Raad Middelharnis stelt krediet beschikbaar voor jeugdbeleid en jongerenwerk Kunstzinnige open dag in de Nieuwe Kerk te Zierikzee Politie controleert intensief op snelheid en alcohol Historisch hoekje Een persoonlijke ontmoeting Tussen Kunst- Kitsch en Keuren Lotgenotencontact MS-vereniging Dam- en schaakver. 'Ontspanning' Dantvereniging ENEO'52 Melissant Uitslagen Damclub 'Denk en Zet' Bingo in Dirksland Jeugdwerkers moeten jongeren vanuit verschillende achtergronden bereiken De gemeenteraad van Middelhar nis lieeft een lirediet bescliikbaar geteld voor het uitvoering van het jeugdbeleid en het jongerenwerk voor 2003. Jeugdgemeenteraad Samen doen wat we samen kunnen Monument Verstild Uitslagen van maandag 3 en 10 maart, competitie ronde: Maandag 10 maart 2003 Diverse rijbewijzen en voertuigen ingevorderd Op verschillende plekken op het eiland heeft politiepersoneel van het Bureau Middelharnis en van de Ver keerspolitie (Project Verkeershand having) het afgelopen weekeinde snel heids- en alcoholcontroles gehouden. MET OUD-DiRKSLAND Uit de bundel Spiegeling Nog spiegelen zich in 't Boezemv^^ater de molen en de Witte Brug, Verankering van 't dorps verleden. De foto neemt de beschouwer mee terug. Terug naar het verleden,- -naar de tijd rond 1900-, toen de stilte nog te horen was. Het gefluister van de wind uitgezonderd. De fraai geboogde V\/itte Brug, die hier de Boezem overkluist heeft de tand des tijd niet doorstaan,- evenals de bomen waar de wind door ruist. Ook de korenmolen -de zeilen zichtbaar aangeslagen- is uit het dorpsbeeld verdwenen. Voorbij glorierijke dagen. De begrasde kade,- de koetjes op de Havendijk,- alle zijn slechts spiegelbeelden van 't verleden: nostalgie te kijk. Aan de hand van een vorig jaar augustus afgeronde notie 'Verleden, heden en toe komst' over het jeugdbeleid op Goeree- Overflakkee, zijn er plannen gemaakt voor een regionaal en gemeentelijk jeugdbeleid. Om die plannen uit te voeren moest de gemeente een krediet verstrekken. Er is sprake van een geheel niet opgezet project jongerenwerk. In het regionale plan wordt voorgesteld om een tweede jongerenwer ker aan te trekken en deze zou wat meer binding moeten hebben met de kerkelijke achtergrond van een groot deel van de jeugd op dit eiland. De heer J.L. Groenendijk van VDB'78 sprak zijn blijdschap uit over het feit dat er nu middelen worden uitgetrokken voor het jeugd- en jongerenwerk. Volgens Groenen dijk pleit zijn partij er al jaren voor om een goed jeugd- en jongerenwerk ook voor Middelharnis te creëren. Hij wees op het goed lopende jeugdwerk in de 'randge meenten', want in Nieuwe Tonge en Stad aan 't Haringvliet wordt er door vrijwilli gers op een goede wijze met het jeugdwerk omgegaan. Ook maakt VDB'78 wat bezwaar tegen de doelen die de opstellers van de notitie zich hebben gesteld; deze doelen gaan uit van overlast die veroor zaakt wordt door de jeugd. Groenendijk denkt dat het hiermee nog wel meevalt, maar hij pleit wel voor goede voorzienin gen waar alle jeugd elkaar kan ontmoeten. Later wees hij zijn mederaadsleden erop dat jongerenwerk een zaak van lange adem is en dat het jeugdwerk zeker geen verleng stuk van de politie moet zijn. Groenendijk verklaarde alle respect te heb ben voor het jeugdwerk wat vanuit de ker ken geschied, maar hij vond dat die kerken best zelf voor