Trouwkleding weer opgezocht. Expositie 'Getekend' start in Gemeentehuis Oostflakkee Foto-expositie in De Samaritaan Nieuwe voorzitter U komt tocli ook? EIIHriDBI-IIIElJWS bij tennisvereniging Ooltgensplaat Zestien kunstenaars verzorgen expositie en boek met cd Gebr. de Waal Drukkerij PAGINA 7 DINSDAG 25 FEBRUARI 2003 Foto: Theo 'Getekend' is een cultureel project dat onder auspiciën van de Stichting Podium Goeree-Overflakkee werd ontwikkeld door Hans Dolieslager en Wim van Willegen. Kunstenaars wer den gevraagd een vertolking te geven van het thema 'Getekend; 1 februari 1953'. Het antwoord op deze vraag is binnenkort te zien en te beluisteren in een expositie en een boek met cd. Op vrijdag 7 maart wordt om 20.00 uur de eerste expositie van 'Getekend' geopend in het gemeentehuis te Oude-Tonge door bur gemeester A. J. C. van Pelt. Deze opening en de presentatie van het boekje met cd worden muzikaal omlijst door Filip den Eerzamen (bugel en trompet), Cees Jongejan (sopraan saxofoon) en Wim Soeters (piano). Zij ver zorgen de première van de composities die Wim Soeters gemaakt heeft voor 'Gete kend'. De opening is voor iedereen toegan- kelijk.Degenen die al op 'Getekend' hebben ingeschreven kunnen dan tevens hun bestel de exemplaar ophalen. Uitgangspunt waren zes locaties, verspreid over het eiland, waar begin februari 1953 aangrijpende gebeurtenissen plaatsvonden. Mastenbroek. Daar is in woord en beeld al veel over ver teld. De ramp heeft ons eiland letterlijk gete kend. Hoe deze gevoelens anno 2003 te ver tolken? Een niet eenvoudig te beantwoorden vraag, want niet iedereen heeft de Water snoodramp daadwerkelijk meegemaakt. Maar wel voelt iedereen zich betrokken bij het wel en wee van Goeree-Overflakkee. 'Getekend' is daarmee een opvallend docu ment, waarin geschiedenis en heden samen komen. Het boek bevat zes gedichten van Rien Vroegindeweij, zes tekeningen van beeldende kunstenaars en tegenover zes his torische foto's zijn recente foto's van heden daagse fotografen van fotoclub de Rarekiek geplaatst. Drie componisten uit drie genera ties schreven muziek die werd uitgevoerd door eilandelijke muzikanten. Dit jaar zal 'Getekend' te zien zijn in de vier Gemeentehuizen van Goeree-Overflakkee en in het Provinciehuis te 's-Gravenhage. U kunt een exemplaar reserveren bij de receptie van het Diekhuus, telefoon: 0187- 482400 (9.00-12.00 uur) of per e-mail: algemeen@hetdiekhuus.nl. De prijs van deze uitgave bedraagt 10 euro. Voor 12,50 euro wordt de uitgave u toegestuurd. Tevens kunt het boekje met cd kopen in de biblio theken te Ooltgensplaat, Oude-Tonge, Mid- delhamis en Ouddorp. In de gangen van het verpleeghuis De Sama ritaan is t/m 29 maart een nieuwe foto expo sitie te zien. Wim Weeda en Annemarie Ver maat exposeren samen hun werk. Beide fotografen wonen op Goeree Over- flakkee en hebben intussen al een indruk wekkende serie foto's gemaakt. Wim Weeda heeft zijn interesses dicht bij huis. De onderwerpen die hij fotografeert zijn meestal op Goeree-Overflakkee terug te vinden. Het landschap en de bevolking komen herkenbaar terug in zijn werk. Wim is er een voorstander van om het geheel in eigen hand te houden, waarbij het digitaal bewerken veel mogelijkheden biedt. Annemarie Vermaat zoekt haar onderwer pen verder van huis. Zo reisde ze naar ver schillende landen om de culturen vast te leg gen. Dat levert een kleurrijk geheel op waar de mens in zijn of haar omgeving centraal staat. ledere foto heeft voor Annemarie dan ook een eigen verhaal. Maar ook de kijker zal dat zo ervaren, want de foto's geven alle ruimte om erover te fantaseren. De interactie tussen het portret en de fotograaf is de rode draad en zorgt voor een spannend beeld. Annemarie bewerkt haar foto's ook digitaal en is, evenals Wim, lid van de fotoclub 'De Rarekiek' te Sommelsdijk. Op woensdagavond 19 februari is de jaar lijkse algemene ledenvergadering gehouden door Tennisvereniging Ooltgensplaat. De agenda voorzag in een aantal interessante onderwerpen, zoals contributie 