Wie helpt? Ej 40 jaar geleden... de barre winter van 1962-1963 Heel aantrekkelijk: goudlokjes in de tuin Inzamelavond voor 2e hands kleding en speelgoedverkoop Advertentien. Maria Cornelia Breur kerik. Lijokoekscliilfers merk S W G Mr. ScliNR Is Dh EBimel. 1 lEmilSl. aan te besteden een Derde Knecht, ^NAIIOai-tllCUWS Om het Flakkeese damkampioenschap HUISKNECHT De uitslagen zijn: W. van Schie - D. Wolfert2-0 A. Doom - C. Polder2-0 H. Bijdevaate - Joh. Wolfert0-2 P. Leroy-P. v.d. Steen2-0 J. Kruik - M. Goedegebuur2-0 K. Tanis - L. J. T. Jacobsl-l I. Mackloet - J. A. DekkerM M. Klink-A. van der Veer1-1 Jac. Wolfert - B. Visbeen0-2 J. van Hoorn-I. Koesel-i C. Vis - J. van Koppen0-2 J. Jordaan - H. H. Verolme0-2 90 jaar geleden Antirevolutionair 17 Januari tot 7 Februari 1913 IN HOC SIGNO VINCES Orgaan Verkoopingeü. Heden overleed, tot onze diepe droefheid onze geliefde Moerier KOÜWRNECIIT, met of zonder werkend gezin bii Geer V. GRIEÏHUIJZEN, Dabbe Oude Ton^ê. Oude Tonge. Geld beschikbaar vonr de ledeni 4:% 'S jaars. 6660 De Bank neemt gelden op tegeü 3% 's jaars, ook van niet-leden; Kanlooruren. Zaterdag van 6-8 uurf De Directeur, De Kassier, P. W. V. VUGT. J. L. M. RENSI^G. Ondergeteekende verkoopt nog éteeds voor de laagste prijs P. VAN SCHELVEN. Graanhandel, Oude Tonge. 6661 De Dorpsvereeniging »Ons Belang» te Stellendara wenscht Donderdaa 13 Februari 1913. 145 K.G. Rood Rozend. Klaverzaad. 173" Provencer Lucernzaad. 14 Wit Klaverzaad. 19 Ziweedsche bastaard. 85 ton Duitsche steenkolen, plm. 800 stuks Klaverruiters. Voorwaarden te bekomen bij den Secretaris der Vereeniging 6667 J. LOKKER Oz. UMWiil mWm van iier Linden en Co, <e Bergen op Zoom, deelt mede dat zij op verzoek eervol ontslag verleende aan haren agent den Heer P. OÜMENS te Oude Tonge m in zijn plaats als Agent aanstelde den Heer 6630 DE DIRECTIE. Gevraagd tegen Maart a.s. een bekwame ggga bij JACOB ZKEDIJK, Nieuwe Tonge. Tegen 1 Maart a,s. gevraagd 6658 Burgerlijken Slaiul. Plaatselijk Nieuws. Publikatie van i(e VerenSgiiig Streekimiseuia, Keilt^aat, Sommelsiiijk. De oudere lezers onder ons zullen zich de barre winters van 1929,1940 en die van 1962-1963 nog herinneren als bar en boos. Deze winters hadden een langdurige periode en namen enkele maanden het gehele levenspatroon in beslag. Over de winter 1962-1963 twee foto's die laten zien hoe het vervoer van producten per veerboot werd onderhouden. Een brug was er toen nog niet. Grote inzet van het personeel Sluishaven Coniferen geven al veel kleur en structuur aan de winter tuin, maar een goudkleurige conifeer kan een donkere hoek in de tuin zelfs helemaal opUchten. Veel mensen denken dat coniferen altijd dezelfde kleur houden. Maar dat is abso luut niet waar. Veel soorten verkleuren met de seizoenen. Vele vormen Onderhoud is heel eenvoudig PAGINA 10 VRUDAG 7 FEBRUARI 2003 Van de heer H. van den Boer uit Tilburg ontvingen we dit fotootje, in 1945 te Mid- delharnis gemaakt. De heer Van den Boer was daar in die tijd als militair gelegerd en op de toto staan hij en vier - waarschijnlijk Middelhamisse - jonge dames. Waar de toto gemaakt is en wie de dames zijn met wie hij poseert, weet de heer Van den Boer met