Woningaanbod voor senioren wordt nijpend probleem Stichting Podium Goeree-Overfialdiee start Cultureel project 'Getekend' Jeugdcontact Ouddorp ANBO benadert gemeenten met onderzoeksrapport: 5^f2A^(^ Middelharnis herdenkt de doden toch op zaterdag ANWB laat kinderen 'scheuren' op snelweg ■(^innaard Staten- en Kamerleden bezoeken vrijdag gemeente Goedereede Christenunie en CDA in Superpolitiek Cursus Geestelijke Vorming Rampherdenking: Een vergeten groep...? Spoedwerkzaamheden rijksweg N59 Wie heeft nog gegevens t.b.v. boek in wording? Oliebollen voor Roe menië in Stellendam Gezondheid Service geeft cursus 'omgaan met hyperventilatie' Rabobank IVilddelharnIs organiseert beleggings avond In Ons Huls te Herkingen Jaarvei^adering Christenvrouw Dirksland DinsdaffmBÖTttari 2003 ^^:J^èbiblio7>;j Uw woning of bedrijfspand verkopen? 's Avonds publieke bijeenkomst in 'Dorpstienden' Zestien kunstenaars werkten aan boek met cd en tentoonstelling over de ramp Ingezonden: Kunstenaars De Nationale Dodenherdenking blijft de gemeenteraad van de Middelharnis bezig houden. Dit jaar valt 4 mei - de dag van de Nationale Herdenking - op zondag. De StEM, De Stichting Evenementen Mid delharnis, is belast met de organisatie van deze herdenking. De stichting vroeg al eer der de raad om een uitspraak op welke dag de herdenking gehouden zal moeten worden. In de vergadering van januari bleef het een vrijblijvende discussie waar de stichting geen raad mee wist. Een besluit van de raad ontbrak nog. Ora toch tot een besluit te komen kwam don derdagavond de PvdA-fractie met een voor stel waarin zij de raad vroeg te kiezen voor een herdenking op 3 mei of 4 mei. Bij de stemverklaringen bleek dat de fractie van ABB haar standpunt heeft herzien. In de vorige raadsvergadering maakte CDA'er J.R. Dillingh gewag van het feit dat veel ABB-kiezers er niet veel voor voelen om de herdenking op zondag te houden. Waar schijnlijk heeft de ABB-fractie dezelfde geluiden opgevangen, want mevrouw Ker- sten-Knöps deelde mee "dat je als raadslid moet kijken naar de belangen van de bur gers. Er is stevig gediscussieerd en wij weten dat een behoorlijk deel van de burgers tegen een herdenking op zondag is. Daarom hebben wij gekozen voor de herdenking op zaterdag 3 mei!". Een meerderheid, bestaan de uit de confessionele partijen en de ABB- fractie, koos dus voor een herdenking op zaterdag. De StEM weet nu in ieder geval - als uitvoeringsorganisatie - waar ze aan toe „Makehiarskantoor Tamboer .beëdigd iiiakclaiu/laxatciir. lid NVM 0187-476.5.5.'; Met het nieuwe ANWB Kilometervreter Scheurboek in handen hoeven kinderen zich niet meer te vervelen onderweg! Het ANWB Kilometervreter Scheurboek met 75 spelletjes, puzzels en raadsels voor onderweg werkt als volgt. Het boek bevat kilometerbonnen van 10, 20, 30 en 40 kilo meter. Met een bon van bijvoorbeeld 10 km is een kind gemiddeld 7 minuten zoet en met een bon van 40 km dus ongeveer een half uur. Voor snelheidsduivels staat er op veel bonnen nog een extraatje: een aanvullende opdracht voor extra veel plezier en om de verveling extra lang uit de weg te gaan. Het ANWB Kilometervreter Scheurboek is exclusief voor ANWB-leden verkrijgbaar bij de ANWB-verkooppunten, o.a. bij VVV/ANWB Overflakkee aan het Vinger- ling te Middelharnis. Prijs: 2,95. MAKELAARDL Middelharnis B.V. Voor de koop of verkoop van uw wori'mg Doetinchemsesfraat 32-34, 3241 AA Middelharnis Tel. (0187) 482606 Op uitnodiging van de CDA afdelingen Goeree Overflakkee zullen Staten- en Twee de kamerleden a.s. vrijdag 14 februari een werkbezoek brengen aan de visafslag, fa. Padmos, fa. Maaskant en de visserijschool te Stellendam. Volledig op de hoogte van het reilen en zeilen in de gemeente Goedereede zullen ze aansluitend aanwezig zijn tijdens een informatieve bijeenkomst, 's avonds om 20.00 uur in m.f g. 