Polen en de Europese Unie '8 maartteam' krugt toch 'De Jonge Spartaan' heeft luxe-probleem ERWOESTEND WATER subsidie na initiatiefvoorstel PvdA Zwemuitslagen De Schotejil Bent u 55 jaar of ouder en bent u in het bezit van een rijbewijs? EIIANCHEK-'^IEtJWS Tijdens jaarvergadering WLTO afd. GO: Heren 1 Intermezzo speelt sterk tegen Kwiek 1 Wisseling van de wacht bi> De Graaf Plaisier te Ridderkerk Bijzonder gevarieerd concert in Ned. Herv. Kerk van Middelhamis Modeltreinenbeurs in Goedereede Niet van deze tyd Tijdens de donderdag gehouden raadsvergadering van de gemeente raad in Middelharnis bleek tijdens het 'spreekrecht burgers' dat de twee jaar geleden opgerichte voet balvereniging 'De Jonge Spartaan' door haar stormachtige groei in de problemen dreigt te komen. Dan is er een interessant aanbod voor u! PAGINA 5 DINSDAG 11 FEBRUARI 2003 Tijdens de jaarvergadering van de W.L.T.O., afdeling Goeree-Overflakkee, kregen de aanvk-ezigen vorige week dins dagavond een inkijkje in de Poolse land- tuinbouw. Speciale gast op deze verga dering was landbouwattaché de heer Adrie Bovée. Hij hield een lezing over de toetre ding van Polen tot de Europese Unie. Voor hen die nog plannen koesteren om naar Polen te emigreren, had de heer Bovée een ontnuchterende boodschap. Het is in Polen net zo hard - of nog harder - werken als in Nederiand. De meeste Nederlandse onder nemers hebben zich verkeken op de inves teringen, achterstallig onderhoud en de personeelsvoorziening. Voor het beheer van de uitgestrekte gronden van soms hon derden hectaren is het moeilijk betrouw baar personeel te vinden. De heer Bovée verwacht niet dat de toetreding van Polen tot de EU een bedreiging vormt voor de Nederlandse land- en tuinbouw. Polen heeft nog veel aan te passen en te regelen voordat het zo ver is dat het aan alle eisen Heren 1 van volleybalvereniging Inter mezzo had het idee de sterkste pot volley bal van dit seizoen te spelen. Tegenstander VV Kwiek 1 uit Bruinisse werd op flinke achterstand gezet (2-0) maar kwam goed terug naar 2-2. Bij deze stand moest de wedstrijd gestaakt worden omdat de zaal- huur op hield te bestaan. Dames 1 had wei nig moeite met Kwiek 2: 3-1. Routinier tot toetreding kan voldoen. Voordat Polen tot de EU toetreedt, zal het een overgangs fase van 3 a 4 jaar nodig hebben, zo luidde vorige week de boodschap. Jeanne Lauwerijssen keek terug op een goede wedstrijd, waarbij Intermezzo en Kwiek aan elkaar gewaagd waren. Uitslagen: meisjes D - DVO 2 4-0 Meisjes A - MVC 1 1-3 Jongens C - Kwiek 20-4 Heren 3 - RVC Libanon'50 4 O - 4 Meisjes B - DVO 1 3-1 Dames 1 - Kwiek23-1 Heren 2 - MVC 24-0 MeisjesC - Kwiek2 4-0 Heren 1 - Kwiek 1 2 - 2 (uitgesteld) Tijdens de raadsvergadering in januari bleek op vragen van PvdA'er W.I.M. Hooyman - dat het college in de plaatselijke subsidie verordening geen ruimte zag om subsidie te verienen aan het '8 maartteam'. Dit team bestaat uit een eilandelijke groep vrouwen die op 8 maart, de Internationale Vrouwen dag, een ontmoetingsdag willen organiseren. Hooyman beloofde de volgende vergadering met een initiatiefvoorstel te komen om toch de gevraagde 337,50 aan dit evenement te verlenen. Donderdagavond was het zover. Volgens Hooyman werd er geschiedenis geschreven omdat er in het verleden, bij zijn weten, nog nooit een initiatiefvoorstel van uit de raad is gekomen. In de 'inspreektijd' aan het begin van de ver gadering kreeg Maria Evers het woord namens het '8 maartteam'. Zij bepaalde de raadsleden