de bekostiging van hun jeugdwerk kan zorgen. Hij wil de plannen voor het jeugdbeleid wel steunen, maar hij maakt een voorbehoud voor het werk van Gospeltheek 'De Link' en het openjeugd- werk 'De Ekt', omdat dit specifiek christe lijke instellingen zijn. De SGP kon wel instemmen met de plannen voor jeugdwerk. De heer M. v.d. Boom schetste in zijn bijdrage aan het debat aan de hand van cijfers, dat het zeker niet mee valt met de jongerenproblematiek op zowel Goeree-Overtlakkee, als op landelijk niveau. Hij noemde onder andere de hoge zelfmoordcijfers onder jongeren. Daarom pleit hij voor geen vage projecten. Wel vindt hij dat beleid voldoende eilandelijke draagkracht moet hebben en verzoekt hij over de voortgang van dit project periodiek in de commissie bijgepraat te worden. De SGP is verheugd dat er gezocht wordt naar een tweede jeugdwerker die affiniteit heeft met de kerkelijke achtergrond van veel jon geren op het eiland. Alhoewel de SGP niet met alle plannen in de notitie even gelukkig is kunnen ze hier toch wel mee instemmen. "We weten ook wel dat we niet alle jonge ren met jeugdkoren kunnen vermaken", aldus Van der Boom. Verder vroeg Van der Boom of er nog plannen zijn voor de vor ming van een jeugdgemeenteraad. De heer W.LM. Hooyman van de PvdA vond dat de doelstellingen in het rapport, wat hem betreft, wel duidelijker hadden gemogen. De verandering van jeugdop- bouwwerk in jeugdwerk deed hem vrezen dat het agogisch deel wordt losgelaten. Hij vreest daarom dat er zonder professionele onderbouwing alleen maar resultaatgericht gewerkt zal worden. De rol die de HGJB krijgt toegemeten bij de werving van een identiteitgebonden jeugdwerker, deed hem vrezen dat er een scheiding komt tussen niet-christelijk en christelijk jeugdwerk. Graag zag hij hierin wat meer duidelijkheid. Voordeel van de twijfel De heer J.R. Dillingh van het CDA geeft het rapport het voordeel van de twijfel. Hij vindt dat jeugdopbouwwerk voor de jeugd uit Middelharnis noodzakelijk is. Er moet iets gebeuren "voor de jongeren die zich op de straathoeken manifesteren", aldus Dil lingh. Volgens hem zijn de Jongeren Ont- moetings Plaatsen niet in trek bij de jeugd en ook daarom moeten er maatregelen genomen worden. De heer D.D.H, van Es van de VVD hecht aan goed beleid voor het Jongerenwerk. Graag had hij daarom de doelstellingen in Op 29 maart van 17.00 tot 20.00 uur vindt er een beurs plaats in de Gereformeerde Kerk van Ouddorp. Tijdens deze beurs wordt de 'Keukenprinses/prins' gekozen van Oud dorp en omstreken. Diverse amateur-koks laten u hun favoriete recept proeven. Hebt u ook een recept, waar bij uw gasten zich al bij voorbaat verlekke ren als u hen dat voorzet? Ding dan mee naar deze begeerlijke titel. Wilt u meer weten of wilt u zich nu aanmel den als kandidaat, bel dan Marijke van Huuksloot, telefoon: 0187-682094. Tevens is er gelegenheid om twee van uw kunst of kitsch voorwerpen mee te nemen naar 'Tussen Kunst-Kitch en Keuren'. De heer P.S., Kjijgsman, taxateur, zal uw spul len zeker naar waarde weten in te schatten. Dit mag u niet missen. De entree bedraagt 5,- per persoon. Voor dat bedrag kunt u naar hartelust smullen en smikkelen. Ook treedt u op als jurylid ter verkiezing van de 'Keuken prinses/prins van 2003', van Ouddorp en omstreken. De netto-opbrengst is bestemd voor de reno