Uitgerookte of kansrijke boeren? Modehuis Fabert steekt jubilerende chauffeurs in nieuw jasje GEZOND WEL Megaverkoop witgoed Jeugdcontact Ouddorp Budget (PGB) N Steunpunt Persoonsgebonden '^HAlHi^^lEUWS M [ia[laOQ(il(BII-[D3(B^\5'/S HSV 'De Viscromte' Alpha cursus Stellendam van start H N H H H H N N H H N H H N N H H H H H N H N H N H N H H H H N H H H N H N H N H N H H H H H H H N H N N N N H N H H N Landbouwpraatje Landbouwanalyse Van bedreiging naar kans Voorstraat 22-24 3247 CE Dirksland (0187) 60 14 92 Ma. morgen gesloten Opening tennisseizoen met een groot toernooi bij tennisvereniging Ooitgenspiaat Wat is een PGB Hoe komt u aan een PGB Functiegerichte indicatiestelling Toekenning PGB Hoe op een verantwoorde manier om te gaan met uw PGB Steunpunt PGB DINSDAG 18 MAART 2003 DIRKSLAND - Zaterdag 22 maart houdt Van der Croef uit Dirksland een grote uitverkoop van wit goed. Vijf jaar geleden kregen we van een fabri kant een aanbod om een partij licht beschadigd witgoed te kopen, vertelt Adrie Passeniers, samen met Jos, eigenaar van v.d. Croef, de audio-video en witgoedspecialist uit de Voorstraat. We hebben dat toen gedaan en tot onze grote verrassing werd dat een enorm verkoopsucces. Veel mensen vertelden ons dat ze er geen enkel bezwaar tegen hebben als de verpakking nat geweest is of als er een klein krasje aan zit. De meeste witgoed apparaten staan tenslotte toch niet in het zicht, en als de prijs een heel stuk lager ligt dan is dat alleen maar prima. Sindsdien weten alle fabrikanten (waaronder Whirlpool, Bauknecht, Ignis, Siemens, Bosch en AEG) dat wij een grote partij aankunnen en krijgen we regelmatig partijen aangeboden, We hebben daarna nog een aantal keren een dergelijke verkoop gehouden, maar dan meestal in de zomer, op het parkeerterrein bij onze winkel. Nu kunnen we ook in de winter een mega-verkoop houden. Het grootste deel van wat we aanstaande zaterdag verkopen heeft op een beurs gestaan en is zonder verpakking veivoerd, daardoor is op sommige plaatsen slechts lichte schade ontstaan, artikelen waarvan de verpakkinj lichte waterschade heeft Vi\n de laatste regenperio de. Verder mankeren de apparaten absoluut niets, we verwachten dan ook een stor'mloop. De prijzen liggen 30 tot 50% onder de catalogus prijs, dus dat mag zeer zeker de moeite waard genoemd worden! Volledige fabrieksgarantie. Meer dan 120 apparaten, uiteenlopend van vaat wassers, koelkasten, c o m b im a g n e t r o n s inbouw keukenappara- tuur-, was- en droogauto- maten tot aan koelvries- combinaties zullen tegen meeneemprijzen worden verkocht (zie ook adver tentie). Zaterdag is het open huis in het tijdelijke v.d. Groef Mega Witgoed Paleis, Met vragen kunt u bellen naar Van der Croef, tel,: 0187-601 492, fax: 602 388, (door B, Schouwing) Wordt de landbouw in Nederland uitger- ookt? Een jawoord is gelijk aan de ontken ning van kansrijke ontwikkelingen voor 's lands economie, natuur en landschap. Boe ren kunnen het voortouw nemen en afste venen op win-win situaties. De landbouw kan en moet de kansen grijpen. Ten onrechte wordt de landbouw in Nederland afge schilderd als een marginale economische activiteit. Dat het in bijna alle sectoren van de landbouw belab berd draait, heeft vooral te msiken met marktontwik kelingen. Markten lijken verzadigd en ruimte voor frisse, onorthodoxe en innovatieve marktpenetraties lijkt er nauwelijks te zijn. Misschien nóg funester is het feit dat