Het afschuwelijke dilemma etï) i eb Grote belangstelling voor windpark in aanbouw Eilanden-Nieu\A/s: PREDIKBEURTEN Informatieavond Delen of helen? EiiiiiiasrMrttcuws EIIAIIDEII-IIIEUWS over drugsgebruik Modern een krant die G-E-L-E-Z-E-N wordt!! Oorlog beginnen of niet? Saddam Hussein heeft vele medestanders Onwil en onbetrouwbaarheid Een groot deel van de wereld is tegen Het beslissende moment Te scherp? Twee getuigen Zondag 16 maart 2003 Alledaags PAGINA 2 i^^^^^^^^Ê^^^^m- VRIJDAG 14 MAART 2003 President Bush staat voor een afschuwelijk dilemma. Moet hij de oorlog tegen Irak beginnen of moet hij zoals een zeer groot deel van de wereld van hem eist, geen oorlog beginnen? Moet hij trachten door onderhan delingen Irak tot ontwapening te brengen en zo de vrede te bewaren? Laten we eerst de feiten op een rij zetten. In resolutie 1441 heeft de Veiligheidsraad una niem, dus met vijftien stemmen, van Sad dam Hussein geëist dat hij zijn land zal ont wapenen en dat onvoorwaardelijk en vóór een bepaalde datum. Anders moet hij ernsti ge gevolgen verwachten. Deze formulering is de diplomatieke taal voor een oorlog. Zo ernstig schatte de Veiligheidsraad de situatie in, dat hij met oorlog dreigde indien Saddam Hussein niet aan de re.solutie zou voldoen. Wij kennen het vervolg. Saddam Hussein heeft op alle mogelijke manieren tegengewerkt en pas na nieuwe dreigemen ten van de Veiligheidsraad heeft hij zoals sommigen dat noemen, een gebaar van goe de wil gemaakt. Dit gebaar grijpen sommige grote landen aan als uitdrukking van de mogelijkheid dat er met Saddam Hussein op het punt van de ontwapening toch zaken zijn te doen. Daarom dringen zij aan op een lan gere termijn van inspectie. Blix zegt zelf nog maanden nodig te hebben. Ieder weldenkend mens zal inzien dat Sad dam Hussein met de Veiligheidsraad een spelletje speelt. Zijn positie in dat spel is des te sterker omdat hij weet dat de Veiligheids raad intern verdeeld is. Men kan in dit ver band van de lachende derde spreken. In Bag dad wordt met genoegen naar de interne ver deeldheid van de Veiligheidsraad gekeken. Zo lang dat zo blijft, hoeft Saddam Hussein nog niets te vrezen. Bovendien is de wereld opinie tegen een oorlog en heel de moham medaanse wereldbevolking ziet een oorlog tegen Saddam Hussein als een aanval op de Islam. Saddam Hussein heeft dus vele mede standers, zij het dat tegenstanders, van een oorlog elk hun eigen redenen hebben. De Islam als godsdienstige-politieke wereld macht weert zich. Frankrijk voert de landen aan die zich tegen de politiek van Bush keren. Niemand kent alle motieven van Chirac. Twee springen er in elk geval uit: een machtspositie in de wereld als tegenhan ger (men moet nu zelfs zeggen als tegen stander) van de Verenigde Staten. En niet onaanzienlijke handelsbelangen. Dit laatste geldt, zeker voor wat de olie betreft, ook voor Rusland. Dat heeft er stellig genoegen in en ook baat erbij, als de Verenigde Staten macht en invloed verliezen. China ligt ver weg en wacht zijn tijd af. Maar verminde ring van invloed en macht van de Verenigde Staten is China welkom. Zo zien we naar de eensgezindheid waarmee resolutie 1441 werd aangenomen, uit elkaar is gevallen. Elke afvallige heeft zijn eigen motieven. Men is echter niet blijven staan bij de krachtige taal van resolutie 1441. De lezer vraagt wellicht, is het billijk dit zo te zeggen? Voor mij is een ding duidelijk. Saddam Hussein speelt een geraffineerd spel met de Veiligheidsraad. Hij wil aan de reso lutie niet voldoen, maar doet pas op het aller laatste moment, onder grote druk, alsof hij de Veiligheidsraad tegemoet komt. Wie in het zakenleven of in het