Ouddorpse schoolkinderen schrijven over De Ramp Schoolkinderen massaal naar de 'bieb' Historisch hoekje Kruukplaetjes in Polen Een persoonlijke ontmoeting MET OUD-Dirksland EIIAI1I3B1.I1IEUW5 Voor wie niet naar de Icerliwil... Oud papieractie Dirksland Ophalen oud papier Ouddorp Schaaicvereniging 'de Zwarte Pion' Uit de bundel Pastorale Kiezen voor borstvoeding? Watersnoodramp 1953 (Van Maria Maliepaard) Het verhaal over de ramp (Van Jan Sperling) De watersnoodramp 1953 (Van Joanne Dam) PAGINA 6 VRUDAG 31 JANUARÏ 2003 Van de Koningin Beatrixschool in Ouddorp ontvingen we via e-mail een verzameling verhaaltjes over de watersnoodramp van 1953. Kinderen uit groep 5a hebben die zelf geschre ven en mochten er van hun juf een aantal van naar... Eilanden Nieuws sturen! En natuurlijk zouden ze het dan ook fijn vinden als enkele ver haaltjes nog geplaatst zouden worden ook.als 't even kan ook nog met een foto! Nou, leest u maar eens even mee, ook met het inleidend briefje dat Ellis en Stefanie namens de hele groep schreven. En groep 5a: hartelijk bedankt! Aan de redactie van Eilanden Nieuws, Wij zijn Ellis Melissant en Stefanie Voogd uit groep 5a. Wij mogen een mailtje van de juf naar de krant sturen. We hebben ver haaltjes en foto 's voor in de krant. U mag zelf weten welke verhaaltjes en foto's u in de krant zet. We zijn benieuwd welke verliaal- tjes en foto's er in de krant komen. Hartelijke groeten van Ellis Melissant en Stefanie Voogd van de Koningin Beatrix school te Ouddorp Het was zondagnacht. Ineke is aan het sla pen. Ze hoort opeens de kerkklokken. Wat zou dat betekenen? Een bange angst schrikt door haar keel. Ze hoort ook gebons op de ramen. "Papa, mama!" roept ze. "Kom maar naar beneden" zegt mama. "Wat is er?" vraagt Ineke. "Je weet toch dat de dijken niet zo sterk zijn?" "Ja mam!" "De dijken zullen het niet meer houden!" "Wat.zegt ze bevend. "En", zegt mama nog meer, "het water komt eraan." Ineke snikt het uit. "Stil maar", zegt mama. Ze probeert Ineke te troosten. Als Ineke zich heeft aangekleed, gaan ze vlug naar beneden. Papa is al beneden. "Kom, buiten ligt ai een bootje klaar!" Ze gaan gauw in het bootje zitten. Ze hebben ook nog spulletjes meegenomen. Het water staat nog niet zo hoog, gelukkig. Het is twee maanden later. Ineke en haar ouders wonen in een gebouw. Ze horen dat er velen verdronken zijn. "Laten we de Heere danken dat wij zijn gered!" Het is zaterdagavond. Het waait heel hard, maar Willem gaat naar bed. De volgende morgen kijkt hij naar de dijk. En dan schrikt hij. De dijken scheuren! Er komen mannen aan. Een man zegt: "Kom Willem!" Maar Willem blijft gewoon zitten. Het water staat al een meter hoger. De volgende ochtend gaan de mannen weer kijken. Maar dan schrikken ze. Willem ligt daar op de grond. Dood. Dit verhaal is echt gebeurd, in Oud dorp, want dat vertelde mijn buurman. "Wat waait het ma," zegt Mati. "Ja kind", zegt moeder. "Ga nu maar lekker slapen, want morgen moeten we naar de kerk." Even later komt moeder kijken. Mati slaapt. Opeens wordt Mati wakker. Wat is dat? De kerkklokken luiden! Ze gaat naar beneden. Als ze beneden is, ziet ze dat ze allemaal beneden zijn. Dan vraagt ze: "Waarom lui den de klokken?" Moeder zegt: "Gisteren zei je toch dat het zo hard waaide? Nou, ze denken dat de dijken het niet meer houden! Vader is al zandzakken vullen." Opeeijs galmt er door de straat: "Naar boven!" Opeens is iedereen in rep en roer. De brood trommel en nog veel meer etenswaren gaan naar boven. Matrassen en nog veel meer. Opeens schiet Mati iets te binnen. Ze zegt: "Mama, prinses Beatrix was vandaag toch jarig, want het was 31 januari." "Ja kind, maar nu helpen!" Als alles klaar is, valt Mati in slaap. Als ze 's morgens wakker wordt, hoort ze dat het water drie meter hoger staat dan normaal. Van de trap zie je nog maar twee treden. Dan zegt vader: "Ik denk dat het komt door de Tweede Wereldoorlog, want na de oorlog waren de dijken niet sterk genoeg meer. Toen zijn ze ook niet meer hersteld. Ik heb de oorlog zelf ook meege maakt. Het is nu acht jaar geleden." Stil heb ben ze naar vader geluisterd. Dan opeens horen ze: "Zijn jullie er nog?" "Ja" roepen ze. Er wordt een plank tegen het raam gezet, daar moeten ze op lopen om in een bootje te komen. Mati moet eerst. Zij is het jongst. Vorige week vrijdag is groep 2 van de Beatrixschool in Ouddorp op klassenbezoek geweest in de bibliotheek te Ouddorp. Dit als afsluiting van een klassikaal project over boeken. In de bibliotheek werd onder andere verteld over de 'reisdie een bibliotheek- boek maakt, voordat het in de kast staat. Ook de verschillende pictogrammen op de rug van de boeken werden behandeld. De kin deren mochten allemaal een favoriet boekje uitzoeken en zelf scannen met de computer Na uitreiking van de prijzen, gewonnen met de kleurwedstrijd waaraan ze mee hebben gedaan, gingen de kinderen met de opgedane kennis weer terug naar school. Uit veel kindermonden kwam de belofte dat ze snel weer terug zouden komen in de bieb! Misschien zou u wel eens graag naar een kerk willen gaan, maar vindt u de drempel zo hoog. Of misschien zegt het christelijke geloof u helemaal niets. Of heeft u zelfs een afkeer van kerk en kerkmensen? Wat beweegt veel mensen om toch naar de kerk te gaan? Als u zich daar eens in wil verdie pen, dan kan dit in de Oriëntatie Cursus Christelijk Geloof, waarbij in vier avonden de basis van het christelijk geloof wordt behandeld. Natuurüjk is er ook volop gele genheid om vragen te stellen. De eerste avond wordt gehouden op donderdagavond 19 februari a.s. Neem voor meer informatie contact opnemen met Jaimeke Louws, (tel. 0187) 485783) of Hans Vroegindeweij, tel. (0187)603779. Aanstaande zaterdag wordt in Dirksland het oud papier weer opgehaald. U wordt verzocht het papier vóór 8.30 uur goed gebundeld buiten te zetten. Bij voorbaat dank namens de vrijwilligers van de Ned. Herv. Gemeente van Dirksland. Nog maar negen jaar. Dan volgen de ande ren. Als ze allemaal in het bootje zijn, gaan ze naar de boerderij van boer Landers. Als ze gaan slapen, leest boer Landers uit de Bijbel. 's Morgens vroeg wordt Mati wakker. Ze ziet dat er drie mannen voor het raam staan. Ze vraagt aan haar vader: "Waarom staan die mannen daar?" Haar vader zegt: "Als er een vliegtuig of een helikopter komt, moeten de matmen met een wit doek zwaaien. Dan weet de piloot dat er mensen zijn." Even later horen ze een helikopter komen. De mannen zwaaien met een wit doek zo hard ze maar kunnen. De helikopter vliegt weer weg. Even later komt er een boot. Ze mogen mee. Ze gaan naar een gebouw in Rotter dam. Zelf komen ze uit Nieuwe Tonge. Als ze er een hele tijd zijn, horen ze dat er 1835 mensen zijn verdronken. "O, wat erg!" zeg gen Mati en haar zussen Els, Ellen, Esther, Ruth en Greet. "Ja, dat is zeker erg" zeggen vader en moeder. Dan opeens staat er een vrouw naast hen. Ze zegt: "Weten jullie hoe laat en wat voor datum het is?" Ze schudden hun hoofd. "JuUie kunnen weer naar huis!" Eenjaar later woonden ze in een leuk huisje. Toen ze thuis kwamen hebben ze eerst de Heere gedankt. Er moest heel veel gebeuren, voordat ze er weer echt in