Gemeente Dirksland omantische kaarten Leerlingen concerteren tijdens muzielcexamen VERWOESTEND WATER PvdA Bomen die maat houden: vorm- en leibomen EIIIUnDEn-IIIEUWS De wekelijkse rubriek waarin beurtelings de eilandelijke gemeenten 'fractiegewijs' hun mening geven. Natuurwandeling naar het Groene Strand te Oostvoorne „Eilanden-nieuws" VERVOLGVERHAAL Door technische problemen kan de bijdrage van de fracties van Dirksland nu pas geplaatst worden. Dualisering Qemeentefinanciën Openbare orde, veiligheid en normen en waarden conmzc voor verloving of huwelijk Gebr. De Waal Drukkerij (0187)47 10 20 telt duizenden abonnees en wordt op Goeree-Overflakkee zo goed als huis-aan-huis gelezen! PAGINA? DINSDAG 4 MAART 2003 Fractiegewijs De fractie van de Partij van de Arbeid in Dirksland wil graag meewerken aan het initiatief van Eilanden Nieuws om een politieke rubriek te vullen, met als doel de burger meer bij de politieke besluitvorming te betrekken die in de ge meenteraad wordt genomen. Het al veel besproken 'Dualisme' dat maart 2002 is ingegaan, is mede ook daarvoor bedoeld. Wij vinden dat een goede zaak. Tenslotte weten de 13 gemeenteraadsleden in onze gemeente ook niet alles. Om een goede en verantwoorde afweging over bepaalde zakten te maken, is het van groot belang dat raadsleden weten wat de wensen en ideeën zijn die er onder de bevolking leven. Om daar achter te komen willen wij zoveel mogelijk voeling hebben met burgers uit alle lagen van de bevolking. Zo hebben wij, bijvoorbeeld al jaren geleden de open frachtievergaderingen ingesteld. Dit houdt in dat alle leden van de PvdA elke vierde dinsdag van de maand voorafgaand aan de raadsvergadering mee kunnen discussiëren over de raadsagenda. Misschien voor u een reden om lid te worden? U bent vanzelfspre kend van harte welkom in onze gelederen. Verder zijn wij een warm voorstander voor het instellen van zogenaamde wijkraden in alle drie de kernen van onze gemeente. Het is de bedoeling dat deze in de komende maanden dan ook daadwerkelijk van de grond komen, in zo'n wijkraad kunnen o.a. zaken betrekking hebbende op verkeersveiligheid, woonomge ving, enz. aan de orde komen. Ook willen wij er nog eens op attenderen dat sinds maart 2002 het burgerspreekrecht is inge steld. Dit houdt in dat burgers het woord kun nen voeren in zowel commissie als raadsverga deringen over de geagendeerde onderwerpen. Degene die van het spreekrecht gebruik wil maken meldt dit tenminste 48 uur voor de aan vang van de vergadering aan de raadsgriffier in het gemeentehuis. U moet dan wel uw naam en adres opgeven en het onderwerjj waarover u het woord wil voeren. Enkele belangrijke zaken die de komende maande in commissieverband of raad aan de orde zullen komen zijn o.a.: Het vaststellen van een jeugdbeleidsplan voor onze gemeenten; Een nieuw algemeen subsidiebeleidsplan: Bestuurlijke krachtenbundeling Openbaar Onderwijs op Coeree-Overflakkee: Peuterspeelzaal in Herkingen. Een viertal-zaken-uit-een reeks van andere belangrijke zaken die voor u als burgers van Dirksland van groot belang zijn. Denk mee en laat u vooral horen! Informatie: PVDA- Dirksland CERRIT ROBIJN fractievoorzitter Telefoon: 0187 tel.: 0187 601660 In de afgelopen tijd heeft met name de WD-fractie bijzon dere aandacht gevraagd voor de dualisering van het bestuur. Hoewel daartoe inmiddels een aanzet is gegeven, kan nog niet worden gesteld dat alles nu functioneert zoals het zou moeten gaan. Het ontbreken van een griffier is daar, naar onze mening, voor een deel de oor zaak van. Het verheugt ons daarom dat inmid dels een dergelijke functionaris is benoemd. De aanwezigheid van een griffier is van evident belang om tot een goede uitvoering van het nieuwe bestuurssysteem te komen. Het moet voor de burgers