Oostflakkee heeft Pools gezelschap te gast In gezamenlijke aanpak ligt toekomst Goeree-Overflakkee' ■(/Minnaard Superpolïtiek vanuit het Trefpunt Wegafsluiting Haringviietsluizen Predikant beroepen Eilandelijke Woord&Daad avond Bejaardenmiddag CVB 2 ^2 /L chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden Rondleidingen Indrukken Vervolg Schoenadviezen voor wan delaars bij Sclioeniiandel Van der Bok-Mierop Byzantijnse kunst en ikonen Vogel verliest kneedhaak. Met wie??? Met Cor Besuyen Uw woning of bedrijfspand verkopen? Gedeputeerde Houtman over Gebiedsprogramma Zuid-Holland: Kaders stellen Karakter behouden Gezamenlijk aanpakken Toekomst eiland 'Samen warm lopen om samen warm te zitten' G.C. Kleingeld geïnstalleerd als nieuw PvdA-raadslid BEWDÊiifed^g^NJnaart 2003 ^!f/0DELBVJ^$^5e jaargang nr. 7187 He: Poolse gezelschap heeft bloemen gelegd bij met monument op de watersnoodbegraafplaats te Oude Tonge. Nadat zo'n tien jaar geleden via de stichting Flal^keese Hulpgoederen Polen de eerste contacten werden gelegd tussen de gemeente Oostflak- Itee en de Poolse gemeente Krasny- staw, zijn de wederzijdse betrekkin gen in stand gebleven en is daaruit een gemeentelijk partnerschap gegroeid. Een en ander heeft ertoe geleid dat van afgelopen woensdag t/m zondag een Poolse delegatie in Oude Tonge te gast was. Het gezel schap bestond uit loco-burgemees ter de heer Dariusz T\irzyniecki, de voorzitter van de gemeenteraad en voormalig hoofd van de vrijwillige brandweer de heer Bogdan Kalinec- ki, gemeenteraadslid en voorzitter van de gezondheidscommissie dr. Jacek Wydra en gemeentevoorlicht ster Renata Wiwiec. Een ingehuurde tolk van het Tolk- en vertaalcentrum te Rotterdam zorgde ervoor dat wederzijdse partijen deze dagen moeiteloos en ontspannen met elkaar konden converseren, al moest er ook wel eens in het Engels geïm proviseerd worden als er even geen tolk bij was... Tussen de aankomst van de Poolse gasten, woensdagavond in pension Lely te Oude Tonge, en hun vertrek daarvandaan, afgelo pen zondagmorgen, heeft de gemeente Oost flakkee het gezelschap verschillende dingen in de omgeving laten zien. Met name zaken die met water te maken hebben. Zo stonden diverse rondleidingen op het programma, onder andere bij Haringvhet Expo te Stel- lendam. Zuiveringschap Hollandse Eilanden en Waarden te Hellevoetsluis, het politiebu reau in Sommelsdijk en het Watersnoodmu seum in Ouwerkerk. Ze hebben ze een bezoek gebracht aan het in aanbouw zijnde windmolenpark Piet de Wit nabij Ooltgens- plaat, vrijdagmiddag hebben ze de officiële ingebruikneming bijgewoond van de nieuwe brandweerkazerne en tankautospuit van Ooltgensplaat en hebben ze 's avonds de opening bijgewoond van de expositie 'Gete kend' in het gemeentehuis te Oude Tonge, zaterdagmiddag hebben ze gewinkeld in Middelhamis en tussen de bedrijven door hebben ze op diverse locaties op het eiland... veel gegeten! Tenminste, dat vond de Poolse Renata. Ze 'kon het gewoon niet op'Namens de gemeente Oostflakkee wer den ze begeleid, afwisselend door biu'ge- meester Van Pelt en gemeentevoorUchtster Rianne Bogerman. Eén van de doelen van het partnerschap tus sen beide gemeenten is het uitwisselen van kennis en ervaring. Op brandweergebied is de feitelijke samenwerking begonnen. Toen tijdens onderlinge gesprekken bleek dat het in Krasnystaw wat dat betreft slecht gesteld was met het beschikbare materiaal, besloot Oostflakkee om de te vervangen brandweer voertuigen van Oude Tonge en Ooltgens plaat aan haar partnergemeente te schenken. Zo was drie jaar geleden de heer Bogdan Kalinecki hier ook aanwezig om het voor malige blusvoertuig van Oude Tonge in ont vangst te nemen. En nu die van Ooltgens plaat. De andere drie leden van het Poolse gezel schap waren hier nooit eerder geweest. Ze kenden Nederland alleen vanuit boeken, lite ratuur en via de media. Daarom zijn er tij dens zo'n eerste bezoek altijd