Gemeente Coedereede Juridische Column PvdA Turnwedstrijd Prikkelbare darm De koop van een lege BV ^^Christenunie Gezondheidswijzer Ellita»f-I1IEUW5 De wekelijkse rubriek waarin beurtelings de eilandelijke gemeenten 'fractiegewijs' hun mening geven. Hoge prioriteit aan woonvoorzieningen voor ouderen Planschades Qevoelige plaats Een nieuw logo van verenigd gemeente belang. Eenjaar dualisme in de praktijk Dubbel nieuw Het indienen van een motie Verkiezingen Woonzorg woningen Vandalisme Spreekuur SQP-hlieuwsbrief Maandthema in de maanden maart en april 2003: Ooitgensplaatse keramist geselecteerd voor expositie in Zuid Korea Jaarmarkt Grootenhoek staat voor de deur door mr. H.PM. van Lennep, notaris te Oude Tonge PAGINA 11 VRIJDAG 21 MAART 2003 Wij, als Partij van de Arbeid Coedereede vinden het bij zonder belangrijk dat er op korte termijn een oplossing wordt gevonden voor het groeiende tekort aan woningen voor ouderen in alle kernen van onze gemeente. De wachtlijsten voor mensen die woon/zorg nodig hebben wor den steeds langer en ook de vraag naar wonin gen voor ouderen wordt steeds groter. Boven dien speelt mee dat het Zorgcentrum De Vlied- berg door de interne renovatie dringend behoefte heeft aan vervangende woonruimte voor tenminste 25 wooneenheden. Vandaar dat wij tijdens de laatste raadsvergade ring samen met de Christen Unie en de WD een motie hebben ingediend. Deze motie behelsde een aansporing aan het college om toch vooral gezwinde spoed te maken met het onderzoeken van de mogelijkheden om in deze gemeente woonvoorzieningen voor ouderen van de grond te krijgen. Tot dusver is dat een nogal stroperig en weinig doorzichtig proces. Tijdens de bespreking van de motie stelden de SCP en het VGB zich terughoudend op: zij von den het niet nodig om over dit punt te spreken en gaven er de voorkeur aan om af te wachten. Gelukkig bleek het CDA er anders over te den ken. Na enig beraad ging het CDA met de motie mee zodat er nu breed bij het college wordt aangedrongen om samen met de V/oningbouwvereniging Beter V/onen een plan te ontwikkelen voor de bouw van woon zorgvoorzieningen voor ouderen. Deze wonin gen zouden kunnen komen op een perceel grond langs de Molenweg en/of op het voor malig Shell-terrein. V/ij zien met name in de locatie aan de Molen weg veel mogelijkheden. Deze locatie is naar onze mening namelijk geschikt voor velerlei doeleinden: niet alleen zouden er woonzorg voorzieningen voor ouderen kunnen komen, maar ook levensloopbestendige woningen of goedkope huurwoningen voor jong en oud. Het rapport van het Adviesbureau voor Ruim telijk Beleid, Ontwikkeling en Inrichting (RBOI) geeft ons in dit geval een ruggesteun. De PvdA ziet met belangstelling uit naar de komende rapportage over de voortgang van de plannen. Voor informatie: PvdA Coedereede Tel. 682470-687090 28 maart a.s. wordt een belangrijke dag voor gemeenten in Nederland. Op die dag zal de Hoge Raad in laatste instantie besluiten of het gemeenten is toegestaan om planschades, waarmee men op grond van artikel 49 van de Wet Ruimtelijke Ordening geconfronteerd kan worden bij wijzigingen van een bestemming- plan, geheel of gedeeltelijk af te wentelen op degene die de bestemmingsplanwijziging heeft aangevraagd. De verwachting is het dat de Hoge Raad zal besluiten dat dit niet is toegestaan, noch in een planschadeovereenkomst, noch in een door de gemeente afgedwongen privaatrechte lijke afspraak tussen de aanvrager van een bestemmingsplanwijziging