duidelijk zijn hoe de verdeling van de taken tussen de raad en het college van burgemeester en wethouders luidt en waar de verantwoordelijkheden liggen. Dat bij de uit voering van het nieuwe bestuursstelsel een kwalitatief goed gemeentebestuur eveneens van groot belang is, behoeft geen nader betoog. In dit kader mogen we misschien ook de aandacht vestigen op het feit dat bij veel jongeren de belangstelling voor de gemeente politiek kennelijk gering is, getuige de gemid delde leeftijd van onze raad. Dat kan niet anders dan voor vrijwel alle fracties een bron van zorg zijn en we zullen ons er over moeten beraden hoe dat patroon kan worden omgebo gen. Tijdens de laatste algemene beschouwingen is door ons aandacht gevraagd voor een goede kostenbewaking gedurende de uitvoering van projecten. Maar al te vaak worden vastgestelde budgetten soms met aanmerkelijke bedragen overschreden. Hoewel we erkennen dat zich tijdens de uitvoering van een project onver wachte tegenvallers kunnen voordoen, kan en mag het niet zo zijn dat dit meer regel dan uit zondering is. Dat maakt de politiek in de ogen van de burgers ongeloofwaardig, nog afgezien van de omstandigheid dat lastenverzwaringen er het gevolg van kunnen zijn. Helaas ontkomt ook de gemeente Dirksland niet aan het algemene beeld van toenemende onveiligheid en afname van het respect voor de medeburger en voor voor iedereen geldende regels. Als sommige volwassenen daar al moei te mee hebben, dan is het natuurlijk niet onlo gisch dat ook jongeren zich bezondigen aan het overtreden van die regels. In veel gevallen zal de overheid, in welke vorm dan ook, dus gedwongen worden tot de uitoefening van een opvoedkundige taak. Een goed jeugdbeleid is daarvoor uitermate belangrijk en de WD-frac tie heeft dan ook haar grote zorg uitgesproken voor de mindere aandacht welke hieraan in onze gemeente zal worden gegeven. Overigens is de aandacht voor normen en waarden, zoals daarover in de landelijke poli tiek in de afgelopen tijd zoveel wordt gepraat, niet uitsluitend voorbehouden aan de burgers. Ook overheden dienen zich in hun contacten met de burgers aan een bepaalde gedragscode te houden. Aan het CDA is tot 31 maart a.s. uitstel ver leend op de beslissing tot vestiging van een AZC in Dirksland. Recentelijk heeft het COA besloten tot vervroegde sluiting van een behoorlijk aantal asielzoekerscentra. Dat heeft in veel gemeenten tot de nodige ophef geleid, soms omdat lopende onderhandelingen met het COA abrupt worden afgebroken. In dit licht bezien zullen, mocht COA alsnog beslui ten tot het vestigen van een AZC in Dirksland, de door de gemeente daarvoor gestelde voor waarden nog eens grondig moeten worden heroverwogen, teneinde niet in de situatie te geraken waarin andere gemeenten nu verkeren. Informatie: WD-fractie Dirksland A.W. DRIESPRONG e-mail: a.w.driesprong@wanadoo.nl telefoon: 0187 601674 Het Zuid-Hollands Landschap orga niseert zaterdag 8 maart om 10.00 uur een wandeling over het Groene Strand te Oostvoorne. Het Groene Strand is een voormalig strand- en sUkkengebied uit de tijd dat Oost voorne nog aan zee lag. Hier kunt u genieten van vogels en wellicht de eer ste vlinders. Een ervaren natuurgids leidt u rond. Hoewel het Groene Strand goed toeganke lijk is - er loopt zelfs een met paaltjes aan gegeven wandelroute, is het gebied niet erg bekend. En dat is onterecht, het Groene Strand is uitgegroeid tot een zeer gevarieerd natuurgebied met vochtige valleien, droge oude duinen, uitgestrekte struwelen en riet- gebieden. In de negentiger jaren is aan de oever van het Oostvoomse meer een vogel- rijke lagune aangelegd. Enkele maanden geleden is een duinrei - een natuurlijke waterloop vanuit de duinen naar het Oost voomse meer - in ere hersteld. Speciaal voor