bij het belang van de te organise ren dag. De dag is georganiseerd met het doel vrouwen van verschillende culturele achtergronden met elkaar in contact te bren gen. "Door ontmoeting wordt gestimuleerd om beter met elkaar samen te werken", aldus Evers. Zij herinnerde wethouder Slootweg aan zijn uitspraken tijdens de nieuwjaarsre ceptie waar hij opriep om in te spelen op de veranderende samenleving. En juist het organiseren van een dergelijke dag voldoet aan die oproep. Van de andere gemeenten op het eiland blijkt de subsidie onderweg te zijn en volgens het team kan Middelhamis niet achterblijven. "Het is een vrouwenfeest voor geheel Flakkee en we dienen vele doelen", volgens Evers. De J.R. Dillingh van het CDA steunt het ini tiatief van harte omdat hij de doelstelling van die dag onderschrijft, waarbij ook con tacten gezocht worden met allochtone vrou wen. Ook SGP-er C. van Dam sprak de uit gangspunten van die dag wel aan, maar hij stelde wel vragen bij de "enigszins politiek gekleurde achtergrond van waar uit de dag wordt georganiseerd". Ook geeft hij aan principiële vraagtekens te zetten bij de invulling van die dag. Daarom is zijn fractie toch tegen de subsidieverlening. De heer Lodder van ABB is heel resoluut in zijn mening: "Een vrouwendag is niet meer van deze tijd", volgens hem. De VDB'er Nattekaas staat daarentegen heel positief tegenover de dag en pleit wel voor het beschikbaar stellen van de gelden, evenals de VVD. Ook de Christenunie, bij monde van de heer R. de Roover, laat zich positief uit over het te houden evenement. "Maar onze pijn zit in de uitvoeringskwestie, er zal een beleidswij ziging nodig zijn. Laat het daarom maar over aan het college". De heer Hooyman heeft nog geen duideUjke argumenten gehoord en ter geruststelling van de gekleurde achtergrond deelde hij zijn collega's mee dat de Rooie Vrouwen binnen de PvdA al ter ziele zijn. Mannnendag Ook wethouder De Jong schaarde zich in de rij van sympathisanten maar hij verklaarde geen ruimte te zien binnen de huidige subsi dieverordeningen. Hij riep de raad op het college de middelen te geven om op derge lijke verzoeken positief te reageren. Tijdens zijn beantwoording haalde hij een uitnodi ging uit zijn zak die hij gekregen had voor de eilandelijke mannendag die ook op 8 maart wordt gehouden. Zonder subsidie! Op voorstel van Van Dam werd een schor sing ingelast voor nadere standpuntbepaling. Na de schorsing blijkt toch dat de onbuig zaamheid van de SGP behouden blijft. Lod der van het ABB daarentegen etaleerde juist de buigzaamheid van zijn partij en vond dat ze nu voor hel initiatiefvoorstel van Hooy man moest stemmen, Ook de subsidie van Middelhamis voor de Vrouwendag is bin- De directie van De Graaf Plaisier in Ridderkerk is afgelopen maand in andere handen overgegaan. De oprichters en naamgevers, de heren A.J, de Graaf RA en J. Plaisier RA, hebben het kantoor voor accountancy en belastingadvies overgedragen aan mr. J. Lagerwerf en M.P. Noteboom RA. De laatstgenoemde is geboren en getogen op Flakkee en woont in Oude Tonge. De nieuwe roergangers kennen het bedrijf door en door. Beiden wer ken er al geruime tijd, kennen de meeste klanten persoonlijk en hebben de meeste van hun collega's voor het eerst zien binnenkomen. "Als het goed is merken onze opdrachtge vers amper iets van de directiewisseling. Onze manier van werken verandert er zeker niet door. We blijven ook de naam De Graaf Plaisier dragen, want dat is de afgelopen twintig