Europees voordeel bij Albert Heijn Oh Stoffen- verkoop Uitbreiding Hema gaat parkeerplaatsen kosten Geschiedenis van de iirant in Nederland Kledingbeurs Melissant Zeeland in de Vroege Middeleeuwen Koor- en samenzangavond Geen Omloop van Goeree in 2003 Sparta toch winst EIUUIDBI-llieUWJi Ger. Gem. Nieuwe Tonge Sebastiaan Rosendaal opnieuw Zuid-Hollands zwemkampioen Derde lezing Winterprogramma 'De Motte' Gevonden voorwerpen PAGINA 5 DINSDAG 11 MAART 2003 .•«IBMlliia»....»,»^,,.,^^^^^^^^ De afgelopen 3 weken stond bij alle Albert Heijn supermarkten het Europese voordeel centraal. Door Europese samenwerking kent Albert Heijn, naast haar 4500 eigen merk artikelen, ruim 300 Euro Shopper artikelen, die tegen zeer lage prijzen worden aange boden. Voor de medewerkers van Albert Heijn Ouddorp was dat de aanleiding om haar klanten het verschil te laten raden tussen een zelfde winkelwagen met A-merken en een winkelwagen vol met dit Europese voordeel. Het verschil was meer dan de helft. Supermarkt Manager P. C. Grinwis kon daarom aan mevr. Luime te Ouddorp afgelo pen vrijdag een winkelwagen vol Europees voordeel overhandigen. Op dit moment voert de supermarktketen een landelijke actie met haar eigenmerk artikelen. Op woensdagmiddag 26 maart, aan vang 14.00 uur, organiseert de VU Hellevoetsluis een lezing over de geschiedenis van de krant in Neder land door de bekende historicus J. G. Kikkert uit Oostvoorne. Kranten waren er al in de 15e eeuw, handge schreven. Tijdens de Duitse bezetting waren we dus, door middel van soms handgeschre ven illegale blaadjes, weer terug bij af Na de komst van de drukpers ontwikkelden de dag bladen zich heel geleidelijk. De kranten waren duur en het beroep van journalist ris kant. Ook uit Nederland vluchtten talloze scribenten naar verschillende buitenlanden: De overheid Jiet niet met zich spotten. En nog onlangs verklaarde koningin Beatrix dat in Nederlandse kranten de leugen regeert. Interesse? Geef u dan op bij Jan Lageweg, tel. (0181) 312387 (na 21.30 uur). Op D.V. woensdag 26 maart 2003 hoopt Weterings Stoffen (van de weekmarkt te Sommelsdijk) nieuwe lente- en zomerstof- fen te verkopen in de zaal van de kerk van de Gereformeerde Gemeente te Nieuwe Ton ge (Oranjestraat 17). U bent van harte welkom van 19.30 tot 21.00 uur. De opbrengst is voor de aflossing van de kerk. Voor inlichtingen kunt u bellen naar: M. de Visser, tel. (0187) 652384 of naar L. Admi raal, tel. (0187) 651270. In het weekend van 8 maart jl. heeft Sebasti aan Rosendaal (12) van zwemclub De Scho- tejil uit Middelhamis voor het tweede ach tereenvolgende jaar een gouden medaille veroverd op de Zuid-Hollandse zwemkam- pioenschappen in het 50m-bad van Aquapul- ca te Dordrecht. Na vorig jaar nog als win naar op de 50m vrij uit de bus te komen, werd hij dit jaar Kampioen van Zuid-Hol land op de lOOm vrij in 1.08.47. Ook op de lOOm vlinderslag was hij succesvol met een 3e plaats in 1.22.45. Behalve Sebastiaan Rosendaal namen ook Rianne Noordijk (17), Rhiana van Kempen (13), en Esmee Koedoot (11) namens de Schotejil deel aan dit regionale kampioen schap. Behalve medailles voor Sebastiaan Rosendaal, waren er ook twee 3e plaatsen voor Esmee Koedoot op resp. de 50m vrij (33.29) en de lOOm schoolslag (1.32.52). Op de lOOm rugslag werd ze net 4e in 1.28.06. Rhiana van Kempen eindigde op de 50m vrij verdienstelijk op de 2e plaats in 29.57. Rian ne Noordijk viel weliswaar net buiten de prijzen, maar wist ondanks de 50m-baan wel op zowel de 50m vrij (32.64) als op de lOOm vlinderslag (1.22.57) een persoonlijk record te zwemmen. Op de l(K)m vlinderslag ein digde ze