ISRAËL, HET WONDER Stoffen- verkoop Bingo SWO EIIAtflQBMIIElJWS (2) Kleding- en speelgoed- beurs in Ouddorp vH Ger. Gem. Hieuwe Jonge INTER VIE W De watersnoot PAGINA 9 VRIJDAG 21 MAART 2003 We zagen dat Gods weg met Israël via de weg van het wonder verloopt. De Bijbel laat ons dat op verschillende plaatsen zien. Israël heeft de bemoei enis van God met Zijn volk niet ver diend. Het heeft zijn roeping ver zaakt. God heeft het volk daarvoor gestraft, maar niet losgelaten. Waar om niet? Omdat Hij aan Zijn verbond gedenkt. Als gevolg van de Dreyfus-affaire werd bij de Joden het sluimerend verlangen gewekt om naar het land, dat God hun gegeven had, terug te keren. Velen zijn gegaan en hebben van een dorre vlakte weer vruchtbaar land gemaakt. De Britse regering moest in opdracht van de Volkenbond de opvang van de binnenstro mende Joodse immigranten regelen. Vóór en door de Tweede Wereldoorlog wer den veel Joden naar Palestina gedreven. Dat stuitte op fel verzet van de Arabieren. Daar door liep het de Engelsen, die het beheer hadden, volkomen uit de hand. De Verenig de Naties kwamen toen met een verdelings plan, waarbij aan Joden en Palestijnen een deel van het land werd toegewezen. Israël aanvaardde dat plan, de Palestijnen niet! Een eigen staat op het juiste moment Op 15 mei 1948 - bijna 2000 jaar na de weg voering en drie jaar na de holocaust - begon Israël opnieuw. De Amerikaanse president Truman en vele anderen hadden de Joodse leiders geadviseerd de onafhankelijkheids verklaring vanwege hoog oplopende span ningen met de Arabieren nog maar enige tijd uit te stellen. Israël gaf daaraan geen gehoor. Nog diezelfde dag vielen vijf goed uitgerus te Arabische legers Israël aan. Het mag een wonder worden genoemd dat het geringe aantal slecht bewapende Joodse strijders niet in zee gedreven is. De uit de Tweede Wereldoorlog zo beroemde Engelse veld maarschalk Montgomery - de man van de strijd bij El Alamein in de Libische woestijn, en de slag om Arnhem - gaf de nieuwe staat Israël hoogstens 14 dagen. Uit alle delen van de wereld waren journalisten samenge stroomd om het ontstaan van de nieuwe staat te verslaan en daarna haar ondergang te beschrijven. Een Amerikaanse krant schreef: "Een Israëlische generaal die deze strijd gaat voeren is rijp voor een psychiater". Maar God rekent anders. Het grondgebied dat Israël was toebedeeld, besloeg niet meer dan 1 van dat van de vijand, het inwonertal nog geen 2%. Te vergelijken met Luxemburg tegenover Engeland, Frankrijk en België .samen. Israël won die strijd - de Onafhankelijk heidsoorlog - al was het ten koste gegaan van 4500 soldaten, vaak mensen, die de con centratiekampen ternauwernood hadden overieefd. Bij de wapenstilstand, die in 1949 volgde, kreeg Israël meer grondgebied dan het bij de verdeling in 1947 had toegewezen gekregen. Ook toen is weer gebleken, dat het niet zo belangrijk is wat sociologen, politici, strate gen of zelfs theologen zeggen. Het is God, Die de geschiedenis schrijft! Niets of niemand kan dat verhinderen. Hij neigt de harten. Hij bepaalt de tijd. De geleerden zijn het er allemaal wel over eens dat de naties na die datum van 15 mei 1948 nooit meer in zo'n grote meerderheid voor een zelfstandige staat Israël gestemd zouden hebben! Conclusie: De Eerste Wereldooriog maakte Palestina vrij van Turken, de Volkenbond gaf Enge land de opdracht in Palestina een Joods Nationaal Tehuis voor Joden voor te berei den, de Tweede Wereldooriog was voor veel Joden de aanleiding om naar Palestina terug te keren en de Verenigde Naties kenden Israël een eigen staat toe. Zo gebruikte God twee wereldooriogen en twee volkerenorganisaties om de Joden op Zijn tijd weer op hun plaats te krijgen. Laten we de wonderen die God aan Zijn volk gedaan heeft maar niet wegredeneren! Sprak Hij niet: "Ik zal de gevangenis van Mijn volk Israël wenden, en zij zullen de verwoeste steden herbouwen en bewonen en wijngaarden planten en de wijn daarvan drinken; en zij zullen hoven maken, en de vrucht daarvan eten, en Ik zal ze in hun land planten, en zij zullen niet meer uitgerukt worden uit hun land, dat Ik hun gegeven heb?"