jaar toch een begrip geworden" stel len de opvolgers. De heren De Graaf en Plaisier hebben bovendien het kantoor nog niet verlaten. Beiden blijven nog zo'n vier a vijfjaar voor de werkzaamheden beschikbaar. Tevens houdt Bas van der Graaf de leiding over het aan G+P geheerde administratiekantoor Van der Graaf Partners, dat buiten de maat schap van De Graaf+ Plaisier is gebleven. "Ze zitten met vijf collega's maar één deur verder, waardoor veel mensen denken dat het er gewoon bijhoort. Maar het zijn echt twee aparte kantoren, maar wel twee die veel met elkaar te maken hebben. Want voor de accountantscontroles en fiscaal advies wordt bij ons aangeklopt" aldus de nieuwe venno ten. Korte lijnen Het in 1982 gestarte accountants- en belas- tingadvieskantoor kent vandaag de dag 30 medewerkers. Daarbij zijn vijf register accountants (en één aankomend RA) en vijf fiscalisten. De groei van het kantoor maakte vijfjaar geleden een verhuizing noodzake lijk. Het onderkomen aan de Vlietlaan In Drievliet werd verruild vooreen nieuwe ves tiging op bedrijfsterrein De Woude. De diensten van De Graaf Plaisier zijn alle jaren vooral gericht gebleven op het midden- Zwemclub De Schotejil uit Middelhamis reisde de afgelopen twee weken af naar Dor drecht om in zwembad Aquapulca op 1 februari jl. een Juniorenwedstrijd en op 8 maart de derde ZRO-A competitiewedstrijd te zwemmen. Tijdens de competitiewed strijd, die in het 50m-bad werd gehouden, kwam de ploeg van De Schotejil uit tegen twee ploegen van de Merwede Nautilus Combinatie (MNC) uit Dordrecht, De Kempvis uit Spijkenisse, De Lansingh uit Krimpen aan den IJssel, De Devel uit Zwijndrecht, Zwemvereniging Vlaardingen en Zwemvereniging Numansdorp. Op beide wedstrijden was Rhiana van Kem pen succesvol op de vlinderslag. Bij de Juni orenwedstrijd behaalde ze een 2e plaats op de lOOm vlinderslag in 1.14.55, hetgeen tevens een clubrecord bleek. Tijdens de ZRO-A wedstrijd won zij een gouden medaille in het 50m bad op de 50m vlinder in een tijd van 31.36. Eveneens tijdens deze ZRO-A wedstrijd zwommen Lieske van de Polder en Iris Oostdijk resp. naar een 2e en 3e plaats op de lOOm rugslag in 1.16.45 3n 1.16.88. Bij de jongens zwom Sebastiaan Rosendaal een clubrecord op de lOOm vrij in het 50m- bad in een tijd van 1.08.47. Verdienstelijke prestaties werden o.a. gele verd door Mark Nolet (jaargang 1990) op de 200m wisselslag (3.15.39) tijdens de Junio renwedstrijd en de Jongensestafette tot 14 jaar tijdens de ZRO wedstrijd, bestaande uit Martijn van Hoom, William Weeda, Mark Nolet en Sebastiaan Rosendaal, die een tijd van 2.13.34 zwommen in het 50-m bad. Met name Martijn van Hoom (31.70) en Sebasti aan Rosendaal (31.25) waren goed op dreef en Uembedrijf. "Het strekt zich uit van de detaiJiist tot bedrijven met honderd werkne mers. We hebben ook wel een aantal grote re, maar die zijn ooit 'klein' bij ons Binnen gekomen," verklaart Piet Noteboom. Het past bij de filosofie van De Graaf Plai- "W h grootschalig moet worden. We houden van korte Ujnen en directe con tacten met onze opdrachtgevers. In principe werken we met twee man voor iedere klant. Die Weet dus direct naar wie hij moet vragen als hij iets wil weten." Sjaak Lagerwerf is sinds 1987 met die manier van werken ver trouwd. Piet Noteboom deed die ervaring op vanaf 1992, In het nog ahijd gestaag groeiende klanten bestand zijn bijna alle sectoren vertegen woordigd. Het grootste aandeel vanuit de wijde regio leveren de transport, logistiek