persoonlijk, bijvoorbeeld kerkelijk verkeer met zo'n tac tiek te doen had, zou al lang de conclusie getrokken hebben van onwil, onbetrouw baarheid. Op deze manier kun je nooit tot een goede oplossing komen. De tijd van onderhandelen is voorbij. Dat spel is uit. Als het niet zo diep ernstig was, zou je het een vermakelijk schouwspel noemen, dat groot machten zich zo laten bedriegen. Toch pleiten grootmachten voor het sturen van meer waarnemers en het geven van meer tijd. Alsof dat indruk zal maken op Saddam Hussein. Het zal hem alleen maar versterken in zijn verzet. Hij heeft grote landen, de wereldopinie en de Arabische wereld aan zijn kant. Dus: wie doet me wat? Hier stuiten we op het dilemma van Bush. Moet hij ingrijpen en de dreiging die in reso lutie 1441 lag opgesloten, tiitvoeren? Het is toch wel heel wat dat de Veiligheidsraad unaniem de noodzaak van ontwapening door Irak heeft uitgesproken. Men heeft toen in het optreden van Irak een gevaar voor de wereldvrede gezien. Daar waren alle voor stemmers unaniem van overtuigd. Het feit dat de politiek van een aantal grootmachten veranderd is doet aan de toen geconstateerde dreiging niets af. Het tegendeel is het geval. Saddam Hussein zal concluderen dat hij zijn gang kan gaan. Men durft niet tegen hem op te treden, tenzij - daar komt weer het afschu welijke dilemma van Bush naar voren. Ten zij Amerika het doet. Ik schrijf dit artikel op maandagmorgen, dus nog vóór de stemming in de Veiligheidsraad op dinsdag 11 maart. Krijgt de resolutie van de Verenigde Staten, Engeland en Spanje steun? En wat, als Frankrijk zijn veto uit spreekt? Moet Bush ook zonder instemming van de Veiligheidsraad het bewind in Irak aanpakken - zoals heel de Veiligheidsraad verleden jaar unaniem noodzakelijk achtte? Bush heeft in geval van oorlog de tegen stemmers in de Veiligheidsraad tegen. Ja, heel de mohammedaanse wereld, die vooral uit Arabieren bestaat. Echter niet alleen uit Arabieren. Denk aan Indonesië. Het grootste moslimland in de wereld. Hij heeft ook de wereldopinie tegen, inclusief de paus en tal van Amerikaanse kerken. Wat gebeurt er als straks de foto's en versla gen van het front de wereld in gestuurd wor den? Kan Bush daar tegenop? Het is voor hem een afschuwelijk dilemma. Ik wil hier als mijn mening neerschrijven dat, als Saddam Hussein niet uit Bagdad ver dwijnt, er een moment komt dat hij de wereld in gijzeling neemt. Deze man heeft zich niet ontzien om een flink deel van zijn eigen volk uit te moorden. Mient-Jan Fabers ogen zijn daarvoor open gegaan, tot schrik en ongenoegen van velen. Dat zou toch iets moeten zeggen. Ik ben ervan overtuigd dat Saddam Hussein een gevaar is voor heel de wereld. Als hij nu niet wordt aangepakt heeft men het beslissende moment om met hem af te rekenen, voorbij laten gaan. Het zwaartepunt van de wereld politiek verschuift dan naar het oosten, naar Bagdad. De leugenaar en bedrieger daar zal zich niet ontzien om via terroristen de wereld met massavernietigingswapens te bedriegen, om niet te zeggen te gijzelen. Dit is het afschuwelijke dilemma waarvoor president Bush staat. Misschien dat menig lezer dit artikel te scherp vindt. De voel me van binnen uit ver plicht om deze mening, als een in de loop van de laatste weken (maanden) gegroeide overtuiging, aan mensen voor te leggen. Ik ben op een leeftijd dat ik deze ontwikkeling (lees afwikkeling) waarschijnlijk niet meer zal meemaken. Kinderen en kleinkinderen zullen het ondervinden. Dit artikel bevat mijn visie op de toekomst, als Saddam Hussein zijn schrikbewind kan voortzetten, gedoogd door wereldmachten die zich zijn listig en bedrieglijk spel laten