(Amos 9:14-15). De tweede oorlog: De Sinaï-oorlog De tijd na 1949 kenmerkt zich door oorlogs zuchtige redevoeringen van Arabische lei ders en een economische boycot, in hevig- Hebreeuws is nu de taal van de universiteit, de media, de boeken en de kranten. De Wonderlijke herleving van de taal - aan gepast met veel nieuwe woorden - dankt Israël aan het initiatief en de volharding van één man, Eliëzer Ben Yehuda (1858-1922). Naar die man zijn veel straten in dorpen en steden genoemd. Zo werden de naar het vaderland terugkeren de Joden door het spreken van de oude taal weer tot één volk. Al 55 jaar bedreigd Israels bestaan wordt al vanaf 1948 bedreigd door legers -die van links en van rechts oprukten, een intifada van binnenuit, scuds en terroristische aanslagen. Steeds weer ech ter wordt het volk wonderlijk bewaard. Daar zorgt de God van Israël voor en Hij zal dat blijven doen. Dat ligt vast in Zijn onveran- derhjk plan met dat volk. Dat sluit niet uit dat Israël nog wel eens door een heel diepe weg zal moeten gaan. Maar hoe het ook gaat. God zal Zijn volk niet laten omkomen. Velen hebben het geprobeerd. Het is de Egyptische Farao niet gelukt, ook Haman niet. Hitler evenmin, en het zal ook aan Yas ser Arafat of Saddam Hoessein niet geluk ken. Het zal met dat volk niet gaan zoals de dui vel wil, maar zoals God het wil. Het laatste wonder Hoe het ook gaat, één groot wonder staat nog uit. Het wonder dat God op Zijn tijd en op Zijn wijze de Geest der genade op dat volk zal uitstorten, dat gans Israël zal zalig worden (Romeinen 11:26). Verschillende profeten hebben het al voor zegd: Want Ik zal u uit de heidenen halen en zal u uit al de landen vergaderen; en Ik zal u in uw land brengen. Dan zal ik rein water op u sprengen, en gij zult rein worden; van al uw onreinigheden en van al uw drekgoden zal ik u reinigen. En Ik zal u een nieuw hart geven, en zal een nieuwe geest geven in het binnen ste van u; en Ik zal het stenen hart uit uw vlees wegnemen, en zal u een vlesen hart Eliëzer Ben Jehuda heid toenemende grensincidenten en terreur acties. Als de president van Egypte, Nasser, zich in 1956 het Suezkanaal toeeigent en aan Israël de toegang tot het Suezkanaal en de Golf van Eilat ontzegt, rukt het Israëlische leger de Sinaï binnen. Na 8 dagen is het Egyptische leger verpletterend verslagen. De derde oorlog: De Zesdaagse oorlog (1967) Na deze Sinaï-ooriog blijven de Arabische leiders hameren op de vernietiging van Israël. De Syriërs houden niet op om vanaf de Golan-hoogte de Israëlische dorpen rond het Meer van Gennesareth en de Huleh-vlak- te te beschieten. Ze dreigen met het afdam- men van de Jordaan en steunen allerlei ter reurorganisaties. Als Egypte, Syrië en Jorda nië een enorm leger aan de Israëlische grens samentrekken, slaat Israël toe. De Israëli sche vliegtuigen vernietigen bij verrassing de Egyptische en Jordaanse luchtmacht en maken aan de hernieuwde blokkade van de golf van Eilat een eind. De westoever - die Jordanië had bezet - wordt veroverd, Syrië wordt van de Golan verdreven en Oost-Jeruzalem wordt na een verbeten strijd genomen. Een eeuwenoude Joodse droom - het bidden aan de klaagmuur - was verwezenlijkt. Na zes dagen was de oorlog geëindigd in een daverende overwinning voor Israël. Het had nu makkelijker te verdedigen grenzen gekre gen, maar binnen het veroverde gebied woonden nu wel één miljoen Palestijnen. Israël biedt na deze Zesdaagse ooriog vrede aan in