Brandweercommandant heeft 'GRIP' op de situatie MeirsiMÉiisial, CflMer-hreai. Op zoek naar uw Flakkeese voorouders?! mm m mm-M^iimmmi m mmw: Advertentiën VERKOOPING* Kandidaat-statenlid Den Hollander wil Goeree-Overflakkee duidelijk op de provinciale kaart zetten Collecte Nationaal Fonds Kinderhulp EIIAUDBf-tllEUWS HUISKNECHT HOOFDKNECHT NETTE DIENSTBODE. EEN ARBEIDER MEIDHüiSHOUDSTER Samenballing muziekschool- uitvoeringen in maart en april 2003 De Stichting Muziekschool G-O werd opgericht in 1988 en het resultaat is tot op vandaag een groeiende en immer actieve muziekschool. Een muziekschool die als uitgangspunt heeft, dat naast de reguliere lessen ook het meespelen in allerlei uitvoeringen een essentieel onderdeel van het muziekonderwijs is. Daartoe worden in het schooljaar 2002/2003 alles bij elkaar veertien 'leerlingen-concerten' georganiseerd. 90 jaar geleden 21 Februari tot 7 Maart 1913 Antirevolutionair IN HOC SIGNO VINCES Orgaan Plaatselijk jKieuws. Gevraagd tegen 1 Maart a.s. een bekwame 6662 bij JACOB ZKEDIJK, Nieuwe Tonge. Gevraagd tegen 1 Maart a.s. een bij JA.N MUS Jb^q Den Bommel. Landbouwer 6664 Gevraagd tegen Mei in een net gezin te Nijmegen een flinke Inlichtingen te bekomen Prov. Geref. Weeshuis Middelhamis. 6676 Tegen 1 Maart a.s. gevraagd een TWEEDE Of DERDE BOÜWMECHT tegen hoog loon bij W. van DIS Landbouwer onder Middelhamis. 6677 Gevraagd tegen 1 Maart die met paarden om kan gaan. Adres Wed. W. Wittekoek Oude Tonge. 6681 Gevraagd met 1 Mei een 6678 tusschen de 25 en 40 jaar klein ge zin. Brieven franco aan dhr. L KO NIJNENDIJ il Zinkweg Oud-Beièrland Te Zoop aangeboden een slechts 3 jaar gebruikt. 6741 Adres A. BRINKMAN, 'stellendam. TER OVERNAME AANGEBODEN Te lieziclitip y0öRSTBAAT2UeDMai. van 17 zware Paarden, waarvan 7 veulendragend, 25 stuks vee, waarvan 18 kalf ragend, 5 loopvarkens, Rijtui gen, DorscbcQ^chine enLandbouwge reedschappen op 6742 i^rijdag 7 Jiaart 19i3, 's voormiddags 10 uur, te Melissant aan den Portuinweg, ten verzoeke van den heer S. J. DEN BAARS, op de hofstede «Welgelege», ten overstaan van Notaris VAN DER SLUYS te Dirksland. Breeder bij biljetten om schreven^^ Poslerijeo. Visscherij. Burgerlijken Sland. Publikatie van de Vereniging Streekmuseum, Kerkstraat, Sommelsdijk E.BL Positie Goeree-Overflakkee wordt vaak onderbelicht Gemeenten moeten steviger gaan samenwerken Na de verkiezingen voor de Provincia le Staten op 11 maart zal, zoals het er naar uit ziet, de heer L.X. den Hollan der uit Ouddorp plaatsnemen in de Statenfractie van de VVD van de Pro vincie Zuid-Holland. Eén periode Kustvisserij Ontbreken van aandacht Gemeentelijke samenvoeging Rijdende trein Sportvisboot binnen gebracht door 'Prinses Margriet' FLODDERTJE: goed tweedehands goed voor u en het goede doel Vorig jaar vierde het Genealogisch Centrum Goeree-Overflakkee zijn tienjarig bestaan met een 'genealogi sche dag' in Dirksland. Op iets kleine re schaal wordt ook dit jaar een dag georganiseerd voor een ieder die zich bezig houdt met zijn of haar Flakkee se voorouders. In het zaaltje van Soci aal-cultureel Werk Oostflakkee aan de Bernhardstraat 27 te Oude-Tonge kunnen op 8 maart a.s. stamboomon derzoekers en andere geïnteresseer den langskomen. PAGINA 6 VRUDAG 7 MAART 2003 Hoewel het oude kerkgebouw van de Gereformeerde Gemeente in Dirks- land al geruime tijd niet meer in gebruik is, bleek dit afgelopen dins dag nog een nuttige functie te kunnen hebben. Door de drie brandweerploe gen van de gemeente Dirksland werd een grote oefening gehouden. Omstreeks 18.45 uur werd er een uitslaan de brand gemeld aan de Geldersedijk 1 te Dirksland. In het gebouw, waar normaal gesproken niemand meer aanwezig is, ble ken zich verschillende jeugdige personen te bevinden. De brand ontstond