en grafische sector. Ook doen De Graaf Plai sier de boeken voor veel non-profitorganisa- ties. Ook heeft het kantoor veel grote en klei ne klanten op Goeree-Overflakkee. Het kantoor van De Graaf Plaisier is gevestigd aan de Wolweverstraat 32, Rid derkerk, tel. 0180-481444. Op zaterdag 15 februari a.s. zal er een concert plaatsvinden in de Ned. Herv. Kerk van Middelharnis. Het programma van deze avond is bijzonder gevarieerd. Als eerste treedt deze avond het Christelijk Gemengd Koor 'Laus Deo' o.l.v. Kees Vilierius op. Dit zo'n dertig leden tellende koor zal voornamelijk psalmen zingen van bekende componisten ^s Willem Vogel en J.S. Bach. Ook het Christelijk Jongerenkoor 'Psallite Deo' verleent deze avond haar medewerking. Dit koor zal o.l.v. van Johan Nijsse staan, en wordt begeleid door Anton Weenink op het orgel. 'PsalUte Deo is in 1989 opgericht en bestaat zo'n 30 enthou siaste leden. Van dit koor kunt u onder ande re verwachten het 'Luthers Avondgebed' van de componist A.J. Keijzer en het 'Heraelsch Vader' van J. Geraerds. Naast dit vocale gedeelte verlenen ook nog enkele instrumentahsten hun medewerking. Een Ad Hoc blokfluitensemble bestaan uit 5 fluitisten zal het uit het 'Eine kleine Nacht- musik van W.A. Mozart, het rondo en alleg ro uitvoeren. OoTc kunt u het concerto in B- dur van de barokcomponist J.M. Molter ver wachten. De dwarsfluitiste Lydia van den Hoek zal de kleine suite van H. Andriessen uitvoeren samen met de klavecimbeUist San- der van den Houten. De laatstgenoemde zal als op de klavecimbel werken uitvoeren van Buxtehude en J.K. Simon. De kerksonate van Mozart kunt u beluisteren door de klari- nettiste Josca Bolle, die begeleid zal worden op orgel. De klavecimbel en het orgel zullen ook vierhandig bespeeld worden door de Anton Weenink en Kees Vilierius. Op het programma staat de fuga in F, van J.C. Cel- Iner en de grootse orgelfantasie van A.F. Hesse. De aanwezigen zullen betrokken worden bij de samenzang van enkele psalmen begeleid op orgel door Kees Vilierius. De opening, sluiting en meditatie is in handen van Ds. P. den Butter, Christelijk Gereformeerd Predi kant te Middelhamis. De toegang van voor dit concert is gratis, wel zal er een collecte t.b.v. van 'Stichting Ontmoeting' worden gehouden. De aanvang is half acht, de kerk deuren staan om zeven uur voor iedereen open! In verenigingsgebouw Oostdam, Jongkoen- straat 1 te Goedereede wordt a.s. zaterdag van 10.00-16.00 uur een modeltreinenbeurs gehouden. Veel deelnemende treinenlief- hebbers, verzamelaars en knutselaars zullen er hun overtollige gebruikte treinen en ande re 'spoorse zaken' te koop of ter ruiling aan bieden. Verder wordt er deskundig advies gegeven over deze prachtige oude hobby. En ook voor reparaties en taxaties kunt u er terecht. Iedereen kan aan deze beurs mee doen of oude treinen inbrengen. Alle merken en schalen zijn aanwezig. Voor meer infor matie kunt u bellen naar: 06-16392892. Er weten zoveel sporters de weg te vinden naar 'De Jonge Spartaandat ze uit haar acconiiiwJatie dreigt te groeien. de gemeente aan hun wensen om tot uitbrei- De woordvoerder van de voetbalvereniging, John Troost, bracht de problemen van zijn vereniging onder de aandacht van de raads leden. Volgens Troost blijft het ledenaantal van 'De Jonge Spartaan' stevig doorgroeien, "ledere week zijn er nieuwe aanmeldingen", aldus Troost. Waren er bij de start van de nieuwe voetbalvereniging zestien teams, in het nieuwe seizoen zijn dit er