ruil voor land. Dat aanbod wordt met een drievoudig "neen"'op de Arabische conferentie te Khartoem grof van de hand gewezen: Geen vrede, geen onderhandelin gen, geen erkenning van Israël! De vierde oorlog: De Yom Kippoeroorlog Ondertussen nemen de terreurdaden in hevigheid toe. Op 6 oktober 1973, op Grote Verzoendag, de dag waarop in Israël alles stil ligt, omdat dat de dag was waarop alleen de hogepriester werken mocht (Leviticus 23), begon de vierde oorlog in 25 jaar. Israël werd door Syrië en Egypte aangevallen met meer tanks en vliegtuigen dan de Duitsers in 1942 tegen Rusland gebruikten. Tijdens die strijd heeft het voortbestaan van Israël enke le dagen aan een zijden draad gehangen. De Israëlische regering was op deze oorlog niet voorbereid. Israël werd overrompeld. Onverwachts trok Egypte de Sinaï bimien en rukte Syrië in de Golan op. Israël werd volkomen verrast. De onneem baar geachte Bar Lev-linie werd door de Egyptenaren opgerold; praktisch de gehele Golan viel in handen van de Syriërs. Toch ging generaal Sharon - de huidige premier - tégen uitdrukkelijke bevelen van Moshe Dayan in om terug te trekken, tot de aanval over, stak het Suezkanaal over en nam het Egyptische leger in de tang. En in het Noor den stopten de Syriërs plotseling hun aanval. En tot op de dag van vandaag weet niemand waarom. Vanaf dat moment keerden de kan sen. Onze toenmalige minister van Buiten landse Zaken, Luns, noemde het een groot wonder dat Israël toen niet onder de voet gelopen is. Toen aan Dr. Lapide, hoogleraar aan de uni versiteit van Jeruzalem, gevraagd werd, waarom Israël uiteindelijk ook deze ooriog gewonnen had, antwoordde hij: "Niet wij hebben de strijd gewonnen, zoveel verstan dige en moedige mensen hebben we niet. De strijd die we streden was Godes strijd! Het wonder van het ijzeren gordijn In 1989 stortte het communistische regime ineen. Weer zo'n wonder. Zelfs de beste Oost-Europakenner had niet voorzien dat het ijzeren gordijn ooit nog een keer zou vallen. God deed het in 24 uur. Daardoor werd voor duizenden en duizenden Russische Joden de weg naar Israël gebaand. Onmiddellijk na de val van de muur kwamen 230.000 Joden vanuit Rusland naar Palestina en dat aantal liep al spoedig op tot meer dan één miljoen. Vóór de val van het ijzeren gordijn was emi gratie vanuit Rusland praktisch uitgesloten. Wie als Jood een visum aanvroeg, nam een levensgevaarlijke beslissing. Hij gaf te ken nen een vijand van het communisme te zijn, hij kreeg ontslag, en wie zonder werk was werd als een parasiet opgepakt en belandde in de gevangenis. Onder Gorbatsjov is daar verandering in gekomen. Veel Joden werden vanaf die tijd als door een magneet naar Israël getroldcen. Ze kwamen zelfs, toen het land in de grootste crisis verkeerde: een intifada van binnenuit en Scud-raketten van buitenaf. Het eerste wat ze uitgereikt kregen was een gasmasker. Zegt God niet: "Ik zal ze het overblijfsel van Israël) aanbrengen uit het land van het Noorden en zal hen vergaderen van de zijden der aarde. Onder hen zullen zijn blinden en lammen, zwangeren en barenden tezamen, met een grote gemeente zullen ze herwaarts wederkomen"? (Jeremia 31:8). Ze kwamen uit Jemen, Ethiopië, Rusland en Argentinië en ze zullen blijven komen, want nog is iedereen niet thuis. Minder bekende wonderen En dan zijn er naast al die in het oog lopen de wonderen ook nog van die kleine dingen waar we er een paar van willen noemen: Zo was vlak voor en aan het begin van de Onafhankelijkheidsooriog (1948) de stad Jeruzalem door vijanden belegerd. Er kon niets in of uit. Er was gebrek aan van alles. Distels werden gekookt om mineraalhou- dende spinazie of vitaminerijke sinaasappels te vervangen. Aan de Jakobinskystraat lag tegenover de huizen een open terrein met olijfbomen, waartussen