Christelijk Jongerencentrum '?e.^*^*' Middelliarnis voorziet in een belioefte Haven Oude Tonge wordt weer schoon Groepsdagtocht nu ook te boeken via internet bepalen agenda Provinciale Staten Ook Prins Mauritsschool dichtte over de ramp Super megabingo in Ooltgensplaat EIIAIt|]|^4<tlEUW5 Inwoners van Zuid-Holland Uitbreiding activiteiten zeer gewenst"" ^Ook wethouder ziet noodzaak in van 'naschoolse opvang Verloving. Huwelijk. Jubileum Jaarlijks 'doen' wij als Nederlanders bijna een miljard dagtochten. Steeds vaker maken we zo'n tocht in groeps verband. Met de hele familie, met vrienden, met collega's of met de leden van een vereniging. De nieuw ste trend is om zo'n georganiseerd daguitje via internet te boeken. Verschillende thema's Provinciale Staten van Zuid-Holland hebben deze week unaniem de veror dening Recht van Initiatief vastge- steld. Deze verordening, een initiatief van GroenLinks, geeft inwoners van de provincie de mogelijkheid om onderwerpen direct op de agenda van provinciale staten te zetten. Enquête 'De Ekt' Oud papier Oude Tonge Kerkelijke achtergrond De wethouder Christelijke jeugdwerker of een ander feestje? Wij zorgen wel voor de kaarten! Gebr. de Waal PAGINA 4 wfmÊ!msÊ!imM0. VRIJDAG 21 FEBRUARI 2003 Na een lung en iüt\'oerig voortraject, waar veel onderzoek aan vooraf is gegaan, is begin deze week begonnen met het uitbaggeren van de liaven van Oude Tonge. Was in vroeger dagen de haven een levendig handelsterrein, in de loop der jaren is hier een watersport terrein van gemaakt. Door bagger echter is de diepgang voor boten er zo gering gewor den dat de bevaarbaarheid van de haven niet best meer was. Dat heeft de gemeente Oost- flakkee doen besluiten om de haven uit te laten baggeren, waarmee afgelopen maandag begonnen is. De werkzaamheden zullen nog zo'n vier weken in beslag nemen. Cijfers van Toerisme Recreatie Nederland tonen aan dat zo'n 30 procent van de Neder landse bevolking in 2001 een groepsdag tocht of meerdaags verblijf met een groep van meer dan 15 personen heeft onderno men. Het leeuwendeel van de groepsdag- tochten wordt in het binnenland doorge bracht (90%). De provincies Zuid-Holland (18%), Noord-Brabant (16%) en Noord- Holland (13%) zijn het meest populair. Een riant aanbod van ruim 200 dagtochten is te vinden in de VVV-gids Groepsarrange- menten 2003, die verkrijgbaar is bij de VVV-kantoren in het gehele land. Nieuw is dat deze gids in zijn geheel is gedigitaliseerd en vanaf 28 januari nu ook onder de naam www.vvv-groepsarrangementen.nl is te vin den op internet. Dat geeft een aantal grote voordelen. Zo kunnen de leden van een groep zelf thuis én individueel gemakkelijk 'bladeren" en (per e-mail overleggend) een keuze maken. Daarna kan één groepslid vanuit huis of kan toor uit gewoon de boeking reserveren. Een derde voordeel voor de groepsboeker is dat het aanbod tussentijds kan worden aange past, geactualiseerd en eventueel uitgebreid. Wie de site www.vvv-groepsarrangemen- ten.nl binnenwandelt leest op de homepage een aantal algemene regels, over wat precies wordt verstaan onder een groepsdagarrange- ment. Daarna heeft de internet-bezoeker de keuze uit tal van verschillende thema's, zoals actief/survival, ambacht, attractie/spe len, culinair, cultuur/historie, entertainment, fietsen, wandelen, golfen, industrieel toeris me en rondvaarten. Wie deze pictogrammen aanklikt, vindt meer specifieke informatie en kan daarna zelf reserveren. De VVV-gids Groepsarrangementen is een initiatief dat is ontwikkeld door de organisa tie Toerisme Recreatie Nederland, de orga nisatie die het