Kinderconcert Overdenking Februari 2003: Icoud, droog en uitzonderlijlt zonnig Drukwerk wA:rER uit de Heilige Schrift EIIAi091-l1lEUW5 HET .ÖJKVENSTER NBvP 'Vrouwen van Nu\ om in te lijsten ^i KKiHtaitlüt MEZEN lONG OF oao? VIEL iUIKEU in Nieuwe Tonge ULOOIESPMNG GELE UWGEtii Jezus moet sterven afd. Oostfiakicee Weerpraatje Gebr. de Waai Drukkerij (0187)47 10 20 PAGINA 5 VRIJDAG 14 MAART 2003 Blik op kerk ^S^ en samenleving cy - De kloof en de brug - Geheimtaal - Verstaanbaarheid Daar is de laatste jaren nogal wat over te doen geweest, over de kloof en de brug. Onder de kloof moeten we dan verstaan de afstand, laten we zeggen, tussen de kerk en het geloof aan de ene kant, en de mensen van ^eze tijd aan de andere kant. Met de brug Wordt dan bedoeld dat de kerk geroepen is met haar boodschap naar de mensen van deze tijd toe te komen, de prediking van het Evan gelie begrijpelijk en verstaanbaar te maken, zo, dat de mensen van deze tijd ook bereikt worden. We leven nu eenmaal in een postchristelijke maatschappij, in een samen leving die hoegenaamd niets meer van het Evangelie weet of begrijpt. Het komt dus aan 4p duidelijkheid, zodat mensen niet afhaken omdat er onverstaanbare taal wordt gespro ken. De stel het nu een beetje versimpeld voor, er zou méér over te zeggen zijn, maar dan kan iedereen aanvoelen wat ik bedoel. Aan deze problematiek werd ik weer herin nerd door wat ik dezer dagen las van Catha rine Keyl. In een E.O.-serie, die hoge kijkcij fers scoorde, heeft zij, die totaal ongelovig is, contact gehad met verschillende mensen van de kerk. Haar reactie geef ik met haar eigen woorden weer: "Je wordt continu buitengesloten, ze geven mij het gevoel dat ik er niet bij hoor. c£iste- nen praten geheimtaal, üc snap echt niets van wat zij zeggen. Het is toch waanzinnig dat er geen groep in de samenleving is die zó graag haar geloof wil uitleggen aan anderen, maar het zó slecht kan. Neem nou bisschip Wiertz, die is niet in staat te communiceren. Hij reali seert zich niet, als hij het woord 'apostel' gebruikt, veel mensen afhaken omdat ze geen idee hebben van wat hij bedoelt". De moet eerlijk zeggen dat ik altijd geneigd ben, zulke uitspraken enigszins te relativer- ne. Om alle misverstand te voorkómen, ik ben ervan overtuigd dat er een diepe kloof gaapt nissen kerkmensen en ongelovigen. Bij de laatste categorie hebben we al te maken met de kleinkinderen van de verioren zoon, die echt geen notie meer hebben van het Evangelie. Aan wie alle bijbelse woorden en begrippen moeten worden uitgelegd. En de kerk heeft de roeping en de opdracht om met haar getuigenis zo begrijpelijk mogelijk over te komen. Maar tegelijk signaleer ik dat we stuiten op een muur van onwelwiUendheid. Niet aUeen bij rand- en onkerkelijken, maar ook bij kerk mensen. Ze worden op alle manieren geïn formeerd, ze hebben overal een mening over en overal een antwoord op, maar de simpel ste dingen van de Bijbel kunnen ze niet be grijpen. Ook in de kerken wordt voortdurend geklaagd door ouderen en jongeren dat de dominees toch zulke onverstaanbare taal spreken en woorden gebruiken die nergens op slaan.Terwijl vele mensen een middel baar niveau hebben, zou er in de kerk moeten worden gesproken op het niveau van de zon dagsschool. Dat is een gegeven waar ik aan vastloop. Ik vraag me weleens af hoe toch de apostelen dit probleem hebben opgelost. Want we leven nu in een postchristelijke maatschap pij, maar toen het Evangelie z'n loop begon, was het een praechristelijke samenleving. De mensen hadden nog nooit van de enige ware God gehoord, hadden geen enkel begrip van het Evangelie, kortom, ze wisten helemaal niets. En als je dan de