De geschiedenis van Oudurp in un neutedoppe Stoffen- verkoop 15 jaar stichting "De Klup" OJW Film Papierinzameling Nieuws van de Wereldwinkel Brochure Het Geheim van Holland 2003 is uit EIIAHD^JIIEUWS Op zun Oudurps èschreeve Ger. Gem. Nieuwe Tonge Uitslagen Manege Oostmoer EIIAtlDEn-tllEUWS Ooitgensplaat Opbrengst collecte Reumafonds Ooitgensplaat/Langstraat Nationale Boomfeestdag in Oostflakkee PAGINA 2 (DINSDAG 25 MAART 2003 Op dit kaertie is duudeluk te ziejen dat Oudurp in Goeree op hut ende van de dartiende ieeuw op un eiland appart van de rest lagge. Hut zou dan oak nog toet 1751 duure ieer hut eiland Goeree mit hut eiland Over-Flakkiee deur middel van un dam mit mekaore vurbonge wier. Omdat de Staeten van Holland deezen dam an Hete leage, wier die dan oak de Staten-Dam ènoemd. Deur grond anwas teegen dien dam, ontstong zesundertug jaer laeter hier Stellendam. Zoeoas joele inmiddels zacliies an wel al zulle weete is, dat ik nog al us graeg in de ouwe doeoze zit te vroewten, zoeo oak noe wêêr us. Hier in kwam ik un boek- kie teegen uut 1845, wêêrin de gescliiedenis van hut eiland Goeree en Overflak- kiee beschreeve woordt deur de Meer B. Boers, schoolopziener, in hut Vl-de dis trict van Zuud-Holland. Eigeluk was hut boekkie bestemd voor de schooien op hut eiland. Waerschienluk wennende deeze hieer B.Boers in Menheersen, want onger hut voorwoord stóót Middelharnis 1 dec. 1845. Om dat ielk durp appart beschreeve woordt wil ik ieerst Oudurp dur uut lichte, 'k Zal prebeere de tekst van 1845 wat leesbaerder te maeken in nutuurluk hut op zun Oudurps oover- schrieve. Let wel! We góó noe honderdachtunvuuftug jaer vromme in dun tied. Grenzen. Naemsoeorsprong. Uutgestrektheid in gestelheid van de grond. Bevolkieng. Bronnen van bestóón. Oudurp grenst mit zun grondgebied ten oeosten an Goeree, ten noorden an hut Goereesegat, ten westen an de Noordziee, in ten zuujen an hut Brouwershaevense gat De Greveüngen De ouwe benaeming van hut durp was Diepen horst, deur sommege ofèleid van 'horst', un vurouderd woord voor un bos, zoeodat Diepen horst un dicht bos zou anduuje. De teegen- woordege naem Oudurp leije sommege of van de stichter, die de naem van Adriaan Ouddorp zou hewwe èvoerd. Mar aore binne van miee- ning, dat nae de bedieking van un twieede pol der, waerschienluk dun Ouwen Oeostdiek, de polder Diepenhorst hut Ouweland ènoemd, wier wêêr toevaUug hut durp in lag, zoeodat op die meniere de naem Oudurp is ontstöó. Nog wêêr aore dienke dat de naem 'Ouddorp' is ont- stóö deurdat de stad Goedereede laeter is èsticht, dus nieuwer in jonger was dan hut toen- maelege Diepenhorst. Hoe dan oak, dur binne gêên geschriften èvonge die hieroover un ant woord hewwe kunne geeve. Hut grondgebiejd van Oudurp, groot 2.039 bunders, bevat de polders hut Ouweland, dun Ouwen Oeostdiek (bediekt al voor 1065), hut Ouwe Nieuweland (bediekt rond 1477) in de polder hut West Nieuweland, die in 1494 inè- diekt wier. De gesteldheid van de grond op Oudurp is earg vurschillend. (Dat is eigeluk nog zoeo heeden ten daege.) Men vindt ur zwaere kluigronden in vruchtbaere zandgronden, mar oak veel onvruchtbaere gronden, beeter bekend onger de naem haaijmeeten. Hiervan wier in dien tied dan oak gêên lasten èheeve. Dan waere dur duunen in duungronden. Hierop wier