r7 LITIE Nog geen duidelijkheid over AZC in Diricsiand tiofneefoiruui CDA kopstukken te gast tijdens verkiezingsavond in Ouddorp 0900-8844 www.buijze.nl a ABB en WD in Superpolitiek opruimen olie kost miljoen achteruit innaard Project-kijkavond IVIelissant Tljdrede SGP Bruinisse Zendingsavond in 'De Viiedberg' Unieke lapjesruilbeurs in OoHgensplaat Rijkswaterstaat: Kwaliteit zwemwater Hollands kust holt Zendingwerk in Afrika op 55+ kring Extra Kerkdiensten Ger. Gem. 31-? chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden Met fiets onderuit Ultimatum KliVIT WARMTE actief in beeld en geluid Uw woning of bedrijfspand verkopen? Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflakkee STAD a/h HARINGVLIET - Zaterdag avond even na half acht ging op de Achter- dijk een 56-jarige man uit Stad aan 't Ha- ringvhet met zijn fiets onderuit, toen hij tegen een paaltje reed. Het slachtoffer kwam daarbij ten val, liep een bloedende hoofd wond op en verloor voor korte tijd het be wustzijn. Personeel van de GGD bracht de man voor onderzoek en behandeling naar het Zuiderziekenhuis in Rotterdam. Op vrijdag 21 februari zullen er in het poU- tieke discussieprogramma Superpolitiek van Radio Superstar vertegenwoordigers van het ABB en de VVD aanwezig zijn. Superpolitiek begint om 19.00 uur. Dit pro gramma zal live verzorgt worden vanuit het Diekhuus, Beneden Zandpad 7 te Middel- hamis, zodat u de gelegenheid krijgt om er bij te zijn en eventueel vragen te stellen aan de gasten. De presentatie ligt in handen van oud-PvdA-wethouder Arie Tiggelman en Jan van Dop. Radio Superstar is te beluiste ren op 105.9 (kabel gem. Middelhamis) en 107.3 FM (vrije ether). Na het enorme succes van vorig jaar wil Jacoline Groenendijk-de Bakker opnieuw een lapjesruilbeurs organiseren aan de Fit tersweg 2 in Ooltgensplaat. De beurs is gepland op 6 maart 2003 van 9.00 tot 15.00 uur. Wie zelf veel naait, weet hoe dat gaat: je hebt altijd lappen of lapjes over waar je maar niet aan toe komt. Ze liggen maar in de kast en je zou wel willen dat je er nog een goede bestenmiing voor kon vinden. Die kans is er nu. Laat hem niet schieten en doe mee aan deze originele happening: een lapjesruilbeurs! De opzet van de lappen- beurs is gelijk aan die van de welbekende kledingbeurzen: u levert uw lappen of lap jes in, voorzien van naam, adres en tele foonnummer. Van de opbrengst is 60% voor degene die inlevert. De andere 40 gaat naar een goed doel. Dit jaar is gekozen voor het kindertehuis Jemima in Jeruza lem, bij velen van ons wel bekend. Alle kinder-, volwassen-, zomer- en winterstof- fen zijn welkom. Dat moet weer een succes worden! Inleveren kan tot en met maan dagavond 3 maart bij Jacoline op bovenge noemd adres (tel. 630286) of bij de familie Van den Houten aan de Kreekstraat 2 in Sommelsdijk (tel. 486101). DEN HAAG (ANP) - Rijkswaterstaat raamt de kosten voor het opruimen van de olie op de Nederlandse stran den op ruim 1 miljoen euro. Vooral het verwerken van de olie kost veel geld, zei een woordvoerster vrijdag. Ook bestaan de kosten uit de inzet van gemiddeld tachtig schoonmakers per dag, machines en containers. Bovendien is met de afvoer van de smurrie veel geld gemoeid. Rijkswaterstaat gaat er vanuit de kosten te kunnen verhalen op de eigenaar of verzekeraar van het gezonken autotransportschip Tricolor in het Nauw van Calais of eventuele andere vervuilers. Mon sters moeten aantonen uit welk schip de oüe komt. Als er geen veroorzaker kan worden aangewezen, komt het geld uit het calamitei tenfonds van Rijkswaterstaat. Rijkswater staat probeert de ruwe olie en het zand te zeven waarna het kan worden