Handelingen van de apostelen leest, en tot je laat door&ngen hoe tóen het Woord werd verkondigd, dan zie je tot je verwondering dat zoveel mensen dat Woord aanvaardden en tot bekering en geloof kwamen. Toen was het EvangeUe toch óók niet naar de mens? Bij de antieke mens was toch óók geen aanknopingspunt voor het Evangelie? Dat wonder gebeurt vandaag soms nög. Heel incidenteel komt het voor - door omstandig heden - dat een totaal onkerkelijke een kerk dienst bijwoont, en dat hij of zij door het Woord wordt gegrepen. Iemand die het voor de eerste keer hoort en heel goed weet waar het over gaat en wat er bedoeld wordt! Komt dat doordat de prediker zo laag is af gedaald en in zo begrijpelijke taal heeft ge sproken? Nee, ik denk doordat de Heilige Geest het Woord kracht bijzet. Dat neemt niet weg dat voorgangers er alles aan moeten doen om zo verstaanbaar mogeUjk te zijn. Maar laten we de factor niet onderschatten of zelfs buiten spel zetten dat de Heere met Zijn Woord doet wat Hem behaagt. Waarnemer ^7;^.'». I Deze vraag- en antwoordrubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kostenloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u stu ren aan: Redactie Eilanden-Nieuvfs, Postbus 8,3240 AA Middelharnis, met in de linkerbovenhoek 'Vragenrubriek' vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. Mezen schijnen nogal kieskeurig te zijn wat beteft de entree tot hun woning. Graag ver neem ik daarom van u hoe groot precies de vliegopening van hel nestkastje moet zijn. Speelt de windrichting ook een rol? Antwoord: De nestopeningen kunnen in ons klimaat het beste naar het zuiden worden gericht. Kies zo mogelijk een dikke boom of maak eerst een houten dwarsschotje boven aan een muur die niet op het zuiden gericht is, zodat u dat nestkastje toch naar het zuiden kunt richten. Bevestig het kastje zo hoog mogelijk. Zorg voor een paar dode takken in de hoek tussen muur en eventueel dwars- schot, de mezen zullen er graag gebruik van maken bij het in- en uitvliegen. Gebruik geen verf of reinigingsmiddel, want vogels houden niet van die kunstmatige en soms zefs giftige geuren! De vliegopening moet 30 mm in diameter zijn. Hoe onderscheid ik mals lamsvlees van sterk schapenvlees? Antwoord: Lamsvlees ziet er zalmkleurig uit, bevat weinig geelwit vet en de smaak is zacht. Het vlees van de geslachtsrijpe scha pen in donkerder rood, tot roodbruin bij oudere schapen, heeft meer vet en dat vet kleurt geler. De smaak wordt naar gelang de leeftijd geleidelijk sterker. Jarenlang heb ik me stipt aan mijn suiker vrije dieet gehouden en nu hoor ik, dat dia betici dagelijks suiker mogen hebben. Hoe zit dat? Antwoord: In de vroegere voorschriften werd er rekening mee gehouden, dat de patiënt af en toe toch wel een beetje zoetig heid tot zich zou nemen, omdat de overscha- De betere woninginrichting sinds 1920 Zandpad 36, Middelharnis, Tel. (0187) 48 27 84 Op zaterdagavond 22 maart is er een kinder concert met 125 kinderen in de Ned. Her vormde kerk. Het kinderkoor Jedaja uit Nieuwerkerk en het jeugdkoor Bid Zing uit Nieuwe Tonge 0.1. V. Peter Wildeman hopen deze avond op te treden, evenals kinderkoor De Sjofar uit Zierikzee o.l.v. Ellen v. d. Hoek. Ds. J. Joppe uit Sitjansland hoopt deze avond een meditatie te verzorgen, en me vrouw J. Kouwenberg hcht de collecte toe. De collecte is voor 2 opvanghuizen t.b.v. baby's en kinderen van O tot 14 jaar uit de sloppenwijken van Belo Horizonte in Brazi lië. De kinderen zullen veel liederen zingen over personen uit de bijbel, o.a. Samuel, David en Goliath, De vissers ophet Gahlese meer, maar ook liederen gebaseerd op de psalmen. Ook treden de koren gezamenlijk op. Orga