Mozartconcert op het orgel van Sommelsdijk hi Van der Boom vanaf 2S n;«tetn 1 Dui Van der Boom Nationale collecteweek ZOA-Vluchtelingenzorg! mm m »-iDöiLiLffligE^i m mmw ERLOREN EKOOP oeleyenheid tul liet wettlen Ezel met Kar, Boehen en HTuzieh KORTINGEN V^ 11 Soehcn en HTuzick f^s/fet de moeite HOOFDAGENT EIUmiEII-ltlEUWS Advertentiën, Tarief f orill op aaayraag \mmM - snn\ Theologie, romans, kinderboeken, kado-artikelen, antiquariaat 0()lopend tot Op Op Opgave reisje Ch risten vrou^v afd. Diricsland PAGINA a 90 jaar geleden 7 tot 21 Maart 1913 Antirevolutionair IN HOC SIGNO VINCES Orgaan Tuinbouw. Toor ïoes- en Bloeitnin, enz. een mestput van 65 voer best 8f al- mesf. Brieven onder No. 6786. Bureau van dit blad. De Ondergeteekende deelt mede dat hg is aangesfeld als W. G. LUIJENDIJK DEV BOMMELDraineur. Te Koop 'bij J. G. KNOPS, Nieuwe Tonge 6824 een van 4 jaar en een van 4 maanden. Voor trekhond en rottevanger is de oudste bij uitstek geschikt. Aan het zelfde adres een Steekwagen te koopj Bij ondergeteekende bestaat Am. WJËGIVEH. Door ongesteldheid te koop een bij T. HOLLAAR, Sommelsdijk. 6837 TE KOOP 684Ü 14 H.fv. eenjarige Fme- iche Eigenh. legpoten, zware kleigrond door de Friesche commisse op stam goedgekeurd, bij T. KOOMAN Melissant. Door concurentiegeest gedreven worden verschillende lasterpraatjes omtrent het Hotel MOELKER ver spreid. Men zij echter medegedeeld dat het gunstig bekende Hotel MOEL EER m en BL.IJFT gevestigd te Ooltgensplaat in de onmiddelijke nabij heid van tram en booten. Naar de eischen des tijds ingericht. Den géheelen dag gelegenheid tot dineeren. 6843 Aanbevelend, L. Moelker. Burgerlyke Stand. PuMikatte van de Vereniging Streelanuseum, Kerl(straat, Sommelsdijk. E.B1. n Voorstraat 41, 3245 BG SOIVIMELSDIJK. Tel. (0187) 48 26 14 vanderboom@gofree.nl n Stichting HOE neemt taken Diaconaal Evangelisatorisclie Projecten (DEP) over Reformatorisch Contact 'Schouwen-Duiveland' Honger in zuidelijk Afrika VRIJDAG 21 MAART 2003 Op D.V. zaterdag 29 maart (20.00 uur) zal in een concert de orgelmuziek van Wolfgang Amadeus Mozart (1756-1791) worden belicht. Lokatie is de Hervormde Kerk in Sommelsdijk, met het prachtige Meere-orgel binnen haar muren. Organist Paul Kieviet, en een drietal leerlingen, Hans van Heemst, Kees Villerius en Arjan de Vos, hopen te laten horen dat de orgel- werken van Mozart hier bijzonder goed tot hun recht komen. Wolfgang Amadeus Mozart was zonder twijfel één van de grootste componisten van alle tijden. Begonnen als 'wonderkind' groeide hij uit tot universeel componist, die een gigantische hoeveelheid werken achter liet. Het bijzondere van hem is, dat er eigen lijk geen zwakke stukken bij zijn. Bovendien is de kenmerkende 'Mozart-sound' in - bij na - al zijn muziek waar te nemen. Niet in alle! Als kind kwam de jonge Mozart, tijdens de vele concertreizen door Europa, in aanra king met het orgel. Hij liet geen gelegenheid voorbijgaan om orgels te bespelen en orga nisten te ontmoeten. Zo speelde de tienjarige Mozart in 1766 op het orgel in de Sint Bavo in Haarlem. Toen hij in Leipzig op het orgel speelde, was de cantor. Doles, zo verrukt over Mozarts orgelspel, dat hij dacht dat zijn leraar, Johann Sebastian Bach, weer verre zen was. Geen gering compliment! Uit een brief van Mozart weten we, dat hij het orgel zijn grote voorliefde gaf en het beschouwde als de koning van alle muziekinstrumenten. Dat hij nauwelijks muziek voor orgel heeft geschreven is wel erg jammer. Tijdens het concert hoort u drie stukken die gecomponeerd zijn 'für ein Orgelwerk in einer Uhr': de orgelwerken KV 594, 608 en W. A. Mozart (11 a 13 jaar). 616. De zgn. 