het grazende vee is een drinkplas aangelegd. De gids van het Zuid-Hollands Landschap zal u kennis laten maken met de gevarieerde natuur, vooral vogels hebben in deze tijd van het jaar de aandacht. Datum: zaterdag 8 maart; Tijd; aanvang 10.00 uur, einde 12.00 uur; Plaats; vanaf paviljoen 'De Duinrand', Strandweg, Oostvoorne; Deelnamekosten; gratis; Tip: in verband met vochtige ondergrond is goed schoeisel noodzakelijk; Aanmelden: vooraf, via telefoonnummer (0181)483909. Vrijdag 21 maart geven Barendien Bakker, Josca Bolle, Lydia van den Hoek en Nadine Stolk, leerlingen van Atheneum 6 van de Prins Mauritsscholengemeen- schap te Middelhamis, hun examenconcert in de Nieuwe Kerk te Zierikzee. Ze nemen u mee op reis door de tijd en laten u kennismaken met allerlei muziekstij len. Ze passeren monniken, ridders, narren, katten en panters. Medewerking wordt verleend door het examenkoor van de Prins Maurits. De avond heeft een zeer gevarieerd programma met o.a. zang en verschillende instrumenten, zoals blokfluit, klarinet en dwarsfluit. De avond is gratis toegankelijk, wel wordt er bij de uitgang gecollecteerd. De aanvang is half 8. Hét probleem met bomen in tuinen is dat ze vaak snel veel te groot worden. Met speciaal gekweekte vorm- en leibo men hoeft dat niet meer. Hun populariteit groeit dan ook snel. Ook doordat ze met hun strakke vormen zo perfect in moderne én klassieke tuinen passen. Er zijn tal van in vorm gesnoeide en geleide soorten bomen te koop met een stam- omvang van 10 tot wel 50 cm, in de kroonvorm en -maat die u wilt. De maat bij aanschaf en aanplant houden ze door ze eenmaal per jaar te snoeien. Deze bomen worden bovendien vaak met een vorm- of leirek gele verd. Dan is de snoei wel erg gemakkelijk: eenvoudig tot het rek terugsnoeien en u heeft er weer eenjaar plezier van. Vormbomen vra gen niet meer ruimte dan u ze wilt geven. Doordat de kroonomvang beperkt blijft, blijft ook het wortelvolume binnen de perken. Vorm bomen kunnen heel oud worden en door de snoei blijven ze sterk. Een kweker is gemiddeld 7 tot 15 jaar bezig om van een boom een goede lei- of vormboom te maken. U koopt dus een product dat met grote zorg is gekweekt. Erg veel mogelijkheden: keus genoeg Leibomen waren al in de antieke oudheid bekend: in het platte vlak geleide en geschoren bomen stonden al bij het begin van onze jaar telling in iedere Romeinse tuin. Vooral leifruit van appels (Malus), peren (Pyrus) en pruimen (Prunus) is ook nu nog heel belangrijk: lei- fruitsoorten geven maximale opbrengst van hoge kwaliteit op een klein oppervlak en alle soorten bloeien prachtig. Net zo bekend zijn de schitterende leilindes, bijvoorbeeld de zomerlinde (Tilia platy- phyllos), maar ook esdooms (Acer), haagbeuk (Carpinus), iep (Ulmus) en diverse andere boomsoorten laten zich graag leiden. Bij de vormbomen zijn vooral de plat geschoren platanen die als een dak de Zuid-Europese dorpspleinen overspaimen, heel bekend. Maar zul ke platte tot parasolvormige 'daken' zijn ook mogelijk met soorten als moerbei (Moras) en opnieuw linde. Zo'n boom staat prachtig bij uw terras. Zuilvormen (als u dat wilt zelfs tot onderaan betakt) zijn er van esdoom, haagbeuk, linde, beuk enz. Bolvormen op stam kunnen zo gesnoeid zijn, maar er zijn ook soorten die de ronde kroon al van nature hebben (Catalpa bignonioides 'Nana', Robinia pseudoacacia 'Umbraculifera'). Verder zijn er blokvormen en piramidaal gesnoei de bomen en allerlei knotbomen zoals de knotwilg. Ook dat zijn in feite vormbomen, net als de vele rijkbloeiende sierkersen (Prunus) die met allerlei kroonvormen (van bol tot zuil) leverbaar zijn. Leibomen passen perfect in hedendaagse tuinen. Leilinde (Tilia platyphyl- los), foto: Marco Hofftnan/PPH. Zeer ruim toepasbaar Strakke