verrassend op de 5e plaats. De Stichting peuterspeelzaal 'De Bezige Bijen' organiseert op woensdag 9 april van 19.00 tot 22.00 uur en op donderdag 10 april van 9.00 tot 10.00 uur een kledingbeurs voor voorjaars- en zomerkleding, kindermeubi lair, speelgoed, etc. in de Melishof te Melis sant. Inleveren van goederen kan op woensdag 2 april van 19.30 tot 20.30 uur, donderdag 3 april van 9.00 tot 11.00 uur en vrijdag 4 april van 9.00 tot 11.00 uur. Gelieve geen ondergoed in te leveren. De goederen dienen schoon en heel te zijn. Van de opbrengst is 35% bestemd voor de peu terspeelzaal. Het bestuur kan niet aansprake lijk gesteld worden voor eventuele zoekge raakte artikelen. Ophalen van geld en niet- verkochte artikelen kan om maandag 14 april van 20.00 tot 20.30 uur. Tijdens de beurs van donderdagochtend is kinderop vang mogelijk. De kosten hiervan bedragen 1,20. Bij het vertrek van de Romeinen was Zuid west-Nederland onaantrekkelijk voor bewo ning; veel mensen trokken daarom weg en heten betrekkelijk weinig sporen na. Over de periode die volgde, de Vroege Middeleeu wen (ca. 500 - ca. 1000 na Chr.) tot aan de eerste dorps- en stadsbewoning, wat tot voor kort weinig bekend; die werd dan ook bestempeld als behorend tot de 'Dark Ages'. Inmiddels is door historisch en archeolo gisch onderzoek veel meer over dat tijdvak te vertellen. Uit de lezing die Tiny Polder man voor 'De Motte' zal houden, blijkt dat. De aanleg van vijf ringwalburgen, waarvan nog steeds twee fraaie voorbeelden bewaard zijn in Oost-Souburgh en Burgh, vormt hier in de rode draad. Wanneer werd Zuidwest- Nederland weer permanent bewoond en waar ging men wonen in die laatste eeuwen van het eerste millenium? Hoe zag het land schap eruit en met welke gebieden waren er contacten? Wat gebeurde er dat de bouw van burgen plotseling nodig was? Allemaal vragen waarop Polderman een ant woord probeert te geven, waarmee ze meer Ucht werpt op dit 'donkere' tijdperk in de geschiedenis. Drs. Tihy Polderman studeerde aan het Archeologisch Instituut van de Vrije Uni versiteit. Thans is zij werkzaam voor de Qmroep Zeeland en in het onderwijs; ze publiceert regelmatig over aspecten van de Zeeuwse cultuurhistorie. De avond wordt gehouden in het gemeente huis van Middelhamis, Koningin Juliana- laan 45 op dinsdag 18 maart. Aanvang 20.(K) uur. Belangstellenden zijn ook van harte welkom om eens kennis te maken met het werk van 'De Motte' op Goeree-Overflakkee. Op zaterdag 29 maart zal er een koor- en samenzangavond gehouden worden in de Ned. Hervormde Kerk te Middelhamis. Aanvang 19.30 uur. Aan deze avond zullen twee maimenkoren hun medewerking verle nen: Mannenkoor 'Ethan' uit Yerseke, o.l.v. Koos van der Slikke; organist: Cees van der Hart en het Ridderkerks Mannenkoor, o.l.v. Cees het Jonk;' organist: Bert Roest. Student L. Terlouw hoopt deze avond te openen en te sluiten. De opbrengst van de collecte, die gehouden zal worden, is voor de aflossing van de kerk van de Gereformeerde Gemeente te Nieuwe Tongen. Wij nodigen u allen hartelijk uit en hopen u te ontmoeten op 29 maart. Atletiekvereniging De Stelle-Runners orga niseerde 14 dagen voor de Marathon van Rotterdam al jaren achtereen de Omloop van Goeree, een testloop van 30 kilometer over de kop van het eiland. Maar zoals het er nu naar uit ziet, is er vanaf 2(X)3 geen Omloop van Goeree meer. In deze tijd van het jaar zouden normaal de voorbereidingen hier voor volop aan de gang zijn. Maar de Mavo van Stellendam mag wegens veranderde (brand)veihgheidseisen niet meer worden verhuurd aan derden, dus ook niet aan de Stelle-Runners en er is in Stellendam