politici door onwetendheid en papegaai engedrag weinig goede woorden hebben voor het hedendaagse agrarische reilen en zeilen. Daarmede wordt het boerenberoep gemarginaliseerd en zelfs gestigmatiseerd. Kan de landbouw deze depressie zelf te lijf? Leggen boeren niet al te vlug het moede hoofd in de schoot? Waar is de boerenlef en de frisse boerenaanpak? Weinig mensen in ons land weten dat het aantal bedrijven in de land- en tuinbouw met tientallen pro centen is afgenomen gedurende de laatste decennia. En als ze het al weten beseffen ze niet dat de econo mische omvang van de agrarische productie in die zelfde periode met tientallen procenten is toegeno men. Er is sprake van enorme productieconcentratie die wel degelijk een fundamentele bijdrage levert aan 's lands huishoudboekje. Nog steeds is de agrarische sector de grootste deviezeninbrenger van Nederland, Schaalvergroting en concentratie zijn de beeldbepa lende factoren die de agrarische wereld kenmerken. Maar er is nóg een vermeldenswaardig feit: wie de land- en tuinbouw opdeelt in grondgebonden en niet- grondgebonden bedrijven merkt dat er in de toekomst nog vele mogelijkheden zijn. Grondgebonden bete kent vooral akkerbouw en melkveehouderij. Niet- grondgebonden komt vooral neer op varkenshouderij, pluimveehouderij, champignonbedrijven en intensie ve (onder glas bedreven) tuinbouwbedrijven. Met deze verdeling in de hand mag men constateren dat de intensieve land- en tuinbouw weinig ruimte in ons land gebruikt, maar relatief veel bijdraagt aan 's lands economie (denk maar aan de enorme exporten van bloemen, potplanten en vlees). Anderzijds is de economisch zwakkere grondgebon den landbouw een mooie kans om meerwaarde te bie den aan een door velen gewenste ruimtelijke herin richting van het platteland. In gewone taal: akkerbou wers en melkveehouders kunnen met hun grond of hun hectares goed inspelen op de vragen naar meer ruimte voor niet-landbouwzaken. Het vraagt creativiteit, maar de landbouw is op te delen in diverse types. Zo kent men bijv. de voe- dingslandbouw (gericht op voedselproductie), de multifunctionele landbouw (bedrijven met nevenacti viteiten als zorg voor gehandicapten, recreatie of minicamping, met productie van typisch streekeigen producten) en de pure natuurlandbouw (gericht op agrarisch natuurbeheer en productie van landschap en natuur). Door met de grondgebonden iandbouwtypen - grondgebonden bedrijven kampen veelal met een lage rentabiliteit door slechte opbrengstprijzen - in te spelen op nieuwe trends (natuur- en landschapsbe heer) ontstaan win-win situaties die én de boer én de burger baat geven. Uiteraard vraagt deze omschake ling wel een samenleving en/of overheid die dat pro ces ondersteunt en financieel mogelijk maakt. Het is nog altijd een onterecht sprookje dat een natuur- of landschapsdienst gratis moet blijven. Als boeren wor den beloond voor agrarisch natuurbeheer blijft de landbouw in de benen en krijgt het Nederlands land schap een positieve impuls. Het betekent aldus een frisse, onorthodoxe aanpak, die afstand neemt van het traditionele of conventionele landbouwbeeld. Wie de diverse landbouwtypes afzet tegen de ontwik kelingen in de landbouw kan twee kanten op: ofwel worden knelpunten gesignaleerd als sta-in-de-weg voor de landbouwontwikkelingen ofwel met bepaal de landbouwtypes (natuurlandbouw, zorgboerderij- en) kan positief worden ingestoken op nieuwe eigen tijdse