2003, het financieel verslag van het afgelopen seizoen, ambitieuze plannen m.b.t. de accommodatie, werving van nieuwe leden en donateurs en sponsors, alsmede het kiezen van een nieu we voorzitter. Een opsteker voor de leden is dat de contributie in het nieuwe seizoen niet wordt verhoogd. Daarmee bUjft Ooltgens plaat de voordeligste tennisvereniging in de regio. Het gezinsabonnement is zelfs met 30 verlaagd. Daarmee hoopt de club meer gezinnen naar de tennisbanen te krijgen. Het financieel verslag was ronduit positief te noemen voor deze kleine vereniging en er kon zelfs nog zo'n 1500 aan de reserve worden toegevoegd. Voorwaar een prima resultaat voor de nieuwbakken penning meester. Richard de Vos was er dan ook erg blij mee om dit goede nieuws aan de leden te vertellen. Op langere termijn wil de vereni ging ook plannen ontwikkelen om de accommodatie verder te verbeteren en de toekomst voor de fantastische gravelbanen veilig te stellen. In de loop van dit jaar zul len deze plannen verder worden uitgewerkt. Bovendien is het een geweldig gegeven dat de club weer over een echte jeugdcommissie kan beschikken met Marion Mijs en Els Hendriks, onder supervisie van Jeanette Verdonk. Ook de activiteitencommissie wordt nieuw leven ingeblazen door Gerrit Poortvliet. Met deze vrijwilligers krijgt het bestuur de gelegenheid om zich met de bestuurstaken bezig te houden. Dat gaat dan gebeuren onder de bezielende leiding van de nieuwe voorzitter, Ger Molendijk, die met algemene stemmen werd gekozen. Ger is geen onbekende in het Plaatse tenniswereld- je en zal een duidelijk stempel drukken op de verdere ontwikkeling van de tennisvereni ging in Ooltgensplaat. Zie voor meer en actuele informatie de website van de club: www.tvooltgensplaat.tk. De overheid is met een grootscheepse cam pagne bezig ons naar de Provinciale Verkie zingen te lokken. Wie meestal altijd komen zijn de ouderen. En eigenlijk is dat vreemd. Het regeringsbeleid van de laatste tien jaar - het creëren van werkgelegenheid en ruimte geven aan het bedrijfsleven - heeft tot resul taat gehad dat het gros van de mensen erop vooruit is gegaan, maar veel ouderen nau welijks of helemaal niet. Nu het economisch tij is gekeerd, wordt zelfs van senioren verwacht dat ze de broek riem maar wat strakker aanhalen: langer doorwerken en accepteren dat hun AOW, pensioen en uitkering worden bevroren of zwaarder belast. Een vooraanstaand vak bondsbestuurder voegde toe: "Laat ouderen nu maar eens solidair zijn met de jongeren, die het in deze tijd wat minder gaan krij gen!". En als klap op de vuurpijl: als een partner in een verzorgings- of verpleeghuis opgenomen dient te worden, kunnen oude ren best gescheiden leven. Het lijkt warem pel of vooroorlogse toestanden terugkeren! Als er echter één generatie is die zich van alles heeft ontzegd voor zijn kinderen om hun een betere toekomst te geven dan is het die van de huidige senioren. Daar zitten zelfs nog talloze hoogbejaarden bij die destijds lange tijd hun ouders in eigen huis hebben verzorgd. Over solidariteit gesproken! De Provincie heeft in de weken voor de ver kiezingsdatum 11 maart overal debatten georganiseerd, ook over de ouderenzorg. Maar senioren willen niet langer dat er over hen gesproken wordt en zeker niet zonder hen, maar met hen. En dat wordt niet erg op prijs gesteld: medezeggenschap bij pen sioenfondsen wordt afgehouden, benoeming in bestuursfuncties en deelname aan patiën ten- en cliëntenraden roept nog steeds weer stand op, enz. Steeds meer ouderen komen in het geweer en bundelen ook pohtiek hun krachten zoals in een Verenigde Senioren Partij. De toekomst ziet er immers niet roos kleurig uit: men onderkent volstrekt onvol doende in dit land de enorme problemen die Donderdag 20 februari was het zover: juf Mirjam Moerkerk uit Ouddorp trad in het huwelijk met Dion Struijk uit Sommelsdijk. Juf Mirjam werkt op de Christelijke basisschool 'Eben Haëzer' in Goedereede-Havenhoofd. Daarom werd, voorafgaand aan de kerkdienst in de Ned. Herv. Kerk