Nieuws Juridische Column I5G0 jn beeld Beleidsplan Milieu en Water Zesde Mannendag georganiseerd door Mannencomité Goeree Overflakkee uit de kerken Ophalen oud papier ?^nt GOEDE MORGEN Waarom nog een testament maken? Alles is nu toch in de wet geregeld? Dam- en schaakvereniging 'Ontspanning' Paul Kieviet concerteert op orgel en clavecimbel '^cütn/in 'Wandelen met God' Sprekers Herkingen k^PHcr^Acn tn vncndmnen Met de voorjaarsvakantie in zicht zal iedereen wel goed geluimd zijn. Geniet ze! Hopelijk leveren de raadsels niet al te veel problemen op. In de dierentuin staan de olifanten gulzig te drinken van het water uit de gracht eromheen. 1. 2. 3. 4. Stoep Elders Slopje Ladder touw. nap. trap. mini. 5. 6. 7. Slee Klein Steenkool - trottoir. erts. ar. 8. Kom - ergens anders. 9. Lijn - steeg. v/tK Ae. ktdnt: tn ^tvV't^m^: Amanda Schaaf (Dirksland) Arjo van Gils (Achthuizen) Jacob Meijer (Ouderkerk a/d IJssel) Marleen Meijer (Ouderkerk a/d IJssel) Marieke Tanis (Ouddorp) Vriendelijk gegroet vanaf een zonnig Flal^kee. Volgende week sla ik een keer over met de raadsels, i Stuur de oplossingen dus alvast maar op. door mr. H.P.M, van Lennep, notaris te Oude Tonge Dammen: -f -f 4- 'i- Zaterdag 8 maart wordt in de Techni sche School in Middelharnis al weer de zesde Mannendag, georganiseerd door het 'Mannencomité Goeree Overflakkee e.o.'. Met twee leden van het comité - Menno Domburg en Peter Oost - spraken we over deze mannendagen. Zes jaar geleden werd door een groepje mannen op Goeree-Over- flakkee, m navolging van mannendagen elders m het land, het idee opgevat om ook op Goeree-Overflakkee een Mannendag te organiseren. De leden van het conüté komen uit vnjwel alle protestantse geledingen op het eiland. De aanleiding tot het organiseren van derge lijke dagen kwam op uit het feit dat verschil lende mannen mannendagen elders bezoch ten. Deze werden gecoördineerd door de lan delijke organisatie 'Mannen in Beweging'. Deze mannenbeweging is een christelijke organisatie, die werkt voor de doelgroep, welke gevormd wordt door 'alle min of meer meelevende christen-mannen' in Nederland. Als doelstellingen heeft de beweging om mannen te stimuleren hun leven aan God te wijden. Christus na te volgen en de Heihge Geest te laten doorwerken op alle terreinen van hun leven. Zij willen mannen toerusten, zodat zij leren wat het is om man te zijn in alle rollen en verantwoordelijkheden: als onder andere echtgenoot, vader, vriend, col lega en gemeentelid. Verder beogen zij man nen te stimuleren hechte en openhartige vriendschappen op te bouwen waarbinnen in geestelijk en praktisch opzicht met elkaar meegeleefd wordt. En niet in de laatste plaats worden mannen uitgedaagd om niet- christen mannen te bereiken met het Evan gelie. 'Mannen geloven anders' De comitéleden legden uit waarom het beleggen van dergelijke mannendagen zono dig is. Zij zien zeker de noodzaak boven de dagen die voor mannen én vrouwen toegan kelijk zijn. Volgens hen "geloven mannen anders", want de mannen zijn geneigd om muren om hen heen te bouwen; dit geldt niet alleen voor de Flakkeese mannen. "Mannen zijn over het algemeen meer gesloten. We zijn deze mannendagen begonnen om, door het uitnodigen van sprekers, de mannen meer na te laten denken en spreken over hun persoonlijk geloof', aldus de