verbrand. In totaal hebben schoonmakers 140 tot 160 kuub verwijderd. Alleen al in Zeeland werd 120 kuub opgeruimd. De stranden zijn zo goed als vrij van olie. Rijkswaterstaat is ver moedelijk tot woensdag bezig met het narei- nigen van de Zeeuwse stranden. In Noord en Zuid-Holland is dit al gebeurd. Op 19 februari kan weer wat olie aanspoelen, want dan is het springvloed. DEN HAAG (ANP) - Het water van de Noordzee is zo vervuild geraakt dat aan de Zuid- en Noord-Hollandse stranden zwem mers een verhoogd gezondheidsrisico lopen. De stranden krijgen dit jaar geen Blauwe Vlag, het internationale symbool dat wordt toegekend aan stranden en jachthavens die veilig en schoon zijn. Dat stelt de ANWB, die de toekenning van Blauwe Vlaggen in Nederland coördineert. Noord-Holland kreeg vorig jaar nog zes Blauwe Vlaggen, Zuid-Holland twee. De ANWB schrijft de vervuiling toe aan lozing van ongezuiverd rioolwater en ander afvalwater waarin uit werpselen van mens en dier zitten. De volgende 55+ kring te Ooltgensplaat wordt gehouden op donderdag 20 februari om 14.30 uur in 'Elthato'. De meditatie wordt verzorgd door dr. T.E. van Spanje, die na de pauze het een en ander gaat vertellen over het zendingswerk in Afrika, toegelicht door dia's. Dr. Van Spanje spreekt uit ervaring over zijn verrichtingen aldaar. De collecte is deze middag ook bestemd voor de zending. Oude en nieuwe bezoekers van harte welkom. Voor vervoer kan men de familie P. Mans bellen, telefoon: 631336. DIRKSLAND - Het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers (COA) schrapt dit jaar nog ruim 10.000 plaatsen voor asielzoekers. De plaatsen verdwijnen uit 41 opvangcentra, met name in het noorden van het land. Wat de inkrim ping voor gevolgen heeft voor de reali sering van een asielzoekerscentrum (AZC) in Dirksland, is nog niet duide lijk. Een definitief besluit volgt pas in juli, aldus het COA, dat daarmee een conflict riskeert met de Dirkslandse gemeenteraad. Het COA heeft tot het schrappen van de opvangplaatsen besloten, omdat de instroom van asielzoekers sterk is afgenomen. In 2002 kwamen bijna 13.000 asielzoekers naar Nederland, aanmerkelijk minder dan in de jaren daarvoor. In 2001 ging het nog om ruim 25.000 mensen en in 2000 om nog bij na 34.000. Daarnaast vertrokken er vorig jaar veel meer asielzoekers dan in voorgaan de jaren: een kleine 27.000. Momenteel beschikt het COA landeüjk gezien over 70.000 opvangplaatsen. De ver wachting is dat dit aantal binnen twee jaar zal dalen naar maximaal 30.000. De inkrim ping gebeurt door het sluiten van AZC's, door het verminderen van de capaciteit in grotere centra en door het opheffen van kleinschalige opvang. De realisering van nieuwe opvangcentra, zoals onder meer gepland in Dirksland, zou door deze ontwikkeling minder urgent kun nen worden, of zelfs overbodig. Daarover bestaat echter op dit moment nog geen dui delijkheid. De regiomanager van het COA zegt in een reactie: "We treden in overleg om te kijken of nieuwbouw die nog omkeerbaar is, ook daadwerkelijk moet worden gereali seerd. Daarbij houden we de spreiding over het land in de gaten. Als we naar Dirksland kijken, dan zeg ik dat we in een vergevor derd stadium van voorbereiding zitten." De gemeente Dirksland verkeert al geruime tijd in onzekerheid over de realisering van het AZC aan de rand van het dorp, en over het moment daarvan. De gemeenteraad eiste vorig jaar duidelijkheid van het COA, en wel per 1 januari 2003. Omdat het COA echter midden in een ingrijpende saneringsoperatie zit, kon er die datum nog geen helderheid worden verschaft. Vervolgens heeft de gemeente Dirksland het COA uitstel gege ven tot april. De regiomanager zegt aan dit bijgestelde 'ultimamm' niet te kunnen vol doen. "Wij verwachten een definitief besluit te nemen in juli", zegt hij. "Dat hangt mede af van de onderhandelingen die we met het ministerie van justitie voeren over onze begroting. Nu weten we nog niet of we vol doende geld kunnen besteden aan nieuw te bouwen AZC's. 