Flexbureau nieuw fenomeen bij Van Weei-Betiiesdazielfenliuis Inwoners Goedereede-Havenhoofd verwerpen Beeldkwaliteitsplan Beregende oppervlakte blijft stabiel De Messias van Israël Good Luck toont veerkracht Pleegzorg zoekt 'vakantie-ouders' Welles - nietes over drugsgebruik EIIAUDBn-niEUWS (ven'oli> van voorpagina) Probleem apart Handtekeningen Bewoners aan het woord Dure kopie Ingezonden: PAGINA 5 DINSDAG 4 MAART 2003 Woordvoerder Piet Tanis (m) en Hans Tanis - één van de jongste inwoners van Goedereede-Havenhoofd - bieden de bijna 180 proteslhandtekeningen aan wethouder Lokker aan. De architect toonde zich blij met de grote belangstelling voor de avond. "Als archi tect", zo zei hij, "is het leuk om te zien hoe betrokken u bent bij het inrichten van uw leefomgeving. En dat bent u terecht!" Ook de architect liet zijn licht schijnen over het tot stand komen van een beeldkwaliteits plan. Daarbij benadrukte hij meerdere malen dat het 'slechts' om een visie ging. Het plan moet bijvoorbeeld eerst nog langs het colle ge en de gemeenteraad. Ook verweerde de architect de kritiek die veel inwoners hadden op zijn manier van interviewen. Voor het opstellen van het beeldkwaliteitsplan heeft Van der Knoop enkele jaren geleden - op aangeven van de gemeente -per kern enkele personen gevraagd hun mening te geven. Deze genoemde sleutelfiguren waren echter voor veel inwoners te beperkt in aantal. En de sleutelfiguren zelf vonden hun mening vaak slecht verwoord terug in het beeldkwa liteitsplan. Maar Van der Knoop benadrukte dat het vooral zijn visie was, gezien uit de ogen van een architect. "Met die opdracht ben ik dan ook te werk gesteld door uw gemeente." Na een uitvoerige uiteenzetting over de ont staansgeschiedenis van de dorpen bleek Van der Knoop dan eindelijk toe te komen aan het beeldkwaliteitsplan. Het plan waarover de bezoekers juist zo veel meer wilden horen. Tot ieders begrip was de architect onder de indruk en werd hij bijna lyrisch over de ruimtelijk kwaliteit van Goedereede en de Oostdijk. Zijn kritiek richtte zich alleen op enkele situaties waardoor de beeld- palende kwaliteiten van beide dorpen werd aangetast. De vlam schoot pas echt in de pan toen de architect 'het probleem' Havenhoofd in de mond nam. Alhoewel Van der Knoop zich de vele kanttekeningen bij zijn visie wel kon voorstellen. Tientallen inwoners van Goedereede-Havenhoofd hadden al eerder op verschillende manieren bij de gemeente hun afkeer over het plan laten merken. Om het plaatsje bestaansrecht te geven - ook in de toekomst - moet het Havenhoofd zich drastisch ontwikkelen. Van der Knoops visie vat zich samen in een viertal punten. Aller eerst zou dat woningbouw betekenen in de Kleine Bokkenpolder, het bosgebied achter de Breenstraat. En om dit gebied goed te kunnen bereiken - maar vooral om de stad Goedereede beter bereikbaar te maken - zou er een randweg moeten lopen vanaf het dorpje naar de nieuwe woonwijken van de stad Goedereede. Daarnaast maakt de archi tect zich sterk voor het opwaarderen van het haventje tot een ware jachthaven. Ook maakt de ligging aan duinen en zee het mogelijk om bijvoorbeeld een milieu-educatiecen trum te bouwen aan het Haveneind. Bij de presentatie van de plannen voor het Goede reede-Havenhoofd klonk regelmatig een luid boe-geroep door de zaal. De opmerking van de architect dat het dorpje op sterven na dood lag, maakte hem daarbij niet populair der. Na een korte pauze werd vlak voor de vra genronde de inwoners van Goedereede- Havenhoofd de gelegenheid gegeven om de opgehaalde handtekeningen te