\\J LITIE 0900-8844 Alles van cultuurhistorische waarde op Goeree-Overflakkee vastgelegd itiOfiieetefnaH ^.'B Leendert Jordaan ■^Minnaard www.knopsbv.nl Informatie gevraagd over hulpverleners watersnoodramp Hoofdrijbanen Haringvlietsluizen afgesloten voor alle verkeer GEEFT RIJPLEZIER DE RUIMTE Klaas Jan Mulder en Jan Mulder in WWZ- bevrijdingsconcert chr. streekblad op gereformeerde grondslag ■voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden In memoriam 13-10-1943 't Is niets teveel als we zeggen dat maandag een heuse schokgolf door de Middeiharnisse en Sommels- dijkse samenleving ging, toen zich als een lopend vuur het bericht verspreidde dat één van haar meest bekende en meest markante persoonlijkheden uit het leven werd weggerukt: Leen Jordaan... e GARAGE KfidpS Uangeweg Middelhamis Tel. (0187)4767 67 ,aPEI- voor autorijden mePplezier 4"^ Visser Visser BARENDRECHT «TEL. 0180-642 111 MIDDELHARNIS* TEL. 0187-617 300 GOUDA «TEL. 0182-358 235 COROLLA Verso Automobielbedrijf Flal<kee B.V. Met bus naar W. W.Z.-concert in Singelkerk Ridderkerk Taxatierapport nodig van woning of bedrijfspand? Verkiezingsdebat vanuit 'Staver' verplaatst naar Aipiien aan den Rijn actief in beeld en geluid Vrijdag 28 februari 2003 75e jaargang nr. 7184 (Ridder in de Orde van Oranje Nassau) 24-02-2003 In de gemeente Middelhamis zullen maar weinig inwoners zijn die Leen - of op z'n minst zijn naam - ru'et kennen. Zijn nimmer aflatende enthousiasme, bruisende energie, jovialiteit, humor, welbespraaktheid, zijn altijd klinkende stem en gulle lach.ze ken merkten deze man, die bezield was met alles wat hem bezighield. En dat was veel. Heel veel, voor en temidden van de Middeiharnisse samenleving. Bij tal van terreinen was of voelde hij zich betrokken of hij had er belangstelling voor. Sterk sociaal voelend als hij was, had hij altijd en voor iedereen tijd voor een gemoedelijk praatje, een grap, een opbeurende opmerking of schouderklop, een brede armzwaai - immer vergezeld van een brede lach; óók voor degene die met Leen's enthousiasme misschien niet altijd goed raad wist en daar soms andere gedachten bij had.Leen zelf stond daarboven en benaderde zulken met evenveel respect als wie ook. Leen had een eigen mening en ventileerde die, compleet van argumenten voorzien. Hij wist waarom hij iets vond, deed of wilde, maar stond beslist ook open voor andersdenkenden. Leen was van iedereen en vóór iedereen. Totdat, kort na een wintersportvakantie, afgelopen maandagmorgen een hartstilstand aan dit alles een einde maakte. Leen Jordaan is niet meer. Hij werd 59 jaar. Zijn vrouw, kin deren, familie en de hele Middeiharnisse gemeenschap verliest in hem een man zoals er geen tweede is. Zijn inzet in de samenleving is groot en velerlei geweest; drie zaken springen echter in het oog: 'de Staver', de brandweer en de politiek. Na zijn arbeidzame leven te zijn begonnen als etaleur, werd Leen conciërge van de toen malige Olympiahal in Middelhamis. Van daaruit werkte hij zich op tot manager van recreatiecentrum 'de Staver' te Sommelsdijk, waarvoor hij veel heeft betekend bij zowel de bouw als later ook de herbouw na de Staverbrand, enkele jaren geleden. Het was zijn lust en zijn leven om met grote bevlogenheid zijn werk te doen en alles aan te pakken wat hij belangrijk vond. En dat dééd hij zoals hij wis: wervelend, bruisend en altijd positief denkend; niets was hem teveel. Zo heeft hij, mét z'n medewerkers - want zó zag hij dat altijd, van 'de Staver' gemaakt wat het théns is. Juist was hij bezig voorbereidingen te treffen om per 1 oktober a.s. een punt achter zijn carrière te zetten... Daarnaast was hij lang - en boegbeeld bepalend - verbonden aan de vrijwillige brand weer van Middelhamis, waarvan hij mim 37 jaar deel uitmaakte, sinds 1980 als plaats vervangend commandant en per 1 januari 1994 als commandant. De vrijwillige brand weer - met nadruk op 'vrijwillig' - was hem