Pieter Struik AGF Overdenking Gezellige jeugdmiddag Diabetesvereniging Nederland in 'De Staver' Open dag zorginstellingen Goeree-Overflakkee "Bedankt" 1 jaar in Middelharnis! uit de Heilige Schrift Graag meer reacties van Goeree-Overflakkee luurtDBi-iiiEuws HET ^KIJkVENSTER De zorg, het echte werk slaagt U beter met uw inkopen als LI eerst de advertenties leest! Op zun Oudurps èschreeve Roemtaal lypel PAGINA 5 VRIJDAG 31 JANUARI 2003 Blik op kerk ^^y en samenleving ij - Rumoer om Hirsi Ali - De Tien Geboden - Kwetsend en grievend - Ook het christendom Nou, de liberalen weten ook wat ze in huis gehaald hebben... Het is nog niet zo lang geleden dat ze hun trots nauwelijks konden onderdrukken toen Mevrouw Ayaan Hirsi Ali de overstap had gemaakt van de Partij van de Arbeid naar de VVD. Zij had als tolk gewerkt in abortusklinieken en was van mening dat zij de belangen van mishandelde allochtone vrouwen beter bij de liberalen dan bij de socialisten zou kunnen behartigen. Inmiddels is zij gekozen als lid van de Twee de Kamer en zal zij deze week als zodanig beëdigd worden. Echter, sinds vorige week zaterdag is zij voorpaginanieuws geworden, doordat zij zich liet interviewen in het dagblad TROUW. Die krant heeft om de veertien dagen een rubriek, 'De Tien Geboden', waarin telkens een of andere prominente figuur uit de wereld van de politiek of van de kunst zijn of haar levensloop vertelt aan de hand van de Wet des Heeren! Tussen haakjes, ik lees TROUW nog altijd om ook van die kant te worden geïnformeerd, maar deze rubriek is me al lange tijd een ergernis. Moet dat zo nodig, dat mensen van alleriei snit op deze wijze hun kritiek spuien? Soms zijn het figuren die nog zijn groot ge worden bij het Woord en de dienst van God, en die dan - dikwijls ook nog op een grove en ordinaire manier - hun eigen nest bevuilen. Ik weet niet wat de intentie van de redactie is, maar ik geloof niet dat de hoogste Wetgever daarvoor Zijn geboden heeft gegeven, dat ze door allerlei mensen zouden worden becom mentarieerd. Ik weet wèl, dat die geboden ook voor hen gelden, want het slot van Predi ker zegt: "Vreest God en houdt Zijn gebo den, want dit betaamt alle mensen". Maar ik dwaal af We zouden het hebben over mevrouw Hirsi Ali, die al vaker in op spraak is geweest, omdat zij kritiek had gele verd op de Islam. Zij moest toen onderdui ken. Maar haar kritische opmerkingen van tóen vallen in het niet bij wat zij nü over de Islam heeft gezegd. Vooral de profeet Mo hammed moest het ontgelden. Die zou vol gens haar pervers en tiranniek zijn geweest, een soort Saddam Hoessein. En verder is de Islam een achteriijke gods dienst, die vrouwen gebiedt een sluier te dra gen, en die de vrouw achterstelt bij de man. Het woord Islam zegt het al, dat betekent 'onderwerping', namelijk aan de wil van Allah, en zoiets is niet meer van deze tijd. Nog veel meer lelijke dingen had Hirsi Ali over Allah en zijn profeet te zeggen, maar die zal ik u besparen. De kan me echter wel voor stellen dat de Moslim-gemeenschap in ons land zo ongeveer op de achterste benen staat. Verschillende organisaties willen dat onder zocht wordt of de uitspraken van Hirsi Ali sti-afbaar zijn. Zij heeft zich zó kwetsend en grievend uitgelaten dat betwijfeld wordt of zij nog kamerUd voor de VVD kan zijn. De partij zelf wilde daarover nog geen oordeel uitspreken. Mevrouw Hirsi Ali zou slechts haar persoonlijke mening hebben gegeven, en die zou formeel niet in strijd zijn met het verkiezingsprogram van de VVD. De lezer zal niet van me verwachten dat ik de Islam