Mijn verhaal op rijm: Door kinderogen M Sobere herdenking Middelharnis maakt indruk Eileinclen-Nieu\A/s: Lampionnen Optocht Tenoren gevraagd 'Geef om vrijheid': Eerste landelijke collecte van Amnesty International een krant die G-E-L-E-Z-E-N wordt!! tEllAtflDBf-niEUWS Watersnoodramp 1953 APPELS en PEREN VAN ES Korteweegje 40, Dirksland Sneeuw speelt Intermezzo parten Vernieuwend waterbeheer: Afstudeerders waterschap GO voor de derde keer in de prijzen Burgemeester De Vries in Koffie Radio Plus Inzamelingsavond twee de hands kinderkleding Extra uitnodiging voor zwangere vrouwen Nieuwe inkomsten Achtergrond mensenrechten PAGINA 5 DINSDAG 4 FEBRUARI 2003 In opdracht van mijn vader, als kind meegenomen aan moeders veilige arm een spanning meevoerend, met veel onbegrip en toch zo kalm, want we waren toch met het hele gezin!, stevig optomend tegen de wind en de storm in. Het wassende water kwam steeds dichter aan de rand van de dijk, waarover ik liep. Ik wi.9t het zeker, dit moest nu éénmaal zo, vader en moeder hadden altijd gelijk. Het vertrouwen was zo diep. Niet achterom kijken, niets vragen. Alleen dacht ik even 'm'n nieuwe rode mantel had ik vandaag mogen dragen'. Boven op de dijk, nog maar nauwelijks aangekomen Begon de dijk (gelukkig een eind verderop) scheuren te vertonen. En door het sterk kolkende water, werd er een groot gat in de dijk geslagen. Bij mijn grootouders kregen we onderdak voor enkele dagen Daar moesten we naar de zplder, het water kwam tree voor tree steeds hoger het huis binnen Ontredderd keek ik naar de volwassenen, wat moesten we nu beginnen? Een tante knielde en ging in gebed en vroeg of deze ramp aan ons voorbij mocht gaan als kind komen er zoveel indrukken op je af, je ziet het allemaal aan. Toen het water over de dijken de polders in liep, kwam langzmm maar zeker het besef het ergste hebben we nu gehad. Een plank werd gelegd van de éne naar de andere dijk over het gat. We zijn allemaal over de loopplank gegaan en kwamen veilig in Vader's pakhuis aan. Een weeklang onder jute zakken geslapen, en weinig proviand Het water zakte en zagen vanuit de pakhuis-ramen, de kadavers in de straten tussen het modderzand. Toen werden we gesommeerd te evacueren, ja dat moest, om ziekte te voorkomen Vanaf de kade te Ooltgensplaat vervoerd per boot en vanaf Rotterdam per bus, zijn we toen in Baarn aangekomen. 3 dagen in 't Zendingscentrum werden we echt onthaald en daar konden we ons na lange tijd douchen en verschonen. In een gebouw met grote opslagruimtes kreeg ik veel kleding zoals ondergoed, jurk, schoenen en sokken, muts en wanten. En zelfs Prinses Irene 's bontmantel. Je houdt het niet voor mogelijk maar met vele andere evacués werd ik uitgenodigd om de verjaardag van Prinses Marijke te vieren in Paleis Soestdijk. Ik zie me nog lopen door de lange marmeren gang, ik dacht, je kan hier wel verdwalen, maar onder begeleiding van Piettie van Oranje was ik niet bang. In Baarn werden we gestationeerd in een pension aan de Vondelstraat Daar bleven we zelfs langer dan de maand Maart. Het werd wel Mei, want het défilé, op 30 April, bij Paleis Soestdijk maakten we óók nog mee. Daarna gingen we weer terug naar ons gehavende huis op Goeree-Overflakkee. Ondanks dat men veel reddingswerk aanbood vonden wel 1835 mensen de verdrinkingsdood. Zeeland, Zuid-Holland en Brabant zaten toen in diepe rouw en verdriet Dat het zó omvangrijk was, als kind wist ik dat toen niet. Veilig en gezond kwamen wij weer thuis na zo 'n grote ramp, met de positieve ervaring, dat mensen je helpen en goed voor je willen zijn in nood. Dat men je niet alleen materiële maar ook psychische hulp aanbood. Bij al het negatieve wat er in de wereld om ons heen gebeurt, is dit ook een waarheid. Bedankt mensen, ik denk nog steeds met warme gevoelens terug aan de hulp in die tijd. Rita Wibbelink-Okker, tel. (0547) 261937 Zaterdag 8 februari a.s. houdt de Oranjevereniging