De wereld wil bedrogen worden i eb Kaalslag van start j PREDIKBEURTEN Creatief verloven EIIAI1DBl.t1IEUWS EIIAriDEII-IIIEUWS Provincies Noord- en Zuid-Holland streven verbetering zwemwaterkwaliteit na Pizza's en Volleybal! OZ koopt extra zorg in bij ziekenhuizen De Bijbel, het kompas van het christendom Dienst voor belangstellenden Zestig jaar geleden geleerd Welke belangen? Motieven om de waarheid niet te horen of te zien W. H. Velema Zondag 23 februari 2003 Bij denken jullie natuurlijk aan leuke kaartjes, Opereren op zaterdagen 1'.PAGINA 2 VRIJDAG 21 FEBRUARI 2003 De titel van deze column is geen vondst van mij. Het is een spreuk die ik zestig jaar gele den in de eerste klas van het gynmasium leerde kennen. Het is een zin uit de latijnse grammatica. Mundus vult decepi. Ik schrijf hem maar over, al zullen niet veel lezers met het Latijn vertrouwd zijn. Wie de auteur ervan is, is me door de jaren heen ontscho ten. In elk geval een man van naam. Zo'n zin blijft hangen. Dikwijls is hij mij in gedachten gekomen en bleek hij bewaarheid te worden. Ik heb er in deze weken veel aan moeten denken. Laat ik het direct maar zeggen: De wereld wil door Saddam Hussein bedrogen worden. De wereld laat zich bedriegen. Dat is geen autonoom gebeuren. Men is er zelf bij. Vele wereldgroten die op internationaal terrein beslissingen (moeten) nemen, willen niet zien dat de dictator uit Bagdad hen be driegt en beliegt. Ik ga in dit artikel niet in op het al of niet gerechtvaardigd zijn van een oorlog die Amerika tegen Irak begint. Dat is stellig ook een onderwerp voor de rubriek Ethiek. Het zou eerder een thema zijn voor een hoofdar tikel in een dagblad. Ik schrijf dit artikel vóór de vergadering van de Veiligheidsraad op 14 februari. Het gaat mij er nu om, dat leiders van volken zich bewust laten bedriegen. Wie in het zakenleven te maken zou hebben met een figuur als Saddam Hussein, zou spreken van volstrekte onbetrouwbaarheid. Een man met wie je geen zaken kunt doen. Een leider die de resolutie van de Verenigde Naties met voeten treedt. Hij werkt de in specteurs tegen en verhindert hen hun werk te doen. Hij ontkent de kracht van de bezwa ren die tegen zijn politiek worden ingebracht en doet bewijzen af als derderangs praatjes. Een wereldstaat onwaardig, is zijn commen taar. Hij is niet alleen niet onder de indruk van de tegen hem ingebrachte bezwaren. Hij verwijst ze naar de schroothoop van interna tionaal politiek geblunder. En dan toch maar zeggen: Er is door onder handelen nog kans op vrede. Dat betekent uitstel claimen, waardoor er in intenties en situaties niets maar dan ook niets verandert. Uitstel wekt valse hoop en bewerkt ver deeldheid. Het is voor mij volstrekt onbe grijpelijk dat de leiders van Duitsland, Frankrijk en Rusland nog geloof hechten aan de bereidheid om resolutie 1441 onvoor waardelijk uit te voeren. Dat wil Saddam Hussein niet. Een beetje toegeven met de mond, maar weigeren met het hoofd en het hart. Dat is in de laatste drie maanden overduidelijk geworden. Ik schrijf dit als mijn diepe overtuiging, na het intensief volgen van al het gedraai in de Iraakse politiek. Eigenlijk kan men niet eens van gedraai spreken. Saddam Hussein wil niet toegeven. Tijd is winst. Tijdwinst schept ruimte om de verdeeldheid onder zijn tegen standers te vergroten. De wereld wil bedrogen worden. Ik onder streep het hulpwerkwoord 'wil'. Bedrogen worden overkomt je, maar niet in deze situ atie. Dat wil je. Dat zoek je. Je hebt er belang bij, omdat je de confrontatie met de waar heid als inzet niet aanwilt. Er zijn belangen mee gemoeid om de waar heid niet te horen; en dus resolutie 1441 (ernstige gevolgen) niet uit te voeren. Welke die belangen dan zijn? Ieder staats hoofd zou daar voor zichzelf en zijn land op moeten antwoorden. Niet alleen bloedver gieten voorkomen, hoe edel op zichzelf ook. Evenzeer handelsbelangen, wellicht ook vrees voor de vele Arabieren die als alloch tonen in Europa wonen. Ik noem maar wat op, zonder naar volledigheid te streven. Ik ken trouwens alle motieven niet. Vele blij ven verborgen. Wel is mij duidelijk dat de spreuk uit de latijnse grammatica weer actueel is. De wereld wil bedrogen worden. Wie zich in het web van de leugen laat van gen, wordt zelf aan de leugen medeplichtig. Ik denk aan Wouter Bos, aan de draai die hij heeft gemaakt zonder dat te willen toegeven. Hij ontkent zelfs dat hij nu anders spreekt dan een week geleden. Het meest opvallende is wel, dat Wouter Bos nu Balkenende en zijn Kabinet verwijt dat zij de verdeeldheid binnen de NAVO aangewakkerd hebben. Denkt u zich de situatie in. Drie landen zeg gen: Nu nog geen besluit over het plaatsen van patriot-raketten nemen. Met deze stelling brengen deze drie landen een diepe verdeeldheid binnen de NAVO en gaan zij in tegen artikel 4 van het verdrag. De Nederlandse regering spreekt deze lan den daarop aan. Daarmee zou ze de ver deeldheid binnen de NAVO aanwakkeren. Had Nederland dan moeten zeggen, net als Duitsland, Frankrijk en België: wacht tot vrijdag? (14 februari). Met die stellingname had onze regering het minderheidsstandpunt versterkt, Dat is kennelijk volgens Wouter Bos de verdeeldheid niet aanwakkeren, maar verminderen. Alsof dit niet evenzeer een keus was voor een van de twee posities. Wie voor het minderheidsstandpunt kiest (overi gens tegen de bepalingen van het verdrag), vermindert de verdeeldheid. Wie voor het meerderheidsstandpunt kiest, vermeerdert de verdeeldheid door die aan te wakkeren. Vatte wie het vatten kan. Wie het niet wil zien, heeft zijn motieven om niet te willen zien. Dat is de waarheid in de spreuk uit rtiijn oude latijnse grammatica: de wereld wil bedrogen worden. Beslissend is niet het bedrogen willen worden, maar de motieven waarom iemand bedrogen wil worden. Dat geldt ook buiten het terrein van de poli tiek. OUDDORP - Herv. Gem. Dorpskerk: 9.30 uur ds. R. Veldman, bediening Heilige Doop en 18.30 uur kand. M. Aleman, Uddel. Eben-Haëzer: 9.30 uur kand. M. Aleman en 18.30 uur ds. R. Veldman. Woensdag 26 februari, Dorpskerk: 19.30 uur ds. H. Zweistra, Leerbroek - Ger. Gem. 9.30 en 18.30 uur student G. Beens - Ger. Kerk 10.00 uur ds. C. W. Hoek en 18.30 uur ds. P. C. Koster, zangdienst met koor Reinata Heemskerk - Doopsgezinde Gem. 9.30 en 18.30 uur ds. D. Smink. GOEDEREEDE - Herv. Gem. 9.00 en 10.45 uur ds. J. A. de Koeijer, Bodegra ven en 18.30 uur ds. R. van Kooten, Soest. STELLENDAM - Herv. Gem. 10.00 uur ds. W. L. Smelt en 18.00 uur ds. J. Joppe - Ger. Kerk 10.00 uur leesdienst en 18.30uurds. C. W. Hoek. MELISSANT-Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur kand. C. M. Hok, Katwijk aan Zee - Ger. Gem. 10.00 uur leesdienst en 15.00 uur student G. Beens - Ger. Kerk 9.30 en 17.00 uur ds. P. Rozeboom - Ger. Gem. in Ned. 10.00 en 18.00 uur lees dienst. DIRKSLAND - Herv. Gem. 10.00 uur ds. H. A. Samsom, doopdienst en 18.00 uur ds. G. C. Kunz - Ger. Gem. 10.00 uur (bed. H. Doop) en 18.00 uur ds. J. Karels. HERKINGEN-Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. A. van Wijk, v.m. bediening Hei lig Avondmaal en nam. dankzegging en nabetrachting Heilig Avondmaal - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. chr. streeltblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden is een uitgave van Uitgeversmaat