overhandigen aan wethouder Lokker van de gemeente Goedereede. Bijna 180 handtekeningen kon initiatiefnemer Piet Krijger overhandigen. Tegelijkertijd opende hij de discussie en vroeg hij wethouder Lokker allereerst om de bewoners actiever te betrekken bij het opstellen van het beeldkwaliteitsplan. Daar naast vond Krijger dat de gemeente wel excuses mocht aanbieden voor de denigre rende taai in de visie. Wethouder Loldcer toonde zich eveneens blij met de enorme belangstelling voor de avond in het alge meen, en met name die van de inwoners van het Goedereede-Havenhoofd. De toezegging om de inwoners te betrekken bij de verdere ontwikkelingen vond hij niet meer dan logisch. "Deze avond is daar dan weer- een duidelijk voorbeeld van." De wethouder vind het jammer dat sommige passages uit de visie over het Goedereede-Havenhoofd bij de inwoners verkeerd zijn overgekomen. Ook architect Van der Knoop krabbelde later die avond iets terug door te zeggen dat hij de inwoners van het Havenhoofd niet in de gordijnen wilde jagen maar dat het alle maal een constatering was. Wethouder Lok ker beloofde in ieder geval alle reacties mee te nemen. Zes inwoners van het Goedereede-Haven hoofd maakten uitgebreid gebruik van de vragenronde om hun bezwaren tegen het beeldkwaliteitsplan te uitten. De goed onderbouwde betogen maakten indruk bij alle aanwezigen en zorgde regelmatig voor applaus. De meeste sprekers lieten duidelijk merken dat het plan geen basis kan zijn voor een verder beleid. "Het beeldkwaliteitsplan mist een goede argumentatie. Het plan staat alleen vol met veronderstellingen" Ook kreeg Stichting Dorp, Stad en Land het ver wijt te veel als een toerist naar de kernen te hebben gekeken. "Kwaliteit is een vreselijk moeilijk te omschrijven begrip. Maar ik heb zeker niet het idee dat er in dit plan aandacht is voor de vorm van kwaliteit volgens het perspectief van de inwoners." Dat de rand weg de verkeersdrukte in de Breenstraat zou verminderen noemt een inwoner een 'goed- makertje'. "En het Haveneind dan? Daar wordt het stukken drukker als ik zo de teke ningen bekijk. Maar ach, is het gewoon niet om de stad Goedereede een extra toegangs weg te geven waarbij wij maar moeten toe kijken. Zijn er geen andere opties beke ken?" Anderen ergerden zich aan het feit dat het beeldkwaliteitsplan niet is afgestemd op andere rapporten - provinciaal, natuurwet geving, etc. - die uit de kast moeten worden gehaald bij het opstellen van een bestem- mingplan. "U spreekt wel steeds over een visie maar daarmee verUest uw plan bij mij aan kracht. Wat hebben wij nu aan een plan waarvan de meeste onderdelen op voorhand al onhaalbaar moeten worden geacht? Zon de van het geld toch!?!" Ook natuurliefheb bers lieten van zich horen. Zo is het 'bosje' waar de eventueel nieuwe woningen zouden moeten komen van onschatbare waarde. Zelfs een vogel van de rode lijst, de groene specht, heeft er zijn plaatsje gevonden. "En is het nu echt zo raar dat ik graag' op het Havenhoofd wil wonen vanwege de rust en de natuur," vroeg een ander zich hardop af. "En dat de inwoners dwars zijn van ontwik- keUngen da's ook niet waar!" Het Haven hoofd vraagt al jaren om een opknapbeurt voor het haventje. Al vijfjaar lang zegt de burgemeester het^toe op de hoge schans van het evenement Tobbedansen. "Maar dan lees ik nu opeens over een jachthaven en dan moet ik wel een beetje lachen hoor. Over een niet uitvoerbaar plan gesproken!" Alle sprekers lieten duidelijk weten dat zij niet alleen maar simpel tegen zijn. Alleen hebben zij naar aanleiding van dit plan