Overdenking Enquête over borstvoeding uit de Heilige Schrift Grote Koor- en Samenzangavond in Middelliarnis Super megabïngo in Ooitgensplaat HET -J^KIJKVENSTER Blik op kerk "^y en samenleving CJ miKom aauGMEiSELi VlIimCGGEQII iaN6B UaiU IdTTEItf Johannes de Doper wijst Gods Lam aan (i) wmMPiftniE - De Vogelpest - Een sprake Gods - De secularisatie Aan actuele onderwerpen hebben we op dit ogenblik geen gebrek! Terwijl de internatio nale situatie erg gespannen is en heel de wereld geconcentreerd is op Irak en terwijl we in eigen land overspoeld worden met allerlei onsmakelijke verhalen over ons Koningshuis, hebben we ook te maken met de vogelpest, die zich nog steeds uitbreidt. Het aantal besmette en verdachte bedrijven groeit met de dag en deskundigen vrezen dat de grens nog lang niet bereikt is. Ons medeleven gaat allereerst uit naar de agrariërs die direct met de ziekte worden geconfronteerd. Het is geen kleinigheid, wanneer er ruiming moet plaatsvinden, zeker wanneer de dieren nog gezond zijn. Ook al is de band met pluimvee minder emo-. tioneel dan bijvoorbeeld met koeien, dan nög is het een hard gelag met lege hokken te zitten. Afgezien van de materiele schade die erdoor geleden wordt. Een schade die trou wens niet beperkt blijft tot de kippenboeren, maar die ook allerlei andere bedrijven treft, waar bijvoorbeeld eieren worden vervoerd, verhandeld of verwerkt. En we mogen ook wel denken aan allen die verantwoordelijk heid dragen voor het nemen van passende maatregelen. Kortom, wat op de Veluwe en in andere regio's gebeurt, raakt een groot deel van onze economie. Het wordt bepaald niet voor de eerste keer gezegd, maar het is toch wel het opmerken waard. In 1997 werden we getroffen door de varkenspest, in 2001 door het raopd- en klauwzeer, en nu grijpt de vogelpest weer om zich heen. Zijn dit, zoals we herhaalde lijk konden lezen en horen, de normale bedrijfsrisico's of mogen we ook de hand van de Heere erin zien? Van alle kanten is er geroepen dat we een 'maakbare' samenle ving hebben, waarin alles 'beheersbaar' is en nu laat de Heere zien, met alle eerbied gezegd, dat HU er ook nog is... Voor het grootste deel van de bevolking zullen dat vreemde klanken zijn, maar als we bij het Woord leven, kunnen we het toch niet anders zien? Is er een kwaad (een ramp) in de stad, vraagt Amos, dat de Heere niet doet? Het is merkwaardig hoe snel de opvattingen zich kunnen wijzigen. Wanneer er in de tijd van de Republiek een misoogst was, of een ziekte onder het vee, dan schreef de landelij ke overheid een biddag uit. Er werden zelfs biddagen gehouden tegen de paalwormen, die immers de zeeweringen aantastten! Daarover wordt nu wat badinerend gespro ken of zelfs lacherig over gedaan. En uiter aard had men toen niet de middelen om een en ander te bestrijden. Die hebben we nu wel, maar desondanks staan we vrij machte loos.En toch wordt de belijdenis van Zon dag 10, dat loof en gras, regen en droogte, vruchtbare en onvruchtbare jaren, spijs en drank, gezondheid en ziekte, rijkdom en armoede en alle dingen, niet bij geval, maar van Gods Vaderlijke hand ons toekomen, zelfs door kerkmensen afgedaan als 'boeren- theologie...' Dat werd nog eens geaccentueerd, onlangs bij de herdenking van de watersnood van 1953. De ouderen zullen het zich herinneren dat toen vrijwel iedereen moest erkermen dat er een sprake Gods van dat gebeuren uitging. Nu, nog maar een halve eeuw na dato, wordt deze mening als een curiositeit beschouwd. De dijken zijn immers verzwaard en de Del tawerken genieten internationale bekend heid. Een ramp als toen is praktisch uitge sloten. Ook kerkmensen beschouwen nu dikwijls de ramp van 1953 als een natuiir- verschijnsel, waarin de Heere de hand niet heeft gehad. Ik bedoel maar, de secularisatie, waarbij