wensen van de samenleving. Boeren hebben de buitenwereld te vaak beschouwd als kapers op de kust die aasden op hun gronden. Er is heel wat gewonnen als boeren in gesprek gaan met de buitenwereld om te onderzoeken of ze samen de ruimte kunnen benutten. Er is dus geen sprake van een 'bevraagde'of bedreig de landbouw, maar van een landbouw die de dialoog niet schuwt, ja zelfs opzoekt. Als deze trends worden opgepakt en uitgewerkt, kan er nimmer sprake zijn van een uitge-rookte agrarische sector. wsimsm^iiimmmi&mmmsmiimimÊmsiimamiimÊiiimiimimim Ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van chauffeurs- verenigmg Flakkee heeft de heer Fabert van Modehuis Fabert te Middelharnis het bestuur van de jubilerende ver eniging in nieuwe kleding gestoken. Zo kwam het dat afgelopen zaterdag de negen mannen geheel iden tiek over de herenafdeling van het modehuis liepen. Al eerder waren zij, mét hun echtgenotes, op de afdeling geweest om gezamenlijk een outfit uit te zoeken, Gelukkig bleek dit niet al te veel moeite te kos ten, hoewel de mannen toch allemaal hetzelfde gekleed moesten gaan. Unaniem werd besloten dat het makkelijk zittende kleding moest worden, zonder stropdas, geheel in de eigen stijl van de chauffeurs. Volgens de heer Fabert bestaat er al jaren een goede band tussen het modehuis en de vereniging en is hij blij dit op déze manier en op dit feestelijk moment te kunnen bekronen. De heren hopen a.s. zaterdag hun nieuwe outfit te kunnen showen op de feestavond van de chauffeursvereniging. De tennisvereniging in Ooitgenspiaat opent haar seizoen met een toernooi op zaterdag 5 april, waaraan alle seniorieden kunnen meedoen. Men moet zichzelf wel opgeven voor deelname aan dit toernooi bij de nieuw geïnstalleerde activiteitencom missie onder leiding van Gerrit Poortvhet en Ingrid Verharen. Deze toemooidag begint met een uitgebreid ontbijt om 9 uur. Het toernooi begint dan om 10 uur Voor het deelnemen aan deze happening zijn geen kosten verbonden, alleen voor het zeer ver zorgde ontbijt wordt slechts twee en halve euro gevraagd. Met dit openingstoemooi wordt het nieuwe seizoen ingeluid en alle leden vinden dit een mooie gelegenheid om de tennisrackets weer tevoorschijn te halen. Tevens is het bij uitstek geschikt als kennismakingstoemooi waar clubleden contacten leggen voor de rest van het seizoen. De kantine is weer len tefris en de voorraden zijn ingeslagen om er een geweldige dag van te maken. De activi- teitencomimssie zorgt ervoor dat iedereen voldoende aan bod komt om zijn/haar bal letje te slaan. Overigens kunnen de leden voor deze datum al gebruik maken van de banen om alvast wat conditie op te doen en hun slagvastheid te testen. Opgeven kan bij: Gerrit Poortvliet, telefoon: 0187-631668 en Ingrid Verharen, telefoon; 0187-642648. Alle wetenswaardigheden staan ook op de website van de vereniging en het adres daarvoor is www.tvooltgensplaat.tk Uitslag van de op 15 maart jl. gehouden zoutwedstrijd van hengelsportverenigiiig 'de Viscromte' aan de Nieuwe Waterweg. Aantal deelnemers 24. No. 1, D. Saarloos67cm, Ipnt No. 2, L. Bolier63cm, 2pnt No. 3, T. Pijl61cm, 3pnt No. 4, H. van Heukelen56cm, 4pnt No. 5, P. Regeer53cm, 5piit No. 6, A. Koole45cm, 6pnt No. 7, J. Jordaan....43cm, 7pnt No. 8, P. van der Groef34cm, 8pnt No. 9, N. Bazen32cm, 9pnt NO. 10, A. Schaaf29cm, lOpnt De volgende wedstrijd wordt gehouden op 29 maart a.s. en is een zoutwedstrijd aan ck