in bescherming ga nemen. Integendeel, we moeten die beschouwen als een valse godsdienst, die alleen maar plichten voor schrijft en gericht is op zelfverlossing. Allah is een afgod en Mohammed een valse pro feet. Daarover is geen onduidelijkheid. Maar het siert Mevrouw Hirsi Ali natuurlijk niet om in een interview zo af te geven op de religie, waarin zij is grootgebracht. Zij mag zich beroepen op de vrijheid van meningsui ting, maar als toekomstig kamerlid had zij beter haar kritiek kunnen inslikken om haar nieuwe partij, de VVD, niet in de problemen te brengen. Afgezien daarvan, haar kritiek geldt niet alleen de Islam, maar ook de christelijke reh- gie. Dat bewijzen haar aantijgingen aan het adres van premier Balkenende. Hij is een wetenschapper, en dat feit alleen al maakt het voor haar onmogelijk om de bijbelse waarhe den te accepteren. Letterlijk zegt zij: "Wetenschappers geloven niet". Daaruit volgt dat geloven iets is voor donmie, achter lijke mensen... Dat is het oude liberalisme ten voeten uit... Wie voorheen uit een eenvoudig milieu ging studeren, werd geacht met z'n opvoeding te breken, anders werd hij of zij als achterlijk beschouwd. Wetenschap en geloof verdroe- gen elkaar niet... Waarnemer Op zaterdag 15 februari a.s., van 10.00 tot 15.00 uur, houdt een aantal zorginstellingen op Goeree-Overflak kee Open dag in de recreatiezaal van Verpleeghuis De Samaritaan. De vol gende zorginstellingen presenteren zich en zullen toekomstige werkne mers, leerlingen en vrijwilligers van informatie voorzien: het Van Weel- Bethesda Ziekenhuis, verpleeghuis De Samaritaan, de zorgcentra Ebbe en Vloed, Geldershof, De Vliedberg en verzorgingshuis De Goede Ree, alsme de de Zorg en Welzijn Groep, Stich ting Zuidwester en Thuiszorg en Maatschappelijk Werk Goeree-Over flakkee. De zorg is volop in beweging. Op Goeree- Overflakkee wil men graag laten zien wat deze zorg voor een ieder kan betekenen. In verpleeghuis De Samaritaan te Sommelsdijk zijn verschillende zorginstellingen op Goe ree-Overflakkee aanwezig met informatie stands. Een ieder die meer wil weten over het werken in deze instellingen kan een bezoek brengen en zich uitgebreid laten informeren. Diverse beroepsgroepen geven demonstraties met de bedoeling om zoveel mogelijk inzage te geven in hun manier van werken. Er is veel aandacht voor opleidings- mogelijkheden. De medewerkers van de instellingen staan klaar om te vertellen over het werken en leren in de zorg. Er zijn zowel voor schoolveriaters als voor herintreders volop mogeUjkheden. Ook het vrijwilligers werk komt aan bod bij de open dag. Vrijwil ligers zijn een zeer belangrijke spil in de zorg; ook hier zijn volop mogelijkheden. Wie het een en ander van dichtbij wil zien, kan deelnemen aan rondleidingen die gege ven worden in het Van Weel-Bethesda Zie kenhuis, De Samaritaan en De Goede Ree. Een bus pendelt tussen De Samaritaan en het Ziekenhuis. Wilt u uitvoerige informatie over de zorgin stellingen op Goeree-Overflakkee, dan is het de moeite waard om te komen kijken op de open dag. De koffie staat klaar en een ieder is van harte welkom. Wilt u de kinderen mee nemen? Geen probleem; want er is gezorgd voor opvang en er zijn speelmogeüjlcheden. De betere woninginrichting sinds 1920 Zandpad 36, Middelharnis, Te). (0187) 48 27 84 Deeze kêêr is hut mar un klein stikkie. In de ieerste plekke wil ik de HEERE dan ken, dat ik nae driej weeken wêêr uut hut ziejkenhuus naer huus mocht om vaorder op te knappen. Dan wil ik al diegeenen die, toe ik ongerles- tend in hut Leidse LUMC