schappij Eilanden Nieuws BV Verschijning: dinsdag- en vrijdagavond Tel. (0187)4710 20 Fax (0187) 48 57 36 Postbus 8, 3240 AA Middelharnis Langeweg 13, Sommelsdijk ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: lel. (0187) 47 10 20 e-mail: AIgenieen@gebr-dewaal.com (onder vermetdüig van "adv* of 'adm') tarief per mm 0,27; contracttarieven op aanvraag slultingstermijn zakelijke advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur sluitingstermijn overlijdensbenchten: dinsdag en vrijdag 8.30 uur voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentie opdrachten of telefonisch opgegeven advertenties kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Advertentie-acquisitie: A. J. van der Velden, 06-50448359 REDACTIE: hoofdredacteur; J. Villerius. tel. (0187)47 10 22, privé (0187) 60 14 40 e-mail: J.Villerius@gebr-dewaaI.com Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden gewei gerd. ABONNEMENTEN: Per kwartaal 9.25. Per Jaar €35,00. Abonnementen zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor ,deze ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: postbank 167930 rabobank Middelharnis 342001108 SOMMELSDUK - Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. Willemsen en 18.00 uur ds. J. C. den Toom - Lukaskapel HDG 10.15 uur ds. J. Vis, Meerkerk - Rem. Ger. Gem. 10.00 uur ds. Van Waveren - Herv. 'Exodus' Gem. 10.00 uur ds. A. J. Lamping - CAMA Christengemeen te, het Prieel 10.00 uur K. van Holten. MIDDELHARNIS - Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. Koppelaar, Abbenbroek en 18.00 uur ds. A. P. Voets - Chr. Ger. Kerk 9.30 en 18.00 uur ds. P. den Butter - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst Ger. Kerk 10.00 uur W. van Laar jr. en 17.00 uur ds. J. T. Baart - Ger. Kerk (Vrijgemaakt) 9.30 uur en 16.45 uur ds. J. B. de Rijke. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. A. Belder, v.m. bediening Heilig Avondmaal en nam. dankzegging Heilig Avondmaal - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. OUDE TONGE - Herv. Gem. 10.00 uur kand. J. Prins, Sint-Annaland en 18.00 uur ds. J. C. Mesu, Nieuw en Sint Joos- land - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Evangeliegemeente Beréa 10.00 uur Gezinsdienst m.m.v. mevr. Josien Koeman. STAD aan 't HARINGVLIET - Herv. Gem. 10.00 uur kand. M. Diepeveen, Stellendam en 18.00 uur ds. C. B. Stam, Papendrecht - Ger. Gem. 10.00 en 18,00 uur ds. A. J. Gunst, bed. en dankz. HA - Ger. Kerk 10.00 en 18.00 uur drs. J. Vlaardingerbroek. DEN BOMMEL - Herv. Gem. 10.00 uur ds. P. van Duijvenboden, bediening Hei lige Doop en 18.00 uur kand. Hoogen- doom. Haastrecht - Ger. Kerk 10.00 uur ds. P. C. Koster en 18.00 uur ds. A. S. OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. 9.30 uur ds. J. C. Klein, Sint Philipsland en 18.00 uur dr. T. E. van Spanje - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur de heer L. Ter- louw - Ger. Kerk 9.30 uur de heer Baas en 18.00 uur drs. Becker. LANGSTRAAT - Herv. Gem. 10.00 uur ds. L. D. Burger, Waddinxveen. De provincies beoordelen de zwemwater- kwaüteitsgegevens op basis van de Wet hygiëne en veiligheid badinrichtingen en zwemgelegenheden (Whvbz). In die wet zijn normen vastgelegd op basis waarvan eventueel een zwemverbod kan worden ingesteld. Om de Blauwe Vlag- internatio naal kwaliteitskeurmerk voor veilige/scho ne stranden - te krijgen, hanteert de ANWB de Europese zwemwaterrichtlijn als uit gangspunt. De streefwaarden in die richtlijn liggen hoger dan de wettelijke normen. Dit verklaart waarom de provincies Noord- en Zuid-Holland in 2002 geen negatieve zwemadviezen of een zwemverbod voor de