nist Peter Wildeman zal een orgelimprovisa- tie verzorgen. De avond begint om 19.30 uur. De toegang is vrij. U bent hartelijk welkom. keling naar een dieet zonder suiker voor de meeste mensen te moeilijk bleek te zijn. Maar een onderzoek wees uit, dat de diabeti ci zich in de regel strak aan de voorschriften houden en dan wel eens moeilijkheden krij gen met een teveel gedaalde bloedsuiker- spiegel. Ze moeten dan weer tijdig een paar suikerklontjes slikken. Ook het gebruik van te veel suikervrije producten kan een ongun stige uitwerking hebben op het lichaam. Daarom wordt nu geadviseerd wèl een beet je suiker te gebruiken, maar dan gespreid over de dag, en niet meer dan 40 50 gram per dag en in elk geval 's avonds voor het naar bed gaan, zodat men rustiger blijft sla pen. Als ik de katten met een stofkam om de altijd weer van buiten meegebrachte vlooien weg te vangen, ontsnapt me soms zo 'n parasiet met een geweldige sprong. Hoe kan een nie tig beestje zo 'n geweldige acrobatische toer verrichten? Antwoord: Als een jonge vlo uit de cocon kruipt, gaat hij op zoek naar de lichaams- warmte van een gescliikt zoogdier. Inwendig zet hij een speciale vloeistof met een spring- spier onder druk. Passeert een kat of hond, dan ontspant hij die spier, de vloeistof zet ineens uit en daardoor slaan zijn lange en krachtige achterpoten met een klap tegen de grond, waardoor deze acrobaat zijn 'inspan ning' in een enorme sprong kan omzetten. Doordat het insect ook uitstekend zijn rich ting weet te bepalen, kan hij met zulke kunstjes van elke vreemde poes op een poes van u overstappen. En naar de ontsnapte vlo hoeft u heus niet te zoeken. Die zit intussen al hoog en droog in de vacht van Als een jon ge vlo uit de cocon kruipt, gaat hij op zoek naar de lichaamswarmte van een geschikt zoogdier. Inwendig zet hij een speciale vloeistof met een springspier onder druk. Passeert een kat of hond, dan ontspant hij die spier, de vloeistof zet ineens uit en daardoor slaan zijn lange en krachtige achterpoten met een klap tegen de grond, waardoor deze acrobaat zijn 'inspanning' in een enorme sprong kan omzetten. Doordat het insect ook uitstekend zijn richting weet te bepalen, kan hij met zulke kunstjes van elke vreemde poes op een poes van u overstappen. En naar de ontsnapte vlo hoeft u heus niet te zoeken. Die zit intussen al hoog en droog in de vacht van één van uw andere huisdieren. Hoe krijg ik de nicotine vlekken van mijn vingertoppen? Antwoord: Door vaak wassen met zeepwa ter waarin u wat spiritus oplost. "Gij verstaat niets en gij overlegt niet, dat het ons nut is, dat één mens sterve voor het volk en het gehele volk niet verloren ga (Joh. 11:49,50) In de bovenaangehaalde woorden is Kajafas, de hogepriester, tevens voorzitter van het Sanhedrin, aan het woord. Dit is zijn bijdra ge aan de discussie die in de Joodse Raad gevoerd wordt over de vraag wat ze nu ein delijk toch eens doen moeten ten aanzien van Jezus. Diens invloed wordt alsmaar gro ter en als dat zo doorgaat dan zijn zij als lei ders van het volk straks hun positie kwijt. Dat moet tot elke prijs voorkomen worden. Maar hoe? Op dat punt grijpt Kajafas in. Nogal grof begint hij de andere leden van de Joodse Raad te verwijten, dat zij er niets van begrij pen. In zijn opinie praten ze maar wat, maar op die manier komt er natuurlijk nooit een oplossing. En dan stelt hij voor om Jezus uit de weg te ruimen. Jezus moet sterven. Dat is de enige afdoende oplossing. Anders is straks het hele volk verloren. En om dat te voorkomen en het voUc voor ondergang te bewaren moet Jezus opgeofferd worden. Zo zal aan zijn invloed een einde gemaakt wor den. Een andere weg