vatie van de Gereformeerde Kerk, die op 31 maart een aanvang neemt. Entreebewijzen zijn verkrijgbaar bij Bakke rij Akershoek, Stationsweg 15 en Banket bakkerijk Akkershoek, Hoenderdijk 13, Kapper Sjaak Reinhoud, Hoenderdijk 11 en bij de familie Van Huuksloot, Oude Nieuw- landseweg 9. Telefonische bestellingen: 0187-682094. Ook voor inlichtingen. de notitie wat concreter gezien. De heer Joh. van Oostenbrugge van de Christenunie vond dat er voortvarend is gewerkt aan de voor hem liggende notitie en vond het een goede eerste aanzet voor een totaal werkplan. Welzijnswethouder G. de Jong maakte dui delijk dat het een eilandelijke notitie is waar in "we samen doen wat we samen kunnen", hij doelde dan onder andere op het voorlich ten over en de bestrijding van het drugsge bruik. Maar voor de specifieke problemen in de gemeenten is er ook alle aandacht. Hij zag niet de scheiding in het jeugdwerk waar Hooyman bang voor is. "Het jeugdbeleid moet ongedeeld blijven maar jongeren zijn moeilijk in een vakje te stoppen". Als voor beeld noemde hij de situatie tussen twee scholen aan de Sportlaan in Middelharnis. De jongeren van de Christelijke en algeme ne scholengemeenschap lopen daar door elkaar. En daarom moet er in het jeugdbeleid ruimte zijn om allebei de groepen jongeren op vanuit hun eigen achtergrond aan te spre ken. De Jong verwacht wel dat er dit jaar nog iets zal gaan gebeuren om tot vorming van een jeugdgemeenteraad te komen. De examenkandidaten creatieve vakken van de Chr. Scholengemeenschap Prins Maurits houden op zaterdag 22 maart 'Open Huis' in de Nieuwe Kerk te Zier ikzee. Op deze dag is er voor de kijker en luisteraar van alles te beleven op het gebied van kunst door jongeren gemaakt. De expositie met daarbij wandelconcerten is een gezamenlijk initiatief van de vakken tekenen, handvaardigheid en muziek. Deze vakken zijn alle drie eindexamenvakken op de scholengemeenschap. Scholieren maken vaak prachtige ontwerpen, creaties en muziek, alleen blijft het meestal helaas bin nen de schoolmuren. Door het middel van een culturele manifestatie midden in de stad willen de secties proberen menserj die zelf geen binding (meer) hebben bij een middel bare school te betrekken bij wat jongeren presteren. De keuze van de Nieuwe Kerk te Zierikzee heeft ook te maken met het feit dat veel leerlingen afkomstig zijn van Schou- wen-Duiveland. Bij het vak handvaardigheid kregen de jon geren van hun docent Jan Kettelerij opdracht een monument te ontwerpen ter gelegenheid van de watersnoodherdenking. Een aantal fraaie kleurrijke sculpturen in speksteen is het resultaat. Ook zijn er ontwerpen te zien van maquettes van een paviljoen voor een denkbeeldige wereldtentoonstelling. Naast de originaliteit in vormgeving moesten de leerlingen ook het karakter van het deelne mende land laten uitkomen. De schilderijen en tekeningen van leerlingen van docent Jaap de Jonge hebben allerlei onderwerpen die door de leerlingen zelf gekozen zijn. Boeiend is ook om de oor spronkelijke ontwerpen te bekijken en te De laatste hand wordt gelegd aan de acryischil- dering op panelen. vergelijken met het uiteindelijke resultaat. Blikvanger zal ongetwijfeld de grote acryl- schildering op panelen zijn die als groepsop- dracht is uitgevoerd. Het thema van de opdracht was 'muziek voor het oog' Uit de ontwerpen