hut viee èweid. In 1745 wennende dur mar 600 meansen op Oudurp, rond 1845 binne dur dat 2.679; hiervan Op deeze pentekening is de lichtkoepel van dun Goereesen tooren duudeluk te ziejen. Trouwens de Goereese toorenwachters weunende op dun hoek van de Hofdiekswegt in de Hondswegt in dun Oeostdiek. Hut toorenlicht vurhuuzende in 1911 naerde toemaeleee nieuwe viertoren 'Westhoofd' in Oudurp. waere dur 2.584 Hervormden, 10 Roams-Kat- teliek, 83 Doapsgezinden in 2 Lutherse. De voomaemse bron van bestóon was dan oak landbouw in visserieje. Voor de bereiding van de mieekrap stonge dur in dien tied vuuf miee- stooven. Hut durp Oudurp Oudurp Ugt in de polder hut Ouweland van Die penhorst; ruum un half uure van Goeree (loapend). De hunzen biime in un vierkant èbouwd. Binnen dit vierkant is un kearkhof wêêrom un stieene muur stöö in opgêónde boamen. In hut midden van hut kearkhof stóöt den Hervormde kearke. Hut durp is omriengd deur earg veel houtgewas, voomaemeluk mei dooms, hutwelk an hut durp in hut voorjaer un bevaUug voorkommen geeft. De kearke van de Hervormde gemieente is èsticht in 1348, in ver nieuwd in de jaeren 1734 in 1791; in dien tied stong dun tooren los van de kearke. Dun toren die oak in 1348 geüeke mit de kear ke of was, dienende anvankeluk toet un backen op dun dag voor de scheepvaert op de Noord ziee, want de spits die ur toe oak al op zat, hoa un un roeoje kleiu^e. Hut eigeluke baeken voor de scheepvaert was in dien tied de Goereesen tooren, die reeds in 1512 voltoeojd was. Booven op dun tooren, in un stieene huusje mit an de zieekant raemen - zoeodat de scheepva ert oak 's nachts zun koers dur op kon bepaele - brandde un steark koolevier. In 1833 wier hut koolevier vurvange deur un stUstoond lampe- licht, naer de uutvinding van de Fransman Tre- nel in op 's Lands kosten èmaekt. Hut brandt in un twelfkantege lantaem mit spiejgelglasruuten lenzen). Hut nieuwe hcht op den Goereesentooren was op 6 uuren goöns zichtbaer. Mar oak ten dien ste van de scheepvaert stong ur op hut noorder- strange un stieene baeke, dat in 1742 èbouwd was. Deeze dienende ieerst as baeken bie dag, mar in 1843 wier dur un stilstöónd ücht opèzet, net zoeoas hut licht op dun Goereesen tooren, zoeodat de scheepen dur 's nachts oak wat an hoa. Dit hcht was op 4 uuren 6óns te ziejen op ziee. Waerschienneluk hewwe deeze lampen ieerst op pententohe (raopeolie) èbrand, in pas veele jaeren laeter op peterolie. Vlakbie hut kustücht was in 1823 un kearkhof voor ange- spoelde schipbreukelingen, anèleid deur de opperstrandvonder de hieer J. Plaat. Czn. Rondom hut kearkhof stonge boamen in booven de ingang stonge de woorden uut Openb. 20:13 'En de zee gaf de dooden die in haar waren'. De openbaere gebouwen in dien tied ware hut Gastliuus uut 1599, de Doapsgezindekearke èsticht in 1638, hut durpshuus èbouwd in 1779 in hut vumieuwde schoolgebouw in 1825. Gedienkwaerdege ooverbluufsels uut vroegere leeuwen In de dortiende ieeuw is in de polder hut Ouwe land deur de hieer van Voome un kasteel èbouwd dat de naem Spreeuwenstein droeg in wat diendende as zeumervurbluuf voor de hieer van Voome. (Zoeo zie je dat Oudurp al vroeg in trek was as zeumervurbluuf.) Hut was èbouwd op un hoagte die weUigt toet in schuulplekke most diene voor means in dier om hut wassen