PvdA 1^ Meer dan tweehonderd belangstellenden bij boekpresentatie 'Bunyan in beeld' Vijf jaar Slagerij Van Zuidland in Dirksland V|« "^Christen Unie EIIAttDSMniEIJWS De wekelijkse rubriek waarin beurtelings de eilandelijke gemeenten 'fractiegewijs' hun mening geven. Jongeren en buitenschoolse opvang Landelijk gebied en recreatie Windmolens Uitbreiding gemeentehuis Qedenkteken hulpverleners Watersnoodramp 1953 Ontwerp-bestemmingsplan Regionaal Bedrijventerrein Oude-Tonge Algenproblematiek Verkiezingen Provinciale Staten II maart 2003 Jeugdbeleid Qebrokenheid samenleving Onder grote belangstelling is afgelo pen zaterdag het eerste exemplaar van 'Bunyan in beeld' aan de auteur van het boek, de heer L.J. van Valen, overhandigd in het gebouw van PABO 'de Driestar' in Gouda. Het programma bleek een groot succes. Vijf jaar geleden vestigde Slagerij Van Zuidland zich in de Zomer straat in Dirksland. Van hun gang van Schouwen-Duiveland naar Goeree-Overflakkee hebben Jan- neke en Laurens van Zuidland nog geen spijt gehad. Volgens de heer Van Zuidland hebben ze in de afge lopen vijf jaar "van lieverlee wat uitgebreid". En is de slagerij geworden tot wat het nu is. Veehandel Winkelcentrum PAGINA 11 ffiOT4 MAART 2003 Fractiegewijs De problemen met en voor de jeugd in Oost- flakkee moeten snel worden aangepakt. De pvdfl-fractie wil zo snel mogelijk buitenschoolse opvang en kinderopvang realiseren. Daar is al maanden overleg over, maar er is nog steeds niets concreets gebeurd. Al jaren komen er verzoeken bij de gemeente, om dat snel te realiseren, maar er is iedere keer weer een reden waarom het niet opgestart kan worden. De fractie van de FVdfl is zeer ongelukkig met de gang van zaken. Wij zullen blijven aandringen op een snelle afwikkeling. Maar de commissie Maatschappe lijke Aangelegenheden van februari j.l. was unaniem van mening het project te starten. Wij zijn dan ook 'voorzichtig' optimistisch. Hopelijk spreekt de raad donderdag 13 maart a.s. zich uit voor de realisatie van de kinderop vang/buitenschoolse opvang in Oostflakkee. Ook het jongerenwerk Goeree-Overflakkee staat op de raadsagenda. Begrijpelijk dat wij als PvdA blij zijn dat er eilandelijk verder wordt gewerkt aan het jonge renwerk. Dat dit noodzakelijk is blijkt iedere keer weer bij voorlichtingsbijeenkomsten over alcohol en drugs. Luisteren naar de jeugd blijkt voor velen erg moeilijk te zijn. Ze hebben wat andere normen en waarden dan de ouders, maar in goed over leg en open staan voor eikaars ideeën moeten er toch oplossingen te vinden zijn? Wij van de Partij van de Arbeid hebben er wel vertrouwen in dat in samenspraak met de jon geren er veel ten goede kan veranderen zowel voor de ouders als voor de jeugd. Maar of je dat met één jongerenwerker voor heel Goeree- Overflakkee aan kan? We hadden de eerste twee jaar 2 jongerenwerkers. Wij vinden nog steeds dat er minimaal 2 jongerenwerkers op Goeree-Overflakkee nodig zijn. Op onze web-site http://www.flakkee.net/PVDAoostflakkee/ kunt u kennisnemen van ons volledige pro gramma en natuurlijk van allerlei interessante artikelen. Heeft u vragen of ideeën? Op het 'inloop half uurtje' voorafgaand aan de fractie- en bestuurs vergaderingen bent u van harte welkom. De 'inloop' is van 19.30 tot 20.00 uur. U kunt een afspraak maken voor de fractievergadering met de fractievoorzitter, Frans Daalmeijer. tele foon: 0187 6! 