die de leerlingen gemaakt hadden werd het beste ontwerp gekozen en door de gehele groep in het groot weergegeven. De keuze van het onderwerp 'muziek voor het oog' had op zichzelf ook te maken met het feit dat ook de leerlingen die muziek in het vakkenpakket hebben uit de klassen van Mar van der Veer in het zicht van het exa men PTA-toetsen afleggen. Een van de toet sen is 'het musiceren in het openbaar'. Op vrijdagavond geven leerlingen van A6 in dezelfde kerk een concert met het thema 'een muzikale reis door de muziekgeschie denis.' Tijdens de open dag (zaterdag) wordt er meer op informele wijze gemusi ceerd door Havo 5 leerlingen. Met het oog op deze korte wandelconcertjes zal ook een clavecimbel van clavecimbelbouwer Mat- thijs Mijnders in de kerk aanwezig zijn. Tenslotte zal er ook werk te bewonderen zijn van een van de docenten. Jan Kettelerij. Van deze Thoolse kunstenaar zal o.a. een werk te zien zijn dat de titel draagt 'Verstild staan zij daar als een bewijs van weleer'. In dit werk bestaande uit beton, gegalvaniseerd metaal en spiegels worden de verdronken Zeeuwse dorpen herdacht. Een ander object van Ket telerij draagt de titel 'Oesterdam.' De kerk is zaterdag geopend van 10.30 - 16.00 uur. De toegang is vrij. Verder is er voor de toeschouwers een kopje koffie. De reis door de muziekgeschiedenis op vrijdag avond begint om 19.30 uur. Er is weer een Lotgenotencontact van de Multiple Sclerose Vereniging Nederland (MSVN), afdeüng Goeree-Overflakkee. Deze keer is dat op donderdag 20 maart van 14.00-16.00 uur in het Verpleeghuis De Samaritaan te Sommelsdijk. Iedereen is har telijk welkom. Bel voor meer informatie Karin Schippers, tel.: (0187) 499000, of Ankie Posthuma, tel.: (0187) 486155. Dammen, 3 maart L. Moerkerk - J. van den Ouden1 - 1 J. Moerkerk - H. M. Floresteijn3 - O K. Tanis - A. de Mik3 - O C. Mierop - A. P. C. de Mik0-3 10 Maart G. van Koppen - A. P. C. de MikO - 3 J. van den Ouden-W. van Schie1 - 1 L. Moerkerk-J. Moerkerk1 - 1 K. Tanis - J. van Koppen3-0 Schaken 3 maart W. T. Breen - W. J. Tanisrem J. Santifort - M. Breen1 - O R, M. van der Wende - A. van Huizen 1-0 A. C. Baas-W.J. Tanis-Koole1-0 W. H. M. van Geelen - E. Santifort1 - O P. A. Derrez - J. Grinwisrem K. van der Wende - P. Speelman1 - O 10 maart De uitslagen van de gespeelde RSB-wed- strijd. De uitslag was 4-4. J. Santifort - G. J. H. van Genderen1 - O W. J. Tanis-R. Sparreboomrem A. C. Baas - M. H. R. van der Waal ....O - 1 W. T. Breen - J. W. Buddingrem P. A. Derrez - P. HollemanO - 1 K. M. van der Wende - K. W. Wijnands O - 1 K. van der Wende - B. J. Bruggeman..l - O M. Breen -D. Mulder1-0 Met dit resultaat zijn we ^eker van een lan ger verblijf in de derde klasse. En dat is maar goed ook want eind maart moeten we uit tegen de koploper. Dit zal beslist een hele moeilijke wedstrijd worden. De andere uit slagen voor de competitie waren: W. J. Tanis-Koole - J. Grinwisrem E. T. E. Derrez - A. Schaefer1 - O F. L. Troost - A. van Huizen1 - O P. Speelman-E. Santifort1 -O Op 3 Maart werd voordat de wedstrijder begonnen één minuut stilte gehouden. Dit ter nagedachtenis aan het overlijden van de heer Soeteman. In deze persoon verloren wij een trouw en actief lid van onze vereniging. Voor meer informatie over speelavonden en uitslagen verwijs ik u naar ons internetadres: www.flakkee.net/~schaken/ontspanning. Uitslagen van maandag 10 maart: Afdeling 1: T. Goedegebuur-B. Visbeen0-3 C. Visbeen-B. van der Spaan 3-0 A. 