wel dingen die bijzonder in het oog springen. "Het valt ons op dat alle plaatsen en dorpen hier heel goed verzorgd zijn. Overal zie je hier zaken die ervan getuigen dat Nederlandse mannen vlij tig zijn!" zei loco-burgemeester Dariusz Turzyniecki. Maar dat de cellen op het poli tiebureau niet gebruikt mogen worden omdat er geen daglicht naar binnen kan, daar konden ze maar weinig van begrijpen: "degenen die daar zitten, hebben toch straf...?!" Turzyniecki liet weten heel blij te zijn met de hulp die de Stichting Flakkeese Hulpgoe deren Polen 'zijn' land heeft verleend, als mede met het gemeentelijke partnerschap dat vier jaar geleden krachtens overeen komst werd aangegaan. "Hopelijk kan het worden voortgezet, bijvoorbeeld door Pool se burgers zelf in contact te brengen met de Nederlandse, vooral ook jongeren. Dit is heel belangrijk omdat Polen in de toekomst lid wordt van de Europese Unie. Ons land kan heel veel leren van Nederland. Onder andere over de wijze waarop gebruik wordt gemaakt van Europese fondsen". Anderzijds zei Turzyniecki dat Polen - waar de laatste jaren in positieve zin veel is veranderd - ook Nederlandse jongeren wel het een en ander te bieden heeft. "Het landschap is bij ons heel anders, onze stad bestaat maar liefst 610 jaar zodat Nederlandse jongeren bij ons ver zekerd kunnen zijn van interessante en edu catieve excursies. En waar Polen veel 'vuile' industrie kent, is juist in de omgeving van Krasnystaw het milieu bijzonder schoon gebleven. Ook op het gebied van sport en onderwijs, vooral middelbaar onderwijs, kan heel veel worden gedaan", zo lichtte Turzy niecki zijn ideeën over het gemeentelijke partnerschap toe. Tussen hem en burge meester Van Pelt zouden de afgelopen dagen al voorstellen in die richting zijn gedaan. Wat dat betreft lijkt het er dus op dat de samenwerking zeker zal worden bestendigd. Zaterdag 15 maart - tussen 10.00 en 16.00 uur - zal bij Schoenhandel Van der Bok- Mierop aan de Weststraat 10 te Ouddorp, de heer Charles Schalk van het sportmerk ASICS aanwezig zijn. Met behulp van loopband en camera zal hij schoenadvie zen geven voor wandelaars, hardlopers en andere sporters en daarbij uiteraard letten op de individuele loopstijl. Belangstellen den voor dit advies wordt aangeraden de oude schoenen mee te netnen omdat deze waardevolle informatie bevatten. Ook zal er deze dage een pedicure aanwezig zijn. Deze dag geeft de schoenhandel 15% kor ten op schoenen en kleding. Op dinsdag 1 april (geen grapje) zal door drs. Frank Swagemakers een lezing wor den verzorgd over het onderwerp Byzantijnse kunst en ikonen. Frank Swagemakers is een van de docenten die in het afgelopen seizoen een cursus voor de stichting heeft gegeven. Deze lezing zal gegeven worden in de Gereformeerde Kerk, Kon. Julianaweg hoek Langeweg in Middelhamis. De voordracht begint om 20.00 uur en duurt tot ongeveer 22.00 uur. De toegangsprijs bedraagt 7,50 euro en voor donateurs 6,50 euro. Dit bedrag kan bij aanvang worden voldaati. Koffie of thee is inbe grepen. MAKELAARDL Middelhamis B.V. Voor de koop of verkoop van uw woning Ooefinchemsestraat 32-34, 3241 AA Middelhamis Tel. (0187)482606 Vrijdagavond 14 maart zal het discussiepro gramma Superpolitiek van Radio Superstar rechtstreeks worden uitgezonden vanuit het Trefpunt in Stad aan 't Haringvliet. De uit zending zal plaatsvinden van 19.00 tot 21.00 uur. Alle politieke partijen zullen vertegen woordigd zijn. Een inspreekmicrofoon is aanwezig. Vragen over de gemeente Mid delhamis, met in het bijzonder Stad aan 't Haringvliet, kunnen worden gesteld. Spreekt u liever niet in de uitzending, dan kunt u uw vragen ook vooraf stellen. Tel. 0187- 651208, fax 0187-482064 of info@radiosu- perstar.nlWilt u alleen maar luisteren, ook dan bent u van harte welkom in het Trefpunt. Radio Superstar is te beluisteren op 105.9 (kabel gem. Middelhamis) en 107.3 FM (vrije ether) Met een flinke