vierentwintig en dan komen daar nog eens de hele jonge kinderen van ongeveer vijf jaar bij: de Kabouters. Het is dan vrijwel onmogelijk om alle ploegen voldoende ruimte te geven hun wedstrijden te spelen. Graag zag 'De Jonge Spartaan' spoedige medewerking van ding te komen van hun accommodatie. Troost legde de raadsleden uit dat de groei van de vereniging de oorzaak vindt in hun beginsel. Dit is dat mensen vanuit alle gezindten zich bij de vereniging kunnen voegen. Juist omdat zij alléén maar op zater dag spelen. "De vereniging trekt hele gezin nen die de zaterdag als dag voor het hele gezin beschouwen en we leren de voetbal lers samen verliezen en samen winnen", aldus de woordvoerder. Grootste voetbalvereniging op eiland Volgens Troost is 'De Jonge Spartaan' de grootste voetbalvereniging van Goeree- Overflakkee. In verschillende contacten met de wethouder heeft ze al aangegeven grote problemen te krijgen als haar accommodatie niet vergroot zal worden. "Steeds wordt dan aangeraden om te wachten, maar dit kan nu zo niet meer doorgaan". Troost weet wel dat er in de omgeving van het voetbaltenein wel oplossingen te vinden zijn. "Met uw hulp kan dit verwezenlijkt worden", aldus een ten einde raad zijnde heer Troost. te verhogen en bovendien uw gehoor en uw gezichtsvermogen door een deskundige te laten onderzoeken. Misschien denkt u: "Onzin, ik rijd nog per fect en ik ben best in staat te bepalen hoe ik aan het verkeer deelneem," Als u uw mening door diezelfde deskundige laat toetsen en die komt tot dezelfde conclusie, dan weet u zeker dat u op de weg geen gevaar voor een ander bent! Samenvattend: u wordt uitgenodigd voor deelname aan een opfriscursus voor 55+ers. Die cursus is gepland op donderdag 10 april 2003 in het Prieel bij 'De Staver' te Middel hamis. De cursus duurt een dagdeel (ochtend of middag) en kost slechts 16,-. U kunt zich tot 1 april 2003 opgeven. Voor nadere informatie en om u op te geven kunt u con tact opnemen met één van de volgende per sonen: dhr. I. C. van der Sluijs, tel. 651448 mw. D. Koppenaal-Visser, tel. 651773, bgg. 652137 dhr. J. de Vries, tel. 602585 Misschien heeft u al jaren geleden uw rijbe wijs gehaald. U heeft dan veel rijervaring opgedaan. Die rijervaring is belangrijk om verantwoord aan het verkeer te kunnen deel nemen. Toch is er sinds het behalen van uw rijbewijs veel veranderd. Tegenwoordig is het verkeer veel drukker en ingewikkelder. Verschillende verkeersre gels zijn veranderd. Er zijn ook nieuwe re gels bijgekomen. Denk maar aan het rijden op rotondes, voorrang voor bestuurders van rechts, bromfietsers op de rijbaan binnen de bebouwde kom of het in- en uitvoegen op auto- en snelwegen. Op zichzelf zijn deze veranderingen niet bijzonder, maar je moet ze wel weten. Een deskundige kan u precies aangeven op welke wijze u die nieuwigheid- jes het best onder de knie kunt krijgen. Nog enkele veranderingen. Door de jaren heen kunnen er foutjes in uw rijstijl zijn geslopen. En met het ouder worden gaan ook lichamelijke beperkingen de kop opsteken. Dat geldt voor iedereen, hoe vitaal men ook is. Dat is niets bijzonders en daar is ook niets mis mee. Vervelend is wel dat ook functies achteruit gaan die van groot belang zin om aan het hedendaagse verkeer deel te nemen. Herkent u deze dingen? Vindt u het belang rijk de recente wijzigingen in het verkeer te kennen? En zou u wel eens willen weten hoe een ander uw rijstijl beoordeelt? Dan is er goed nieuws voor u. De Regionale Project