'Dorpstienden' te Oud- dorp. Tijdens deze bijeetikomst zullen spre ken: de heer ir. Wiebe Dijkstra, Statenlid, sectorcommissie Groen en Milieu en de heer drs. Siem Buys, Kamerlid, visserij, interna tionale zeevaart en de volksgezondheid. Zij zullen ingaan op de problematiek in land bouw, visserij, veiligheid en zorg. Hierna is er gelegenheid voor discussie en het stellen van vragen, dit onder leiding van de heer L.C. van der Velden, voorzitter van het CDA-campagneteam Goedereede. Iedereen is van harte welkom.. Op vrijdag 14 februari zullen er in het poli tieke discussiepro^t^ramma Superpolitiek van Radio Superstar Ron de Rover (Christenu nie) en Jan Dillingh (CDA) aanwezig zijn. Superpolitiek begint om 19.00 uur. Dit pro gramma zal live verzorgd worden vanuit het Diekhuus, Beneden Zandpad 7 te Middel harnis, zodat u de gelegenheid krijgt om er bij te zijn en eventueel vragen te stellen aan de gasten. De presentatie ligt in handen van oud-SGP raadslid K. van de Ketterij en Jan van Dop. Radio Superstar is te beluisteren op 105.9 (kabel gem. Middelharnis) en 107.3 FM (vrije ether). Op D.V. maandag 17 februari hoopt drs. M. van Campen uit Ede te spreken over het onderwerp: "Visie op Jezus bij Messias belijdende Joden". Aanvang: 19.45 uur. Plaats: Hervormd Verenigingsgebouw "De Hoeksteen", Ring te Middelharnis. Voor niet-ciu'sisten bedragen de kosten per avond: 3,-. Het belooft weer een interes sante avond te worden. Hartelijk welkom. In de vorm van een boek met cd en een tentoonstelling heeft een 16-tal kun stenaars gewerkt aan een project dat de naam 'Getekend' meekreeg. 'Gete kend' is een cultureel project van Stichting Podium Goeree-Overflak- kee. Kunstenaars met verschillende achtergronden werd gevraagd te reageren op het thema 'Getekend: 1 februari 1953'. Het resultaat daarvan wordt volgende maand gepresenteerd in de vorm van een boek met cd. Daar naast worden de in dit kader gemaak te tekeningen en foto's in de loop van 2003 tentoongesteld in de vier gemeentehuizen op het eiland en in het provinciehuis Zuid-Holland. Gevoelens weergeven Uitgangspunt waren zes locaties, verspreid over het eiland, waar begin februari 1953 aangrijpende gebeurtenissen hebben plaats gevonden. Daar is in woord en beeld veel over verteld. De ramp heeft ons eiland letter lijk getekend. 'Hoe deze gevoelens in 2003 weer te geven?' was een niet eenvoudig te beantwoorden vraag aan de 16 kunstenaars die voor dit project werden benaderd. Niet iedereen heeft de watersnoodramp daadwer kelijk meegemaakt. Maar wel voelt ieder een, die aan dit project heeft meegewerkt, zich betrokken met het wel en wee van Goe- ree-overflakkee. Veel gelezen; veel gehoord, veel beleefd in verband met het vijftigjarig herdenken over de ramp in 1953. Heel weinig heb ik gehoord of gelezen over de redders van het eerste uur. De Urkers, de Zeeuwse, de Zuid-Hollandse vissers en de Binnenvaartschippers, die niet alleen have en goed, maar ook hun leven waagden om mensen die in nood waren te redden. Hon derden hebben ze uit het water gehaald. Er werd gezegd dat redding pas dinsdags op gang kwam. Welnu, deze mensen zijn de gehele zondag en maandag in de weer ge weest, dag en nacht om mensen van de daken en zolders te halen. En dat niet te vergeten, in het noodweer dat toen woedde. Ook van hen zijn er verdronken, niet door de ramp, maar