toeristisch, recreatief en con- gresbezoek aan en in Nederland bevordert. TRN heeft nu ook de bijbehorende internet site, in samenwerking met de VVV's ont wikkeld. Behalve rechtstreeks is zij ook te bereiken via de algemene toeristische site www.lekkerweg.nl. Met het Recht van Initiatief krijgen burgers ook buiten de verkiezingen invloed op de provinciale pohtiek. Als 1000 inwoners van Zuid-Holland vinden dat een onderwerp be langrijk genoeg is om op de agenda van de provincie te zetten, dan zijn provinciale sta ten verplicht om dat te doen. Ook jongeren hebben ideeën over de toe komst van Zuid-Holland. Daarom kunnen ook mensen vanaf 15 jaar voorstellen doen al hebben ze (nog) geen stemrecht bij de sta tenverkiezingen. Bovendien zijn niet-Neder- landers initiatiefgerechtigd als ze minimaal 5 jaar in Nederland wonen. Een voorstel om een onderwerp te agende ren moet gesteund worden door 1000 men sen. Het onderwerp kan geen klacht of vraag zijn over het beleid van de provincie. Hier voor zijn al voldoende mogelijkheden. Ver der moet de provincie wel bevoegd zijn en mag het niet korter dan een jaar geleden zijn dat over het onderwerp door provinciale sta ten een besluit is genomen. Tenslotte mao een voorstel ook niet gaan over personen of in strijd zijn met de mensenrechten. Maar dat spreekt volgens GroenLinks vanzelf Burgers krijgen het Recht van Initiatief net voordat in de provincie het dualisme wordt ingevoerd. De leden van provinciale staten worden hiermee echte volksvertegenwoor digers. Om ook echt de burgers te vertegen woordigen, kunnen statenleden wel een steun gebruiken van kritische burgers die laten weten wat er in de provincie leeft. De verordening Recht van Initiatief loopt tot 1 juli 2006. Voor die tijd wordt de verorde ning geëvalueerd. Voor de bekendmaking van het Recht van Initiatief starten provin ciale staten een campagne. GroenLinks ver wacht ongeveer twee voorstellen per jaar, maar hoopt dat het er veel meer zuilen zijn. Op vrijdag 28 Februari a.s. organiseert v.v. OFB te Ooltgensplaat weer een gezellige bingo met vele mooie prijzen. In de super- ronde is een vleescheque te winnen ter waarde van 50,-. U bent van harte wel kom in verenigingsgebouw 't Centrum in Ooltgensplaat. De aanvang is 20.00 uur en het eerste kopje koffie of thee is gratis. Ook op c.b.s. 'F'. i/iaariis'" in Dirksiand is hard gewerkt aan het project Kijkdijken. Er is veel getekend, geknut seld, gelezen, bekeken en ge-maakt over de Watersnoodramp van 1953. In de groe pen 5 en 7 hebben leerlingen gedichten gemaakt. Enkele daarvan hebben we van de school toegezonden gekregen. Het water komt! De storm kwam op. Het regende dat het giet, door de wind ging alles bewegen, de bomen, 't gras, het riet. Maar dat is nog niet alles, dat wisten we niet... Uit de zee kwam een golf op het dorpje af, en mensen stoven uit elkaar. En riepen: "Het water komt, het water komt!" Maar één ding was raar, het was eb... De watersnood! (doonErika Dingemanse, groep 7a) Ramp 1953 Wat hoor ik nu weer? Kasten tegen het plafond beuken... klokken luiden... het klotsen van water... mensen roepen om hulp. Maar wie kan er dan uitkomst geven? Gelukkig is nu alles weer hersteld, wat in de ramp kapot is gegaan. Laten we elk jaar herdenken aan hen die het niet hebben overleefd. (door: Corné van de Lede, groep 7a) Watersnoodramp 1953 1953: een grote storm en heel veel water. Nu leven wij 50 jaar later. Nog steeds moeten er heel veel mensen treuren. Zo iets vreselijks mag nooit meer gebeuren! (door: Rachel Zubiëna, groep 7a) De watersnoodramp van 1953 Boven zaten