ern stige bedenkingen over de plannen zoals architect Van der Knoop heeft weergeven. "En ja, niemand vindt het leuk als je dorp wordt bestempeld als een dorpje van niets terwijl je er zelf al jarenlang met plezier woont!" Vervolgens lieten ook enkele inwoners van de Oostdijk en Goedereede zich horen. De informatieavond werd toch nog afgeslo ten met een lach. Toen een inwoner van de stad Goedereede vroeg hoe zij het beeldkwa- hteitsplan kon komen werd zij door gemeen tesecretaris Heintjes verwezen naar het gemeentehuis: "Daar kunt u tijdens kantoor uren een kopietje maken." Heintjes had deze woorden nog niet uitgesproken of een inwo ner van Goedereede-Havenhoofd brulde: "Maar dat kost je dan wel tien euro! Bela chelijk toch, dat je voor het maken van een kopie op het gemeentehuis maar liefst 55 eurocent per blad moet betalen. Of is het de bedoeling dat jullie daar die randweg van gaan betalen!?!" Later dit voorjaar zal de gemeenteraad van Goedereede zich verder buigen over het beeldkwaUteitsplan. Het plan ligt tijdens kantooruren ter inzage op het gemeentehuis. Als in een jaar de gemiddelde hoeveel heid neerslag valt, wordt van de Neder landse landbouwgrond - exclusief kas sen - 9% (ruim 160.000 ha) kunstmatig beregend. In een erg nat jaar is het iets minder en in een droog jaar kan het oplopen tot 17% (ruim 300.000 ha). Het geschatte waterverbruik voor bere gening varieert van ruim 50 miljoen kubieke meter in een nat jaar tot meer dan 200 miljoen in een droog jaar. Tweederde van de beregende opper vlakte bestaat uit grasland. Daarnaast worden vooral snij maïs, aardappelen, vollegrondsgroenten, uien en bloembol len beregend. De omvang van de bere gening zal de komende jaren ongeveer gelijk blijven, afgezien van tijdelijke weerseffecten. Dit concludeert het LEI in een rapport over de beregening in land- en tuinbouw. Het rapport is geschreven ten behoeve van de Droogtestudie Nederland, in opdracht van het RIZA (Rijksinstituut voor Integraal Zoetwaterbeheer en Afvalwaterbehande ling). In die studie worden alle mogelijke aspecten van het Nederlandse waterbeleid en -beheer in periodes met waterschaarste onder de loep genomen. Wat betreft de land- en tuinbouw in de open grond signaleert het LEI een aantal facto ren waardoor de beregeniiig in de toekomst zou kunnen toenemen: de verwachte kli maatverandering met drogere zomers en nattere winters, de toename van de bedrijfs- grootte, een verschuiving in gewassenkeu- ze naar vollegrondsgroenten en een groei end aantal bedrijven dat investeert in bere- geningsapparatuur. Daar staat tegenover dat wet- en regelgeving en de afnemende kwaliteit van het oppervlaktewater de bere gening juist minder aantrekkelijk maken. Per saldo verwachten de onderzoekers dat het beregende areaal de komende jaren ongeveer gelijk blijft.' Beregening kan plaats vinden met grond water of oppervlaktewater. De meeste pro vincies schrijven voor dat boeren voor de beregening in principe oppervlaktewater moeten gebruiken mits daarvan voldoende beschikbaar is. In de praktijk gebeurt bere gening echter voor 75 a 85 op basis van grondwater. Droogteproblemen komen juist het eerst voor in gebieden met weinig oppervlaktewater, zoals de zand gronden. Ook in de toekomst zal grondwa ter daarom belangrijk blijven voor berege ning in de landbouw. Regionaal loopt de omvang van de berege ning uiteen door verschillen in grondsoort en gewas. Zowel de beregende oppervlakte als het waterverbruik per hectare worden daardoor beïnvloed. Op zand moet vaker worden beregend dan op klei of veen. Zelfs De