Historisch hoekje lO-Puntenplan SP voor Goeree-Overflakkee Open dag Windpark Piet de Wit op 8 maart a.s. BACH begeleid door Towerpoint' Een persoonlijke ontmoeting Muziek-examens hafa-leerlingen EIIAtffiGn-niEUWS Het Zuid-Hollands Landschap organiseert fotowedstrijd Moeder bakt pannen koeken maar het meel is zo duur... Dirksland mag tegen veehouder optreden Iedereen welkom bij indrukwekkende bouwelementen en kranen Afgelopen week zijn in Ooltgensplaat de eerste elementen aangevoerd voor de bouw van de 12 windturbines van Windpark Piet de Wit. Vervolgens werd afgelopen maan dag de eerste turbine geplaatst. De komende weken worden de overige turbines geplaatst. Op 8 maart a.s. is het Open Dag bij de bouw van het windpark Piet de Wit. Iedereen is die dag welkom van 10.00 tot 15 uur bij het paviljoen 'Sluis- haven'. Hele eiland schone stroom Activiteiten voor iedereen tijdens Open Dag Cijfers Bewoners Goeree-Overflakkee profiteren mee Informatie bouw op internetsite MET OUD-DiRKSLAND Uit de bundel Ovaal 't Kabbelwater in de haven -golvend op de westenwind- ligt geklemd tussen beide havendijken,- waarop 't vliegerend kind. De scheepjes liggen aan de Kaai,- de wimpels fier in de mast,- de trossen rond de bolders aangetrokken,- als een huis zo vast. Hoog torent de toren boven kerkedak en pastorie. Nog daarboven zeilen blinkende meeuwen tegen 't luchtig wolkenspel, en zie de korenmolen op de dijk -centraal in dit ovaal- en luister naar de wentelende molensteen,- als knarsetandende molentaal. In 1798- aan 't eind van de 18de eeuw is het dorp uiteindelijk volgroeid. Juichend danst de vlieger wanneer de vyestenwind er speels mee stoeit. Bij Albert Heijn, waar het meel niet duur is! Oud papier Goedereede De 10 punten op een rij: Experimenteel concert in Nieuwe Kerk Zierikzee Een advertentie in Eilanden-Nieuws heeft altijd succes PAGINA 6 VRUDAG 28 FEBRUARI 2003 Een heel wiekenstel ligt op de grond gereed en Het windpark Piet de Wit wekt vanaf april/juni voldoende elektrici teit op om alle 15.000 huishoudens op Goeree-Overflakkee van scho ne stroom te voorzien. Met twaalf 100 meter hoge windturbines is het windpark het grootste op het windrijke Goeree-Overflakkee. Bij een groot windpark moet ook veel geregeld worden. Tijdens de Open Dag zijn deskundigen aanwezig om te vertellen over allerlei aspecten van windenergie. Voor zowel volwassenen als kinderen is er een goede uitleg. Naast windenergie is er ook informatie over andere vormen van Duurzame Energie. Ook ligt er een heel wiekenstel op de grond met een diameter van 66 meter! En u kunt zelf een blik werpen in de gondel van een windturbine. De organisatie van de Open dag weet zeker dat u versteld zult staan van de enorme afmetingen van de windturbines... geeft een indruk van zijn enorme afinetingen. Om even wat cijfers over het windpark op een rij te zetten: de totale voorbereidingen namen zes jaar in beslag; er worden wieken van 33 meter lang over de weg aangevoerd; er is in totaal 3300 meter heipaal geslagen en 13 kilometer aan kabels gelegd; voor de bouw is 12.000 m3 klei en vulzand aangevoerd en de totale investeringskosten van het windpark bedragen circa 26 miljoen euro. De eilandelijke windmolencoöperatie Deltawind neemt voor 50% deel in Windpark Piet de Wit. Uniek aan deze constructie is dat hier door alle inwoners van het eiland kunnen participeren in het wind park. Door lid te worden van Deltawind wordt u mede-eigenaar van Windpark Piet de Wit en ontvangt u tevens een zeer aantrekkelijke rente over de door u verstrekte lening. Meer informatie over het lid maatschap en vele andere zaken betreffende Deltawind is te verkrij gen tijdens de Open Dag. Veel meer informatie en foto's van de bouw zijn te vinden op de internetsite www.Deltawind.nlVia de site is het ook mogelijk om u aan te melden voor de nieuwsflitsen die regelmatig worden ver stuurd, met daarin actuele informatie over Deltawind. Reageren via de post is ook mogelijk door te schrijven naar antwoordnummer 205, 3240 WB Middelhamis. DOOR Werner Bloemendaal Het Zuid-Hollands