vormgeving is bepalend voor de hedendaagse tuinarchitec tuur. Lei- en vormbomen passen daar perfect bij. Zeker als zonnedak op 2,5 m boven een terras, als prachtige groene en bloeiende wand langs toegangspad of schutting, als 2 m hoge afscheiding of als 4 m hoge 'haag op poten' om inkijk te weren. Kleinblijvend leifruit doet het zelfs geweldig in potten en bakken op balkons en terrassen. Plant geen besdragende bomen boven uw terras als de vruchten vlekken geven, zoals bijvoorbeeld met de zwarte moerbei het geval is, en vraag bij aanschaf naar het onderhoud. Dat verschilt per soort, maar leibomen (vooral fruitsoorten) vragen wat meer gedetailleerde snoei en verzorging dan vormbomen die eenmaal per jaar (knotvormen zelfs maar om de paar jaar) gesnoeid hoeven te worden. I N G R I D -26- "Nee dank je Rietje", antwoordt ze zacht en Johan kijkt haar ineens bezorgd aan. "Je moet wel genoeg eten hoor, je bent zo mager als een lat." Marieke forceert een glimlachje, want aan zijn ogen kan ze zien dat hij het toch goed met haar meent. "Ik heb niet zoveel trek", antwoordt ze zacht. Johan knikt. "Je hebt vandaag ook niet zo'n leuk bericht gehad", zegt hij ernstig en kijkt haar onderzoe kend aan. "Johan, lieverd, hoe staat het met je Frans?" De schril le stem van mevrouw Ladage klinkt scherp en Johan kijkt verschrikt naar zijn moeder, wetend dat ze nu begint te zeuren over zijn slechtste schoolvak. Marieke zucht diep. Het ontgaat haar niet dat mevrouw Ladage haar zoon telkens weer belet om vriendschap met haar te sluiten. In haar hart weet ze wel waarom. Wat moeten deze rijke mensen ook met arme boerenlui van Flakkee? Nee, het is haar overdui delijk, dat in de ogen van mevrouw Ladage de meisjes uit Johans lyceumklas alleen goed genoeg voor hem zijn. Toch kwetst het haar dat de doktersvrouw haar te min vindt, al zit ze niet verlegen om Johans vriend schap. Die nacht kan Marieke weer niet in slaap komen. De gruwelijke beelden spelen zich opnieuw als een film voor haar ogen af. Telkens ziet ze haar vader en moe der voor zich, worstelend in de golven. Ineens ver schijnt dan haar broertje Wim, die zijn armen naar haar uitstrekt, sclireeuwend om hulp. "Marieke, zorg goed voor ze... ik zal altijd bij jullie zijn", klinkt dan plotseling de lieve stem van haar moe der. Haar gezicht is zo dichtbij, dat Marieke het bijna kan aanraken, maar dan verandert het gezicht in een doodshoofd en gillend vliegt Marieke overeind. Ze ademt moeilijk en beeft over haar hele lichaam. De stem, het gezicht.het leek alsof alles echt was en toen... Marieke probeert rustig te worden. Het was gewoon weer zo'n nare droom, waarin alles akelig echt leek. Met wijd opengesperde ogen staart ze door het kleine zolderraampje naar de sterren. Wazige stralen maan licht schijnen precies op haar bed en ze is blij dat ze alleen op zolder slaapt. Sinds haar broers en Cor weg zijn, heeft ze het zolderkamertje gekregen en daar kan ze rustig huilen, zonder zich te schamen voor haar ver driet. Marieke laat zich weer achterover zakken en ril lend trekt ze de dekens over zich heen. Het is fris op het kamertje, maar lang niet zo koud als toen op dat dijkje. Weer dwalen haar gedachten af en verlangend denkt ze aan Cor. Waar zou hij slapen, zou hij het ook koud hebben? Zou hij nu aan haar denken? "O, Cor", zucht ze zacht, "was jij maar hier. ik wil zo graag dat je terugkomt." Krampachtig probeert ze zijn lieve gezicht voor de geest te halen. Wie had kunnen denken, dat ze verliefd zou kuimen worden, na die afschuwelijke ramp! Als ze aan Cor denkt, Ujkt alle verdriet iets makkelijker te dragen, maar zal ze zich ooit nog echt gelukkig voelen, na alles wat haar famihe is overkomen? HOOFDSTUK 12 Elske en Annechien hebben het erg naar de zin op hun nieuwe