persoon van Jezus komt niet uit de lucht vallen, maar is ook te plaatsen bin nen het Jodendom van zijn dagen. Aan de hand van de in de Bijbel genoemde Israë litische feesten zal zijn gestalte worden getekend op een avond georganiseerd door de commissie Kerk en Israël van de gere formeerde kerk van Middelhamis. De bij eenkomst is een vervolg op een avond gehouden in september 2002. Daar ston den de huidige Joodse feesten en hun bete kenis voor Christenen nu centraal. Nu valt vooral het licht op de persoon van Jezus in de context van de oud-Israëlitische feesten Pasen, Ongezuurde Broden, Eerstelingen- feest, Wekenfeest, Dag van de Bazuinen, Grote Verzoendag en Loofhuttenfeest. Welkom op maandag 10 maart om 20.00 uur in de gereformeerde kerk, Julianas- traat 64 Middelhamis. Inleider: Ds. L.J. Lingen, Info: 482944 of 652196. in natte jaren wordt op de zandgronden toch nog beregend, in veel andere gebieden niet of nauwelijks. Een gewas als aardap pelen vraagt veel meer beregening dan andere akkerbouwgewassen. Het Zuidelijk veehouderij gebied gebruikt relatief veel water voor beregening. Op 11% van het landbouwareaal wordt hier in een normaal jaar 56% van alle beregeningswater in Nederland verbruikt. DIRKSLAND - Kunt u het zich voor stellen wat er op een ziekenhuisafde ling gebeurt als zich één of enkele verpleegkundigen ziek melden, en dat terwijl de personeelsbezetting toch al alles nodig heeft om aan de zorgvraag te kunnen beantwoorden? Hol over bol moet voor vervangers worden gezorgd, die dan ook direct beschikbaar moeten zijn, desnoods door diensten te ruilen met collega's of door op een andere manier iets te improviseren. En al dat geregel gaat dan ook nog eens ten koste van het aantal 'handen aan het bed'. U begrijpt dat dit niet echt een geslaag de situatie is. Daarom heeft het Van Weel-Bethesdaziekenhuis in Dirks- land hier wat aan gedaan: een 'flex bureau' gestart, dat - ressorterend onder de Klinische sector - zelfstan dig opereert. Dienstverband Kort gezegd voorziet het flexbureau in - de naam zegt het al - het op elk moment beschikbaar hebben van verpleegkundigen die flexibel inzetbaar zijn. Niet, zoals vroe ger, als oproepkracht via een O-uren contract en waarvoor het ziekenhuis een zogenaamd 'inzetbureau' kende, want dat heeft de wet verboden. Verpleegkundigen mogen alleen nog in dienstverband werkzaam zijn. Bij twee dagen per week of meer is er sprake van een vast dienstverband; maar om nu ook over mensen te kunnen beschikken die min der dan twee dagen per week werken, zoals met name de oproepkrachten van vroeger, dan moet ook met hén een dienstverband worden aangegaan. Formule En daar heeft het flexbureau een mooie for mule voor gevonden. Met de betreffende medewerker - flexwerker - wordt een aantal uren afgesproken waarop deze zich beschik baar stelt om in het ziekenhuis te werken, met een minimum van 4 (wordt in de toe komst 6,5) en een maximum van 15 per week. Dit wordt omgerekend tot een uren aantal per jaar, waarvoor een overeenkomst wordt aangegaan. Aan het eind van het jaar moet de flexwerker het afgesproken aantal uren hebben gewerkt, maar verder is hij/zij vrij om te bepalen op welk moment of in Willem en Anne hebben heel wat te regelen om 'gaten te vidlenin de diensten. welke periode. Desgewenst kan aan het eind van het jaar het aantal overeengekomen uren zelfs nog worden bijgesteld. Met alle moge lijke wensen of voorkeuren van de flexwer ker probeert het flexbureau rekening te hou den. Aan het bureau is het de taak om een en ander zodanig te coördineren dat te allen