Haal al vroeg het voorjaar in huis Damvereniging ENEO'52 Melissant yHmrt 6 ■e!»H.1JIM:T;T?71 Beste dorpsgenoten. Koud, zeer zonnig en een normale hoeveelheid neerslag EIIAIIOaMIIEUWS Schotejil zwemt 4e en tevens laatste ronde Verenigingscompetitie Solovakantiegids voor solo's en eenouders "^t&tt ónltjes T/Kmrt S ijan^i 'A ^E ^D D ^N 'A D «R '«A "A "D INGEZONDEN: Afdeling 1: Drukkerij Gebr. De Waal tn iivcTi'^cn/ Deze puzzel van Jacob Meijer (Ouderkerk a/d IJssel) bestaat uit 12 hokjes, waarin 12 namen van plaatsen staan. De plekken overlappen elkaar met minstens één letter. Soms overlappen vier let ters van een plaats vier verschillende andere plaatsen. Je moet beginnen met het hokje, waar het nummer in staat. In dit hokje staat ook de eerste letter van de plaatsnaam: Met een hoofdletter en dikgedrukt. D T 0 0 R A M M V E E R E S Q D N N E H G E D H C A S E 0 A N B N D E I S K p 0 R A L N D D L 0 A N E N R E A C J H M T R O E K R N R E H L D C M A Lianne Broere (Sommelsdijk) In het bijzonder wensen we alle weduwnaren, weduwes en wezen van harte sterkte. Bij de natuur zien we alles uitbotten, de vogels kwinkeleren vol verwachting hun lenteliedjes. Des te schrijnender kun je in verdriet zitten. Geef het in Gods hand. Hij wil het aanschouwen. I Aanschouwen dat wil zeggen heel goed lekijken van alle kan ten. En dan door God. Hoe is het mogelijk? In maart en april zijn er heel wat planten die door hun kleur of bloei het balkon of terras kunnen verle vendigen. Combineer bijvoorbeeld een klein bontbladig struikje met planten met lentegele bloemen. Combinatiemogelijkheden De mooiste vijver ligt op Voorne; A. i'assenier kampioen district ZHZ. Winter 2002/2003: PAGINA 13 [VRIJDAG 21 MAART 2003 Uitslagen van maandag 17 maart: Afdeling 1: B. Visbeen-C. Visbeen1-1 A. Doorn-A. Visbeen 3-0 Omdat er op deze avond een vriendschappe lijke wedstrijd werd gehouden tegen de damvrienden in Ouddorp, werden er op de clubavond slechts twee (inhaal) partijen gespeeld. B. Visbeen, die overigens geen enkele punt meer nodig heeft, kon niet verder komen dan remise tegen zijn broer C. Visbeen. Beiden waren de strijdlust kennelijk nog niet moe waardoor de partij tot het einde boeiend bleef. Van beide zijden werden er af en toe gevaarlijke situaties waargenomen, maar met beiden nog een half dozijn schijven op het bord werd remise overeengekomen. A. Visbeen, die zich had voorgenomen beslist niet zonder punten naar huis te gaan, heeft toch op het laatst het loodje moeten leggen tegen zijn tegenstander A. Doom. In een volkomen gelijkwaardige strijd wist Doorn in de eindfase toch nog de winst naar zich toe te halen. Na een door Visbeen uit gevoerde 'twee om twee' afruil kon Doom winst forceren met een doorbraak naar de damlijn. Tegen Ouddorp werd op dezelfde avond een vriendschappelijke damwedstrijd gespeeld. ENEO'52 vertrok met zes spelers naar Oud dorp, om daar hun damfantasieën te laten botvieren. In een sportieve en spannende wedstrijd werd Ouddorp door ENEO'52 met vier tegen tien geklopt. Hieronder volgen de uitslagen van deze par tijen: K. Tanis-H. Visbeen1-1 A. de Mik-P. Kom1-1 J. V. Koppen-H. v. Heukelen1-1 C. Mierop-B. v.d. SpaanO -3 J. Moerkerk-T. Goedegebuur0-3 L. Moerkerk-J. Koppelman1-1 Zwemclub de Schotejil heeft zaterdag 15 maart in Aquapulca te Dordrecht de laatste wedstrijd van de Verenigingscompetitie gezwommen. De selectie van de Schotejil was goed voor ca. 30 persoonlijke records, 4 clubrecords en 14 ereplaatsen. De Schotejil zwom de