ziet de hogepriester niet. Dat is een duivelse raad. Een raad die uitgaat van het zogenaamde nuttigheidsbeginsel. Dat beginsel eist in dit geval, dat er één men senleven wordt opgeofferd tot behoud van het leven van de anderen. Een beginsel dat door andere regeringen ook wel is toegepast. Maar het blijft duivels om zo over het leven van medemensen te beschikken. Zo wordt dan op advies van Kajafas besloten dat Jezus zal moeten sterven. Daar zal alles wat de joodse leiders van nu af gaan doen op gericht zijn. Dat doel moeten ze koste wat het kost bereiken. En we staan verbijsterd bij zoveel goddeloosheid. Jezus, Die zoveel goeds gedaan heeft. Die zoveel zieken gene zen heeft. Die zoveel troost gebracht heeft in bedroefde harten. Die zoveel goede raad gegeven heeft aan verloren zondaren. Die gesproken heeft op een wijze die door nie mand kon worden geëvenaard - deze Jezus moet sterven. Hij zal ten slachtoffer vallen aan de zelfhandhaving van de Joden. Ja, de duivel heeft bij deze Joden heel wat bereikt! Toch is er aan de woorden van Kajafas nog een andere kant. Johannes laat ons die ande re zijde ook zien, als hij schrijft, dat Kajafas deze woorden sprak onder leiding van de Heilige Geest, die hem op dat moment deed profeteren. Wonderlijk is dat. Kajafas wordt duidelijk geleid door de boze geest, de dui vel. En toch spreekt hij op ditzelfde ogenblik de woorden Gods. Nee, daar is Kajafas zich op geen enkele wijze van bewust geweest. Maar toch, net als indertijd bij Bileam, maakt de Heere gebruik van de mond van de hoge priester om een profetie te laten verkondigen. De profetie waarin het gaat om het wondere geheim van het plaatsvervangend lijden en sterven van de Heere Jezus, Die Borg voor de Zijnen wilde zijn. Dat is het hier immers. Kajafas is van mening dat aan het heil van het volk deze ene mens maar moet worden opgeofferd. En God laat hier verkondigen dat het Zijn wil is, dat met het oog op het heil van verloren zondaren de Heere Jezus de dood zal sterven. Kajafas is van mening dat alleen langs de weg die hij wijst het volk der Joden gered kan blijven. En God laat boodschappen, dat alleen langs de weg die Hij uitgedacht heeft, een verloren mensenkind van dood en verderf kan worden gered. Het lijkt hetzelfde, maar het is zo oneindig verschillend. Wonderlijk, dat Kajafas tegen wil en dank moet dienen om het Evangelie te verkondi gen. Het Evangelie van het borgwerk van de Heiland, die gekomen is om Zijn ziel te geven tot een rantsoen voor velen. Zondaren hebben de dood verdiend. Zij zullen die ook zeker ondergaan. Ja, de eeuwige dood is hun lot. Is er nog een weg om daaraan te ontko men? Is er nog een middel om aan de wel verdiende straf te ontgaan en wederom tot genade te komen? Niet van de mens uit. Dan gaat het nooit. Maar alleen als God een weg ontsluit. En dat doet Hij in Zijn Zoon, Die in de plaats van zondaren treedt en Die hun straf draagt en hun schuld betaalt. Ja, het is nut dat deze ene Mens voor het volk sterft en niet het gehele volk verloren gaat. Langs die weg alleen kan het voor u en mij nog goed komen. Hebben we dat al ontdekt? Het geheim van de plaatsvervanging. Van het werk, dat de Heere Jezus als Borg vol bracht. Wie dat door genade mag gaan ont dekken kan het wonder niet op. Hij voor mij, daar ik anders de eeuwige dood had moeten sterven. Hij voor mij! Wie kan dat vatten? O, als dat zo toch niet was. Als ik voor eigen rekening straks voor de Heere moet verschij nen met al mijn zonden op mij.... Hoe zal dat ooit kunnen? Leeft u nog voor eigen reke ning? Zonder Borg, die uw plaats innain? Maak er dan toch nog werk van om tijdig geborgen te zijn! De deur der genade staat nog