SGP JJbr^ JOOP-avond Voor wethouder Grinwis telt het resuttaat... HUISHOUDBEURS blijft trekpleister van jewelste Met wie? Met Mies Cassee! Uitslagen Manege Oostmoer ERVARINGEN VAN EEN JAAR DUALISME EIIAIfDBi-niEUWS Lezing drs. Dijkgraaf verplaatst Opiiaien Oud Papier Nieuwe Tonge EHBO-avond bij ZAJW Raad gaat vlugger met een onderwerp aan de haal Grinwis ziet liever raadslid.als raadsvoorzitter. |gg Vrijdagavond: -Deell- Bepaalde vorm Leuke dingen Workshops Praktisch Enjoy Your Day. PAGINA 7 DINSDAG 18 MAART 2003 In verband met ziekte van drs. E. Dijkgraaf is afgelopen vrijdagavond de lezing over het thema 'De kabinetsformatie' niet doorge gaan. Gelukkig was wethouder G. Slootweg van Middelhamis bereid om over een ander actu eel onderwerp een lezing te houden. De lezing van drs. E. Dijkgraaf wordt nu ver plaatst naar vrijdag 16 mei. Verdere bericht geving verschijnt te zijner tijd in deze krant. Natuurlijk weten de meeste mensen op Goe- ree-Overflakkee wel dat het Roparun Hospi ce Calando in Dirksland staat. Maar weet U ook, dat het dit jaar het lustrumjaar is van Calando en wat Calando allemaal nog doet om o.a. donateurs te werven en meer bekendheid te geven aan het Hospice? Mies Cassee, pr-medewerkster van Roparun Hos pice Calando, is 19 maart te gast in het radio programma Met Wie? Zij vertelt de luiste raars hoe het gaat met Calando, over het lus trumjaar en over de activiteiten die gepland staan. I.v.m. de datum 22 maart van de kwa lificatieloop van de Roparun, de loop die toch veel te maken heeft met Calando, heeft Radio Flakkee gemeend dit programma te moeten ruilen met dat van de heer Jan van Geffen van Webego. Dit programma is nu te beluisteren op 26 maart a.s. Dus: 19 maart Mies Cassee en 26 maart Jan van Geffen in het programma Met Wie? De herhaling van het programma is op donderavond van 21.00 tot 22.00 uur. Voor de derde keer opent JOOP (Jongeren Ontmoetingsplek OoltgensPlaat) haar deu ren: Aanstaande vrijdag 21 maart, is er weer een open avond. De gezellige zolderruimte van de Gereformeerde Kerk blijkt een heer lijke, ongedwongen locatie voor de jeugd om elkaar te ontmoeten. De missie voor JOOP: Onafhankelijk, Gezellig.Verrassend en Relaxed slaat aan. Jeugd stroomt toe en zo moet het ook, want het is een ontmoetingsplek voor hen en door hen. Verrassend is ook het aantal giften wat binnenkomt. Het pooltafelbiljart is al besteld. De gelden ervoor zijn er bijna! Natuurlijk blijven giften welkom als aan moediging op rek.nr. 3454.00.585 t.n.v. Stichting JOOP. Aan de sfeervolle bar is een grote diversiteit aan consumpties en de jeugd draagt zorg voor verantwoorde muziek. Jongeren van 16 jaar en ouder: Kom en 'meet JOOP' Toe gang 1,- Locatie: Zuidachterweg Oolt- gensplaat. De avond begint om 20.00 uur, om 23.00 uur wordt de zolder gesloten. Woensdag 19 maart zal het oud papier weer worden opgehaald in Nieuwe Tonge. Graag het papier goed gebundeld voor 18.00 aan de straat zetten. Ongevallen? Ze zullen blijven gebeuren. Wel kan het aantal ongevallen kleiner wor den. Door jezelf discipline bij te brengen en risico's te kennen! Maar, wat als er toch wat aan de hand is. De heer J. Lugtenburg vertelt a.s. zaterdagavond welke doeltreffende en soms ook levensreddende maatregelen je moet nemen bij een slachtoffer. Je bent wel kom van 19.30-22.30 uur in verenigingsge bouw Elira aan de Zuiddijk te Nieuwe-Ton- Uitslag van de pas de deux, verreden op zaterdag 15 maart, in Manege Oostmoer, Oostmoersedijk 2a te Stad aan't Haringvliet. Bij de pas de deux moeten twee personen zelf een dressuurproef samenstellen, met daarbij behorende muziek en kleding. De proef wordt beoordeeld op het gereden zijn in het algemeen, de houding en zit van de ruiter/amazone en de juisheid van de hulpen, de verzorging van het geheel, de