geen andere locatie beschikbaar waar men zich kan omkleden en douchen. Mogelijke ande re locaties in de gemeente liggen verder van het parcours verwijderd, waardoor dit ingrij pend gewijzigd zou moeten worden en het dan financieel niet meer haalbaar is. Mede om deze redenen heeft het bestuur moeten besluiten om geen Omloop van Goeree te organiseren. Het bestuur zegt het betreurens waardig te vinden dat door de steeds strenger wordende regels het voor een kleine vereni ging als de Stelle-Runners steeds moeilijker wordt om een evenement te organiseren. Overigens zijn de voorbereidingen voor de Molenloop op 19 juni a.s. wel in volle gang De Hema, aan het Beneden Zandpad in Middelhamis, heeft al jaren de wens om uit te breiden. Naast uitbreiding van de winkel blijkt het warenhuis behoefte te hebben aan grotere opslag ruimte. In de raadsvergadering van donderdagavond kwam het verzoek tot uitbreiding aan de orde. Dit zou geen probleem zijn ware het niet dat de Hema de uitbreiding op de begane grond wil realiseren. En juist rondom het bedrijf bevinden zich parkeerplaatsen waarvan er vijfentwintig verloren gaan als de toestem ming tot uitbreiding wordt verleend. Met het bedrijf is afgesproken dat de verloren gega- ne parkeerplaatsen elders worden ingericht en wel bij het in aanbouw zijnde 'Knoop punt'. Dit alles op kosten van het warenhuis. De raadsleden waren niet allemaal even gelukkig met het ter tafel liggende plan. De heer P. Vreeswijk van de SGP was wel posi tief over de uitbreiding, zeker nu de vijfen twintig parkeerplaatsen worden gecompen seerd. Wel zag hij problemen bij de bevoor rading van de nieuw te bouwen opslagruimte. "Bij de bevoorrading via de Ruijterstraat, moet er tweemaal een bocht van negentig graden genomen worden", aldus Vreeswijk. Liever zag hij de uitbrei ding van de winkel in zuidelijke richting wat, volgens hem, een fraaier aanzien op zou leveren. Namens zijn fractie sprak hij de ver ontrusting uit dat de nieuw te creëren opslag ruimte niet alleen voor Middelhamis zou fungeren maar ook de het bedrijf in Helle voetsluis vanuit Middelhamis bevoorraad zou gaan worden. En dat zou nog meer ver keersbewegingen opleveren. Maar ondanks de bezwaren bleek de SGP-fractie toch voor uitbreiding. Verticaal De heer W.I.M. Hooyman van de PvdA gunt "de Hema het allerbeste", maar het plan wat nu op tafel ligt kan zijn goedkeuring niet wegdragen. Hij ziet Uever dat de uitbreiding verticaal plaats gaat vinden, want de par keerplaatsen blijven dan bewaard en op de dan niet op te vullen ruimte bij 'Het Knoop punt' zou een kinderspeelplaats kunnen wor den ingericht. De kant van de Hema waar de uitbreiding is gepland en de parkeerplaatsen die dan verloren zullen gaan. De heer M.M. van Sluis van het CDA was het met zijn PvdA-collega eens, ook hij zou liever een bouwlaag extra zien op het huidi ge pand en had ook zo zijn bedenkingen bij de parkeerdeal. Kostbaar goed De heer Lodder van ABB vindt de parkeer plaatsen in de nabijheid van het winkelcen trum een kostbaar goed; het verdwijnen daarvan doet zijn fractie tegen het ingedien de plan van de Hema stellen. Ook hij heeft nog wat vragen bij de paarkeercompensatie. "ABB wil het risico niet nemen", volgens Lodder. Ook vindt deze fractie dat er een precedentwerking van het besluit uit kan gaan, omdat er meer winkels zijn die uit wil len breiden en ook aan een parkeerterrein gevestigd zijn. "Neem het voorstel maar terug", zo was het ABB-advies. De heer Groenendijk van VDB'78 was ook van mening dat uitbreiding in de hoogte veel logischer zal zijn want tuj heeft eveneens bedenkingen tegen het verlies