open. Den Butter De afdeling Oostflakkee van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen houdt haar maandelijkse bijeen komst op woensdag 19 maart a.s. in het Infocen- trum, Bemhardstraat 27 te Oude Tonge, aanvang 19.45 uur. Deze avond wordt gepre senteerd door Europatuin Dirksland. Kees Hochem is een echte minexpert en hij komt deze avond met een bijzonder mooi pro gramma, waar veel van kan worden geleerd! Allereerst geeft hij een korte diapresentatie over tuinaanleg. Dit is een splinternieuwe série, zodat op het gebied van tuinaanleg voor zowel kleine als grote tuinen de aller nieuwste trends te zien zullen zijn. Voorts zal de zaal fleurig en geurig zijn van de vele bloemen en planten, die Kees Hogchem speciaal voor deze avond mee zal brengen van zijn bedrijf. Wat er met deze bloemen en planten gaat gebeuren, dat is nog een verrassing! Er komt een quiz en/of een verloting en nog iets leuks, maar nog niet alles wordt ver klapt...! Vanzelfsprekend krijgen alle aanwezigen ruimschoots de gelegenheid om vragen te stellen over verzorging van bloemen en planten voor zowel binnen als buiten of op het balkon, tuinaanleg, onderhoud van de tuin, snoeien van bomen, struiken en hagen, kortom waarover u maar op dit gebied graag advies wilt hebben. Introducé's en andere belangstellenden zijn van harte welkom op deze leerzame en inte ressante avond a 3,- (koffie of thee is daar bij inbegrepen). Dames, tot ziens op 19 maart a.s. (door Jules Geirnaerdt) Februari was uitzonderlijk zonnig met gemiddeld over het land 151 uren zonne schijn tegen normaal 78. In De Bilt werden 158 uren zonuren geregistreerd, terwijl het langjarige gemiddelde 79 bedraagt. Daar mee is deze maand de zonnigste februari sinds 1901 geworden. Het oude record stond op naam van februari 1975, met 135 uren zon. Met name de tweede en derde decade (11 tot en met 20 februari, respectievelijk 21 tot en met 28 februari) waren zeer zonnig en ein digden in De Bilt met 62 en 67 uren op respectievelijk de derde en eerste plaats van zonnige overeenkomstige perioden. In een flink deel van het land was van 16 tot en met 26 februari nauwelijks bewolking aanwezig en kon de zon iedere dag vrijwel ongehin derd schijnen. Een reeks van 11 aaneenge sloten dagen met vrijwel de maximale zon- neschijnduur was in De Bilt in februari van af 1901 nog nooit eerder voorgekomen. In een normale februarimaand worden de meeste zonuren langs de kust geregistreerd. Dit jaar was het zuidoostelijk deel van het land het zonnigst met in Hupsel en Maast richt 169 zonuren. Het aantal zonuren nam naar het westen en noorden toe af. Het som berste KNMI-station was Lauwersoog met 123 zonuren. De maandgemiddelde temperatuur is in De Bilt uitgekomen op 1,8 °C tegen een langja rig gemiddelde van 3,0 °C. Hiermee kan de maand als koud worden gekarakteriseerd. De eerste dagen van de maand waren wissel vallig met vaak winterse neerslag. Zo viel er 1 februari op uitgebreide schaal sneeuw; in Zeeland lag tijdelijk lokaal zelfs ca. 20 cm. Van 5 tot en met 9 februari was het licht wis selvallig en vrij zacht. Vanaf 10 februari zorgde een krachtig en zeer standvastig hogedrukgebied de rest van de maand voor rustig, droog en vaak zonnig weer met gelei delijk oplopende temperaturen. Opvallend in de tweede helft van de maand was het soms uitzonderlijk grote dagelijkse verschil tussen de minimum- en maximumtempera tuur. Zo vroor het in de vroege ochtend van de 26e in Soesterberg -6,7 °C, in de middag werd het 13,4 °C, een verschil van 20,1 °C. In De Bilt werden 20 vorstdagen (dagen met een minimumtemperatuur lager dan O °C) en één ijsdag (dagen met een maximumtempe ratuur lager dan