de distels groeiden. Verder was het stuk land dor en kaal. Op een dag groeiden er zomaar ineens klei ne, fris uitziende planten. Aanvankelijk werd er nauwelijks aandacht aan geschon ken, maar in een ommezien van tijd breidde het geheimzinnige 'onkruid' zich uit en al spoedig bedekte het grote delen van het veld. Iemand kwam op het idee om deze donker groene sappige planten te koken. Ze bleken uitstekend te smaken. Het goede nieuws ging als een lopend vuur tje door de wijk. En al gauw stond deze plaatsvervangende spinazie bij veel gezin nen op tafel. Wekenlang voorzag, 'dit onkruid' de mensen van de nodige vitamine. En het bleef maar groeien, totdat.het beleg was afgelopen. Toen verwelkte het even snel als het was opgekomen. Op een plein aan de Jaffastraat staat een monument dat herinnert aan een gebeurtenis in diezelfde ooriog. De Arabische troepen waren tot ver in de nieuwe stad doorgedron gen. De Israëli's hadden geen artillerie om de oprukkende troepen te weerstaan. De oor logsindustrie stond nog in de kinderschoe nen. Het enige wat ze hadden, waren wat granaten, pistolen en stenguns. Een zekere Ir. David Leibovitz - een lid van de Haga- nah, de Israëlische strijdkrachten - slaagde erin met de meest primitieve middelen een mortier te maken die naar de producent Davidka genoemd werd. Het was een kanon dat niet ver reikte, ook niet zuiver richtte, wel heel veel lawaai maakte. Op het moment dat de vijand op het punt stond naar de Oude Stad door te breken, viel het schieten met de davidka samen met een hevig onweer. De ononderbroken beschie tingen en artilleriebombardementen van de Arabieren hielden ineens op en de vijand sloeg op de vlucht. Het plan van het Arabi sche Legioen was mislukt. Het Hebreeuws was de heilige taal, de taal van de tempel, van de gebeden en van de hei lige geschnften. De Tenach (het Oude Tes tament) was in het Hebreeuws geschreven. Daardoor bleef het voor de Joden de heilige taal. Het is ronduit een wonder dat deze taal, vanuit de vele talen, die door de komst van duizenden immigranten uit meer dan hon derd landen, de dominante positie heeft weten te verkrijgen. Het volk kan nu de oude Joodse Bijbel - zijn geschiedenis - weer lezen in zijn eigen taal. Nooit eerder kwam het voor dat een taal, die niet meer gesproken werd, opnieuw werd ingevoerd. In m.f.g. 'De Dorpstienden' te Ouddorp wordt op zaterdag 19 april 2003 van 9.00- 13.00 uur weer.de jaarlijkse kleding- en speelgoedbeurs georganiseerd door peuter speelzaal 'de Gomet'. Heeft u kleding t/m maat 176, babyartikelen (bedjes, camping- bedjes, boxen, buggy's, enz.) of speelgoed dat u in wilt leveren om te verkopen, dan bent u van harte welkom op de inlever- avonden die gehouden zullen worden op woensdag 16 en donderdag 17 april tussen 19.00 en 20.30 uur. Vrijdagavond alleen grote spullen! Voor degenen die na de beurs hun overgebleven kleding niet terug willen hebben en het aan het goede doel willen schenken, is er tevens de mogelijkheid om op maandagochtend 14 april tussen 8.30 en 11.15 uur en dinsdagochtend 15 april tus sen 8.30 en 11.15 uur de kleding te bren gen. Graag in gesloten doos/zak voorzien van naam en adres aanleveren. De koffie staat klaar! Voor meer informatie kunt u telefonisch contact opnemen met Nellie de Jong, tel. 0187-683097, of Marjan Fokker, tel. 0187-682392. De opbrengst van de beurs komt ten goede aan de peuterspeel zaal. De beurs is dus verder niet commer ciële van aard. geven. En Ik zal Mijn geest geven in het bin nenste van u; en Ik zal maken, dat gij in Mijn inzettingen zult wandelen, en Mijn rechten zult bewaren en doen. En gij zult wonen in het land, dat ik uw vaderen gegeven heb, en gij zult Mij tot een volk zijn, en Ik zal u tot een God zijn. (Ezechiël 36:24-27). Nu ligt er nog een deksel