'Flötenuhr' was in die tijd heel populair. Het was een soort klok die op vas te tijden een orgelnielodietje liet horen. Be halve Mozart schreven ook andere beroemde componisten, zoals Handel, Haydn en Beet hoven er voor. Zowel de Adagio, AUergro und Adagio KV 594 als de grote Fantasie in f KV 608 gaan de mogelijkheden van de Flötenuhr met zijn beperkte hoeveelheid registes verre te boven. In een brief schreef Mozart dat hij deze stukken voor de Flöten uhr met zijn kleine pijpjes eigenlijk veel te 'kindisch (kinderachtig) vond klinken. Zon der twijfel heeft hij bij het componeren gedacht aan een groot orgel. Misschien dacht hij wel aan zijn jeugdervaring in Haar lem... Zowel KV 594 als KV 608 behoren tot de laatst geschreven, rijpste, werken van de meester. Beide zijn ze geschreven voor een soort permanente tentoonstelling van portretten, wassen beelden etc. in Wenen. Zeg maar een soort Madame Tussaud-mu- seum. Van deze stukken bestaat een versie voor vier handen. De handen van respectie velijk Kees Villerius en Hans van Heemst zorgen voor de completering van dat viertal. Veel meer geschikt voor het speeldozen- geluid van de Flötenuhr is het schitterende Andante für elne Walze in eine kleine Orgel KV 616; dit is een echt Mozartiaans muzikaal juweel dat fantastisch klinkt op de viervoets fluiten van het Meere-orgel. Naast deze 'originele' orgelwerken hoort u de eerste Wiener Sonatine in C, oorspron kelijk een compositie voor twee klarinetten en fagot. Tijdens het laatste Bacficoncert speelde Paul Kieviet de zesde op clavecim- bel; ook op orgel laat zich deze altijd geesti ge muziek prima 'vertalen'. De Variationen in C KV Anh. 171 vormen het tweede deel uit het Kwartet voor fluit, viool, altviool en cello. Jacques van Oort- merssen bewerkte het voor uitvoering op orgel, voor vier handen. Hier blijkt Mozarts ongeëvenaarde variatiekunst. Deze 'galante' kamermuziek wordt uitgevoerd door Hans van Heemst en Arjan de Vos. De prachtige fluiten van het Meere-orgel lenen zich er met veel plezier voor. De Fuga in g KV 401 is binnen Mozarts oeuvre een opvallend stuk: hier heeft de componist goed naar Bach geluisterd. Een schoolvoorbeeld van een grondig - niet 'schools'- uitgewerkte, knappe fuga. Het is bekend dat Mozart een tijdlang zich heeft bezig gehouden met de fuga's van Bach, vooral door toedoen van zijn vriend baron Gottfried van Swieten. Ook dit meesterwerk klinkt in een versie voor vier handen: naast die van Paul Kieviet zullen zich die van Arjan de vos op het klavier bevinden. De drie organisten die met hun docent mee werken aan dit concert laten zien datje - ook als amateur - tot een hoog niveau van orgel spelen kan komen. Niet alleen Bach, ook Mozart blijkt inspirerend te zijn! U bent van harte welkom iets van die inspi ratie te komen ondergaan. De toegang is uw gift aan de uitgang. I)e les van Uoer Wouters. Boet Wouters was naar eeu lezing geweest, Dat^ was voor het eerst van zijn leven, Hij wou toch eens weten wat kunstmest hij [wei Op zijn akkers en grasland moest geven. Hij hoorde van phosphorzuur, kali en kalk Dien avond herhaaldelijk spreken, En nam mee naar huis de gulden les, Dat geen van drie mocht ontbreken. Hij hoorde van Thomasslakkenmeel Als phosphorzuurmeststof vertellen, En dat men met ,slak" (dat ook kalk bevat) En kaïniet 't in 't najaar meestal kan stel pen. Dat alles lei Wouters vast in zijn hoofd, Zóó vast, dat hij 't niet kon vergeten, Maar dat hem daarbij één ding ontging, Dat heeft hem geweldig gespeten. De spreker had ook nog terloops gezegd, In 't voorjaar over te mesten" Dat was om met stikstof de plant te voor zien Met chili zpo zei hij was 't beste. Dat drong echter tot Wouters niet duid'lijk [door, Hij ging het als toegift beschouwen, En meende op phosphorzunr, kali en kalk Voldoende te kunnen vertrouwen. Ook wist hij, dat chili, die hoog was in [prijs, Kou dienen om jlaglen te «drijven», Dus dacht hij„een weinigje geef ik er [van, Maar daarbij moet het ook blijven". Zoo gaf onze Wouters steeds stikstof te [min, En eerst scheen dat heel niet te hind'ren. Zelfs' zag hij in 't eerste en tweede jaar, Zijn oogsten eer meerd'ren dan mind'ren Maar toen was het halt 1 De stikstof