O °C) geregistreerd. Nor maal zijn dit er 13 respectievelijk 2. Lande lijk varieerde het aantal ijsdagen van vier plaatselijk in het noordoosten tot nul in het zuidwesten, het aantal vorstdagen van 25 plaatselijk in het oosten tot 13 in het zuid westen. De landelijk laagste temperatuur, - 12,4 °C, werd gemeten in Twenthe op 1 februari. Het zachtst werd het op 27 februari in Arcen; 17,1 °C. Februari was droog met gemiddeld over het land 21 mm neerslag, tegen normaal 47 mm. De maandsommen neerslag liepen uiteen van 8 mm in Arcen tot 33 mm in Soester berg. In De Bilt viel 29 mm tegen normaal 48 mm. Van 10 tot en met het 27 februari viel in het grootste deel van het land geen meetbare hoeveelheid neerslag. De lengte van dit droge tijdvak is bijzonder maar niet uitzonderlijk. Vorig jaar bedroeg in De Bilt de gemiddelde temperatuur 7,1 °C, het aantal uren zoime- schijn 116 en de neerslagsom 139 mm. Bron: KNMI INGRIO OMCKEtS -29- Wat heeft het voor zin om door te gaan met haar leven, zonder iedereen van wie ze hield? "Marieke, je moet flink zijn", hoort ze plotseling een vertrouwde stem. "Moeder!" vraagt Marieke verward, "moeder, bent u dat?" Het is echter stil in het kamertje, ze moet het zich heb ben verbeeld. Voorzichtig legt ze het boek van Eliza terug op het nachtkastje en besluit om naar bed te gaan. Rusteloos woelt ze van haar ene op haar andere zij. Zal ze nu wel of niet met Johan naar het feest gaan? Ze heeft wel 'ja' gezegd, maar moet ze het ook echt doen? De gedachte aan wat afleiding geeft de doorslag en met een dubbel gevoel valt ze in slaap. HOOFDSTUK 13 Opgewonden lopen Marieke en Rietje over de Coolsingel. Eerst zijn ze met de tram naar Spangen gegaan om voor Henkie een oude wandelwagen bij Rietje thuis op te halen. "Moeder gebruikt hem toch bijna nooit", had Rietje lachend gezegd, "en zo hoeven we niet bang te zijn dat we jouw broertje in de drukte kwijtraken." Verbaasd was ze die morgen geweest, toen Marieke haar had verteld dat ze wilde gaan winkelen bij een groot warenhuis. "Het is daar wel prijzig hoor", had Rietje fronsend gezegd, maar toen Marieke haar had verteld van het feest en de kleding die ze van Johan moest kopen, had het dienstmeisje begrijpend geknikt. "Dat is echt typisch iets voor meneer Johan", had ze gezucht. "Hij heeft zijn moeder natuurlijk lief aange keken en een of ander smoesje verzoimen en mevrouw heeft hem vanzelfsprekend weer geld toegeschoven." Vraagt hij haar dan wel vaker om geld?" vraagt Marie ke voorzichtig. "Hij heeft een groot gat in zijn hand!" lacht Rietje. "Heb je niet gezien dat hij erg dure kleding draagt?" Marieke schudt haar hoofd, ze heeft helemaal geen verstand van kleding. Op het eiland liepen alle jon gens in gewone kleren rond, sommigen hadden zelfs altijd een overall aan, behalve dan op zondag. Moeder zei altijd dat het belangrijk was hoe iemand er van bin nen uitziet en Marieke had deze woorden goed ont houden. Na een uurtje winkelen, voelt Marieke zich doodmoe, maar toch heeft ze gevonden wat ze zocht. Een vrien delijke winkeljuffrouw heeft haar geholpen met haar keuze en voldaan rijden ze met de bus terug. Eenmaal thuis bewondert Marieke zichzelf in een gro te spiegel op de kamer van Eliza. Het blauwe mantel pakje staat haar werkelijk schitterend en het verbaast haar dat ze er zo prachtig uit kan zien. Het lijkt warem pel wel alsof ze naar een vreemd meisje in de spiegel kijkt. Toch trekt ze vlug de nieuwe kleding uit, want Eliza kan ieder moment thuiskomen en ze wil haar niets vertellen van het feest. Nog steeds weet Marieke niet precies wat ze aan Eliza heeft, anders zou ze haar graag in vertrouwen nemen. Het meisje is de laatste