en mogelijke gedu peerden van deze wijziging. Dit zou voor vele gemeenten verregaande consequenties kunnen hebben, omdat het uiteindelijke gevolg hiervan is dat de planschades voor rekening van de gemeente, en daarmee van de belastingbeta lende burgers, zullen gaan komen. Veel gemeenteraden zien dit als een onwense lijk bijverschijnsel van planologisch beleid en hebben daarom in het verieden de planscha deovereenkomst als noodzakelijk onderdeel van bestemmingsplanwijzigingen bestempeld. De rechters hebben, met hun veroordeling van deze praktijken, echter de vinger op een gevoe lige plaats gelegd: in feite worden planschadeo- vereenkomsten door gemeenten gebruikt om de verantwoordelijkheid die de gemeente als over heid heeft voor een grondige afweging van alle belangen die spelen bij een bestemmingsplan wijziging, af te schuiven: zolang de direct belanghebbende maar alle kosten voor derden betaalt, dan zal de gemeente genegen zijn om tot wijziging van het bestemmingsplan over te gaan; en wanneer de direct belanghebbende niet instemt met een planschadeovereenkomst. dan is het financieel risico voor de gemeente een argument om het verzoek af te-wijzen. De rechters hebben hiermee de afwenteling van planschade. zowel via publiekrechtelijke afspraken ais opgelegde privaatrechtelijke over eenkomsten, bestempeld als oneigenlijke ins trumenten: ze geven de gemeente de ruimte om hun verantwoordelijkheden bij het bepalen van planologisch beleid te ontlopen. Belangrijker nog is dat het standpunt van de rechters bevestigt dat planschades niet voor niets een aparte plaats in de Wet Ruimtelijke Ordening hebben verkregen. Het is de erken ning van het feit dat Nederiand een klein land je is. en dat met de beschikbare ruimte gewoe kerd moet worden. Ruimte creëren voor de ene activiteit doet soms afbreuk aan het woonge not of de waarde van onroerend goed van anderen. Desondanks moet soms in het alge meen belang een keuze worden gemaakt, waarbij individuele belangen geslachtofferd moeten worden, en compensatie via planscha de is dan een wettelijk hiervoor aangereikt ins- Fractiegewijs trument. Gemeenten, die tot beleid verheffen dat wijzigingen van een bestemmingsplan nooit en te nimmer tot planschadeclaims voor de gemeente mogen leiden, kunnen niet beter doen dan een groot hek om hun bebouwde gebieden zetten en daarbinnen nooit meer iets of iemand zich laten vestigen. Maar gemeenten die hun wettelijk taken met betrekking tot de ruimtelijke inrichting van hun gebied iets serieuzer nemen, die zullen beslui ten om voortaan bij de aanvragen tot wijziging van een bestemmingsplan niet alleen naar esthetische en ruimtelijke aspecten te kijken, maar ook de vraag te beantwoorden of met de gevraagde wijzigingen het algemeen belang is gediend in die mate dat evt. individuele schade op de koop toe genomen moet worden. En die gemeenten nemen met rechte rug en het hoofd omhoog de eventuele gevolgen van hun beslui ten op zich. in plaats van ze af te wentelen. Informatie: CDA-Coedereede Fractievoorzitter: H.T. VAN OOSTENBRUGCE Cladiolenpad 4> 3251 CM Stellendam tel. 0187 493223 UGB Varenigd Gemsenisa Baiang Zoals u boven aan dit artikel kunt zien is het logo van Verenigd Gemeente Belang ver nieuwd. Na 17 jaar hetzelfde logo te hebben gebruikt vonden we het de hoogste tijd wor den voor vernieuwing. Het oude logo bestond uit de woorden verenigd (rode letters), gemeente (witte letters) en belang (blauwe let ters). Ons nieuwe logo bestaat uit de