kustlocaties hebben ingesteld. De kwaliteit van het zwemwater is voldoende gewaar borgd als de norm van de Whvbz niet wordt overschreden. De provincies delen toch de zorg van de ANWB en willen met het ministerie van Verkeer en Waterstaat en de waterkwaliteitsbeheerders afspraken maken om de waterkwaliteitsmetingen en daarmee de beheersing van de waterkwali teit te verbeteren.Structurele maatregelen Het is belangrijk om voor het zwemseizoen van 2003 - daar waar nodig maatregelen te treffen ter voorkoming van gezondheids klachten. Eerst moet worden onderzocht hoe het komt dat de Europese streefwaar den die de ANWB hanteert niet zijn gehaald en wat daar op korte termijn aan gedaan kan worden. Structurele maatregelen die nodig zijn om de zwemwaterkwaliteit van de zee te verbeteren worden zo snel mogelijk opgepakt. De provincies zijn voorstander van intensivering en uitbreiding van water kwaliteitsmetingen. Dit geldt zowel voor de Creatief. Hét modewoord van de jaren negentig. Creatief denken en dito taalge bruik. Het laatste is iets zeldzaams. Na figuurzagen en kleien werd half Nederland verzot op macramé. Spinnen, haken en breien zijn creatieve klassiekers. Creatief bezig zijn is de trend van alle tijden. Van daag de dag is het aantal hobbymo- gelijkheden groter dan ooit. Een greep: pergamo, mikado, verven op kleur, zand- schiideren, sjabloneren, embossing, bouwen met platen, lijmen, kalligrafie, ponsen, strijken met kralen, tekenen met potlood, spekken met steen en verven met olie. Dit alles ook in 3D, incl. knippen en scheren. U zoekt iets? Bel creadoensels en stort u op de crea-markt. Voor elk vak-detailge bied zijn er boeken. Doeboeken. Begin met het verzamelen van dakpannen of thee zakjes en dan er tegen aan. Binnen de kortst mogelijke tijd maakt u, in serie of semi-exclusief beschilderde welkomdak pannen met beertjes en vuurtorens, of kaarten waarop figuren verschijnen die ooit (onzichtbaar weliswaar) als ver pakking in de schappen van de supermarkt lagen. En dan te bedenken dat veel colum nisten nog geen kubus op papier krijgen. Laat staan een landschap, met bomen, dieren en een zonsondergang. Daan/oor moet je een natuurtalent zijn. Voor de hedendaagse hobbytechnieken moet u over enig talent, tijd, geduld en wat geld beschikken. Misschien bent u een beeld houwer in spé of een natuurschilder in wording. Dan leveren uw vrijetijd- sescapades wellicht nog eens geld op en wordt u eer} hakkende of ven/ende beroemdheid en betaalt u ook de tol van de roem, zoals veel broodschrijvers. De laatste beroepsgroep kijkt soms met jaloerse ogen naar al die creamensen, maar prijst zich gelukkig dat zij alleen pen en papier of het toetsenbord nodig heeft om met behulp van het eenvoudige alfa bet iets letterigs te creëren. Het schrijvend deel der natie heeft doorgaans geen crea- talent. Dagelijks zwoegen en zweten met 26 lettertekens is hun zelfgekozen deel. Ondanks dat roepen zij, weliswaar zelden in koor: geen mooier leven dan een crea tief schrijversleven. Gebr. de Waal Drukkerij Sommelsdijk (0187)47 10 20 algemeen® gebr-dewaal.com kustlocaties als voor de overige zwemloca- ties - meren en plassen. Het overschrijden van de Europese richtlijnen voor de aanwe zigheid van fecale streptokokken en fecale colibacteriën zal op korte termijn aan de orde worden gesteld in een inteiprovinciaal overleg. De voorstellen die de ANWB onlangs heeft gedaan aan de staatssecretaris (o.a. opstellen actieplan voor riooloverstor- ten en het samenstellen van een project groep bestaande uit veilegenwoordigers uit diverse be-trokken organisaties) worden door beide provincies onderschreven. .Een pizza is een