POLITIE Herdenking van de ramp '53 bij Radio Flaklcee Watersnood M Minister van Onderwijs Van der Hoeven bezoeict Oude Tongse scliool 'De Nobelaer' 0900-8844 f\iL herdenking watersnoodramp RIJDEN WE OPEN OF DICHT? Stille tocht Oude Tonge ■(/Minnaard stellendam in foto's www.knopsbv.nl Ook op lokaal niveau aandacht voor chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hoUandse en zeeuwse eilanden GOEDEREEDE Inbraak woning Inbraak woning ^èS^c^ -^o,7^- Automobielbedrijf Flakkee B.V. U op Flakkee ligt voor u ktaar! actief in beeld en geluid ^^^T Visser Visser BARENDRECHT «TEL. 0180-642 111 MIDDELHARNIS «TEL.0187-617300 GOUDA «TEL. 0182-358 235 Opel-nieuws Vacatures Knöps-Shop Informatie Evenementen e GARAGE KïlÖpS Ungeweg Middelhamis Tsl. ((MS7) 47 67 67 Projecten 'On'wijs Nat '53'en 'Kijkdijken'ojficieel van start Vervolg op PAGINA 2 rechtsonder Taxatierapport nodig van woning of bedrijfspand? Vrijdag 31 januari 2003 75e jaargang nr. 7176 GEMEENTE Herdenking Watersnoodramp Gemeente Goedereede Op 3 februari aanstaande wordt in Stellendam een herdenking gehouden van de watersnoodramp van 1 februari 1953. Deze herdenking bestaat uit een kranslegging bij het monument aan de Kerkhoflaan. Voor nabestaan den en andere belangstellenden en organisaties is er overigens ook gelegenheid om een krans te leg gen. Aansluitend gaat men in een stille tocht naar de Ned. Herv. Kerk aan de Bosschieterstraat waar een her denkingsbijeenkomst wordt gehouden. Tijdens de bijeenkomst in de Ned. Herv. Kerk zal burgemeester C. Sinke stilstaan bij de ingrijpende gebeurtenissen van 1953 en de gevolgen daarvan voor de gemeente Goedereede en haar bevolking. Hierna zal de herdenkingscantate (1953-2003), gecomponeerd door de heer Arie J. Keijzer worden uit gevoerd. De sluiting van deze avond ligt in handen van ds. W.L. Smelt. Wij nodigen u van harte uit bij deze officiële herdenking aanwezig te zijn. Programma 18.45 uur 18.55 uur 19.00 uur 19.20 uur 19.40 uur 19.50 uur 21.15 uur 21.30 uur Verzamelen bij 't Haegse Huus, Haagsestraat 4a, Stellendam Vertrek vanaf Haegse Huus via Haagsestraat en Tuinstraat naar het monument bij de Ger Kerk Kranslegging bij het monument door burgemeester en mw. Sinke, namens het gemeentebestuur en de gemeenschap Gelegenheid tot het leggen van kransen en bloemen Vertrek vanaf monument via 'looppad' naar Voorstraat - Schoolstraat - Bosschieterstraat 4 Aankomst in Ned. Herv. Kerk In de kerk: - Samenzang: gez. 445:3 Ruwe stormen rpogen woeden - Opening en toespraak burgemeester - Uitvoering cantate - Sluiting door ds. Smelt - Slotzang: gez. 397: 1-60 God, die droeg ons voorgeslacht Na afloop gelegenheid tot koffiedrinken in de Rank Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflakkee MELISSANT - Dinsdagavond ontdekte een 55-jarige bewoner van de Bemhardstraat dat hij ongewenst bezoek in zijn woning had gekregen. Onbekenden hadden een ruit ge forceerd en de woning doorzocht. Het is nog niet bekend welke goederen zijn weggeno men. STELLENDAM - Dinsdagavond consta teerde een 36-jarige bewoner van de Voor straat dat was ingebroken in zijn woning. Onbekenden hadden een ruit geforceerd en een raamboompje opengemaakt. Binnen werden diverse kasten doorzocht. Onder meer een playstation en een videorecorder werden weggenomen. Stoofweg 18, Ouddorp, (0187) 68 99 17 MIDDELHARNIS - Op verzoek van de Commissaris van de Koningin in de pro vincie Zuid-Holland is door de gemeen te Middelhamis medewerking verleend aan de organisatie van de