ver- [dween, Al 't mesten scheen niet meer te baten. Dat komt van den kunstmest, die werkt [maar een poos, ,Ik zou het er nu maar bij laten", Zoo spraken de buren en ook Wouters [zijn vrouw, En Wouter wist niet hoe te hand'len. Totdat op een middag de meester van 't [dorp Langs Wouter z'n akkers kwam wand'len. Toen kwam men, al pratend, de fout op [het spoor Du stikstof zei meester mankeerde, En Wouters vernam nu opnieuw de les, Die hij vroeger ten halve maar leerde. Hij toog thans met nieuwen moed aan het [werk, En meste terdeeg naar behooren De chilisalpeter deed wond'ren zoowaar De oogst was als nimmer te voren. Maar dat dit de chili alleen niet deed, Had Wouters nu heel goed begrepen, Volledig bemesten, daar kwam het op aan, De waarheid had hij nu begrepen. .Die waarheid sta hier als een kostlijke les Die tuinman en boer mosten weten: Qeef stikstof èn phosphorzuür en kali èn [kalk I Ik raad uwil nooit dit vergaten I C. B. in de Tram van Ouddorp naar Nieuwe Tonga of van't laatste slation naar de gemeente Een Armband mit bruine echte Koralen en gouden Slot waarop 3 bruine steentjes De eerlijke vinder wordt vriende lijk verzocht tegen goede belooning hetzelve terug te bezorgen aan het Bureau van dit blad.6803 voor DEN BOMMEL en Omstreken voor de firma G. A. M. WITTER- MANS te Bergen op Zoom, inzake het leveren van buizen 6787 Aanbevelend van vee op het BNoordpoldersché Gorsct ouder Ooltgensplaat. 6806 SOMMELSDIJK. GeborenMaria Pieternella, d. v. Teunis de Brula eu Johanna Holleman. Helena Maria, d. v. Karel Thomas Ie Comte en üigna Meijer. Izak z. v. Johannes van den Nieuwendijk en Martina Blok. Servaas, z. v. Jan Verbiett en Maria van Lente. Catharina d. V. Corstiaan van der Sluijs en Geertje Holleman. OndertrouwdTeunis van 't Hof, oud 28 jaren, wonende te Dirksland en Johanna Breemau, oud 22 jaren Gehuwd: Hubert van Es, oud 27 jaren, wonende te Middelharnis en Margaretha Hendrika Joppe, oud 27 jaren. Overleden Leendert van den Broek, oud 81 jaren, echtgenoot van Jannetje Dupré. Klara van Antwerpen oud 1 jaar, d. v. Jan van Antwerpen eu Jannetji Cornelia Kransse. MIUDELHARNIS. GeborenJan, z. v. Leendert Blok eu Magteliua Hottiug. Teunis, z, v. Gerrit Jan vaii Strien en Kommertje van Wezel. Ondertrouwd: Abraham van den lilink 25 jaar te Batavia, en Hendrika Martina ElizHbelli Gouswaart 24 jaar. Josephus van Kaam 21 j. tü Rotterdam en Geertje Verburg 21 jaar, NlKUWl'; rüNGK Geboren M?.rtijnlje. d, v. Ballen van den Bfock en Leeulje Tieleman, Genuwd Daniël Johannes Tijl j.m. 22 en Abra Verschoor j. d. 25 jaar Willenj lan der Misl j. va. 23 en Johanna Ro- zcnbeck j. d, 26 jaar. r breidt uit. Stichting Hulp Oost-Europa (HOE) heeft de taken van de opgeheven commissie Dia conaal Evangelisatorische Projecten (DEP) overgenomen. De commissie DEP werd in 1997 opgericht door de GZB, HGJB, HOE en IZB om gemeentecontacten in Oost- Europa te stimuleren en te begeleiden. De beslissing is mede genomen omdat vanuit de betrokken organisaties minder personele ruimte was om de commissie regelmatig bij elkaar te laten komen. De commissie DEP werd opgericht omdat de organisaties de noodzaak voelden om diaconaat, hulpverlening en evangelisatie meer te integreren in de gemeentecontac ten. Enerzijds waren er veel kerkelijke hulpverleningscontacten met Oost Europa. Anderzijds gingen jongeren uit de gemeen ten met interkerkelijke organisaties op evangelisatietoumees en brachten allerlei ervaringen mee die ze in hun eigen gemeen te niet goed kwijt konden. Op 9 juni 2001 werd de eerste landelijke DEP-dag gehouden. Naast ontmoeting en uitwisseling werd op deze dag vooral toe rusting geboden in allerlei aspecten van gemeentecontacten, zoals het opzetten van kinderwerk, het gezamenlijk houden van bijbelstudies, het betrekken van de hele gemeente. Op deze dag waren zeer erva ren' gemeenten aanwezig, zowel als ge meenten die van plan waren met gemeente- uitwissehng te