Gegijzeld Uw geld op aan vandalisme? Dirksiandse kindergeneeskunde binnenkort weer op volle sterkte! Een vergeten groep...? DE PiniGE TOYOTA YARIS. \\A- Waterschap Hollandse Delta met ingang van januari 2005 van start ....Mfeimi/QAé I mcwA autoschade ■(^innaard 326X9)^^ chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden Ingezonden: Ontbrekende pagina op cd-rom j^^ Visser Visser Provinciale SGP-verkiezingsavond te Nieuwerkerk www.knopsbv.nl Eerste nieuwe kinderarts van Zuid-Afrikaans e afkomst Zang- en orgelavond Goes Wegwerkzaamheden rijksweg N59 sr— Taxatierapport nodig van woning of bedrijfspand? Automobielbedrijf Flakkee B.V. BARENDRECHT «TEL 0180-642 111 MIDDELHARNIS «TEL 0187-617 300 GOUDA •TEL 0182-358 235 Weinig inzicht in de hoogte van uw pensioen? installatiebedrijf Opel-nieuws Vacatures Knöps-Shop informatie Evenementen e GARAGE Kjtöps Langewsg MMcWhamte Tel. (0187) 47 6767 OPEL yoor autorjjden met plezier Vrijdag 21 februari 2003 75e jaargang nr. 7182 Zo langzamerhand raakt de wereld gegijzeld door Saddam Hoessein. Met een zekere machteloosheid moeten we toezien hoe de man in Bagdad het machtsspel virtuoos speelt Als er één is die goed begrijpt wat de kracht van een onderdrukkende alleenheerschappij Is en de zwakte van een democra tie, Is hij het wel Tegelijkertijd zij opgemerkt dat hij niet begrijpt wat een voorrecht het Is om te leven in een democratie. Wij hebben kritiek op ontwikkelingen in onze samen leving, wij houden vol dat die samenleving gebaat zou zijn met een regering die zich laat gezeggen door Gods Woord. Tegelijkertijd mogen we onze ogen niet sluiten voor het feit dat we leven In een maatschappij die transparant Is, die rechten en plichten van over heid en onderdaan op een te controleren wijze heeft geregeld. Een samenleving waarin het mogelijk is van zich te laten horen. Vraag daar in een land als Irak maar eens om. Met deze simpele opmerking is tegelijkertijd het probleem geschetst Je kunt er niet om vragen. Als buiten staander niet en zeker als Irakees niet Twee voor beelden. Met enige speuain is in een democratie vrij goed na te gaan hoe de strijdkrachten zijn georgani seerd en welk materiaal zij tot hun beschikking heb ben. Gelukkig zijn daar geen VN-missies voor nodig. Het tweede voorbeeld staat dichter bij ons: wij hebben vrijheid van meningsuiting en daarmee een vrije pers. Wie wil weien wat dit betekent, moet in een Oost- Europees land maar eens nagaan hoe daar de geschiedenis is gemanipuleerd door een gelijkge schakelde pers. Of hij moet de sites van de illegale kranten in Nederland tijdens de Duitse bezetting maar eens raadplegen. Vrijheid is een groot goed. En toch gegijzeld door de heerser in Bagdad. Hij weet als geen ander in te spelen op die vrijheid in ander landen. Daarmee wordt de oorlog die zijn land bedreigt, kundig vooruitgeschoven. Hij weet dat het klimaat in het woestijngebied een aanval steeds moeilijker zal maken naarmate het jaar verstrijkt. We zien met enige verbijstering toe hoe nota bene de landen van de NAVO uit elkaar werden gespeeld. Europa en de Verenigde Staten moeten alles op haren en snaren zetten om de verhoudingen niet verder te laten verslechteren. Dat komt ook omdat Europa zelf geen eenheid is. Ter wijl er gewerkt wordt aan een Europese 'Grondwet', zien we dat een land als Frankrijk zich tegelijkertijd in een centrale positie manoeuvreert en probeert de lakens uit te delen. Zelfs de voormalige Oostbloklan den werden door de Franse president gekapitteld om hun bijval van Amerika. Dat heeft te maken met de belangen die Frankrijk heeft in het Midden Oosten, maar ook met de plaats die het land zich toedicht in een verenigd Europa. Poli tiek gezien wordt Engeland (weer) geïsoleerd, op het vaste land wordt gebruik gemaakt van de politiek zwakke positie van de Duitse regering in eigen land. Tegelijkertijd herovert Rusland een deel van