originaliteit en de muziekkeuze. Uitslag pony's: Kayleigh v. Zonderen, Bar- tje en Katiiika v. Dongen, Amigo, 40 pnt; Mariska v. Groningen, Annabelle en Ester Verhoeff, Polly, 38 pnt; JuUiette Kamp, Red Lady en Linda Kamp, Amber, 37 pnt; Chan- tal Breeman, Rainbow en Carola v. Leeren, Stefan, 36 pnt; Christina Troost, Djengiz en Anneloes v. Hunnik, Patty, 35 pnt; Samant- ha Lugthart, Sparky en Thalonja Slui, Daisy, 35 pnt; Nadine Staritsky, Tazz en Noelle Markesteijn, Rosalie, 33 pnt; Bianca Ver hoeff, Polly en Sandra v. Balen, Tazz, 33 pnt; Marielle Smit, Janneke en Gandola Pol- lemans, Heidy, 32 pnt; Jaleesa v. Vliet, Sam en Marielle Huizer, Bjorda, 31 pnt; AnneU v. Huizen, Snoopy en Delisa Vos, Cupido, 30 pnt; Valerie v. Schaick, Sterre en Sarah Kroesbeek, Snoopy, 30 pnt; Saron Donker, Tazz en Marjolijn Saarloos, Rosalie, 30 pnt; Irina V. Namen, Mickey Boy en Whitley Vorstenbosch, Daisy, 30 pnt; Amande v. Santen, Fenjala en Eline Bestman, Tazz, 29 pnt; Elieske Krijgsman, Tracy en Kimberiey V. Sliedrecht, Daisy, 28 pnt. Uitslag paarden: Michelle Soudijn, Isabelle en Myra Lugthart, Amigo, 39 pnt; Stephanie Flierman, Lismar en Cynthia Boer, Habina, 37 pnt; Roxanne de Ruiter, Hidalgo en Peter V. Groningen, Nara, 36 pnt; Marie Antoinet te Hameeteman, Willy en Christien Otting, Tosca, 35 pnt; Nelly v.d. Stel, Diamond en Hilda V.d. Welle, Frits, 35 pnt; Nathalie Vis ser, Carohen en Mariska Markus, Kama- roen, 34 pnt; Coby v. Helden, Tjebbe en Francis Rietveld, Magnificent, 33 pnt; Nou- schka Slagter, Browny en Michelle Hijme- ring, Germanicus, 31 pnt. Zoals we elders in deze krant aankon digen, zijn we op stap langs de vier gemeenten op Goeree-Overflakkee. Tydens die rondgang langs de gemeenten willen we verschillende betrokkenen polsen over hun houding tegenover het 'dualisme'. Als eerste hebben we een wethouder opgezocht en we ondervroegen P.T. Grinwis van de gemeente Goedereede over zijn gevoelens bij een jaar dualisme. Grinwis heeft een behoorlijke overstap gemaakt. Na een jarenlang raadslidmaat schap voor de partij Verenigd Gemeente Belang stapte hij aan het begin van de huidi ge raadsperiode over naar de wethoudersze tel. En die overstap viel gelijk met de bestuuriijke verandering van monisme naar dualisme. Na een periode in de gemeente raad, waar hij een stevig debat met collega raadsleden en het college van B en W niet schuwde, is hij als 'dualistisch wethouder' wat in de luwte van het politieke raadsdebat terechtgekomen. Sterker nog hij maakt geen deel meer uit van de gemeenteraad, waarin hij zich als een vis in het water voelde heeft gevoeld. Positief noch negatief Terugziend op een jaar dualisme verklaart Grinwis dat hij noch positief noch negatief staat tegenover de nieuwe vorm van bestu ren, want "elke werkwijze heeft zowel voor als nadelen", volgens Grinwis. Uit een onderzoek van het weekblad 'Binnenlands- bestuur blijkt dat één van de drie wethou ders, graag weer terug zou willen naar het oude - monistische - systeem. Bij Grinwis is dit niet het geval. Wellicht heeft de burger nog niet zoveel ervaren van de invoering van het dualisme. De wethouder daarentegen wel degelijk. Volgens Grinwis heeft de nieu we wet veel leerelementen. Duidelijk is daarom geworden dat een wethouder veel meer aandacht moet besteden aan schriftelij ke voorstellen naar de conmiissies toe. "Dit moet goed gedocumenteerd worden", vol gens Grinwis, "want je bent nu minder in de gelegenheid om tijdens de commissieverga dering het voorstel nog wat bij te sturen dan in het verleden, toen de wethouder nog voor zitter van de raadscommissie was. De raad gaat nu veel vlugger met een bepaald onder werp aan de haal". Het nieuwe bestel ver langt daarom wel bestuurlijke en ambtelijke kwaliteit. Collegepartyen volgen niet automatisch Een ander