunnen zijn. Zwijgend zit Marieke naast Rietje in de bus en Henkie brabbelt iets onverstaanbaars op haar schoot. Nog steeds verbaast Marieke zich over het drukke verkeer in Rotterdam. Al die auto's, al die fiet sers. Op Flakkee had bijna niemand een auto, behalve de dokter en de dominee. Het adres waar tante Bep verblijft, is gemakkelijk te vinden. Onzeker drukt Marieke op de deurbel en vrij wel meteen wordt de deur door een klein, oud dametje geopend. {wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 5