wedstrijd samen met MNC uit Dordrecht, De Lansingh uit Krimpen a/d Us- sel en Hippocampus uit Monster. Sebastiaan Rosendaal (jaargang 1991) zwom maar liefst 2 clubrecords, namelijk op de 200m wisselslag in 2.52.55 en op 50m vrij in 3117. Op de laatste afstand behaalde hij tevens een gouden medaille, evenals trouwens op de lOOm rugslag, die hij in een p.r. van 1.22,93 aflegde. Bij de meisjes Met nog enkele partijen te spelen volgen hieronder nog de standen van de eigen com petitie van ENEO'52, bijgewerkt tot en met 17 maart: B. Visbeen13-33 J. Looij 14-27 A. Doom 13-22 A. 't Jonk14-17 C. Visbeen14-16 H. Visbeen8-14 T. Goedegebuur13-11 A. Visbeen 13 - 8 B. v.d. Spaan12 - 4 Afdeling 2: J. Koppelraan14-30 B. van Nimwegen13-27 H. van Heukelen 14-26 P. Kom14-24 E. van der Slik13-19 J. Non15-17 B. Grootenboer 10-14 H. de Geus 15 - 7 T. de Geus16 - 4 zwom Rhiana van Kempen (1989) op de 200m rugslag in een tijd van 2.42.42 naar de overwinning. In de allerjongste categorie (1993) zwommen Danica Koedoot en Mela- nie van Gemert naar de snelste tijd op resp. de 25m vlinderslag (18.44) en de 50m schoolslag (47.18). De dames estafette 4xl00ra wisselslag, bestaande uit Lieske van de Polder (rugslag in 1.13.62), Conny Wielaard (schoolslag in 1.25.28), Rhiana van Kempen (vUnderslag in 1.12.69) en tenslotte Danielle Hagoort (vrije slag in 1.07.59), zwommen met een eindtijd van 4.59.18 eveneens een clubre- cord. De overige ereplaatsen werden opgeëist door Esmee Koedoot (1992), die 3e werd op de lOOm schoolslag in 1.28.84, Piet-Jan van Zoest (1986), die 3e werd op zowel de 200m mgslag (2.34.46) als op de lOOm vrij (59.20), Martijn van Hoom (1989), die 3e werd op de lOOm schoolslag in 1.32.27, en door Lieske van de Polder, die 3e werd op de 200m rugslag in 2.40.59. In de jongste groep (1993) zwommen Nienke Steenhuis en Miranda Osseweijer resp. op de 25m vlin derslag (20.43) en 50m schoolslag (48.46) beiden naar een bronzen plak. De herenestafette 4x50m vrij, bestaande uit Leander Noordijk, Martijn v.d. Kamp, Piet- Jan van Zoest en Johnny Jongejan, zwom men tenslotte met een tijd Van 1.47.95 nog naar de 3e plaats. Dan ook een fijn geboortekaartje. Wy hebben ze voor u. Maak uw keuze uit ons nieuwe modellenboek! SOMMELSDUK Tel. (0187) 471020 speciaal voor alleengaanden en een oudergezinnen is door de Vereniging Vakantie Partners de Solovakantie gids 2003 samengesteld. De Gids geeft een volledig overzicht van de ca. 90 reisorganisaties die vakanties organi seren die zeer geschikt zijn voor alleengaanden en oudergezinnen. De organisaties bieden een breed scala van vakanties aan; avontuurlijke en sportieve vakanties, creatieve of spirituele vakan ties, cultuurrondreizen, maar ook de meer rustige hotel- appartement- club- of kam- peervakanties. Alle vermelde reisorganisaties hebben van de Vereniging Vakantie Partners het predi kaat "Alleengaande Vriendelijke Reisor ganisatie" gekregen. Dat wil zeggen dat zij geen of weinig toeslag rekenen voor alleengaande vakantiegangers, dat de kwaliteit van de kamer voldoende is etce tera. Wilt u ook in het bezit komen van de Solo vakantiegids? Bel dan: 0183 - 44 33 54, mail: info@vakantiepartners.nl, of maak 4,- over naar Postrekening 35 37 051 tnv de VVP, Almweg 1, 4284 VG Rijswijk NB. De Solovakantiegids wordt uitgegeven door de Vereniging Vakantie Partners. De Vereniging heeft de afgelopen 10 jaar al duizenden alleengaanden en eenouders een leuke vakantie bezorgd. Zij bemiddeld tussen haar ca 3.000 leden om samen of in kleine groepjes op vakantie te gaan. De VVP heeft ook door heel Nederland regio- en activiteitenclubs waar de leden elkaar regelmatig kunnen ontmoeten en samen leuke dingen doen. Voor meer informatie: VVP, Almweg 1, 4284 VG Rijswijk NBr. Telefoon: 0183 - 44 33 54 of kijk op internet: www.vakantiepartners.nl. Puzzelreglement 1. Stuur je oplossingen aan het eind van de maand naar Oom Ko, p/a Ëllanden-Nieuws,/ Postbus 8, 3240 AA Middelharnis. 