't Jonk-A. Doom 0-3 Afdeling 2: P. Kom-E. van der Slik3-0 J. Koppelman-B. van Nimwegen 3 - O B. Grootenboer-H. de Geus 3-0 J. Non-T. de Geus3-0 Door zijn winstpartij op T. Goedegebuur is B. Visbeen kampioen geworden van de eer ste afdeling. Er moeten nog wel verschillen de partijen worden gespeeld, maar zijn voor sprong op zijn naaste concurrenten is van dien aard dat hij niet meer kan worden inge haald. Een verdiende overwinning die een felicitatie zeker waard is. Proficiat! C. Visbeen heeft er niet lang over gedaan om B. v.d. Spaan onder de knie te krijgen. Bin nen een half uur lag het hoofd van Van der Spaan op het blok. Na de fatale 20e zet waar Visbeen een kapitale damcombinatie uit kon gaan voeren, wachtte de zwartspeler de gevolgen daarvan niet meer af en veegde hij de schijven op een hoop. A. 't Jonk zette zijn schijven al vanaf het begin erg provocerend op het bord. Hierdoor kwam er een niet alledaagse stelling tevoor schijn. Zijn tegenstander beantwoordde ech ter dit spel met een succesvolle tegenaanval. Al bij de 17e zet brak Doom met een uitge kiender damzet door het schijvenbestand van de witspeler heen. Echter, door een aan alle kanten omgeven vangststelling kon Doom zijn dam na een zet of vijf niet meer handhaven. Hierna ging de partij een hele tijd gelijk op, totdat 't Jonk een door Doom opgezette combinatie over het hoofd zag, waardoor de partij gelijk uit was. In de tweede afdehng wordt nog steeds flink gestreden om de bovenste plaatsen. P. Kom heeft door zijn overwinning op E. v.d. Slik zich ook weer in de kopgroep genesteld. Het is nog steeds onzeker wie daar het nestje uit zal halen. Evelien liet zich verrassen door Kom met een mooi uitgevoerde damcombi natie. Zij hield tot het laatste toe vol maar de overmacht was te groot. Deze avond ontmoetten ook de twee koplo pers elkaar. J. Koppelman en B. van Nim wegen. Het verschil in speelkracht was dan ook minimaal. Bij de 18e zet kon Bemadet- te een schijf ontfutselen van haar tegenstan der. Maar de geroutineerde Koppelman liet zich daardoor geenszins van de wijs bren gen. Integendeel. Na een niets vermoedende voortzetting van Bemadette sloeg Koppel man toe met een prachtig uitgevoerde rond- slag, die hem een stevige dam opleverde. En Koppelman gaf de winst niet meer uit han den. Hiermee heeft hij tevens de leiding van Bemadette overgenomen. H. de Geus werd door B. Grootenboer lang zaam maar zeker in een fuik gedreven. Bij de 14e zet liet De Geus een steekje vallen en kwam Grootenboer een schijf vóór te staan. Dit werd tevens het begin van het einde voor De Geus. Grootenboer staat nog enkele par tijen achter en kan dus nog wel wat goed maken. T. de Geus heeft het ook tegen J. Non niet kunnen redden. Ze doet steeds haar uiterste best, maar tegen een dammeer als Non moet je dubbel op je tellen passen. Maar het enthousiasme is er gelukkig niet minder om. MIDDELHARNIS/ SOMMELSDIJK Afdeling 1 W. Vroegindeweij -C. Polder1 - 1 H. H. Verolme - C. Spee3 - O A. Dekker - A. v.d. VeerI - 1 De partij van W. Vroegindeweij en C. Polder ging om een van de onderste plaatsen, er werd door beide spelers goed gespeeld zon der veel risico te nemen. Zo werd er naar een vlotte remise