comitéleden. De doelgroep van de organisatie van de Mannendag is mannen die in meer of minde re mate meeleven met hun kerk of gemeente uit de volle breedte van die gemeenschap pen. "Iedereen is welkom", zo verzekeren de woordvoerders. In de praktijk Wijkt dat de grootste groep,afkomstig is van één van de reformatorische kerken van Goeree-Over flakkee en omstreken. Het is de ervaring van de organisatoren dat op dergelijke dagen de kerkmuren wegvallen en dat "Jezus Chris tus, en Die gekruisigd is" centraal staat. Het bezoekersaantal van de Mannendag schommelt de laatste jaren rond de driehon derd mannen. In het begin waren er wel vijf honderd, maar toen ook in Zeeland een der gelijke dag werd gehouden is het aantal bezoekers van de zuiderburen minder geworden. De sprekers voor zaterdag 8 maart zijn Dato Steenhuis en Willem de Vink; zij zullen het thema 'Wandelen met God' uitdiepen. Het is de bedoehng dat de ene spreker het thema - dat door het Mannencomité is gekozen - belicht vanuit de Bijbel en de andere aan de orde stelt wat het thema voor de praktijk van alle dag inhoudt. De comitéleden vertellen dat het kiezen van sprekers zorgvuldig gebeurt. Getracht wordt om een van de twee sprekers ook het daaropvolgende jaar ook als inleider aan te zoeken, zodat er toch iets van een band ontstaat. In het middaggedeel te is er volop gelegenheid voor de beant woording van de vragen naar aanleiding van het thema. Het zingen van de driehonderd mannen in de aula van de Technische School is volgens de organisatoren een aparte ervaring. Naast lie deren uit de Bundel Opwekking, worden ook traditionele psalmen en gezangen gezongen. Het mannencomité weet dat er in het najaar ook een andere mannendag wordt georgani seerd, met sprekers met een wat meer behou dender achtergrond. Ze betreuren het dat dit nodig werd gevonden en vinden het jammer dat dit niet samen kan gaan met 'hun' dag. Al vinden er jaarlijks zo'n driehonderd man nen de weg naar de Mannendag, blijft het comité van mening dat dit aantal nog groter zou kunnen zijn. Veel 'thuisblijvers' voeren aan dat ze niet graag hun vrije zaterdag mis sen. "Maar wat is nu in principe zes uur een maal per jaar op een week?", zo weerleggen de woordvoerders deze verontschuldiging. Het is hun ervaring als de Mannendag een keer is bezocht, de mannen ieder jaar weer blijven terugkomen. En daarom hopen ze dat ze op 8 maart weer vele nieuwe gezichten mogen begroeten. Want het blijft in hun ogen toch belangrijk dat ook de mannen met Morgen, zaterdag 22 februari (aanvang 20.00 uur) hoopt musicus Paul Kieviet in de Hervormde Kerk te Sommelsdijk een bijzonder concert te geven: 'Bach in verge lijking'. Een uur lang krijgt u de meest fraaie muziek te horen, waarbij composities van Johann Sebastian Bach worden vergeleken met werken van anderen, die dezelfde titel hebben. Zo hoort u een Preludium en Fuga in D van Bach, maar ook van de Leidse universi teitsdocent C. F. Rüppe (1753-1826). Naast de grote, indrukwekkende koraalbe werking op het Gebed des Heeren van Bach plaatsen we bewerkingen op het zelf de lied van Sweelinck en Steigleder. Niet alleen Bach schreef een Sonate in C, maar óók.Wolfgang Amadeus Mozart. Zo ontstaat een kleurrijk geheel, terwijl de titels tóch overeenkomen. Vergelijkt u maar. Paul Kieviet bespeelt het prachtige