in de con sistorie en was via het dak overgeslagen naar het kerkgebouw. De alarmcentrale riep gelijk de ploegen van Dirksland en Herkingen op, terwijl de commandant Bestman hier direct grote brand van maak te, zodat ook de Melissantse ploeg werd Mê&éMÉMÊmMMë^::: gealarmeerd. Kort na aankomst werd GRIP 1 gemeld (GRoot Incidenten Procedure). Aan de brandweerploegen was als eerste de taak om de slachtoffers uit het gebouw te bevrijden en de brand onder controle te krijgen. Tijdens een verkenning van het gebouw kwam de bevelvoerder van Dirks land lelijk ten val over de nog aanwezige verwarmingsbuizen en moest de noodop roep in werking stellen, waarop hij door collega's werd bevrijd. De bevelvoerder van Melissant nam zijn taken over. Tijdens een tussenevaluatie van de oefen leiding werd geconcludeerd dat dhr. Best man 'letterlijk en figuurlijk GRIP op de situatie' had. De slachtoffers werden bevrijd, de brand werd geblust en ook op de noodoproep (wat een specifiek onderdeel van de oefening was) werd goed gere ageerd. Op zaterdag 15 maart kunt u zelfs naar twee uitvoeringen: Om 15.30 uur is er in de "Notenkraker" (Jul. Van Stolberglaan te Mid- deUiamis), het gebouw van fanfareorkest "Sempre Crescendo", een optreden van de harmonie/fanfare-leerlingen. Sinds een aantal jaren verzorgt de muziekschool deze lessen voor de orkesten "ApoUo" en "Sempre Cres cendo"; een samenwerking die uitstekend verloopt en waarvan u dan het klinkend resul taat kunt beluisteren in een optreden waaraan ongeveer dertig leerlingen meewerken. Om 20.00 uur is er in de Exoduskerk (Dorps weg te Sommelsdijk) een uitvoering van de gevorderde blokfluitisten van de muziek school. In deze prachtig klinkende ruimte verzorgen jaarlijks deze "musici in de dop" een bijkans professioneel concert. Samen met een klavecimbel als begeleidingsinstru ment klinkt veel 17e en 18e eeuwse muziek, maar ook eigentijdse klanken worden zeker niet geschuwd. Van harte aanbevolen! De volgende uitvoeringen zijn in het Diek- huus (Beneden Zandpad te Middelhamis) en beginnen om 19.30 uur: Vrijdag 21 maart Blokfluit, Saxofoon en Slagwerk, vrijdag 4 april Algemene Muzika le Vorming en diverse instrumenten (19.00 uur) en vrijdag 11 april Keyboard. Voor alle uitvoeringen geldt dat de toegang gratis is en dat iedereen meer dan welkom is. Dat hierbij ook gedacht wordt aan de kinde ren of volwassenen die overwegen om in het nieuwe schooljaar met muziekles te begin nen zal duidelijk zijn. Soinmelsdyk. Het Tervangeo van on geveer 60 M, houten beschoeiïiig door een steenen muur öp houten füadeeting aan de kaai is gegund aan Gebr, Le Comte, alhier, In den nacht van Zondag op Maan dag geraakte 'aan het Sas le Dirksland onder deze gemeente een schip geladen melf hooi en stroo in brand. De schipper was afwezig, Een jongen die alleen aan boord waa, werd juist intijds gered. Schip en la ding is geheel ferloren. De Molorbrandspuit van Dirksland heeft bij het onheil goede diensten bewezen aan de omliggende, gebouwen, Ouddorp. De muziekvereeniging »Ho- sannac, directeur de heer M, Boelaars, hoopt D. V. Donderdagavond 27 dezer, in de openbare school alhier eene uitvoe ring le geven, Het schaatsenrijden op de duinpiassen valt '3 middags nog niet mee. Velen komen dan ook onvergenoegd weer terug. Tengevolge van het zachte winterweer der voorgaande weken stond bij den onderwijzer P. H.'de postelein feeds op den kouden grond er welig bij, Goedereede. Onze vroegere dorpsge noot den heer F. den Eerzamen Fzn,, is gepaatst op de voordracht als hoOfd der school te Charlois, gemeente Rotterdam, Met de garnalenvangst gaat het dezen winter alhier naar wensch, beter dan te Ouddorp, Omdat aldaar weinig is te vangen zijner een -viertal vaartuigen van daar naar hier gekomen om in het Goereesche Gat hun geluk te beproeven. Stellendam. De bevolking onzer ge meente is in 1912 met 35 perionen ver meerderd en bedraagt nu i'n'j zielen. Donderdag 6 Fbr. a.s. hoopt de zangver, >Excelsior< directeur de heer M. Touw, een uitvoering te geven te Ouddorp^ Den Bommel. Bevolking op i Jan. 1912 M. Vr. totaal. 