Landschap (ZHL) organiseert dit voorjaar een digitale foto wedstrijd. De foto's moeten zijn gemaakt in een natuurgebied van het Zuid-Hollands Landschap. De digitale opnames kunnen tot en met 30 mei worden gemaild naar zlil@zuidhollandsland$chap.nl onder ver melding van Fotowedstrijd ZHL. De komende tijd komt de natuur in de terrei nen van het Zuid-Hollands Landschap weer helemaal tot leven. In talloze duinpoelen kwaken de kikkers en padden, op de land goederen bloeit de stinsenflora en in de veenweidegebieden klinkt de uitdagende roep van de grutto. Met al dit fraais is nu zelfs iets moois te verdienen. Het Zuid-Hol lands Landschap (ZHL) organiseert dit voor jaar een digitale fotowedstrijd. De hoofd prijs is een schitterende digitale camera, de PenCam IL Close-ups, planten, dieren Belangrijke voorwaarde is dat de foto's zijn gemaakt in een natuurgebied van het Zuid-Hollands Landschap. Het onderwerp is verder vrij. Landschappen, close ups, planten, dieren of mensen, alles mag. Alleen gescande of digitale foto's worden geaccepteerd. De foto (JPG-bestand) mag niet breder zijn dan 1024 pixels, bestands grootte max. 500 kB en minimaal 300 DPI. Per deelnemer mogen niet meer dan 2 foto's ingestuurd worden. De foto's moeten voor zien zijn van een korte omschrijving van het onderwerp en de datum en plaats van opna me. Alle ingestuurde foto's worden eigendom van het Zuid-Hollands Landschap en kunnen rechtenvrij gebruikt worden voor publicitai re doeleinden. De mooiste foto's worden afgebeeld op de website van het Zuid-Hol lands Landschap, de winnende foto komt ook in het tijdschrift Zuid-Hollands Land schap. Op de website www.zuidhoUands- landschap.nl staan alle voorwaarden voor de fotowedstrijd en tips om beter te fotografe ren. Daarnaast staat er een overzicht van alle terreinen van het ZHL. Foto's kunnen tot en met 30 mei onder vermelding van 'Fotowed strijd ZHL' gemaild worden naar zhlOzuid- hollandslandschap.nl. Pannenkoken, wie lust ze niet? Vooral de kinderen zijn er dol op. Ze zijn er tegenwoordig in alle soorten: vol koren pannenkoeken, viergranen pannen koeken, appel-, spek- en rozijnenpannen koeken. En het mooiste is: het meel is niet duur meer! U kunt deze week donderdag 27, vrijdag 28 februari en zaterdag 1 maart smullen van de gratis pannenkoeken bij Albert Heijn in Middelhamis; van 10.00 tot 16.00 uur. In de totaal vernieuwde en gemoderniseer de supermarkt in Middelhamis kunt u gratis de Koopmans pannenkoeken komen proe ven! Warm gebakken en helemaal gratis! Bovendien is het pannenkoekenmeel in de aanbieding en u zult het met eigen ogen zien; het meel is niet duur! Allen harteUjk welkom, breng de kleintjes maar mee en laat ze smullen van de gratis paimenkoeken. DEN HAAG - Het wil maar niet boteren tussen veehouder G. en zijn buren aan de Molendijk in Melissant. En waterval van rechtszaken is het gevolg. Maar liefst vier rechtszaken dienden donder dag bij de Raad van State over de veehoude rij aan de Molendijk. Bovendien deed het rechtscollege woensdag ook nog eens uit spraak in een andere zaak. Daarbij werd een door de gemeente Dirksland aan G. opgeleg de dwangsommaatregel goedgekeurd. Don derdag behandelde de Raad van State de zogeheten bodemzaken over een andere dwangsommaatregel en een uitbreidingsver gunning van G. De veehouder wil drie nieu we loodsen bijbouwen om de nu her en der over zijn erf verspreid staande landbouw- spuUen en vee op te bergen. Ook heeft hij de loodsen nodig om stalruimte voor zijn scha pen te scheppen. Een uitbreiding van de te kleine potstal is nodig om al zijn runderen onder dak te brengen. De gemeente Dirks land gunde G. twee loodsen, maar naar de loods voor de schapen kon hij fluiten. De raadsman van G. vocht die weigering giste ren tijdens de zitting aan. Volgens hem houdt de veehouder al jaren schapen. Om die reden moeten ze in de milieuvergunning worden opgenomen en moet hij de ruimte krijgen om een stal voor de beesten te bou wen. De omwonenden willen echter niets van uit breiding weten en eisen dat G. én de gemeente nu eindelijk iets doen aan