Hl Welkom op de boekpresentatie 'Bunyan in beeld' 1 i I i 1 1 I 1 I i i 1 1 I i Verkiezings bijeenkomst 1 I 1 I i 1 I I 1 i I I 1 1 1 i Activiteitenbegeleider JuistMt Stukje ex/ra/ eiiahdeh-iiieuws De VVD maakt werk van Zuid-Holland www.vvdzuidholland.nl Duinonderhoud in Ouddorp Aangifte Inkomstenbelasting KQnir^woud STICHTING ZORGCENTRUM verkrijgbaar bij Echte Bakker Kommer Akershoek Ouddorp stem 11 maart lijst 1 nr. 14 L. X. den Hollander Ouddorp Administratief medewerker Groepsleerkracht en/ot invalkrachten Flakkeese medewerkers betrokken bij realisering nieuw boek De Christenreis 'Bunyan in beeld' Presentatie Ook in de boekhandel Stichting maaitijdvoorziening gemeente Middelharnis zoeict met spoed vrijwilligers! Leeuwenbrood inzet goed doel Maak kans op een reis naar Zuid-Afrika Ill faagMagjagjBMaMBJaBMaMBMBMBMBMBJagiBJBMBJgjaM a Waarde(n)vol Zuid-Hoiland Wij rekenen op een grote opkomst! lËlIBMaBIBIBMBfBMaiBMBJBJBMBllMBMBlBMBMaBMMBMBIBM m Voor uw voor minimaal 14 uren per week VRIJDAG 28 FEBRUARI 2003 Lokaal doeri wat lokaal kan. De gemeente is; overheid die het dichtst bij de in*oriers staal De VVD vindt dat de getheente zoveel mogelijk de woon-, leef- en Werkomgeving f van haar inwoners en bedrijvert mdei fiepaien. Van bovenaf ölgejëgde gemeentelijke herindelIngiwiiöaiVVDaf:^:':-^ Een betere onderlinge afstemming van beteid: en 'uitvoering tussen :^i5!#ienBgtjtetfc*;v:,;,,: Aandacht voor de Kustvisserij. De VVD wil dat de provincie haar bemoeienis beperkt tot zaken die gemeentegrenzen overschrijden en tot de door het Rijk opgelegde taken. Het bestuur van de Vereniging voor Cfiristeiijk Speciaal Onderwijs op Goeree-Overflakkee zoekt voor fiaar Speciale Basisscfiool 'De W/egwijzer' een (M/V) Omvang: 0,1606 wtf, wat inhoudt: 1 dag per week, welke ook kan worden aangepast naar gelang de werkdruk van het moment. Taakomschrijving kan opgevraagd worden. Omvang: 0,1356 wtf, wat inhoudt: iedere woensdag ochtend voor de oudste groep (11-13 jarigen). Spreekt het volgende u aan: U kunt gelijk beginnen. Leerlingen dagen u uit om uzelf optimaal in te zetten. Kinderen zijn het uitgangspunt van fiandelen. Werken in een team en daar de eigen creativiteit in kwijt kunnen. en... heeft u behoefte aan meer informatie, neem dan contact op met: A. J. Klooster (directeur) mw. J. van Halum (adj. directeur) (0187) 48 37 67 (school) (0187) 48 37 67 (school) (0187) 64 34 84 (privé) Sollicitaties kunt u, binnen 14 dagen na het verschijnen van deze advertentie, zenden aan. Secr. Vereniging Christelijk Speciaal Onderwijs Lijsterbesweg 67, 3241 BL Middelharnis Er wordt van u verwacht dat u (praktiserend) behoort tot een protestants christelijke kerk (ger.gez.). Op zaterdagmiddag 8 maart 2003 wordt in Gouda in de Driestar (Pabo gebouw) het fotoboek 'Bunyan in beeld', geschreven door L.J. van Valen, gepresenteerd. Deze uitgave van uitgeverij De Ramshoorn uit Goes is voorzien van veel kleurenfoto's over John Bunyan. Veel bezienswaardigheden van John Bunyan Wie een Bunyanreis heeft gemaakt, zal het opgevallen zijn dat er nog veel overgebleven is, dat ons herinnert aan de ketellapper die ooit 'De Christenreis' schreef. Velen maakten de oversteek over de Noord zee en zochten de plaats van zijn geboorte op. Ze moesten langs een beek hi] Harrow- den het bouwland in, om in de hoek van het volgende veld de gedenksteen van zijn geboorteplaats te vinden. In de kerk van Elstow zagen ze