weken erg afstandelijk en soms heeft Marieke het idee, dat E.iza haar eigenlijk niet kan luchten of zien. De rest van de dag voelt Marieke zich vreemd opge wonden. Ze vergeet zelfs oir. naar de post te vragen en kijkt voortdurend op de Üoï- Zou Johan haar nieuwe kleren wel mooi vinden? Als ze hem bij de avondmaaltijd ziet, schenkt hij haar een vertrouwelijke bHk, maar rept met geen woord over de avond. "Zo", zucht mevrouw Ladage, "ik zal me moeten haas ten, wil ik nog op tijd komen bij het comité." "Lieve, ik zal je wel even met de auto brengen", ant woordt de dokter, "het is vanavond behoorlijk fris." Mevrouw Ladage kijkt haar man dankbaar aan. "Mer ci Laurens, ik telefoneer wel wanneer we klaar zijn, het kan wat later worden hoor!" De dokter haalt zijn schouders op, hij is wel gewend om laat weggeroepen te worden. Wanneer zijn ouders het huis verlaten, loopt Johan opgewonden naar Marieke. "Vertel eens, heb je nog iets leuks kunnen vinden voor vanavond?" Marieke knikt en wil hem juist over het pakje vertellen als Eliza in de vestibule verschijnt. "Zeg Marieke, wil je me helpen met het uitzoeken van oude kleding op de vliering?" Verschrikt kijkt Marieke naar Johan. "Nou, eh.ik. Ze kan zo gauw geen smoesje bedenken." "Marieke heeft geen tijd Eliza, ze gaat met mij mee", antwoordt Johan voor haar. Venast staart Eliza naar haar broer. "Robert-Jan viert zijn verjaardag vanavond. Iedereen die uitgenodigd is, mag een introducé meebrengen en het lijkt mij een goed idee om Marieke mee te nemen." "O werkelijk", zegt Eliza op een arrogante toon en haar ogen schieten vuur. Dit ontgaat Johan niet en ruw pakt hij haar bij de schouders. "Hoor eens Eliza, Marieke heeft beslist een keer een uitje nodig en jé hoeft niet zo raar te kijken." "De kijk niet raar", antwoordt Ehza hooghartig, "ik vind het alleen vreemd dat je de voorkeur geeft aan zo'n boerenmeid. Je kunt het beter bij je eigen stand houden, wat zullen ze bij Robert-Jan thuis wel niet denken!" Johan kijkt haar ziedend van woede aan. "Ben je hele maal gek geworden!" schreeuwt hij boos. Marieke is in mijn ogen duizend maar meer waard dan die bekrompen tuttebellen van het lyceum, zoals jij! Schijnheilig helpen in de Ahoyhallen, mensen gastvrij uitnodigen hier en dan schreeuwen dat ze beneden jouw stand zijn, bah!" Ehza's lip begint te trillen en haar hoofd is rood van woede. Zo is Johan nog nooit tegen haar tekeergegaan. Ze stormt, half struikelend de trap op en laat hen ach ter in de vestibule. Marieke heeft de woordenwisseling tussen broer en zus angstig gevolgd en verdrietig staart ze naar het ver moeide, bleke gezicht van Johan. De woorden waar mee hij haar zojuist heeft verdedigd, doet haar sympa thie voor hem groeien. "Dat was erg gemeen van Eliza", zegt hij zacht, terwijl hij zijn hand op Marieke's schouder legt. "De ga echt veel liever met jou uit dan met die ver waande vriendinnen van haar. Kom, kleed je om, dan kunnen we gaan." Marieke kijkt hem echter vertwijfeld aan. "Johan.ik weet eigenlijk niet of dat wel zo'n goed idee is.Nu Ehza hiervan op de hoogte is, zal ze het zeker aan jouw moeder vertellen." "Ze doet maar!" schreeuwt Johan ineens fel. "Als ik met jou uit wil, dan doe ik dat, punt uit!" Langzaam loopt Marieke naar boven. Johan is enorm in haar achting gestegen. Het doet haar goed dat hij voor haar is opgekomen. Misschien heeft ze zich toch wel in hem vergist. Wanneer ze even later onwermig in haar nieuwe man telpakje verschijnt, fluit Johan bewonderend. "Je ziet er echt fantastisch uit, nog veel knapper dan anders!" Marieke bloost hevig en staart verlegen naar de grond. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 5