'Dirksland' staat nog in ons rijtje, maar we weten gewoon niet wat er gespendeerd kan worden." De gemeenteraad van Dirksland ging met moeite akkoord met uitstel tot april. Wat men vindt van een tweede uitstel - tot juli - is niet precies bekend. Maar dat de raad niet zal staan te juichen over het COA, dat staat als een paal boven water. MAKELAARDIJ Middelharnis B.V. Voor de koop of verkoop van uw woning Doetinchemsestraot 32-34, 3241 AA Middelharnis Tel. (0187)482606 •Meel- en regeteystöïien •ServKc fi onderftootJ •Ortt^ wrwfammg •luchtbeiwidclitig ♦lood- en sfitwerk •WaMrinSaflalie! •unitair Oostdijk 49 Sommelsdijk 0187-48 26 09 INKOMENS- EN VERMOGENSPLANNING Naar aanleiding van het project herdenking watersnoodramp, houdt school met de Bijbel 'de Regenboog' te Melissant een project- kijkavond. Er zijn video's, dia's, cd-rom- presentaties, werkbladen, kijkdijken, werk stukken, leesboeken, authentieke tijdschrif ten en nog veel meer te zien. Alle belangstellenden zijn op 19 februari 19.00- 21.00 uur van harte welkom om een kijkje te komen nemen. COMBI r fiofo-ïarvicB 0UDDOIt^WulDtM35M.|01l7)UlbnfnttJ7U Op donderdag 20 februari wordt er in Brui nisse een tijdrede gehouden voor de SGP. Spreker op deze avond zal zijn dhr. J.A. Bliek. De bijeenkomst wordt gehouden in de Oer. Gem. in Ned., Schoolstraat 13. De aan vang is 19.30 uur. Makelaarskantoor Tamboer beëdigd makelaar/taxateur, lid NVM 0187-476555 In de recreatiezaal van zorgcentrum 'De Vüedberg' te Ouddorp wordt op woensdag 19 februari a.s. een zendingsavond gehou den waarop Esther Klaasen een diapresenta tie zal verzorgen over het werk en leven in China. De zaal gaat om 19.15 uur open. U wordt ontvangen met koffie. En er is een tafel aanwezig met kaarten en boeken. Ieder een is deze avond van harte welkom. MELISSANT - Woensdag 19 februari, 19.30 uur, ds. W. Silfhout. OUDDORP - Donderdag 20 februari 2003, 19.30 uur ds. C. Sonnevelt Hei lige Doop. OOLTGENSPLAAT - Donderdag 20 februari ds. J. de Pater. De CDA-sprekers tijdens de verkiezingsbijeenkomst. V.l.n.r. kandidaat-statenlid Martijn de Haas, statenlid Wiebrand Dijkstra, gedeputeerde Leen van der Sar en Tweede Kamerlid Siem Buijs. In het kader van de komende Provin ciale Statenverkiezingen bracht afge- itiipen vrijdag een delegatie van 'CDA- volksvertegenwoordigers een bezoek aan de gemeente Goedereede. Twee Kamerleden en 10 leden van Provin ciale Staten - met in hun kielzog natuurlijk een gevolg van eilandelijke CDA-raadsleden - waren er te gast om 's middags een viertal bedrijven te bezoeken en 's avonds in m.f.g. 'Dorsptienden' te Ouddorp extra luis ter bij te zetten aan een openbare ver kiezingsbijeenkomst. Een avond waarop flink 'werd gediscussieerd, nadat vier CDA-sprekers er het woord hadden gevoerd. 'Benjamin van de club' Allereerst was dat kandidaat, statenlid Mar tijn de Haas, die zich met zijn 21 jaren voor stelde als de 'Benjamin van de club'. In een kort betoog duidde hij aan welke meerwaar de hij de provinciale pohtiek te bieden heeft. "Succes is een keuze", noemde hij daarbij als persoonlijke slogan. De Haas zei dat je pas van succes kan spreken "als je 't buiten gewoon goed hebt gedaan". Voor een volks vertegenwoordiger betekend dat, zo zei hij, dat je gedurende je zittingsperiode niet alleen maar óver mensen spreekt, maar voor al mét die mensen spreekt. Met name wil De Haas zich sterk maken voor een goed jeugd beleid en een goede economie. Hij vindt dat de provincie - in tegenstelling tot de gemeentelijke en de landelijke overheid - nog redelijk onbekend is. "Dat moet de komende vier jaar veranderen" vindt hij; 'onder andere door nóg meer duidelijke standpunten en door met de burgers in gesprek te gaan". 