ronde schijf met kaas en veel tomaten... Volgende week zaterdagavond, 1 maart, wil len we met het OJW pizza's gaan maken. Wij zorgen voor de ingrediënten, zorg jij dat je erbij bent? De kosten zijn 3 euro en we beginnen om 19.00 uur. Geef je zelf op bij Jan, 489574! Zaterdagavond 8 maart staat er. een sportief avondje op het programma. Volleyballen... Heb je zin om mee te spe len? Pak de telefoon en geef jezelf individu eel of als team (bestaande uit minimaal 6 mensen) op bij Heleen, 470155! Het OJW, be there! OZ zorgverzekeringen heeft de laatste jaren met succes de strijd met de wachtlijsten aan geboden. De verkorting van de gemiddelde wachttijd na bemiddehng door OZ zorgver zekeringen bedroeg het afgelopen jaar maar liefst 83%. OZ neemt zijn taak als zorgverze keraar serieus en blijft daarom volharden in het wegwerken van te lange wachtlijsten. De zorgverzekeraar wil ook dit jaar met de zie kenhuizen extra afspraken maken. Het gaat hierbij om behandelingen waarbij de zogenoemde Treeknorm niet gehaald wordt. Dit is de maatschappelijk aanvaardbare wachttijd voor een bepaalde operatie of ingreep. Hierover heeft OZ zorgverzekerin gen met de zeven in het werkgebied gelegen ziekenhuizen ook vorig jaar al afspraken gemaakt. Een investering waarmee enkele miljoenen euro's gepaard gaan, waardoor het totale budget dat aan zorg wordt uitgegeven tot bijna 1 miljard euro is gestegen. "Samen met de ziekenhuizen hebben wij oplossingen gezocht voor een aantal schaars teproblemen", aldus de heer Eggo Boer, voorzitter van de raad van bestuur van OZ zorgverzekeringen in Breda. "Hierbij kun je onder meer denken aan het opereren op zater dagen en het faciliteren van een extra opera tiekamer, maar ook aan het inzetten van een mobiele MRI-scan. OZ zorgverzekeringen heeft in feiten extra zorg bij deze ziekenhui zen ingekocht, waardoor we onze verzeker den in de eigen regio extra capaciteit kunnen aanbieden". Hierin verschilt OZ zorgverze keringen met andere zorgverzekeraars, die de extra capaciteit buiten de regio of zelfs over de landsgrenzen inkopen. "Iemand die in Breda woont wil graag in het Amphia Zie kenhuis worden geholpen. Dat is dichtbij en daardoor zijn ook familieleden in staat om de patiënt makkelijk te bezoeken. Bovendien blijkt dat veel van onze verzekerden toch graag in een vertrouwd Nederlands zieken huizen geholpen worden", benadrukt Eggo Boer. Zo heeft OZ zorgverzekeringen in het najaar van 2002 met zeven ziekenhuizen in zuidwest Nederland afspraken gemaakt over extra heupoperaties, kijkoperaties aan de knie, cataractoperaties en open hartoperaties. Een verzekerde van OZ zorgverzekeringen, die ondanks alle inspanningen toch van mening is dat hij of zij te lang op een wacht lijst moet staan voordat een behandeling ver richt kan worden, kan altijd een beroep op de afdeling zorgservice doen. Het afgelopen jaar werden 1.594 aanvragen om bemiddeling in behandeling genomen en in 1.355 (85%) gevallen gebeurde dit met succes en werden mensen doorverwezen naar ziekenhuizen in de eigen regio, zelfstandige behandelcentra (privé-klinieken) of in Belgische ziekenhui zen waar zij aanmerkelijk sneller werden geholpen. 