letters VGB bovenaan, daaronder verenigd gemeente belang en daaronder een groene streep, een gele streep en een blauwe streep. Door de zwart/wit afdruk in deze krant zijn deze kleu ren niet zichtbaar. De strepen symboliseren onze gemeente door groen (landbouw, natuur en rust), geel (recreatie en ruimte) en blauw (visserij en bedrijfsleven). Hiermee tonen wij aan dat wij midden in de gemeenschap staan en dat onze partij de belangen van iedere sec tor en burger zo goed mogelijk wil behartigen. Binnen verenigd gemeente belang zijn wij momenteel dus druk bezig om onze huisstijl, en daarmee onze uitstraling te moderniseren. Dit nieuwe logo is hier het eerste zichtbare voorbeeld van. De volgende fase van dit pro ject is momenteel in volle gang. binnenkort gaat onze website online. Middels deze websi te kunnen wij u op het internet steeds van actuele thema's binnen de gemeentelijke poli tiek van de gemeente Coedereede op de hoog te houden. T Maart 2002 was de dag dat de gemeenten in Nederiand na zo'n 150 jaar monistisch bestuurs systeem moesten beginnen met het zogenaam de dualisme binnen het lokale bestuur. De bestuurlijke bevoegdheden van de raad zijn over gedragen aan het college van burgemeester en wethouders. De gemeenteraad moet zich con centreren op kaderstelling, controle van het col lege op de uitvoering van de bestuuriijke taken en vertegenwoordiging van de burger. De meest zichtbare verandering is dat de wet houders geen raadslid meer mogen zijn. De wet dualisering gemeentebestuur'stelt een aan tal zaken verplicht maar laat de gemeenten ook veel keuzeruimte in de invulling van dit dualis me binnen het eigen bestuur. Als we naar de gemeenten rondom ons heen kijken mogen we best stellen dat de gemeente Coedereede een serieuze start gemaakt heeft en al aardig op weg is. Zo is in onze gemeente direct een grif fier benoemd (dit is de secretaris voor de gemeenteraad) en is een raadspresidium inge steld. Dit presidium bepaalt welke stukken, bij voorbeeld uit de commissies of van het colle ge, voor behandeling in de raad worden geagendeerd. Dit presidium bestaat in onze gemeente uit de voorzitter van de raad. de plaatsvervangend voorzitter, een raadslid namens de coalitiepartijen, een raadslid namens de oppositiepartijen en de griffier. Er zijn twee commissies ingesteld die de raad adviseren voorafgaand aan de besluitvorming, te weten de commissie publiekszaken en de commissie grondgebiedzaken. Deze commis sies worden voorgezeten door een raadslid en de commissieleden bestaan uit een raadslid van iedere partij. Ook zijn voor deze commis sies vaste vervangende commissieleden. Deze mensen komen uit de steunfracties van de ver schillende partijen. De wethouders worden bij raads- en commissievergaderingen uitgenodigd als behoefte bestaat aan overleg of informatie verschaffing met of vanuit het college. Met deze opzet zijn we als gemeentebestuur na de verkiezingen en installatie van de nieuwe gemeenteraad in 2002 aan het werk gegaan. Nu een jaar verder is het goed om voor jezelf als fractie eens te bezien hoe invulling gegeven is aan een en ander en hoe je na een jaar prak tijkervaring tegen het dualisme aankijkt. Voor onze fractie werd alles na de verkiezingen dubbel nieuw omdat het VGB voor het eerst deel ging nemen aan het college. Na de coali tie onderhandelingen (tussen SGP. CDA en VGB) werd een collegeprogramma opgesteld en dit programma is mede namens de VGB- fractie ondertekend. Onze fractievoorzitter Peter