het ver loren prestige. Contacten met Parijs en Berlijn geven aan dat ze er zijn en dat de VS daar rekening mee hebben te houden. De weg terug naar de rol van grootmacht in de wereld is lang, maar ongetwijfeld uitgestippeld. Europa Is ook bang voor oorlog. Wie zou het niet zijn Alleen, die angst wordt tegelijkertijd op de een of andere manier (weer) omgezet in een verhevigd antl- Amerika gevoel Alsof daar alleen maar aan cowboyt- Je spelen wordt gedacht Alsof daar geen Tweede Wereldoorlog, geen Vietnam in het geheugen is gegrift. Saddam Hoessein heeft alleen maar toe te zien. Natuurlijk wordt hiermee niet gesuggereerd dat de regering Bush de blanke onschuld is. Ook In de VS spelen belangen die soms moeilijk zijn te doorgron den. Olie is er één en in het verlengde daarvan de wereldeconomie. Inderdaad, de werldeconomle. De positie van Israël in het Midden Oosten is een tweede. In ieder geval is wel duidelijk dat de bedreiging van de wereldvrede daarbij een rol speelt Of Saddam Hoes sein de gevreesde wapens heeft of niet, de wereld is Vrijdag 14 febraari jl. stond in het Eilanden Nieuws een ingezonden brief, waarin door een persoon, die liever anoniem wil blijven, wordt gesuggereerd dat de organisatie van de vijftigjarige herdenking van de ramp van 1953 een groep vergeten is, namelijk de hulpverleners. Graag wil ik hierop reageren. Binnen het Bestuuriijk Overleg Delta 2003, dat de Nationale Herdenking in zowel Oude- Tonge als Ouwerkerk heeft voorbereid, is lang en zorgvuldig nagedacht over de vorm en inhoud die aan de plechtigheden moest worden gegeven. Er is heel bewust voor gekozen om een tweedeling te maken tussen de verschillende groepen mensen die, op welke wijze dan ook, getroffen zijn door de ramp. Op de dag van de Nationale Herdenking zelf is alle aan dacht uitgegaan naar de mensen die het meest getekend zijn door de ramp, namelijk de nabestaanden. Zowel het herdenkingsge deelte in Oude-Tonge als in Ouwerkerk heeft in het teken gestaan van de nabestaan den. Dit houdt absoluut niet in dat de redders van het eerste uur vergeten worden. Het jaar 2003 is een herderiïdngsjaar. Delta 2003 is momenteel volop bezig met de voorberei dingen van een bijeenkomst in september, die in het teken zal staan van de hulpverle ning. Voor wat onze gemeente betreft: de raad heeft tijdens de raadsvergadering vori ge week ingestemd met het oprichten van een monument ter ere van de hulpverleners. Het jaar voorafgaande aan de dag van de Nationale Herdenking zijn er van onze hand met regelmaat verschillende publicaties in de lokale media verschenen, waarin boven genoemde tweedeUng aangekondigd en toe gelicht is. Rianne Bogerman Voorlichtiter gemeente Oostflakkee Op de cd-rom 'Sporen van het woeden de water' zitten twee verborgen pagi na's. U kunt deze vinden onder: d.:\sporen\1953\Ouwerkerk.htm. Met behulp van een snelkoppeling zijn de pagina's onder handbereik. Makelaarskantoor Tamboer beëdisid makelaar/taxateur, lid NVM 0187-476555 nu in de ban van de gedachte dat ze er zijn. De bemoeienis van de VS met die streek geeft Noord-Korea de gedachte meer speelruimte te heb ben voor een agressieve politiek Saddam Hoessein gijzelt de wereld. Zo lijkt het ons toe en we huiveren. God regeert. Twee woorden om In het licht van het bovenstaande grondig na te denken. Jaarlijks wordt er veel geld uitgegeven aan vandalisme. In opdracht van de Chr. Scho lengemeenschap 'Prins Maurits' te Stellen- dam hebben Petra Aleman en Jannetta Hoek een werkstuk gemaakt. Het onderwerp is 'Vandalisme in de gemeente Goedereede'. Ze hebben een onderzoek gedaan naar hoe veel de gemeente Goedereede uitgeeft aan de schade die vandalen aanrichten aan abri's (bushokjes). In de gemeente Goedereede wordt steeds meer geld uitgegeven aan abri's. In 1998 bedroegen de kosten 28.650,- 13.000,-) en in 2002 bedroegen de kosten 24.000,-. Dit is een stijging van 84,62%. Elke