welgevallen. Aan het eind noem ik twee getuigen die het zelfde gevaar zien. Allereerst de vroegere PvdA-mirüster van Buitenlandse Zaken, Max van der Stoel, alom gerespecteerd als een wijs en bezadigd man. Hij heeft tot twee keer voor de televisie gewezen op het gevaar dat Saddam Hussein voor de betekent. Hij heeft massavernietingswapens die hij aan terroristen ter beschildking kan stellen, zo zei Van der Stoel voor de televisie. Zaterdagavond jongstleden las ik in Trouw een artikel van Leon de Winter, een in ons land bekend geworden schrijver. Ik kan het lange, indrukwekkende en tegelijk afschrik wekkende artikel niet weergeven. Ik citeer alleen de slotzin: "Zoals ik samen met mijn neven op die beklemmende het zomerdag in juli 1968 een zwart toekomst voor Irak heb voorspeld, zie ik nu dat als Saddam ook deze keer overleeft, met of zonder ontwapening, de wereld er anders uit zal gaan zien. Een zwarte toekomst zal het hele Midden-Oosten en vervolgens de hele wereld treffen". Dit is ook mijn overtuiging. Het artikel van De Winter is een open brief aan de vredesdemonstranten. Eigenlijk zou iedere lezer van dit artikel die brief op pagi na 37 van Trouw van 8 maart 2003 moeten lezen. Dan zal men temeer onder de indruk zijn van het afschuwelijke dilemma waar voor president Bush zich geplaatst ziet. W. H. VELEMA Derde Lijdenszondag OUDDORP - Herv. Gem. Dorpskerk: 9.30 uur ds. W. J. op 't Hof, Nederhe- mert en 18.30 uur ds. Joh. ter Maten, Wijngaarden. Eben-Haëzer: 9.30 uur ds. Joh. ter Maten en 18.30 uur ds. W. J. op 't Hof- Ger. Gem. 9.30 en 18.30 uur leesdienst - Ger. Kerk 10.00 uur ds. H. R de Goede en 18.30 uur ds. W. A. Boer - Doopsgezinde Gem. 9.30 uur ds. J. Smink en 18.30 uur ds. A. M. Langhout, welkomstdienst. GOEDEREEDE - Herv. Gem. Bidstond voor bewas en arbeid 9.00, 10.45 en 18.30 uur ds. J. W. van Estrik, bedie ning Heilige Doop. STELLEND AM - Herv. Gem. 10.00 uur chr. streeltblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en Zeeuwse eilanden is een uitgave van Uitgeversmaat schappij Eilanden Nieuws BV Verschijning: dinsdag- en vrijdagavond Tel. (0187)47 10 20 Fax (0187)48 57 36 Postbus 8, 3240 AA Middelhamis Langeweg 13, Sommelsdijk ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: tel.(0187)47 10 20 e-mail: Algemeen@gebr-dewaal.com (onder vermelding van 'adv' of "adm") tarief per mm 0,27: contracttarieven op aanvraag siuitiagstermyn zakelijke advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur sluitingstermijn overlijdensberichten: dinsdag en vrijdag 8.30 uur voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentie opdrachten of telefonisch opgegeven advertenties kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Aduertentie-acquisitie.- A. J. van der Velden, 06-50448359 REDACTIE: hoofdredacteur: J. Villerius. tel. (0187)47 10 22, privé (0187) 60 14 40 e-mail; J.ViIlerius@gebr-dewaal.com Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden gewei gerd. ABONNEMENTEN: Per kwartaal 9,25. Per Jaar €35,00. Abonnementen zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor deze ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: postbank 167930 rabobank Middelhamis 342001108 ds. W. L. Smelt, voorbereiding Heilig Avondmaal en 18.00 uur ds. M. B. van de Akker, Nieuwerkerk a/d IJssel - Ger. Kerk 10.00 uur de heer R Reedijk en 18.30uurds. H. Mast. MELISSANT - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur kand. J. K. Abbink, Vriezen- veen - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 9.30 en 15.00 uur mw. drds. T. Rozema en 17.00 uur ds. B. Schoone - Ger. Gem. in Ned. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. DIRKSLAND - Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. van Wijk, Herkingen en 18.00 uur ds. J. C. van Trigt, Oldebroek - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lees dienst. HERKINGEN - Herv. Gem. 10.00 uur ds. C. Gielen en 18.00 uur ds. A. van Wijk - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. SOMMELSDIJK - Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. C. den Toom, voorbereiding Hei lig Avondmaal en 18.00 uur ds. G. C. Kunz - Lukaskapel HDG 10.15 uur ds. O. van der Ploeg, Rotterdam-Kra lingen, voorbereiding Heilig Avond maal - Rem. Ger. Gem. 10.00 uur ds. J. F. Klijnsma - Herv. 'Exodus' Gem. 10.00 uur ds. H. Perfors - CAMA Christengemeente Middelharnis, het Prieel, 10.00 uur J. Bestman. MIDDELHARNIS - Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. P. Voets en 18.00 uur ds. H. Klink, Hoornaar - Chr. Ger. Kerk 9.30 uur ds. P den Butter en 18.00 uur ds. J. M. J. Kieviet - Ger. Gem.,9.30 en 18.00 uur ds. J. Karels - Ger. Kerk 10.00 uur ds. P V. d. Gaag en 17.00 uur ds. L. J. Lingen - Ger. Kerk (Vrijge maakt) 9.30 uur ds. C. van Dijk en 15.00 uur ds. B. van Zuijlekom. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. 9.30 uur ds. A. Goedvree, Haaften en 18.00 uur ds. A. J. v. d. Herik, Oene - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. OUDE TONGE - Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. Willemsen en 18.00 uur ds. H. J. Catsburg, Goes - Ger. Gem. 10.00 uur leesdienst en 15.00 uur ds. C. de Jong ste - Evangelie Gemeente Beréa, gebouw 'De Bron' 10.00 uur F. Ouwe- neel. STAD aan 't HARINGVLIET - Herv. Gem. 10.00 uur ds. H. A. Samsom, voorbereiding Heilig Avondmaal en 18.00 uur ds. L. D. Burger, Waddinx- veen - GerGem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 10.00 uur ds. N. J. A. van Exel en 18.00 uur ds. H. P de Goede. DEN BOMMEL - Herv. Gem. 10.00 uur kand. C. P de Wildt, Dordrecht en 18.00 uur ds. P van Duijvenboden - Ger. Kerk 10.00 uur ds. B. T. Urgert en 18.00 uur dr. G. den Hartog. OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. 9.30 uur ds. T. W. van Bennekom, Rijssen en 18.00 uur ds. W. L. Smelt, Stellen- dam - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 9.30 uur ds. P C. Koster en 18.00 uur ds. Rozeboom. LANGSTRAAT - Herv. Gem. 10.00 uur dr. T. E. van Spanje, bidstond voor gewas en arbeid. Op dinsdag 25 maart 2003 wordt in de aula van de dependance van de Regio? nale Scholen Gemeenschap (de Sjem) een informatieavond over drugs en drugsgebruik georganiseerd. De avond wordt verzorgd door Bou- manhuis verslavingszorg en is be doeld voor alle ouders van het eiland Goeree-Overflalikee. Sinds vorig jaar zijn er verontrustende sig nalen over het gebruik van verdovende middelen onder jongeren op het eiland Goeree-Overflakkee. Uit de berichten dié twee weken geleden in de media versche nen, blijkt wel dat de drugsbestrijding ook op Goeree-Overflakkee aandacht vraagt. 18 verdachten van handel in verdovende middelen werden aangehouden. Zij bleken hun afzetgebied te hebben rond de middel bare scholen in Middelhamis. Gemeenten, GGD, verslavingszorg, poh- tie, scholen en maatschappeUjk werk hebr ben naar aanleiding van de signalen en fei ten de handen ineengeslagen. Gezamen lijk is een preventieproject gestart en er worden verdere plannen ontwikkeld ter voorkoming en bestrijding van het drugs gebruik. Het verstrekken van informatie is daar een onderdeel van. De informatie is gericht op ouders omdat zij het dichtst bij de jongere en hun vrienden staan. De eerstvolgende informatieavond over drugs en dmgsgebmik is gepland op dins dag 25 maart 2003 in de dependance van de Regionale Scholen