van parkeer plaatsen en de toenemende verkeersbewe gingen van vrachtwagens. Zelfs de VVD'er D.D.H, van Es liet, zoals hij zelf verklaarde, een geheel ander geluid horen dan men doorgaans van zijn partij gewend is bij aanvragen van ondernemers. Ook voor hem woog de verloren parkeerge legenheid erg zwaar. En over de uitruil van parkeerplaatsen constateerde hij "dat die nieuwe plaatsen toch al gepland stonden" en gaf daarmee aan deze compensatie niet seri eus te nemen. De Christenunie, bij monde van Joh. van Oostenbrugge, wist dat hoogbouw voor de Hema teclmisch niet interessant is. Hij kon zich wel vinden in het voorstel en vond dat bij de centrumfunctie van Middelhamis een vergrootte Hema zeker past. De compensatie van de parkeerplaatsen vond hij een goede oplossing. Al zes jaar Volgens wethouder W.J. v.d. Kamp van Ruimtelijke Ordening ligt het verzoek van de Hema al zes jaar bij de gemeente. Er kon volgens de wethouder niet eerder op worden gereageerd omdat de compensatie van de verloren gegane parkeerplaatsen pas kan worden opgelost als de bouw bij 'Het Knooppunt' wordt gerealiseerd. Nu dat tijd stip naderbij komt kan de aanvraag van het winkelbedrijf in behandeling worden geno men. "De eerst geplande 120 parkeerplaat sen zijn uitgebreid tot 145 plaatsen", aldus de wethouder. Hij legde uit dat de Hema haar opslag op het industrieterrein 'Oost plaat' dan gaat sluiten omdat alles in Mid delhamis kan worden afgehandeld. Ook het heen en weer rijden tussen de Oostplaat en het filiaal in Middelhamis behoort dan tot het verieden. Dit gebeurt volgens de wet houder behooriijk wat keren op een dag. De wethouder deed een beroep op de raads leden om het voorliggende plan mogelijk te maken. Hij wees er hierbij dat er wel dege lijk rekening is gehouden met de extra par keerplaatsen die de Hema voor haar reke ning zal nemen bij 'Het Knooppunt' On-dualistisch Na een tweede ronde bleek de meerderheid van de raad haar standpunt niet te herzien. Vervolgens deed zich het feit voor dat een wethouder (iemand van buiten de raad!) ver zocht om een schorsing van de raadsverga dering voor nader overleg. Dit fenomeen, dat in het dualistisch bestel helemaal niet mogelijk is, werd zonder weerwoord door de raad geaccepteerd. Teruggekomen van de schorsing bleek toch dat - volgens zijn zeg gen - SGP-er Van Dam eigenlijk de schor sing had aangevraagd, maar dit had niemand gezien. Het dualistisch blazoen was weer gezuiverd... Maar de uitbreiding van de Hema op deze wijze lijkt er niet in te zitten. Het voorstel werd teruggenomen en de wet houder beloofde met een gewijzigd plan weer bij de raadsleden temg te komen. Dit zullen dan wel grondige wijzigingen moeten zijn, gezien de houding van de raadsleden tegenover de inkrimping van de parkeergele genheid. De Sparta-dames hebben woensdag thuis met 3-1 gewonnen van de Kulck. Sparta was eindelijk weer op volle sterkte, dus nu met de herstelde EUy Koopman. Na de eerste set, na een voorsprong, werd deze door te suf spel toch nog verloren met 25-18. Na deze stond er een ander Sparta op met een groot zelfvertrouwen, het begin van de tweede set was overweldigend met Els van Es aan de opslag, ze hadden spoedig een voorsprong van 10 punten en dit werd niet meer uit handen gegeven. Ze bleven de rest van de wedstrijd geconcentreerd spelen en het was Sparta dat het spel dicteerde. Hoewel De Kulck beslist niet slecht speelde en veel ballen op een goede manier wist te retoiuneren was het toch Sparta dat door inzet de laatste sets de baas was. Men kan de dames alleen aanrekenen dat zij in de eerste set nog niet helemaal wakker waren, anders