het doopvont waar John als baby werd gedoopt. Ze dach ten eraan dat Bunyan in dit Godsgebouw gewaarschuwd werd door dominee Hale tegen de zonde. Ze liepen over de Green en zagen het afge stompte marktkruis, waar hij op zondagmid dag op zijn zondige weg werd stilgezet toen hij een balspel speelde. Ze liepen de straat in met de witte vakwerk huisjes in Elstow, daterend uit de tijd van John Bunyan. Hier woonde Bunyan toen hij nog ketellapper van beroep was, en de hui zen langs ging om potten en pannen te repa reren. Men kwam bij de ruïne van het Houghton House. In de tijd van Bunyan was het een prachtig landgoed met vele open haarden die het kolossale gebouw in de winter warm moesten stoken. Ook hier kwam Bunyan als ketellapper en werd er gastvrij onthaald. Men veronderstelt dat dit John Bunyan voor de geest heeft gestaan, toen hij in De Chris tenreis paleis Lieflijkheid beschreef. Ook ging hun tocht langs de plaatsen waar Bunyan gevangen gezeten heeft. Een gedenksteen in het trottoir in het centrum van Bedford herinnert het winkelend publiek aan zijn twaalfjarige gevangenisperiode. En volgens de plaquette op de brug heeft hij later nog een halfjaar op de brug in de stads gevangenis vastgezeten. Dit tot groot ver driet van zijn gemeente in de St. John's kerk! Maar niet minder voor zijn vrouw en kinde ren. Zelfs zijn blinde dochter Mary kon hij in die tijd niet verzorgen. Elizabeth, zijn twee de vrouw, pleitte voor zijn vrijlating in het Swan hotel. In het Swan hotel bevinden zich nog oude documenten die hiervan melding maken. Daar is ook de trap uit het Houghton House; deze blijkt in dit luxe hotel een ere plaats gekregen te hebben! Het Swan hotel ligt vlakbij de rivier de Great Ouse, de rivier die door Bedford stroomt. Daar is Bunyan bijna verdronken, toen hij met zijn vrienden aan het varen was. Maar ook is Bunyan in deze rivier gedoopt. In een afgesloten zijarm van de rivier geeft een bordje de doopplaats aan. John Bunyan was een baptist. Hij was. een voorstander van de volwassendoop. Een doop die pas plaats vond als iemand tot het geloof gekomen was. Maar nooit heeft Bunyan deze doop overschat; het ging hem om de doop met de Heilige Geest. Na zijn eigen doopplechtig heid liet hij de kinderen die na die tijd gebo ren zijn, dopen. Hij verachtte de kinderdoop dus niet! Hij woonde toen intussen in de St. Cuthbert Street te Bedford, omdat hij dichtbij de St. Johns kerk wilde wonen, waar hij voedsel voor zijn hongerige ziel had gevonden. Hij was toegelaten tot de gemeente van dominee Gifford, die hem als Uitlegger de weg der zaligheid gewezen had. In het Bunyan-museum zijn allerlei voor werpen van John Bunyan samengebracht: zijn viool, zijn kruik, zijn boeken in ver schillende talen, zijn stoel en nog veel meer. Elk voorwerp heeft zijn bijzondere geschie denis. Twee plaquettes in Bedford verwijzen naar Bunyans gevangenisperiode. Omdat Bunyan preekte, kwam hij onschuldig in de gevange nis terecht. En juist die tijd werd heel vrucht baar. Hij schreef daar namelijk onder meer het bekende boek 'De Christenreis'. Dat boek beschrijft de reis die elke christen maakt naar het hemelse Jeruzalem. Christen gaat door de enge poort en komt op de smal le weg. Daar krijgt hij onderwijs in het huis van Uitlegger. Daar veriiest hij zijn zware zondepak. Daar strijdt hij tegen Apollyon, de duivel. Daar komt hij in aanraking met Mondchristen en vele andere schijngelovi- gen. Onderweg