Acht- huizen haar jaarlijkse lampionnen/fakkeloptocht voor de jeugd van Achthuizen. Net als voorgaande jaren wordt er ook weer gezorgd voor gratis lampionnen en fakkels; ook is er weer een koek en zopie tent. Dus kinderen, vaders, moeders, opa's en oma's, kom zaterdag 8 februari allemaal om 18.30 uur naar 't Buurthuus in Achthuizen. Voor uw Geopend op woensdag en vrijdag zaterdagmorgen MTODELHARNIS - Het Opera- en Oratori umkoor Zuid-West-Nederland zou graag in contact komen met mannen die tenor zingen. Mannen die graag wat meer met hun stem willen doen, worden dan ook van harte uit genodigd tot het bijwonen van een repetitie, 's woensdagsavonds in het Jeugdgebouw naast de R.K. kerk, Langeweg 48a te Mid- delhamis. De repetities beginnen om 19.45 uur en duren tot 22.00 uur. Het repertoire van het koor bestaat uit uitsluitend klassieke muziek met de nadruk op de grotere koor- werken.Op dit moment is het koor druk bezig met het instuderen van het Requiem van Mozart. Dit Requiem zal op zaterdag 8 november, samen met begeleidingsorkest Continuo en professionele solisten, worden uitgevoerd in Oude Tonge. Naast het Requiem zal ook Vesperae Solennes, even eens van Mozart, worden uitgevoerd. Ook zal het koor op zaterdag 26 april een concert verzorgen in de grote St. Jacobskerk van het Belgische leper. Naast tenoren heeft het koor nog plaats voor één sopraan, voor de overige stemmen is er een wachtlijst. Diri gent van het koor is Bas van Houte uit Schie dam. Bas van Houte dirigeert naast het Ope ra- en Oratoriumkoor Zuid-West-Nederland ook diverse projectkoren, waaronder het Schiedams Bachkoor, dat ieder jaar met het Randstedelijk Begeleidings Orkest de Mat- thaus Passion uitvoert. Een groot aantal leden van het Opera- en Oratoriumkoor par ticipeert in deze projectkoren. Al met al is het dus zeer aantrekkelijk om lid te zijn van een koor waarvan de leden samen een mooie toekomst opbouwen. Wilt u meer informa tie, belt u dan met de voorzitter Ina Krijger, telefoon 0187-485024, of met de secretaris Gerrit SUgman, telefoon 0187-487829. MIDDELHARNIS - Afgelopen weekend is volleybalvereniging Intermezzo er niet in geslaagd haar wedstrijden te spelen. De weersomstandigheden zorgden er voor dat geen enkel team op pad ging. Dames 1 en heren 1 was afgelopen donderdag in actie geweest. Beiden verloren bij het Rotterdam se Fusion. Bij de recreanten speelden zowel het eerste als het tweede herenteam. Beide teams woimen respectievelijk van Groen Wit (3-1) en Sparta (4-0). Drie afstudeerders van het waterschap, Ger- ben Hoekman, Jos 't Mannetje en Mare Otterspeer, hebben voor hun afsmdeerpro- ject in opdracht van het waterschap Goeree- Overflakkee diverse eerste prijzen gewon nen. Het project werd bekroond met de Vitae Civiel Award, de AVBB-prijs en Infratech prijs. Het project is nog in de race voor de Waterbouwprijs, die maandag 18 februari a.s. wordt uitgereikt. De studenten hebben onderzocht of er biimen een peilgebied een scheiding mogelijk is tussen landelijk en ste delijk water en daar twee oplossingen en een beshsmodel voor bedacht. Volgens de heer Stoutjesdijk van het waterschap, die deze studenten begeleid heeft, toont dit nogmaals aan dat de genoemde mogelijkheden een reële bijdrage kunnen leveren om waterover last te voorkomen. Dit zal dan ook de komende maanden met de gemeenten op het eiland besproken worden. Overigens past dit geheel in het onlangs gepresenteerde Water structuurplan, waarover reeds eerder verslag werd gedaan. Op zaterdag 7 februari zal in het actualitei tenprogramma Koffie Radio Plus van Radio Superstar Burg. De Vries-Hommes aanwe zig zijn voor een interview. Dit n.a.v. de gemeenteraadsvergadering van donderdag 5 februari. Radio Superstar zendt deze verga dering hve uit vanaf 19.20 uur. Koffie Radio Plus begint om 10.00 uur. Radio Superstar is te beluisteren op 105.9 (kabel gem. Middel- hamis) en 107.3 FM (vrije ether). Een vijftigtal