ze, bang, ineen gedoken. in die stormachtige, zwarte nacht. Vaders en moeders hadden spullen, eten naar boven gebracht. "De dijken zijn gebroken!" De zandzakken gingen van hand tot hand, de mannen werkten hard, met hun schoppen. Ze werkten voor óns land, ze dachten niet aan stoppen. Nu zijn er de Deltawerken, daar is hard aan gewerkt, keihard! Om te bewaren land, huizen en kerken, om dat te zien is het een pracht! {door: Ingrid Herweijer, groep 7a) Water Water, water, alles water. Varkens drijven in het water. Water, water, alles water. Huizen onder, mensen roepen. Water, water, alles water. Stoelen drijven in het water. Water, water, alles water. (door: Pieter Wolfert, groep 5b) Iedere laatste zaterdagavond van de maand is er in 'Het Diekhuus' te Mid- delharnis 'de Ekt'; een stukje christe lijk open jongerenwerk dat duidelijk in een behoefte blijkt te voorzien. "De Ekt is uit de jongeren opgekomen omdat er behoefte was om de zaterdagavond 'anders' door te brengen", zo verklaren de bestuursleden, Lieuwe Kampen, Chris van der Weele en Menno Domburg; twee andere bestuursleden, voorzitter Adrie Grootenboer en Geert Eikelboom waren tijdens ons gesprek niet aanwezig. In maart 2002 is er gestart met 'de Ekt'. De voorbereiding om te komen tot een dergelijk jongerencentrum heeft een lange voorgeschiedenis gehad. Ongeveer zes jaar geleden hebben een aantal personen van verschillende kerken in Mid- delhamis het initiatief genomen om tot een gezamenlijk plan te komen voor het openen van een scholierencafé, wat gericht was op naschoolse opvang. Dit plan is door allerlei omstandigheden nooit van de grond geko men. Later - in maart 2000 - werd door het gemeentebestuur van Middelhamis alle ker kelijke gemeenten uitgenodigd voor een kennismakingsbijeenkomst tussen het ker kelijke jeugdwerk en het gemeentebestuur, waar ook gesproken werd over de band tus sen christelijke jeugdwerk en de lokale over heid. Vanuit deze bijeenkomst werd een werkgroep opgericht, die een onderzoek zou doen naar de mogelijkheid van het oprichten van een Christelijk Jongerencentrum. Om te zien of er ook onder de jongeren behoefte is aan een christelijk jongerencen trum werd een enquête gehouden onder jon geren met een christelijke achtergrond in de leeftijd van 13 tot 19 jaar. De jongeren wer den opgezocht op de Prins Mauritsscholen- gemeenschap, een gemeentedag in Middel hamis en een regionale jeugdavond in Oude Tonge. De respons op de enquête onder die jongeren was 184 (70 jongens en 114 meis jes) ingevulde formulieren. Naast allerlei vragen over de belevingswereld van de jon geren, bleek dat op de vraag of er behoefte is aan een jongerencentrum in Middeüiarnis er ongeveer 80% van de ondervraagden aangaf dat er een grote behoefte is aan een jonge rencentrum in Middelhamis. De werkgroep boog zich over het opzetten van een dergelijk jongerencentrum. Vervol gens werden de eerste stappen gezet in die richting door de oprichting van 'De Ekt', waarin op zaterdagavond activiteiten zouden worden ontplooid. Enlsele kerken die ook in de werkgroep vertegenwoordigd waren zagen echter bezwaren dat dit nieuwe jonge renwerk een te grote concurrentie zou blij ken te zijn voor hun eigen 'open jeugdwerk' op zaterdagavond en vonden het toch beter om af te haken. Vervolgens werd de Stich ting Jongerencentrum Middelharnis opge richt. In het bestuur van die stichting - waar onder de activiteiten van 'de Ekt' vallen - zijn nu de Gereformeerde Kerk, de Exodus Gemeente, de Gereformeerde Kerk (Vrijge maakt), de Cama Christengemeente Middel hamis en de Rooms Katholieke Kerk verte genwoordigd. Besloten werd om - samen met jongeren uit de doelgroep - ruimte te bieden om op een verantwoorde wijze de zaterdagavond 'anders' door te brengen. 