ziejkenhuus èlee- ge hewwe (in tuus), harteluk bedanke voor de veele anzichtkaerten in tillefoontjes die ik van joele mocht ontvange. Je kan niejt geloave, hoe leuk in bemoedi- gund hut is om as je in un ziejkenhuus ligt, zeeker zoeon ende van huus, post te kriegen van femielie in van ouwe bekenden mede dankzij "De Zaojer", want dat blad woordt bhekbaer van A toet Z op hut hêêle eiland èleeze). Nogmaels hut was hart verwaermend De hartelukke groewten van Job van Klaos van Job Padmos in Gerda van Koos van Gurp Vaargeul 60, 3224 CV Hellevoetsluis. Hellevoetsluus, winter 2003 Het is deze week alweer een jaar gele den dat Pieter Struik AGF voor het eerst haar deuren opende in de Nieuwstraat in Middelharnis. Reeds vanaf de eerste dag stroomden vele klanten toe, waaruit bleek dat met deze stap een gat in de markt werd opgevuld. Door eigen inkoop op de veilingen in Barendrecht en Geldermalsen en rechtst reeks bij telers en importeurs, is het moge lijk prima kwaliteit te leveren tegen uiterst scherpe prijzen. Naast de winkelvSrkoop vanuit de winkels in Dirksland en Middel harnis wordt ook geleverd aan zo'n 20 horeca-ondememingen en diverse groot verbruikers als bakkers, slagers en instel lingen. Middels wekeüjkse fojders _j^ Dirksland en Ii)Iiddelhamis Sommelsdijk worden de inwoners geïnformeerd over de scherpe week-aanbiedingen, daarnaast zijn de aanbiedingen te vinden op de rejdame- borden bij de winkels. Binnenkort zal ook een web-site geopend worden zodat ook klanten uit andere dorpen met een simpele druk op de knop de aanbiedingen kunnen lezen. Ook steeds meer bedrijven en kerken weten de weg naar Pieter Struik AGF te vinden. Tientallen fruitmanden vinden wekelijks hun bestemming op geheel Goeree-Over flakkee. Zieke collega of lid van de kerk? Eén telefoontje en het wordt geregeld. Met 6 full-timers en enkele part-timers staat Pieter Struik AGF dagelijks voor u klaar om u van dienst te kunnen zijn. Er wordt zoveel mogelijk in eigen beheer ge-daan, wat uiteraard de versheid en de kwaliteit ten goede komt. Zo is er onder andere beschikking over gekoeld transport, een eigen snij keuken en notenbranderij. Nieuwsgierig geworden? Loop gerust eens binnen in een van de winkels en overtuig uzelf van de prima kwaliteit en de scherpe prijzen. Met name van Woensdag 29 janu ari t/m zaterdag 1 februari is dit aantrekke lijker dan ooit, omdat i.v.m. het 1-jarig bestaan van de winkel in Middelharnis en in samenwerking met de leveranciers zeer aantrekkelijke reclames zijn gemaakt. Het team van Pieter Süiiik AGF heet u van har te welkom. uit Eilanden-Nieuws van zaterdag 21 februari 1953 Doch de Heere in de hoogte is geweldiger dan het bruisen van grote wateren, dan de geweldige baren der zee. (Ps. 93:4) Deze Psalm zonder opschrift wordt ge noemd een lied van David. Hij sluit aan, aan de voorgaande Psalm, waar de vijanden van David moet grijpen en trachten Zijn rust en vrede te verstoren. Maar de Heere staat er boven; Hij regeert. Hij is de allerhoogste Koning, niet alleen van Israël, maar van de gehele wereld. Dat 'was de sterkte in David's leven, dat was ook *de sterkte van het volk van Israël en nóg, van geheel het geestelijk Israël. David's roem taal strekte zich dan ook uit tot de aanbid ding en de sterkte des Heeren Heeren. Zijn kracht is geweldiger dan het bruisen van gro te wateren, dan de geweldige baren der zee. Dit mocht tot sterkte en troost wezen van hen, die door de geweldige baren der zee huis en haard moesten verlaten, ja meer nog voor hen, die door de vloed geliefde betrek kingen moesten