Nieuwe waterweg. Inschrijven van 8 30- 9.00 uur, vissen van 10.00-14.00 uur. Jongelui opgelet! Zaterdag 22 maart is het weer jeugdcontact. Het onderwerp van deze avond is: St. Isaac Da Costa Fonds. Dit is een interkerkelijke stichting die gel den bijeen wil brengen voor de bouw van een huis van samenkomst voor de Joods- christelijke gemeente van ds. Baruch Maoz. Deze avond hoopt een voorlichter van de stichting in ons midden te zijn om ons het een en ander te vertellen en te laten zien over Israël en de Messiasbelijdende Joden. Heb je interesse? Kom dan naar deze jeugdcontactavond! Iedereen vanaf 15 jaar is van harte welkom. Om 19.15 uur gaat de zaal in Eben- Haëzer, Preekhillaan 3 te Ouddorp, weer open en staat de koffie/limonade klaar. De avond begint om 19.45 uur. Neem gerust je vrienden en/of vriendinnen mee. Tot ziens op de jeugdcontact! JEUGDCONTACTCOMMISSIE OUDDORP Binnenkort gaat in Stellendam de Alpha cursus weer van start. Deze cursus wordt georganiseerd door leden van de Gereformeerde Kerk en staat open voor iedereen die meer wil weten over het geloof. Een cursus waar we op een fijne en gezellige manier met elkaar in gesprek gaan over vragen die ons in ons dagelijks leven bezig houden. Vragen over de zin van ons leven. Wie zijn wij, waar zijn we op weg naar toe? Wat is geldven? Wie is God Wat betekent de Here Jezus in jouw leven. Kortom een cursus voor hen die op zoek zijn naar zekerheid in hun leven. Deze cursus wordt gegeven over 10 avonden, we beginnen met een gezamenlijke maaltijd om elkaar te leren kennen. Daarna gaan we met elkaar in gesprek over diverse onderwerpen. Iedereen van jong tot oud is van harte welkom.'De cursusavonden beginnen 1 april. We starten dan 's avonds om 19.00 uur Voor meer informatie kunt u bellen naar Karin Diemers tel, 491560, kJ Gezondheid en Welzijn op de Zuidhollandse eilanden Het Regionaal Patiënten Consu menten Platform Rijnmond (RPCP) komt op voor de belangen van zorg vragers in de regio Rijnmond. Een van de onderdelen van het RPCP is het Informatie- en Klachtenbureau Gezondheidszorg (IKG). Vanaf 1 december 2002 is het Steunpunt PGB bij het IKG ondergebracht. Hier kunt u terecht voor informatie, advisering en ondersteuning bij klachten over het Persoonsgebon den Budget. Mevrouw Bos is een ouder wordende dame die steeds meer moeite krijgt het zware huishoudelijke werk te doen. Ze heeft sinds enige tijd hartproblemen en haar man is in het najaar overleden. Van een vriendin van de klaverjasclub heeft mevrouw Bos gehoord dat er een moge lijkheid is om met behulp van een som geld zelf huishoudelijke hulp te regelen. Mevrouw Bos heeft een afspraak gemaakt met het Regionaal Indicatieorgaan (RIO) om te kijken in hoeverre zij in aanmerking komt voor hulp in de huishouding. Uit het indicatiegesprek blijkt dat mevrouw Bos recht heeft op 3 uur huishoudelijke zorg per week. Mevrouw besluit een PGB aan te vragen om zelf deze 3 uur huishoudelij ke hulp per week te gaan regelen. Een PGB is een budget waarmee u de zorg, waarvoor u geïndiceerd bent, zelf kunt regelen met behulp van een geldbedrag dat u van het zorgkantoor op uw rekening gestort krijgt. Dat betekent dat u zelf kunt bepalen van wie u hulp krijgt. Met uw hulpverlener maakt u zelf afspraken over wat er gedaan moet worden op welke dagen en welke tijden. Ook spreekt u zelf af welke vergoeding daar tegenover staat. Om in aanmerking te komen voor een PGB moet u een aanvraag