Stellendammer Arie E. Struik Koninklijk Onderscheiden vu-lezing VOC Inwoners Goedereede-Havenhoofd verwerpen Beeldkwaliteitsplan Verkoping OPEN DAG 'Concert van verbondenheid' in Nieuwe Kerk Zierikzee www.buijze.nl Ds. J. Karels met emeritaat Verzamelbeurs in 'De Staver' Biddagdiensten GerefGemeenten Ger. Gemeente Grote Kerk Strijen Drukwerk nodié? Deze week extra controle door politie! Verzekeringsfraudeur ontloopt veroordeling i^yVlinnaard Piet Westhoeve concerteert in Röderiiaus Opening en Open Dag brandweerkazerne Ooitgensplaat •!2<r^A chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden Laag water in haven MiddelharniVSommelsdijk actief in beeld en geluid 5 maart 2003: Uw woning of bedrijfspand verkopen? Belangengroep geeft petitie aan wethouder Lokker Goed bezocht Lezers van EIIAtlDEn-tllEUWS weten het BETER. Koormanifestatie met koren uit overstroomde gebieden Drukkerij Gobr. de Waal kan het U leveren! Telefoon (0187) 471020 Dinsdag 4 maart 2003 Personeel van de Verkeerspolitie (Project Verkeershandhaving) zal deze week, samen met collega's van het district De Eilanden, diverse intensieve controles op Goeree- Overflakkee houden. Zo zal er worden gecontroleerd op snelheid, het dragen van de autogordel, het rijden onder invloed eii het dragen van een helm door bromfietsers. DEN HAAG/GOEDEREEDE - Een 35-jari- ge voormalige inwoonster van Goedereede ontloopt door een slordigheid van justitie een veroordeling door het gerechtshof in Den Bosch. Dit volgt uit een uitspraak van de Hoge Raad. De vrouw week in 1996 uit naar België. Enkele jaren later werd zij door het gerechts hof bij verstek veroordeeld tot een voor waardelijke celstraf van zes weken en een boete van ongeveer 900 euro wegens het oplichten van de verzekering. De Hoge Raad vindt dat justitie te weinig moeite heeft gedaan om het adres van de vrouw in België te achterhalen. Om die reden verklaarde de Hoge Raad de in januari 1997 uitgebrachte dagvaarding nietig. De vrouw, die valse aangifte had gedaan van diefstal van een Mercedes en had gepro beerd om Nationale Nederlanden op te lich ten, kan daarvoor nu niet meer vervolgd worden. Justitie had in dit geval bij de gemeente Goe dereede moeten navragen naar welk adres in België de vrouw verhuisd was. Dat is niet gebeurd. In plaats daarvan volgde justitie de procedure die geldt voor onvindbare ver dachten. Die procedure houdt in dat de dag vaarding wordt gedeponeerd bij de recht bank waar de rechtszaak wordt behandeld. Afgelopen weekeinde heeft ds. J. Karels, predikant van de Gereformeerde Gemeen te te Middelhamis, bekend gemaakt dat hij om gezondheidsredenen (vervroegd) eme ritaat moet aanvragen. Ds. Karels heeft bijna vier jaar de gemeente van Middel hamis gediend. Het is nog niet precies bekend wanneer hij afscheid neemt. KIEVIT WARMTE •M««- en regdïystwne^ •5«fv*c« S ondertiouó •Lood- en inkwerk •WMeHnstaHstKS •Gasuwtallalies •Santor Oostdijk 49 Sommelsdijk 0187-48 26 09 MAKELAARDIJ Middelharnis B.V. Voor de koop of verkoop van uw woning Doefinchemsestraaf 32-34,3241 M Middelharnis Tel. (0187)482606 GOEDEREEDE - Op vrijdag 14 maart a.s. geeft Piet Westhoeve een tweede concert in het Röderhaus aan de N.Z. Haven te Goede reede. Het thema voor dit concert luidt: 'Johann S. Bach', met uitleg van de Mat- theus Passion. De inloop is vanaf 20.00 uur; het concert begint om 20.30 uur. Er zijn nog enkele plaatsen beschikbaar. U kun reserve ren via de telefoonnummers (0187) 491878, 492134 of 493077. De organisatie is in han den van de Kunst-stichting Goedereede. In verband met inspectie- en reparatiewerk- zaamheden in de binnenhaven en het kanaal naar de buitenhaven van Middelhamis, als mede een deel van het kanaal in Sommels dijk, zal van 23 t/m 28 maart a.s. er