Palliatieve zorg in het verzorgingshuis Het ziekenhuis en het Mobiel Palliatief Team 'Zorginfrastructuur behouden en versterken' Vier verzorgingshuizen op Goeree-Overflakkee maken deel uit van het Netwerk Pal liatieve Zorg: de Goede Ree in Sommelsdijk, de Geldershof in Dirksland, Ebbe en Vloed in Oude-Tonge en de Vlied- berg in Ouddorp. J. G. Don, zorgmanager van de Gelders hof, vertegenwoordigt deze huizen in het netw^erk. Hij vertelt over palliatieve zorg het verzorgingshuis. m Vorig jaar liepen de Roparunners samen 2,3 miljoen euro bijeen. Geld dat ten goede komt aan bijvoorbeeld het Sophia Kinderziekenhuis, Daniël den Hoed en... Calando. Het team van AV Flakkee wist, al lopend van Rotterdam naar Parijs, 28.000 euro in het laatje te krijgen. Een bedrag dat in 2003 wellicht wat hoger kan oplopen. De Flakkeese lopers starten op 29 mei immers met twee teams. Waar komt al dat geld vandaan? Tijdens een eerste teambijeenkomst, onlangs in het restaurant van het Van Weel Bethesda Ziekenhuis te Dirksland, somde de penningmeester van AV Flakkee alle bronnen op. "We hebben vierhonderd sponsors aangeschreven. We houden een lotenactie en proberen zoveel mogelijk donateurs te werven. De collectie die we vorig jaar in de dorpen op Goeree-Overflakkee hiel den was een groot succes. Die herhalen we en nu proberen we bij echt elke deur aan te bellen. Verder gaan we collecteren bij Port Zélande, waar we op 22 maart een kwalificatieloop hebben. En dan is er ook nog een actief lid, die het hele jaar cakes bakt en verkoopt." Ontroerend Sportief bezig zijn en nog geld bijeenbrengen voor het goede doel ook. De Roparunners van AV Flak kee slaan twee vliegen in één klap. Tony Versaevel uit Melissant, die de estafetteloop van Rotterdam naar Parijs voor de derde keer gaat lopen, voelt dat zeker zo. "We lopen al heel lang voor het goede doel, maar op een gegeven moment raak je dat gedrevene een beetje kwijt. Tot vorig jaar, toen zowel m'n vader als m'n moeder in Calando kwamen te liggen. Allebei negen dagen. Voor mij was dat een nieuwe impuls. Nu heb ik het zelf kunnen ervaren hoe bijzonder de opvang daar is. Natuurlijk, het verUes is er, maar de opvang en begeleiding is warm en ontroerend. Calando moet blijven bestaan. Dus moet er geld voor komen", aldus Tony Versaevel. Volgens de loopster uit Melissant is het lopen van de Roparun een mooie, prettige bezigheid. "De ver zorging is veel zwaarder." Ze kan het weten, want Tony is ook drie keer mee geweest als verzorgster. AV Flakkee doet dit jaar mee met twee teams - samen is dat goed voor 55 mensen, inclusief verzor gers, fietsers, chauffeurs etc. Per team zijn er acht lopers op de weg. Hartelijk dank Tijdens de teambijeenkomst in het ziekenhuisrestaurant zei Janneke Koningswoud, directeur van Calando, tot de lopers: "Zonder jullie inspanningen zouden wij er niet zijn. 65 procent van onze finan ciering is geregeld, maar daar zit de huisvesting en energienota niet bij. Gelukkig betaalt de Stichting Roparun die voor ons. Dat geldt ook voor de vijfde kamer die we op de begane grond hebben gereali seerd. Calando is van iedereen, dus ook van jullie. Hartelijk dank voor het geld inzamelen en veel suc ces met het lopen!" "In het netwerk is afgesproken dat een cliënt palliatieve zorg moet kunnen krijgen op de plaats waar hij of zij die wenst. Wil iemand niet naar Calando, dan moet in principe ook een tijdelijke opname in het verzorgingshuis mogelijk zijn. Maar dan moet het verzor gingshuis wel een beroep kunnen doen op de deskundigheid in Calando. De specifieke zorg die nouig is voor iemanü m de laatste levensfase, hebben verzorgingshuizen immers niet in huis." Actievere rol Daarnaast, zegt