inwoners van Middelharnis gaf gehoor aan de oproep om óók in die plaats een herdenking bij te wonen van de slachtoffers van de watersnoodramp. Zaterdagochtend vertrok de stoet van de parkeerplaats voor het kerkhof aan de Molen weg, naar het monument van de Watersnoodramp op de begraafplaats. Na een korte toespraak en het voordragen van een gedicht werden de aanwezigen in de gelegenheid gesteld bloemen te leggen en zo de zeventien slachtoffers te gedenken, die in de rampnacht voornamelijk rond het Oostvoorgors waren te betreuren. Onder de aanwezigen was wel wat onvrede te beluisteren omdat er in Middelharnis op 1 februari geen officiële herdenking werd gehouden, georganiseerd door het gemeentebestuur. Wel was na afloop het gemeentehuis geopend waar ruimte was voor ontmoeting. Zaterdag 8 maart wordt er in het vereni gingsgebouw van de Gereformeerde Gemeente te Middelharnis een tweede hands kinderkleding en speelgoedverkoop gehou den. Op 4, 11 en 18 februari worden inzame lingsavonden in het verenigingsgebouw aan de Chr. de Vrieslaan 38, van 18.30 tot 19.30 uur, gehouden. Heeft u nog zomerkleding (geen ondergoed en verwassen kleding) en speelgoed (puz zels, boeken, fietsen, skelters, schaatsen, e.d.)? Het is van harte welkom! Als u niet in de gelegenheid bent het te komen brengen kan het worden opgehaald. Voor inlichtingen: 489656 of 486005. De ervaring leert ons dat een goede voorbereiding op het geven van borstvoe ding veel problemen kan voorkomen. Borstvoedingsorganisatie La Leche League organiseert daarom maandelijks extra bij eenkomsten, speciaal voor zwangere vrou wen, zodat zij straks een goede basis hebben als zij kiezen voor het geven van borstvoe ding. De kraamtijd en de eerste weken na de be valling zullen tijdens deze bijeenkomsten centraal staan. De eerstvolgende bijeenkomst zal zijn op woensdagochtend 12 februari van 10.00 tot 11.30 uur. De deelnamekosten bedragen 3 euro voor niet-donateurs en 2 euro voor donateurs van LLL (incl. koffie, thee en de brochure 'de eerste weken'). LLL heeft o.a. het handboek borstvoeding, borstkolven (ook verhuur), lansinoh (zalf bij tepelproblemen), brochures en draagdoeken in de verkoop. Voor aanmelding of vragen kunt u contact opnemen met: Diana Göbert, Oostdijk 77, 3241 CN Middelharnis, (0187) 487260 Amnesty International houdt dit jaar haar eerste landelijke collecte. Van 9 tot en met 15 februari gaan ruim 4000 collectanten in 160 gemeenten langs de deuren om geld op te halen voor de mensenrechtenorganisatie. Met de slogan 'Geef om vrijheid' wil Amnes ty duidelijk maken dat vrijheid niet in alle landen vanzelfsprekend is en dat er geld nodig is om de vrijheid van mensen te waar borgen. Zoals de vrijheid om te zeggen wat je denkt zonder angst daarvoor in de gevan genis te belanden of het vrij zijn van discri minatie of angst om gemarteld te worden. Amnesty is een onafhankelijke en onpartij dige organisatie die actie voert voor nale ving van de mensenrechten wereldwijd. De organisatie ontvangt geen geld van overhe den. Daarom is werving bij particulieren extra belangrijk. Elke euro komt van perso nen en organisaties die het werk van Amnes ty belangrijk vinden. Amnesty International heeft meer geld nodig om nieuw beleid te kunnen ontwikkelen en om effectief in te kunnen blijven spelen op actuele ontwikkelingen. In haar nieuwe beleidsplan geeft zij onder meer prioriteit aan: de strijd tegen straffeloosheid (bijvoor beeld campagne voor steun van meer lan den voor het Internationaal Strafhof) economische relaties en mensenrechten (bijvoorbeeld het nastreven van gedrags codes inzake mensenrechten bij meer bedrijven, en van bindende wet- en regel geving op dit terrein) inspanningen om verworvenheden op het terrein van mensenrechten te behouden in een tijd waarin zorg om veiligheid wereldwijd ten koste gaat van naleving van mensenrechten (bijvoorbeeld de bescherming van vluchteMngen en het bestrijden