te Sommelsdijk, het paar opgewacht door de kinderen van groep 1 en 2 van de school. De kinderen hadden bogen gemaakt en met een kleine 'knieval' kon het prille paar daar onderdoor de monumentale kerk betreden. Nu was deze huwelijksdag voor de school kinderen niet alléén het hoogtepunt. Al eer der waren ze bezig met de trouwerij van hun juf. Want bij de collega's van Mirjam werd het idee geboren om de kinderen alvast te laten wennen aan de bruidskle ding. Het plan werd opgevat om de ouders uit te nodigen voor een bruidsmodeshow in de school, zodat de kinderen konden zien hoe hun moeder en vader er uitzagen bij hiin huwelijkssluiting. Op deze uitnodiging werd door de ouders heel positief gere ageerd en ruim een week voor het echte huwelijk kwamen zo'n dertigtal ouders, waaronder twee vaders, en enkele bruids meisjes- en jongens op een kille ochtend bijeen in het schoolgebouw aan het Haven hoofd. Na een verkleedpartij werd de bruidsmodeshow gehouden, waarvan de kinderen en juf Mirjam - nog 'in burger' - zichtbaar genoten. De kleding bleek nog goed te passen en zat bij sommige dames zelfs méér dan gegoten: knoopjes die net niet meer dicht konden en hier en daar een veiligheidsspeld waren de stille getuigen van het feit dat het passen toch niet 'van zelf' ging... De groepsfoto laat de soms wat huiverde ouders zien bij een tempera tuur die ronde het vriespunt schommelde. zich de komende twintig jaar aandienen op het gebied van wonen en zorg als gevolg van het groeiend aantal senioren. Daaraan dient heel hard gewerkt te worden. En daar willen senioren zelf bij zijn. Ouderen komen inder daad stemmen maar mede om een eigen stem te hebben in de toekomst van henzelf en van hun kinderen en kleinkinderen. Langeweg 13 3240 AA Middelhamis 3245 KE Sommelsdijk Tel: (0187) 47 10 20 Postbus 27 Fax: (0187) 48 57 36 a 1 g emeen@gebr-dewaal.com ■24- Rietje neemt voorzichtig haar hand en trekt haar mee naar de keuken. "Kom meid, ik weet wel iets om je gedachten te ver zetten. Heb je zin om met mij het zilver te poetsen?" Marieke kijkt haar dankbaar aan, blij dat ze iets te doen krijgt. Zonder Rietje zou ze het zeker niet uithouden bij de Ladages. Samen gaan ze snel aan de slag. HOOFDSTUK 11 Er is nu alweer een maand voorbijgegaan, maar nog steeds heeft Marieke geen nieuws gehad van haar broers. Als de postbode is geweest loopt ze haastig naar de brievenbus, maar telkens wordt ze teleurgesteld. In het deftige, Rotterdamse herenhuis heerst dikwijls een gespannen sfeer en als Marieke zich ongemakke lijk en eenzaam voelt vlucht ze soms met Henkie en de meisjes naar buiten om wat te wandelen. "Waarom horen we niks van Janus?" vraagt Elske af en toe en Marieke beseft dat zij niet de enige is die lijdt onder alle onzekerheid. Het lijkt wel alsof Elske en Annechien iedere dag een beetje stiller worden en hun bleke gezichtjes staren vaak verdrietig voor zich uit. Eliza en Johan gaan overdag naar het lyceum en Marieke is daar wel bUj om. Wanneer Eliza thuis is, negeert ze Marieke, al begrijpt ze niet waarom en voor Johan, die wel aardig doet tegen haar, is ze een beetje bang. Soms probeert de jongen een gesprek met haar aan te knopen, maar Marieke weet zich dikwijls geen houding te geven als zijn donkere ogen haar brutaal aanstaren en het liefst verdwijnt ze dan zo snel moge lijk uit zijn buurt. Met mevrouw Ladage botert het ook niet bepaald goed. Ze heeft Marieke verboden om Rietje met het huishouden te helpen en corrigeert regelmatig haar Flakkeese taalgebruik. Marieke probeert zich er niets van aan te trekken, maar toch doet het pijn. Zodra mevrouw Ladage de deur uit gaat, glipt ze naar de keuken, waar Rietje meestal te vinden is. Samen doen ze dan stiekem wat karweitjes, want Marieke wordt gek zonder wat afleiding. Op een morgen komt er echter een brief van haar broers en Marieke is vreselijk opgewonden als ze met trillende vingers de envelop opent. Haar ogen vliegen over de regels. "Lieve Marieke, Het gaat redelijk goed met ons, al hebben we helaas wel