bezwijkt hij voor de verlei ding een gemakkelijker pad te kiezen en komt in de macht van reus Wanhoop terecht. Uiteindelijk bereikt Christen de doodsjor- daan. De doortocht is moeilijk, maar de kroon van de overwinning is voor hem weg gelegd. Bij de hemelpoort kan hij zijn rol tonen en mag hij onder het geÜank van vreugdegezang binnen komen. Wat een heerlijk einde voor elke pelgrim, die evenals Christen die reis mag maken! Niet voor niets is 'De Christenreis' na de Bijbel het meest vertaalde en gedrukte boek ter wereld. Dit alles wordt in 'Bunyan in beeld' uitge breid beschreven. In dit boek wordt de levensbeschrijving op boeiende wijze weer gegeven. Zijn levensverhaal wordt steeds geplaatst in de contouren van zijn tijd. Maar het boek biedt meer. Tegelijkertijd met de geschiedenis van John Bunyan ziet u allerlei voorwerpen en monumenten die nog aan die levensperiode herinneren. Bij deze foto's en afbeeldingen staat een hele beschrijving. Routebeschrijvingen en kaarten maken het bovendien ook nog mogelijk al deze plaat sen te bezoeken en dus zelfstandig een Bunyameis te maken. Het verheldert Bun yan's leven en legt tevens het verband met 'De Christenreis'. Fotomontage door Joh. Kieviet: Standbeeld van Bunyan bij ondergaande zon. Op de achtergrond zijn de Chiltern hills zichtbaar, die voor Bunyan in 'De Christenreisde Liefelijke Bergen zijn geweest. De omslag van het nieuwe Bunyanboek. De uitgever - die reeds verschillende Bun- yanboeken in zijn fonds had - zocht Arjo van der Graaff uit Dirksland aan om de foto reportage te verzorgen. Hij maakte samen met Frits Veringmeijer en de heer Ruissen - de uitgever - een 'Bunyanreis' en bezochten onder leiding van een Engelse gids, mr. M. Carvell, de plaatsen waar John Bunyan leef de. Ook had de uitgever intussen contact geki'egen met de heren Joh. Kieviet en A. Moelijker te Sommelsdijk, die a! meerdere keren naar het geboorteland van John Bun yan geweest waren. Ook zij bleken al veel studie en materiaal van Bunyan te hebben verzameld. De heer Moeilijker kon een mooi klankbeeld laten zien en de heer Kieviet had een videopresentatie van de Bunyanreis gemaakt. Beiden hadden ook veel foto's ver zameld die heel geschikt bleken als aanvul ling voor het fotoboek 'Bunyan in beeld'. Het boek is een waardevol geheel geworden. Het krasvaste laminaat maakt het geschikt om intensief gebruikt en herlezen te worden. Het boek blijft mooi, ook na veelvuldig gebruik. En dat is bijzonder. Iedereen is hartelijk welkom op de presenta tiebijeenkomst die op zaterdag 8 maart in Gouda gehouden zal worden. De bijeen komst begint om 14.00 uuren zal circa 16.45 uur afgelopen zijn. Het is handig om uw komst naar Gouda vroegtijdig te melden bij uitgeverij De Ramshoorn (tel. 0113- 230340), zodat aan iedereen een plaats gege ven kan worden. Koffie en fris met wat lek kers zijn gratis. Dit is een unieke gelegenheid om samen met uw kinderen kennis te nemen van Bunyan's levensgeschiedenis. Niet om het minst van wege de rijke zegen die de Heere over Zijn werken in de loop van de tijd heeft willen geven. Zijn werken zijn het waard gelezen en overdacht te worden. Dit boek kan daar juist een mooie aanzet toe geven. Ook kin deren zijn op de presentatiebijeenkomst wel kom. Speciaal voor hen is een nieuwe kleur plaat van De Christenreis gemaakt, die ze gratis krijgen. Het programma ziet er als volgt uit: opening door ds. G. Clements, lezing