orgel van Abraham Meere (1821), maar ook een clavecimbel uit het atelier van de Goereese Matthijs Mijnders. Na afloop van het concert kunt u orgel en clavecimbel van dichtbij bekijken, als u dat wilt. U wordt van harte uitgenodigd te komen luis-teren naar dit 27e Bachconcert. In het 'Eilanden Nieuws' van afgelopen dinsdag stond een toelichting op het pro gramma. Op 29 maart zal rond het Meere-orgel een Mozart-concert worden gehouden. Naast solostukken zullen dan verscheidene stuk ken voor orgel vierhandig worden uitge voerd. Aan dit concert zullen drie leerlin gen meewerken: Hans van Heemst, Kees Villerius en Arjan de Vos. de wezenlijke geloofsvragen bezig zijn. Naast het zingen en luisteren naar de spre kers is er ook ruime gelegenheid om elkaar te ontmoeten in de koffie- en lunchpauze. Dit levert fijne en veel onverwachte contac ten op. "Voor een keer in het jaar moet daar toch zeker de zaterdag voor vrij worden gemaakt", aldus de enthousiaste comitéle den. Aanmelden De Mannendag op zaterdag 8 maart begint om 10.00 uur in de Technische School aan de Schoolstraat in Middelharnis. Het einde van de dag is om 15.30 uur. In verband met de voorbereidingen is het nodig dat er aan gemeld wordt, dit kan Schriftelijk naar: Man nencomité Goeree Overflakkee e.o., Emma- laan 25, 3247 AE Dirksland. Per e-mail: iohan.van.broekhoven@filtemet.nl. of tele fonisch: 0187 603165 (Aad Zoutendijk) of 0187 603141 (Johan van Broekhoven). NED. HERV. KERK Beroepen: te Baam (bw), A. Jonker te Nijk- erk; te Hagestein A.N. van der Wind, kandi daat te Lunteren; te Nieuw-Vennep-Burg erveen, C. van den Berg te Broek op Langedijk; te Tholen, P. Vemooij, te Oude Pekela. Toegelaten tot de evangeliebediening en beroepbaar: J- Prosman, Batuwseweg 39A, 3412 KX Lopikerkapel, tel. 0348-552015; email: LBrosman@tiscali.nl: W. Meijer, Jan Steen straat 57, 3904 XN Veenendaal; (per 1 april 2003) J.G. van Laar-Folbert, Mamixlaan 68, 3552 HE Utrecht. Bedankt: voor Apeldoorn (bw), A.L van Zwet, te Hoevelaken; voor Woerden (wijk centrum), G. van Meijeren te Wierden. GEREF. KERKEN Beroepen: te Ulrum, B.T. Urgert te Heinenoord, die dit beroep heeft aangenomen. GEREF. KERKEN (VRIJGEM.) Aangenomen: naar Dalfsen, G.J. Slotman te 't Harde; Bedankt: voor Dokkum, R.R. Roth te Bre da. Toegelaten door de classis Leeuwarden: Z.J.C, van Harten, beroepen predikant te Blija-Holwerd en te Ferwerd-Hallum. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt: Zierikzee, J. Jonkman te Dracht- GEREF. GEMEENTEN Beroepen: te Benthuizen, A. Schot te Krimpen aan den IJssel; te Ouddorp, J. Karels te Middelharnis; te Urk, C. Hoghem te Bameveld; te Vlissingen, W. Harinck te Woerden. Bedankt: voor Kampen, C. Sonnevelt te Veenendaal; voor Zoetermeer, A. Schot te Krimpen aan den IJssel. VRIJE OUD GEREF. GEM. Bedankt: voor Temeuzen, CL. Onderdelin- den te Oldebroek. Op zaterdagmorgen 22 februari a.s. wordt het oud papier weer opgehaald voor de Her vormde Gemeente van Herkingen. Het op halen begint om 9 uur. Wilt u het papier gebundeld aan de kant van de straat zetten en er geen karton tussen stoppen? De vorige keer werd 4710 kg. opgehaald. Bij voorbaat dank voor uw medewerking! Puzzelreglement 1. Stuur je oplossingen aan het eind van de maand naar Oom Ko, p/a Eilanden-Nieuws, Postbus 8, 3240 AA Middelharnis. 