om te doen wat in hun vermogen was om anderen te helpen. Waar is hun gedachtenis? Mag ik in alle een voud zeggen: Mannen, namens deze gered den (u bent onbekend bij velen) hartelijk dank voor het zeer moeilijke werk, voor uw inzet in die dagen. Verschillenden zijn gehuldigd, niet. Uw huldiging was en is: uw voortvarend heid, uw inzet, uw kennis, uw uitvoering; uw latere stil zijn. Onze dank is zeker ook aan u. Naam en adres bij de redactie bekend. Rijkswaterstaat voert van maandag 10 febru ari 20.00 uur tot en met woensdag 12 febru ari 18.(X) uur spoedwerkzaamheden uit aan het wegdek van rijksweg N59. Vanaf de kruising Tonisseweg (N215) tot en met de kruising Schaapsweg is de N59 geheel afge sloten voor het verkeer. Rijkswaterstaat ver wijdert dan het bestaande asfalt. Het op nieuw asfalteren van de rijksweg vindt ver moedelijk in maart plaats. Tot die tijd rijden weggebruikers met aangepaste snelheid van 70 km/uur over de onderlaag en zal extra verlichting worden aangebracht. Tijdens de werkzaamheden worden de weg gebruikers van en naar de Schaapsweg omgeleid via de provinciale weg N498. Deze omleiding wordt aangegeven via omleidingstoute 11 De uitgave is een bijzonder document geworden waar geschiedenis en heden samen komen. In het boek staan zes gedich ten van Rien Vroegindeweij te Rotterdam, zes tekeningen van zes beeldende kunste naars (Geert Baas te Spijkenisse, Arie Ber- kulin te Dreischor, Henk Kuizenga te Oolt- gensplaat, Anja Pieké te Hellevoetsluis, Jeaime Rombouts te Rotterdam en Eelke van Willegen te Oudenhoom), en tegenover zes oude foto's staan zes recente foto's van leden van fotoclub 'De Rarekiek' te Som- melsdijk (Cees Hoogenboom te Nieuwe Tonge, Ton van der Laan te Rotterdam, Theo Mastenbroek te Sommelsdijk, Peter van Sprang te Oude Tonge, Annemarie Ver maat te Dirksland en Wim Weeda te Melis sant). Drie componisten schreven stukken, die geïnspireerd zijn op het thema 'Gete kend' (Niels DoUeslager te Utrecht, Arie J. Keijzer te Dordrecht en Wim Soeters te Nieuwe Tonge). Reserveren De uitgave - het boek met cd - wordt op vrij dag 7 maart a.s. om 20.00 uur gepresenteerd in het gemeentekantoor te Oude Tonge. De prijs bedraagt 10 euro. De uitgave is te reser veren bij 'Het Diekhuus', Beneden Zandpad 7 3241 GA Middelharnis, telefonisch via 0187-482400 of aan de balie (tussen 9.00 en 12.00 uur). U kunt ook 12,50 euro overma ken op rekeningnummer 342025058 ten name van Openluchttheater Goeree-Over- flakkee onder vermelding van 'Getekend'. De uitgave wordt u dan zo spoedig mogelijk toegezonden. Tentoonstelling De tentoonstellingen worden gehouden van 7 maart tot 25 april in het gemeentekantoor te Oude Tonge, van 2 mei tot 20 juniin het gemeentehuis te Dirksland, van 27 juni tot 22 augustus in het gemeentehuis te Goede reede, van 29 augustus tot 15 oktober in het gemeentehuis te Middelharnis en van 17 oktober tot 14 november in het provincie huis te 's-Gravenhage. Jongelui opgelet! D.V. zaterdag 15 februari is het weer jeugdcontact. Deze avond zal Ds. v/d. Boogaard in ons midden zijn om een onderwerp te houden over "Joodse wortels in de christelijke erediensfWil je meer weten over dit onderwerp en weetje nog niet watje 15 februari moet gaan doen? Kom dan naar deze jeugdcontactavond! Iedereen van af 15 jaar is van harte welkom. Om 19.15 uur gaat de zaal in Eben-Haëzer, Preekhillaan 3 te Ouddorp, weer open en staat de koffie/limonade klaar. De avond begint om 19.45 uur. Neem gerust je vrienden en/of vriendinnen mee. Tot ziens op de jeugdcon- '^'^*- Jeugdcontactcommissie Ouddorp. Wie heeft nog