dierbaar. Met de gedrevenheid die hem eigen was, heeft hij zich vele jaren gegeven aan het totale korps van de gemeentelijke brand weer. Over de leden van de afzonderlijke blusploegen sprak hij als zijn 'brandweervrien den', bij wier wel en wee - ook in privé - hij zich altijd betrokken toonde. Graag wilde hij echter nog de (gemeente)politiek in. Door middel van voorkeurstemmen bij de laatstgehouden gemeenteraadsverkiezingen, maart vorig jaar, werd hem dat ook mogelijk gemaakt. Daarom verieende de gemeente hem eervol ontslag als brandweer commandant en maakte hij sindsdien voor de Partij van de Arbeid deel uit van de gemeen teraad van Midddelhamis. DdSraan had hij zich de komende jaren nog een poos willen geven. Dit 'In memoriam' eindigt dan ook met enkele rouwende woorden van de fractievoorzit ter van Leen' s partij"Ik kan het bijna niet geloven. Die altijd vrolijke, uitbundige en opti mistische Leen is er niet meer. Elke maandagavond liepen we gezamenlijk de lopende zaken door in de politiek van Middelhamis. Hij de harde sector en ik de zachte; zo had den we dat verdeeld. Maar daar hield hij zich niet altijd aan. Hij bemoeide zich vaak ook met andere dingen. Gelukkig maar. Want hij had een grote belangstelling voor alles wat zich afspeelde in de gemeente Middelhamis. Een samenleving waar hij nadrukkelijk deel Vim uitmaakte. Na de opbouw van 'de Staver' - en na een brand dit nog een keer te heb ben gedaan - begon hij vorig jaar vol optimisme, strijdlust en energie aan een nieuwe klus: het raadslidmaatschap, waarvan hij vanaf het begin zei dat hij eerst een poosje wil de luisteren en leren. Bij dat ene jaar zal het blijven.Hij genoot van zijn kleinkind, waar voor altijd wel een cadeautje in de achterbak van zijn auto lag. Hij genoot van een skiva kantie met zijn vrouw en vrienden, waarvan hij zei: 'je moet het doen als het kan, want je weet nooit wanneer het de laatste keer is...' Hij was trots op zijn zoons, waarover hij regelmatig moest vertellen, want vertellen kon hij als geen ander. Die stem en die gulle lach zal ik nooit meer horen. MAKELAARDIJ Middelhamis B.V. Voor de koop of verkoop van uw woning Doetinchemsestraat 32-34, 3241 AA Middelhamis Tel. (0187)482606 Opel-nieuws Vacatures Knöps-Shop Informatie Evenementen Al onze occasions incl. foto's op dé site van uw Opel-dealer REGISTERACCOUNTANTS De 'Stichting Gedenkteken Hulpverleners Watersnoodramp 1953 Oostflakkee' pro beert de hulpverlening bij de ramp van 1953 op Goeree-Overflakkee in het alge meen en in Oostflakkee in het bijzonder in kaart te brengen. Oostflakkee bestaat uit Den Bommel, Ooltgensplaat, Achthuizen en Oude-Tonge.De stichting wil de hulp verlening bij de ramp in dit gebied vast leggen in de geschiedenis. De hulpverle ning is onlosmakelijk met de ramp ver bonden. Ook dit verhaal mag niet verloren gaan! Naast de geweldige individuele hulp is er bij de ramp hulp geweest van organisaties en groeperingen. De stichting doet een dringend verzoek op groeperingen, in wel ke vorm dan ook, die bij de ramp in Oost flakkee hulp hebben verleend, zich bij de stichting bekend te maken. Ook wordt iedereen, die informatie over groeperin gen hulpverleners kan geven, verzocht de stichting daarvan op de hoogte te stellen. Bij de informatie over hulpverlening zijn gegevens over de volgende punten van belang: naam groepering, naam leider/ini tiatiefnemer, plaats, tijdsduur en aard van de hulpverlening. U kunt uw informatie sturen aan Stichting Gedenkteken Hulp- verieners Watersnoodramp 1953 Oostflak kee, Ringvaart weg 180, 3065 AG Rotter dam, fax (010) 20 21 230. In verband met het uitvoeren van reparaties aan het betonnen wegdek op de hoofdrijbaan van de Haringvlietsluizen dient rijksweg 57 tussen de kruising Hellevoetsluis en de afslag Stellendam Havens in beide rijrichtin gen te worden afgesloten voor alle verkeer. Deze reparaties vinden plaats gedurende de periode maandag 10 maart 2003 