God buiten spel wordt gezet, gaat ook de kerken en de kerkmensen niet voorbij. ■Waarnemer Ho' BOTONTKÜLKINÓ Is het werkelijk waar dat sinaasappppel en tomaten de hotten doen ontkalken? Antwoord: Het is algemeen bekend dat rabarber ontkalkend kan werken. Dit komt door het oxaalzuur dat hier in zit. Ook in tot maten zit,oxaalzuur. Het is echter zo dat u wel erg veel groenten waarin dit zuur voor komt moet eten wil er hierdoor ontkalking gaan optreden. In sinaasappels zit geen oxaalzuur zodat u wat dat betreft onbeperkt kunt eten. Om ontkalking tegen te gaan is het wel verstandig om niet te veel vlees en vleeswaren te eten, matig te zijn met alcohol en ;vet en zoveel mogelijk geraffineerde koolhydraten, zoals wit meel en witte suiker te vermijden. En... veel lichaamsbeweging is erg belangrijk! Op onze struiken en bomen zit een laagje mos of schimmel. Wat kan ik hier tegen doen? Antwoord: Niets! Sterker nog, u kunt blij zijn dat dit spul er groeit. Het zijn namelijk korstmossen, deze gedijen alleen daar waar de lucht nog behoorlijk schoon is, dat omdat ze zeer gevoelig zijn voor luchtverontreini- Deze vraag- en antwoordrubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kostenloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u stu ren aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Postbus 8, 3240 AA Middelharnis, met in de linkerbovenhoek 'Vragenrubriek' vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. gingen. Er zijn thans enkele tienduizenden soorten geographicum of eenvoudiger: 'landkaartmos'Je kunt niet spreken van een plantensoort in de gewone betekenis van het woord maar er is sprake van een symbiose (het samenleven van verscheidene organis men, tot voordeel van elkaar) van een zwam en een wier. Ze vermenigvuldigen zich door middel van kleine orgaantjes, die door weer en wind worden verspreid. Korstmossen zijn niet schadelijk voor uw struiken en bomen. Waarom moeten flessen wijn beslist liggen en mogen ze niet enige tijd rechtop staan? Antwoord: Omdat bij staande flessen de kurk uitdroogt en er dan teveel lucht bij de wijn kan komen. En: laat ze zo lang mogelijk stil liggen. Wij hebben gelanglauft in het Sauerland. Onze ski's zijn aan de onderkant nogal vuil geworden. Mogelijk door de luchtverontrei niging aldaar. Hoe en waarmee kunnen we onze lange latten weer toonbaar krijgen? Antwoord: Begin maar eenvoudig met een sopje gemaakt van een niet te scherpe zeep. Op vrijdag 28 Maart organiseert v.v. OFB te Ooitgensplaat weer een gezellige bingo met vele moois prijzen,boodschappenmanden,planten,vlees schotels en div.mooie artikelen. In de super- ronde is een Winkelwagen volgeladen met boodschappen te winnen. U bent welkom in verenigingsgebouw 't Centrum te Ooitgens plaat. De aanvang is 20.00 uur en het eerste kopje koffie of thee is gratis. Binnenkort start werkgroep B.O.G.O. op alle consultatiebureaus op Goeree-Overflak- kee een enquête over borstvoeding. Ieder een, die begonnen is met borstvoeding geven of langer borstvoeding gegeven heeft (al was het maar voor één of twee dagen), wordt gevraagd deze enquête in te vullen. Werkgroep Borstvoeding Overieg Goeree- Overflakkee is enkele jaren geleden opge richt om vanuit de verschillende disciplines in de gezondheidszorg (waarin vertegen woordigd: wijkverpleegkundige van Zorg en Welzijngroep, verioskundige, kraaraver- pleegkundigen van Ziekenhuis Dirksland, kraamcentrum "De Waarden"- regio Hoekse Waard e.o. en kraamcentrum "De Eilan den") en borstvoedingorganisatie LLL méér op één lijn te komen omtrent de begeleiding bij borstvoeding! Uit landelijke cijfers uit 1999 is gebleken dat 76% van de moeders start met volledige borstvoeding. Vervolgens blijkt slechts 21% van de moeders met 3 maanden nog borst voeding te