2. Per maand zijn er 100 a 120 punten te verdienen. Zelfgemaakte raad sels voorzien van oplossing leveren 15 extra punteo op. 3. Stuur af en toe een briefle, dat wcffdt beantwoord. 4. Bij 500 punten ont vang je een boeken- bonvan e 10,-. Natuurlijk zijn jullie actief, anders deed je niet mee met jeugdboek. Zet hem maar weer op hoor! Cornells Villerius (Dirksland) wil dat wij de nummers van de vragen onder de juiste persoon zetten. De ene keer gaat het over Jonathan, een andere maal over David, dan bv. twee keer over David enz. Je zou het een sorteeroefening kunnen noemen. Verder zien jullie achter elke vraag een cijfer staan. Dat wil bv. zeggen dat het de 21-ste letter van de vraag is die je moet opschrijven. Zul len we de tweede eens laten zien om het hel der te maken voor jullie? De vraag is: prins (2). Zet het getal 2 onder de naam Jona- than.Neem dan van de vraag (prins) de twee de letter: Een r dus! Wat komt er uit als je zo alle vragen naloopt? Je krijgt 5 punten voor de sorteeroefening en 5 voor het zinnetje dat ontstaat. DAVID JONATHAN 1. Vocht tegen een reus (5). 2. Prins (2). 3. Werd gezalfd door Samuel. (13 en 19). 4. Gaf zijn mantel, zwaard en boog en gordel weg aan zijn vriend (14-23-40- 41-42). 5. Probeerde voor zijn vriend genade in de ogen van zijn vader te krijgen (20-21). 6. Vertelde alles door aan zijn vriend (14). 7. Harpspeler (7). 8. Overwon een beer en een leeuw (16). 9. Zoon van Sau) (5-6-7-). 10. Gebood zijn knecht de pijl te zoeken (2-20-26). 11Schaapsherder (4-5-13). Marijn Villerius hoopt D.V. 23 maart jarig te zijn. Met zijn naam kon ik weinig beginnen. Gelukkig is er een geintje uit te halen met de straatnaam! Wie stuurt deze jarige een kaart? Bromelia 12, 3247 DG Dirksland. Eten: Drinken: Hobby: Muziek: Bloem: Kleur: cake met dropjes. cassis gemend met seven-up en sinas. zwemmen. Blokfluit en panfluit. hyacint. rood en roze. Na de donkere wintermaanden verlangen we naar vrolijke, lichte kleuren. Er zijn genoeg kleine bladhoudende stmikjes, die met hun bonte of Uchte kleur in het voorjaar de aan dacht trekken. Een populair plantje is de geelbonte Euonymus, een klein familielid van de kardinaalsmuts. Dit bodembedekken- de stmikje brengt in combinatie met wat vroege bloeiers het voorjaar wel heel dicht bij. Ook mooi voor in een pot is de goudge le Japanse hulst, Ilex crenata 'Golden Gem'. Maak een gezellig hoekje op het terras of balkon door een set potten in verschillende maten bij elkaar te zetten. Zet in de grootste pot het stmikje en vul de andere met ver schillende soorten voorjaarsbloeiers. Er zijn er al heel wat in de tuincentra te koop. Een vrolijke gele bloeier, die het ook in pot goed doet, is de voorjaarszonnebloem (Doronicum). Deze vaste plant begint eind maart met bloeien en gaat door tot mei. In combinatie met een pot met gele muurbloe men (Erysimum) met contrasterend donker- bmin hart, is dit zeker een succes. Andere De geelbonte blaadjes van Euonymus brengen samen met de gele bloemen van de voorjaarszonnebloem en muurbloem de lente