inwoner van de gemeente Goedereede betaalt per jaar 2,20 aan de kosten van de abri's. Ook de allerkleinsten onder ons beta len hier aan mee. Bij deze bedragen zijn nog niet eens de kosten van de andere vernielde voorwerpen meegerekend. Per jaar moeten we per inwoner in totaal dus nog veel meer betalen. "Wij zijn erg geschrokken van deze bedra gen en hopen dat er wat aan gedaan gaat worden, zodat de bedragen de komende jaren niet nog verder gaan oplopen", zo con cluderen Petra en Jannetta. Toyota YARIS. Vanaf 10.890, Dorpsweg 28, 3245 VC Sommelsdijk, Tel. (0187)48 44 66 xzp,^^^-^- www.toyotaflakkee.nl vIL'TOYOTy MAKELAARDIJ Middelharnis B.V. Voor de koop of verkoop van uw woning Doetinchemsestraaf 32-34, 3241 AA Middelharnis Tel. (0187)482606 REGISTER ACCOUNTANTS is yao een pi Loop u>n §-,T- 1 Kab^-litirtk vfvi' uw fien^ïioGnf.H'uatiG en een advies hierovfcfï kosren u niel^; ed hoevf^n niei lang ie dureo. Rabobank Op vrijdag 28 februari 2003 zal er een open bare SGP-verkiezingsbijeenkomst worden gehouden voor de provinciale verkiezingen in Zeeland op 11 maart 2003. De avond zal gehouden worden in gebouw Salem, Molen straat 16 te Nieuwerkerk. Sprekers zullen zijn SGP-lijsttrekker Vf. Kolijn uit Temeu- zen en statenlid T. van Oostenbrugge uit Bruinisse. Het onderwerp van hun beide lezingen is 'Het bestuur van onze Provincie Zeeland anno 2003-2007'. Er is een forum onder leiding van de heer J.A. van Steensel uit Oosterland. Dit forum bestaat uit beide sprekers en de statenleden G.R.J. van Heu- kelom uit Nieuwerkerk en dr. C.P. Polder man uit Middelburg. De algehele leiding is in handen van de heer W.F. Sprengelmeijer. De aanvang is om 19.30 uur en iedereen is van harte welkom! Gas -Water -Warmte Dorpsv^eg 4, Ouddorp, Tel. (0187) 68 21 01 Al onze occasions Incl. foto's op dé site van uw Opel-deaier Het gaat weer goed met de kinderge neeskunde in het Van Weel-Bethesda- ziekenhuis in Dirksland. Waar vorig jaar nog de donkere dreigwolk boven het ziekenhuis leek te hangen dat het zonder kinderartsen zou komen te zit ten, kon aanvankelijk weer worden voorzien in de vacature die was ont staan door het vertrek van dokter Oosterhuis. Per 1 september jl. is namelijk kmderarts Ute Hoppmann uit Züid-Afrika gekomen en in dienst getreden bij het Van Weel. En binnen kort wordt het kinderartsenkorps in Dirksland met nog eens twee specialis ten uitgebreid! Nu in ieder geval kin derarts Hoppmann er in Dirksland al weer een aantal maandjes op heeft zit ten, vroegen we haar hoe ze het hier vindt. Voor haar is dat geen vraag meer: "Het is hier leuk, met een fijne sfeer en goede arbeidsomstandighe den; we hebben hier écht een goed team, met mensen die allemaal hard werken!" Maar natuurlijk heeft ze veel meer te vertellen. Wennen Bijvoorbeeld dat haar man - die KNO-arts is - nu nóg in Zuid-Afrika verblijft. En dat de overkomst naar Nederland best een grote impact heeft op hét gezin, ook voor de kin deren. Want met z'n allen zullen ze heel wat moeten bijspijkeren om in Nederland volle dig mee te kunnen komen. Goed, je kunt dan naast Engels wel Zuid-Afrikaans spreken, maar Nederlands is toch wel anders. Al moet worden gezegd dat een gesprek met de Zuid- Afrikaans sprekende kinderarts best wel te volgen is. En dan het verschil in weer en kli maat... Vanwege de warmte - zowel 's zomers als in de winter - is het leven in Afri ka veel meer op buiten gericht, laat de nieu we kinderarts weten. Dus ook wat dat betreft zal het in Nederland best wel wennen zijn! Bewuste keus Toch heeft het gezin Hoppmann er bewust voor gekozen om naar Nederland te komen. "Enerzijds vanwege de instabiliteit in Zuid- Afrika en omdat de criminaliteit en onveilig heid er hoog zijn. Je kind alleen over straat laten gaan, is er niet bij. Als je dan ziet hoe liier in Nederland kindertjes van 'n jaar of zes gerust alleen over straat kunnen, dan geniet je hier