punt waar de wethouder in het dualistisch tijdperk terdege rekening mee moet houden is het feit dat de collegepartij en niet automatisch het standpunt van 'hun' wethouder meer delen. Als voorbeeld noemt Grinwis het slecht onderbouwde voorstel in de afgelopen raadsvergadering over het maken van luchtfoto's. "Mijn eigen partij (VGB) verwees het terecht naar de prullen bak, want het voorstel deugde niet!" Toch is het volgens hem wel logisch dat de coalitiepartijen de voorstellen van de wet houders over het algemeen volgen. "Het col- legeprograttmia werd ook door de college partijen onderschreven. En een wethouder behoort naar aanleiding van dit programma te functioneren", zo verklaart Grinwis het veelal instemmend volgen van die college partijen. De wethouder - als oud-raadslid - mist wel eens het contact met zijn partijleden op 'politiek gevoelige momenten'. Toch woont hij niet de vergaderingen van de frac tie van het VGB bij. De heer Grinwis twijfelt bij het antwoord op de vraag of dit gescheiden optrekken van raad en wethouders nu zoveel voordelen biedt. "Voor mij hoeft het niet op deze manier, want wat telt is het resuhaat. Het dualisme is een bepaalde vorm; de resultaten waarin het dualisme naar streeft hadden ook in het oude monistische stelsel kunnen wor den bereikt". Wethouder Grinwis bij het kunstwerk, wat op creatieve wijze zijn motto verwoord. Links van Grinwis zijn, door eigen hand vervaardigde, landschapsschilderijen. Met de heer Grinwis kijken we nog eens terug op de eerste dualistische begrotings- raad van de gemeente Goedereede. De begroting voor 2003 werd behandeld zonder dat de wethouders ook maar één keer gevraagd werd aan de discussie deel te nemen. Ofschoon er nu weer een tendens in het Goereese raadsdebat lijkt te zijn dat de wethouders - als voorheen - weer meer in de discussie worden betrokken, moet juist die vergadering de wethouders nog wel in het geheugen gegrift blijven. Graag had Grinwis aan het debat in die ver gadering meegedaan, "maar ik werd niets gevraagd en moest dus maar afwachten. Ik ben blij dat de begroting van een dusdanige kwaUteit was dat ze ongeschonden door de raad is gekomen en daar gaat het om", vol gens Grinwis. Hij vond het knap van de raad dat een debat op een dergelijke wijze heeft plaatsgevonden. Geen hapklare brokken Omdat de wethouder gedwongen wordt een meerderheidsbesluit van de raad uit te voe ren is het, volgens Grinwis, goed dat er in de commissie uitgebreid wordt gediscussieerd. Het is regel dat hij ook bij die commissie vergadering wordt uitgenodigd. Ook komt het voor dat hij zichzelf uitnodigt bij de raadscotimiissie. Hij kan dan bij een agenda punt de nodige achtergrondinformatie geven. Dit heeft tot gevolg dat een voorstel van het college nog kan worden bijge schaafd. "Het is niet de bedoeling dat 'hap klare brokken' bij de raad op tafel komen. Want als de raad het met een bepaald voor stel niet eens is, wordt het afgestemd en is al het werk voor niets geweest", zo verduide lijkt Grinwis het belang van een goede com municatie met de raad. Bij de invoering van het duaUsme is door critici wel eens geopperd dat de wethouders hun gang kunnen gaan. Door dat de raad het beleid alleen maar op hoofdlijnen uitzet. Volgens Grinwis is het tegendeel waar, want het college moet altijd rekening houden dat ze achteraf door de raad gecontroleerd wordt. De wethouders zullen het dus wel laten om hun eigen gang te gaan. Grinwis wijst er hierbij wel op dat een goed controle rende raad heel belangrijk is. Burgemeester In het dualistisch besturen vindt Grinwis de positie van de burgemeester 'ongelukkig'. "De burgemeester is aan de ene kant voor zitter van de gemeenteraad en heeft ook een aantal portefeuilles. Deze dubbele positie is niet goed. Als ik raadslid zou zijn zou