2. Per maand zijn er 100 120 punten te verdienen. &lfgemaakte raad sels voorzien van oplossing leveren 15 extra punten op. Stuur af en toe een briefje, dat wordt beantwoord. 4. Bij 500 punten ont vang je een boeken- bon van 10,-. Vis de dikgedrukte letters eruit. Maak er een woord van dat ook in een psalm voorkomt. Om je een beetje te helpen: het staat ergens tussen ps. 30 en ps. 36. Als antwoord vragen we het hele woord de psalm en het vers (berijmd) waar het instaat. Zoek het synoniem (woord wat hetzelf de betekent) uit de tweede rij bij de woorden uit de eerste rij. Zet de begin letters van de gevonden synoniemen achter elkaar. Wat lees je dan? Het is vol gens Gijsbert van Gils (Achthuizen), de maker, een woord voor elke tijd van het jaar. Maak zelf verzonnen puzzels altijd. Dat levert namelijk nog eens 10 punten extra op boven de 15 die je er al voor vangt. Oom Ko kan trouwens soms bij foutjes iets eraan gewijzigd hebben. Dus dan wordt het voor jou ook weer nieuw. Logisch dat je je al verheugt op de excursie. Wellicht zie je er nieuwe postzegels. Wat heb je er al veel zeg. (4000 a 5000 is de moeite) Sterkte met het vele huis werk. Oom Ko is niet aan sneeuwballen toegekomen. Elsemarije heeft wel genoten van het sleetje rijden denk ik. Grappig dat ze sneeuwval tik tak noemt. Kun je me helpen aan dat boekje over de dijkdoorbraak bij julhe dorp? Schrijf maar wat het kost, ik wil het graag kopen. Zeker omdat je vader eraan gewerkt heeft, 'k Ben benieuwd. Boeken en CD's zijn niet meer veilig. Elsemarije sleept ze tevoorschijn en sjouwt ermee door de kamer. Ook prullenbakken worden door haar bezocht en de inhoud verorbert. Veel plezier met je nieuwe meester. Kik is een echte Zeeuwse naam, jouw penvriendin Amanda woont daar. In het weekend ga ik je werkstuk van Israël eens doornemen. Het waren zeker mooie dia's over Kenya? Bedankt voor het hele emailpakket. Je rapport was subliem! Ontbijt: Drank: Hobby: Muziek: Bloem: een warm saucijzenbroodje. Yoki-drink framboos. kaarten maken. CD kinderconcert door Noortje en Martin. rode tulp. Ja, bovengenoemde opmerking hoor ik de laatste tijd regelmatig. In het nieuwe erfrecht is alles toch voor de langstlevende en moeten de kinderen gewoon wachten tot de laat ste ouder is overleden? In beginsel is dit ook juist. Maar heel veel is niet in de wet gere geld. Een voorbeeld. Uw dochter, die in gemeenschap van goederen is gehuwd, is u komen vertellen dat zij en haar man gaan scheiden. Wat gebeurt er nu als u onverhoopt overlijdt voordat de scheiding van uw dochter tot stand is gekomen? Het erfdeel van uw dochter valt in de gemeenschap van goederen en daarover zal dus bij echtscheiding met haar echtgenoot moeten worden afgerekend. U kunt dit voorkomen door in uw testament de clausule op te nemen dat hetgeen uw dochter van u erft niet in haar gemeenschap van goederen valt. Een ander voorbeeld. Uw echtgeno(o)t(e) heeft uit haar/zijn vorig huwelijk twee kinde ren met wie u het heel goed kunt vinden, en u zou graag willen dat zij meedelen in uw nalatenschap. U kunt dan bij testament regelen dat zij, als stiefkinderen, worden betrok ken in de wettelijke verdeling. Als u nog jonge kinderen hebt, is het mogelijk om bij notariële akte te regelen wie met de voogdij moet worden belast als u beiden vroegtijdig (bij voorbeeld