de over last van de veehouderij. Vooral de geluids overlast moet worden aangepakt. Eén van de omwonenden zei tijdens de zitting dat voor al in de winter na de kerst de herrie bij G. onverdraaglijk is. Weliswaar is de gemeente na een vorige rechtszaak opgedragen om een uitgebreid geluidsonderzoek naar de vee houderij te doen. Maar daar wordt volgens een gemeentewoordvoerder nog druk aan gewerkt. De woordvoerder was overigens danig gepikeerd door een beschuldiging van de raadsman van de omwonenden. De gemeentewoordvoerder zei tijdens de zitting dat de gemeente regelmatig bij G. pools hoogte neemt om te horen of hij de geluids voorschriften niet overtreedt. Maar de raads man van de omwonenden hintte erop dat de gemeentewoordvoerder die controles uit zijn duim zoog. Volgens de omwonenden doet de gemeente nauwelijks iets aan de herrie en andere overlast. Overigens kan de gemeente binnenkort bewijzen dat ze dat wel doet, aangezien de uitspraak van woensdag Dirksland het groe ne licht heeft gegeven om, als dat nodig is, tegen G. op te treden. Immers, de gemeente kan de veehouder na de uitspraak dwingen twee magazijnwagens, een stacaravan, een container een de opslag van bouwmaterialen en stro van zijn erf te verwijderen. Over de zaken van donderdag zal de Raad van State pas over enkele weken uitspraak doen. Zaterdag 25 januari organiseerde de samenwerkende Hafabra-muziekoplei- dingen Goeree-Overflakkee weer muziek- examens. Slechts vier leerlingen van Muziekschool De Deltastreek uit de gemeente Goedereede - allen lid van Fan fare-orkest 'De Hoop' - waren deze keer aan de beurt, maar daarvan deed de helft nota bene D-examen, het hoogst haalbare! Ronald Witte deed zijn A-examen op pau ken en behaalde hiervoor 46,5 punten. De andere A-kandidaat was Ricardo Redert; hij kreeg maar liefst 52 punten op zijn cijferlijst vermeld. De twee D-kandidaten, Dianne Bolle op trompet en Geert Rijpma op sopraan saxo foon, deden die zaterdagmorgen het theore tische en het technische gedeelte (toonlad ders en etudes) van hun examen. Het voor dracht-gedeelte deden beide dames tijdens een openbaar concert in de Doopsgezinde Kerk te Ouddorp op 17februaijl. 'Eenkroon op jullie inzet en op het werk van jullie docenten'zo karakteriseerde Arie Stolk het openbare muziekexamen van beide dames. Dianne en Geerte, beiden stijlvol gekleed voor hun optreden, verzorgden met mede werking van Piet Westhoeve op piano een bijna zestig minuten durend concert, waar geboeid naar werd geluisterd door de exa mencommissie en het publiek. Geerte Rijp- ma, met als docente Ankie Loos, imponeer de het publiek met name door haar vertol king van de Suite Helenique, waarin virtuoze techniek en onregelmatige maat soorten als vanzelf klonken. Samen met haar docent André Leer opende Dianne het concert met de Dialoque van Eugene Bozza en het was duidelijk dat ze er zin in had. Volgens Arie Stolk, directeur van De Deltastreek, was het verschil tussen leer ling en leraar soms zeer moeilijk te horen! Ook in het beroemde trompetconcert van Haydn leek Dianne zichzelf te overtreffen. Na een korte pauze en de bekendmaking van de uitslag - Geerte slaagde met 47 punten en Dianne met 48,5 - speelden Geerte en docente Ankie Loos nog een indrakwekkend concert op alt-saxofoon. Mede door de schitterende akoestiek van de Doopsgezinde Kerk heeft het publiek kun nen genieten van de prestaties van beide kandidaten, die door hun kleding, hun pre sentatie èn natuurlijk door hun muzikale niveau een concert neerzetten, waarop ieder een trots mag zijn. De Stichting Koninklijke Fanfare Apollo te Goedereede haalt zaterdag weer oud papier op in Goedereede en Havenhoofd. U wordt verzocht het papier vóór 8.30 uur goed gebundeld buiten te willen zetten. In het jaar 2002 werd 175.000 kilo opge haald en bij de schuur gebracht. Hiervoor hartelijk dank. De Werkgroep Goeree-Overflakkee van de Socialistische Partij presen teert naar aanleiding van de komende Provinciale Statenverkiezingen haar 10-puntenplan voor Goeree-Over flakkee. De werkgroep bestaat sinds eind november 