op het terras. combinaties zijn namuriijk ook mogelijk, zoals gele violen, sleutelbloemen of ranon kels. Vergeet ook de bollen niet. Eigenlijk moetje bollen in het najaar planten, maar in het voorjaar zijn volop potjes met bloeiende bol len te koop, die het ook buiten in een grote pot leuk doen, zoals de gele Narcis 'Tète a tête', tulpjes in veel kleuren en variëteiten, blauwe druifjes, anemonen of krokussen. Als goed inwoner met je je dorp promoten, Om ons terzijde te staan Heeft de gemeente het volgende gedaan Voor het regelen van alle luchten Benoemde zij de firma van Genugten We kunne het allemaal beamen De stak komt door alle deuren en ramen Komt de wind uit noorden of het oosten Kunnen we nog andere stanken oogsten Het regelen van deze geuren Is aan de firma Fleuren Gaat de stank in je lichaam botsen Kun je altijd nog op het gemeentehuis gaan kotsen De stank is nu verheven tot Kunst Want deze firma kreeg van de gemeente de gunst Om gifstoffen aan te voeren Als zogenaamde mest voor het land van de boeren DSM, Gistbrqcades en Rendac lozen hier hun afvalstoffen Die chemische fabrieken hebben het maar getroffen Heren landbouwers spuit het niet op jullie grond Dat is zeer ongezond Het is geen mest of stront En straks heb je vervuilde grond Dan komt het ISGO of de AID je bekeuren Het zal je maar gebeuren Wil je wat snoeihout of takken verbranden En heb je geen vergunning voorhanden Dan krijg je zonder pardon Voor honderden Euro 's een bon Dat bovengenoemde bedrijven De zuivere lucht van ons dorp verdrijven Wordt al jaren toegestaan Veel wordt beloofd maar niets wordt gedaan Ongestraft het milieu verknallen En van duizenden mensen het leven vergallen. PJ.J.JACOBS Oudelandsedijk 8 Middelhamis Zaterdag 16 maart is dhr A. Passenier kampioen geworden van het district Zuid Holland Zuid van de Nederland se Bond Aquaterra in de categorie tuinvijvers. De negentien verenigingen van het district ZHZ waren te gast bij de Ridderkerkse Aquarium Vereniging "Ciliata", waar de bekers werden uitgereikt. Passenier is lid van Aquarium Vereniging Voome en als kampioen van de vereniging streed hij in het district ZHZ mee in de categorie tuinvijvers. Nu kunnen we met trots zeggen dat de mooiste vijver van het district op Voome ligt. Ook op zeewatergebied hebben we leden die een prima prestatie hebben gele verd. Het verpleeghuis Grootenhoek heeft een zeewateraquarium dat er mag zijn. Als kampioen van Aquarium Vereniging Voome streden zij in het district mee voor de titel. Zij zijn op een voortreffelijke derde plaats geëindigd wat een uitstekende presta tie is. De bewoners van de Grootenhoek kunnen trots zijn op de verzorgers van dit aquarium. Mevr. C.Wolters streed, met haar discusvis- sen, mee in de categorie speciaalaquarium. In deze categorie eindigde zij op een prach tige zesde plaats. Dhr M.A. Doom streed mee in de categorie gezelschapsaquarium. Ook in deze groep was de concurrentie groot en de kwaliteit van een hoog niveau. Het verschil in waardering van de verschil lende aquaria was zeer gering. Een elfde plaats is dan ook een resultaat om trots op te zijn in deze groep kampioenen. Op maandag 24 maart om 20.00 uur kunt u onze districtskampioen Passenier feliciteren met het behaalde resultaat in de kelder ach ter Streekverpleeghuis de Plantage te Brid le. Hij is bereid te vertellen hoe hij dit mooie resultaat heeft bereikt en kan u advies geven om ook eigenaar te worden van een mooie en gezonde vijver. Ook op het gebied van zoet- en zeewater