'Landbouw is het waard om voor te strijden!' Het zittende statenlid de heer Wiebrand Dijkstra maakt zich in het provinciebestuur sterk voor landbouw en milieu. Daarover sprak hij ook afgelopen vrijdagavond. "Landbouw verdient alle steun en is het waard om voor te strijden!", zo maakte hij zijn visie duidelijk. "De provincie kan hierin slechts een beperkte, maar wel een essentië le bijdrage leveren door het toekennen van landbouwbestemming aan bepaalde gebie den". Deregulering moet voldoende aan dacht hebben. Op de Nota Grondgebonden Landbouw heeft het CDA een programma ontworpen. Daarin is onder meer neergelegd dat met betrekking tot het groenbeheer in een gebied voldoende ruimte moet blijven voor agrarische inbreng. Voor bestendige ontwikkelingen in de landbouw moet ook voldoende draagvlak blijven, vindt Dijkstra. Overvloediger regenval vereist een water schapsorganisatie die daarop berekend is. "Ondanks de aanvankelijke voorkeur voor een W7-waterschap is het CDA, luisterend naar de mensen uit het werkveld, ervan over tuigd geraakt dat een W4-schap te verkiezen was", zo gaf hij aan. "Een en ander zal in de toekomst nog de nodige aandacht vragen!" 'Houd in dit land, de visserij in stand!' Tweede Kamerlid de heer Siem Buijs behar tigt namens het CDA in Den Haag de belan gen van visserij en volksgezondheid. Met het oog op de visserij prees hij Goedereede gelukkig met een energiek bestuurder als burgemeester Sinke. "Het vissersbloed stroomt door zijn aderen! Als je hem daar over hoort spreken, dan spettert het er zomaar af', zo getuigde Buijs. "Vis hoort bij Nederland en Nederland hoort bij vis! Daar wil ik me - met als persoonlijke slogan 'houd in dit land, de visserij in stand!' - ook de komende jaren sterk voor maken", zo liet hij weten. Hij beseft dat door beleidsmaatre gels het bestaansrecht van rondvissers op het spel staat en wil graag bezien welke overle vingskansen er zijn. Ook zei hij 'de belache lijkheid' van een aantal beleidsonderdelen voor de staandwantvi.sserij met de staatsse cretaris door te willen spreken. Verder ziet hij graag dat in het spanningsveld tussen bio logen en vissers beide partijen eens wat meer naar elkaar zouden luisteren. "Ik heb de indruk dat de biologen vanachter hun bureau te veel naar zichzelf luisteren en niet naar de vissers. Zowel in de Kamer als in Brussel zal hierover een krachtig geluid moeten klin ken." Buijs zei ook dat de zeedagenregeling niet te ingewikkeld moet worden en flexibe ler moet kunnen worden toegepast. Daar voor zal hij zich - op verzoek van burge meester Sinke, zo gaf hij aan - sterk gaan maken. Met betrekking tot de gezondheidszorg liet Buijs weten zich zorgen te maken over de bereikbaarheid van de medische zorg. Met name doelde hij op het toenemend aantal grote centrale huisartsenposten. "Dat moet worden tegengegaan." Overigens benadruk te hij dat - in tegenstelling tot wat de PvdA beweert - het CDA niet voor verdubbeling is van de premies ziektekostenverzekering. "Waar nodig vindt compensatie plaats", beloofde hij. En als hij dan toch de PvdA noemde, waarschuwde Buijs ook tegen het gevaar dat die partij mogelijk te weinig aan 'debureaucratisering' zal doen. "Hopelijk ziet ze wél het belang van de visserij in". Tenslotte sprak Buijs het belang uit van ver trouwen in elkaar, zowel bij de coalitievor ming als in de verdere toekomst. 