de waeter te kunne ontvluchten. In 1572 was dur nog mar un heuveltie van oover mit de spooren van un gracht. Bie opgraevingen bleek dat ur zelfs un gangestelsel bestong dat zun eige toet in hut durp uutstrekte. Bie un vurzakkrng in de Doapsgezindekearke in 1791 kwam ur zoe- on gank te vooschien. Thans is de naem Blae- westieen. Van 1572 toet 1791 wier dur op de Of dit vierbaeken op dezelfde plekke èstdó heid as hut teerder beschreeve baeken, wêêr in 1843 un stil stödnlicht op kwam, weet ik héélaes niejt. Dit vierbaeken stong op de kliengen bie de 'Kaepe{de ouwe reddingsschuure); hut huus zou laeter de naem 'Zeemeeuwkriege in beweund woore deur Jan in Mina Flehil. Mar oak hiervan is gêên stieen mêêr vromme te vinden. Blaewestieen recht èsprooke oover burgeluk- ke- in polderzaeken. In hut zuudwesten van de polder hut Ouweland Ugt Preekhü of Preekweif ('Prikhil'), wêêr in vroeger jaeren un kapelletje stong. Hierin was un college kanuniken èvestugd. In deeze kapel was un beeld van de H. maegd Maria. De kapel wier deur zieeüeden in vissers bezocht wannéér ze op ziee an un zwaere sturm in schipbreuk waere ontkomme, de leste kêêr dat dit plaetsè- vonge heid, was in 1524. Mearkwaerdege voorvallen Eeven as Goeree wier Oudurp meerdere mae- len bedreigd of benaedêêld deur hoage waeter- vloeden, of vimiielingen deur branden. In de jaeren 1170, 1173, 1283, 1304, 1530, 1570 in vooral in 1682 leeje de polders hut Ouweland in dun Ouwen-Oeostdiek belangrieke schaede. In 1677 wier de hêêle oeostkant van hut durp un proeoj van de vlammen; doch de ijver in vlijt van de inweuners deeje de spooren dêêrvan binnen inkele jaeren vurdwiene, deur de opbouw van nieuwe huuzen. Oudurp hao nog alus te üejen van de vijanden, die hut op Goeree èmunt hao, mar deurdat Goe ree un ommuurde stad was, konne de bandieten hier weinig uutrichte, zoeodat ze dan mar naer Oudurp trokken. Want un durp wêêr gêên muur omheene stong, was dan un gemakkeluke proe oj voor ze.Vooral in de jaeren 1415,1428,1490 in 1604 wier mêêr dan ieens hut durp èplun- derd, weuningen in brand èstooke in ieerzaeme burgers wiere dan as gevangene mee ènoome, om ze dan laeter teegen un hoag losgeld wêêr vrie te geeven. Oudurp stong in dien tied onger de rechterluk- ke macht van Goeree. Want dat bHek uut ouwe geschriften in processen tussen de Magistraat in de Baljuw van Goeree. In 1559 wier un moor- denaer uut Oudurp op hut Galgeveld van Goe ree ter doeod èbrocht. Zoeo zie je mar dat de saemenvoeging van de gemieenten dur eigeluk al vroeg in zat, hoewel hut toch nog toet 1966 èduurd heid ieer hut zoeo voorde was. Nogmaels, deeze kêêr is hut gêên vurhael van mun eige, mar 'k docht meschien is hut toch wel eaerdug om zoeo hut ieen in aore uut vroe ge jaeren oover Oudurp, in in hut Oudurps uut dat boekkie voor joele oover te schrieven. HeUevoetsluus, winter 2003 De groewten van Job van Klaos van Job Padmos in (ïerda van Koos van Gurp. GOEREE- OVERFLAKKEe De Honeybush thee schijnt erg in de smaak te vallen. Er is veel vraag naar, ook is men benieuwd hoe je deze thee het beste kan zet ten. Daarom volgt hier het originele Zuid- Afrikaanse recept: Hoe om die perfekte honeybush koppie te maak. Giet kook water in teepot, voeg 1 sakkie by, en laat trek vir ongeveer 5 minute. Bedien verkieslik met of