Crinwis werd wethouder en trad zodoen de af als raadslid. Zijn plaats in de raad werd ingenomen door Marieke van den Heuvel en Peter Feller werd de nieuwe fractievoorzitter. De duale scheiding tussen wethouder en raads fractie is door ons ook direct in de praktijk gebracht. De VGB-wethouder is verantwoorde lijk voor zijn handelen binnen het college ver band. De VGB-fractievoorzitter is de politiek leider geworden van de partij en dus ook poli tiek verantwoordelijk voor het handelen van de VCB-fractie.in de raad. De fractievergaderingen vinden plaats zonder de wethouder maar soms word onze wethouder voor een gedeelte van de vergadering uitgenodigd om over een bepaald onderwerp van gedachten te kunnen wisselen of om bepaalde zaken toegelicht te krijgen. Uiteindelijk wordt het politieke stand punt door de fractie zelf bepaald. Dit overleg met de wethouder zullen sommigen misschien willen zien als zogenaamd "torentjesoverieg" maar wat ons betreft moet dit soort overieg ook binnen het dualisme mogelijk zijn en dient ertoe om als fractie tot goed afgewogen stand punten te komen om in de raad aan degelijke en verantwoorde besluitvorming bij te dragen. In onze visie dient dualisme ook dit doel en mag het geen "duellisme" zijn. Als fractie van een zogenoemde coalitiepartij stellen wij ons onderandere ten doel om erop toe te zien en er kritisch op te zijn dat het college haar bestuur lijke taken zo goed mogelijk uitvoert, ook in de lijn van het collegeprogramma, en daarvoor van de raad de juiste opdrachten krijgt binnen duidelijke en goed gestelde kaders. Zo probe ren wij als VGB binnen het dualisme bezig te zijn en er is bij ons vast nog veel voor verbete ring vatbaar maar al doende leert men! Informatie: VGB-Goedereede Fractievoorzitter: P. Feller Doelweg 18a, 3252 AJ Coedereede, telefoon: 0187 493290 De vergadering van jl. 20 februari leek. gelet op de agenda, een korte vergadering te worden. maar dat liep anders af. De verontrusting die er al een tijd heerste bij de oppositiepartijen WD PVDA en Christenunie inzake de bouw van woonzorgwoningen, mondde deze avond uit in het indienen van een motie. De motie had de volgende strekking: Op korte termijn dient, in overleg met de Woningbouw vereniging, een plan ontwikkeld te worden, dat het mogelijk maakt deze woningen te bouwen op de locatie Molenweg en het voormalig Shell-terrein. Helaas werd deze motie door de SCP en Ver enigd Gemeente Belang verworpen, wat voor ons als indieners moeilijk te begrijpen was. omdat deze motie eigenlijk geen politieke strek king had. Gelukkig kon het CDA over de streep getrokken worden, zodat de motie met een meerderheid van stemmen aangenomen werd. U kunt zich afvragen wat een motie is en wat je ermee kunt. Een motie is niet meer en niet minder dan een opdracht aan het College van B&W. Deze opdracht moet uitgevoerd worden zoals de meerderheid van de Gemeenteraad dat wil. Een motie kan ook inhouden dat het vertrouwen in het College, of in een van de leden van het College, wordt opgezegd. Dit kan betekenen dat bijvoorbeeld een wethouder naar aanleiding van die motie zijn of haar ontslag indient; een morie met een politieke strekking dus. U begrijpt dat een motie indienen niet zomaar gebeurt, maar het wordt gebruikt als laatste pressiemiddel. Informatie: ChristenUnie-Coedereede Fractievoorzitter: G. MOERKERK, Julianaweg 6, 3253 BL Ouddorp 0187-682936 Email: g.moerkerk@gofree.nl De fractie van de SGP heeft met leedwezen kennis genomen van