ik het zeker de discussie waard vinden of het voor zitterschap niet door een gemeenteraadslid kan worden vervuld". In zijn werkkamer op het gemeentehuis in Goedereede hangt - naast de kunstwerken van hem zelf - een kunstwerk van de Goe reese schilder Hartold Jean Jassoy. Op cre atieve wijze is de formule E K A afge beeld. Volgens Grinwis staat dit voor Effec tiviteit Kwaliteit Acceptatie. En vanuit deze formule tracht hij het wethoudersambt te vervullen ook in het dualistisch bestel! (VOLGENDE KEER IS HET WOORD AAN DE AMBTENAAR). Elk Jaar komen weer drommen mensen af op hetgeen de talloze exposanten in petto hebben. (Nai. Foiapershiimmj i L. i door John de Rijke AMSTERDAM - Vooral vrouwen die zich een keer lekker willen laten ver wennen, zien reikhalzend uit naar de dag waarop in de RAI de deuren open gaan voor de veelal trouwe bezoekers van de Internationale Huishoudbeurs. De 58e in successie, tien dagen lang, van 28 maart tot en met 6 april. Het zijn echter geenszins alleen de dames die deze beurs beschouwen als een uitje waar ze met plezier op terugblikken. Het evenement dat vorig jaar maar liefst 219.081 mensen trok, blijkt in de praktijk zowel door vrouwen als mannen zeer te worden gewaar deerd en niet op de laatste plaats vanwege de creatieve workshops en de diverse demon straties waar je toch altijd wat van opsteekt. Mede daardoor én de wervelende shows én de medewerking van talloze van radio en tv bekende artiesten, is het een happening van de eerste orde. De HUISHOUDBEURS 2003 is onderver deeld in zes thema's, te weten Wonen Groen, Cosmetica Gezondheid, Mode Accessoires, Culinair Koken, Werk Vrije tijd en Huishouding Appara tuur. Elk paviljoen heeft zijn eigen sfeer en het hoeft geen betoog dat u er uw hart kunt ophalen. In het 'Huis Vol Verrassingen' bij voorbeeld, waar ieder uur demonstraties en (gratis) workshops te volgen zijn terzake van de inrichting en decoratie van 'de woning'. U ziet wat nodig is om een bepaalde sfeer in de eetkamer te realiseren en hoe je met behulp van een paar leuke dingen een gezellige slaapkamer kunt maken. Maar ook wordt u - door Histor - wegwijs gemaakt in de nieuw ste verftechnieken, waarbij in een workshop het juiste kleurgebruik wordt uiteengezet. En in paviljoen 'De Goede Smaak', waar alles uiteraard in het teken staat van lekker koken en uitgebreid tafelen, worden in de workshops van u bekende mer ken behalve nieuwe producten ook speciale technieken onder uw aandacht gebracht, zoals Indonesisch koken, stoomkoken enz. Bij alle winkels van ClOOO kunt u alvast voor 9,50 een entreekaart voor de Huis houdbeurs kopen met én een korting op de toegangsprijs, 0,50 korting op een kopje koffie met gebak én nog eens 1,- korting als u een boodschappenwagen koopt. Trou wens, ook bij V&D zijn (voor 5,- 1200 Air Miles) entreebewijzen te verkrijgen. Een rugzak met interessante kortingen en gratis producten met een winkelwaarde van 25,- krijgt u op de koop toe Wat let u om.er weer een gezellige dag van Houdt H van een Japanse Tepan-yuki nuuiliijd.' De bereiding ervan is mei zo'n vciniilhün braadplaat overal mogelijk waar u wilt. Voor info: lel. (0347) 378887. dmiKiuiii te maken? Alle plezante dingen voor de mens komt u op de Huishoudbeurs tegen. Zoals in het 'Grote Verwen'-paviljoen met permanente workshops, die zaken als mas seren, visagie en manicuren voor het voet licht brengen. Het modespektakel 'Fashion Plaza', dat u onder auspiciën van Miss Etam, M&S Mode, Wehkamp en Premiss in flitsende shows de nieuwste zomermode toont en last but not least 'De Eigen Creatie" Als u graag zelf iets moois maakt komt u daar zeker aan uw trekken. Temeer daar u in dit paviljoen met eigen handen aan de slag kunt of ideeën opdoen als het gaat om huis- en tuindecoraties, dan wel het schilderen van