'De Ekt' was toen een feit. Dit door de gemeente Middelharnis en de kerkelijke achterban gesubsidieerde jeugdwerk vond haar stekje in de foyer van 'Het Diekhuus' in Middelhamis. ledere laatste zaterdagavond van de maand gaan om 20.00 uur de deuren van 'de Ekt' open. De foyer die al is inge richt als een bruin café komt goed overeen met de' doelstelling van de stichting: een plaats creëren waar ruimte is voor ontmoe ting. "Het is een perfecte zaal", volgens de bestuursleden. De avonden bieden voldoen de ruimte voor de jongeren om met elkaar in J'j^ I :'**lAU''! De flyer van 'de Ekt' waarmee onder de jonge ren de avonden worden gepromoot. Aanstaande zaterdagmorgen 22 februari wordt er in Oude Tonge papier opge haald. Graag het papier voor 9.00 uur buiten zetten. De opbrengst is bestemd voor het restauratiefonds van de N.H. Kerk te Oude Tongen. Wethouder G. de Jong ziet wel een taak wegge legd voor 'de Ekt' bij de opvang van jongeren. gesprek te gaan. Ook is er in de zogenaamde 'EHBO-zaal' ruimte voor ontspanning; bin nenkort zal er een poolbiljart worden opge steld en er is gelegenheid om te darten, tafel tennissen en tafelvoetbal te spelen. Het volume van de muziek is bewust zoda nig gekozen dat een normaal gesprek nog heel goed mogelijk is. Ook wordt er niet alleen maar 'muziek met een boodschap' gedraaid. Er is ook ruimte voor seculiere nummers, maar deze worden eerst kritisch bekeken. "De teksten mogen niet godslaster lijk, ordinair of kwetsend zijn", volgens de bestuursleden. In de praktijk betekent dit toch dat zo'n 80 tot 90% bestaat uit diverse genres gospelmuziek. In het praatcafé wordt wel (beperkt) alcohol geschonken, maar dit heeft in het afgelopen jaar niet tot problemen geleid. "De bar gaat pas om half tien open en kwart voor twaalf weer dicht, dus zoveel gelegenheid is er niet voor drankmisbruik. En wat ons opvalt is dat de jongeren zichzelf cortigeren; daarom hebben we ook geen excessen op dat gebied meegemaakt", aldus het bestuur.. ledere avond is er een gedeelte wat genoemd wordt een 'special ekt', tijdens dat gedeelte is er een optreden van een artiest, die een kort programma brengt, dit kunnen musici zijn maar ook cabaretiers die een speciaal programma brengen dat gericht is op de jon geren. Aanstaande zaterdag bijvoorbeeld treedt de cabaretier/muzikant Timo Boone op. De jongeren die 'De Ekt' bezoeken hebben vrijwel allemaal een kerkelijke achtergrond wel is het de bedoeling dat die jongeren ook hun onkerkelijke vrienden meenemen naar 'de Ekt'. Er wordt dan wel geen actieve evangelisatie bedreven, maar er is een sfeer die in andere uitgaansgelegenheden op de zaterdagavond niet aanwezig is. De jongeren en volwassen vrijwilligers die verantwoor delijk zijn voor het 'Ekt-gebeuren', hebben altijd een luisterend oor voor de vragen waar de jongeren mee kunnen zitten. Gezien de achtergrond van de jongeren zien ze voor zichzelf geen taak weggelegd bij het oplos sen van de problemen met jongeren in de gemeente Middelhamis. Volgens de bestuursleden zijn dit totaal andere groepen jongeren waar zij geen vat op hebben. Voor wat betreft de locatie zit 'de Ekt' in een spagaat. Aan de ene kant zijn ze heel tevre den over hun onderkomen in het 'Diekhuus'; want naast de heel goede samenwerking met Drie bestuursleden van 'de at\7L.r.: Lieuwe Kampen, Menno Domburg en Chris van der Weele. het culturele centrum en de centrale ligging zouden ze graag nog