Door gladheid de dijk af m o.b.s. 'De Inktvis' te DIrksland wint 250, Middelharnis' telefooncentrale rond de watersnoodramp... l GEZOND WEL Jaarvergadering l Terug naar de Gezonde Basis Geslaagde Rabobank Ren Je Rot Spelmiddag Groei biologische productie vraagt vertrouwen in keten Slachtofferhulp zit in je N N H N N N H H N N N N N H N N N H N H H N H N H N H H H Eilanden-Nieuws: een krant die G-E-L-E-Z-E-N wordt EIUUrtDBI-IIIElJWS c.v.b. 'Passage' Teveel eten en te weinig bewegen leidt tot dikke kinderen. En dat is te merken. Op dit moment is al één op de acht schoolkinderen te dik of dreigt dat te worden. Nederlandse diëtisten komen daarom in actie. Ze gaan het groeiende probleem te lijf onder het motto: Terug naar de Gezonde Basis. Risico's Aanpak Rol van de ouders Hulp en informatie PAGINA 11 VRUDAG 7 FEBRUARI 2003 Er leek woensdagmorgen heel wat aan de hand te zijn aan de Schaapsweg te Acht- huizen. Brandweer, ambulance en zelfs de traumahelikopter verschenen daar ten tonele op de melding dat er een auto van de dijk was gereden en in de sloot beland. Ook de duikploeg van de brandweer op Voome-Putten werd gealarmeerd, maar die werd al gauw weer teruggeroepen, want gelukkig bleek alles mee te vallen. Wel was er een jongeman met zijn BMW van de Achthuizensedijk gereden, die ter plekke nog al glad bleek te zijn, maar de bestuurder kon zonder kleerscheuren z'n wagen verla ten. De auto werd uit de sloot getakeld. Vertrouwen is het sleutelwoord voor een groei van de biologische landbouw in Nederland. Bedrijven schakelen pas om op biologische landbouw als ze vertrouwen dat de vraag voldoende blijft toenemen. Daar naast is onderling vertrouwen tussen de schakels in de afzetketen van cruciaal belang. Een goed georganiseerde keten kan de productie afstemmen op de vraag. Dat voorkomt dat biologische telers soms met hun producten blijven zitten, wat vooral frustrerend is voor pas omgeschakelde bedrijven. Als het vertrouwen aanwezig is, zullen voldoende ondernemers willen inspelen op een geleidelijk groeiende marktvraag. Dat concludeert het LEI op basis van een in opdracht van het Ministerie van LNV uitgevoerd onderzoek. Het minis terie wil toe naar een situatie waarin 10% van de landbouw biologisch is. Maar een toenemende vraag naar biologische produc ten betekent nog niet dat boeren ook willen omschakelen. Omschakelen brengt grote risico's met zich mee en stelt hoge eisen aan ondernemers. Voorwaarde is dan ook dat zij kunnen vertrouwen op een stabiele groei van de markt en op efficiënt werkende scha kels in de keten tussen boer en consument. Die moeten het product verder tot waarde brengen en de productie zo goed mogelijk afstemmen op ontwikkelingen in de vraag. Het omschakelingsproces kan verder wor den bevorderd door de ondememers te ondersteunen met onderwijs en voorlich ting, waardoor zij bijvoorbeeld een beter beeld krijgen van teeltrisico's. Op grond van signalen uit verschillende biologische sectoren verwachten de onderzoekers dat een geleidelijke groei van de consumenten- vraag zonder veel problemen kan worden opgevangen door uitbreiding van de bin nenlandse productie. MIDDELHARNIS - De christelijke vrouwenbeweging 'Passage' houdt don derdag 13 februari haar jaarvergadering. De bijeenkomst begint om 19.30 uur in gebouw 'Pippeloentje' aan de Kastanje laan te Middelhamis. Tijdens deze verga dering zullen twee nieuwe bestuursleden worden gekozen. Na de pauze zal mevrouw C. Diepenhorst-Visser uit Melissant enige verhalen in het Flakkees voorlezen. U bent van harte welkom. Slachtoffers van een misdrijf of verkeerson geluk krijgen vaak plotseling te maken met een wirwar van instanties en regels waarvan ze waarschijnlijk nog nooit gehoord hebben. En dat terwijl ze verdriet hebben, verbitterd en vaak ook woedend zijn. Vrijwilligers van Slachtofferhulp Nederland bieden hen praktische, juridische en emotio nele steun. Zij praten met de slachtoffers over wat er gebeurd is, helpen bij het invul len van formulieren, adviseren en geven juridische informatie. Om dit vrijwilligers werk goed te kunnen doen, krijgen de vrij willigers diverse trainingen en cursussen en worden zij begeleid door ervaren beroeps krachten. Voor dit specifieke vrijwilligerswerk zijn veel mensen nodig en Slachtofferhulp Ne derland regio Rotterdam-Rijnmond/Zuid- Holland Zuid komt mensen tekort, met name voor de bureaus in Middelharnis (Goeree- Overflakkee) en 's-Gravendeel (Hoeksche