Gemeenschap (ook wel aangeduid met Sjem). De informatie wordt verzorgd door het in drugs gespe cialiseerde Boumanhuis en is bedoeld voor alle ouders van het eiland Goeree- Overflakkee. In december jl. is een soort gelijke informatieavond gehouden die goed werd bezocht, ofschoon verschillen de ouders helaas niet in de gelegenheid waren om deze bijeenkomst te bezoeken. Wilt u weten hoe u kunt zien of een jonge re drugs gebruikt en wat u hiertegen kunt doen? Kom dan naar deze informatie avond. Er wordt ingegaan op het signale ren en behandelen van jongeren die dmgs gebruiken, de verschillende vormen van drugs en het verslavingsproces. Daarnaast zal Bouman Verslavingszorg haar hulp- verleningsmogelijkheden toeüchten en zullen er vertegenwoordigers van de vier eilandgemeenten, de pohtie en het jonge renwerk aanwezig zijn om eventuele vra gen te beantwoorden. De avond is bedoeld voor alle ouders van het eiland Goeree-Overflakkee en wordt gehouden in de aula de dependance van de Regionale Scholen Gemeenschap (de Sjem), Koningin JuUanaweg 55. Het pro gramma duurt van 19.30 tot 21.30 uur. Om organisatorische redenen wordt iedereen die deze informatieavond bij wil wonen verzocht zich aan te melden via het tele foonnummer 0187- 48 27 77 (administra tie van de scholengemeenschap). Heeft modern te niakeh Triet TnóHele tele foons vot/r peuters. en-kleuterSi of met fitness voor senioren'? Of met moderne talen en technieken'? Zoals boodschappen bestellen met behulp van monitor en muis. Het is modem, maar voor u het weet is lopend bel len en zittend vrinkelen oudenvets. Het is net als rmt moderne kunst. Vandaag voor veel geld gekocht, morgen richting stort. Doe hier desgewenst uw vowdeel mee. Na kortere of langere tijd raakt alles weer in. Zo blijft u bij de tijd en het kost u niets. Modem is net als met de mode van alle tij den. Wat komt er na modem Postmodern zeggen kenners. Tegelijk is de tegenbewe- ging daar en we doen natuurlijk mee met dé trend van alle eeuwen: terug in de tijd. Niet met behulp van een verouderde tijd machine, maar gewoon lopend. Om te beginnen trekt u een wambuis aan of een frak. Bijpassend schoeisel en u bent al een eind op tueg. De juiste eet- en drinkwa- ren erbij en u loopt rond in de Middeleeu wen of de negentiende eeuw. Reis in het ver volg per diligence of trekschuit. Telefoonien computer de deur uit en u heeft voor betrek kelijk weinig geld een eigen museum. Nodig de buren eens uit. Wel beleefd blijven als ze blijven dooipraten over het gemak van vaatwassers en andere eigentijdse huis- en tuinelektronica. Blijf in uw rol en serveer uw gasten nog een glaasje kruidenthee. Het blijft gegarandeerd bij één bezoek. U kunt uw gezin ook laten genieten van een antiek uitstapje; dat wordt zeker op prijs gesteld. En het is nog leerzaam ook. Let wel op misbruik. Al waant u zich een grotbewoner, leoplicht en andere eigentijd se zaken blijven onverminderd van kracht. U kunt nog een stapje verder en ook uw familie erbij betrekken. Organiseer een his torische reünie met bijpassende muziek. Dat zullen uw gasten zeker op prijs stellen. Erger u niet al te zeer als deze of gene niet helemaal volgens de meest ouderwetse mode gekleed gaat. Bereidt u ook voor op kritiek op de spijzen en dranken die u laat opdie nen. Vanfastfood naar slowfood is een hele stap en veel mensen houden niet van vet eten en lauw bier. Als afleiding kunt u Oudhollandse spelletjes, zoals koekhappen en zaklopen, organiseren. Aan het eind van de dag zullen uw gasten tevreden naar huis gaan. Dan is ook vooru het moment aangebroken om een dikke streep te zetten onder uw his torische uitstapje. Het was leuk, ongetwij