verliezen. Kinderen, ouders, verwanten zijn omgeko men onder de geweldige stortvloed van Gods toom en verbolgenheid. Waarom toch al die dingen? O Flakkee, o Nederland! Aanmerkt de roede en Dien, die hem besteld heeft! Daar mocht een bukken geboren worden onder 's Heeren slaande hand. De zonden van land, kerk en staat roepen het oordeel Gods in en dat recht vaardig. Daarom mocht het recht Gods toe gevallen worden om uit te roepen: Zijn doen is enkel majesteit en aanbiddelijke heerlijk heid. Doch de Heere in de hoogte is geweldiger dan de baren der zee. In Ps. 71 vers 19 staat: "ook is Uwe gerechtigheid tot in de hoogte. Gij die grote dingen gedaan hebt, o God, wie is U gelijk?" Hier wordt ondanks alle weder waardigheden de Naam des Heeren geroemd. De Heere in de hemelen staat boven alles, immers Hij is geweldiger dan wie of wat ook. De verlossingen Zijner Hand zijn ook veel- vuldiger. Hier scheen ons 't water 't overstromen Daar werden wij bedreigd door 't vuur Maar Gij deed ons 't gevaar ontkomen, Verkwikkend ons ter goeder uur. Grote dingen heeft de Heere gedaan, waarin verklaart ligt de diepere sü-ekking van Ps, 93. De majesteit, kracht en heiligheid van Chris ms Koninkrijk is tot bescherming Zijner ge meente. Gods kerk ligt wel mede onder het oordeel, is debet aan het oordeel, maar ze gaan niet ten onder onder het oordeel. Al zijn er van 's Heeren kinderen door het bruisen der grote wateren omgekomen, dit is maar een aflossing van hunne posten. Ze hebben een ruil gedaan die met geen pen is te beschrijven. Het bruisen van de wateren zal daar niet meer gehoord worden, daar zal geen zee meer zijn. Zij zullen eeuwig Gods glorie uitjubelen, verlost van zonde, dood en oor deel. Flakkee en Nederiand! De Heere in de hoog te is de Geweldige, dat is nu gezien. Wij heb ben de tekenen van Zijn macht en majesteit aanschouwd. Wat zal het zijn als Hij komt om te richten ten oordeel. Daarom mocht er van Vorstenhuis tot onderdaan een bukken en buigen komen onder Zijn slaande hand, om schuiling te vinden ter bekwamer tijd in de enige Rotssteen, Jezus Christus. Onze hulp en verwachting mocht zijn van Hem, bij Wien alleen hulp te wachten is. Wiens Naam heilig en heerlijk is. wijlen ds. G. Zwerus, Middelharnis In Sportcomplex 'De Staver' was er, speciaal voor de jeugd, een gezellige middag georganiseerd. Jeugdleden van de Diabetesvereniging Nederland, afdeling Goeree-Overflakkee beleef den een fijne dag met zwemmen, bow len en gourmetten. De DVN-afdeling Goeree-Overflakkee organiseerde deze keer een speciale middag voor de jeugd. Een dertigtal kinderen met hun ouders en vrienden hebben genoten van dit ongedwongen met elkaar bezigzijn. Het bestuur van de afdeling Goeree-Overflakkee wil ook in de toekomst nog veel meer van dergelijke 'uitstapjes' organiseren voor de leden van haar afdehng. Wel hopen zij dan op veel meer reacties van diabetespatiënten op het eiland. Want daar wil het nogal eens aan ontbreken, volgens bestuurslid Leo Arkenbout die de zorg draagt voor de con tacten met de jeugd. Volgens Arkenbout is er van de ruim drie- iiJKHderd leden van de Diabetesvereniging op het eiland maar een klein gedeelte actief. "Volgens de landelijke cijfers zijn stijgt het aantal patiënten wat lijdt aan diabetes behoorlijk. Maar het bevreemdt ons als bestuur dat we van een groei aan belangstel ling in ons werk daarvan vrijwel niets bemerken", aldus Arkenbout. Er is geen reden om aan te nemen dat Goeree-Over flakkee een uitzondering inneemt ten opzicht van de landelijke tendens, die bijna epidemische