26 34, voor de bestuursvergade ring met de afdelingsvoorzitter, Frans van der Linden, telefoon: 0187 61 27 72.' PvdA-Oostflakkee Goeree-Overflakkee wil zich profileren als een eiland van rust, ruimte en recreatie, een gebied waar het goed toeven is en waar men graag naar toe komt. Als je het platteland, zoals het er nu uitziet, vergelijkt met vijftig jaar geleden is er veel ver anderd. Voor de ramp waren er veel gemengde en kleine agrarische bedrijven. Om als boer het hoofd boven water te houden moest het bedrijf groter worden. De kleine stukjes grond, die door de bewoners die aan de overkant werkten en meestal in de avond en op zaterdag werden bewerkt, werden opgekocht. Het land schap is veranderd, geen kleine stukjes grond meer met daarop zwarte schuurtjes, maar gro tere bedrijven. De laatste jaren zijn er ook weer veehouderijen bijgekomen, dit alles is een natuurlijk proces en de één vindt het wel mooi en de ander niet. We zouden soms wel willen dat alles blijft zoals het was, maar we weten allemaal dat alles verandert, de hele maatschappij en dus ook het platteland. Het CDA vindt dat de Gemeente vooral moet zorgen dat de kwaliteit van het platteland bewaakt moet worden. Dat betekent dat er geen wildgroei van allerlei in het oog springen de elementen in het gebied moeten verschij nen. We zijn voorstander van recreatie, maar we willen geen Zeeuwse toestanden waarbij je als het ware over de campings struikelt. Om je als eiland te kunnen onderscheiden en een specia le positie in de recreatiemarkt te veroveren moet je je vooral richten op kwaliteit. Er is eilandelijk een plan opgezet om dit in goede banen te leiden, zonder elkaar, als verschillen de gemeenten, voor de voeten te lopen. Zoals u heeft kunnen zien zijn er de afgelopen weken windmolens verschenen aan de buiten dijk in Ooltgensplaat. Ook daarvan vindt het CDA dat dit op zich een goede ontwikkeling is: natuurlijke en schone energie. We zijn er echter geen voorstander van om overal op het platteland windmolens te laten verschijnen. Ook dit heeft te maken met de kwaliteit van het gebied, als er overal her en der windmolens zouden staan zou dit zeer sto rend werken. Het beeld van rust en ruimte zou daardoor verdwijnen. We verwachten dat door een goed beleid Goeree-Overflakkee een speciaal plaatsje kan veroveren op de recreatiekaart van Nederland. Ria van Rossum fractievoorzitter CDA Oost Flakkee e-mail: rossum 123@hotmail.com Inmiddels zijn er weer al enkele weken verstre ken sinds het vorige stukje in het EN over de gemeentepolitiek in Oostflakkee. De vorige keer berichtte ik u dat in de raad een voorstel tot uitbreiding van het gemeentehuis in combina tie met de bibliotheek ter behandeling op de agenda stond. Alle fracties hebben ingestemd met het voorstel. Indien er geen bezwaren tegen de bouw worden ingediend zal in de loop van het jaar een aanvang worden geno men met de bouw. Hiermede wordt het ruim teprobleem in het gemeentehuis en het huis vestingsprobleem van de bibliotheek in een keer opgelost. Als dank aan alle hulpverleners in Nederland en in het buitenland tijdens de water snoodramp van 1953 werd een besluit in de raad aangenomen om het gedenkteken als gift te aanvaarden. In april 2003 zal het beeld cere monieel worden onthuld. Het beeld zal wor den geplaatst nabij het water aan Grijsoord. In de commissievergadering van Grondgebied en Economische Zaken van 18 februari j.l. heb ben een vijftal insprekers hun zienswijze ken baar gemaakt inzake voornoemd Regionaal Bedrijventerrein. Door de commissieleden wer den ter verduidelijking enkele vragen aan de insprekers gesteld. Hoewel het voor de com missieleden die avond een lange zit was heb ben zij toch gemeend naar aanleiding van de ingebrachte zienswijzen nog diezelfde avond advies uit te brengen aan het college. Het col lege zal het advies van de commissie beoorde len en daar waar mogelijk rekening houden met de opmerkingen alvorens het plan weder om in de commissie zal worden behandeld waarna het plan ter vaststelling aan de raad zal worden aangeboden. Dit onderwerp is al meerdere malen ter sprake geweest door diverse instanties en meerdere keren zijn er hierover stukken in de diverse media verschenen. Ook in de commissie Alge meen Bestuurlijke Zaken komt dit onderwerp regelmatig ter sprake. In een vergadering