was deze wedstrijd met 4-0 gewonnen! De wedstrijd werd goed geleid door scheids rechter Gerrit Passchier. Sparta kwam uit met: EUy Koopman, Els van Es, Diana Tanis, Marianne Slui, Nel Vis, Riet Verolme en Addy v. d. Broek. In februari zijn de volgende gevonden voor werpen bij het politiebureau in Sommelsdijk terechtgekomen. Goedereede: gsm Nokia, 2003044705. Sommelsdijk: Wieldop Opel 2003046544; geld: vijf Euro 2003047799. Middelhamis: Zegelboekje A.H. 2003065941; geld: vijf Euro 2003070503. Melissant: Aanhanger 2003074141. Ook zijn er diverse fietsen, bankbiljetten en sleutels gevonden. Deze kunnen worden bekeken in het Politieburo te Sommelsdijk tussen 10.00 en 17.00 uur. -28- Marieke fronst haar wenkbrauwen. Hieraan heeft ze eigenlijk nog niet gedacht, maar ze vermoedt dat er meer schuilt achter deze terloopse opmerking van de doktersvrouw. Misschien is ze hen liever zo snel mogelijk kwijt en ziet ze nu mogeüjkheden. "U kunt aan tafel." Rietje is onverwachts birmengeko- men en Marieke is bhj dat ze kan ontsnappen aan de blikken van mevrouw Ladage. Met een verzonnen smoes, dat ze Henkie moet verzorgen, loopt ze samen met Rietje naar de keuken, om daar een boterham te gaan eten. Lunchen samen met de doktersvrouw, daar moet ze even niet aan denken! Henkie eet brabbelend een boterham, maar zijn zus kan nauwelijks een hap door haar keel krijgen en opnieuw komen er tranen. Plotseling buigt Rietje zich over haar heen en geeft Marieke spontaan een zoen op haar wang. "Ik begrijp het allemaal wel hoor meid, soms wordt alles gewoon te veel." Ontroerd door Rietjes lieve woorden, slaat Marieke haar armen om het dienstmeisje. Eerst haar ouders, broertjes en zusjes, nu weer haar oom, nichtjes en neef jes, waarom toch.waarom?" Gelukkig kalmeert Marieke na een tijdje en als de meisjes uit school komen, heeft ze de sporen van haar tranen weggewassen. "Je raadt nooit wie ik op de markt ben tegengekomen, Elske!" zegt ze quasi vrolijk. Elske kijkt haar verbaasd aan, maar toch durft ze niet te raden. "Tante Bep?" vraagt haar zusje ongelovig. "Is het echt waar, heb je heus tante Bep uit Oosterland gezien?" "De heb haar zelfs gesproken, Elske en ze logeert hier in Rotterdam." "Is bij hen de polder ook volgelopen?" vraagt Elske bang. Marieke bijt op haar lippen. Wat moet ze nu zeggen tegen haar zusje? "Hun.eh.boerderij is ook onbe woonbaar geworden door het water", antwoordt ze ontwijkend. "Dus ze hebben ook geen huis meer?" concludeert Elske. "Kunnen we hen alsjeblieft snel op gaan zoeken, Marieke?" Marieke zucht. Ze legt haar zusje uit dat een bezoek nogal moeiUjk is, omdat haar tante met een aantal anderen verblijft op een gastadres. Elske kijkt teleurgesteld en Marieke heeft een hekel aan zichzelf omdat ze de waarheid niet kan en niet durft te vertellen. Na de ontmoeting met haar tante op de markt, zijn er iiuniddels een aantal weken voorbijgegaan. Haar broers hebben sinds hun laatste brief niets meer van zich laten horen, maar door het lezen van de krant blijft Marieke op de hoogte van de schoonmaakwerkzaam- heden in het rampgebied. Cor heeft nog helemaal niets geschreven en dat doet Marieke het meeste verdriet. Annechien vraagt iedere dag of er al post is en telkens moet Marieke ontken nend haar hoofd schudden. Als er maar niets met Cor is gebeurd, het werken in het rampgebied is zeker niet ongevaarlijk. Lange, eenzame dagen kruipen langzaam voorbij en als ze Rietje niet had om af en toe mee te praten, dan zou ze het niet uithouden in huis. Wanneer Marieke op een avond stilletjes op haar bed ligt te lezen, wordt er zacht op de deur van haar kamer tje