groep Verkeersveiligheid Goeree-Overflak kee (RPVGO) stelt u graag in de gelegen heid uw verkeerskennis en uw rijvaardigheid dhr. K. Hameeteman, tel. 682824 De opfriscursus verkeersveiligheid voor 55+ers wordt georganiseerd door de werk groep BROEM van de Regionale Project groep Verkeersveiligheid Goeree-Overflak kee. Hieraan werken mee de wegbeheerders op Goeree-Overflakkee, de ANWB, de BOVAG en 3VO. BROEM staat voor BReed overleg Ouderen En Mobiliteit. i N C R I O -20- Hij is ondertussen zo dicht bij haar op het kleine bank je gaan zitten, dat Marieke zich nog onbehaaglijker begint te voelen. "Ik wil er eigenlijk niet over praten", fluistert ze met ingehouden woede. Ze vecht tegen de tranen, die ze voelt branden achter haar oogleden. Plotseling slaat Johan mw zijn arm om haar heen en schraapt zijn keel. "Kom meisje, je kunt mij alles ver tellen, het is goed om over die ramp te praten. Je moet niet alles opkroppen." Marieke schudt de arm van haar af en springt van de bank af. "Snap je niet hoe moeilijk het is om erover te praten!" schreeuwt ze hem woedend toe. "De heb mijn ouders verloren en mijn zusjes en broertjes, begrijp je niet dat ik gek word van verdriet?" Ze kan haar tanen niet meer tegenhouden en compleet over haar toeren, holt ze de kamer uit. Verbijsterd, maar vooral verbaasd blijft Johan achter in de salon. Marieke gooit de keukendeur open en valt hevig snik kend in Rietjes armen. Het dienstmeisje probeert haar met zachte woorden te troosten en stelt gelukkig geen vragen. "Hij snapt het niet, hij snapt het niefsnikt Marieke. "Waarom laat hij mij niet met mst?" "Stil maar", zegt Rietje mstig, "kom ga hier even zit ten, dan maak ik een beker warme melk voor je." Gelaten laat Marieke zich op de keukenstoel zakken, terwijl ze haar tranen wegveegt. "Het was zo erg in die rampnacht", mompelt ze een ogenblik later. "Die wind en die golven, je zag het water stijgen. "Je hoeft er niet over te praten hoor", zegt Rietje begrijpend. "Drink maar eens lekker je melk op, daar zul je van opknappen." Met bevende handen brengt Marieke de beker naar haar mond. Ze neemt kleine slokjes en voelt zich lang zaam mstiger worden. Wanneer de deurbel klinkt en Rietje ziet dat het meisje wat kalmer is, laat ze haar achter in de keuken. Cor en haar broers zijn zojuist temggekomen en Marieke veegt beschaamd de laatste sporen van haar tranen weg. Ze wil niet laten zien dat ze heeft gehuild. Ze moet flink zijn, net als zij. "De moet tegen je zeggen dat jouw broers boven op de zolderkamer op je wachten", zegt Rietje samenzweer derig als ze temgkeert in de keuken. Marieke staat op en legt haar hand op Rietjes schouder. "Bedankt voor de warme melk Rietje, je bent echt een schat." Snel verdwijnt ze naar boven, maar aan de teleurge stelde gezichten van de jongens ziet ze al dat er geen enkel nieuws is. "We moeten gewoon iedere dag gaan kijken en we hebben ook de namen van onze familieleden doorge geven aan verschillende instanties", zegt Cor. "Als er op andere plaatsen familie van ons wordt gevonden, dan zal dat niet bij de dokter worden gemeld." "We kunnen dus alleen maar wachten", zucht Marieke bedroefd en de andere knikken. Cor staat plotseling op en begint te ijsberen door het kamertje. Zuchtend zegt hij: "Ik moet iets doen, ik kan hier niet werkeloos gaan zitten wachten. De voel me zo nutteloos hier. Het Uefst zou ik temggaan, maar je komt het rampgebied nataur- lijkniet in!" Janus en Dirk kijken elkaar begrijpend aan, want