van de raad eind 2002 werd er zelfs een motie ingediend om zo spoedig mogelijk tot een afdoende oplossing te komen. Meerdere instanties, verzameld in het bestuurlijk overleg Krammer-Volkerak, hebben met de algenover- last van doen. Omdat het voorjaar en de zomer er weer aankomen vind de raad dat er concrete voorstellen gedaan dienen te worden om ook a.s. zomer weer niet geconfronteerd te worden met stankoverlast e.d. in de haven van Oolt gensplaat. Dit is voor de omwoners en de eige naren van plezierjachten geen pretje. In het bestuurlijk overleg zijn er verschillende opties gegeven voor een mogelijke oplossing. Maar elke oplossing geeft ook weer een nega tief effect. Waterstaat wil het water doorspoe len. Wellicht dienen we over te gaan tot het sluiten van de haven(s) en dan alleen de slui zen openen als er boten in of uit willen varen. Als u dit leest zijn deze weer al achter de rug. Hopelijk heeft u ingezien dat ook uw stem van belang is geweest bij deze verkiezingen en heeft u uw stem uitgebracht op die partij waar van u zich in het programma voor de komende periode kan vinden. Christenunie Oostflakkee, J.D. van der Welle, Fractievoorzitter, Kerkring 26, 3255 AH Oude-TongeO emailscorp26@wishmail.nl Op dit moment is er veel aandacht voor de jeugd en de problemen van de jeugd. Zo ook in de gemeente Oostflakkee. Betekent de aandacht voor de jeugd dat het slecht gaat met de jongeren? Naar maatschap pelijke maatstaven gaat het met het merendeel van de jeugd goed. Op weg naar de volwas senheid komen er soms gedragsproblemen voor die gelukkig ook vaak weer over gaan. In onze gemeente is de achterliggende jaren veel gedaan voor met name de jongere jeugd. We denken dan aan de aangelegde speelveld jes en speeltoestellen die in alle kernen gereali seerd zijn. Bij de jongere jeugd (6-12jr) liggen de proble men ook niet. Als we over jeugdbeleid spreken, dan hebben we het vaak over de problemen die een klein percentage van de jeugd veroor zaakt. Het gaat hierbij dan om de oudere jeugd. Vragen worden opgeworpen zoals: Hoe kunnen we het vandalisme, rondhangen en drugsgebruik voorkomen? We zouden een hele opsomming kunnen geven hoe het toch komt dat jongeren rond hangen, vervelen, hun tijd verdoen. De maat schappelijke ontwikkelingen, het ieder voor zich trekt hier z'n sporen. Een maatschappij waar we overigens allemaal deel van uitmaken. De gebrokenheid van de samenleving komt juist ook bij deze zorgen om de jeugd open baar. De SGP fractie denkt mee in het jeugdbeleid. We vinden dat daar waar de ouders hun ver antwoordelijkheid laten liggen (jeugdbeleid is immers gezinsbeleid) de gemeente een sturen de taak heeft. De SGP wil ook in deze de Bijbel, het Woord van God laten spreken. Niet om dat we het beter weten. Er staan echt geen kant en klare oplossingen in om zo te gebruiken. Wel spreekt koning Salomo de jeugd aan, wijst ze en een ieder) op de gevaren en doet een beroep op hun verantwoordelijkheid. In die lijn willen we handelen; in bewogenheid om hun welzijn in de breedste zin van het woord. Contact met de jongeren en hun ouders of ver zorgers, en dat dan structureel om duidelijke afspraken te maken lijkt ons hierin van groot belang. Initiatieven kunnen hieruit ontstaan om zo jongeren een doel te geven. Meedenken in het hele jeugd beleid, en dat is een heel breed terrein, levert soms spanningen op, van principiële aard. We kunnen en mogen niet overal in mee gaan. Toch geloven we dat we de jeugd, hoewel er (soms grote) zorgen zijn over een aantal van hen, positief tegemoet moeten blijven treden Namens de SCP fractie van Oostflakkee A.T. van Gurp jr. Fittersweg I 3257 LD Ooltgensplaat atvangurp@rdnet.nl "...Ik ben er van overtuigd dat u vanmiddag allen met een exemplaar van 'Bunyan in beeld" huiswaarts zult gaan. Nu zult u den ken: 'dat maak ik natuurlijk zelf wel uit"..., en