plof belandde er vorige week iets hards op de tuintafel van de familie Knöps in Nieuwe Tonge. Dat bleek een brood(!) te zijn, maar wél een die nogal stug uitgevallen was... Een misbaksel, zo zou je denken. Maar wat was nu het geval? De kneedhaak van de broodbakmachine zat er nog in! En dat was óf een te zwaar vrachtje voor de vogel, óf het dier begreep bij nader inzien wel dat zijn buit minder smakelijk zou zijn dan 'ie aanvankelijk dacht en liet 'ie 't maar voor wat het was. In ieder geval was nu de familie Knöps er goed mee. Maar die begreep wel dat nu ergens in Nieuws Tonge een huishouden met een broodbakmachine zónder kneedhaak moet zitten. De gedupeerde kan zich déar dan ook melden: fam. P.D. Knöps, Burg. Sterkplein 10, Nieuwe Tonge, tel.: (0187) 651525. Cor Besuyen is één van de bestuursleden van de regionale Afdeling Goeree-Overflakkee en de Hoeksche Waard van Alzheimer Nederland. Dementie kan iedereen overko men. Het is dan belangrijk te weten dat er in de nabije omgeving een steunpunt is waar je terecht kan met je vragen. Goede voorhch- ting is ook belangrijk en dat kan deze afde ling ook geven. Ook wil de afdeling thema bijeenkomsten organiseren en lezingen geven om meer bekendheid te geven aan dementie. Wilt u meer weten? Luister dan naar woensdag 12 maart naar het program ma 'Met Wie???' op Radio Flakkee tussen 18.00 en 19.00 uur. Makelaarskantoor Tamboer beëdigd makclaar/taxaleur. lid NVM 0187-476.'S.'i.5 De minister van Verkeer en Water staat brengt het volgende ter kennis aan belanghebbende. In verband met het uitvoeren van reparaties aan het begonnen wegdek op de hoofdrij baan van de Haringviietsluizen dient rijks weg 57 vanaf km 19.0 (afslag Stellendam Havens) tot en met km 14.3 (kruising Helle voetsluis) in de rijrichting Hellevoetsluis te worden afgesloten voor alle verkeer. Deze reparaties vinden plaats gedurende de periode in week 11 van donderdag 13 maart 2003 tot en met vrijdag 14 maart 2003 en in week 12 op maandag 17 maart 2(X)3 van 09.00 tot 15.00 uur of zoveel korter als mogelijk of zoveel langer dan noodzakelijk. Bijzonderheden: Het verkeer zal via omleidingsroute nr. 15 (afslag Stellendam Havens, Meester Snijder weg, Zuiderdiepstraatweg, via de parallel weg van de HaringvUetsluizen, Haringvliet- weg, N497 en toerit N57) omgeleid worden. Deze omleiding wordt ter plaatse aangege ven. Tijdens deze omleiding zal de parallelweg voor het langzaam verkeer richting Stellen dam geheel zijn afgesloten. Contactpersoon met betrekking tot deze afsluiting is: Dienstkring Zuid-HoUandse Eilanden Groene Kruisweg 401, 3160 AE Rhoon Rayon Hellevoetsluis de heer J. van den Doel, tel. (0181) 313288. Als het aan gedeputeerde ir. M. Hout man van de provincie Zuid-Holland ligt, regelen gemeenten veel zaken in hun bestuursgebied zelf, samen met de medebetrokkenen. Bovendien moeten gemeenten niet slechts op zichzelf gericht zijn, maar evenzeer op de andere gemeenten die deel uitma ken van de regio, zo vindt hij. Er zijn namelijk heel veel zaken die gezamen lijk gedaan zouden kunnen of moeten worden. Krachtenbundeling leidt immers tot een grotere slagvaardig heid en doelmatigheid, of tot bespa ring van kosten. En als op die manier gemeenten er zelf voor zorgen dat de zaken in de regio prima verlopen, voorkomen ze daarmee dat anderen - zoals de provincie - voor het gebied gaan bepalen wat wel en niet goed is. Dit geeft tevens aan hoe belangrijk het is dat gemeenten adequaat met elkaar samen (gaan) werken. Maar op welk terrein kunnen gemeenten nu zélf hun boontjes doppen en welke bevoegdhe den zijn aan de provincie voorbehou den? Rol provincie Een andere vraag die hier alles mee te maken heeft en die de afgelopen weken - in de aan loop naar de provinciale verkiezingen, die vandaag worden gehouden - ook regelmatig geklonken heeft, is: 'wat dóet de provincie nu eigenlijk?' Is dat alleen maar: aangeven wat op het terrein