2002 en heeft zich ten doel gesteld om de standpunten van de SP op Goeree-Overflakkee uit te dragen. Na de campagne rond de ver kiezingen voor de Provinciale Staten is het de bedoeling om regionale the ma's op te pakken. Het 10-puntenplan heeft de titel 'De Flak- keese weg Links'. Doel van dit plan is de Provinciale pohtiek dichter bij de burger te brengen. Verkiezingsprogramma' s van andere partijen gaan veelal over de Rand stad, waarbij Goeree-Overflakkee vaak over het hoofd wordt gezien. Met dit 1 O-punten plan kunnen de bewoners precies zien wat de SP met het eiland wil. Het plan wordt volledig onderschreven door de SP-fractie in de Provinciale Staten en zal als leidraad gelden voor het stemgedrag van de SP in de Provinciale Staten over zaken op Goeree- Overflakkee. 1. Gezondheidszorg Huisartsenpost, apotheek en ziekenhuis moeten allen snel en goed bereikbaar zijn vanuit alle dorpen. De ambulance moet bin nen de wettelijk vastgestelde 15 minuten ter plekke zijn. Daarnaast wil de SP meer aan dacht voor de thuiszorg. Ook de dunbevolk te gebieden hebben recht op snelle en bereik bare gezondheidszorg. 2. Jongeren Jeugdvoorzieningen zijn nauwelijks aan wezig, het drugsgebruik is verontrastend hoog en naschoolse activiteiten zijn ontoe reikend. Daarom moet er veel meer geïn vesteerd worden in jeugdwerk en moet er beter samengewerkt worden door alle betrokken partijen. Verder moeten er meer goede voorzieningen komen. 3. Maatschappelijk werk Het maatschappelijk werk is bijna weg bezuinigd. Mensen die hulp nodig hebben moeten op Goeree-Overflakkee vaak vele maanden wachten op ondersteuning. De SP wil meer aandacht en geld voor deze belan grijke dienst. 4. Openbaar Vervoer Vooral in de kleinere kernen moet het open baar vervoer weer op peil komen. Belbussen en verplaatsing van de haltes tot buiten de dorpskernen zijn een slechte ontwikkeling. 5. Betaalbare woningen Vooral voor starters op de woningmarkt en senioren zijn er op Goeree-Overflakkee grote problemen. De Provincie moet ervoor zorgen dat er een oplossing voor dit pro bleem wordt gevonden. Het huidige 'doorstroom' beleid functioneert niet. De SP is voor een duidelijke toename van de sociale woningbouw en de bouw van meer seniorenwoningen. 6. Geen Hoogbouw Er is op Goeree-Overflakkee momenteel geen noodzaak tot hoogbouw. Om het lan delijk karakter te waarborgen en om horizon vervuiling tegen te gaan, moet hoogbouw worden vermeden. Als maximum bouwhoogte voor woningen dient 2 etages met kap te gelden. Voor verzorgingste- huizen en andere hogere bouw: 12 meter. 7. Cultuurhistorische waarden Het cultuur historisch erfgoed op Goeree- Overflakkee moet behouden blijven. Het beschermd dorpsgezicht mag niet verder aangetast worden. Deze unieke stukjes Goeree-Overflakkee moeten worden bewaard voor onze kinderen en kleinkinderen! 8. Landbouw De ontwikkeling van intensieve glastuin bouwgebieden op Goeree-Overflakkee moet worden vermeden (geen 'Glazen Stad'). Biologische landbouw verdient meer aan dacht en stimulatie. Ook dient er gestreefd te worden naar een daadwerkelijke verminde ring van stankoverlast. 9. Beveiliging tegen water Aangezien de zeespiegel stijgt en er door toenemende regenval steeds meer water door het Haringvliet wordt afgevoerd, moet er serieus nagegaan worden of Goeree-Over flakkee in de toekomst nog voldoende beveiligd is tegen het wassende zee- en ri vierwater. 10. Toerisme en natuur Het aanleggen van meer fiets- en wandel paden heeft de voorkeur van de SP boven verdere uitbreiding van de 'vakantie'bunga lowparken of grootschalige toerismepro- jecten. Toerisme is goed voor de werkgele genheid, maar moet hand in hand gaan met een degelijk natuur- en milieubeleid. Voor meer informatie over het 10-punten plan óf de werkgroep kunt u mailen naar flakkee@sp.nl of bellen met Fetse Visser. Telefoon: (0187) 485695. Orgelspel, toelichting op de muziek, met beelden vanuit 'powerpoint'. Dat zijn de drie ingrediënten die de basis vormen voor een bijzonder concert als eerste in een reeks, waarbij moderne middelen de muziek van grote