'Samenwerken en keuzes maken' Gedeputeerde Leen van der Sar van de pro vincie Zuid-Holland voerde als laatste het woord. Hij blikte terug op wat er de afgelo pen jaren zoal tot stand is gebracht en sloeg ook een blik vooruit op wat er in de toekomst te wachten staat. De kernboodschap van zijn betoog was dat, wil je iets bereiken en suc ces hebben, je samen moet werken. Als voorbeeld noemde hij het realiseren van de inmiddels voltooide ruilverkavelingen 'de Stelle' en 'Flakkee', de besluitvorming rond het op een kier zetten van de Haringvliet- sluizen en het ontwikkelen van de Kustvisie 2050. Ook de ontwikkelingen rond Deltana tuur zullen alleen welslagen als er wordt samengewerkt, zo gaf Van der Sar aan. Bovendien liet hij weten dat in gezamenlijk overleg zojuist ook de drie gedeputeerden 'water' van de provincies Zuid-Holland, Zeeland en Noord-Brabant en de Staatsse cretaris overeenstemming hebben bereikt over de kierstand van Haringvlietsluizen. Bestond hierin tot voorkort nog onzekerheid over de financiële haalbaarheid van het besluit, thans staat vast dat de sluizen tóch op een kier open gaan; alleen niet per 2005, maar op z'n vroegst in 2007. Een en ander zal worden aangepakt in combinatie met het bestrijden van de blauwalgenproblematiek en het realiseren van dynamische natuur. Tenslotte benadrukte Van der Sar de goede mogelijkheden die Goeree-Overflakkee biedt voor recreatie en toerisme. Niet dat het de bedoeling is om elke gemeente op het eiland in dezen dezelfde ontwikkelingen en groei door te laten maken, "maar ook op dft terrein zullen gezamenlijk keuzes moeten worden gemaakt. Op de Kop van Goeree hebben we hiermee al heel goede ervaringen opgedaan met de gebiedsgerichte aanpak; zo zouden we dat ook op de rest van het eiland willen: samenwerken, en binnen die samen werking keuzes maken. Kiezen loont!" Discussie Tijdens een aansluitende discussie tussen de aanwezigen in de zaal en de vier sprekers van deze avond, werd nog stevig van gedachten gewisseld over tal van zaken die men - zo kon worden beluisterd - op het hart had. Zoals het aanpakken van de ganzenpro- blematiek, de keuze voor een W4- in plaats van voor een W7-waterschap, het tekort aan woonvoorzieningen voor senioren, velerlei problemen waarmee de visserij te maken heeft als gevolg van overheidsbeleidbeslui- ten en waarbij regelmatig ook de factor 'Brussel' werd genoemd; ook de centrale huisartsenpost en de dreigende oorlog met Irak passeerden de revue. Toen met betrekking tot dit laatste één van de eilandelijke CDA-raadsleden het Tweede Kamerlid Buijs om opheldering vroeg hoe het CDA zo vóór oorlogvoering kan zijn, wees Buijs hem echter .beslist terecht. "In tegenstelling tot wat u suggereert is het CDA absoluut tégen strijd!", zo liet Buijs aan dui delijkheid niets te wensen over. "Anderen hebben de indruk willen wekken dat het CDA voor oorlog zou zijn; maar waar Nederland - en het CDA - aan meedoet, is een zaak van geheel andere aard, namelijk de hulpvraag van één van de bondgenoten. En daarover ligt tussen de bondgenoten de afspraak dat dan ook wérkelijk hulp ver leend wordt. Maar daarmee ben je echter niet als vanzelf óók voor oorlogvoering; Balkenende heeft dat ook héél duidelijk uit gelegd!" Daarmee kon de vraagsteller het doen. En daarmee was tevens het CDA- standpunt in dezen nog maar eens duidelijk gezegd. Over het werkbezoek dat de delegatie 's middags bracht, leest u elders in deze krant.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 1