van ruimtelijke ontwikke ling bij gemeenten wel of niet mag? Of is er meer? Voor het antwoord op die vraag komen we weer terecht bij wat gedeputeerde Houtman hiervan vindt: "er zijn veel zaken die gemeenten zelf kunnen regelen. Maar als dat op de één of andere manier niet zo van de grond komt - zoals met name het zelf ont wikkelen van visie en beleid door gemeen ten - dan is de provincie er om de draad op te pakken, te ondersteunen, te begeleiden of bij te sturen. De burger ziet dat niet altijd zo duidelijk, want het is veelal toch de gemeen te die de uiteindelijke uitvoering van het beleid verricht". Maar, nog stééds blijft de vraag: wét is nu het pakkie aan van de gemeente en wat van de provincie? Met betrekking tot onder meer Goeree-Overflakkee is hierop het antwoord vervat in het Gebiedsprogramma Zuid-Hol land Zuid, dat onlangs definitief werd vast gesteld, In Dordrecht hadden we hierover een gesprekje met gedeputeerde Houtman. "Om voor onszelf helder te hebben" zo legt hij uit, "op welk terrein de provincie bemoeienis moet hebben met de diverse (sub)regio's in haar gebied, hebben we eerst een bepaalde visie ontwikkeld: 'wat willen we nu precies met déze of die omge ving?' En van daaruit zijn we - kaderstel lend - verder gaan denken op welke terrei nen de provincie iets kan betekenen of ondersteuning kan bieden. Bijvoorbeeld op organisatorisch gebied, in financieel opzicht, door het verstrekken van de nodige deskundigheid of door het beschikbaar stel len van ambtenaren". Zo is een aantal beleidsterreinen vastgesteld waarin de pro vincie een rol te vervullen heeft, die Hout man 'speerpunten' noemt in het Gebieds programma. Toegespitst op Goeree-Over flakkee noemt hij in dit verband de ontwikkeling van Recreatie/Toerisme, Gedeputeerde Houtman ^behoud van het streekeigene is voor mij de rode draad die door alle plannen heen moet blijven lopen. mede in relatie tot Landbouw, Natuur, Water(beheer) en Economie. "Hard nodig" noemt de gedeputeerde het Gebiedsprogramma en verwijst daarbij naar de recreatie, "Op Goeree-Overflakkee staat nu een stop op de uitbreiding van campings. Tien jaar geleden was namelijk besloten dat het eiland hierin aan het maximum zat dat het kon hebben. In de tussentijd echter heb ben de ontwikkelingen niet stilgestaan en breekt er een moment aan dat je de moge lijkheden opnieuw moet bekijken". Met name dient zich de vraag aan hóeveel extra kampeerplaatsen je waar het beste kunt reahseren, "maar wél met behoud van het karakter van het eiland: rust, ruimte en natuur", voegt Houtman daar onmiddellijk aan toe. "Landbouw moet zich daarom te allen tijde goed kunnen blijven ontwikkelen. Het eiland heeft een eigen karakter en daar moeten we heel zuinig op zijn. Verder ont wikkelen is nodig, maar 'behoud van het streekeigene' is voor mij de rode draad die door alle plannen heen moet blijven lopen!" Eén van de belangrijkste boodschappen die gedeputeerde Houtman door laat klinken in zijn toelichting op het Gebiedsprogramma, is het belang van gezamenlijk de dingen aan te pakken. Dit geldt zowel voor de gemeen ten op het eiland - "zoals een gezamenlijke aanpak van de bedrijventerreinen; dat komt ten goede aan héél het eigen gebied - als voor andere betrokken partijen. Wat dit laatste betreft denkt hij aan de ont wikkeling van natte natuur op de noordrand van Goeree-Overflakkee. "Als je als betrok ken partij weet dat dit beleid er nu eenmaal ligt, ga dan mét elkaar om de tafel, opdat gezamenlijk - met behartiging van aller belangen - de uitvoering van het beleid tot stand komt. Door gezamenlijk overleg ga je alles in breder verband zien dan alleen het eigen straatje en krijg je begrip voor elkaar. Maar ben je d'r niet bij, dan heb je ook geen inbreng". Als goed voorbeeld van hoe zoiets op het eiland al eerder succesvol verlopen is, wordt de Gebiedsgerichte Aanpak op de Kop van Goeree nog maar eens genoemd. "Zo'n