geven. Als werkgroep willen wij er nu via deze enquête achterkomen hoe een en ander ver loopt op Goeree-Overflakkee, o.a.: - hoe groot is het percentage van de vrou wen die beginnen met borstvoeding? - hoeveel zijn daar met respectievelijk drie - en zes maanden nog van over? - wat zijn de redenen van het vroegtijdig stoppen met de borstvoeding? - waar liggen er knelpunten? - wat vinden vrouwen van de begeleiding bij borstvoeding, zowel in de kraamtijd als de periode erna? Wij hopen, dat zoveel mogelijk vrouwen aan deze enquête zullen meedoen, zodat we een volledig overzicht krijgen. Met de uitslag van de enquête (die najaar 2003 gepubliceerd zal worden in de diverse huis-aan-huisbladen en op de consultatiebu reaus) zullen we als werkgroep aan de slag gaan. De bedoeling is, om de knelpunten die in de enquête-uitslagen naar voren komen, op te gaan lossen. De enquêtes, die gewoon tijdens het wachten op de consultatiebureaus ingevuld kunnen worden, nemen ongeveer vijf minuten tijd in beslag. Daarna kunnen ze ingevuld (ano niem) weer aan de bureauassistente terugge geven worden. Het plan is, om in april a.s. deze enquête te starten. Werkt u mee? Alvast namens Werkgroep Borstvoeding Overleg Goeree-Overflakkee hartelijk dank! 'En des anderen daags zag Johannes Jezus tot zich komende, en zeide: Zie, het Lam Gods, Dat de zonde der wereld wegneemt! {Joh. 1:29} Eén van de plaatsen waar Johannes de Doper zijn werkzaamheden heeft verricht in opdracht van de HEERE, is Bethabara geweest (Joh. 1:28). Als hij op een bepaalde dag daar bezig is met de verkondiging van het Woord en met de bediening van de doop der bekering tot vergeving der zonden, komt er een deputaatschap van het Sanhedrin naar hem toe. Ze komen vragen wie Johannes nu eigenlijk is en in wiens opdracht hij zijn werkzaamheden verricht. Nu, Johamies windt er geen doekjes om. Hij zegt eeriijk dat hij de Christus niet is, en Elia niet, en de profeet óók niet (Joh. 1:20,21). Nee, hij wijst zichzelf aan als de roepende in de woestijn over wie de profeet Jesaja al gesproken had (Jes. 40:3). Hij is gekomen in de Naam des HEBREN om plaats te maken voor de Per soon en het werk van de komende Messias onder Israël. Met die boodschap kan het deputaatschap terug naar Jeruzalem. Het is een dag later. En dan krijgt Johannes wéér bezoek. Een veel heeriijker bezoek dan de dag ervoor! Want dan krijgt Johannes bezoek van Jezus. In onze tekst staat: 'Des anderen daags zag Johannes Jezus tot zich komende'. Dat is het heerlijkste bezoek dat een mens kan ontvangen! Weet u daarvan, geliefde lezer? Is de Heere Jezus ook wel eens bij u op bezoek gekomen? Kent u Hem? Kent Hij u? Johannes maakt het mee! Hij is aan het werk in Bethabara. Wellicht is hij het Woord aan het verkondigen. En dan komt daar opeens het vleesgeworden Woord op hem af. Mis schien is hij op dat moment de doop aan het bedienen. En dan komt daar opeens Hem op hem af Die hij ruim een maand geleden óók heeft mogen dopen, 't Is dus het tweede bezoek dat Jezus aan Johaimes brengt. Er is wel enig verschil tussen beide bezoe ken. De vorige keer kwam Jezus vanuit Galiléa naar Johannes toe om door hem gedoopt te worden. Nu komt Hij vanuit de woestijn naar Zijn wegbereider toe, nadat Hij daar veertig dagen verzocht is. Veertig dagen lang heeft de satan geprobeerd Jezus tot zon de te verleiden en te laten zondigen. Veertig dagen lang heeft de boze getracht het midde- laarswerk van Christus te vernietigen. Het is hem niet gelukt! Jezus komt als overwinnaar uit deze zeer zware strijd. Maar, het zal aan Hem te zien zijn geweest welke bange tijd van zielsverzoeking en van strijd er achter Hem ligt. De sporen van het lijden zullen op Zijn gezicht te lezen zijn geweest. Zó komt Jezus tot Johannes. En als Johannes opkijkt, ziet hij Jezus zó tot zich komen. En weet u, wat nu zo'n wonder is? U leest op dit moment deze meditatie. U bent er mis schien rustig voor gaan zitten. U hebt nu een meditatie in handen die gegrond is op het Woord des HEBREN. En weet u wat er nu gebeurt? Nu komt middels deze meditatie de Heere Jezus tot u. Is dat geen wonder? 