op het aangezicht van het volk; maar als dat zal zijn weggeno men, zullen de Joden zien, dat Christus als de Gekruisigde en Opgestane de spil is, waaromheen de eeuwen zich wentelen. Zo komt het volk dan door een weg van lij den tot heeriijkheid. Op D.V. woensdag 26 maart 2003 hoopt Weterings Stoffen (van de weekmarkt te Sommelsdijk) nieuwe lente- en zomerstof- fen te verkopen in de zaal van de kerk van de Gereformeerde Gemeente te Nieuwe Ton- ge (Oranjestraat 17). U bent van harte welkom van 19.30 tot 21.00 uur. De opbrengst is voor de aflossing van de kerk. Voor inlichtingen kunt u bellen naar: M. de Visser, tel. (0187) 652384 of naar L. Admi raal, tel. (0187) 651270. Op woensdag 26 maart organiseert de Plaatselijke Commissie van de SWO in Ooltgensplaat een grote bingo voor alle 55- plussers van Oostflakkee in 't Centrum, Van Weelstraat 10 te Ooltgensplaat. De middag begint om 13.30 uur, de zaal is open vanaf 13.00 uur. De kosten bedragen 2,50 euro. Tevens wordt er een verioting gehouden, de loten kosten vier voor 0,50 euro. Iedereen van harte welkom. Werken over de ramp Ook op SBO 'de Wegwijzer' te Mid- delharnis werkten leerlingen over de watersnoodramp van 1953. En van hun werkstukken stuurden ze stuur den een flinke hoeveelheid naar Eilan den Nieuws, ter plaatsing aangebo den. Zo maakten ze 'dagboekfrag menten', interviewtjes, gedichtjes en natuurlijk ook tekeningen, en stonden ze met elkaar stil bij de gebeurtenis sen van toen. Bijgaande afbeeldingen geven een impressie van hun activitei ten. Gedichte over dierbaar voorwerp Ik heb een Bijbel En die is zo dierbaar lic kan hem niet missen Als ik hem toch moet missen Is dat toch wel snikken Ik hou heel veel van die mooie Bijbel Maar ik weet niet waarom Lizette Bakker, groep D V. 1 Hoe oud was u. V.2 Waar was u opa. V.3 Wat was u aan het doen. V.4 Vond u het erg. V.5 Heeft u familie verloren. V.6 Heeft nog steeds verdriet. V. 7 Bent u nog steeds bang als het hart waait V.8 Hoe was het. V.9 Heeft hulp verleent. V. 10 Hoe heeft u dat gedaan. A.I Ik was 18 jaar. A.2 ik was thuis toen het gebeurde. A.3 Ik was aan het borrelen met mijn vrouw en een boek aan het lezen. We schrokte toen ik de radio aanzette. A.4 We vonden het heel erg want we hadden er niet op gerekend. We dachten gelijk aan de familie we wouden bellen... Maar dat kon niet want de telefoon deed het niet meer want door de stro ming waren de kabels gebroken. A.5 We hebben geen familie verloren maar de buren wel. A.6 We hebben geen verdriet meer maar denken er wel over na want het is vre selijk geweest. A.I We zijn niet bang meer maar je weet maar nooit vandaag of morgen kan het weer gebeuren. A.& Het was erg de doodskisten stonde ■^-■,7'"W!B^-^'-3K, Groep B, platen bekijken. klaar voor de mens die de ramp niet hebben overleefd. Het was heel erg. A.9 Ik heb heel veel hulp verleend in Vlissingen. 'De overstromingvan Lars, groep C. Dezelfde dag werd ik nog opgetrom meld. Want ik zat in dienst. A.lOIk ging naar Vlissingen zandzakken vullen om het water tegen te houden. Toen ben ik 3 dagen geweest ik heb toen 24 uur geslapen. Toen kwam mijn vrouw me halen. Toen zijn we naar huis gegaan. Sander Klink, groep E De interviews zijn uit de oudste groep leer lingen. Dagboekfragmenten door leerlingen gemaakt Zaterdag 31 januari 1953 Zaterdag heb ik naar de radio geluisterd. Er komt een hele erge storm zeiden ze op de radio. In ging even wat boodschappen doen voor mijn moeder. Het waaide al heel hard. En die avond zeiden ze dat de dijk door breekt. En toen die nacht brak de dijk door. Het huis stond helemaal onder met water. Dus we moesten op het dak gaan zitten. En toen kwamen er een helikopter ons meenemen. Einde 'Dagboekfragment' Van Lizeth groep C

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 13