compo nisten uit het verleden dichterbij de mensen zullen brengen. Het vrijdag- avondconcert op 7 maart a.s. in de Nieu we Kerk van Zierikzee is een gezamen lijk project van de organist van de Zie- rikzeese Nieuwe Kerk, Rinus Verhage, en muziekpedagoog Mar van der Veer. De laatste is muziekdocent aan de Prins Maurits scholengemeenschap te Mid delhamis. Door middel van uitleg over de muziek, geïllustreerd door beelden die op een scherm te zien zijn, hopen zij de muziek van Bach, die onterecht het kenmerk 'moeilijk' draagt, voor jong en oud begrijpelijk te maken. In dit con cert zal Rinus Verhage als concertgever en Mar van der Veer als verteller optre den. Het concert wordt een bezoek aan de wereld van Bach. Op het in de kerk geplaatste scherm zullen o.a. beelden te zien zijn van de plaatsen waar Bach werkte, de kerken, de mensen met vrie hij omging en vooral ook delen uit par tituren. De powerpointpresentatie zelf is gemaakt door Jeroen van der Laan, CKV-leerling van de Prins Maurits- school. Daarnaast zullen door middel van een videocamera op het scherm ook beelden te zien zijn van de musicerende concertgever. Voorafgaand aan de uitvoering van elk orgelwerk zullen kleine stukjes notenbeeld uit het werk worden getoond en mondeling worden toegelicht. Een dergelijke benade ring, waarbij een muziekstuk wordt gecom bineerd met een inleidende auditieve en visuele presentatie, maakt ook dat het con cert een nieuwe ervaring is voor jongeren en belangstellenden die meer willen weten van de muziek van Bach. De beide musici hebben een aantal werken uitgekozen die muzikaal boeiend zijn en tegelijk ook vaak een dubbele bodem heb ben. Want in zijn werk paste Bach, naast zijn ongekende compositorische kwahteiten, ook symboliek toe en is er soms zelfs sprake van bepaalde getalstructuren. Zo maakte hij gebruik gemaakt van het getal 10 in het koraalvoorspel 'Dies sind die heiligen zehn Gebot' en speelt het getal 3 een belangrijke rol in de Fuga in Es, die ook wel de Drie- eenheidsfuga wordt genoemd. Daarnaast zullen de bezoekers Bach tegen komen als muziekpedagoog. Een aantal van zijn werken is geschreven als studiemateri aal voor zijn kinderen en andere orgelleer- lingen. Eén werk in dit concert zal alleen met de voeten gespeeld worden - een Pedaal- exercitium. Ook zal de relatie van Bach met andere com ponisten aan de orde komen. Zo bewerkte hij concerten van de Italiaanse componist Vivaldi voor orgel, evenals hij delen uit zijn eigen kerkcantates voor orgel bewerkte, zoals het beroemde 'Wachet auf, ruft uns die Stimme'. Bijzonder is ook het laatste werk dat hij waarschijnlijk nagenoeg blind geworden - vlak voor zijn sterven dicteerde. Ook deze koraalbewerking over het lied 'Vor deinem Thron' is een geniaal werk met later ontdek te bijzonderheden. Het concert zal niet lang duren, er is vol doende ruimte voor toelichting en vragen bij de koffie na afloop. Wanneer dit concert slaagt, zal de serie worden voortgezet met combinaties van 'powerpoint en muziek' over de levens van andere grote componis ten. Daarnaast zal deze combinatie ook wor den toegepast in het concert over Gregori aanse muziek dat later dit seizoen in de Nieuwe Kerk wordt gegeven. Tevens is dit concert de eerste van een eerste winterconcerten rondom het Kam en Van der Meulenorgel. Lag tot nu toe het accent van de orgelconcerten vooral op de zomer periode, ditmaal heeft de orgelcommissie van de Nieuwe Kerk besloten om ook in de winterperiode concerten te organiseren die steeds af zullen wijken van het traditionele concert. Op deze wijze rekent men op nieuw publiek en hernieuwde belangstelling voor de orgelmuziek. Niet in de laatste plaats wil men op deze wij ze gelden inzamelen voor het behoud van het bijzondere orgel van de kerk. De beide ini tiatiefnemers zullen dan ook belangeloos hun medewerking aan dit concert geven. De aanvang is 20.00 uur. De toegangsprijs bedraagt 5 euro, scholieren en 65-plussers betalen 3 euro. Kinderen tot en met twaalf jaar mogen gratis naar binnen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 6