van discriminatie) het ondersteunen en bescher men van lokale mensenrech tenactivisten (zoals het ope nen van een kantoor in Moskou in het kader van de lopende campagne op Rusland om samenwer king met de Russische mensenrechtenbeweging te intensiveren) een j aarlij ks terugkerende landehjke actie om Nederlandse jongeren voor mensen rechten te interesseren. Ook zal de organisatie op de langere termijn beleid ontwikkelen op terrein van sociale, economische en culturele rechten. Recente lijk besloot Amnesty haar werkgebied van burger- en poUtieke rechten uit te breiden naar deze zogeheten 'sociale mensenrech ten'. Schendingen van mensenrechten vinden nog steeds wereldwijd plaats. In meer dan 110 landen worden gevangenen gemarteld. Ook kinderen worden het slachtoffer van gruwe lijke vormen van geweld en [nishandeling. Politieke gevangenen krijgen vaak oneerlij ke processen. Nog steeds worden mensen ter dood veroordeeld (in 50 landen), en in 56 landen kun je vanwege een afwijkende mening in de gevangenis belanden. De aanslagen van 11 september 2001 heb ben wereldwijd strengere veiligheidsmaatre gelen tot gevolg gehad. De 'oorlog tegen het tertorisme' gaat wereldwijd ten koste van verworvenheden op het terrein van de men senrechten. Sommige regeringen gebruiken de situatie om de onderdrukking van politie ke tegenstanders op te voeren, en sommige sitaaties - zoals in Afghanistan - bieden de mogelijkheid om te werken aan mensenrech- tenstandaarden bij de opbouw van een poli tiemacht of een gevangenissysteem. ■18- Zachtjes fluistert Cor, die vlak achter haar loopt: "wel terusten." Marieke draait zich om. "Welterusten Cor", zegt ze zacht en loopt dan snel door, omdat ze niet wil dat Cor haar vuurrode wangen ziet. Even later hgt ze in een groot, zacht bed naast Eliza, maar ondanks haar enorme vermoeidheid is ze bang om te gaan slapen, want 's nachts ziet ze alles weer voor zich: de golven, het geschreeuw, de kou, de rade loosheid. Urenlang ligt Marieke nog wakker en ze is EUza dank baar dat ze niets zegt van haar gewoel. Marieke denkt aan Joke. "Marieke, zing nog eens dat liedje van die waterval, dan zing ik met je mee", smeekte haar zusje. "In 't groene dal, in 't stille dal.Helder klinkt haar eigen stem en het stralende gezicht van haar zusje Joke ziet ze duidelijk voor zich. Joke.die altijd zo graag zong en alle liedjes wilde leren die Marieke op school had geleerd. Moeder, die altijd druk aan het werk was, viel dan ook in en samen zongen ze met zuivere stemmen de prachtigste wijsjes. Waar zouden ze nu zijn? Zachtjes huilend valt ze uiteindeUjk in slaap, terwijl de grote kerkklok juist vier uur slaat. Een bleke maan schijnt op haar vermoeide gezicht, een raam klappert zacht. Marieke merkt het niet want ze beleeft haar tweede nachtmerrie in Oude Tonge. HOOFDSTUK 9 arieke schrikt wakker. In verwarring kijkt ze om zich heen en niets komt haar bekend voor in het schemerige vertrek. Dan beseft ze weer waar ze is en draait zich voorzichtig om. Ehza ligt ech ter niet meer naast haar in het grote bed. Plotseling wordt er op de deur geklopt en het dienst meisje verschijnt in de deuropening. "Goedemorgen juffrouw Marieke, Lk kom vragen of u over een half uurtje wil komen ontbijten?" Voordat Marieke het in de gaten heeft, is het meisje alweer verdwenen. Peinzend blijft ze nog even in bed liggen. "Juffrouw Marieke", zo hebben ze haar nog nooit ge noemd. Rietje moet zeker zo deftig praten, omdat me vrouw Ladage dat wil. Toch vindt Marieke het niet prettig, op Flakkee noemde niemand haar zo. Dan springt ze vlug uit bed en loopt naar de wastafel. Ze gooit het koude water in haar gezicht maar schrikt als ze in de spiegel kijkt. Onder haar ogen hebben zich kringen gevormd en haar altijd blozende wangen zien erg bleek. Het donkere haar is één bende klitten en snel steekt Marieke haar hoofd onder de kraan om het vuil eruit te wassen. "Goedemorgen slaapmuts, kijk