voor zorg doen bij het Regionaal Indicatie Orgaan (RIO), Om uw zorgvraag vast te stellen zal een indicatiesteller van het RIO een afspraak met u maken, veelal bij u thuis. Wanneer de zorgbehoefte gezamenlijk is vastge steld, krijgt u tijdens het gesprek de keuze voorgelegd of u de zorg in natura wilt ont vangen of dat u een budget (PBG) tot uw beschikking wilt krijgen om de zorg zelf te regelen. Vanaf 1 april 2003 verandert de indicatie stelling van aanbodgericht naar functiege richt. De geïndiceerde functies kunt u dan met behulp van een PGB inkopen bij zorg aanbieders uit de sector verpleging en ver zorging, gehandicaptenzorg en geestelijke gezondheidszorg. U kunt voor een of meer van de volgende functies geïndiceerd worden: 1) 2) 3) 4) 5) 6) 7) huishoudelijke verzorging persoonlijke verzorging verpleging ondersteunende begeleiding activerende begeleiding behandeling verblijf Voor de eerste vijf genoemde functies is het mogelijk een PGB te krijgen; voor de laatste twee functies is dit niet mogelijk.. Nadat het indicatiegesprek heeft plaatsge vonden, krijgt u van het RIO uw indica- tiebesluit thuisgestuurd. In dit besluit staat welk deel van uw hulpvraag vergoed gaat worden uit de Algemene Wet Bijzon dere Ziektekosten (AWBZ) en hoe lang de indicatie geldig is. Kiest u voor een PGB dan berekent het zorgkantoor uw budget. Daarvoor heeft het voor iedere functie tarievenlijsten. Het zorgkantoor stuurt u de rekening, de zoge naamde toekenningsbeschikking, toe. Bent u het niet eens met het indicatiebesluit of de beschikking, dan kunt u hiertegen in beroep gaan bij het RIO of het zorgkantoor. Gaat u akkoord met de beschikking dan kunt u als budgethouder aan de slag. Afhankelijk van de hoogte van het toege kende bedrag krijgt u uw PGB (waarvan uw eigen bijdrage al is afgetrokken) als jaarlijks voorschot op uw rekening over gemaakt. Bij bedragen groter dan 2.500,- wordt het PGB in meerdere ge deeltes gedurende het jaar gestort. De ver antwoording aan het zorgkantoor over de besteding van de gelden vindt plaats uiter lijk 6-8 weken na het aflopen van de voor schotperiode. Het is toegestaan om 10% van het bruto budget mee te nemen naar het volgende jaar. Dit is de zogenaamde 10%-regeling. Uw PGB wordt niet als inkomen be schouwd. Het budget is puur bedoeld voor het regelen en inkopen van AWBZ-gerela- teerde zorg. Om goed om te kunnen gaan met uw PGB is het verstandig uw PGB op een aparte (nieuw te openen) rekening te laten storten door het zorgkantoor en om daarnaast een 'huishoudboekje' bij te hou den, waarin u omschrijft wat er aan PGB binnenkomt en welke bedragen u daarvan uitgeeft aan zorg. Zo weet u steeds over welk bedrag u nog kunt beschikken. Het steunpunt PGB is er voor u als zorg vrager. U kunt er terecht voor informatie, advisering en ondersteuning bij klachten over het Persoonsgebonden Budget. Het Steunpunt PGB is een onderdeel van het Informatie- en Klachtenbureau Gezond heidszorg. Het IKG is telefonisch te berei ken tussen 09.00 en 17.00 uur via tele foonnummer (010) 4659084. U kunt uw vragen ook schriftelijk stellen: IKG-Rijn- mond. Postbus 11, 3000 AA te Rotterdam. De belangenvereniging van budgethou ders in Nederiand heet Per Saldo. Het adres is Postbus 19161, 3501 DD Utrecht. Het telefoonnummer is (030) 2319355. Het e-mail adres is: info@PGR.nl. De internetsite van Per Saldo is www.PGB.nl

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 6