sonder suiker, 'n skyfie sitroen en/of 'n skeppie heuning. Omdat hy kafeïnevry is en weinig tannien bevat is de smaak nie bitter nie en mag minder suiker nodig wees. Deze koffie is te koop bij de Wereldwinkel, aan het Spuiplein (achter de Winkeldiek) van Middelharnis, en kost 1,79 per 20 zak jes van 25 gram. De Wereldwinkel is open op Vrijdagavond van 18.00 uur tot 21.00 uur en op Zaterdag van 09.00 uur tot 17.00 uur. He, jij daar! Al plannen voor aanstaande zaterdagavond? Bij het OJW staat er een filmavond op het programma. En er staat een gave film op het lijstje: Finding Forrester! Mis het niet, kom allemaal naar het OJW. Vanaf half 8 ben je welkom in de Hoeksteen, we starten om 8 uur. Kosten 1,50 Euro. See you! Limbodansen, siamees zeepvoetbal, levend sjoelen, zeephelling en nog veel meer.30 april zeskamp OJW. Verzamel een team van 8 mensen bij elkaar en geef je op bij Heleen (470155) of bij Reinout (487450). Een hartelijke groet, het OJW. De oudpapieercommissie van de Gerefor meerde Gemeente in Ooitgensplaat hoopt op donderdag 27 maart weer oud papier op te halen voor de zending. U wordt verzorg het papier gebundeld buiten te zetten. Wij star ten om 17.30 uur. De collecte voor het Reumafonds in Ooit gensplaat en de Langstraat heeft het mooie bedrag van 1.756,74 opgebracht. Het comité dankt de collectanten en een ieder die door een financiële bijdrage aan dit resultaat hebben meegewerkt. Op woensdag 26 maart a.s. is het Nationale Boomfeestdag. De acht basisscholen in de gemeente Oostflakkee zullen hieraan deel nemen. De leerlingen van groep 7 zullen dan dag een boompje planten in de Magdalena- polder, aan het eind van de Oostendesedijk te Oude-Tonge. Daartoe worden de kinderen om 9.30 uur in 'De Grutterswei' verwel komd door wethouder P. de Vries. Ook dit jaar wordt er weer een wedstrijd gekoppeld aan de Boomfeestdag. De groepen 1 tot en met 5 kunnen meedoen met een kleurplaten wedstrijd; de groepen 6 en 8 moeten een beginnend stripverhaal afmaken. Op dins dag 8 april worden in de kantine van het gemeentehuis te Oude-Tonge de prijzen uit gereikt aan de winnaars. Op D.V. woensdag 26 maart 2003 hoopt Weterings Stoffen (van de weekmarkt te Sommelsdijk) nieuwe lente- en zomerstof- fen te verkopen in de zaal van de kerk van de Gereformeerde Gemeente te Nieuwe Ton ge (Oranjestraat 17). U bent van harte welkom van 19.30 tot 21.00 uur. De opbrengst is voor de aflossing van de kerk. Voor inlichtingen kunt u bellen naar: M. de Visser, tel. (0187) 652384 of naar L. Admi raal, tel. (0187) 651270. U zou de leden van "De Klup" eens bezig moeten zien, ze bowlen, computeren, sjoe len, wandelen, koken en knutselen dat het een lieve lust is. En dat wordt ze allemaal al 15 jaar lang mogelijk gemaakt door de vrij willigers van stichting "De Klup"! Want sinds 1988 is op Goeree Overflakkee Stichting "De Klup" actief op het gebied van vrijetijds-besteding t.b.v. mensen met een verstandelijke handicap van 18 jaar en ouder. De meeste deelnemers zijn afkomstig uit de woonvoorzieningen maar ook de thuiswo- ners weten de weg naar één of meerdere klups steeds vaker te vinden. Het aantal deelnemers aan klup-activiteiten bedraagt zo'n 130 personen, terwijl de begeleiding in handen is van ca. 30 vrijwilligers. Zij zijn verantwoordelijk voor de organisatie