alleen al van die aanblik. En wij vinden het belangrijk dat ook ónze kin deren op kutuien groeien in een veilig kli maat. Ook het schoolsysteem in Nederland is goed, evenals allerlei andere primaire voorzieningen. In principe kun je hier krij gen wat ook werkelijk nodig is. Dat kun je in Zuid-Afrika niet zeggen. En eerlijk gezegd, als het - net als zo pas - heeft gesneeuwd, vinden we de winters hier ook prachtig. Anderzijds is het ook de familie die het gezin Hoppmann hierheen trok. Immers, nog maar een half jaar nadat mevrouw Hop- pmaim in Zuid-Afrika geboren werd (1956), emigreerde de familie naar Duitsland. Het ligt dan ook voor de hand dat ze daar nu nog veel familieleden heeft wonen. "Ook daar om trok Europa ons", zegt ze. De nieuwe kinderarts, mevrouw Hoppmann, bij de ingang van 'haar' afdeling. Daarbij komt dat, vanwege het tekort aan specialisten in Nederland - vooral op het gebied van kindergeneeskunde - hier gepro beerd wordt om specialisten uit het buiten land te werven. En als er dan in het buiten land ook specialisten zijn die daar graag van daan willen en de mogelijkheden daartoe aftasten, dan is de weg hierheen gauw gebaand. Kinderwens Toen Ute Hoppmann zes jaar was, keerde het gezin weer terug van Duitsland naar Zuid-Afrika. Daar groeide ze verder op, ging er op school, volgde er haar verdere oplei dingen en werd daar kinderarts. "Als kind wilde ik al arts worden" weet ze nog. Maar pas nadat ze in 1979 in Pretoria haar oplei ding 'basisarts' had voltooid en enkele jaren 'oriënterend' aan het werk was geweest, wist ze dat ze zich in de kindergeneeskunde wil de gaan specialiseren. Dat deed ze van 1982 tot 1986. Daarna werkte ze als kinderarts in zowel staatsziekenhuizen als in particuliere ziekenhuizen. Ook leidde ze in die tijd stu denten op tot basisarts. Staats- en particuliere ziekenhuizen Mevrouw Hoppmann vertelt hoe er in Zuid- Afrika verschil bestaat tussen de zogenaam de 'staatsziekenhuizen' en de 'particuliere ziekenhuizen'. Staatsziekenhuizen - het woord zegt het al - zijn eigendom van de staat en verbonden aan een universiteit. Het probleem is echter dat de Zuid-Afrikaanse staat arm is. Daardoor zijn de benodigde financiële middelen voor de vereiste zorg dikwijls niet beschikbaar. "Je kunt er als arts wel de nodige zorg willen verlenen, de nodi ge medicatie of ondersteunende therapieën willen inzetten, e.d., maar als er geen geld meer is, begin je niets. Dat is heel frustre rend." Dit in tegenstelling tot de particuliere zie kenhuizen. "Als je echt goede zorg wilt ont vangen, moetje in de particuliere ziekenhui zen zijn. Daar kun je zelfs aangeven door wie je behandeld wilt worden. Maar daar kun je als patiënt eigenlijk alleen maar terecht als je zélf geld hebt; voor de 'gewo ne' man of vrouw is dat niet weggelegd. Hoe mooi is het dan dat in Nederland goede medische zorg als het ware een basisrecht is, waarbij het niet uitmaakt of je wel of geen geld hebt! En als je als arts de nodige onder zoeken wilt laten verrichten, kan dat gewoon. Alles wat je nodig hebt, is hier beschikbaar!" Echt kinderarts zijn "Verder kom je in Zuid-Afrika veel voor kombare ziektes tegen en hiv-infecties. Dat heeft alles te maken met de slechte economi sche- en levensomstandigheden. Er wordt te weinig primaire zorg verleend en het ont breekt er aan voldoende voorlichting en opvang. Daardoor krijg je veel meer proble men te behandelen dan in je vakgebied lig gen. In Dirksland kan ik meer kinderarts zijn." Behalve dat mevrouw Hoppmann arts zijn een interessant vak vindt, vindt ze het ook "mooi om anderen te kunnen helpen", zegt ze. "Dat geeft veel voldoening. Vooral bij kinderen zie je het al gauw als het weer beter met ze gaat. Hun lichaamstaal geeft dat aan en ook de lach verschijnt dan weer op hun gezicht..." Zorg minder In het Dirksiandse ziekenhuis is men er wat blij mee dat met de komst van mevrouw