tot en met maandag 17 maart 2003 van 9.00 tot 15.00 uur; of zoveel korter als mogelijk of zoveel langer dan noodzakelijk. Het verkeer zal via de omleidingroutes nr. 12 en 15 worden omgeleid. De omleiding wordt ter plaatse aangegeven. Tijdens deze omleiding zal de parallelweg voor het lang zaam verkeer richting Hellevoetsluis geheel zijn afgesloten. Contactpersoon met betrekking tot deze afsluiting is: dhr. J. van den Doel van Dienstkring Zuid Hollandse Eilanden, Groe ne Kruisweg 401, 3160 AE Rhoon, rayon Hellevoetsluis, tel. (0181) 31 32 88. Dorpsweg 28, 3245 VC Sommelsdijk, Tel. (0187) 48 44 66 xsx^^^^., www.toyotaflakkee.nl uZ^iTOYOTy Op zaterdag 3 mei organiseert de Stichting WWZ-concerten een instrumentaal 'Bevrij dingsconcert' in de Herv. Singelkerk te Rid derkerk. Aan dit concert werken mee het bekende duo Klaas Jan Mulder en Jan Mul der, dat een fantastisch programma hoopt te verzorgen op orgel en vleugel. Op het pro gramma staan orgelimprovisaties en -bewer kingen, duetten op orgel en vleugel, ook hopen zij op de vleugel een aantal stukken a Quatre mains (4-handig) te spelen. Verder zal er in het programma ruimte worden gemaakt voor samenzang. Het concert begint om 20.00 uur; de kerk gaat open om 19.15 uur. De toegangsprijs bedraagt voor volwassenen 10 en voor kinderen t/m 12 jaar 5. Bij voldoende aan meldingen rijdt er een bus van Flakkee naar Ridderkerk, waarvoor u zich tot 25 april kunt opgeven via telefoonnummer (0187) 603510. Deelname aan de busreis kost 7,- p.p. Kaartverkoop vindt uitsluitend plaats bij de ingang van de kerk; als u met de bus mee gaat, bent u zeker van een toegangsbewijs! Noteer dit concert alvast in uw agenda en geef u snel op voor de bus. Rotterdaiti-Rijnmond district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflakkee OUDE-TÖNGE - Maandagavond om streeks 19.45 uur moest het pohtiepersoneel van het district De Eilanden naar een honk balvereniging aan de Melkweg. In dit sport complex was ingebroken. Onbekenden had den diverse deuren opengebroken en in het pand vernielingen aangericht. Het is niet bekend of er goederen zijn weggenomen. MIDDELHARNIS - Maandagavond om streeks 18.00 uur raakte een 40-jarige man uit Middelhamis gewond, nadat hij door een auto, die bestuurd werd door een II-jarige plaatsgenoot, was aangereden. Het Il-jarige knaapje had kans gezien de autosleutels van zijn 20-jarige zus weg te pakken. Nadat hij de auto had gestart, reed hij tegen de auto van de 40-jarige man, om vervolgens met de auto tegen het slachtoffer aan te rijden. De man liep hierdoor knieletsel op. Makelaarskantoor Tamboer beëdigd makelaar/taxateur, lid NVM 0187-476553 Sinds de rijksnota Belvedere in juli 1999 uitkwam, is het al bekend: de kop van Goeree is een gebied met hoge cultuurhistorische waarden. Nu, een kleine vier jaar later, wordt dit lande lijke oordeel nog eens bevestigd op provinciaal niveau. Want in de defini tieve Cultuurhistorische Hoofdstruc tuur Zuid Holland (CHS) regio Voor- ne-Putten en Goeree-Overflakkee, die vorige week vrijdag werd gepresen teerd in het Energiehuis te Dordrecht, komt de kop van het eiland eens te meer uit de bus als een locatie met bij zondere waardenconcentraties op het gebied van archeologie, landschap en nederzettingen. Wat onderscheidt de kop van Goeree? In de gedmkte CHS, een serie plattegronden van de eilandenregio Voome-Putten en Goeree- Overflakkee, staat het zo: "Bijzonder aan Goeree is de gelaagde landschappelijke opbouw. Van west naar oost treft men aan: jonge duinen langs de zee, open strandpol- ders en een schurvelingengebied tussen oudere duinen. Bijzonder is het schurvelin- genlandschap rond Ouddorp: rechthoekige akkertjes zijn hier omgeven door hoge zand- wallen. Dit besloten landschapstype met zijn bijzondere perceelscheidingen komt alleen voor op Goeree en Schouwen-Duiveland. In de overgangszone van zand- naar kleigebied ligt het beschermd stadsgezicht