vormen aanneemt. Dus moet er een andere reden zijn dat patiënten de weg naar de afdeling Goeree-Overflakkee niet vinden. Een raadsel De oorzaak van het ontbreken van belang stelling is voor het bestuur een raadsel. Vol gens het bestuurslid zou het kunnen zijn dat het eiland toch een wat meer besloten gemeenschap vormt waar men de ziekte accepteert en mee probeert te leven. Toch probeert de afdeling Goeree-Overflakkee de leden het omgaan met de ziekte te verge makkelijken door lezingen te organiseren waarbij de verschillende problemen die een diabetespatiënt tegenkomt aan de orde komen. Er worden dan tips, instructies en informatie gegeven hoe men het best kan omgaan met diabetes in het leven van alle dag. Ook probeert men - zoals op de jeugd middag - ontspannende activiteiten te orga niseren. Volgens Arkenbout is het nodig dat, vooral de jongeren, elkaar in een ontspannen sfeer ontmoeten. Het komt veel voor dat jon ge diabetespatiënten door hun ziekte geïso leerd raken. Vooral in de puberteit kunnen 'Jong en wat ouder' in actie op de bowlingbaan in 'De Staver'. deze kinderen zich erg alleen voelen. "Ouders vinden het moeilijk om een diabe- tespatiëntje uit te nodigen op een verjaar dagsfeestje. Ze denken dat het dieet van het patientje veel problemen gaat opleveren", aldus Arkenbout. Hij benadrukt dat deze angst niet terecht is. Kinderen weten zelf wel het best wat ze mogen eten. En informatie bij de ouders van de patientjes kan heel wat zor gen wegnemen. Wel is belangrijk dat er op tijd gegeten wordt. Bij kinderen komt voornamelijk diabetes voor van het type 1. De alvleesklier werkt dan niet of onvoldoende en de glucose kan dan niet meer in het bloed opgenomen wor den en verlaat het lichaam zonder als voe dingsstof gebruikt te worden. Insuline-injec- ties zijn dan vrijwel altijd nodig. Ook is er nog type 2 diabetes. Dit wordt ook wel 'ouderdoms-suiker' genoemd en treedt meestal na het veertigste levensjaar op. Door medicijnen en dieet wordt dan geprobeerd de werking van de alvleesklier te stimuleren. De heer Arkenbout kan geen oorzaak van de ziekte aangeven. Ook tasten de deskundigen nog in het duister waarom in de laatste jaren het aantal patiënten van deze lastige ziekte sterk stijgt. "Ik zou niet durven zeggen dat het een welvaartsziekte is. Wel is het bewe zen dat het sterk wisselen van gewicht door nu en dan te 'lijnen' wel het risico op het krijgen van diabetes verhoogt", aldus Arkenbout. Ook denkt hij dat diabetes erfe lijk is; zijn eigen gezinssituatie is daar een voorbeeld van. Mevrouw Arkenbout en zijn zoon zijn allebei diabetespatiënt. En door dat laatste is hij sterk bettokken geraakt bij het werk van de DVN. Hij vindt de organisatie van activiteiten dat het bestuur van de afde ling doet dankbaar werk: "Je ziet mensen opvrolijken als ze aan één van onze bijeen komsten deelnemen". Het bestuur hoopt dat kinderartsen en ver pleegkundigen van ziekenhuis en poliklinie ken, die nauw betrokken zijn bij diabetespa tiënten, het belang van de activiteiten van de afdeling zullen onderstrepen. "Het bestuur zal contact met die hulpverleners zoeken en proberen het werk van de afdeling onder de aandacht te brengen", volgens Arkenbout. Ook zullen de bejaarden- en verzorgingsin stellingen worden benaderd om voor het per soneel een basiscursus te verzorgen over hoe men om dient te gaan met diabetespatiënten. "In de opleiding voor verzorgenden wordt maar minimaal aandacht geschonken aan dit onderwerp". De tevreden reacties van deelnemers aan de gezellige middag in 'De Staver' sterken