830 825 1655, ■Vermeer- J Ingekomen :5e 68 118, dering. 1 Geboren; 2834 62. 908 859— 1835. Vermin-prtrokken: 65 - 68 - ,33. dering .1^ 843 - «59 - «7°», I Overleden 12 9 21 831 850— 1681. Totale vermeerdering van het zielenlal in 1912 I en 25 is 26, OPEiVB^RE VRIJWILLIGE STAD AAN 'T HARINGVLIET. Aan het hulppost- en teleJoonkantoor zijn de vorige maand' behandeld 56 telegr. 117 gesprekken en 5 telefoonoproepingen, OUDDORP. In de loop van de maand Jan. zijn hier aan het hulptelegraatkantoor 193 telegram men en 155 telefoongesprekken verwisseld. MIDDELHARNIS, De vischsloep Theodora Emmerentia st. M. Taaie welke zonder vangst te IJmuiden is binnengekomen, is in de Kaai gearriveerd omredenook weer eenige matrozen het ■werk hebben neder gelegd. MIDDELHARNIS, Geboren: Petrus Martinus z. v. J. Kern en J, C. van der Swaluw, Jan z. van J. de Koning en M. Wijnhofl, Anthonie Adri- 3J1US z. van L. Bart Zweeres en J.Kabos. Overleden: Mozes Boelaars 10 m. Anna van Gelder 8 m. Jacob Noordijk 58 j. we duwnaar van Francina Spee. NIEUWE TONGE. Geboren: Thomas z. van D. Melissant en A. van Vliet. Neeltje Catharina d. van A. Groen en T. Kievit. Gehuwd: Leendert van der Groef 24 j en Pieternella van den Tol 21 j. Overleden: Cornelia de Gast 19]. Jacot Timmer 69 j. weduwnaar v. A. Loggeman MELISSANT. Geboren; Jan Cornelis z. van C. Oor beek en M. van Oudenaren. Ondertrouwd: Jan Matthijs Hendriks; 21 j. en Maatje Magdalena Duivelaar 23 j De heer L.X. den Hollander op het kantoor van 'De Klepperstee' in Ouddorp. Toen de vraag tot hem kwam of hij beschik baar was voor een verkiesbare plaats op de lijst voor de VVD was zijn eerste reactie terughoudend. Maar bij nader inzien zag hij toch de kans liggen, om 'als geboren en getogen' inwoner van Goeree-Overflakkee, ook deze regio op de provinciale kaart te houden; dit ook met het oog op het aan staande vertrek van SGP-er K. van de Kette rij uit de Provinciale Staten. Den Hollander benadrukt dat het zeker nodig is dat Goeree-Overflakkee vertegen woordigd blijft op het Provinciehuis en daar bleek het in het verleden nogal eens aan te schorten. Als voorbeeld noemt Den Hollan der de Hoeksche Waard: "Die regio is al geruime tijd met meerdere personen verte genwoordigd geweest in de Staten en dan moet er toch ook plaats zijn voor Goeree- Overflakkee?". De Ouddorpse recreatieondememer is voor nemens om maar één periode het statenlid- maatschap te vervullen; "dan mag iemand anders het stokje weer overnemen", aldus Den Hollander. Wel verzekert hij dat hij in die periode de belangen van Goeree-Over flakkee goed zal proberen te behartigen. Den Hollander heeft een grote bestuurlijke ervaring die hem zeker van pas zal komen in zijn functioneren als Statenlid. In de recre atieve sector bekleedde hij verschillende functies, zo was hij oprichter en voorzitter van de Vereniging van Recreatieondeme- mers (VEERO), voorzitter van de VVV Ouddorp en ook in de provinciale WV heeft hij verschillende bestuursfuncties bekleed. Daarnaast is hij ook actief geweest als vice voorzitter van de Kamer van Koop handel Zuidholland Zuid. Voegen we daar nog bij dat hij voorzitter is van onder andere de Raad van Bestuur van de UFA, de Visse rijvereniging Kop van Goeree en van de 'Biesheuvelgroep' van de Nederlandse Vis sersbond dan kunnen we spreken van een zeer ervaren persoon die aanschuift bij de VVD-fractie in de Provinciale Staten. Den Hollander verwacht dat de door hem opgedane