Goedereede: oorspronkelijk een havenstad, verbonden met het Haringvliet en het Brouwershavense gat. Na verzanding van de havenmond ver anderde Goedereede in een agrarisch cen trum." ^'oudsten en sporen Belangrijke archeologische vondsten op de Kop van Goeree variëren van bewonings- sporen en grafvondsten uit de Romeinse tijd tot de zeventiende-eeuwse Schans bij Oud dorp. In vrijwel het hele gebied bestaat bovendien een redelijke tot zeer grote kans op archeologische sporen. Kansen die op de rest van Goeree-Overflakkee in het alge meen als lager moeten worden ingeschat, met uitzondering van dorpskernen als Dirks- land, Sommelsdijk, Middelhamis, Nieuwe- Tonge en Ooltgensplaat. Weinig gaaf Bekijken we de landschappelijke waarden, zoals geregistreerd in de CHS, dan is de con clusie dat de kuststrook met de duingebieden een relatief weinig verstoord gebied is. Daarmee vormt het tevens de spreekwoor delijke uitzondering op de regel. Want: "Als geheel is het gebied (Voome-Putten en Goe ree-Overflakkee) weinig gaaf, gedeeltelijk als gevolg van de ontwikkeling van het auto nome systeem. De aan de afsluitdammen van de Deltawerken gekoppelde verkeers wegen doorsnijden de regio en daarmee de karakteristieke landschappelijke opbouw in poldereenheden." Kavelpatroon "De vroegere noordkant van Voome en Put ten", zo vervolgt het overzicht van cultuur historische waarden in de eilandenregio, "is verdwenen in het haven- en industriegebied van Rotterdam, de huidige noordrand is gro tendeels ingericht voor recreatieve doelein den. De grootste ingrepen in dat land schapstype zijn echter op het conto van de recente herinrichting - bedoeld wordt de ruilverkavehng - te schrijven. Het (gedeelte lijk) afgraven van dijken en wijzigingen in het kavelpatroon hebben het landschap sterk beïnvloed. De tot dan toe zeer herkenbare landschappelijke structuur, bestaand uit de oorspronkelijke, na elkaar ingedijkte pol ders, is hierdoor verstoord." De afwatering is weliswaar met de herinrichting verbeterd, maar veel kreken hebben daarmee ook hun Bijzonder is het schiirvelingenlandschap rond Ouddorp: rechthoekige akkertjes, omgeven door hoge zandwallen. herkenbaarheid verloren. De landschappelij ke waarde is daarmee beduidend minder geworden. Contrastzone We zagen al dat de CHS het schurvelingen gebied bij Ouddorp hoog tot zeer hoog waar deert. De zandwallen - schurvelingen en 'hoagten' - zijn irtmiers betrekkelijk zeld zaam. Daamaast is het duinlandschap bij zonder door z'n scherpe begrenzing met de omgeving. "De waardering van de land schappelijke contrastzone aan de zeekant is daarom grotendeels zeer hoog. Waar het contrast verminderd is door recente aanwas van buitendijks gebied valt de waardering een categorie lager uit." De gave overgang van de bifinenduinrand naar het schurvelin gengebied bij de Oostdijk is van hoge waar de, evenals de overgang van de buitenste, hoge duinen naar de achterliggende strand- polders West-Nieuwland, Springert en Nieuwenoord. De polder Oudeland ten zui den van Ouddorp springt eruit vanwege de bewaard gebleven kleinschalige verkave ling, de Preekhil vanwege de herkenbare inlaag en de Vingerling (ten zuidoosten van Ouddorp) vanwege de kreekrestanten en het kleinschalig reliëf. Het vrij gave gebied behoort tot de oudste bedijkingen van Goe ree. Statendam Tot de landschappelijke waarden behoren ook de dijken. Vrij gave polderdijken wor den in de CHS gezien als belangrijke beeld dragers en daarom hoog gewaardeerd. Dat geldt niet voor het tracé van de Statendam bij Stellendam. De Statendam is in 1751 aangelegd als verbinding tussen Goeree en Overflakkee. "De reden voor de relatief lage waardering ligt in het sterk verstoorde pro fiel; de eigenlijke dam is vrijwel geheel ver dwenen." Kerkepaden Opvallend zijn ook de havenkanalen van bij voorbeeld Dirksland en Middelhamis. In de CHS komen ze uit de bus als vrij gaaf, met "een duidelijk herkenbare, sterke