bij een ongeluk) komt te overlijden. U kunt dan tevens regelen dat vanaf het tijdstip waarop uw kinderen meerderjarig wor den (als ze achttien jaar worden) de erfdelen nog enige tijd door een ander worden beheerd als u vindt dat uw kinderen met achttien jaar nog te jong zijn om dit zelf te doen. U kunt dan bij testament een bewind instellen. In het voorgaande heb ik maar enkele gevallen genoemd. Er zijn nog veel meer gevallen die niet in de wet zijn geregeld, maar die u misschien juist wél wilt regelen. Praat er eens rustig over met de notaris. Tot slot vermeld ik nog uitdrukkelijk dat samenwoners niet van rechtswege erfgenaam van elkaar zijn. Daar is echt een testament voor nodig, ook als u wel een samenlevings overeenkomst hebt. Uitslagen van maandag 10 februari, twintig ste competitieronde: W. van Schie - L. Moerkerk 3 - O J. van den Ouden - J. Moerkerk 3 - O J. van Koppen - A. de Mik 0-3 A.P.C, de Mik - K. Tanis1 - 1 C. Akershoek - C. Mierop0-3 Het was bij de dammers een rustige avond met snelle partijen. De eerste wedstrijd was aan na 20 minuten afgelopen en werd gewonnen door C. Mierop, die met een prachtige slagzet zijn tegenstander vertaste. Ook de partij tussen A.P.C, de Mik en K. Tanis ging in een rap tempo, maar geen van beide kon de winst in het spel vinden. Bij de voorzitter ging het deze avond wat minder: De Mik ging naar dam, waar Van Koppen geen antwoord meer op had. W. van Schie en J. van den Ouden wonnen tevens hun par tijen in een vlug tempo. Schaken: W.J. Tanis - A.C. BaasO - 1 J. Santifort - K. van der Wende-----1 - O R.M. van der Wende - E. Santifort .1-0 W.J. Tanis-Koole - W.H.M. v. Geelen O - 1 E.T.E. Dertez - J. Grinwis1 - O P.A. Dertez - P. Speelman1-0 A. van Huizen - W.T. Breen0-1 A. Schaefer - F.L. Troost O - 1 Met een kamikaze actie probeerde Tanis de partij naar zich toe te trekken. Het zag er spectaculair uit, maar door tijdnood kon hij het niet goed genoeg overzien. Baas verde digde zich goed en toen de rookwolken opgetrokken waren, stond Tanis een volle toren achter. Santifort en R. van der Wende profiteerden maximaal; Santifort neemt de eerste plek over en Van der Wende staat maar een paar puntjes achter de tweede plaats. Mevr. Tanis-Koole blijft elke keer kleine foutjes maken waardoor nog altijd de eerste winst niet binnen is. Troost wist voor de tweede keer op rij te winnen en sluit zo een slechte periode van veel afwezigheid en onnodig verlies af. Speelman had een kans tegen Derrez, maar wist niet hoe hij het af moest maken. Breen klimt na een moeizame eerste helft op naar de zesde plaats. Wie interesse heeft, kan gerust eens komen kijken. Voor meer informatie over speel avonden en uitslagen kunt u kijken op web site www^flakkeejiet/rschaken/ontspaimu '-!--i-'J--d»''{» "S--f-}--^ <--{»-{^ •{•«5-f-f-^. ^jv jj. ->-;.-;.-j. ,j> •4- De afgelopen 25 jaar was de aan dacht van het milieubeleid vooral gericht op het opruimen en beheersen van milieu- en water problemen. De kwaliteit van de bodem, van het water en van de lucht is de afgelopen jaren aan merkelijk verbeterd. De aanpak van saneren en beheren heeft suc ces, kunnen we concluderen. Toch ligt er nog een forse opgave op het gebied van luchtverontreiniging, geluidhinder, stank en water- en bodemverontreinigingen. Daar naast - willen we een duurzame en leefbare