meer, maai' zou het toch graag te weten komen. Is er iemand die hem daarbij helpt kan? Zijn adres is Obdamstraat 81, 5045 TS Tilburg tel 013-5434165 J;'^f7f'enigingsgebouw van de Geref. Gemeente aan Christiaan de Vrieslaand 38 te Middelhamis wordt op zaterdag 8 maart a.s. van 9.30-12.30 uur een verkoop gehouden van tweedehands kinderkleding en speelgoed. Eerst worden echter nog enkele mzamehngsavonden gehouden, waaiop u uw overtollig geworden kleding (geen ondergoed en verwassen kleding) en speelgoed af kunt geven. Deze avonden zijn op 11 en 18 februari, van 18.30-19.30 uur. Bent u zelf niet in de gelegenheid om langs te komen, dan kan het bij u worden opgehaald. Wel even bellen: 486005 of 489656. Van de door u ingeleverde en verkochte spullen is 50% van verkoopop brengst voor uzelf, de andere helft is voor de kerk. De derde ronde is ge speeld. W. van Schie en A. Doom hebben de lei ding genomen. Bij- devaate ging ten onder, ondanks dat hij een schijf voorstond. Goe- degebuur maakte een blunder en gaf zich gewonnen. Klink en Van der Veer speelden een grillige partij, die uiteindelijk remise leidde. Jordaan vloog in een openingszet. Eigenlijk was het na drie zetten al bekeken. Heel triest was de afloop van de wedstrijd voor Van der Steen De laatste zet - na een heel lange partij - zou de winnende zijn geweest als hij de goede had gedaan, maar hij deed de verkeerde en verloor. De partij tussen Mackloet en Dek ker was er één met wisselende kansen. Ze deelden de punten. Van de wedstrijd J. van den Ouden - A. P. C. de Mik is de uitslag nog niet bekend. H. M. Floresteijn kreeg de punten cadeau. De eerstvolgende wedstrijd zal op 19 februari in 'De Bontekoe' te Ouddorp worden gespeeld. nader te bepalen datums, in Maart van den in vollen werking, zijnden Op Woensdag 19Jebruari 1913, 's voorm. 10 uur, te Dirksland aan den Philips- hoofjesweg, op de hofstede «Akkerlevenc, jiwi 8 paarden, 10 stuks rundvee, 16 loop- varkens, landbouvi'-, schuur- en stalgereed- schappen, eenige kippen, hooi, stroo, eene klamp mutserd, gehakt sohaarhout en ander hout ten verzoeke Van den heer D. de Graaft te Dirksland, Notaris VAN DER SLUYS. Op 1913, wiiidkorenmolen genaamd „De Eendracht" met de daarbij behoorende losse en vaste gereedschappen, liuis, schuur, groeten tuin boomgaard en erf te Dirksland, aan den Voomweg kad, Sectie B nos 1298, 1809, 1424 en 1425 tezamen groot 29 Aren 78 centiaren (194i R. Voornsche Maat) ten vci^ocke van Mej. do Wed. W. J, v. Waas- bergen en kinderen. Notaris vandcrSLUIJS. Op Donderdag 11 Februari 1913, des voormiddags ten 9J ure, ten verzoeke en op de lïouvvlioeve van den heer J. Ij. Ja cobs onder Middelbarnis van 9 paarden w.o, 2 veulens, 28 stuks hoornvee, w.o. 5 kalfkoeien en 5 kalfdragende schotten, G loopvarkens, landbouwwerktuigen en ge reedschappen en wat verder te koop zal worden aangeboden. Notaris VAN BÜUREN Op Woensdag 5 Maart 1913, des voor middags ten 9| ure aan de Bouwscluiur van de lieeren Gebrs. van Sohouweu te Sommelsdijk van paarden, laudliouwwerk- tuigen en gereedschappen en wat verder te koop zal worden aangeboden, Notaris VAN BUUREN. ill den ouderdom van 85 jaar 611-4 maanden, 6623 A