samen hang met de bijbehorende nederzettingen". Ook zijn er hoge waarderingen voor enkele overgebleven stukken tramtracé, zoals in Middelhamis en Sommelsdijk, en de nog aanwezige kerkepaden bij Sommelsdijk en Dirksland, De Ouddorpse kerkepaden bij de Oudelandseweg, Dorpsweg en Kelderweg hebben zelfs het predikaat 'zeer hoge waar de' gekregen door de samenhang met het schurvelingenlandschap. Ook het negentiende-eeuwse fort Prins Fre- derik bij Ooltgensplaat, behorend tot de Stel ling van het Hollands Diep en het VoUcerak, Het negentiende-eeuwse Fort Prins Frederik bij Ooltgensplaat behorend tot de Stelling van het Hollands Diep en Volkerak - valt voor de Cultuurhistorische Hoofdstructuur in de hoogst gewaardeerde categorie overgebleven waarden. valt in de hoogste categorie. Iets lagere waardering is er voor de twee nabijgelegen batterijen en de restanten van het retranche- ment in het dorp. Nederzettingen Net als bij archeologie en landschap zijn de nederzettingen op Voome-Putten en Goe- ree-OverfliSlcee beoordeeld op gaafheid, zeldzaamheid en samenhang met de omge ving. Volgens de CHS is het aantal rijksmo numenten betrekkelijk hoog omdat de struc tuur van redelijk wat nederzettingen intact is gebleven en omdat er weinig nieuwbouw tussen de gave bebouwing staat. Zeer hoog is de waardering voor beschermde stads- en dorpsgezichten zoals Brielle, Hellevoetsluis en Goedereede. Daarnaast zijn ook Middel hamis, Sommelsdijk - waar de procedure in de richting van beschermd dorpsgezicht loopt - en Dirksland in die categorie inge deeld. Omdat in Dirksland de haven door een weg is afgesneden van de rest van de nederzetting, kon dit deel niet als 'zeer waar devol', maar als 'waardevol' worden gewaardeerd. De 'zeer waardevolle' neder zettingen in de regio zijn voornamelijk 'voorstraatdorpen'. Het enige 'kerkring- dorp' op Goeree-Overflakkee - Nieuwe- Tonge - komt uit de bus als 'waardevol'. De structuur is intact, maar de bebouwing blijkt minder gaaf bewaard gebleven. Bouwboerderijen Redelijk waardevol in cultuurhistorisch opzicht is het gebied ten noorden van Dirks land, waar ver van elkaar gelegen, groot schalige bouwboerderijen bewaard zijn gebleven en weinig nieuwbouw is gereali seerd. Dezelfde waardering is er voor de zandnederzetting Ouddorp. Op de CHS- kaart zijn ook de korenmolens met hun bio toop aangegeven. Leidraad De CHS is op 27 augustus vorig jaar vastge steld door Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland. Daaraan vooraf ging een heel pro ces, waarin ook de regio inspraak had. In februari 2002 was er een inspraakavond in Melissant. De provincie gebruikt de CHS als toetsingsinstrument bij het beoordelen van mimtelijke plannen en als leidraad bij de ontwikkeling en uitvoering van mimtelijk beleid. Met de CHS in de hand moeten pro vincie, gemeenten en waterschappen reke ning houden met de cultuurhistorische waar den. "Tot nog toe wordt maar mondjesmaat reke ning gehouden met de cultuurhistorie", schrijft de provincie in de gedrukte CHS onder het kopje 'Naar een integraal monu mentenbeleid'. "Dat is niet zozeer te wijten aan onwil van de plannenmakers, maar vee leer aan het ontbreken van een hanteerbaar overzicht van cultuurhistorische kenmerken en waarden. Deze kaartenserie wil in die leemte voorzien." Alles van cultuurhistori sche waarde op het eiland is nu inderdaad in één oogopslag te zien. Het verkiezingsdebat met de Provinciale lijst trekkers dat morgen in 'de Staver' zou wor den gehouden, is verplaatst naar Alphen aan den Rijn. In verband met de begrafenis van Leen Jordaan en de daaraan voorafgaande samenkomst in 'de Staver', heeft de provin cie Zuid-Holland het Golden Tulip Hotel te Alphen aan den Rijn als nieuwe locatie aan gewezen waar het verkiezingsdebat morgen van 10.00-13.00 uur gehouden zal worden. COMBI OUDDORP-Wuttttoot 3S U !01ST) 6S1iIl fax 683734 1

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 1