feld. En wellicht voor herhaling vatbaar. Maar u kunt de uwen ook weer niet tot het uiterste tergen met uw historische grappen makerij. De plicht van onze flextijd roept. Dus: de computer aanknipperen, het modernste programma aanklikken en daar gaat u. U hoeft maar één ding te onthou den: alles keert terug. Het enige petpetuum mobile is de golfbeweging van de tijd. Het is al weer 25 jaar geleden dat het eerste boek met de -titel 'Delen of helen?' ver scheen. Het werd gepresenteerd als een kro niek van 'Hervormd kerkelijk leven in en met de Gereformeerde Bond van 1906 tot 1951'. Onlangs kwam een opvolgend deel uit, dat de jaren 1951 tot 1981 bestrijkt. De samensteller van toen is de samensteller van nu: ir. J. van der Graaf, met dit verschil dat hij toen nog geen dr. (h.c.) was, maar nog wel - vele jaren lang - algemeen secretaris van de Gereformeerde Bond. Van der Graaf weet dus waarover hij schrijft. Hij is een insider bij uitstek. De aanduiding 'kroniek' voor dit boek is een heel typerende. Volgens Van Dale, Groot Woordenboek der Nederlandse taal, wordt onder 'kroniek' verstaan: 'een verhaal van gedenkwaardige gebeurtenissen, chronolo gisch gerangschikt, maar zonder onderlinge samenhang; ook: het boek dat zulk een ver haal bevat'. Welnu, daarmee is precies dit boek getypeerd. Met dien verstande dat het een geïllustreerde kroniek is. Tal van foto's zijn afgedrukt, waarvan een heel aantal nu voor het eerst. Wat wordt beschreven? De ondertitel geeft het aan: hervormd kerkelijk leven in en met de Gereformeerde Bond. Feiten en ontwik kelingen dus, met name binnen de Neder landse Hervormde Kerk, vanuit de optiek van de Gereformeerde Bond. Natuurlijk moest een selectie worden gemaakt. De kracht van dit boek vind ik dat niet beschre ven wordt hoe 'nu' over 'toen' wordt gedacht, maar hoe 'toen' over 'toen' werd geschreven. Er is met name geput uit de twee kerkelijke weekbladen die in die jaren in de kring van de Gereformeerde Bond versche nen - en overigens nog verschijnen: de Waarheidsvriend (het officiële orgaan van de Bond) en het Gereformeerde Weekblad. Aan dit laatste blad waren de namen verbon den van ds. Izak Kievit (aanvankelijk) en later van de gebroeders Arend en Leendert Vroegindeweij. En hiermee zijn al enkele namen genoemd. 'Kerkelijke smaakmakers' zouden ze rond 1980 genoemd worden. De samensteller van deze kroniek zegt het een beetje anders: het waren de jaren van de grote mannen. We komen ze in dit lijvige en uiterst informatie ve boek veelvuldig tegen, de grote namen van de toonaangevende mannen in deze periode. In hen heeft de Koning van Zijn Kerk veel aan de kerk in de lage landen gegeven - zo mag het gezegd zijn. Zij waren van grote betekenis voor de gereformeerde beweging in de 'kerk der vaderen'Wie dan? Veel keren worden ze in dit boek genoemd en met respect herhaal ik hier enkele van hun namen: de predikanten G. Boer, I. Kievit, J. van Sliedregt, W.L. Tukker en L. Vroegin deweij. Zij en anderen hebben zich ingezet om geestelijke leiding te geven in de woeli ge jaren die hier worden beschreven. Wat komt er dan zoals aan de orde? Veel te veel om hier maar enigszins aan te duiden. Per jaar is een hoofdstuk volgeschreven. Interessant zijn de anekdotes en de interes sante feitjes waarmee het boek vol staat, veelal over dominees en kerkvolk. Maar veel boeiender is het om door middel van dit boek de geestelijke ontwikkeling van kerk en volk te ontdekken. En wie die lijn enigs zins op het spoor komt, wordt van dit boek niet vrolijk. Want dan blijkt dat met name de periode van de jaren '50 tot en met '70 een geweldige kentering te zien geeft. Kon in 1951 nog enigszins gesproken worden van de Hervormde Kerk als de volkskerk die een bepaalde greep op het volk had, daarna heeft er een ontstellende secularisatie plaats gevonden. En dat is een ontwikkeling die sindsdien zich alleen nog maar versneld heeft doorgezet. Anderzijds mag gezegd worden dat onder Gods zegen de gerefor meerde prediking binnen de Hervormde Kerk blijven mocht. Waarbij zich overigens ook zorggevende tendensen binnen de gere formeerde beweging laten aanwijzen. Ook daarvan getuigt dit boek. 