regio realiseren - moeten we op een andere manier gaan werken: naast het opruimen en beheersen van 'oud zeer', moeten we nieuwe milieuproblemen zien te voorkomen. Het Beleidsplan f Milieu en Water van de provincie f Zuid-Holland heeft zich tot doel L gesteld om in het kader van 'voor- ;- komen is beter dan genezen'in een zo vroeg mogelijk stadium aan- dacht te vragen voor milieu- en J. waterkwaliteit bij ontwikkelingen op het gebied van ruimtelijke ordening, economie, mobiliteit, toerisme, etc. Eind 2000 is het Beleidsplan Milieu en Water in werking getreden en een klein jaar later is op Goeree-Overflakkee tus- sen de gemeenten, het ISGO en de pro- vincie een 'bestuursovereenkomst' gesloten om ook op het eiland de nieuwe :- koers voor milieu- en waterbeleid in te zetten. Op 1 januari 2002 is de coördina- tor Beleidsplan Milieu en Water gestart bij het ISGO. Zij stelt jaarlijks een pro- gramma op en coördineert een aantal f projecten die in het kader van het w Beleidsplan Milieu en Water worden uitgevoerd. Zo is er afgelopen jaar gewerkt aan een niet commerciële regio- nale internetsite (operationeel in mei 2003), aan regionaal geluidsbeleid, is er een conferentie geweest over duurzame "4* *f'"^""v"'^ *J"'i*'i'"-^ -J» -4* '5*■4'"'f" "i*-"$-■ bedrijfsterteinen en is er een overzicht gemaakt van alle onderwerpen die in het kader van het Beleidsplan Milieu en Water verder uitgevoerd kunnen wor den. Het komend jaar zal de coördinator van het Beleidsplan Milieu en Water zich vooral gaan bezig houden met het verder vormgeven van de duurzame ont wikkeling van bedrijfsterteinen. Ruimte voor bedrijvigheid is schaars, ook op Goeree-Overflakkee. Bestaande terteinen zijn onderhevig aan veroude ring en sommige bedrijven zijn toe aan een opknapbeurt. Deze herstructurering moet duurzaam worden uitgevoerd. Dit laatste betekent dat er een goede balans gevonden moet worden tussen economi sche, ecologische en sociale doelen. Daarnaast heeft een aantal dorpen te kampen met één of meer bedrijven bin nen de dorpskern of tegen de woonbe bouwing die problemen geven met bij voorbeeld geluid en geur. Bij de klach tenregistratie binnen het ISGO komt dit ook duidelijk naar voren: veel klachten van burgers gaan over stank- en geluids overlast van bedrijven binnen de dorps kern (of er tegenaan). Op 11 oktober 2002 heeft er een confe rentie plaatsgevonden voor bestuurders, ambtenaren en ondernemersverenigin gen, waar de kansen van het project Duurzaam ECOnomisch Ruimtegebruik (DECOR) voor het landelijk gebied zijn besproken. Er is veel gesproken over de mogelijkheden die het DECOR-project biedt om problemen met bedrijven bin nen de dorpskern 'duurzaam' op te los sen. Om tot deze duurzame oplossing te komen is er veel geld, ruimte en tijd nodig. Nog belangrijker is dat er goed samengewerkt gaat worden: tussen de verschillende gemeenten, tussen ver schillende beleidsvelden, tussen ver schillende bestuurslagen en het bedrijfs leven. Momenteel vindt er met de vier gemeenten en de provincie overleg plaats over de verdere invulling van het DECOR-project op Goeree-Overflak kee. Voor meer informatie over het Beleidsplan Milieu en Water kunt u contact opnemen met het ISGO. ■"v*-^ ^-'J* -5''S" "v*.''r "fr'J"-^-4"'«" -ff-

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 11