tij de voldoende flexwerkers beschikbaar zijn, zodat die aan kutmen rukken wanneer maar nodig is. Het flexbureau stelt daarbij natuur- hjk wel op prijs dat een flexwerker zélf aan geeft - hetzij telefonisch, hetzij via e-mail - wanneer hij/zij beschikbaar is. Voor de toe komst wordt zelfs aan een on-line verbin ding gedacht. "Voordelen Verder biedt deze manier van werken voor flexwerkers ook nog eens het voordeel dat ze helemaal 'in het systeem' zitten, dus onder de CAO vallen, in het ziekenfonds zitten, pensioen opbouwen, enz. En omdat een con tract is afgesloten op jaarbasis, kan iedere maand een vast loon worden uitbetaald. Alle voordelen van een vast dienstverband zijn er dus ook voor de flexwerker. Bovendien is de flexwerkende verpleegkundige zeker van registratie in het kader van de BIG-wetge- ving, zodat zijn/haar certificering gegaran deerd is. Gaten vullen In mei vorig jaar is het ziekenhuis met deze formule gestart. Inmiddels kan gerust wor den gezegd dat op wat langere termijn van te voren het flexbureau al succesvol weet te voorzien in personeelsuitval. Te denken valt bijvoorbeeld aan situaties als zwanger schapsverlof, ouderschapsverlof, onbetaald verlof, e.d. Maar om ook ad hoc flexibel medewerkers in te kunnen zetten, dat blijft vooralsnog wel een opgaaf Nu echter het flexbureau deze taak heeft, hoeft het verple gend personeel in elk geval geen tijd meer te steken in dit 'gaten vullen' - zoals dat offi cieel heet - zodat het meer aan de zorgtaak toekomt. Toch wil het flexbureau ernaar toe om ook 'acuut' over voldoende flexwerkers te kun nen beschikken. Onder andere door deelna me aan flexwerk in het ziekenhuis niet alleen voor eigen personeel open te stellen, maar ook voor verpleegkundigen 'van buiten'. Door middel van een zogenaamd 'inwerk- programma' kan namelijk iedereen die van buitenaf komt, de draad in het ziekenhuis oppikken. Wie dus belangstelling heeft, kan contact opnemen met het flexbureau van het zieken huis in Dirksland, telefoon: (0187) 607365, e-mail: flex7.hsdirksland. nl. Zaterdag 1 maart 2003 speelde het eerste en tweede team van Good Luck in de Gooye de Dirksland een inhaalwedstrijd. Deze waren oorspronkelijk in de Staver gepland, maar door de bekende trieste omstandigheid kon dit in de Staver niet plaatsvinden. Vandaar dat uitgeweken werd naar Dkksland. Zowel het eerste als het tweede team kampte met problemen in mankracht. Velen waren ziek, zwak, misselijk of op vakantie. Good Luck heeft een goed juniorenteam, dus werd een beroep op veel junioren gedaan. Good Luck 2 is nog in de race voor het kampioenschap, dus werd alles op alles gezet om te winnen van Tjoba 5 uit Goes. Dit lukte, want het werd een verdienstelijke 20-6 overwin ning. Good Luck 1 is veilig en kan niet meer promoveren of degraderen. Zoals gezegd kampte ook het eerste team met personele problemen. Gijsbèrt Gille stond voor het eerst in de basis op de plaats van de geschorste Marcel Kievit. Jan-Wil lem de Vos zat met de nasleep van een enkelblessure en alle dames waren de afge lopen week ziek geweest. Good Luck begon dus wat gelaten en onge concentreerd de wedstrijd. Aanvallend liep het zeker niet. Tegenstander NIO uit Rotter dam had de punten hard nodig, want het vecht samen met Reeuwijk tegen degradatie. Dit bleek ook, want NIO was veel scherper in de persoordijke duels. Zelfs tegen het onsportieve aan. Zeker toen na 10 minuten Mariëlle de Looze de bal bewust buiten de zijlijn gooide om haar ploeggenote, de naar ademsnakkende Heidi Kamerling, te kunnen wisselen. Britt Abbas kwam op haar