Waard). Slachtofferhulp zoekt mensen die goed kun nen luisteren, praktische en juridische hulp willen bieden aan slachtoffers van een mis drijf of een verkeersongeluk en emotionele bijstand willen verlenen. Mensen die interesse hebben in dit afwisse lende en veelzijdige werk van Slachtoffer hulp, een minimum leeftijd van 25 jaar en ongeveer 8 uur per week beschikbaar zijn, kunnen contact opnemen met Willy Voigt, Slachtofferhulp Nederland regio Rotterdam- Rijnmond/Zuid-Holland Zuid, bereikbaar op maandag t/m donderdag tijdens kantooruren op tel.nr. (010) 4360144, fax (010) 4369409 of e-mail: W.Voigt@slachtofferhulp.nl. Schoolkinderen met gekleurde banden om hun hoofd, gewapend met spandoeken en grote knuffelberen als mas cotte: dit beeld hóórt bij de Rabo Ren Je Rot Spelmiddag. Deze werd op donderdag 30 januari georganiseerd door de Rabobanken op Goeree-Overflakkee, in de sporthal van De Staven Het thema was dit keer 'Sport'. Elf basisscholen over heel Flakkee hadden een team van kinderen uit de groepen 6, 7 en 8 afgevaardigd om te gaan strijden om de hoofdprijs: een cheque van 250, ter beschikking gesteld door de Rabobanken. Openbare basisschool 'De Inktvis' te Dirksland kwam als winnaar uit de bus. Warming up Het thema van dit jaar was 'Sport"; de algemene sportkennis van de leeriingen en leraren werd getest. Vragen over o.a. de olympische spelen, voetbal, paardensport, tennis, zwemmen en wielersport kwa men aan de orde. Voordat het spannende spel van start ging, ver zorgde Rutger Pesch van Be Active voor een spetterende warming up voor alle deelnemers en supporters. In de eerste ronde streden de leer lingen tegen elkaar. De oefenvraag: hoeveel leden heeft een voetbal elftal had iedereen goed. Al gillend en joelend rende de massa van 110 kinderen naar het vak van het goede antwoord. Na al dit heen en weer geren was er een pauze met voor iedereen een koel glas limo nade. Sportieve leraren Daarna waren de leraren aan de beurt. Voor hen waren iets pittigere vragen opgesteld. Toch hielden ze zich aardig staande, al moest af en toe wel het goede antwoord door de leerlingen worden voorgezegd. En als een leraar het verkeerde antwoord gaf, leidde dit tot de nodige hilariteit! Ook de leraren moesten eerst geloven aan de warming up! Maar toch volstonden zij met kalmpjes te wandelen naar - wat zij dachten - het juiste antwoordvak. Van Ren Je Rot was bij hen dus geen sprake, dit in tegenstelling tot de leerlingen die energie genoeg hadden voor dergelijke renpartijtjes! Eindklassement De Inktvis uit Dirksland eindigde op de eerste plaats en won de che que van 250,-! De einduitslagen zijn als volgt: 2e Roxenisse (Melissant), 3e Het Startblok (Oude Tonge), 4e De Hoeksteen (Oolt- gensplaat), 5e De Bosseschool (Middelhamis), 6e D'n Tuun (Mid delhamis), 7e Albert Schweizer (Stad aan 't Haringvliet), 8e OUie B. Bommel (Den Bommel), 9e De Nobelaer (Oude Tonge), 10e Dalton- school (Middelhamis), 1 Ie De Regenboog (Ooltgensplaat). Het was een spannende, zeer geslaagde spelmiddag! Dit is een gedeelte van de telefoonzaal zoals ze eruit zag vóór de watersnoodramp. Achter hun posten zijn de dames telefonistes gezeten. om de verbindingen lussen de abonnees lot stand te brengen. Links vooraan is nog een gedeelte van een kast te zien waar plaats was voorde hoofdlelefoons van de lelefoonjufs. Bij de herdenking van de watersnoodramp gaan de gedachten van veel ouderen terug naar de gebeurtenissen van toen. Eén van de lezers van Eilanden Nieuws heeft daarbij het fotoalbum eens tevoorschijn gehaald, om nog eens terug te blikken op voorbij gegleden jaren. Bij die gelegenheid trof ze enkele foto's aan van de oude tele fooncentrale aan de Burgemeester Mijslaan te Middelhamis. "Wie de foto's ziet, zal begrijpen waarom het mede met de communicatie niet al te best gesteld was. Omdat dergelijke plaatjes bij mijn weten niet eerder zijn gepubliceerd, heeft wat mij betreft Eilanden Nieuws hiermee de primeur!", zo schrijft deze mevrouw. En daarom wat de redactie van Eilanden Nieuws betreft: hai- telijk dank voor uw inzending! Hier ziel u dezelfde zaal, maar nu na de overstroming. De kast voor de hoofdtelefoons ligt omver gespoeld. Een tijdens de Ramp inderhaast opgezet noodposlje mei zes lijnen voor onder andere arts, rode kruis, kadaveropruimingsdienst en politie. U Gezondheid en Welzijn op de Zuidhollandse eilanden In vergelijking met zo'n twintig jaar gele den is het aantal