het waterpeil worden verlaagd. In- en uitvaren is dan onmogelijk. Men wordt verzocht dan geen activiteiten in en rondom het water te verrichten. Voor meer informatie kunt u contact opnemen met de havenmeester, tele foonnummer: 0187-482068. In Congrescentrum 'De Leeuwen horst' in Noordwijkerhout heeft bur gemeester C. Sinke van de gemeente Goedereede afgelopen dinsdag een Koninklijke Onderscheiding uitge reikt aan de heer A.E. Struik uit Stel- lendam. Hij werd benoemd tot Ridder in de Orde van Oraiye Nassau; dit bij gelegenheid van zijn afscheid van de Koninklijke Algemene Vereeniging voor Bloembollencultuur (KAVB), waarvan Struik 18 jaar bestuurslid is geweest en 15 jaar vice-voorzitter. Behalve de versierselen die behoren bij zijn Koninkelijke Onderscheiding kreeg Struik óók de gouden KAVB- speld uitgereikt. Want bij zijn afscheid werd hem ook het erelid maatschap van de KAVB toegekend! De 66-jarige Struik is zelfstandig onderne mer in de agrarische sector. Naast de zorg voor zijn eigen bedrijf, heeft hij zich ook bestuurlijk ingezet op velerlei maatschappe lijk terrein, doch met name in de bloembol lenbranche. Hij geniet een brede keimis van de gehele sector, zowel teelt als handel. Het sectorbelang staat bij hem voorop, opdat bedrijven zich maximaal zouden kunnen ontwikkelen. De KAVB is de organisatie die de belangen van de bloembollenkwekers behartigt, die daartoe een zeer breed netwerk van contacten onderhoudt en opgebouwd is uit lokale afdelingen, regionale kringen en verschillende product- en vakgroepen. Behalve zijn bestuursUdmaatschap en vice- voorzitterschap van de KAVB heeft Struik vanuit deze organisatie ook talloze bestuurs functies vervuld op het terrein van land- en tuinbouw. Te denken valt bijvoorbeeld aan zijn voorzitterschap van Delta Flora, die jarenlang op Goeree-Overflakkee werd gehouden. Daarnaast is hij hoofdingeland van het waterschap Goeree-Overflakkee, bestuurslid van de Huishoudschool Oud- dorp, voorzitter van de ouderraad van de Nederlandse Hervormde Basisschool in Stellendam, voorzitter van de SGP-kiesver- eniging Stellendam, voorzitter van IJsclub Stellendam en organist van de Gereformeer de Gemeente te Ouddorp. Vanwege de aard, uitstraling, betekenis en diversiteit van al deze activiteiten lagen hierin voor Hare Majesteit de Koningin genoeg redenen om Struik te benoemen tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Het afgelopen jaar is een belangrijk jaar geweest voor het vrijwillig brandweerkorps van Ooitgensplaat, Niet alleen heeft het korps een nieuwe brandweerwagen in gebruik genomen, sinds kort heeft zij ook de nieuwe kazerne mogen inwijden. Redenen genoeg om aandacht aan de brandweer te besteden. Op vrijdag 7 maart a.s. worden de sleutels van het nieuwe voertuig symbolisch overhandigd aan het korps. Tegelijkertijd wordt door burgemeester Van Pelt de brand weerkazerne officieel geopend. De opening wordt bijgewoond door vier bestuursleden van de Poolse partnergemeente van Oost- flakkee: Krasnystaw. De afgelopen jaren is er een uitwisseling geweest over brandweer- aangelegenheden. De onderlinge contacten tussen de Poolse en Oostflakkeese brand weercollega' s waren voor hen aanleiding om dit heugelijke feit persoonlijk bij te wonen. Om iedereen de gelegenheid te geven om de brandweerkazerne en het nieuwe voertuig eens van dichtbij te bekijken, organiseert de brandweer op zaterdag 8 maart een Open Dag. Vanaf 10.00 uur tot 15.00 uur is ieder een welkom in de nieuwe brandweerkazerne aan de Lange weg te Ooitgensplaat. COMBI OUDDOII^W■ltttrM^3SM.