'Is het waar?', zegt u. Ja, zó is het helemaal! Zodra wij met het Woord des HEBREN in aanraking komen. Zodra wij onder de predi king van dat Woord zijn, öf in dat Woord lezen, öf wat lezen dat op dat Woord gegrond is, komt de Heere Jezus Zelf tot ons. Calvijn zou zeggen: dan komt Christus tot ons 'in het gewaad van Zijn Woord". Ik vroeg u even eerder: is de Heere Jezus ook wel eens bij u op bezoek gekomen? Nu, op dit moment komt Hij bij u op bezoek! Op dit moment klopt Hij op de deur van uw en jouw hart! En Hij zegt met alle liefde en aandrang: 'Doe Mij toch open! Geef Mij toch uw hart!" Geliefde lezer, bid de HEERE of Hij uw oren en ogen wil openen voor de op u af komende Heere Jezus. Opdat het tot een écht bezoek zal komen! Johannes de Doper ziet Jezus werkelijk tot zich komen. En wat doet hij dan? Wat zegt hij dan? Hij staakt onmiddellijk wat hij aan het doen is en met stemverheffing roept hij: 'Zie, het Lam Gods, Dat de zonde der wereld wegneemt!" Dit is één van de diepste uitspraken die in de Bijbel te vinden zijn. Hier zou je je leven lang over kunnen mediteren en peinzen en dan heb je de diepte van deze woorden nog niet gepeild. Wat mag Johannes Jezus hier tekenen op treffende wijze! Hij wijst Jezus hier aan als het Lam van God. 'Zie!', roept Johannes. Hij bedoelt: Ziedaar! Kijk nu daar eens! Let er toch eens op Wie daar ons nadert! Johannes wijst zijn hoorders terstond op Christus als hij Hem in het oog krijgt. Dat moeten we hem maar vaak nadoen als ambtsdragers. Laten we onze mensen maar veel op Christus wijzen, want daar moeten ze echt terecht komen, willen ze zalig worden. In Hem ligt alles en uit Hem moet alles komen wat we nodig hebben om getroost te leven en zalig te sterven. Broeders ambtsdragers, zijn we getrouwe Christus aanwijzers? Is het onze lust en ons leven om onze mensen op Hem te wijzen? Of staan we tussen Christus en onze mensen in? Johannes niet! Hij wijst terstond van zichzelf af (in Joh. 3 ook) en wijst zijn hoorders op het Lam van God. En ja, dan die woorden 'Lam van God Daar komt een oceaan aan gedachten in mee. 'Het Lam'. Dat deed Johannes" hoorders en dat doet ons denken aan de lammeren die in Gosen geslacht zijn en wier bloed aan de deurposten is aangebracht opdat de eerstge borenen veilig zouden zijn achter dat bloed. 'Het Lam". Dat doet ook denken aan al die lammeren die in de tabernakel en in de tem pel geslacht zijn en geofferd. 'Het Lam". Dat doet ook denken aan de woorden van Jesaja over het Lam (Jes. 53:7). Johannes zegt: 'Daar is hét Lam! Daar is het Lam op Wie al die lammeren van het Oude Verbond wezen. Hij is de vervulling van al die lammeren uit het Oude Verbond!" ,-,.,> Johannes zegt: 'Zie, het Lam van God! Inderdaad, dit is Gods Lam. Dit Lam komt bij God vandaan. Dit Lam geeft God. In de Raad des vredes is God met dat geven al begonnen. En nu geeft Hij het werkelijk. Wat een geschenk! "t Is een Godsgeschenk! Geliefde lezer, hebt u dit Lam al nodig gekregen in uw leven? Hebt u al belang gekregen bij het Lam van God? U zegt mis schien- 'Wat moet ik met dit Lam? Waar zou ik het voor nodig hebben? Wat wil dit Lam voor mij betekenen?" Zo de Heere wil, wil ik u daar volgende week meer over vertellen! Vlaardingen, Ds. C. J. Droger Heeft dit niet voldoende resultaat, gebruik dan een licht schurend schoonmaakmiddel. Werkt dit ook niet, koop dan in een winkel met wintersportartikelen een 'wax-verwij- deraar'Dan moet het zeker