Hoppmann tóch in kindergeneeskunde voor zien kon blijven worden. En waar het Van Weel het er momenteel op toelegt om per specialisme tot vier specialisten te komen, heeft het ziekenhuis dit inmiddels met de kindergeneeskunde al voor elkaar - in Nederland beslist bijzonder te noemen! Zo waren vandaag, vrijdagmiddag, de uit Duits land afkomstige kinderartsen de heren Eisenbart en Dembinski en de Nederlandse kinderarts mevrouw Snoeck alvast naar Dirksland gekomen voor een kennisma kingsbijeenkomst in het ziekenhuis, waarna binnen afzienbare tijd de kindergeneeskunde er weer op volle sterkte kan draaien. Daar mee is tevens weer sprake van voldoende continuïteit, en dat betekent voor het zieken huis weer een sterkere uitstraling! Provinciale Staten in Zuid-Holland hebben op woensdag 19 februari 2003 besloten tot een fusie van Waterschap De Brielse Dijkring, Waterschap IJs- selmonde. Waterschap Goeree-Over- flakkee, Waterschap De Groote Waard en Zuiveringsschap Hollandse Eilanden en Waarden. Dit nieuwe waterschap zal met ingang van 1 januari 2005 onder de naam 'Water schap Hollandse Delta' van start gaan. De bovengenoemde waterschappen zijn ver heugd dat er nu duidelijkheid is over de organisatie van het waterbeheer. De oprich ting van Waterschap Hollandse Delta levert een sterk en goed uitgerust waterschap op dat klaar staat voor alle toekomstige (Euro pese) ontwikkelingen op het gebied van waterbeheer. De Staten hebben ook besloten tot een flisie van het Hoogheemraadschap van de Krim- penerwaard met het Hoogheemraadschap Van Schieland. Verder komt er een onder zoek naar de fusie van het Hoogheemraad schap van de Alblasserwaard en de Vijfhee- renlanden met Waterschap Rivierenland per 1 januari 2007. Een meerderheid van de Staten had op 15 november 2002 het College van Gedeputeer de Staten door een motie opgedragen een fusie van Waterschap De Brielse Dijkring, Waterschap IJsselmonde, Waterschap Goe- ree-Overflakkee, Waterschap De Groote Waard en Zuiveringsschap Hollandse Eilan den en Waarden te reahseren met ingang van Op zaterdag 1 maart 2003, aanvang 19.30 uur, wordt in de Sionkerk van de Geref. Gemeente te Goes de jaarlijkse zang en orgelavond gehouden. Dit jaar zingt er een groot, samen gesteld mannenkoor, bestaande uit Maimenkoor 'EUm' uit 's- Gravenpolder en Mannenkoor 'De Lofzang' uit Goes. Het koor en de samenzang worden begeleid door de landelijk bekende organist Bert Elbertsen uit Ede. die ook enkele improvisaties ten gehore zal brengen. Langeweg 38 Nieuwe Tonge Tel. 0187-651396 Rijkswaterstaat voert van maandag 24 febru ari 09.00 uur tot en met woensdag 26 febru ari IS.CX) uur asfalteringswerkzaamheden uit aan het wegdek van rijksweg N59. Vanaf de kruising Tonisseweg (N215) tot en met de kruising Schaapsweg is de N59 daardoor geheel afgesloten voor het verkeer. Rijkswa terstaat brengt dan een nieuwe laag asfalt aan. Twee weken geleden is het bestaande asfalt al verwijderd. Tijdens de werkzaamheden worden de weg gebruikers van en naar de Schaapsweg omgeleid via de provinciale weg N498. Deze omleiding wordt aangegeven via omleidingsroute 11 1 januari 2005. Dit waterschap krijgt naast de zorg voor de waterkeringen, het water- kwantiteitsbeheer en het wegbeheer ook de waterkwaliteitstaak inclusief het zuiveren van afvalwater. Woensdag 29 januari 2003 zouden de uit komsten van deze motie in Provinciale Sta ten aan de orde worden gesteld. Na urenlan ge beraadslagingen werd een amendement in stemming gebracht dat was gericht op de instelling en reglementering van het water schap Hollandse Delta en de instelling en reglementering van het Hoogheemraad schap van Schieland en de Krimpenerwaard. Doordat de stemmen bij het tweede deel van het amendement staakten, moest het in de Statenvergadering van 19 februari 2003 opnieuw in stenmiing worden gebracht.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 1