gespeeld. H. H. Verolme heeft de moeilijke taak om de onderste plaats aan een ander over te doen. In de partij tegen C.Spee die totaal uit vorm is en waarbij ook niets lukt, speelde Verolme een goede partij. Na een klein foutje in het eindspel van Spee kon Verolme de winst binnen halen en de laatste plaats verlaten. J. A. Dekker en A. v.d. Veer, de nummers 1 en 2 van de ranglijst maakten het elkaar niet te moeilijk, zodat ze na ruim 2 uur spelen bei den met remise genoegen namen. In afdeling 1 is het erg spannend voor de onderste plaats. Het verschil tussen de 5e en de 10e en laatste plaats is maar 4 punten. Afdeling 2A en 2B Ie bekerronde: B. du Pree -1. KoeseO - 3 D. A. Doornhein - J. LodderO - 3 J. Groenendijk - J. JordaanO - 3 M. Prins - L. T. JacobsO - 3 J. A. Nipius - H. BijdevateO - 3 Het krachtverschil tussen de spelers van afdeling 2A en afdeling 2B is behoorlijk groot, want alle spelers van afdehng 2A wis ten hun partij vlot te winnen. Op 20 maart zal in de Victoriahal te Dirks land een bingo worden georganiseerd door Stichting SVIK. Er zullen acht ronden en een superronde worden gespeeld. De Victo riahal aan de Philipshoofjesweg 57 te Dirks land opent haar deuren om 19.30 uur en de bingo start om 20.00 uur. Dit keer staat de Stichting garant voor een klinkend prijzenpakket, dus kom allemaal voor een gezellige avond en wie weet voor één van de vele klinkende prijzen. De acties begonnen vrijdagmiddag al op de Tilsedijk in Den Bonamel en de Bosweg in Ooltgensplaat (parallelweg Haringvliet- dam), waar van vier tot vijf uur werd gecon troleerd. Op de Tilsedijk gingen vijftien automobilisten op de bon wegens overschrij ding van de maximumsnelheid. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 109 km/uur. Tevens moesten de vijftien aangehouden bestuurders een blaastest afleggen. Niemand bleek onder invloed van alcohol. Op de Bosweg werd op snelheid gecontro leerd door gebruikmaking van de Laser Pat rol. Vijftien automobilisten gingen er op de bon, omdat zij harder reden dan de daar toe gestane 60 km/uur. Vier motorrijders en één autobestuurder - die met snelheden reden van ruim 130 tot bijna 170 km/uur - konden direct hun rijbewijs inleveren én hun vervoermiddel laten staan. Vrijdag avond werd op de rotonde bij Melissant een alcoholcontrole gehouden, waarbij van 350 automobilisten een blaastest werd'afgeno men. Eén bestuurder bleek flink onder invloed van alcohol, moest daarom zijn auto laten staan en kon mee naar het poli tiebureau. Zaterdagavond en -nacht werden gecombi neerde alcohol- en snelheidscontroles gehouden op de Plaatweg tussen Melissant en Stellendam, op de N57 in de richting van Ouddorp, op de Magdalenadijk nabij Oude Tonge en op de Tilsedijk nabij Stad aan 't Haringvliet. In totaal legden zo'n 400 automobilisten een blaastest af, waarbij drie bestuurder met een slok teveel op achter het stuur werden aan getroffen. Op de Plaatweg werden de snel heidscontroles met de Laser Patrol uitge voerd. Elf automobilisten werden hier bekeurd wegens overschrijding van de 80 km limiet. Van twee automobilisten werd er het rijbewijs ingenomen omdat ze maximum toegestane snelheid met meer dan 50 km/uur overschreden. De hoogst gemeten snelheid bedroeg hier 141 km/uur. DOOR Werner Bloemendaal

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 6