het bestuur weer in het zoeken naar nieu we activiteiten. Geprobeerd wordt dit jaar nog een uitstapje 'ergens in Neder land' te organiseren. Voor informatie en aanmelding kunnen patiënten altyd terecht bij het secretariaat van DVN- afdeling Goeree-Overflakkee: Jannie van Spronsen, Nieuwstraat 21, 3249 AS Her kingen, telefoon: 0187-669221. -17- Dan krijgen jullie warme chocolademelk. Rietje, wil je even snel komen?" Verbaasd kijken de kinderen hoe een dienstmeisje ver schijnt in een keurig zwart jurkje met een wit schortje. "Neem deze kinderen maar mee naar de salon en maak daarna maar een kop warme chocolademelk voor hen klaar!" Het dienstmeisje leidt hen naar een prachtig ingericht vertrek en Marieke kijkt haar ogen uit. Hoe deftig is het hier in vergelijking met hun oude boerderijtje. De donkere, houten meubels glanzen en een prachtige kroonluchter verlicht het vertrek. In de open haard brandt een knapperend vuur en het dienstmeisje laat hen allen voor de haard plaatsnemen. "Lekker warm, nietwaar?" zegt mevrouw Ladage als ze in een antieke stoel vlakbij hen gaat zitten. "Vertel eens kinderen, hoe heten jullie allemaal? Ik zal jullie namen tenslotte moeten leren." Marieke schrikt zichtbaar, maar neemt snel het woord. Ze vertelt mevrouw Ladage hoe ze heten, zonder de achternamen te noemen. "Kinderen, ik hoop van ganser harte dat jullie het hier plezierig zullen hebben", zegt de vrouw welgemeend. Het zal wel een beetje krap zijn met zoveel extra men sen hier, maar ik vind het heel belangrijk, dat jullie al» gezin bij elkaar blijven, nadat julüe zoveel hebben meegemaakt. Om jullie dus allemaal een plaatsje hier te geven, gaat een van de jongens bij Johan op de kamer slapen, ter wijl de andere jongens op zolder kunnen. De meisjes mogen logeren in de kamer van Eliza." Marieke bijt op haar lip en vraagt zacht: "Henkie en ik moeten ook nog ergens slapen, mevrouw." "NatuurUjk lieve kind", antwoordt de doktersvrouw glimlachend. "Dat hebben we allemaal al geregeld. Oom Anton komt straks een groot bed en een ledikant- je brengen, die mooi in het achterste gedeelte van de praktijk kunnen staan. Eliza vindt het niet erg om samen met jou en je broertje daar te slapen." Marieke kijkt de vrouw opgelucht aan. "Dank u wel mevrouw, ik ben heel dankbaar voor alle moeite die u voor ons doet." "Dat spreekt voor zich kind", antwoordt mevrouw Ladage zacht. "We zullen alles doen om het jullie hier zoveel mogelijk naar de zin te maken." Ineens horen ze de voordeur opengaan en even later staan Marieke's broers, met Cor en Eliza in de salon. "Welkom, welkom", roept mevrouw Ladage vriende lijk en draagt Rietje op wat stoelen bij de haard te zet ten. De jongens stellen zich voor en gaan onwennig op de deftige zetels zitten. Ze komen allemaal uit arme boe rengezinnen en zijn deze weelde niet gewend. "Rietje, waar büjft de warme chocola?" vraagt de dok tersvrouw plotseling geïrriieerd. Het dienstmeisje schrikt en rent naar de keuken, terwijl mevrouw haar afkeurend nakijkt. Marieke heeft medelijden met Rietje. Ze zal het druk krijgen met al die extta gasten om voor te zorgen. "Zal ik haar even gaan helpen?" biedt ze spontaan aan. Mevrouw Ladage trekt verbaasd haar wenkbrauwen omhoog. "Welnee kind, hoe kom je daar nu bij. Rietje is hier m dienst om te werken!" Marieke kan haar verontwaardigde blik bijna niet ver bergen. Arme Rietje.ineens vindt ze mevrouw Lada ge niet zo aardig meer. Gelukkig zijn Eliza en de dokter niet zo uit de hoogte en vooral EUza begint honderduit te babbelen als ze ook een plekje heeft