J. KERPEL, M. U. KERPEL-KANTEits, Oude Towjet 22 Januari 1913. GEVRAAGD tegen 1- Maart een bekwame Qg29 bij C Z. VAN LOON, Oude. Tonge. ■stad AAN 'T HARINGVLIET. OvsrledenOornelis Jacobus van Nierop 30 j. ongehuwd. OOLTOENSPLAAT. Geboren: Pieter z. v. W. Kreeft en M. Troost. Dypljna d. v. D. Gootjes en M. P. Kerp, Lena d. v. G. van Nimwegen en C. D. van Gent. Willem z. v. K. Beijer en C. Leidens. Johannes z. v. A. J. J. van der Zwaluw en J. A. Boogaard. OverledenJohanna Hameeteman oud 71 j. wed. v. Anth. Diugemans. Arend Raap 3 m. Govert v. Nimwegen 91 j. wed van L. Duim. Gijsberta Pruisen oud 71 j. wed. van P. van der Stelt. BEKEiNOMAKlNG. De Burgemeester der gemeente Ooltgens- plaat brengt ter openbare kenais, dat van de Directie der Gasfabriek klachten zijn ingekomen, dat particulieren de straat lantaarns op eigen gezag aantrekken. Een ieder wordt daarom bij deze ge waarschuwd de lantaarns der openbare straatverlichting, vow welk doel ook NIET aan te trekken, zullende tegen hen, die zulks op eigen gezag doen procesverbaal worden opgemaakt. Ooltgensplaat, 28 Januari. De Burgemeester voornoemd, JOH. VAN PUTTEN. §OUIUietsdljk. Voor de militie, lich ting 191+ zijn 27 personen ingeschteven. Tegen H. F, alhier is proces-verbaal opgemaakt wegens het laten loopen van zijne kippen in een turn hem niet toebe- hoorende, Het gelal vorderingsplichtige paar den, voorkomende op de alphabetische lijst der namen van eigenaars of beheerders daarvan bedraagt in deze gemeente 241, Tot hoofdjuffrouw in de waschinrich- tJQg is benoemd mej. A, van den Doel, al hier. Siellendain. Zaterdagavond ontstond een begin van brand bij den heer L. L, alhier. Daar men het spoedig bemerkte was het vuur gauw gebluscht, De heer F. Troost heeft zijn beurt- veer op Rotterdam legen i Maart a. s overgedaan aan den heer Waling te Oolt gensplaat. IMieuwe Ton»©. Heden morgen werd door K. K. nog eenige struiken aardap pelen gedolven in zijn tuin die nog volkomen goed waren. Flakkee had toen drie veerdiensten: De R.T.M, onderhield de dienst Middelharnis-Haven-Hellevoetsluis. Van der Schuyt-van den Boom en Stanfries Rederij had veerdiensten Den Bommel-Numansdorp en Ooltgensplaat (sluishaven)-Dintelsas. Van Middelbarnis voer o.a. de Schelde en de grote veerboot Haringvliet. Zij kregen hulp bij de aan houdende vorst van twee sleepboten van Rederij Kooren uit Rotter dam. Op de foto verlaat de boot de haven van Middelbarnis, nadat door de slepers eerst de geul enigszins bevaarbaar was gemaakt. Voorop ziet u een groep eenden die open water zochten om zich te vermaken. Het geheel een imponerend schouwspel. De veerdienst Den Bommel-Numansdorp moest de strijd meestal spoedig opgeven. Middelhamis hield het wat langer vol. De veerboot Beatrix werd juist op tijd overgebracht van Den Bom mel naar de dienst Sluishaven-Dintelsas, waar samen met de aldaar varende Gorinchem V de dienst, zo goed en zo kwaad als het ging, werd onderhouden. Deze veerboten kregen assistentie van de stoom- sleper Constantina van de Fa. Schiels uit Dordrecht en de Broeder trouw V van Sleepdienst Broedertrouw Den Boer uit Zwijndrecht. Op de foto wordt de Beatrix door de Broedertrouw de Sluishaven ingeloodst. De