dan hebt u daarin natuurlijk volkomen gelijk. Maar dan waarschuw ik u wel.Laat het boek dan voor wat het is en neem het niet in handen, want vóór u het weet, bent u ver kocht en hebt u.gekocht!"' Met deze woor den heette de heer Kieviet uit Sommelsdijk de aanwezigen hartelijk welkom op de bij eenkomst. Hoe terecht zijn waarschuwing was, bleek aan het eind van de middag toen bijna elke aanwezige met het boek naar huis ging! Verschillende bezoekers schaften zelfs meerdere exemplaren aan, hetgeen laat zien welk een prachtig boekwerk 'Bunyan in beeld' geworden is. Ds. G. Clements, predikant van de Gerefor meerde Gemeente te Gouda, opende de bij eenkomst. Hij bracht in herinnering dat zijn vader op zondag de gewoonte had om voor te lezen uit 'De Christenreis'De daarin opgenomen kopergravures van Jan Luyken spraken de dominee erg aan. Een afbeelding laat een hoog oplaaiend vuur tegen een muur zien met aan de ene kant een gevaarlijk uit ziende man die onophoudelijk emmers water in het vuur werpt. Het lukt hem echter niet het vuur te doven. Het raadsel wordt opge lost als Christen door Uitlegger wordt gewe zen op de andere kant van de muur. Daar staat iemand die door een gat in de muur onophoudelijk olie op het vuur werpt. God zelf zal zorgen dat het geloofsvuur van Gods kinderen niet zal kunnen worden gedoofd. Hij houdt Zijn werk in stand! Auteur Van Valen legde verbanden tussen het leven van John Bunyan en zijn Christen- reis in een kort referaat. Evenals Christen in 'De Christenreis' ging ook Bunyan gebukt onder een zwaar zondenpak. Pas bij het kruis - denk aan Stevington Cross - werd hij daarvan verlost. De heer M.J. Ruissen van uitgeverij De Ramshoorn uit Goes overhandigde het eerste exemplaar van 'Bunyan in beeld' aan de Dhr. Ruissen van uitgeverij De Ramshoorn overhandigt liet eerste exemplaar van het nieuwe boelc aan de auteur, L.J. van Valen il.). Bunyan droomt 'De Christenreis auteur en sprak daarbij de wens uit dat dit boek een blijvende herinnering aan John Bunyan en zijn nagelaten werken mag zijn. Dankzij de hulp van velen is dit boek tot stand kunnen komen. Al deze medewerkers, die hun tijd en materiaal belangeloos beschikbaar hebben gesteld, ontvingen uit handen van de heer Ruissen eveneens een exemplaar van 'Bunyan in beeld", met daar in en fraaie oorkonde als dank voor hun inzet. Onder hen de heren Arjo van der Graaff uit Dirksland, Joh. Kieviet en A. Moelijker uit Sommelsdijk. Daarna volgde het klankbeeld 'Het leven van John Bunyan" van de heer A. Moelijker. Allerlei Bunyan- monumenten werden vertoond die betrek king hadden'op het leven van Bunyan. Ook uit zijn boeken, zoals uit 'Komst en Wel komst tot Christus' en 'De Christenreis", werd tijdens dit klankbeeld geciteerd. Bij het sterven van John Bunyan ging in vervulling wat hij in De Christenreis beschreef: 'Toeti hoorde ik in mijn droom dat alle klokken in de stad opnieuw luidden van blijdschap en dat er gezegd werd: 'gaat in, in de vreugde van uw Heere Na de pauze, waarin de aangeschafte exem plaren door de auteur werden gesigneerd, werd de videomontage van de heer Kieviet 'In de voetsporen van John Bunyan" getoond. Deze begon met een winderige overtocht met de Discovery van de Stena Line. Een hele belevenis. Bezocht werden onder meer de Moothall en de Green te Elstow, Stevington Cross en het Bunyan museum te Bedford. Ook bezocht men de doopplaats van Bunyan en de plaatsen waar hij gevangen heeft gezeten. Het slot van de videopresentatie was een bezoek aan het graf van John Bunyan in Londen. Aan het leven van een eenvoudige ketellapper kwam een eind. Zijn werken leven echter voort tot op de dag van vandaag. John Bunyan, een groot mens. De Christenreis, wel zijn bekendste nalatenschap, werd maar liefst in zo"n 200 talen vertaald en ging derhalve de gehele wereld over. Lange tijd was het naast de bijbel