door de auteur L.J. van Valen 'Bunyan in beeld: leven en Christenreis', klankbeeld van A. Moeilijker 'Het leven van John Bunyan', pauze en ten slotte een videopresentatie van Joh. Kieviet 'In de voetsporen van John Bunyan'. Het belooft een leerzame middag te worden en elke koper van 'Bunyan in beeld' krijgt bovendien een extra voordeel van 15%. Vanaf 10 maart zal het boek 'Bunyan in beeld' van L.J. van Valen voor 37,50 euro te koop zijn bij boekhandel Van der Boom te Sommelsdijk en in de recent vernieuwde boekhandel Akershoek in Ouddorp. Voor meer informatie kunt u de website van uitge verij De Ramshoorn bezoeken: www.ramshoorn.nl. Daar ziet u onder ande re het eerste hoofdstuk van 'Bunyan in beeld'. En natuurlijk kunt u ook contact opnemen met Uitgeverij De Ramshoorn, Putwei 6, 4464 BT, Goes, tel. 0113-230340 fax 0113-218691, e-mail: ramshoorn zeelandnet.nl Veel inwoners van de gemeente Middelharnis ontvan gen hun dagelijkse maaltijd via de Stichting Maaltijd voorziening. Diverse vrijwilligers bezorgen deze maal tijd bij hen thuis, zelfs tot in de koelkast! Maar, de Stichting Maaltijdvoorziening kampt met een pro bleem... Men komt vrijwilligers te kort! En zonder deze vrijwilligers kan het maaltijdvoorzieningen sys teem niet draaien! Vandaar dat de organisatie een drin gend beroep doet op iedereen die wat tijd 'over' heeft en in het bezit is van een rijbewijs, om zich als vrijwil liger aan te melden. Het werk geeft veel voldoening, want u help er uw medemens mee. Spreekt het u aan? Bel dan naar het Dienstencentrum en vraag naar Danielle, tel. 483366. Mocht zij er niet zijn, spreek dan a.u.b. de voicemail in. Danielle belt u dan zo spoedig mogelijk terug. En wilt u eerst nog wat nadere informatie, dan kunt u contact opnemen met de heer De Graaff, Hoofd voeding in verpleeghuis 'de Samari taan', tel. 488200. Ouddorp - Vanaf deze week heeft ambachtelijke bak ker Kommer Akershoek uit Ouddorp een bijzonder brood: Leeuwenbrood. Het is een ovenvers brood, bereid uit een tarwemelan- ge, vertijkt met microfijne roggevezeltjes. Brood is in zijn algemeenheid met zijn vitaminen, mineralen en voedingsvezels belangrijk voor een gezonde en geva rieerde voeding, maar Leeuwenbrood is daarbij met de inzet voor een goed doel extra verantwoord. Name lijk de realisatie van een tweetal complete bakkerijen in township Elandshoorn te Zuid-Afrika. Versgebakken brood uit eigen bakkerij is een zegen voor de lokale bevolking, die met weinig moet zien rond te komen. Het bevordert ook de werkgelegen heid en de zelfredzaamheid. Het Elandsdoom project staat onder leiding van de Nederlandse arts Hugo Tempelman, die sinds 1994 vanuit het niets aldaar vele medische voorzieningen tot stand heeft gebracht. Per Leeuwenbrood betaalt men een spaarzegel ter waarde van 10 eurocent voor het goede doel. De ideë le organisaties Wilde Ganzen en ICCO vermenigvul digen dit en maken daai' maar liefst 50 eurocent per brood van. De landelijke opbrengst wordt door Wilde Ganzen rechtstreeks overgemaakt naar 'the Elands doorn Foundation', zodat er onderweg niets aan 'de strijkstok' blijft hangen. Met een volle spaarkaart maakt men tevens kans op een van de gesponsorde 8- daagse reizen naar Zuid-Afrika. Actie Leeuwenbrood valt onder het keurmerk van het Centraal Bureari Fondsenwerving (CBF). Bakker Kommer Akershoek gaat zich samen met zijn mede werkers inspannen om ook in Ouddorp de actie te