|01t7|611611fl]I6K]7H Op zaterdag 8 maart bent u van harte wel kom op de verzamelbeurs van de Filatelis tenvereniging Goeree-Overflakkee. Door de grote belangstelling tijdens de postzegel- en muntenbeurs van september jl. organiseert de vereniging opnieuw een beurs, maar nu groter van opzet. Zo vindt u er munten, post zegels, telefoonkaarten, speldjes, etc, waar mee u uw verzameling kunt aanvullen. Tevens is er een stand met klein antiek en curiosa, verzorgd door antiquair de heer P. Krijgsman. De verzamelbeurs wordt gehou den in 'De Staver' te Sommelsdijk, van 10.00-16.00 uur. De toegang is gratis. Voor meer informatie vooraf kunt u bellen: 0187- 483312. INKOMENS- EN VERMOGENSPLANNINC Woensdagmiddag 12 maart organiseert de VU-Hellevoetsluis een lezing over de VOC. De lezing wordt gehouden door de heer J.G. Kikkert, historicus. Vierhonderd jaar geleden, in 1602, werd de Verenigde Oost-Indische Compagne opge richt, de eerste internationale onderneming op aandelen. Waarom gebeurde dat juist toen? En moet dat gevierd of herdacht wor den? In ieder geval legde de VOC de grond slagen voor het koloniale rijk van Neder land, omstreeks 1900 het vierde op aarde. Maar het is de vraag of we daar nu zo blij mee moeten zijn. De aanvang van de lezing is 14.00 uur in 'De Ossehoek", Koninginnelaan 4 in Hellevoet- sluis. Opgave bij: Jan Lageweg, tel. 0181 312387 ('s avonds na 21.30 uur). Dirksland - 10.00 uur en 19.00 uur ds. J.W. Verweij Herkingen - 14.30 uur ds, J.W. Verweij en 19.00 uur ds. A. Bac Melissant - 14.30 uur en 19.00 uur ds. A.A. Brugge Middelharnis - 9.30 uur, 14.30 uur en 19.00 uur (H.D.) ds. J. Karels Nieuwe Tonge - 14.30 uur ds. A.J. Gunst en 19.30 uur ds. A. Verschuure Ooitgensplaat - 14.30 uur en 19.00 uur ds. C. de Jongste Ouddorp - 14.30 uur (bev. ambtsdr.) en 19.00 uur ds. J. Schipper Oude Tonge - 14.30 en 19.00 uur ds. F. Mulder Stad aan 't Haringvliet - 15.00 uur en 19.30 uur stud. J.M.D. de Heer Makelaarskantoor Tamboer hcëdigd niakclaar/laxalcur. lid NVM 0187-47(i.'^55 GOEDEREEDE - "Goedereede- Havenhoofd heeft geen verleden én geen heden. Het dorpje doet niets, is niets." Zomaar twee zinsnedes uit het Beeldkwaliteitspian voor de kleinste kern van de gemeente Goedereede. De bijna vierhonderd inwoners van Goe dereede-Havenhoofd voelen zich gegriefd. Los van die ergernis zijn er dan nog de bezwaren tegen de visie om 'het probleem' Havenhoofd aan te pakken. Sinds enkele weken liggen de beeldkwali teitsplannen voor de stad Goedereede, de Oostdijk en het Havenhoofd ter inzage. In opdracht van de gemeente Goedereede maakte de Stichting Dorp, Stad en Land uit Rotterdam al eerder eenzelfde plan voor Ouddorp. Ook Stellendam krijgt binnenkort haar eigen beeldkwaliteitsplan voorgescho teld. Een beeldkwaliteitsplan wordt door de gemeente gebruikt om in kaart te brengen wat de ruimtelijke kwaliteit van een bepaald gebied is. En wat daarbij verbeterd kan wor den. In feite is een beeldkwaliteitsplan gericht op de toekomst en bevat het een visie waarin de opsteller zich uitspreekt voor een toekomstige ontwikkeling die hij gepast acht. Met de visie in de hand heeft de gemeente Goedereede een nieuw instrument om bijvoorbeeld bij het maken van nieuwe bestemmingsplannen betere afwegingen te kunnen maken. Ook bij het opstellen van de welstandsnota - een nieuwe verplichting voor gemeenten - wordt gebruikt gemaakt van het beeldkwaliteitsplan. 