wij ze van aanpak willen we ook op de rest van het eiland. Immers, alle plannenmakerijen en ontwikkehngen hebben verband met elkaar en grijpen op elkaar in. Daarom moet alles goed inpassen in het brede verband waarin het staat. In de praktijk blijkt hierin de provincie nogal eens een rol te moeten vervullen, maar we verwachten dan wél dat de regio zelf óók meewerkt". Het Gebiedsprogramma ziet echter niet alleen op de aanpak en inrichting van het landschap, maar ook op de sociale kant van het leven: vrijwilligerswerk, voorzieningen voor ouderen (in verband met toenemende vergrijzing), het creëren van stageplekken bij het bedrijfsleven ten behoeve van het middelbaar onderwijs (ruim 40% van de leerlingen verlaat dit onderwijs zonder diploma), drugsproblematiek, overlast door jeugd, enz. "Van belang is het om helder te hebben wat je preventief kunt doen, dus om problemen te voorkómen. En ook daarin heeft de provincie een taak, zoals gemeente besturen bewust maken van de noodzaak om bepaalde problemen te bestrijden", zegt Houtman. En vooral.om dat met elkaar te doen. "Als Goeree-Overflakkee zélf zijn verantwoordelijkheid neemt en de dingen gezamenlijk oppakt, zowel bestuurlijk als ambtelijk, dan ligt daarin de toekomst van het eiland!" Zoals beloofd zouden we u op de hoogte houden van onze actie voor de nieuwe ker- verwarming. Het was afgelopen zaterdag een groot succes, we waren al heel snel uit verkocht. Hierop hadden we niet durven hopen. Als we niet bij u aan de deur zijn geweest en u had op ons gerekend, onze excuses. Een volgende keer hopen we het beter te doen. En al degenen die aan deze actie hebben meegeholpen, van de jongste tot de oudste, heel hartelijk dank. Onze the- mometer heeft na deze actie de volgende stand bereikt 6.311,99. We zijn er nog niet helemaal, we komen vast nog wel met een volgende actie: Bij dezen geven we ook ons banknummer door: 36.13.20.833 t.n.v. vrou wenvereniging. Mocht u voor de actie kerk- kachel een gift willen geven, we bedanken u er alvast hartelijk voor! Het comité Door de Gereformeerde Gemeente in Mehs- sant is een beroep uitgebracht op ds. M. Mondria van Waardenburg. Aan het begin van de donderdag avond gehouden raadsvergadering werd stilgestaan bij het overlijden van raadslid L. Jordaan. Waarnemend raadsvoorzitter W.L.C. Natte- kaas wees op de lege plek, die de heer Jord aan, achteriaat in de gemeenteraad. Hij her innerde aan de bijzondere inbreng van Jord aan en bijzondere betrokkenheid bij het raadswerk waar ook zijn hart lag. "We zul len hem node missen", aldus Nattekaas. Na deze woorden werd door de aanwezigen één minuut stilte in acht genomen waarin Jord aan werd herdacht. Ook hier bleek weer dat het leven doorgaat; Nadat de geloofsbrieven waren onderzocht en de gelofte afgelegd werd de heer G.C. Kleingeld benoemd in de plaats van Jordaan. Kleingeld is al korte tijd raadslid geweest in Middelhamis. De heer Nattekaas stelde vast dat Kleingeld ervaring meebrengt en herin nerde aan het feit dat zijn debatteren respect afdwingt. Met medewerking van de christelijke Basis scholen van Goeree-Overflakkee wordt op zaterdag 15 maart a.s. een zangavond gehou den in de Ned. Herv. Kerk te Stellendam, dit ten bate van het trainingscentrum voor vak onderwijs op de Filippijnen. Aanvang 19.30 uur. Ook werken deze avond mee: ds. W.L. Smelt, mevr. Rina Molenaar, het koor 'Soli Deo Gloria', dirigent W.Chr. Meyboom, organisten Arjan de Vos en Henk Terbrugge, trompettist Gerard Wolfert en dwarsfluitist Tony Klaasse. De CVB afdeling Middelhamis-Sommels- dijk, nodigt u uit op dinsdag 18 maart om 14.30 uur in De Hoeksteen. De spreker voor deze middag is ds. J.M.J. Kieviet van Rot terdam-Kralingen, met als onderwerp "En brengen waarheen gij niet wilt" (Joh. 21:18). De organisatie hoopt op een gezegende mid dag. Voor vervoer bellen: Taxi op maat. i V

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 1