het meest gelezen boek ter wereld. Ds. J. van Oostende, Hervormd predikant uit Scherpenzeel, besloot de bijeenkomst. Hij sprak over Gods wonderiijke leiding in het leven van John Bunyan. Een gevangene die de mond gesnoerd wordt, schrijft boeken die tot op de dag van vandaag hun waarde nog niet verioren hebben. Hem komt alle eer toe. Er werden verschillende pelgrimsliederen uit Psalm 84 gezongen waarna de dominee een onvergetelijke middag afsloot met dank gebed. De heer Kieviet die de leiding van de hele middag had, dankte een ieder voor zijn of haar bijdrage en komst naar Gouda. De reac ties waren zeer positief en er kan worden teruggekeken op een zeer geslaagde middag. Wie weet is het voor herhaling vatbaar!'? Op de valreep werd nog bekend gemaakt dat het de bedoeling is om, in samenwerking met Kreijkes Vakantie Idee uit Rijssen, in de week van 15 september a.s. onder leiding van evangelist G. Baan een Bunyanreis te organiseren. Voor meer inlichtingen hier over kunt u terecht bij Uitgeverij De Rams hoorn te Goes (tel. O! 13-230340). Het nieuwe kijk- en leesboek 'Bunyan in beeld" van L.J. van Valen is te koop bij boekhandel Van der Boom in Sommelsdijk en boekhandel Akershoek te Ouddorp voor slecht 37,50. Het boek telt 240 pagina" s en op vrijwel elke pagina staat een mooie foto of afbeelding. Dit prachtige boek is bedoeld voor elk gezin dat zich verwant weet met Bunyan en zijn werken. Dankzij het krasvas- te laminaat blijft het mooi, ook na intensief gebruik. Van Zuidland erkent dat het in stand hou den van een slagerij in deze tijd geen klei nigheid is. Dat heeft verschillende oorza ken. Allereerst is daar de concurrentie van de supermarkten, waar veelal het voorver pakte vlees voor het grijpen ligt en naast de dagelijkse boodschappen direct kan wor den meegenomen. Een andere heel belang rijke oorzaak voor het verdwijnen van veel zelfstandige slagerijen is de steeds strenger wordende regelgeving van de overheid op het houden en slachten van vee. Ook heb ben in het verleden de ziektes MKZ en BSE en nu de 'Vogelpest een zware druk op de sector gelegd. Dit heeft er volgens "Van Zuidland toe geleid dat er momenteel maar vijf zelfstandige slagerijen op Goeree- Overflakkee te vinden zijn. De Dirkslandse slager komt uit een famihe van veehandelaars. Zo betrekt hij het rund vlees van zijn vader, die veehandelaar is in Zierikzee. De andere vleessoorten zoals varkens- en schapenvlees wordt ook van bedrijven uit de regio betrokken en elders op Goeree-Overflakkee geslacht. Ondanks de wat moeilijke omstandigheden waaronder tegenwoordig een slagerij gerund moet worden, verklaart Van Zuid land dat er zeker nog wel een toekomst is voor de ambachtelijke slagerij, "want voor een goede slager is er altijd plaats"". In de afgelopen jaren heeft hij een grote toename geconstateerd in het verzorgen van barbe cuepakketten. "Er liggen nu al reserverin gen klaar voor de zomermaanden", zegt Van Zuidland. De slagerij levert dan totaal pakketten van branders tot sauzen. Ook verzorgt Van Zuidland kant-en-klaar maal tijden. Een andere trend ziet hij in het gege ven dat er bij feestelijke gelegenheden, zoals verjaardagen en bruiloften, steeds meer een cadeaucheque van de slager tus sen de geschenken te vinden is. Nadat de familie enige tijd bij de slagerij heeft gewoond, besloten ze weer naar Nieuwerkerk te verhuizen omdat er uit breidingsplannen liggen voor de slagerij. Toch zijn deze plannen nog even in de ijs kast gezet, want Van Zuidland wil eerst de plannen afwachten voor de eventuele bouw van een nieuw winkelcentrum op de plaats van het voormalige kerkgebouw van de Gereformeerde Gemeente. Hij staat niet te trappelen om zijn plaatsje in het centrum van Dirksland te verlaten, maar als er een winkelcentrum komt, wil hij toch wel meegaan.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 11