het overiijden van mevr. J. Lokker-Bouter, echtgenoot van onze wethou der dhr. A.C. Lokker. Woorden schieten tekort, dat daarom Het Woord mag spreken. Wij wen sen de bedroefde familie Gods ondersteunende genade toe en dat deze roepstem geheiligd mag worden aan ons aller hart. De verkiezingen van de Provinciale Staten zijn inmiddels achter de rug. De SGP wil dan ook al haar kiezers bedanken voor het gestelde ver trouwen. Ook de Provinciale politiek is van groot belang. De leefruimte wordt immers voor een groot gedeelte bepaald door de provincie. Meer aandacht voor de provinciale politiek zou daarom goed zijn. In de gemeenteraad van 20 februari werd door een meerderheid in de raad een motie aange nomen, inzake het aanwijzen ven een geschik te locatie voor zogenaamde WOZOCO's. (Woon zorg complex). De indruk zou ont staan kunnen zijn dat de SGP niet voor deze woningen zou zijn. Het tegendeel is immers waar. Het was nota bene de SCP die vorig jaar haar bezorgdheid reeds hierover heeft uitge sproken. Inmiddels zijn er diverse plannen in ontwikkeling. Om dit niet te vertragen en de bouw vast te leggen op een enkel perceel, kon de SCP zich niet vinden in het tekstvoorstel van de motie. Gelukkig konden we constateren dat er jonge ren zijn die zich sterk willen maken tegen het vandalisme in de gemeente. In een brief aan de gemeenteraad hadden een tweetal scholieren dit aangegeven. Inmiddels heeft de commissie Grondgebiedzaken ingestemd met de vervan ging van de abri's in de gemeente. Deze zou den meer bestand zijn tegen vandalisme. Hoe wel de SGP kon instemmen met het voorstel van het college, is er nadrukkelijk aandacht gevraagd voor het vandalisme als probleem op zich. Vandalisme als project in de gemeente zou er toe moeten leiden dat vandalen verant woordelijkheidsbesef en fatsoen worden bijge bracht. Het laatste woord is uiteraard hierover nog niet gezegd. De fractie van de SGP te Coedereede stelt zich graag open voor ideeën en suggesties. Burgers die hierover met de fractie van gedachten wil len wisselen zijn daarom van harte welkom. Dit kan op maandag 24 maart van 19.00-20.00 uur in het verenigingsgebouw 'Eben-Haëzer'. aan de Preekhillaan 3 te Ouddorp. Van harte welkom! De SGP Coedereede is dit jaar begonnen met het uitgeven van de digitale nieuwsbrief. In deze nieuwsbrief staat diverse informatie over het reilen en zeilen in de gemeentepolitiek. Wilt u ook regelmatig op de hoogte worden gehouden, dan kunt u zich nu gratis abonne ren via: www.sgp-goedereede.nl/nieuwsbrief. Informatie: Fractivoorzitter SCP-Goedereede B.L. NOORTHOEK, Hoogaars 63, 3251 PC Stellendam tel/fax: 0187 491343 Website: www.sgp-goedereede.nl e-mail: fractie@sgp-goedereede.nl Rayon Goeree-Overflakkee, ingedeeld bij de Regio Zuid-Holland-zuid van de Koninklij ke Nederlandse Gymnastiek Unie organi seert op zaterdag 5 april a.s. in Recreatiecen trum De Staver in Middelhamis van 8.30 tot 16.30 uur voor de tweede keer tumwedstrij- den op LOS-niveau. Het LOS, het landelijk oefenstof systeem, is opgezet door de KNGU en heeft 12 niveaus, waarvan niveau 12 t/m 5 verplichte oefen stof heeft. Voor de oudere turners/turnsters van niveau 4 t/m 1 is de oefenstof groten deels vrij. De wedstrijden zijn bestemd voor meisjes/ dames en jongens/heren. Uit 9 van de 11 verenigingen van ons eiland nemen 208 gymnasten deel, verdeeld over 6 leeftijdscategorieën bij de dames en 4 bij de heren. Door de dames wordt geturnd op de volgen de toestellen: brug-ongelijk, balk, sprong en 1 mat/vrije oefening en door de heren op brug, rek, ringen, mat en sprong. Natuurlijk is publiek hierbij van harte welkom. Een prikkelbare darm komt bij veel mensen voor: ongeveer 20 procent van de mensen in Nederland heeft wel eens een periode met klachten van een prikkelbare darm. Vooral jongvolwassenen hebben last van deze aandoening. De klachten treden onge veer twee keer zo veel op bij vrouwen als bij mannen. De belangrijkste verschijnselen bij een prikkelbare darm zijn buikpijn en ontlastingproblemen. Voor mensen die meer willen weten over het thema Prikkelbare darm, heeft de Gezondheidswijzer Zuidhollandse Eilan den een informatiepakketje samengesteld, dat iedereen gratis kan ophalen of aanvra gen. Het informatiepakketje bevat een informatie over een prikkelbare darm, ver stoorde ontlasting en over de darmflora. Hiernaast bevat het pakketje een water en vezeltest om te bepalen of u voldoende drinkt en voldoende vezelrijke producten eet omdat mensen die te weinig vezelrijke producten innemen, meer last kunnen krij gen. De gratis informatiepakketjes kunnen op maandag tot en met vrijdag tussen 10.00 en 17.00 uur telefonisch aanvragen of opge haald worden bij de Gezondheidswijzer in de GGD vestiging die het dichtst in de buurt is. Let op: De GGD in Middelhamis is open op: maandag en vrijdag van 9 tot 12 uur en op woensdag van 13.30 tot 16.30 uur. Het telefoonnummer van de Gezondheids wijzer is: (0181) 652404. De Gezondheids wijzer kunt u vinden in de: Van Hogendorp- straat 50 te Spijkenisse; Oostzanddijk 26 te Hellevoetsluis; Pad van Jongejan 3 te Oud- Beijerland en Sportlaan 5 in Middelhamis. De Gezondheidswijzer Zuidhollandse Eilanden is het publieksinformatiecentrum van de GGD voor iedereen met vragen over o.a. gezondheid en gezondheidszorg, ziek ten, gezondheidsrecht, alternatieve genees wijzen en adressen van patiëntenverenigin gen, praatgroepen en zelfhulpgroepen. In de Gezondheidswijzer zijn mensen aanwe zig die u helpen met het beantwoorden van uw vragen. Ook kunt u zelf informatie opzoeken en doorlezen. Er zijn folders, tijd schriften, boeken en naslagwerken aanwe zig. Veel folders kunnen gratis worden mee genomen. Korea behoort, evenals China en Japan, tot de oudste landen met een eeuwenoude kera- miektraditie. Eén van de belangrijkste centra in Zuid-Korea is Icheon, waar thans de 2e Worid Ceramic Biënnale 2003 - een ten toonstelling met een competitie - gehouden wordt. Deze manifestatie wil een overzicht geven van de huidige stromingen in de kera mische kunst, en een visie op de ontwikke ling in de 21e eeuw. Van de 2454 ingezon den werken uit 41 landen zijn 215 kunstwer ken voor deze tweejaarlijkse tentoonstelling en competitie geselecteerd en genomineerd. Ook de Ooitgensplaatse beeldhouwer Henk Kuizenga behoort tot de geselecteerden, als mede de Nederlandse keramisten Beatrijs van Rheeden en Paulina Wierz. De tentoon stelling wordt gehouden van 1 september tot 30 oktboer 2003 in Icheon, Gyeonggido, Zuid Korea. Nog een paar weken en dan gaan de deuren van het Verpleeghuis Grootenhoek in Helle voetsluis open voor alle bezoekers van de jaarmarkt. Alle voorbereidingen voor dit enorme evenement zijn in volle gang. Het programma is rond en aan de bekende acti viteiten zijn ook nieuwe toegevoegd. Zo mag een potje darten natuurlijk niet ontbre ken en is het oeroude spel worstmeppen weer in het leven geroepen. Door het pro gramma enigszins aan te passen is voor de trouwe bezoekers