school. De regelmaat in hun leven doet hen zichtbaar goed en Marieke luistert opgewekt naar hun verhalen, als ze 's middags thuis komen. Toch merkt Marieke ook, dat de meisjes net als zij, nog steeds worstelen met hun verdriet. Soms komen ze 's avonds op haar zolderkamertje en praten dan met elkaar over hun overleden ouders, broertjes en zusjes. Zachtjes, zonder dat de familie Ladage hen kan horen, huilen ze samen om het grote verlies, om hun familie die ze nooit meer terug zullen zien. Overdag, als Marieke alleen met Henkie thuis is, voelt ze zich eenzamer dan ooit. Het grote herenhuis is dan akelig stil en vertwijfeld denkt ze dikwijls aan het voorstel van de dokter. Zal ze nu wel of niet naar de Mulo gaan? Rietje heeft aangeboden om op Henkie te passen, maar Marieke blijft twijfelen. Ze verveelt zich in het deftige huis, maar er is ook die angst om als een vreemd boers meisje zomaar een Mulo in Rotterdam te bezoeken. Als mevrouw Ladage thuis is, kan ze Rietje niet met het huishouden helpen en heimelijk trekt ze zich onop vallend terug op haar zolderkamertje, waar ze wat boekjes van Eliza leest. Ze gaat dan alleen naar bene den om te kijken of de postbode al is geweest, hopend op een berichtje van haar broers of van Cor. Warmeer Rietje haar op een morgen weer op een trap trede in de vestibule ziet zitten, starend naar de brie venbus, neemt ze Marieke kordaat bij de arm. "Jij moet er nodig eens uit meid", zegt ze beslist. De neem je dadelijk mee naar de markt, het is niet meer zo koud, dus niet tegensputteren." Het meisje forceert een glimlach. "Je hebt gelijk Riet je, als er post komt, dan loopt die niet weg." Marieke trekt Henkie zijn nieuwe winterjasje aan en graait haar eigen versleten mantel van de kapstok. "Toch aardig van de dokter om voor Henkie een nieu we jas te kopen", zegt ze zacht, terwijl ze haar broertje vertederd aanstaart. "Ach, die dokter is niet zo'n kwaaie hoor", oppert Rietje en grijpt een boodschappentas. "Kom dame en heer, we gaan!" Het is een zonnige maartse morgen en het is de eerste keer dat Marieke met Rietje naar de markt gaat. Als ze op het grote marktplein aankomen, kijkt ze haar ogen uit. Overal staan kramen en het ziet zwart van de men sen. Marieke houdt haar broertje stevig vast, terwijl ze probeert om Rietje bij te houden. Het dienstmeisje kent haar weg goed en doet snel haar inkopen, zigzaggend tussen de marktkramen door. Ineens wordt Marieke bij haar schouders gegrepen. Ze schrikt en draait zich abrupt om. Ontzet staart ze naar een paar bekende ogen en dan herken ze tante Bep, de zus van haar moeder. Onmiddellijk vallen ze elkaar in de armen, zich niets aantrekkend van de starende men sen. "O lieverd", snikt tante Bep, "ben jij nog in leven! Ik dacht dat jullie allemaal waren verdronken!" Marieke kan nog steeds geen woord uitbrengen en klemt zich bevend vast aan haar tante. Zo staan ze een tijdje midden op de markt, hun omgeving vergetend. Dan veegt Marieke haar tranen weg en haar stem klinkt schor als ze zachtjes zegt; "Moeder, vader. Kees, Wies en Joke zijn allemaal overleden, tante." Tante Bep strijkt haar huilend over de haren. "O lie verd, wat afschuwelijk, onze Anna is er dus ook niet meer, samen met Teun en de kinderen, maar.de rest, zijn er nog overlevenden?" "Wira is nog steeds vermist", snikt Marieke, "maar Elske en Henkie zijn hier bij mij in Rotterdam op een evacuatie-adres. Janus en Dirk waren eerst ook hier, maar zij zijn teruggegaan en helpen nu op Flakkee." Haar tante bet haar ogen, maar ontdekt ineens kleine Henkie, die kraaiend aan Rietjes arm trekt. "Och, lieve schat", snuift ze hoofdschuddend, terwijl ze het ventje optilt, "wat ben ik blij dat jij het tenmin ste hebt gered." (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 7