eens wat ik voor je heb!" Met veel kabaal stormt Eliza de praktijkruimte binnen. Ze toont Marieke een rok, een trui, een wollen maillot en wat ondergoed. "Dat is mooi", zegt Marieke bewonderend. "Is dat echt voor mij?" "Tuurlijk", lacht Ehza, "ik draag dit toch niet meer en het is een stuk beter dan de vodden die je gisteren aan had, die kun je beter weggooien!" Mariekes druipende haren maken vlekken op de vloer en verbaasd staart ze naar de dure kleding. Als ze Eliza wil bedanken is het meisje al de deur uitge lopen, In de grote eetkamer naast de salon heeft iedereen juist plaatsgenomen als Marieke onzeker binnenkomt. "Kijk eens wie we daar hebben. Ga lekker zitten meis je dan kunnen we beginnen", zegt dokter Ladage vriendelijk. Ongemakkelijk schuift Marieke op de lege plaats naast Johan, die haar met een brede grijns aanstaart. Ze voelt haar wangen rood worden onder zijn bewonderende blik. Plotseling beseft Marieke, dat ze haar broertje nog niet heeft gezien. "Waar is Henkie?" vraagt ze verschrikt. "Die is bij Rietje in de keuken", antwoordt mevrouw Ladage kalm, "Het leek mij een goed idee, dat kleine knoeipotje daar zijn ontbijt te laten gebruiken. Maak je maar geen zorgen hoor, want Rietje verzorgt hem vast heel goed." Marieke kan nauwelijks haar verontwaardiging ver bergen. Henkie heeft nog altijd bij hen aan tafel geze ten, wat een onzin dat haar broertje nu naar de keuken wordt verbannen. Ze durft echter niets tegen mevrouw Ladage te zeggen, want ze zijn tenslotte allemaal maar gasten. Zwijgend begint ze te eten, nadat dokter Ladage een dankwoord heeft uitgesproken. Johan en Ehza kletsen tijdens het eten honderduit over het lyceum en de ten nisclub en Marieke voelt zich een buitenstaander in een onbekende wereld. Cor, haar broers en de meisjes zijn ook opvallend stil. Het is voor hen ook vreemd, deze deftige omgeving, bij deze Rotterdamse mensen, die zo anders praten. Meer dan ooit mist Marieke hun boerderijtje, waar ze met z'n allen aan de oude keukentafel zaten. Haar moeder was altijd als eerste uit bed en smeerde dan voor de kleintjes het brood. Als dan iedereen aan tafel plaats nam, rook je de geur van versgebakken spek en opgewarmde koffie. Ineens kan ze geen hap meer door haar keel krijgen. Cor, die tegenover haar zit, merkt het en staart haar begrijpend aan. Hij heeft ook nauweUjks zijn broodje aangeraakt en waarschijnlijk voelt hij zich net zo ver drietig als zij. "Kom kinderen, jullie moeten wel goed eten, hoor. Een beetje dikker worden kan geen kwaad", zegt dok ter Ladage met een opbeurende stem. Marieke slikt haar verdriet weg en neemt een klein hapje van haar brood. "Eet je dat droog op?" vraagt Johan spottend, als hij ziet dat Marieke er geen beleg op heeft gedaan. "Je kunt gerust wat rosbief of kaas nemen hoor, of houd je meer van confimre?" Marieke forceert een glimlach op haar, gezicht. Ze weet niet eens wat confiture is. "Och, ik vind een broodje met boter ook wel lekker hoor." "Onze kinderen nemen daar geen genoegen mee", oppert mevrouw Ladage hooghartig, "zij willen iedere dag allerlei soorten beleg op hun brood." "Lieveling, niet iedereen is zo gefortuneerd om zich dat te kunnen permitteren", antwoordt haar man een beetje geïrriteerd. Er valt ineens een akelige stilte. Marieke begrijpt niet precies wat de dokter bedoelt, maar de woedende bUk die zijn vrouw hem toewerpt, ontgaat haar niet. Ehza verbreekt met haar vrolijk gebabbel de stilte en als Henkie door Rietje wordt binnengebracht, vergeet Marieke even waar ze is. "Dag lieve schat, heb je lekker gegeten? Kom maar even bij mij zitten." Mevrouw Ladage kijkt misprijzend naar Marieke, maar deze gaat zo op in haar geknuffel dat ze het niet merkt. Cor en haar broers zien het echter wel. De afkeurende blik van de doktersvrouw is hen niet ontgaan en met moeite proberen ze zich te concentreren op de maal tijd, (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 5