aquaria hebben wij leden die u met raad en daad bij kunnen staan. U bent van harte welkom in de kelder achter Streekverpleeghuis de Plantage te Brielle. De koffie staat klaar. Bent u niet in de gele genheid om te komen dan kunt u voor infor matie altijd telefonisch contact met ons opnemen: telefoon: 0181-414516. Met in De Bilt een gemiddelde temperatuur van 2,4 °C over de drie wintermaanden, tegen een langjarig gemiddelde van 3,3 °C, was het deze winter koud. Zo'n koude win ter is sinds de winter van 1996/97 niet meer voorgekomen. Opvallend was dat alle drie de wintermaanden koud verliepen. Reeds in de eerste helft van december beleefden we een vorstperiode. Deze werd gevolgd door een periode met kwakkelweer, waarbij het soms zeer glad was door ijzelvorming. Rond de Kerst was het zeer zacht. In januari viel de winter voor de tweede keer in. Van 4 tot en met 11 januari vroor het tijdens de nachten lokaal streng (temperatuur lager dan -10 °C). De landelijk laagste temperatuur van deze winter, -16,8 °C, werd gemeten in Nieuw Beerta op 9 januari. Na de vorstpe riode in januari volgde lang een zacht tijd vak. Eind januari vond er een omslag plaats naar koud weer. Er viel regelmatig winterse neerslag. Soms vormde zich een sneeuwdek. Zo lag er op 1 febmari lokaal in Zeeland ca. 20 cm sneeuw. Na een kort tijdvak met vrij zacht weer volgde vanaf 10 febmari een lan ge periode met droog en vaak zonnig weer. Aanvankelijk was het koud maar geleidelijk kwam de temperatuur met name overdag op een hoger niveau. In De Bilt werden in totaal 47 vorstdagen (dagen met een minimumteraperatuur lager dan O °C) genoteerd en 10 ijsdagen (dagen met een maximumtemperatuur lager dan O °C) tegen respectievelijk 38 en 8 normaal. Landelijk varieerde het aantal ijs- en vorst dagen van 21 respectievelijk 57 plaatselijk in het noordoosten, tot 6 en 34 lokaal in Zee land. De landelijk hoogste temperatuur, 17,1 °C, werd gemeten in Arcen op 27 febmari. Gemiddeld over het land was de winter zeer zonnig met 265 zonuren tegen 172 uren nor maal. In De Bilt scheen de zon 267 uren tegen 175 zonuren normaal. Hiermee was de winter de zonnigste vanaf 1901. De zonnig ste winter tot nu toe was, opvallend genoeg, die van vorig jaar met 257 uren zon. Slechts 28 dagen verliepen in De Bilt geheel zon- loos. Normaal zijn dit er 38. Het zonnige karakter was vooral te danken aan de uitzon derlijk zormige maand febmari. Landelijk gemiddeld scheen de zon toen 151 uren tegen normaal 78. In De Bilt was febmari met ca. 158 uren zonneschijn, tegen 79 uren normaal, de zonnigste febmarimaand sinds 1901. Het grootste aantal zonuren deze win ter, 290, werd geregistreerd in Twenthe, ter wijl in Nieuw Beerta de zon slechts 231 uren scheen. Gemiddeld over het land viel met 184 mm, tegen 194 mm normaal, vrijwel de normale hoeveelheid neerslag. Zowel in december als januari viel iets meer neerslag dan normaal. Febmari verhep gemiddeld over het land droog. Vanaf de 10e tot het einde van de maand viel in een deel van het land zelfs geen meetbare hoeveelheid neerslag. Landelijk lie pen de neerslagsommen deze winter uiteen van 150 mm in De Kooy tot 218 mm te Schip hol. In De Bilt viel 195 mm tegen 191 mm normaal. Op 14 dagen werd in De Bilt sneeuw waargenomen, tegen op 17 dagen normaal. Over de winter 2001/2002 bedroeg de gemiddelde temperatuur in De Bilt 4,8 °C, het aantal uren zonneschijn 257 en de neer slagsom 312 nun. Bron: KNMI

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 17