minimaal één avond extra in de maand willen houden en het ide aal blijft om in de toekomst iedere zaterdag avond jongerenwerk te verzorgen. Dit blijkt in het 'Diekhuus' niet mogelijk. Deze instel- üng heeft als regel dat er niet meer dan twee organisaties vast per maand op de zaterdag avond van het gebouw gebruik mogen maken. En aangezien er ook al de Gospel- theek wordt gehouden, zit er verdere uitbrei ding voor 'de Ekt' niet in. De bestuursleden vinden dat het werk van 'de Ekt' nog in een opbouwfase zit. Graag zouden ze de gelegenheid scheppen voor nog meer ruimte van jongerenopvang. Bij voorbeeld voor 'naschoolse opvang' waarjn de enquête ook behoefte aan bleek te zijn. Door vrijwilligers zou dan dit 'open huis' gerund kunnen worden. De bestuursleden erkennen dat dit nog een gigantisch karwei zal zijn om een dergelijke voorziening op te richten. Een eigen onderkomen is dan zeker noodzakelijk. Maar dat onderkomen is nog niet voorhanden. Het vrijgekomen gebouw van de Stichting Jailhouse in Sommelsdijk lijkt nog niet direct de oplossing voor de huisvestingsproblemen. "Dit ligt wel erg achteraf en de plannen van de gemeente met dit gebouw met betrekking tot het beheer, een verbouwing en de bezetting, zijn nog niet helemaal duidelijk", volgens "de Ekt'. In een bijeenkomst, die werd georganiseerd over de jeugdproblematiek op Goeree-Over- flakkee, nam wethouder G. de Jong uit Mid delharnis, in wiens portefeuille zich Jeugd zaken bevindt, 'de Ekt' als voorbeeld, hoe open jeugdwerk gestalte kan worden gege ven. Gevraagd naar een reactie op het werk van 'de Ekt' en het jeugdbeleid in Middelhamis stelt de wethouder echter dat het gemeente bestuur in principe geen standpunt inneemt tegenover het kerkelijk jeugdwerk. "Wij richten ons op alle jeugd in de gemeente", aldus De Jong. Wel vindt De Jong dat het werk van 'de Ekt' prima zou passen in het 'Jailhouse gebouw', want ook hij ziet de noodzaak van 'naschoolse opvang' wel in. De wethouder ontkent dat hij het oplossen van de problemen met jongeren op het bord je van 'de Ekt' wil leggen. Hij weet dat er een groep jongeren is die moeilijk te berei ken is door de jongerenwerkers. Maar hij ziet wel een taak voor de stichting in de opvang van kerkelijke en randkerkelijke jon geren, omdat zij daar een ingang in hebben. "Als er voor die jongeren een opvang is zul len ze vlugger van de straat af blijven; de jongeren worden dan er voor bewaard dat ze in de klauwen van criminelen vallen en op een dergelijke beschutte plek komen die jon geren af', aldus De Jong. Ook in het regionale jeugdbeleid ziet wet houder De Jong wel plaats voor een jonge renwerker die binding heeft met de christe lijke achtergrond van een groot deel van de bevolking op het eiland. Nu het er naar uit ziet dat ook een tweede regionale jeugdwer ker kan worden aangetrokken is ook contact gezocht met de Hervormd Gereformeerde Jeugdbond (HGJB). Deze is gevraagd te bemiddelen bij de werving van een jeugd werker. Als er dan een jeugdwerker komt die ook een relatie heeft met de confessionele achtergrond van de regio kan deze samen met de jeugdwerker Van Stijn een heel groot deel van de jongeren bereiken. Wethouder De Jong ziet nog heel veel werk liggen voor het jongerenwerk onder de wat oudere jeugd. "Voor de jeugd van dertien en veertien jaar zijn er via de Stichting Compa- nen vier wijkgroepen actief die activiteiten organiseren voor die jongeren. Maar dan houdt het op!" volgens De Jona. n -, X Drukkerij bel: (0187) 47 10 20 of mail naar: algemeen gebr-dewn .1 r.m

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 4