en uitvoer van de activiteiten. Dit jaar (om precies te zijn sinds 6 Januari) bestaat De Klup alweer 15 jaar en dat laten we niet ongemerkt voorbijgaan. Verleden jaar al is onze jubileumcommissie begonnen met het organiseren van een feestdag. Deze commissie bestaat uit twee leden, twee vrij willigers en twee bestuursleden, die heel wat werk hebben verzet om iets leuks te organi seren. Wat gaan we doen en/of waar gaan we naar toe en wat zullen onze leden het leukst vin den enz. Zo werd besloten om een dag naar het Dolfi narium in Harderwijk te gaan met alles erop en eraan. De brochure Het Geheim van Holland is weer verschenen. Deze toeristische informatiegids wordt uitgegeven in het kader van het samenwerkingsver band tussen de cultuurhistorische ste den Delft, Dordrecht, Gouda, Haar lem, Leiden en Schiedam en geeft veel informatie over deze zes steden. Aan de hand van een korte beschrijving van belangrijke historische gebeurte nissen en veel beeldmateriaal wordt een beeld geschetst van de steden. Een uitgebreid overzicht van de beziens waardigheden en verschillende tips en arrangementjes bieden u een ruime keuze uit mogelijkheden om deze his torische steden te verkennen. Nieuw: Autotour 'Ontdek het Geheim van Holland' Nieuw is de 4-daagse autotour 'Ontdek het Geheim van Holland'. Tijdens deze tocht bezoekt u met de auto vier van de.zes prach tige Oudhollandse steden, namelijk Haar lem, Leiden, Delft en Schiedam. Als u van stad naar stad rijdt, komt u ook in het Groe ne Hart, een schitterend gebied met polders, weidse landschappen, vaarten en meren. Kortom: een prachtige tocht die u niet mag missen. De autotour kost 220,- per per soon en is te boeken bij VVV Vakanties West- en Midden Nederiand en bij alle VVV's van Nederland. Speciale arrangementen Historische grachtenpanden, oude markt pleinen, grachtjes en havens tonen een deel van de rijke geschiedenis van deze steden, maar er is nog veel meer te zien en te bele ven. Behalve de Oudhollandse sfeer, rijke geschiedenis en vele musea, hebben deze plaatsen ook veel te bieden aan gezellige ter rasjes, goede restaurants en leuke winkels. Voor iedereen die deze steden op zijn gemak wil leren kennen, hebben de VVV's ver schillende verblijfsarrangementen samenge steld. Ook deze vindt u in de gratis brochure. Het Geheim van Holland Onder de naam Het Geheim van Holland werken de zes Hollandse steden Delft, Dor drecht, Gouda, Haarlem, Leiden en Schie dam samen op het gebied van cultuurhisto rie. Naast verschillende producten als de brochure en speciale Kinderstadsgidsten, organiseren de VVV's, musea, hotels, res taurants en culturele instellingen gezamen lijk dag- en verblijfsarrangementen, culinai re wandelingen en wandel- en fiersroutes. Gratis verkrijgbaar De brochure Het Geheim van Holland is ver krijgbaar bij de VVV's van de Geheim van Hollandsteden: VVV Informatie Punt, Delft, tel. (015) 2197799. VVV Zuid-Holland Zuid, Dordrecht, tel. (0900) 4636888. VVV Het Groene Hart, Gouda, tel. (0900) 46832888. VVV Zuid-Kennemerland, Haarlem, tel. (0900) 6161600. VVV Holland Rijnland. Leiden, tel. (0900) 2222333. VVV Nieuwe WaterwegAVestland, Schiedam, tel. (010) 4733000. Dus gaan we op Zaterdag 3 Mei a.s. met de hele klup, in twee touringcars van de Fa. Mijnders te Melissant en twee