zij willen ook dolgraag weg. "Er moet toch een manier zijn om temg te gaan naar Flakkee?" zegt Dirk peinzend. "Jullie zijn gek", komt Marieke tussenbeide, "wat kun nen julUe daar nou doen?" "Puin mimen, kadavers uit het water halen, dijken dichten... Er moet daar genoeg te doen zijn!" Cor spreekt deze woorden met vuur uit. Hij staat strijdlus tig tegenover Marieke en kijkt haar indringend aan. "Snap je niet, Marieke, dat ik hier gek zal worden. Ik moet iets doen!" Marieke slaat haar ogen neer. Diep in haar hart, voelt ze dat dit de enige manier is voor Cor om te overleven. Zij vindt het ook erg om doelloos en afwachten rond te hangen in dit vreemde gezin, maar nu al temggaan naar het verdronken Flakkee, daar moet ze helemaal niet aan denken!" "Misschien kunnen we aan boord gaan bij een van de vissersboten die de evacués hier naartoe brengen", zegt Janus nu vol enthousiasme. "Ik weet zeker dat ze ster ke kerels zoals wij in het rampgebied goed kunnen gebraiken en ze zullen zich wel twee keer bedenken, om ons temg te sturen naar Rotterdam." Cor en Dirk knikken geestdriftig, maar Marieke kijkt droevig. "Hoe moet het dan met ons hier?" zucht ze. Janus slaat een arm om haar heen. "Zus, jij blijft zolang bij Henkie, Elske en Annechien. Ik ben er zeker van dat jij het hier wel een tijdje zal redden. Als we op het eiland geen nuttig werk meer kunnen doen, komen we meteen temg." Marieke knikt bemstend en weet dat ze dit plan van Cor en haar broers zal moeten accepteren. Misschien hebben ze wel gelijk en is het nog niet zo'n gek idee, om hun armen, waar het nodig is, uit de mouwen te steken. "De hoor Henkie schreeuwen", zegt ze ineens ver schrikt en rent de trap af Johan heeft haar broertje op zijn schouders getild en rent ermee door de kamer. Henkie kraait van plezier en onbewust verschijnt op Marieke's gezicht een glim lach. "Zo vind ik je nog knapper!" roept Johan en zwiert Henkie met een sierlijke zwaai op de grond. Marieke kijkt hem ineens woest aan, maar haar wan gen kleuren door zijn vleiende opmerking. "Je hebt een leuk broertje", zegt Johan, "had je er nog zo een?" "Hoe.hoe weet je dat?" stamelt ze schor en ze voelt het bloed uit haar gezicht wegtrekken. Johan ploft op de bank voor de haard. "Elske had het zojuist over jullie broertje Wim. Hij zal waarschijnlijk wel zijn verdronken, maar je hebt gelukkig nog altijd een klein broertje over." Marieke voelt een afschuwelijke brok in haar keel en kan niets uitbrengen. Roerloos staart ze Johan met een enorme haat in haar ogen aan. Dit ontgaat hem niet en hij zegt verzachtend: "Mis schien is je broertje wel niet dood, ze vinden nog steeds mensen levend!" Elske en Annechien, die in een hoekje van de kamer met een pop aan het spelen zijn, slaan het tafereeltje ademloos gade. Plotseling stormt Marieke op Johan af en met haar vuisten begint ze tegen zijn borst aan te timmeren. "Jij rotjoch, jij ellendeling... snap je dan helemaal niks?" Dan trekken twee sterke armen haar naar achteren en proberen het meisje in bedwang te houden. Marieke wil zich woedend losmkken, maar als ze ziet dat Cor haar vast heeft, wordt ze iets mstiger. "Hij... hij...", stottert ze snikkend, maar er komen geen woorden meer uit haar mond en overstuur stort ze zich in Cors armen. Troostend strijkt de jongen over haar haren, terwijl Marieke hartverscheurend huilt. Johan staat er geschrokken bij, niet in staat om zich een houding te geven. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 5