kinderen met overgewicht verdubbeld. De verwachting is dat dit aan tal in de komende jaren nog verder zal toe nemen. Overgewicht bij kinderen wordt niet alleen veroorzaakt door teveel eten, maar ook door te weinig beweging. Overgewicht bij kinderen gaat niet zelden gepaard met lichamelijke klachten. Reeds op jonge leeftijd merken ze dat ze niet zoveel uithoudingsvermogen hebben als hun slankere klasgenootjes. Dikke kinde ren worden vaak later ook dikke volwas senen. Overgewicht brengt een aantal risico's met zich mee. Het verhoogt de kans op diverse aandoeningen als hart- en vaat ziekten, gewrichtsproblemen, artrose en diabetes. Als gevolg daarvan verhoogt het dus ook de sterftekans. Naast de lichamelijke gevolgen zijn er zeker ook psychische gevolgen: dikke kinderen worden vaker gepest dan hun 'dunne' leeftijdgenootjes, waardoor ze onzeker worden, weinig zelfvertrouwen opbouwen en in een uiterst geval zelfs depressief kunnen worden. Overgewicht kan voorkomen worden. Een gezonde en gevarieerde voeding en vol doende lichaamsbeweging vormen hier voor de basis. Vaak is het zo dat een kind niet te veel eet. Het probleem zit meer in het eten van ver keerde dingen. Veel vet en zoetigheid moet voorkomen worden. Een gezonde voeding betekent een basis van 3 maaltij den per dag en twee of hooguit drie tus sendoortjes. Het eten op vaste tijden, waardoor er regelmaat komt in de dag is daarbij zeer belangrijk. Gezonde voeding betekent een dagelijks gebruik van volkorenbrood, verse groen ten, aardappelen, (zilvervlies)rijst of (vol- koren)pasta, 2x fruit, een stukje vlees, vis of kip, wat margarine en 3 zuivelproducten. Naast het aanpassen van de dagelijks voe ding is het ook nodig om te kijken naar de hoeveelheid beweging die een kind heeft. Beweging is voor kinderen van groot belang bij het ontwikkelen van de moto riek en de aanleg van de spieren. Bewegen kost daarnaast een hoop energie of calo rieën. Hoe meer een kind beweegt, hoe meer energie het verbruikt en hoe meer het dus kan eten zonder daarbij dikker te wor den. Ouders kunnen een belangrijke steun bete kenen voor een kind dat te kampen heeft met overgewicht. Betrokkenheid is sowieso een vereiste. Daarnaast hebben ouders een duidelijke voorbeeldfunctie. Wie zelf gezond eet en voldoende sport, zal deze levenswijze vrij makkelijk op het kind overbrengen. Het is daarbij ook aan te raden dat de ouders met hun kinderen afspraken maken over het snoepgedrag, hun beweging en wat er op tafel komt. De kans van slagen wordt dan meteen een stuk groter. Je kunt van een kind tenslotte niet verwachten dat hij groenten eet als zijn vader of moeder dit ook niet doet. De beste tijd om hier mee te starten is al op de leeftijd van 1,5 jaar. Dan wordt reeds de basis gelegd van waarden en normen voor het latere eetpatroon. De diëtisten van de Zorg en Welzijn Groep geven diverse voorlichtingsavonden. Zo zijn er avonden voor ouders/verzorgers van kinderen van 2-4 jaar. Deze voorlich tingen zullen worden gegeven op maan dagavond 10 februari 2003 in Spijkenisse, op maandagavond 17 febmari 2003 in Oud-Beijeriand en op maandagavond 24 februari 2003 in Dirksland. De bijeen komsten duren 2 uur en zijn gratis toegan kelijk. Naast inzicht in gezonde voeding voor kinderen van 2 tot 4 jaar, zal een wijk verpleegkundige Ouder- en Kindzorg onderwerpen als lastige eters, spanning aan tafel, voeding als troost etc. bespreken. In het kader van de landelijke actie organi seert Gezondheid Service in samenwer king met de diëtisten ook avonden voor ouders/verzorgers van kinderen van 4-12 jaar. Toegang voor leden is gratis, niet- leden betalen 8,00. De avonden vinden op 6 maart 2003 in Rozenburg plaats, op 27 maart 2003 in Oud-Beijeriand en op 22 mei 2003 in Oude Tonge. De bijeenkom sten duren 2 Uur en beginnen om 19.30 uur. Tijdens deze avonden ontvangt u nut tige informatie om een (dreigend) overge wicht bij kinderen tussen 4 en 12 jaar te voorkomen. Voor nadere informatie en opgave kunt u op werkdagen tussen 09.00 en 12.00 uur contact opnemen met Gezondheid Service via de Zorglijn, tel. (0181) 626226. Ook bestaat de mogelijkheid de brochure 'kin deren met overgewicht' gratis op te vragen via tel.nr. (079) 343 03 33 of via www.gezondebasis.nl. Vera Arends en Jacqueline Lancet, diëtisten Zorg en Welzijn Groep Janet den Hartog, medewerker Gezondheidsvoorlichting bij Gezondheid Service.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 11