'We leven in een tijd waarin de bijbel als boek gemakkelijker verkrijgbaar is dan ooit tevoren. Gelijktijdig is er onder veel christe nen groeiende onzekerheid bij het omgaan met deze bijbel. De popularisering van het boek gaat hand in hand met een ernstige ver trouwenscrisis. Zijn de heilige Schriften van huis uit wel zo heilig of zijn het eigenlijk gewone menselijke documenten en meer niet? Kan een oude tekst nog wel betekenis hebben in een postmoderne tijd?' Met deze inleidende woorden introduceert professor J. van Bruggen zijn boek over de Bijbel, over het ontstaan en de betekenis van een 'omstreden Bijbel', naar zijn eigen woorden. De titel is al veelzeggend: 'Het kompas van het christendom'. Daarin geeft hij direct al een antwoord op de vragen die hij in zijn eerste zinnen stelt. Het is in dit boek dan ook niet voor tweeëriei uitleg vat baar welke de waarde en de betekenis van de Bijbel voor de schrijver is; het gezaghebben de en koersgevende Woord van de levende God. Het is een weldadige ervaring om dit boek te lezen. 'Het leest als een roman', zei iemand me en dat is niet teveel gezegd. Maar afge zien van de heldere schrijfstijl, vind ik de waarde van dit boek vooral liggen in de eer lijke en overtuigende manier waarop deze schrijver richting wil geven in het zoeken van antwoord op de vragen rond het gezag en de betrouwbaarheid van de heilige Schrif ten. ,We leven in een tijd waarin de erken ning van dat gezag aangetast en zelfs ont kend wordt. Waarin vragen gesteld en ant woorden gegeven worden die afwijken van wat eeuwenlang onder christenen gelding had. Waarin discussies op gang worden gebracht, ook onder hen die beter moesten weten. En die dienen te beseffen dat ze met vuur spelen... Professor Van Bruggen wijst er in zijn boek in alle scherpte op. Zijn slotalinea luidt als volgt: 'Het hier behandelde onderwerp is van fundamentele betekenis voor de chris tenheid. Wie de historische geloofwaardig heid van de canon aanvecht, zaagt de tak door waarop hij zit. Er is slechts voor een beperkte tijd de keuze tussen een confessio neel christendom en een modem bijbelkri- tisch christendom. Vroeg of laat blijkt deze keuze over te gaan in een keuze vóór of tégen het christelijk geloof. Zonder vertrou wen in de ons gegeven geschriften van apos telen en profeten raakt het geloof in God en in Zijn Zoon Jezus Christus uit de koers en mist de haven." Dr. Jakob van Bruggen is niet de eerste de beste die over dit onderwerp schrijft. Jaren lang was hij hoogleraar Nieuwe Testament aan de Theologische Universiteit van de Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt te Kampen. Met name is hij bekend geworden door zijn spraakmakende serie commentaren op de Evangeliën en andere boeken van hel Nieuwe Testament. In de jaren tachtig schreef hij twee boekjes over 'Het lezen van de Bijbel" en "Wie maakte de Bijbel?' Dit nieuwe boek van hem is een volledige her schrijving en uitbreiding van deze eerdere publicaties. Welke thema's rond de Bijbel behandelt hij in dit laatste geschrift zoal? Zeven hoofd stukken telt het boek: 1Het ontstaan. 2. De houdbaarheid. 3. De vertaling. 4. De geschiedenis. 5. De profetie. 6. Het belijden, leven, hopen. 7. Aanvechting. De rode draad die door al deze hoofdstukken heen loopt, is het naar boven halen van een vraag, eigen lijk een voorvraag. De schrijver erkent dat we bij het lezen van de Bijbel wel eens op problemen stuiten. We constateren wel eens schijnbare tegenstrijdigheden in de Schriften en we moeten ook erkennen dat het wereld beeld uit oude tijden niet meer dat van de 21e eeuw is. Het kan een zeker nut hebben om je met het oplossen van die vragen bezig te houden. Maar vooraf zal één vraag beant woord moeten worden: erkennen we het absolute gezag van Gods openbaring of wei geren we ons te schikken onder dat gezag? Het antwoord op die vraag zal consequenties hebben voor de wijze waarop wij de Schrif ten lezen en welke plaats ze in ons leven hebben. De heilige Schriften vormen van begin tot eind 'Gods getuigenis dat eeuwig zeker is'. In een prachtige drieslag laat Van Bruggen het zien: 1) Gods eigen verschijning ging vooraf aan de Schriften. 