een 'trompe l'oeil' wat zoveel is als een levensechte muurschildering, maar dan plat. Voor alles is wel ergens een workshop, tot en met het met een naaimachine maken van frivole slips en hemdjes van kant. Een en ander onder de vrolijke klanken van Radio 10 FM, die gedurende alle expositiedagen van 12.00 tot 14.00 uur live uitzendt vanaf de beursvloer. Vermoeid van alle indrukken kunt u altijd even uitrusten in het belendende 'Fashion Café', waar u en passant kunt kijken naar de internationale couture shows en de live optredens van de door Radio 10 FM geënga geerde artiesten. Maar op de keper beschouwd gaat u naar de Huishoudbeurs om voor u nog nieuwe en onmiskenbaar praktische dingen te zien en te kopen. Activiteiten waarbij u wel uw handen vrij moet hebben. Juist daarom is op de beurs een 'boodschappenbewaarplaats' ingericht waar u zonodig uw (boodschappen )tassen in Het babybord 'Sur Placeis er in een platte en een diepe uitvoering. De anti-lekbeker van 'Mijntjeis daarbij onmisbaar. (Mepal Rosii) bewaring kunt geven. En wat wel zo prettig is, er is gratis opvang voor baby's en kinderen tot 12 jaar, uiteraard onder de hoede van pro fessionals die de aandacht van uw kids weten vast te houden tot u ze weer op komt halen. Gedurende de laatste vijf dagen van de Huis houdbeurs (2 t/m 6 april) vindt trouwens in Amsterdam RAI ook de alom gewaardeerde NEGEN MAANDEN BEURS plaats. Op deze specifieke beurs voor aanstaande en jonge moeders (en vaders) kunt u als van ouds terecht met hetzelfde toegangskaartje dat u voor de Huishoudbeurs nodig hebt. Behalve dat u er vragen kunt stellen aan spe cialisten over kinderverzorging, babykle- ding en -speelgoed, wordt u er vrijblijvend geïnformeerd omtrent innovatieve accessoi res. Zo introduceert Mepal er een 3-dimen- sionale vertaling van de populaire 'Nijntje' boekenserie van Dick Bruna, ditmaal bedoeld voor het decoreren van de baby- en kinderkamer. Leuke en voor het kind her kenbare attributen (fotolijstje, klok, spaar pot, spiegel en naambord) die zowel kunnen hangen als staan. Daarnaast is voor de aller jongsten die zelf moeten leren eten het o.a. met Nijntje gedecoreerde babybord 'Sur Place' ontworpen. Een voor kleuters door de vorm moeilijk op te pakken bord dat niet kan kiepen of glijden en als het eens valt dan blijft het nog heel ook. In menig opzicht een uitkomst! (Adviesprijzen vanaf 6,49 per stuk). De vertrouwde, maar vooral nieuwe Mepal producten zullen dit voorjaar bij alle speci aalzaken, benevens de grootwarenhuizen - zoals V D - te koop zijn. Alles voor in de keuken met het oog op bewaren, bereiden, serveren en opbergen. Thermomokken en lunchboxen, alsook een complete lijn servie zen, waaronder het door Lindsay Bekouw (bekend als illustratrice van Margriet) exclu sief voor Mepal ontworpen, opgewekt ogen de decor onder de naam 'Enjoy Your Day'. Voor het minstens zo belangrijke opbergen van schoenpoetsspuUen is Curver aan zet met een designbox die qua vorm en ideur- stelling gezien mag worden. Met twee ruime vakken voor grotere borstels en spuitbussen, plus twee extra afsluitbare opbergvakjes voor veters, doosjes e.d. is met een knipoog naar vaderdag een uitermate praktisch arti kel gecreëerd. Een vondst in het kader van 'opgeruimd is netjes'. Advies-verkoopprijs 17,50. Voor nog veel en veel meer noviteiten en wetenswaardigheden is het raadzaam tevo ren de website te bezoeken (www.huishoud- beurs.nl) of a raison van 0,35 per minuut te bellen met 0900 2678373 om te horen wat het boordevol programma allemaal omvat. De entreeprijzen zijn: voor volwassenen overdag 12,00, houders van een kaart 65+ 10,50 en kinderen van 5-12 jaar (voor de gehele dag) 4,50. 's Avonds na 18.00 uur is het tarief gesteld op 6,50 p.p.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 7