Nationale her denking watersnoodramp 1953 die mor gen, zaterdag 1 februari, te Oude-Tonge en Ouwerkerk plaatsvindt. In de voorbije weken ontving de gemeente ook diverse signalen uit de samenleving, die wijzen op een sterke behoefte aan initiatieven van het gemeentebestuur op lokaal niveau. Besloten is om hieraan gehoor te geven. Evenwel is niet mogelijk om op zeer korte termijn een programma te ontwik kelen. Het voornemen bestaat om in de loop van de maand februari in Nieuwe- Tonge een foto-expositie te organiseren met daaraan gekoppeld een aantal her denkingsmomenten, onder meer een stil le tocht en kranslegging. Binnenkort volgt nadere informatie via de regionale kranten. Vanavond, vrijdag 31 januari, staat Radio Flakkee stil bij de watersnoodramp van 50 jaar geleden. Een angstige avond met rampzalige gevolgen. Radio Flak kee grijpt terug op oude uitzendingen waarin het leed, de angst en de gevolgen nog eens duidelijk naar voren komen. In deze uitzendingen vertellen mensen die daar nu niet meer toe in staat zouden zijn of niet meer in leven zijn. Op vrijdagavond van 18.00 - 19.00 uur staat het eerste programma in het teken van een herhaling van een Flakkees gesprek tussen Jan Lodder en Arie J. Keijzer De heer Keijzer zit in de organisatie van de herdenking in Oude-Tonge. Van 19.00 - 20.00 uur gaan we terug naar de rampnacht rondom de gebieden van het Haringvliet. Een documentaire die in 1993 werd gemaakt door A.W. van den Broek en M. de Korte met uitsluitend originele fragmenten van ooggetuigen en reacties van over heden. Van 20.00-21.00 uur wordt een herdenkingsprogramma uitgezonden dat werd gemaakt op 31 januari 1991, met als gasten: - de heer J. Lodder, chauffeur in Dirksland; - de heer Alewijn, hoofd technische dienst Hoekse-waard; - de heer De Blok, fietsenmaker in Middelhamis; - de heer Visser, commandant van de brandweer Stellendam; - mevrouw van Alphen- Kalle, dochter van brandweercommandant Kalle uit Dirksland; - de heer S. Huizer, destijds wonend in Herkingen; - presentatie: Joan Melchers; Van 21.00-22.00 uur wordt een programma uitgezonden waarin stil wordt gestaan bij 1 februari 1953, de gevolgen voor de veiligheid en hoe dit in de toekomst te voorkomen moet/kan worden. Een documentaire van de eerste stappen van het Deltaplan in de poli tiek tot de opening van de Oosterscheldekeerring in de jaren 80. Fragmenten uit het ver dronken land, de wederopbouw, de politici en de vreugde bij de afsluitingen van de diver se zeearmen. Tot slot van deze avond zendt Radio Flakkee van 22.00-24.00 uur een bijzonder en uniek hoorspel uit. Omdat er de komende dagen heel veel aandacht uitgaat naar Goeree-Over flakkee en Zeeland is door Radio Flakkee besloten aandacht te geven aan wat er zich boven Rakkee heeft afgespeeld. Het hoorspel beschrijft het leven van een 13-jarige jon gen, die enkele dagen voor de ramp zijn vader verloor en tot zijn groot verdriet er nog een ramp overheen kreeg. Het hoorspel kreeg de titel 'De Ranip' en werd in die tijd diverse malen bekroond. Zaterdag 1 februari: Van 10.00-12.00 uur is er een informatief progranmia met aan dacht voor de diverse herdenkingen en aankondigingen daarvan. Van 12,00-15.00 uiu- komen de uitzending live vanuit Oude-Tonge. Toyota MR2. Vanaf 32.790,- Dorpsweg 28, 3245 VC Sommelsdijk, Tel. (0187) 48 44 66 <»^~rr.