'Actie' Eniiele weken geleden ontvingen alle inwo ners van het Havenhoofd een uitnodiging voor de presentatie van de plannen tijdens een informatieavond. Tegelijkertijd werd de inwoners de mogelijkheid geven om alvast op het gemeentehuis van Goedereede het beeldkwaliteitsplan in te zien. Enkele nieuwsgierigen benutten deze mogelijkheid en deze kwamen vaak ontgoocheld terug. Het beeldkwaüteitsplan heeft weinig op met het Goedereede-Havenhoofd. Tussen de regels door zou het volgens de opstellers bij na een ramp moeten zijn als je op dat dorpje wooht! Maar dat komt niet overeen met de beleving van de inwoners. Integendeel, bewust kiezen zij voor het wonen in een rus tig en sociaal dorpje omringd door de natuur. Is het vaak niet dat de bezoekers van Goede reede-Havenhoofd onder de indruk raken van het dorpje? En hoort niet elke inwoner tijdens een zomeravond voorbijkomende fietsers verzuchten: "Wat een leuk straatje zeg!" Met die gedachte in het achterhoofd begon nen enkele inwoners van Goedereede- Havenhoofd een actiecomité te vormen. Al spreken de initiatiefnemers liever niet over een protestactie. "Wij hopen zoveel moge lijk de belangen van de inwoners te kunnen vertegenwoordigen". Allereerst werd het beeldkwaliteitsplan huis-aan-huis bezorgd, ledere inwoner kon zo rustig de plannen doorlezen en een eigen mening vormen. De tweede stap was het ophalen van handteke ningen waarmee de inwoner bezwaar kon kenbaar maken tegen dit beeldkwaliteits plan. Bewust werd bij het ophalen van de handtekeningen ruimte gemaakt voor een persoonlijk gesprek, zodat bij de initiatiefne mers een duidelijk beeld ontstond van 'de algemene mening' van het dorp. Vervolgens werden alle inwoners vrijdagmiddag uitge nodigd voor een bewonersvergadering in de aula van de basisschool Eben-Haezer Nog maals werd door de initiatiefnemers uit de doeken gedaan welke voor- en nadelen kleefden aan het beeldkwaliteitsplan Haven hoofd. Ook deden zij de oproep aan de bezoekers van de vergadering om als indivi du een brief te schrijven naar de gemeente en de verschillende politieke partijen. Druk. Dat was het die afgelopen vrijdag avond zeker. In het verenigingsgebouw De Oostdam was elke stoel bezet en draaide het koffieapparaat overuren. Niet in de laatste plaats door de komst van een grote groep aan inwoners van het Goedereede-Havenhoofd. De gemeente Goedereede had het vereni gingsgebouw afgehuurd voor het houden van een informatieavond over de beeldkwa liteitsplannen voor de stad Goedereede, de Oostdijk en het Havenhoofd. Na een korte introductie van gemeentesecretaris en - voor deze gelegenheid - spreekstalmeester Hein tjes, kregen de bezoekers een korte uiteen zetting over de achtergronden van een beeld kwaliteitsplan en de welzijnsnota. Een vrij abstract verhaal wat wellicht de massaal opgedraafde raadsleden van de gemeente Goedereede meer aansprak dan de burgers. Dat veranderde al snel toen architect Van der Knoop achter de microfoon kroop. Deze architect, in dienst van Stichting Dorp, Stad en Land, is de opsteller van de visie. (vervolg op pagina 5) Op zaterdag 8 maart is er van 9.30 tot 12.30 uur een tweedehands kinderkleding en speelgoedbeiurs in het verenigingsge bouw van de Gereformeerde Gemeente in Middelhamis. Er is prachtige tweedehandse kinderkle ding van maat 56 t/m 176 waaronder ook enkele hoedjes en tasjes. Maar ook nieuwe dames- heren- en kindersokken (nieuwe collectie). Ook is er veel speelgoed, zoals rolschaatsen, enkele fietsen, spelletjes, puzzels, houten speelgoed, enz. Verder is er snoep voor de kleinsten, appelflappen, roombroodjes en oliebollen, op op. Vanaf ca. 10.00 uur kan men er ook terecht voor een lekker broodje kroket of frikadel. Het is besUst de moeite waard om een bezoekje te brengen. De koffie staat klaar, met wat lekker erbij. Het adres van het verenigingsgebouw is Chr. de Vrieslaan 38 te Middelhamis. Op zaterdag 8 maart a.s. is er in de Grote of Sint-Lambertaskerk van Strijen weer een opendag. Van 11.00 uur - 16.00 uur staan de deuren open voor een ieder die de oude Mid deleeuwse kerk eens beter willen bekijken. Het interieur heeft een aantal historische ele menten zoals een Heerenbank en doophek uit de 17e eeuw, 17e eeuwse kaarsenkronen. Een 18e eeuwse kansel, 16 fraaie gebrand schilderde