Don, kan het natuuriijk ook gebeuren dat (niet-tijdelijke) bewoners van het verzorgingshuis in hun terminale fase een beroep doen op de mobiele palliatieve zorg. "Dan kunnen ze in hun vertrouwde omgeving blijven. Over het algemeen is men daar blij mee. De zorg van het Mobiel Palliatief Team (MPT) is aanvullend en adviserend; het verzorgingshuis en de huisarts blijven erbij betrok ken, ook wat betreft aandacht en begeleiding. Dat is een goede afspraak." Volgens de zorgmanager van de Geldershof komt het nu nog weinig voor, maar ligt een actievere rol voor het Mobiel Palliatief Team in het verzorgingshuis zeker in het verschiet. "Voorheen was een verzorgingshuis een soort pension, maar tegenwoordig is 90 tot 95 procent van de bewoners zorgbehoevend. Als je gezond bent, kom je er niet meer in. Nee, je moet echt het nodige mankeren, wil je een indicatie krij gen voor het verzorgingshuis." Ook palliatieve zorg tijdens een tijdelijke opname komt nog nauwelijks voor. Don verklaart dat uit de geringe capaciteit. "In de Geldershof hebben we drie plekken voor tijdelijke opname en die zijn constant bezet. Dan is de keus dus beperkt." Vrijwilligers Kijkend naar de toekomst - als er mogelijk meer palliatieve zorg in het verzorgingshuis wordt verleend - ziet Don een speciale rol voor vrijwilligers weggelegd. "Palliatieve zorg is ook: een stuk aandacht geven. En dat is vaak specifiek vrijwilligerswerk. Ja, dan zou er naast het Mobiel Palliatief Team ook een beroep moeten kunnen worden gedaan op de Vrijwillige Thuiszorg van Calando." "Palliatieve zorg en het hospice zijn hele goede initiatieven, na het prille begin behoorlijk geprofes sionaliseerd en - gelukkig - qua financiële middelen gereguleerd." Wethouder G. de Jong van Middelhar- nis roemt het brede draag vlak waarop de initiatie ven steunen. "Er zijn, naast de burgers op de eilanden, veel instellingen die het hospice en de zorg ondersteunen." De Jong (Christenunie) verga dert regelmatig met de andere drie wethouders zorg op Goe ree-Overflakkee. Ook vertegen woordigt hij die wethouders in het zorgberaad, waarin zorg vragers, zorgaanbieders, verze keraars en gemeenten aan tafel zitten, onder meer om een regiovisie op het gebied van zorg te ontwikkelen. De kwali teit is daarbij het uitgangspunt, evenals het zoveel mogelijk verkorten van de wachttijd. "Dat is in het belang van de cliënt", aldus De Jong. In de zorgvisie wordt speciale aan dacht geschonken aan de pal liatieve zorg. Maatschappelijk werk De wethouder kan zich voor stellen dat het Algemeen Maat schappelijk Werk een rol zou kunnen vervullen in de mobie le palliatieve zorg, die immers meer kanten heeft dan de puur medische. "Het maatschappe lijk werk is een belangrijke functie, die wordt gesubsidieerd door de gemeente. Als er vraag is naar specifieke begeleiding in de terminale fase, dan zou er geen nee gezegd hoeven te wor den. Al zou er wellicht wel per soneel voor opgeleid moeten worden door de psychosociale en pastorale factoren. Op dit moment heeft het maatschappe lijk werk weinig instrumenten in huis om zo'n signaal ade quaat te beantwoorden", aldus wethouder De Jong, die vervol gens stelt, dat de gemeenten alleen extra subsidie zullen ver strekken als het Algemeen Maatschappelijk Werk taken gaat verrichten die buiten het afgesproken pakket vallen. "De gemeente is voorwaardenschep pend, maar kan ook prioriteiten aanbrengen." Centraal zorgloket De gemeente stimuleert de opzet van een centraal zorglo ket waar mensen met al hun zorgvragen terecht kunnen en waar palliatieve zorg dus één van de verwijsmogelijkheden is. "Het is van belang dat alle zor gaanbieders de handen ineen slaan en zo'n loket realiseren", vindt