geklopt. Denkend dat het Eliza is, die haar een nieuw boek komt brengen, zegt ze vriendehjk: "Kom maar binnen hoor." Dan schrikt Marieke zichtbaar en gaat snel rechtop zit ten. Johan sluit zachtjes de deur en nestelt zich op de rand van haar bed. "Sorry, dat ik zo binnen val, maar ik wil je eigenlijk iets vragen." Hij kijkt haar indringend aan en Marieke voelt hoe haar wangen beginnen te gloeien. Ongemakkelijk met Johan zo dichtbij haar, bijt ze zenuwachtig op haar lip, maar toch durft ze niet goed op te schuiven. "Nou vraag maar", brengt ze moeizaam uit, ondertus sen friemelend aan de bladzijden van haar boek. "Luister Marieke, een van mijn vrienden viert zijn ver jaardag morgenavond en iedereen die uitgenodigd is mag een introducé meebrengen. De vroeg me af of jij zin hebt om met mij mee te gaan?" Bmtaal kijkt hij haar recht in het gezicht en Marieke wordt nog roder dan ze al is. "Eh.ik weet niet of ik wel kan Johan", antwoordt ze bijna onhoorbaar, "eigenlijk heb ik geen geschikte kle ding voor een feestje en... ik denk dat jouw moeder ook niet goed vindt dat ik met jou mee ga." Johan tovert een joviale grijns op zijn gezicht en graait in zijn broekzak. Hij stopt haar triomfantelijk twee bankbiljetten toe en lacht om haar verbaasde gezicht. "Kijk, Üc wist dat je waarschijnlijk zoiets zou zeggen, dus het probleem van de juiste kleding heb je nu niet meer. Morgen ga jij naar een warenhuis en daar koop je iets leuks van dit geld. Over mijn moeder hoef jij je heus geen zorgen te maken, want die hoeft niet te weten dat ik met jou naar een feest ga. Morgenavond is er namelijk een hefdadigheidsbijeenkomst en ma is daar voorzitster van. Die vergaderingen duren vaak tot laat in de avond, dus maak je maar geen zorgen Marieke slaakt een diepe zucht. Johan heeft aan alles gedacht, maar toch voelt ze zich niet op haar gemak. Het is zo'n andere wereld waarin hij leeft, ze zal zeker bij zijn vrienden uit de toon vallen. Alsof hij haar gedachten raadt, fluistert hij: "En je hoeft niet bang te zijn dat ze je niet aardig vinden, want je bent de knapste en de leukste meid, die ik ken!" Spontaan zoent hij haar op haar wang, maar Marieke springt verschrikt overeind. "Wat is er?" vraagt Johan een beetje verontwaardigd, "vind je me dan niet aardig?" Marieke haalt haar schouders op, maar durft niets te zeggen. "Kom op Marieke, doe niet zo flauw en ga met me mee... je bent echt toe aan een uitje." Hij kijkt haar hierbij zo smekend aan, dat Marieke uiteindelijk toe geeft. Als Johan uit haar kamer verdwijnt, kijkt ze naar de verfrommelde bankbiljetten in haar hand. Is het wel verstandig om met hem mee te gaan? Wat zal mevrouw wel niet zeggen als ze er toevalhg ach terkomt. En Johan.Hij doet wel heel spontaan en vriendelijk, maar meent hij het ook wel echt? Marieke laat zich achterover vallen op haar bed. Ze sluit haar ogen en ineens ziet ze zichzelf weer in de klas zitten, bij meester De Boer. Tijdens de zangles had Piet van Yerseke haar stiekem een cadeautje gegeven voor haar twaalfde verjaardag. Blozend had ze het in haar schort gestopt en Piet had haar de hele les aangestaard. Op een bepaalde manier doet Johan haar denken aan Piet, met zijn donkere ogen en zijn open lach. Marieke draait zich op haar zij. Ze ziet het boerderijtje op Flakkee weer voor zich, moeder dmk in de weer met de was, vader met een kruiwagen vol hooi, op weg naar de stal. Ongemerkt vallen er tranen op haar kus sen. Ze gaat op haar rug liggen. Hoe kan ze naar een feest je gaan en plezier maken, na alles wat er met haar fami lie is gebeurd? (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 5