veroverd bij het vuur. "Nou, bij de registratiedienst was het me toch druk zeg, maar geluk kig dat ze me kenden. Daardoor waren wij zo aan de beurt. De heb gezegd dat ik de familie De Visser uit Oude Tonge mee zou nemen naar mijn huis. De vrouw kon Cor en Annechien niet zo snel vinden op de lijst, maar ik heb ze gezegd dat we geen tijd meer hadden om te wachten en dat we snel moesten gaan." Marieke voeh dat Cor naar haar kijkt en ze weet ook waarom. Natuurlijk waren Cor en zijn zusje niet te vin den op de lijst. Hun achternaam is immers Van Oude- lande, maar dat weet Elza niet. "Ik ben blij dat jullie nu hier zijn in plaats van in die hal", zegt dokter Ladage met een warme stem. "Hier is het een stuk rustiger en wij zullen ons best doen om een gastvrij huis voor jullie te zijn. Bovendien moeten jul üe mij vooral beloven om niet bang te zijn om iets aan ons te vragen. Als jullie iets nodig hebben of als jullie ergens over willen praten, dan kun je altijd bij mij of bij mijn vrouw terecht." De kinderen knikken en er valt een ongemakkelijke stilte. Gelukkig zwaait een tel later de salondeur open en ruiken ze de heerlijke geur van warme chocolade melk. Achter Rietje, die alle beker sop een groot dien blad binnenbrengt, loopt een donkerharige jongen, die hen nieuwsgierig aanstaart. "Ach, daar hebben we Johan ook", zegt mevrouw Ladage stralend. "Nou Johan, maak maar eens kennis met al onze nieuwe huisgenoten!" De jongen geeft hen allemaal een hand, maar als hij voor Marieke staat, verschijnt er een grote grijns op zijn gezicht. Zijn warme hand houdt even haar hand vast en het meisje voelt hoe hij haar brutaal van top tot teen bekijkt. "Aangenaam kennis te maken", zegt hij luid en Marie ke ziet pretUchtjes in zijn donkere ogen. Ongemakke- üjk en hevig blozend gaat ze snel weer zitten en pro beert de onderzoekende blik in Johans ogen te negeren. Mevrouw Ladage legt nog eens uit, waar iedereen straks moet slapen en Henkie begint luid te geeuwen. "Heeft oom Anton al het grote bed en het ledikantje gebracht?" vraagt Eliza. "Hij komt er zo aan", antwoord haar vader. "Misschien kunnen jullie nog even naar de radio luisteren, voordat jullie naar bed gaan." Omdat iedereen wel blij is met wat afleiding, zet EUza de radio aan en gespannen luisteren ze naar de laatste berichten over de ramp. Als de dokter naar zijn praktijk verdwijnt om samen met zijn broer de bedden neer te zetten, heeft niemand het in de gaten. Aandachtig luisteren ze naar de ernstig kUnkende radiostem, die hen vertelt over de vele doden die er overal in Zuidwest-Nederland zijn te betreuren. Marieke slikt haar tranen weg, als ze hoort hoeveel slachtoffers er reeds zijn geteld. Zouden haar ouders, broertjes en zusjes daar ook bij zijn? Toch is er ook dankbaarheid als de nieuwslezer mee deelt dat er een nationale actie is gestart, om geld in te zamelen voor alle slachtoffers. Iedereen lijkt met de slachtoffers mee te leven en dat geeft toch wat hoop. Ineens staat dokter Ladage weer in de salon, terwijl hij het zweet van zijn voorhoofd veegt. "Nou jongelui, ik neem aan dat jullie erg moe zijn en daarom stel ik voor dat Rietje jullie naar de slaapvertrekken brengt." Stijf staat iedereen op. Het is een vermoeiende en emo tionele dag geweest en ze zijn blij dat ze eindelijk naar bed kunnen. Het dienstmeisje reikt nachtkleding uit aan alle nieuw komers en Marieke kan haar ogen bijna niet meer openhouden. Doodmoe sjokt ze met Henkie op haar arm achter Eliza aan naar de praktijk. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 5