Constantina bleef meestal buiten om de andere boot die even tevoren van Sluishaven naar Dintelsas was vertrokken bij te staan. De boten bleven tot het laatst toe de verbinding onderhouden. Het personeel van al de genoemde veerboten was de gehele dag in de weer om de zaak draaiende te houden; een spannende en zeer nuttige werkzaambeid. Aan belangstelling op de wal geen gebrek. Veel groene coniferen krijgen 's winters een bronskleur. Bekende voorbeelden zijn de kruipende Microbiota decussata die pas in 1921 in Oost-Siberië werd ontdekt, en de prachtige Cryptomeria japonica 'Winter Bronze'. De gele dwergvorm Thuja occidentalis 'Sunkist' is 's zomers opvallend veel lichter geel dan 's winters. De gele loofkleur komt lang niet bij alle geslachten coniferen voor. Het is eerder uit zondering dan regel en daarom extra de moeite waard in de tuin. Gele en goudgele coniferen variëren van vrolijke kleine bolletjes tot hoge zuilen en van bodembedekkers tot brede struiken. Het aanbod is groot en groeit nog steeds. De statige jeneverbes Juni- perus X media 'Aurea' is een langzaam groeiende, piramidevormige boom met goudgele naalden en gele kegels. Juniperus communis 'Schneverdinger Goldmachangel' ('Golden Showers') heeft een sier lijke kegelvorm. Thuja occidentabs 'Rheingold' vormt een oranjege le bol met heel zacht loof en behoudt heel lang een dwergvorm. Thu ja occidentalis 'Golden Globe' wordt precies wat de naam zegt: een 0,5-1 m hoge gele bol. Taxus baccata 'Summergold' heeft een 's winters groengele en 's zomers heldergele, vrij losse struikvorm, T. baccata 'Standisbii' vormt een brede, geelbonte zuil en 'Fastigiata Aurea' een smalle. Chamaecyparis pisifera 'Filifera Aurea', de sawaracipres, is een bijzondere bol- of kegelvormig groeiende conif eer met massa's dunne, gele twijgen. Hij groeit heel langzaam en blijft strurkvormig. Een heel gewilde gele schubconifeer is Chamae cyparis obtusa "Crippsii', Van de snelgroeiende Chamaecyparis lawsoniana 'Alumigold' zijn alleen de looftopjes geel, maar 'Lane' is helemaal goudgeel. Nog zo'n snelle gele groeier: x Cupressdcyparis leylandii 'Castlewellan Gold'. De prachtige himalajaceder Cedrus deodara 'Golden Horizon' groeit breed uit, maar blijft laag. Junipe rus X media 'Gold Coast' is een bijna kruipende, heldergele plant. Plant in een ruim plantgat en even diep als ze gestaan hebben. Maak een gaaslap pas los als de plant al in zijn plantgat staat. Trap de grond Een goudkleurige conifeer kan een donkere hoek in de tuin helemaal oplichten. goed rond de wortels aan. Geef na het inplanten royaal water. April, eind juli of begin augustus zijn de beste perioden om coniferen te snoeien (en coniferenhagen te knippen). Probeer altijd onder een klein takje te snoeien om de ingreep te verbergen. Snoei nooit tot voorbij het groen. Een kale tak loopt niet meer uit (behalve bij uit zonderingen zoals de Taxus). Combineer een goudgelokte conifeer met groenblijvende en bladveriiezende heesters. Ook in bakken op balkon en terras zijn mooie combinaties te maken, bijvoorbeeld met winterviolen, winterbloeiende heide en bolgewasjes (nu bloeiend te koop).

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 10