2) Gods eigen woorden wezen de schrijvers aan voor de Schriften. 3) Gods eigen leiding gaf aan de kerk de Schriften. Dit is het geloof aangaan de de heilige Schriften, bevattende precies die boeken die ons door de goede zorg van de Heere zijn overgeleverd. Als dan de vraag luidt 'waarom binnen de omgrenzing van de canon juist deze geschriften zijn bewaard, dan kunnen we daar alleen maar op ant woorden dat het door Gods zorg in ieder geval niet te weinig is en dat het voor ons als kerk genoeg is'. Ik acht dit boek van professor Van Bruggen een moedig boek. Het kiest koers tegen de modieuze stroom in. Het is overigens een misverstand dat een kritische houding tegen over de Schriften meer 'wetenschappelijk' zou zijn dan een Schriftgetrouwe benade ring. Dit boek toont het ons overtuigend aan. Ik wens dit boek een goede vaart. Het uit gangspunt ervan heeft naar mijn diepe over tuiging de Wind van de Geest mee. 'Wij hebben het profetische Woord dat zeer vast is. En we doen wel dat we daarop acht heb ben als op een licht, schijnende in een duis tere plaats...' N.a.v.: Dr. Jakob van Bruggen, Hei kompas van het christendom. Ontstaan en betekenis van een omstreden bijbel. Uitgeverij Kok te Kampen. Gebonden, 236 pag., prijs €17,90. J.M.J. Kieviet Temidden van de vele gebeurtenissen in onze maatschappij zijn mensen op zoek naar houvast en geborgenheid. Op allerlei manie ren wordt daar invulling aangegeven. In de Bijbel wordt ons verteld dat we daarin een beroep op God mogen doen. Het blijkt dat veel mensen daar verder over na willen den ken. Om die reden worden er in de Gerefor meerde Kerk in Ouddorp 'Diensten voor Belangstellenden' georganiseerd: laagdrem pelige kerkdiensten waarin de waarde van het christelijke geloof op heldere wijze uit eengezet wordt. Op zondagavond 23 febru ari staat er weer een Dienst voor Belangstel lenden op het programma. Het thema deze avond is: 'Nieuw leven voor Zacheüs en u'. s. P.C. Koster uit Spijkenisse is de voorgan ger en medewerking wordt verleend door het Nieuw Rotterdams Ensemble o.l.v. Reinata Heemskerk. Het orgel wordt bespeeld door Martin Kolff. Dit samenzijn begint om 18.30 uur; iedereen is van harte welkom! Meer weten? Bel 0187-683240 of kijk op website www.flakkee.net/~grefkerk. ^^SS^L^Iss^^^'t^: Deze week is Staatsbosbeheer gestart met het kappen van de vijftig jaar oude populieren langs de Oudelandsedijk die vanaf de watertoren van Dirksland richting Nieuwe Tonge gaat. Kort na de watersnoodramp van 1953 werden de populieren geplant. Na zoveel jaar is thans echter de groei uit de bomen, waarvan er verschillende ook stamrot vertonen. Omdat dit extra kans geeft op afbrekend hout, zeker bij storm, is het met het oog op het verkeer niet veilig om de bomen te laten staan. Twee jaar geleden is de ene kant van de dijk al onderhanden genomen en van haar dubbele bomenrij ontdaan, nu is de andere kant aan de beurt. De kaalslag zal ongeveer vier weken tijd vragen. Gedurende die periode is de Oudelandsedijk van 8.00-17.00 uur afgesloten voor alle verkeer, dat ter plaatse wordt omgeleid. Eind dit jaar wordt aan de zijde van de dijk waaraan thans de bomen worden geveld, nieuwe bomen geplant. Hiervoor is een inheemse zwarte populierensoort geko zen, waarvan bekend is dat de bomen oud kunnen worden en een forse kroon kunnen vor men. Op termijn krijgt de beplanting daardoor een monumentaal karakter. Het andere dijktalud wordt niet met bomen heiplant. Dit vanwege de bijzondere flora aldaar, die met minder schaduw beter gedijt dan wanneer er weer bomen zouden groeien.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 2