^^■r^ www.toyotaflakkee.nl ^:b::^TOYOT> Na de officiële herdenkingsbijeenkomst in de Grutterswei te Oude Tonge zal er een stil le tocht gehouden worden ter nagedachtenis aan de slachtoffers van de watersnoodramp van 1953. Deze tocht - georganiseerde door de plaatselijke Oranje Vereniging - vertrekt ca. 14.45 uur vanaf de Grutterswei en zal onder begeleiding van de 'stille trom' naar de begraafplaats slachtoffers water snoodramp 1953 gaan. Daar zal een rond gang langs de graven zijn. Er is gelegenheid voor een ieder om bloemen te leggen op de plaats die voor hen dierbaar is. Na afloop van deze rondgang gaat de tocht terug naar de Grutterswei, waar gelegenheid is om kof fie te drinken en na te praten. Bovendien is er gelegenheid voor hen die daar belangstel ling voor hebben om een documentaire van de Ramp te bekijken op groot scherm. MAKELAARDIJ Middelhamis B.V. Voor de koop of verkoop van uw woning Doetinchemsesttaat 32-34, 3241 AA Middelhamis Tel. (0187)482606 STELLENfDAM - Op vrijdag 31 januari en zaterdag 1 februari is een foto-expositie over de watersnoodramp in Stellendam te bezich tigen in de nevenvestiging van de Chr. Scho lengemeenschap 'Prins Maurits' in Stellen dam. Een serie unieke en scherpe foto's heeft een goed beeld over de gevolgen van de Ramp in Stellendam. Verder is er ook werk van leerlingen te zien, zoals collages, gedichten, werkstukken en vraaggespreiden met betrokkenen. Op vrijdagavond is de voormalige Mavo aan de Schoolstraat geo pend van 18.30 tot 20.30 uur en op zaterdag van 10.00 tot 16.00 uur. ledereen is welkom en de toegang is gratis. Het magazine van de Rabobank wordt deze week buis aan huis verspreid. Bent u lid van de Rabobank en tieeftueen brieven- fausstictier tegen drukwerk? Haal dan uw exemplaar gcati? af bij tiw Rabobanls. Hetii tijd voor de Retbobank. Rabobank COMBI J uur fafo-jTvfc» I OUDDOtP-Wcititrool 35 TeL i0117> 611611 hu 6U7» REGISTERACCOUNTANTS Al onze occasions incl. foto's op dé site van uw Opel-dealer OPEL v'oor autorjjden tnePplezier Door het gat tussen tn-ee dijkdelen te dichten gaf Minisier Van der Hoeven met twee leerlingen het startschot aan de herdenkingsprojecten On'wijs Nat '53' en 'Kijkdijken' Deze maand spitsen de activiteiten op het eiland en daarbuiten zich meer en meer toe op de Nationale herdenking van de watersnoodramp van 1953. Niet in onbelangrijke mate zijn daar bij ook de schooUeerlingen betrok ken; ook zij mogen doordrongen zijn van de verschrikkelijke rampspoed van 50 jaar geleden en het daardoor ontstane leed. Om hieraan een bijdra ge te leveren heeft de Stichting On'- wijs Goeree-Overflakkee een groot internetproject op poten gezet. Dit onder de naam On'wijs Nat '53. Tevens - en eveneens rond de water snoodherdenking - heeft Stichting 'Het Kunstgebouw' te Rijswijk (ZH) voor schoolkinderen het project 'Kijkdijken' ontwikkeld, dit in opdracht van de Stichting Openlucht theater Goeree-Overflakkee. Afgelo pen maandagmiddag werd voor beide projecten het officiële startschot gege ven in de rooms kathoUeke basis school 'De Nobelaer' te Oude Tonge, waarvoor niemand minder naar Goe ree-Overflakkee was gekomen dan Minister van Onderwijs mevrouw M. van der Hoeven. Een toepasselijker locatie voor deze gelegenheid had ove rigens niet gekozen kunnen worden. Immers, juist de Julianastraat in Oude Tonge werd het zwaarst getrof fen door de watersnoodramp. On'wijs Nat '53 In juni 1999 is de Stichting On'wijs opge richt, met als doel het ict-gebruik op de basisscholen op Goeree-Overflakkee te sti muleren, te bevorderen en te ondersteunen. Het maken van een onderwijsproject kan hiertoe bijdragen. Zo is het project On'wijs Nat '53 het derde