foto's, krantenartikelen, tijd schriften verhalen of andere bijzonderheden voor een boek in wording over de Ramp 1953-2003 in Den Bommel en voormalig Bommels grondgebied van vóór de samen voeging De heer M. Bakelaar te Den Bom mels ontvangt het graag in bruikleen vóór tot 22 februrari a.s. Zijn adres is Prinsessen- straat 6, 3258 AV Den Bommel, tel. (0187) 612266, e-mail: m.bakelaar.corffeur@zoimet.nl. Wethouder Lokker (midden l.) van de gemeente Goedereede neemt een exemplaar van het rapport in ontx'angst van ANBO-penmngmeesler Pronk. Voor de ouderenbonden was het 5 februari jl. 'Dag van de huisvesting'. Waar de vergrijzing in Nederland sterk toe neemt, blijft - in ieder geval in de provincie Zuid-Holland - de woonvoorziening voor ouderen dusdanig achter dat de ouderenbonden er een duidelijke noodzaak in zien om daar bij overheidsbestuurders en medebetrokkenen flink voor aan de bel te trekken. Dat deed dan ook de eilandelij ke werkgroep 'Wonen' van de ANBO, de bond voor vijftig plussers, afgelopen woensdagmorgen en -middag, 's Mor gens was ze aanwezig in het gemeentehuis van Middelhar nis en 's middags in Goedereede, om in de vorm van een rapport de resultaten te presenteren van het onderzoek naar de woonmogelijkheden voor ouderen in de provincie Zuid-Holland. Daar blijkt namelijk een enorm tekort aan seniorenwoningen te bestaan. Momenteel al 150.000, en als er niets aan gedaan wordt, loopt dit aantal op tot bijna 190.000 in 2015. 'Alarmerende cijfers', vinden de bonden. Daarom hebben ze tijdens een eerder gehouden conferentie hun rapport ook reeds gepresenteerd aan gedeputeerde Zorg en Ouderenbeleid van de provincie, mevrouw L. van Ruijven. En die heeft toegezegd dat de ouderen op haar steun kunnen rekenen bij hun activiteiten om te proberen het woningentekort voor senioren een halt toe te roepen. Die activiteiten behelzen voornamelijk een pogen om gemeenten, zorginstellingen en woningbouwcorporaties gezamenlijk - liefst eilandelijk - tot actie te kunnen aanzetten en tot prestatieafspraken te laten komen over aantallen te bouwen levensloopbestendige (aanpas bare) woningen, maar ook over het 'opplussen' van bestaande wonin gen, om deze geschikt te maken voor mensen met beperkingen. Wat dit laatste betreft blijkt volgens de becijfering van de ouderenbonden nu al maar liefst 44% van de huishoudens van 55 jaar en ouder in Zuid-Holland te maken te hebben met functiebeperkingen, waarvoor de woningen niet zijn berekend - een probleem dat zowel in de koop- als in de huursector speelt. Met het oog hierop is het volgens het rap port van de ouderenbonden van belang dat in de toekomst de woning voorraad beter aansluit op de behoeften van bewoners. In plaats van bouwgronden zonder voorwaarden duur te verkopen aan projectont wikkelaars, zouden gemeenten eisen moeten stellen waardoor (de hoogste) prioriteit gegeven kan worden aan het bouwen van - betaal bare - seniorenwoningen. Daardoor wordt tevens de doorstroming bevorderd en kan ook aan jongeren een gepaste huisvesting worden gegeven, In de gemeenten Middelharnis en Goedereede wilde de ANBO woensdag bezien in hoeverte er mogelijkheden bestaan tot zo'n geza menlijke aanpak. En graag ontving ze van de gemeente ook de toe zegging dat het rapport - deze dag aan de wethouders van de twee gemeenten overhandigd - niet ergens in een kast of la terecht zou komen of, nog erger, 'verprullenbakkizeerd' zou worden... Zo'n vaart lijkt dat echter niet te zullen lopen, want zowel in Middelharnis als in Goedereede onderkent men het toenemende probleem van woningentekort voor senioren en deelt men