rolstoelbusjes van Taxi De Vlieger uit Oosterland naar Harderwijk. U begrijpt wel dat dat een hele organisatie is, maar met de hulp van onze vrijwilligers zal het allemaal best lukken. Wij zullen u ver slag doen van deze dag. Maar nu financieel....zo'n dag zal natuurlijk heel wat kosten en daarom doen we een beroep op de inwoners van Goeree Over flakkee. De financiering is dan wel bijna rond, maar.... we kunnen nog wel een paar euro's gebruiken. Een groot aantal bedrijven op Goeree Overflakkee is al benaderd, maar als u als inwoner van Goeree Overflakkee, ons werk(wat we trouwens met veel liefde en enthousiasme doen) daadwerkelijk wilt steunen, maak dan een bedragje over op ons speciale jubileumbanknummer: 3420.26.976 van de Rabobank t.n.v. de penningmeester van "De Klup" te Middel harnis. Wij en onze leden zullen u zeer dank baar zijn. Met behulp van een paar enthousiaste com- puteraars is een prachtige website ontwik keld, waarin u alle informatie kunt vinden over onze bezigheden, compleet met foto's. Daarin kunt u tevens een fotoverslag zien van onze vorige lustrumvieringen. Het adres van onze website is: www.klup- go.nl Breng onze website eens een bezoek je en geef uw mening. Uitslag van de dressuurwedstrijd voor pony's, proef 2, gehouden op zaterdag 22 maart jl. in Manege Oostmoer, Oostmoerse- dijk 2a te Stad aan't Haringvliet. Voor deze proef dient een minimaal aantal punten behaald te worden van 80. Malou Wenders, Tirza, 102 pnt; Joyce Visbeen, Daisy, 101 pnt; Sharon Hazelhoff, Max, 100 pnt; Tha- lonja Slui, Mickey Boy, 95 pnt; Anouk Bie- nefelt, Carola, 95 pnt; Colin v. Noort, Dyna mite, 94 pnt; Willemijn v. Marion, Dia mond, 94 pnt; Joanne Braber, Dynamite, 91 pnt; Aurelia v. Strien, Diamond, 91 pnt; Hannah Spelt, Karine, 90 pnt; Jacky Vis been, Cupido, 89 pnt; Bodine Leertouwer, Tirza, 88 pnt; Thomas Dee, Rody, 88 pnt; Nina Buurman, Carla, 87 pnt; Deborah Vroegindeweij, Bobbie, 87 pnt; Peter Wit vliet, Tazz, 78 pnt. chr. streelcblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en Zeeuwse eilanden is een uitgave van Uitgeversmaat schappij Eilanden Nieuws BV Verschijning: dinsdag- en vrijdagavond Tel. (0187)4710 20 Fax (0187)48 57 36 Postbus 8, 3240 AA Middelharnis Langeweg 13, Sommelsdijk ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: tel.(0187)47 10 20 e-mail: Algemeen@gebr-dewaal.coin (onder vermelding van 'adv' of 'adm') tarief per mm 0.27; contracLtarieven op aanvraag sLuitingstermijn zakelijke advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur sluitingstermijn overlydensberichten: dinsdag en vrijdag 8.30 uur voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentie opdrachten of telefonisch opgegeven advertenties kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Advertentie-acquisitie: A. J. van der Velden. 06-50448359 REDACTIE: hoofdredacteur: J. Villerius, tel. (0187) 47 1022, privé (0187) 60 14 40 e-mail: J.ViIlerius@gebr-dewaal.com Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden gewei gerd. ABONNEMENTEN: Per kwartaal 9.25. Per jaar €35.00. Abonnementen zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor deze ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: postbank 167930 rabobank Middelharnis 342001108

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 2