'In het heden ligt het verleden, in het nu wat worden zal' - met deze gedachte in het ach terhoofd vooral las ik dit boek. De eerste aanzetten van toen zijn nu tot gigantische problemen uitgegroeid. Maar ook: de waar schuwingen van toen blijken in 2003 terecht geweest te zijn. En ze gelden nog! Een enkel vooirbeeld. Eerst uit de kroniek van 1961. "Tweemaal negen jonge theologen (her vormd en gereformeerd), waaronder de her vormd gereformeerde ds. T. Poot van Mid delharnis publiceren een 'Verklaring': De ondergetekenden hebben op een bijeenkomst van 24 april 1961 unaniem als hun oordeel uitgesproken dat de gescheidenheid van de hervormde en de gereformeerde kerken niet langer geduld mag worden. Bewogen door de verwachting van het Rijk Gods en de opdracht der kerk in de wereld zijn zij er gezamenlijk van overtuigd dat naar eenwor ding gestreefd moet worden. Zij hebben zich voorgenomen stappen te doen om deze een wording krachtig te bevorderen..." Zes jaar later, op hervormingsdag 1967, werd er een andere verklaring de Hervormde Kerk ingestuurd. Ze was afkomstig van 'De 24', een kring van verontruste predikanten, van wie dr. W. Aalders de meest spraakma kende was. In hun brief voeren zij onder meer een helder pleidooi om in de prediking met twee woorden te spreken, een pleidooi vol van actualiteit. "De rechte prediking is daarom waarachti ge genade-prediking omdat zij niet alleen is Evangelie, maar ook Wet; niet alleen liefde, maar ook toorn; niet alleen redding, maar ook verlorenheid; niet alleen vergeving, maar ook gericht; niet alleen verkiezing, maar ook verwerping; niet alleen hemel, maar ook hel; niet alleen Koninkrijk, maar ook de eeuwige dood! Juist om die reden is de rechte prediking werkelijke troost, betoon van geest en kracht, reddend handelen Gods, omdat hier de vergeving, de genade, de verkiezing, de liefde Gods verkondigd worden tegen de donkere achtergrond van de realiteit van de Wet, van de toom Gods, van het gericht en van de verwerping. Doch om diezelfde reden is deze prediking ook een dwaasheid en een ergernis voor de natuur lijke mens, die wel het Evangelie maar niet de Wet, wel de liefde maar niet de toom Gods, wel de genade maar niet het oordeel, wel de verkiezing maar niet de verwerping waar laat zijn... N.a.v.: Dr. ir. J. van der Graaf, Delen of helen? Kroniek van Hervormd ker kelijk leven in en met de Gerefor meerde Bond, 1951 - 1981. Uitge- verij Kok te Kampen. Gebonden. 544pag. prijs 39,90. J. M. J. Kieviet OOLTGENSPLAAr - Overweldigend was afgelopen zaterdag de belangstelling voor de Open dag bij het in aanbouw zijnde windpark Piet de Wit, nabij Ooltgens- plaat. Had de organisatie ingeschat op zo'n 500 bezoekers, dat bleken er in werke lijkheid zéker duizend te zijn! Onder deskundige begeleiding kreeg men tekst en uit leg bij de onderdelen van een windturbine, die buiten nog gereed lagen om overeind gezet te worden. Binnen kregen de belangstellenden een gastvrij onthaal in paviljoen 'Sluishaven'waar behalve een lekkere bak koffie ook foto's in formatie gereedlagen over het windmolenpark in wording.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 2