ervaring zeker van pas zal komen in de op hem wachtende functie. Als voor beeld waarbij hij zijn kennis en ervaring kan aanwenden noemt hij de kustvisserij. "Er staan projecten op stapel zoals de aanleg van de Tweede Maasvlakte, het Zeereservaat en de kustversterking. Er moet dan zand gewonnen worden en de zeebodem wordt ernstig verstoord. Er wordt viswater onttrok ken en de kustvisserij gaat hierdoor grote schade lijden. Ik kan me voorstellen dat de provincie - samen met de gemeenten - dan de aandacht bij het Rijk gaat vragen voor de gevolgen van die werkzaamheden voor de visserij. Want in Scheveningen en Stellen- dam leven misschien wel tweeduizend gezinnen direct of indirect van de visserij", aldus Den Hollander. Het kandidaat-statenlid heeft wel eens de indruk dat de belangen van de visserij onder sneeuwen in het provinciaal bestuur en daar om zal hij er zeker voor zorgen dat de stem van de visserij straks nog beter in Den Haag zal worden gehoord, aldus een zelfverzeker de Den Hollander, "want de visserij is toch een beetje een wat onderbedeeld kindje geweest bij de provincie,". Hij vindt dat er zeker op dit gebied nieuw leven in moet worden geblazen. Ook voor de recreatie ziet hij nog wel pun ten waar mee hij in het 'Haagse' aan de slag kan gaan. Uit eigen ervaringen maakt hij de Gebiedsgerichte aanpak mee, waarbij de provincie een bepaald gebied, in dit geval de 'Kop van Goeree', aanwijst waar dan - met subsidie - moet gewerkt worden aan ver schillende projecten waarbij zowel land bouw, recreatie en natuur aan kwaliteit moe ten winnen. Volgens Den Hollander is dit project op de 'Kop van Goeree' goed geslaagd. Wel heeft hij zijn zorgen over het feit dat in het kader van die Gebiedsgerichte aanpak de provincie grotere gebieden aan wil wijzen. Hij vreest dat dan de specifieke problemen voor een bepaald gebied op de achtergrond geschoven gaan worden. Zoals al gezegd wil Den Hollander er aan meewerken dat Goeree-Overflakkee de aan dacht van de provincie blijft houden. Hij constateert dat het wel eens aan die aandacht ontbreekt; in het verkiezingsprogramma van zijn partij zelfs ontbreekt bij de opsomming van Zuid-Hollandse badplaatsen Ouddorp in het geheel. Hierover is Den Hollander niet te spreken: "Ze gaan er aan voorbij dat bij er bij ons 28 procent van de totale toeristische overnachtingen in Zuid-Holland plaatsvindt. Toen ik dit de opstellers kenbaar maakte kon dit niet meer veranderd worden!" Hij vreest dat het bij andere partijen in de staten niet beter gesteld is met de bekendheid van Goe ree-Overflakkee. Op de vraag hoe de VVD staat tegenover gemeentelijke samenvoeging op Goeree- Overflakkee antwoordt het aankomend Sta- tenhd dat gemeentelijke samenvoeging nooit van bovenaf moet worden opgelegd. Zijn fractie pleit ervoor dat samenwerking altijd vanaf de basis moet komen. Den Hol lander adviseert de gemeenten wel om voor een fundamentele discussie met elkaar rond de tafel te gaan zitten. "Men zal dan bijvoor beeld moeten discussiëren over hoe Goeree- Overflakkee er in 2025 uit zal moeten zien. En als de vier gemeenten dan met een helde re visie en goede plannen komen, moet de Provincie van goeden huize komen om dit tegen te houden", volgens Den Hollander. Er zullen volgens de VVD'er wel stevige discussies moeten worden gevoerd over hoe men bijvoorbeeld de beschikbare ruimte gaat invullen. Hij pleit er voor om wel met realistische plannen te komen en dan zal er zeker wel eens 'nee' gezegd moeten worden tegen bepaalde stokpaardjes die de gemeen ten soms berijden. En om die samenwerking tussen de gemeen ten te bevorderen pleit Den Hollander ervoor dat er door de vier gemeenten één steden bouwkundige/planoloog en één landschaps architect in dienst wordt genomen. Ook bij