steeds iets nieuws te zien. De loterij en het Rad van Fortuin staan als ieder jaar onveranderd op het programma. De prijzen 2ijn weer op zijn minst fantas tisch te noemen, dit dankzij de sponsoring en giften van ondememers en leveranciers van Hellevoetsluis en omstreken. Er zijn nog enkele loten verkrijgbaar bij de recep tie van Verpleeghuis Grootenhoek. Spullen voor de rommelmarkt kunnen nog steeds ingeleverd worden 'De Grootenhoek. Waardevolle stukken zullen tijdens de jaar markt worden geveild. Er is ook een stand voor levensmiddelen. Dus bijvoorbeeld spullen uit het kerstpak ket kunnen ook ingeleverd worden. De jaarmarkt vindt plaats op zaterdag 22 maart en begint om 9.00 uur. Wanneer men een onderneming wil gaan uitoefenen binnen een B.V. (vol uit: besloten vennootschap met beperkte aansprakelijkheid) zal men meest al zelf een nieuwe B.V. oprichten. Hiervoor is een notariële akte verplicht. Een B.V. kan pas worden opgericht wanneer het Ministerie van Justitie daarvoor de 'ver klaring van geen bezwaar' heeft afgegeven. De notaris vraagt deze verklaring aan; hij moet daarbij informatie verstrekken omtrent de persoon en de activiteiten van de oprich ter. Het Ministerie van Justitie checkt dan de antecedenten van de oprichter. Onder meer ter besparing van oprichtingskosten of wanneer men vreest dat het Ministerie van Justi tie vanwege een eerder faillissement van de oprichter zal weigeren de verklaring van geen bezwaar af te geven, richt men soms geen nieuwe B.V. op, maar koopt men de aan delen van een bestaande, 'lege' B.V. Onder een lege B.V. dient dan te worden verstaan een bestaande B.V. die haar werkzaamheden heeft beëindigd en waarmee feitelijk niets meer wordt gedaan. Men moet zich echter realiseren, dat men dan ook de hele historie van die B.V. daarbij 'krijgt'. De koper van (de aandelen van) een lege B.V. zal er welis waar van uitgaan dat de B.V. geen schulden heeft, maar heeft daaromtrent geen absolu te zekerheid. Een koper kan dus achteraf altijd geconfronteerd worden met een onbekende claim uit het verleden, bijvoorbeeld van de Belastingdienst of in verband met bodemverontreini ging, met alle fmanciële consequenties van dien. Een en ander kan voor een groot deel worden voorkomen door vooraf grondig onderzoek te doen naar de precieze activiteiten die de B.V. in het verleden heeft verricht en ook de boeken goed te (laten) bekijken. In de koopovereenkomst van de aandelen wordt verder meestal een zogenaamde 'balansgarantie' opgenomen. Dat wil zeggen: een garantie van de verkoper dat de B.V. geen andere schulden heeft dan die op de overdrachtsbalans zijn vermeld. Het is uiter aard de vraag of zo'n garantie in de praktijk ook werkelijk verhaalbaar is. Daamaast legt de verkoper in de koopovereenkomst meestal aan de koper de verplich ting op om de statuten te wijzigen. Meestal gaat het dan om wijziging van de naam van de B.V., waarbij de koper desgewenst ook meteen de statuten op andere punten kan wij zigen, zoals bij voorbeeld de doelstelling en de plaats van vestiging van de B.V. Uiteraard moet ook geregeld worden dat de koper van de aandelen meteen ook bestuur der wordt van de vennootschap. Het moge duidelijk zijn dat het verstandig is temghou- dend te zijn met aankoop van (de aandelen in) een 'lege' B.V. Mocht men desondanks toch tot aankoop besluiten, dan is deskundige bijstand in het voortraject door een notaris en/of accountant noodzakelijk.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 15