plaats, ledereen verwachte dat NIO de bal sportief aan Good Luck terugspeelde. Het tegenover gestelde gebeurde en NIO kwam met dit bal bezit zelfs tot een doelpunt. Dankzij dit en een aantal cruciale foute beslissingen van scheidsrechter De Vries veranderde sporthal De Gooye een heksenketel. Good Luck zat duidelijk in een behoorlijke dip en kon niets goed doen. NIO stond met rust op een 4-9 voorsprong. Na nog geen vijf minuten in de tweede helft werd Mariëlle de Looze vervangen door Nicole van den Berg. De aanvallen gingen beter lopen en met name Nico Overduin en Liesbeth Los gingen voorop in de strijd. Overduin scoorde, zeer ongebruikelijk, 6 maal. Good Luck had weer eens steun aan haar trouwe korfbalpubliek en de ploeg kroop uit het dal. Gijsbèrt Gille verUet het veld voor de veertienjarige Arno Doomhein. Ook hij ging meteen voorop in de strijd en Good Luck kwam van een 5-10 achterstand naast NIO (12 - 12). De slotfase was zeer spannend. Met nog drie minuten op de klok ontbrak in de verdediging van Good Luck de concentratie. Het was plotseling 12 - 13. Niet veel later werd het middels een onnodi ge strafworp 12 - 14. Voor NIO twee belangrijke punten, voor Good Luck een dipje op een vermakelijke tweede helft. Toch heeft de ploeg van coach Van Hooy- donk, ondanks de personele problemen, vechtlust en veerkracht getoond. Doelpunten Good Luck: Nico Overduin (6), Aijan Zondervan (2), Britt Abbas (1), Heidi Kamerling (1), Samantha Krijgsman (1) en Jan-Willem de Vos (1). Weet u al wat u dit jaar in de zomervakantie gaat doen? Wellicht bent u al druk bezig met het maken van plannen om leuke dingen te gaan ondernemen. Helaas zijn er nog steeds kinderen die geen zicht hebben op een leuke zomervakantie of hun vakantie niet met familie door kunnen brengen. Kinderen die in tehuizen wonen en geen mogelijkheid hebben om in de vakantie naar huis te gaan. Maar ook kinderen die uit gezinnen komen voor wie de vakantietijd een hele moeilijke periode is. We willen deze kinderen een leuke en onbe zorgde vakantie bezorgen en hebben daarbij uw hulp hard nodig! De sector Pleegzorg Zuid Holland is op zoek naar gezinnen die voor een paar weken per jaar een kind op willen vangen. Afhankelijk van uw wensen en mogelijkhe den, en nataurlijk de behoeften van het kind, is dit meestal een periode van ongeveer twee weken, maar één week of een maand is ook mogelijk. Het is overigens niet de bedoeling dat u met het kind op reis gaat. Belangrijk is dat het kind de gewone dagelijkse gang van zaken bij u thuis meemaakt. Vakantieouders worden voorbereid op hun taak en kunnen, als dat nodig is, terugvallen op een begeleider. Ook is er een vergoeding voor vakantieouders. Pleegzorg organiseert voor geïnteresseerden in (vakantie)pleeg- zorg voorlichtingsavonden: op donderdag 20 maart in Dordrecht op maandag 7 april in Gorinchem Tijdens deze avonden komt o.a. aan de orde waarom kinderen niet bij hun ouders kunnen wonen, wat de gevolgen zijn van een pleeg kind in uw huis, welke vormen van pleeg zorg er zijn en hoe u pleegouder kunt wor den. U bent van harte welkom; de avonden zijn vrij toegankelijk. Voor meer informatie of aanmelding voor een voorlichtingsavond kunt u tijdens kan tooruren bellen naar 0800 022 34 32 (gratis) of via e-mail: info@rotterdam.pleegzorg.nl. Meer informatie over pleegzorg: www.pleegzorgrotterdam.nl. Bewoners van Goeree-Overflakkee worden de afgelopen maanden met enige regelmaat geconifironteerd met elkaar tegensprekende opinies over het al dan niet bestaan van een probleem met drugs bij de jeugd op ons