de tussentijdse toetsing van het Streekplan zullen volgens Den Hollander straks de eilandelijke gemeenten met één visie moeten zien te komen. "Maar deze ontwikkeling moet wel van onderaf komenwaarschuwt Den Hollander. Voor de provincie ziet hij alleen maar een stimulerende taak voor wat betreft de samenvoeging. "Daar moet het bij blijven want de provincie moet niet op de stoel van de gemeente gaan zitten". Het toekomstig statenlid is reali;tisch genoeg om te erkennen dat hij "in een rij dende trein stapt", en daardoor ook in aaira- king komt met problematiek die weinig net zijn geboortegrond te maken heeft. Maar a\s het aan hem ligt zullen de zaken die Goeree- Overflakkee betreffen niet naar achter wor den geschoven, want het mooie gebied ligt hem na aan het hart! Gezocht consulenten m/v uit Den Bommel /Goedereede/Melissant en of Stad a/h Haringvliet om de collecte voor Nationaal Fonds Kinderhulp te organiseren 21 t/m 26 april). Enthousiaste mensen kunnen contact opne men met Stichting CHRIS jeugdtelefoon, tel. 078-631.55.72 of mevr. G. van Straalen, tel. 0I87-63I738. Dinsdag 4 maart bevond de sportvisboot DM 63 zich op ongeveer 3 mijl van het licht- schip Goeree toen er problemen ontstonden met de brandstof Door de twee uit Huizen afkomstige opvarenden werd via de kust- wachtpost Ouddorp de hulp ingeroepen van de Stellendamse reddingboot "Prinses Mar griet". De bemanning werd even na tien uur opgepiept, voer twintig over tien de haven uit en bereikte de DM 63 om 10.45 uur. Het bootje werd op sleeptouw genomen en naar de haven van Stellendam gebracht, waar het even voor twaalf uur werd afgeleverd bij de schutsluis. In het tweedehands winkeltje Floddertje hangt weer volop zomerkinderkleding. Er kan nog (merk)kinderkleding worden inge leverd t/m 17 april a.s.,de kleding moet schoon, heel, modieus en gestreken zijn. Verder zoekt Floddertje; fietsstoeltjes, auto stoeltjes, kinderstoelen, campingbedjes, wipstoeltjes, enz. De winkel werkt op basis van 50 -50 en schenkt jaarlijks ruim 900.= aan goede kinderdoelen. Kom kijken op de Noordzijdsedreef 10 te Ooltgensplaat Geopend: dinsdag en donder dagmorgen en woensdagmiddag. Zie voor meer informatie op: www.floddertje.org of bel tel: 631738. Cor Haineeteman van het Feijne bij liet archief van het genealogisch centrum. Het Genealogisch Centrum presenteert daar een deel van zijn eigen verzameling: kopieën en bewerkingen van de doop-, trouw- en begraafboeken van de Flakkeese dorpen, mappen met uitgeknipte famihebe- richten, familiedrukwerk en boeken van en over families van het eiland. Nog niet zo bekend is dat het Centrum ook kopieën heeft van de bevolkingsregisters uit de periode 1850-1860. De registers van de voormalige gemeentes Oude-Tonge, Den Bommel, Ooltgensplaat en Dirksland waren al enige tijd in te zien; onlangs is de collectie aangevuld met die van Sommelsdijk, Mid delhamis en Stellendam. Voor deze registers geldt dat ze aanwezig zijn op microfiche, maar met behulp van een leesapparaat, en de toelichting van de medewerkers, zijn ze voor iedereen goed te raadplegen. Het Genealogisch Centrum nodigt genealo- gen uit om eigen materiaal mee te nemen, zodat deze dag ook een gelegenheid zal zijn om met collega-onderzoekers gegevens uit te wisselen. Mocht u overwegen uw gegevens met de computer te gaan verwerken, dan kunt u een demonstratie krijgen van het programma Pro-Gen. Iemand van de gebruikersgroep Pro-Gen zal u de mogelijkheden van een 'digitale stamboom' laten zien. U kunt in de zaai terecht op 8 maart 2003, van 10 uur 's ochtends tot 4 uur 's middags. Ter bestrijding van de onkosten wordt een bijdrage gevraagd van 3 per persoon 2 voor donateurs van het Genealogisch Cen trum).

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 6