mét de ouderenbond dezelfde inzichten. Het is dan ook zaak om nu met elkaar om de tafel te gaan en zo mogelijk in eilandelijk verband - gemeenten, zorgin stellingen en woningbouwcorporaties - zich met een plan van aanpak tot de provincie te richten. Het Nederlands Hervormd Roemeniëcomité te Stellendam organiseert op zaterdag 15 februari een oliebollenactie in Stellendam. De actie is inmiddels bij de Stellendammers bekend; wij komen met oliebollen bij u langs de deiu'. De opbrengst is bestemd voor het werk dat door ons comité gedaan en gecoördineerd wordt in Roemenië. In het voor- en najaar richten wij ons met name op transporten, terwijl in de zomer evangelisa tiewerk in het dorp Kökös zal worden gedaan. Echter, voor het transport dat het Roemeniëcomité in dit voorjaar wil organi seren naar Botosani in Roemenië, zoekt het comité nog materiaal. Heeft u nog kleding, fietsen of anderszins? Neem dan contact op met de heer Van den Nieuwendijk (0187- 492070) of de heer Rodenhuis (0187- 491938). Te snel en te diep ademhalen, we doen het allemaal wel eens. Maar als het u regelma tig overkomt en allerlei ziekteverschijnse len de kop op steken dan zou er wel eens sprake kuimen zijn van hyperventilatie. Binnenkort organiseert Gezondheid Servi ce een cursus 'Omgaan met hyperventila tie', met als doel lichamelijke klachten sterk te reduceren of zelfs op te heffen en het gebruik van kalmeringsmiddelen tot een minimum te beperken (of zelfs te stoppen) zodat een normaal sociaal leven weer mogelijk wordt. Tijdens de cursus leert u wat hyperventila tie is, hoe het wordt veroorzaakt en hoe u om kunt gaan met sparmingen. De nadruk ligt op het aanleren van ontspanningsoefe ningen en ademhalingstechnieken om een aanval te voorkomen. De cursus - die door Joan Melgers wordt gegeven - start op vrijdag 21 februari en bestaat uit negen bijeenkomsten. De cursus wordt gegeven in de yogaruimte aan de Broekweg 13 te Ouddorp en begint om 19.30 uur en duurt tot 21.30 uur De prijs is 90,- voor leden en 158,- voor niet-leden van Gezondheid Service. Voor meer informatie over de inhoud, data en aanmelding kan gebeld worden met Gezondheid Service, bereikbaar op werk dagen tussen 9.00 en 12.00 uur, via tele foonnummer 0181 626226. Meer halen uit uw spaargeld, zonder dat u er veel omkijken naar heeft? Op woensdag 19 februari a.s. organiseert Rabobank Middel harnis een beleggingsavond voor u. Deze avond wordt gehouden in 'Ons Huis' te Her kingen. Vanaf 19.30 uur bent u van harte welkom, de avond zal tot omstreeks 22.00 uur duren. Gastspreker is de heer G.J. Lucas, beleggingsspecialist bij Rabobank Middel harnis. De heer Lucas gaat in op de onder werpen gestructureerd beleggen en risicobe heersing. Ook zal hij stilstaan bij de voorde len van Rabo Rendemix. Met Rabo Rendemix kiest u voor een aan trekkelijke combinatie van sparen en beleg gen. U bepaalt zelf welk bedrag u spaart en welk bedrag u belegt. Bovendien kunt u een voudig en voordelig switchen tussen uw spaartekening en uw beleggingen. Wij zien u graag tegemoet op deze avond. Voor meer informatie kunt u bellen met mevrouw IJ.M. Struik, telefoon (0187) 475100. op woensdag 12 februari houdt De Chris tenvrouw te Dirksland haar jaarvergadering. Streekdrachtvereniging 'De Arke'uit Zierik- zee hoopt met 16 dames een en ander van de mooie Zeeuwse klederdracht te laten zien. Ook verzorgen ze een voordracht, natuurlijk in het dialect. De avond begint om half acht. Gasten en leden zijn weer van harte welkom. Dames, denkt u nog aan het cadeautje? 2.50)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 1