de wethouder. De gemeente stimuleert, schept voorwaarden en subsidieert. Met Calando bestaat geen direc te financiële relatie. "Maar", zegt De Jong, "we heb ben er als gemeente wel belang bij dat onze burgers de beno digde zorg dicht bij huis kun nen krijgen. Daarom zijn we blij met onder meer het hospice en het ziekenhuis. In het alge meen vind ik dat we de zorgin- frastructuur moeten behouden en versterken." Waarom is er een Mobiel Palliatief Team op Goeree-Overflakkee tot stand geko men? Binnen het ziekenhuis bestond tot voor kort geen eenduidig beleid over de symptoombestrijding, zoals pijnbestrijding, misselijkheid enz. Binnen de regio was dat beleid er ook niet. Daarom is in 2000 een website ontwikkeld - volgens welke het zie kenhuis en Calando werken - én het MPT (Mobiel Palliatief Team) tot stand gekomen. Het MPT bestaat uit drie gespecialiseerde verpleegkundigen en een specialist: twee verpleegkundigen uit Calando (oncologie verpleegkundige en de directeur van Calando)een verpleegkundig specialist oncologie en een internist-oncoloog uit het ziekenhuis, die tevens medisch directeur is van Calando. In het begin van het jaar 2000 hebben de medewerkers van het MPT kennisgemaakt met de huisart sengroepen. Onder meer om uit te leggen dat de MPT-leden de huisartsen alleen ondersteunend bijs taan en per se niet de zorg overnemen. Op uitdrukkelijk verzoek van de huisarts bestaat die mogelijk heid overigens wel, bijvoorbeeld als hij of zij met vakantie gaat. Helpdesk Vervolgens is een helpdesk geopend voor de huisartsen en wijkverpleegkundigen. Deze is geopend op werkdagen van 8.00 tot 17.00 uur. Huisartsen maken inmiddels flink gebruik van de diensten van het MPT. Een voorbeeld is het aanleggen van pijnpompjes. Het MPT draait ook weekenddiensten, zodat de huisartsen in het weekend kunnen bellen naar Calando. Daar wordt de vraag doorgespeeld naar het dienstdoende MPT-lid, die contact opneemt met de huisarts. De aan het MPT verbonden verpleegkundig specialist oncologie is tevens de pijnconsulent in het zie kenhuis en - voor oncologische patiënten - in de regio Goeree-Overflakkee en Voorne-Putten. Huisart sen kunnen de consulent bellen als met de ingestelde behandeling niet het beoogde resultaat wordt bereikt. Het MPT werkt ondersteunend, zodat overhaaste opnames in het ziekenhuis worden voorkomen. De patiënt kan thuis blijven, wat in het gezin een zekere rust geeft. Opnemen gebeurt alleen als er onder zoeken moeten plaatsvinden of als er in Calando geen plaats is om de patiënt adequaat te behandelen. Naar Calando Het ziekenhuis kan ook een opname in Calando regelen. Uiteraard in overleg met de patiënt en de familie, waarbij de mogelijkheden in Calando worden besproken en waarbij de familie het advies krijgt om eens een kijkje te nemen in het hospice. Kiest men voor de zorg thuis, dan schakelt het zie kenhuis de thuiszorg en de huisarts om de thuiskomst te regelen. Moet de patiënt noodgedwongen in het ziekenhuis blijven, dan gebeurt dat na het maken van afspra ken over de zorg met de afdeling en de familie. De verpleegkundig specialist oncologie komt bijna elke dag op de afdeling om de pal liatieve zorg met de verpleeg kundigen van de afdeling door te spreken. Omdat deze zorg nogal complex kan zijn, is een multidisciplinaire bespreking binnen het team van belang. Uit ervaring is bekend dat de patiënten in het ziekenhuis het erg waarderen wanneer zij regelmatig de oncologie ver pleegkundigen of specialist zien. In het ziekenhuis wordt de pal liatieve zorg gezien als uiter mate dankbaar werk, dat erg veel genegenheid van de patiënten en hun naasten ople vert.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 10