lukken. Zet ver volgens uw weer toonbare ski's in de was. Elk voorjaar krijg ik weer zo 'n vieze groene brein in mijn vijver. Ik heb al diverse mid deltjes geprobeerd, zonder veel resultaat. Heeft neen tip voor mij Antwoord: Wij hebben inderdaad een goe de tip voor u, nog goedkoop en milieuvrien delijk ook! Neem een jutezak, vul hem met stro, doe er een paar (bak)stenen bij en laat het geheel afzinken naar de bodem. Vraag niet hoe het werkt, het werkt! U heeft geen last van de vijverspinazie meer. Ververs de inhoud van de zak jaarlijks. Op zaterdag 29 maart zal in de Nederlandse Hervormde Kerk te Middelharnis een grote koor- en samenzangavond gehouden worden ten bate van de Gereformeerde Gemeente te Nieuwe Tonge. De avond vangt aan om 19.30 uur en de toegang is vrij. De collecte, die gehouden zal worden, komt geheel ten goede aan de aflossing van de kerk en wordt daarom van harte aanbe volen. Op deze avond hopen twee bekende mannenkoren te zingen. Het Ridderkerks Mannenkoor, o.l.v. Cees het Jonk en het Mannenkoor 'Ethan" uit Yerseke, o.l.v. Koos van der Slik- ke. Deze ruim tweehonderd mannen hopen ook gezamenlijk nog enkele liederen te zingen. De organisaten zijn Bert Roest en Cees van der Hart. De leiding van deze avond is in handen van student L. Terlouw. De organisatie hoopt velen te ontmoeten op zaterdag 29 maart. -31- "Maar dat je aflcomstig bent uit een boerengezin, dat maakt mij niks uit!" zegt Johan onverwacht fel.^^ "Jou niet", antwoordt ze zacht, "maar de rest. Johan brengt zijn gezicht dichtbij dat van haar, maar Marieke draait zich snel om en rent naar de voordeur, waar ze wild op de bel drukt, de jongen teleurgesteld achterlatend op de stoep. Wanneer Eliza de deur opent, kijkt ze Marieke ver baasd aan. "Ben je nou al terug, ik dacht. Ze krijgt niet de kans om meer vragen te stellen, want Marieke is met haar jas aan de trap op gerend. Een tijdje later staat Johan vertwijfeld voor haar deur. Een zacht en wanhopig gesnikt klinkt achter de zolder kamerdeur. Wat zou hij Marieke nu graag troosten... zeggen dat zij veel voor hem betekent. Toch durft hij niet naar binnen te gaan, bang om afgewezen te wor den. Verslagen draait hij zich tenslotte om en daalt de trap af. HOOFDSTUK 14 "-|-^ ijk eens Marieke, ik geloof dat er post 1^ voor jou is", lacht de dokter als hij Marieke de A^k. envelop overhandigt. Marieke" s hand beeft als ze de brief eruit haalt en tot haar grote bUjdschap is het een bericht van Cor. Haar ogen gaan gejaagd over de regels, benieuwd naar wat hij te vertellen heeft. "Ik schrijf je deze brief vanuit Oude Tonge", leest ze, "ik werk nu ook bij de kadaverploeg net als jouw broers. In Herkingen ben ik maar even gebleven. want ik kon het daar niet uithouden. Mijn ouders en mijn broertje zijn, zoals ik had gevreesd, niet meer in leven. De dokter van ons dorp heeft hen geïdenti ficeerd en ze waren al begraven toen ik in Herkin gen aankwam. Na dit vreselijke bericht ben ik teruggegaan naar ons huisje, dat ik bijna niet herkende. Alleen een paar muren staan nog overeind, verder niets. In die enorme puinhoop heb ik nog wel iets gevonden: een fotoalbum van ons gezin en mijn vaders geldkistje. Je snapt wel dat ik hier erg blij mee ben, want zo heb ik toch nog iets wat mij herinnert aan mijn ouders. Nu ben ik alweer een tijdje in Oude Tonge en ik vind het fijn om weer bij jouw broers te zijn, want ik zie hen toch als een soort familie. Samen werken we keihard en 's avonds voelen we ons zo moe als een hond. Ik moet eerlijk zeggen, dat het verschrikkelijk was om lichamen te moeten bergen. Vaak waren de slachtoffers niet meer te herkennen en dat maakte identificatie moeilijk. Het vele wrakhout belemmert ons nog iedere dag het werk. maar samen zullen we erin slagen om ons eiland