laten slagen. Zaterdag 8 maart is er een actiedag in de Westhoofd- vallei te Ouddorp. De Westhoofdvallei is eigendom van Natuurmonumenten. Door de opgroei van duin doorns dreigen de hoge natuurwaarden in de vallei verloren te gaan. Daarom zal op 8 maart geprobeerd worden om, waar mogelijk, de duindooms weg te halen. Deze activiteiten staan onder leiding van de Vereniging voor Natuur- en Landschapsbescherming Goeree-Overflakkee en worden georganiseerd door de werkgroep terteinbeheer van de vereniging. Natuur lijk kan de vereniging op deze actiedag veel hulp ge bruiken. Een ieder die iets voor het behoud van de natuurelementen wil doen, kan en mag daarbij helpen. Om 8.30 uur zal worden verzameld bij de ingang van de Westhoofdvallei; de werkzaamheden zullen tot ongeveer 12.30 uur duren. Handgereedschap is aan wezig, maar wie zelf in bezit is van een lange snoei- schaar en/of ander goed gereedschap mag dit zeker meenemen. De Westhoofdvallei is te bereiken via de provinciale weg N57 richting Brouwersdam, bij afslag De Punt rechtsaf richting vuurtoren (dit is de Groeneweg), tweede weg links, de Vrijheidsweg op. Deze helemaal uitrijden tot het hek. Verdere inlichtingen kunt u krij gen via telefoonnummer (0187) 681045 of 681105. r De Provinciale Vereniging SGP Zuid-Holland belegt op D.V. 3 maart a.s. een bijeenkomst ter inleiding op de Provinciale Staten verkiezing van D.V. 11 maart 2003. Plaats: Verenigingsgebouw 'De Hoeksteen', Ring te Middelharnis. Aanvang: 19.30 uur Spreker: Ir. M. Houtman, nr. 1 van lijst 6 tevens Regio Gedeputeerde. Thema: Forum-discussie: hierin hebben zitting de gedeputeerde en de volgende regio-kandidaten op lijst 6: Drs. S. Stoop, burgemeester Dirksland A. J. Kardux, Dirksland J. Klepper, Ouddorp P.J. Koningsv;(oud, Dirksland K. van de Ketterij, Middelharnis Slotwoord door ds. H. J. Boer, Nieuwe Tonge. Koffie vanaf 19.00 uur. maakt u weer een afspraak met Administratie- en assurantiekantoor Boezemweg 26, 3247 BB DIRKSLAND Tel. (0187)6023 65 Ook 's avonds en op zaterdagmorgen Geldedïö" Voor de uitbreiding van liet team van actlvtteltenbegeleiders zijn wij op zoc'; 'en: 'Geldershor is een modern Zorg centrum. Hef biedt plaats aan 78 ouderen met name afkomstig uit de gemeente Dirksland. In samenwerking met het regionale verpleeghuis wordt er middels een verpleegunif en meerzorgprojecf verpleging en begeleiding geboden aan verpleeghuis-geïndiceerde cliënten. Tevens Is er In samenwerking met de plaatselijke Woningbouw vereniging een Woonzorg complex gerealiseerd waar 20 ouderen gehuisvest zijn. De zorg- en dienstverlening In hef Woonzorgcomplex wordt aangeboden In samenwerking met de Thuiszorgorganisaties. Functiedoel: - Het leveren van bezigheids- en on1v«kkelingsactiviteiten zowel individueel als groepsgericht aan de intern wonende cliënten en de cliënten van de dagopvang, Functie-eisen: - Diploma actlvite'rlenbegelelder op M.B.O.-nlveau, - Kandidaten dienen zeltstandig te kunnen werken, Arbeidsvoorwaarden: - Salaris en overige arbeids voorwaarden zijn conform de C.A.O.-Verpleeg- en Verzorgingshulzen, Inlichtingen zijn te ontvangen bij de Zorgmanager, de heer J. G. Don, elke werkdag van 10.00 tot 12,00 uur, tel, (0187) 60 20 55, Sollicitatiebrieven binnen 10 dagen richten aan Zorgcentnjm 'Geldershof, t,a,v, de directeur, de heer L, J, Verwijs, Poldersweegje 2, 3247 KE Dirksland,

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 4