verschrikkelijk nieuws. Vader, moeder. Kees, Wies en Joke zijn verdronken. We hebben hun licha men moeten identificeren en dat was echt afschuwe lijk. Hierna hebben we een aantal dagen niet kun nen werken, dat zul je wel hegrijpen. Dirk is ook nog erg ziek geweest, hij heeft met hoge koorts een week in bed gelegen. De ellende die wij hier allebei iede re dag zien, heeft hem denk ik ook erg aangegrepen. Over onze Wim is helaas nog niets bekend. Toch heb ik weinig hoop dat hij nog leeft. We zullen moe ten accepteren dat wij wiuirschijnlijk de enigen van ons gezin zijn die de ramp hebben overleeft!. Bij ons in Oude Tonge heeft de ramp trouwens de meeste slachtoffers geëist. Rond de driehonderd mensen zijn er hier verdronken en je kent ze vast allemaal. Vooral in de Molenstraat zijn er veel hui zen ingestort en ook in de Julianastraat is het een enorme puinhoop. Toen wij aankwamen in Oude Tonge (op een boot van mosselvissers uit Yerseke), zijn we meteen inge deeld bij de kadaverploeg. We moeten de dode die ren uit het water halen en dat is een enorm karwei, omdat er zoveel beesten zijn verdronken. Dirk en ik hebben het niet gemakkelijk, want tussen de kada vers kom je soms ook lichamen tegen. Ik ben ergens wel dankbaar dat wij de leden van ons gezin zelf niet hebben gevonden, want dat hadden Dirk en ik niet kunnen verdragen. Cor is met de mosselvissers teruggevaren naar Her kingen en daar probeer hij nu ook iets te weten te komen over zijn familie. Lieve Marieke, maak je over ons verder geen zor gen. We werken hard met de hele ploeg en hebben enorm veel steun aan elkaar. We slapen hier in een oude loods en het Leger des Heils zorgt voor onze maaltijden. Ik hoop datje het nog even volhoudt in Rotterdam, ook al zal je het niet gemakkelijk hebben bij de fami lie Ladage. Zodra we weer nieuws hebben, hoor je dat zo snel mogelijk. Heel veel sterkte Marieke en doe Henkie, Elske en Annechien de groeten van ons. Janus en Dirk. De tranen die op het papier druppen doen de letters vervagen en uitdrukkingsloos staart ze naar het slordi ge hatidschrift van haar broer. Op een hereniging met haar ouders en haar vermiste broertjes en zusjes, hoeft ze nu niet mesT te rekenen en dat doet vreselijk vee) pijn. Stilletjes heeft ze natuurlijk geweten dat er maar een kleine kans was dat een van hen de ramp had overleefd, maar nu ze de woorden zwart op wit leest, komt de klap heel hard aan. Even blijft ze met de brief in haar handen staan, zacht jes snikkend en blij dat niemand van de Ladages thuis is. "O moeder", mompelt ze zacht, "hoe moet ik het nu toch aan Elske vertellen?" Besluiteloos bijt ze op haar lip, maar dan vermant ze zich en loopt met lood in haar schoenen naar Elske, om haar het slechte nieuws mee te delen. Als ze haar zusje en Annechien in de salon ziet spelen, aarzelt ze een ogenblik. Hoe kan ik haar vertellen dat ze haar ouders nooit meer terug zal zien en dat de rest van het gezin ook is verdronken? Alsof Elske voelt dat er iemand naar haar kijkt, draait ze het hoofd naar haar zus. "Is er wat Marieke?" vraagt ze verward, "je kijkt zo verdrietig." Ineens ziet Elske de brief in Marieke's hand en angstig staart ze haar aan. "Heb je nieuws van Janus.Weet je iets over vader en moeder?" Marieke slikt moeilijk en de tranen beginnen onop houdelijk over haar wangen te stromen. "Ze zijn gestorven hè?" vraagt Elske zacht, "vader, moeder... de anderen, ze zijn zeker allemaal verdron ken?" De grote, bange ogen lijken het antwoord al te weten. Marieke trekt haar zusje naar zich toe en sluit haar in de armen. "O Elske, ik zou willen dat het niet waar was, maar.Marieke kan geen woord meer uitbren gen. "Is echt iedereen verdronken?" snikt Elske wanhopig, "zeg dat het niet waar is Marieke, dat kan toch niet. Ze zijn vast ergens ondergebracht, net als wij." "Lieverd", troost Marieke, "ze hebben ze allemaal gevonden, op onze Wim na. Elske begint met enorme uithalen te huilen en Marieke laat haar zusje begaan. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 7