weer schoon te maken. Je begrijpt vast wel, dat er hier enorm veel te doen is en daarom zullen wij voorlopig ook nog niet terug kunnen keren. Toch mis ik je erg, Marieke en je zou mij een groot plezier doen als je mij ook een brief zou willen schrijven. Het centrale adres, waar je de post heen kunt sturen, lees je hieronder. Doe de anderen maar de groeten van mif Ik hoop dat ze een beetje aardig voor je zijn in Rotterdam. Zeg tegen mijn zusje alsjeblieft niets over onze ouders en broertjes. In haar hart zal ze vast wel iets vermoeden, maar ik wil het sleshte nieuws liever zelf aan haar vertellen. Watje wel tegen Annechien moet zeggen, is dat ik haar lappenpop gevonden heb. Zeg maar dat hij in de appelboom van onze tuin hing. Lieve Marieke, schrijf me alsjeblieft snel terug, want ik moet weten hoe het met jullie gaat. Heel veel groeten, ik mis je, jouw Cor. Marieke drukt de brief tegen zich aan, alsof ze hem wil koesteren. Ze weet nu heel zeker dat ze meer voor Cor betekent en opgewekt loopt ze naar Annechien. Ze ver telt over de brief, al leest ze de inhoud niet letterlijk voor. "Heeft Cor Annetje teruggevonden?" juicht het meisje enthousiast. "Ze hing in de appelboom in jullie tuin"", antwoordt Marieke glimlachend. "Ik hoop dat Cor snel terugkomt"", zegt het kind zacht. "Annetje zal me vast gemist hebben."' "Je zult helaas nog even geduld moeten hebben Anne chien", zucht Marieke en beseft als ze dit zegt, dat dit ook voor haar geldt. "Cor en mijn broers zijn voorio- pig nog niet klaar met al het werk in het rampgebied."" "Weet Cor ook al iets over vader en moeder en over mijn broertjes?"" De woorden komen angstig uit haar mond en bang voor het antwoord staart ze naar Marie ke. "Ik denk dat hij nog geen nieuws over hen heeft", jokt Marieke, "misschien weet hij meer als hij terugkomt in Rotterdam." Annechien knikt berustend en gaat verder met het spel letje waar zij en Blske mee bezig waren. Marieke loopt samen met Henkie naar de keuken, waar Rietje druk bezig is met de afwas. Rietje, de rots in de branding, wat is ze een dikke vriendin van Marieke geworden. De morgen na die ongelukkige avond met Johan, nu alweer enkele weken geleden, heeft ze haar hart kunnen uitstorten bij haar. "Je moet maar niet meer met Johan naar zijn vrienden gaan Marieke, het zal waarschijnlijk telkens op een teleurstelling uitlopen, uiteindelijk zijn het allemaal snobs!"" had ze gezegd. "Nee, wij kunnen het maar beter bij ons eigen soort houden." Marieke had alleen maar geknikt en stilletjes was ze daarna aangeschoven aan de eettafel, dankbaar dat Johan en Eliza nog in bed lagen op hun vrije dag. Na die vreselijke avond is Johan zich opvallend anders gaan gedragen tegen haar. Het lijkt wel alsof hij meer afstand wil houden, maar dat kan Marieke niet zoveel schelen. Johan en zij, dat zijn twee verschillende werelden en waarschijnlijk beseft Johan dit uiteinde lijk ook. "Wat heb je daar in je hand, nieuws van je broers?" Nieuwsgierig staart Rietje naar de envelop, maar Marieke houdt haar niet langer in spanning. "Ik heb van Cor een brief gekregen"", roept ze opge wekt en het dienstmeisje staakt meteen haar werk zaamheden. "En... goed nieuws?"" vraagt ze voorzichtig. Marieke vertelt haar over de inhoud van de brief en Rietje zucht. Ze weet al een tijdje dat Cor geen broer, maar een goede vriend van Marieke is en ern stig luistert ze als het meisje haar dé inhoud voor leest. "'t Is maar goed dat hij nog een aandenken heeft gevonden"", zegt Rietje als Marieke de brief terug stopt in de envelop. "Het is al erg genoeg dat hij zijn ouders, zijn broertjes en zijn huis heeft verloren. Marieke knikt, maar het ontgaat Rietje niet dat Marie ke dromerig voor zich uit kijkt. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 5