mooie eiland. Een reeks opeenvolgende berichten waarbij meningen mijlenver uit een Uggen, daarmee een hoog welles - nietes karakter hebbend, en waarmee uiteindelijk niemand verder komt. Soms een gemeente die aangeeft dat er een groeiend probleem is, dan een gespecialiseerde hulpverleningsin stelling met een vergelijkbaar geluid. Daar tegenover afwijkende meningen, inwoners van Goeree-Overflakkee, soms specialisten. Hoe het hart echter ook geïnspireerd wordt: voor ouders staat de liefde en zorg voor je kinderen voorop. Dat is de leidraad. Overal. Betrokken ouders waken altijd over het wel zijn van hun kinderen. Verstandige ouders zullen bij elkaar tegensprekende berichten op zijn minst de waakzaamheid verhogen. Voor de zekerheid. Want waar rook is, is vuur. En de recente berichtgevingen in diverse kranten en het TV Journaal, wijzen overduidelijk in de richting van vuur. Een antwoord op de vraag waarom in 'Ons Eiland' Hans van Epen uit Ooltgensplaat stelt dat 'drugsproblemen best meevallen'is derhalve niet eenvoudig te geven. Op het eerste oog gaat het om een deskundige. Van Epen heeft gewerkt bij het Boumanhuis, een in drugsproblematiek gespecialiseerde instelling. Moeten we nu hem, of de huidige Boumanhuis preventiemedewerker Vincent de Knegt geloven? Nadere bestudering van van Epens 'uitspraken betreffen problema tiek met 3 drugs: alcohol, nicotine en medi cijnen. Andere drugs zijn bij van Epen niet in beeld, zo lijkt het. De Knegt en gemeen ten spraken in publicaties over andere mid delen, waaronder marihuana en met nadruk: speed. Men heeft het dus over verschillende zaken die als enige overeenkomst hebben dat ze allen vallen onder de verzamelnaam 'drugs'. Hoewel hij 'ook zakjes ziet liggen op het strand van Ooltgensplaat en Middel hamis': hoogstwaarschijnlijk worden de res ten van het gebruik van softdrugs bedoeld en geen chips- of patatzakjes. Als aanvullend bewijs dat het allemaal mee valt, wordt gemeld dat er 'in het ziekenhuis in Dirksland geen gevallen van overdosis gemeld worden'. Dit gegeven en de - vol gens hem - afwezigheid van meldingen bij diverse huisartsen zou duiden op de afwe zigheid van 'verslaafden' maar ook van bezorgde ouders. Welke drugsverslaving hier exact bedoeld wordt, blijft onduidelijk. Een overdosis van wat? Alcohol, nicotine, valium? Softdrugs, speed? De kennelijk ondernomen steekproef bij huisartsen en zie kenhuis staat lijnrecht tegenover een al jaren door de GGD geconstateerde tendens: trends in toenemend gebruik van drugs lopen op het eiland volstrekt synchroon met de landelijke en het gebruik van drugs, met name alcohol en speed Ugt boven het landelijk gemiddel de. De inzichten en ervaringen van het Bou manhuis sluiten hierop aan en wijken sterk af van het door van Epen gestelde. De recen te insluiting van dealers en tussenhandelaren wijzen ook bepaald in een andere richting! Het pleidooi voor een spreekuur waar je bin nen kunt lopen is daarentegen weer hartver warmend, zeker na de door van Epen nadrukkelijk verwoorde twijfel over de aan pak van hulpverleners. Hoewel: bij de huis artsen komt ook al niemand, dus waarom een spreekuur. Uiteindelijk blijkt het te gaan om onvervalste koopmansgeest verpakt in een aansprekende boodschap: 'Flakeese ouders zijn allesbehalve achterlijk'. Bedankt hoor! Maar wij zullen toch niet geneigd zijn naar de boekhandel te rennen om het in het artikel aangeprezen boekwerkje aan te schaffen. Kennelijk is het daarom te doen: welles - nietes verkoopt. ROEL BAZUIN, Herkingen

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 5