ramen en een aantal grafzerken. Ook het uit 1840 daterende Van Oeckelen- orgel is te bezichtigen. Het insürument, dat veelvuldig wordt gebruikt bij concerten, wordt regehnatig bespeeld. Ook is het moge lijk om zelf op het orgel te spelen. In het jaar van de rampherdenking vindt binnenkort - op zaterdag 15 maart, om 19.30 uur - in de Nieuwe Kerk van Zierikzee een groot koren concert plaats met koren uit de gebie den van de Maas, de Waal en de Schel de. Aanleiding is het jubileum van het uit 80 leden bestaande Maas en Waals mannenkoor. Toen de vraag oprees op welke manier dit tienjarige jubileum gestalte zou moeten krijgen, ontstond het idee om dat midden in de Delta te doen: de Nieuwe Kerk van Zierikzee. Dit omdat het land van Maas en Waal ook de vrees voor het water kent, In 1995 werden de bewoners uit dit Gel derse rivierengebied massaal geëva cueerd. De dijkdoorbraken zijn toen uitgebleven, zodat er geen slachtoffers zijn gevallen, maar de schrik van toen is nog alom aanwezig, vooral bij de ouderen, die dit gebied in het verleden al diverse keren hebben zien overstro men. Deze gebeurtenissen hebben in dat rivierengebied een gevoel van ver bondenheid opgewekt met het zwaar getroffen gebied in Zeeland. Hoewel de watersnood van 1953 niet is te ver gelijken met die van 1993, kent men in beide gebieden de angst voor het water. Daarbij was er ook de wens van het koor om een keer in de Nieuwe Kerk van Zierik zee te mogen optreden, een kerk die ideaal is voor grote kooruitvoeringen. Op 15 maart zal het mannenkoor het Watersnood- museum te Ouwerkerk en de stad Zierikzee bezoeken. Diezelfde avond vindt in de Nieuwe Kerk om 19.30 uur de korenmani festatie plaats, die staat in het teken zal staan van verbondenheid tussen beide gebieden. Hoewel een ramp de aanleiding is voor het concert zal het koorgebeuren geen droevig karakter hebben. De luiste raars zullen worden verrast met een boei end koorprogramma waaraan drie bekende koren uit de twee rivierengebieden zullen meewerken. Naast het Maas en Waals Mannenkoor zal het Gospelkoor 'Laetare' optreden onder lei ding van de nieuwe dirigent Rembrandt Minderhoud. Het koor, dat eveneens tien jaar bestaat, zal hoogtepunten uit het eerste koordecennium brengen zoals de werken 'Lift up the Lord en My God is able' Nog jeugdiger is het Middenbouwkoor van de Chr. Scholengemeenschap Prins Maurits uit Middelhamis onder leiding van Marco van 't Hoff. Hoewel dit koor vanaf de kerst vanwege doorstroming naar het 'Boven- koor" een flink aantal leden zag vertrekken, zal met geheel nieuw muzikaal materiaal en met een aantal nieuwe leden het koor in nieuwe gedaante voor het eerst te beluisteren zijn. Het Middenbouwkoor trad ook op tij dens de eerste Christmas Carols Ceremony in dezelfde kerk. Voor de luisteraars zal het programma van het mannenkoor een feest der herkenning zijn. Begeleid door organist/pianist Mar van der Veer wordt een aantal werken ten geho re bracht die behoren tot de veelgevraagde muziek vopr mannenkoren. Begonnen wordt met een aantal bekende negro-spirituals (o.a. 'Deep River'). Met orgelbegeleiding wordt uitgevoerd het fraaie werk 'Cantique de Jean Racine'. Er klinkt het verstild Russisch- orthodox 'Onze Vader', een ontstuimig 'O, when the saints go marching in' en de grootsheid van het Halleluja-koor uit 'The Messiah' van Handel. Dirigent van het koor is Ad Versteden, een stimulerende koorleider die het koor in het verleden tot grote prestaties wist te brengen. Het koor trad dan ook regelmatig op met bekende solisten zoals Ernst Daniël Smid, Marco Bakker en Berdien Stenberg. De toe gangsprijs bedraag 5 euro per persoon. De kerk is vanaaf 19.00 uur geopend. - SOMMELSDIJK

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 1