starten. In november 2002 heeft het werk van de DEP een voorlopige afronding gevonden in de uitgave van de brochure 'Weer en Heen', een handleiding voor vormen van samen werking tussen gemeenten in Nederland en Oost-Europa. Stichting Hulp Oost-Europa zal de gemeentecontacten die uit de DEP-activi- teiten zijn ontstaan verder begeleiden. Daarnaast wil de stichting nieuwe contac ten stimuleren en ondersteunen. In ieder geval zal er jaarlijks een bijeenkomst wor den belegd voor de betrokken gemeenten om ervaringen in DEP-contacten uit te wis selen, maar ook andere belangstellenden. In de week van 23 maart t/m 29 maart gaan weer vele vrijwilligers op pad in zo'n 300 burgerlijke gemeenten om te collecteren voor vluchtelingen wereld wijd. Ook op Goeree-Overflakkee komen de ZOA collectanten langs. Evenals vorige jaren is ook dit jaar het the ma weer 'Vluchtelingen reizen altijd last- minute'. ZOA-Vluchtelingenzorg verleent humanitaire hulp aan vluchtelingen, ont heemden en slachtoffers van rampen. Deze hulp strekt zich uit van noodhulp tot en met wederopbouw. ZOA geeft deze hulp in de regio's waar de mensen vandaan komen. Op dit moment werkt ZOA in meer dan twaalf landen in Azië, Afrika en op de Balkan. Zo is de ZOA-organisatie momenteel werk zaam in Ethiopië, Afghanistan en Malawi. 'Ethiopië stevent af op de grootste hongers nood ooit', dit is het meest recente bericht van medewerkers van ZOA-Vluchtelingen zorg in Ethiopië. Al langere tijd wordt het land geteisterd door grote droogte. Naar ver wachting zullen binnenkort miljoenen men sen in nood verkeren en zullen de interne vluchtelingenstromen toenemen. Afghanistan In Afghanistan woedde decennia lang een burgeroorlog. De afgelopen driejaar heerste Voor de laatste maal in dit winterseizoen organiseert het Reformatorisch Contact 'Schouwen-Duiveland' een thema-avond, die op donderdag 27 maart a.s. gehouden zal worden. Op deze avond zal de Ned. Herv. predikant van Sirjansland, ds. J. Joppe, een inleiding houden over het onderwerp 'Wedergeboorte, Geloof en Bekering'. Na de lezing kan men met de inleider discussiëren. De avond begint om 19.45 .uur en wordt gehouden in de grote zaal van de kerk te Sirjansland. ledereen is hartelijk welkom. ook een extreme droogte. Miljoenen Afge hangen leven daarom in vluchtelingenkam pen; in Afghanistan zelf of in de buurlanden Iran en Pakistan. Sinds 2000 verleent ZOA noodhulp in de buurt van Kabul, en na 11 september 2002 ook in het noorden van Afghanistan. Malawi In Malawi voltrekt zich op dit moment een ramp. Over het gehele land is een ernstig tekort aan voedsel, mede als gevolg van overstromingen. De voedselcrisis is zo ern stig dat sommige scholen sluiten omdat leer lingen te hongerig zijn om naar school te gaan. TEAR fund en ZOA-Vluchtelingen zorg gaan helpen door lokale partners finan cieel te ondersteunen. Door diverse oorzaken - zoals droogte of juist overstromingen, gewapende conflicten of falend landsbestuur - zijn in diverse Afri kaanse landen de voedselreserves totaal uit geput. Hierdoor is een nijpende situatie ont staan en worden miljoenen mensen met de hongerdood bedreigd. Verbetering is op kor te termijn niet te verwachten. Vandaar dat Woord Daad en ZOA een noodhulpactie zijn gestart voor zuidelijk Afrika; in Angola, Malawi, en Zambia. De Christenvrouw afd. Dirksland hoopt dinsdag 17 juni 2003 een reisje te maken. Allereerst naar Rotterdam (rondvaart), daar na naar Hoek van Holland (warme lunch) en vervolgens naar Den Haag (o.a. een bezoek aan de Ridderzaal). U kunt zich opgeven tot uiterlijk woensdag 26 maart bij mevrouw Droger, tel. 601918, of bij mevrouw Klem, tel. 602469. Kent u misschien iemand die ook graag mee zou willen, dan kan dat! De hoogte van de deelnamekosten is afhankelijk van het aantal deelnemers: óf 53, óf 55,50. Bij te geringe belangstelüng zal het reisje worden geannuleerd.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 6