konden wonen. Ze zijn nu allemaal groot. En Mati is zuster geworden. Wat er vijftig jaar geleden gebeur de (Van Hetty van Oostenbrugge) Het was zaterdag. Het waaide heel hard. De mensen dachten: het zal wel weer overgaan, maar het ging niet over!s Nachts waaide het nog. Het water kwam drie meter hoger dan normaal. En de dijken waren niet zo sterk na de Tweede Wereldoorlog. Maar opeens, midden in de nacht gebeurde het. De mensen hoorden de noodklokken luiden. Maar niet iedereen. Daarom bonsden de mannen bij elkaar op de ruiten. Het duurde niet lang of het water stroomde binnen. Er ging een hele groep matmen zandzakken neerleggen, maar het water stroomde verder. Het water kwam al tot aan de daken. Er kwamen bootjes het dorp binnen varen. Er werden heel veel mensen gered, maar er zijn ook 1835 men sen verdronken. Er kwamen ook mensen uit andere landen helpen. De Zweden hebben ook geld opgehaald en daar hebben ze weer huizen van gemaakt. Op zaterdag 1 februari komt in Ouddorp de Koninging Beatrixschool weer langs om uw oud papier op te halen. Ook in de Oostdijk en omgeving zal worden opgehaald. Zet alles s.v.p. goed zichtbaar en goed gebundeld aan de straat. U mag ook uw karton inleveren. U wordt vriendelijk verzocht, met het oog op de vrijwilligertjes die helpen bij het ophalen, de pakketten niet zwaarder te maken dan ten hoogste tien kilo én om de pakketten uiter lijk om 8.30 uur droog gereed te hebben staan. Degenen die hun papier en karton tot nu toe in hun afvalbakken hebben gegooid, worden uitgenodigd dit voortaan gereed te zetten, zodat zoveel mogelijk gerecycled kan worden. Geheve geen papier of karton bij de containers van gemeentewerken of op school neer te zetten. Als U het echt niet lan ger kunt bewaren, kan het na telefonische afspraak worden ingeleverd. Daarvoor kunt u bellen naar 682124, 683676 of 682490. Ouders worden verzocht om kinderen jonger dan 9 jaar niet met broertjes of zusjes mee te sturen om het papier op te halen. De organi satie zal niet aansprakelijk zijn als zich ongevallen voordoen, dus kinderen jonger dan 9 jaar die niet onder begeleiding van een ouder zijn zullen naar huis worden gestuurd. De opbrengst over de maand december was bij het ter perse gaan van dit bericht nog niet bekend. Middelhamis - Overzicht voor ronde 19 in de huishoudelijke competitie, gespeeld op 27 januari jL: Bom -1. Lagendijkrem. Struik - Minnaar1-0 Peeman - A. Visser1 - O Boeter - Loosjesrem. H.K. Smit - Markwat rem. Dupree - Den HaanI-O Bosch - M. LagendijkI-O Van der Staaij - NoordijkI - O Meiaard - Hameeteman I - O DOOR Werner Bloemendaal VVaar vroeger door 't oneindig gors kronkelkreken priemden als glanzende dolken, ligt nu de polder onder een zee van wattige wolken. Als tentakels van een inktvis meanderen ze door 't gewonnen land. Schitterende levensaderen,- met Dirksland kloppend op de rand. Ringdorp vol allure langs de aloude polderrand. Huisjes sieren nu de ommedijk,- met het 'Speuye' en Boomvliet aan de buitenkant. Het water is voorgoed verdrongen van de met cartouche getooide kaart, die Jan Luiken in 1696 creëerde,- een nadere beschouwing waard. De herder, en de schapenen de korenschoof. De fluiter naast het wapenschild,- de imkers, de bijen en de korven. Pastorale- in een lucht vol zilt. ■CAARTC V^NDE AMBAC-HT S HECTïL^ K TIE VAN D' Als de organisatoren van een seminar op het Stefana Czarnieckiego Lyceum in Chelm (Polen) het recept en de aan wijzingen voor de bereiding van 'kruukplaetjes' goed hebben opge volgd, dan heeft men grote kans gehad dat op donderdag 23 januari jl. de deelnemers