project van de Stichting, met name bedoeld voor de bovenbouw van het basisonderwijs en de onderbouw van het voortgezet onderwijs. Het doel van het pro ject is: bewustwording van de historie van de eigen omgeving, in combinatie met ict- gebruik op school. Scholenproject Het project On'wijs Nat '53 heeft een dub bele opzet. Enerzijds omvat het een scholen- Ook nam mevrouw Van der Hoeven een kijkje in het Computer-Hock, waar kinderen bezig waren met 'Sporen van het woedende water'... project. Daarbij gaan leerlingen van scholen in het voormalige rampgebied op zoek naar sporen van de watersnoodramp in hun eigen omgeving, zoals monumenten, gevelstenen, houten woningen, deltawerken, e.d. Maar ze kuimen ook ooggetuigenverslagen opne men, of op zoek gaan naar oud fotomateri aal, of gaan speuren naar verborgen sporen van de ramp, zoals zoutsporen. In het gebied is nog genoeg te vinden. Voor hun onder zoek kunnen de kinderen contacten leggen met gemeenten, archieven, musea, bejaar denhuizen, enz. De leerlingen leggen de door hen gevonden sporen vast, bijvoorbeeld door middel van (digitale) fotografie en doen verslag van hun onderzoek in de vorm van een digitaal werk stuk. Zij maken dus in feite een website over de watersnoodramp in hun eigen dorp. Later zal de Stichting On'wijs alle scholenwebsi tes presenteren op haar speciale projectweb site, die voor iedereen toegankelijk zal zijn. Website/cd-rom Anderzijds omvat On'wijs Nat '53 de web site en cd-rom 'Sporen van het woedende water' - ontwikkeld om de leerlingen bij hun en liep ze even de klas binnen om te zien hoe zeer de kinderen hun best doen op de dijkdozen. .speurtocht te helpen. Op de website en de cd-rom - die van gelijke inhoud zijn - wordt Nederlands altijddurende strijd tegen het water op unieke wijze belicht, in voor kinde ren begrijpelijke taal. Een en ander kan bij lessen over de watersnoodramp gebruikt worden als naslagwerk. Aan de hand van foto's filmpjes, animaties, archiefmateriaal en geluidsfragmenten wordt de ramp van 1953 als het ware verteld. De website/cd- rom beslaat nagenoeg het hele rampgebied in Zuidwest Nederland. Verhalen en foto's van monumenten en gedenktekens maken 'Sporen van het woedende water' tot een eigentijds document. Bijzondere aandacht wordt geschonken aan kinderen tijdens de ramp en aan de vele 'sporen', zoals straat naamborden en andere herinneringstekens. Ook wordt er naar toekomstig waterbeheer gekeken. Hoewel de website en de cd-rom bedoeld zijn voor de hoogste groepen van het basis onderwijs en voor brugklasleerlingen van het voortgezet onderwijs, biedt 'Sporen van het woedende water' veel algemene en unie ke informatie over de watersnoodramp. Vooral het archiefmateriaal en vrij onbeken de foto's bieden een schat aan informatie. Elders in deze krant gaan we inhoudelijk dieper in op de website/cd-rom 'Sporen van het woedende water' Het Kunstgebouw Met haar project On'wijs Nat '53 werkt de Stichting On'wijs Goeree-Overflakkee samen met de Stichting 'Het Kunstgebouw' te Rijswijk (ZH), die - met als werkterrein de provincie Zuid-Holland - kunst en cul tuur dichter bij de mensen wil brengen. Het Kunstgebouw ontwikkelt verschillende pro jecten, o.a. voor het onderwijs. Zo heeft ze rond de herdenking van de watersnoodramp het project Kijkdijken opgezet, dit in opdracht van de Stichting Openluchttheater Goeree-Overflakkee. Makelaarskantoor Tamboer beëdigd makelaar/taxateur, lid NVM 0187-476555

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 1