en de gasten van dat semi nar getrakteerd werden op streekge- recht no. 1 van Goeree Overflakkee: 'kruukplaetjes'. Zoals u misschien al weet is Chelm (spreek uit als Hewm) een stad in Polen (dicht aan de Oek raïense grens) waar,ee de gemeente Middelharnis al verscheidene jaren (zij het op bescheiden schaal) een samenwerkingsverband heeft. Het is dan ook in het kader v;m deze samen werking dat in Chelm een werkgroep is opgericht die de bestaande contacten met de zes partnersteden van Chelm wilt doen ver sterken en eventueel uitbreiden. De andere partnersteden van Chelm die eveneens tij dens het seminar voor het voetlicht zullen treden zijn: de stad Utena in Litauen. de stad Kowel in de Oekraïne, de stad Sindelfingen in Duitsland, de stad Morlaix in Frankrijk, en de stad Knoxville in Texas USA. Tijdens het gehouden seminar werd met behulp van alleriei informatie, zoals posters, vlaggen, stadsplattegronden, foto's, videobanden, sprekers en een streekgerecht, geprobeerd de gasten, burgers en scholieren van Chelm een indruk te geven van de cultuur en omge ving van de partnersteden. Dus ook over Middelhamis en Goeree Overflakkee. Het seminar werd geopend door de in november 2002 nieuw gekozen stadspre/i- dent (burgemeester) van Chelm. de hoor Grabczuk, in gezelschap van de eveneens nieuwgekozen gemeenteraad. Als sprekers traden op de twee vorige burgemeesters an Chebn: de heren Zbigniew Bajko en Hen- ryck Dzaman. Deze oud-burgemeesters zijn reeds verschilleiulo malen in Middelhamis geweest; D/aman heeft zelfs de opvoering van het Mcokiap- project kunnen aanschouwen. Als derde spreker trad de heer Zbigniew Kiryk op. Hij is momenteel hoofd van culturele zaken in Chelm, heeft in Middelhamis gelogeerd en heeft zelfs een keer de omloop van Goeree Overflakkee uitgelopen. De 'gemeentelijke' werkgroep van Middel hamis heeft op het verzoek van de werk groep uit Chelm een omvangrijk pakket aan informatie kunnen versturen dankzij de bereidwillige medewerking van het VVV Middelhamis en het Rien Poortvlietmuse- um. In het pakket zat o.a. het recept en de bereidingswijze om kmukplaetjes te bak ken. Volgens de laatste berichten is het bereiden van de kmukplaetjes goed gelukt. En anders krijgt een aantal scholieren van datzelfde Lyceum de mogelijkheid om ech te kruukplaetjes te proeven als ze eind Mei op schoolreis naar Engeland, voor enkele uren Middelhamis zullen aandoen om een nog betere indmk te krijgen van Middelhar nis en Goeree Overflakkee. De werkgroep Middelhamis-Chelm zal in ieder geval voor een hartelijk welkom zorgen. Zij zullen u middels de regionale pers op de hoogte brengen van dit bezoek. Informatie over Chelm, de partnerstad van de gemeente Middelhamis, is verkrijgbaar bij de VVV aan het Vingeriing te Middel- muTiis. Wil je meer weten over borst voeding? Over de voordelen ervan voor zowel de moeder als de baby, hoe lang je ermee door k-unt gaan. je eigen vragen omtrent borstvoeding, enz. Dan ben .ie welkom op de info-avond van borstvoe- dingorgmiisatie LLL op woensdagavond 5 ebruari a.s. op het adres Acacia 17 te Hirksland. van 20.00-22.00 uur. De deel namekosten voor de bijeenkomst bedragen: - \oor donateurs van LLL en 3 voor niet- tlonaleurs tkoffie en thee inbegrepen). Aan staande en wiedende moeders, maar ook (i's.) kraamverzorgenden. zijn van harte \\elkom. De babv mas mee! Voor hulp of intormatie bij borstvoeding kTint u bellen ■war: Caria van Gils. tel. Ö187-63I716, of yiana Góbert, tel. 0187-487260. Ook ver- buurt LLL de elektrische kolf.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 6