6e recordjaar voor Toyota verkopen in Europa Nieuwe leesboeken Rampherdenking in Herl(ingen Staatssecretaris Van Ardenne start campagne Kerkinactie in passend decor Automobilist ernstig gewond bij eenzijdig ongeval Einurflssn-niEuws Europese verkopen in 2002 met 13,5% gestegen Inzamelen goederen t.b.v. Oost-Europa zeer goed ontvangen 'Een ramp raakt ons allemaal! VAN DER BOOM VROEGiNDEWEIJ Kerkinactie "Als het nodig is, komen we in actie!" Reuzenfles Persoonlijk beti-okken Mede verantwoordelijk B' PAGINA 15 VRUDAG 31 JANUAm 2003 Toyota heeft in 2002 voor het 6e achter eenvolgende jaar recordverkopen ge boekt in Europa, ondanks de zware marktomstandigheden en hevige con currentie. Met 755.633 afgeleverde auto's (waarvan 21.156 van het merk Lexus) zag 's werelds derde autofabri kant haar verkopen stijgen met 13,5% over het afgelopen jaar, in de totale markt die 3% kleiner werd. Dit resul teerde in een marktaandeel van 4,4%. Voor 2003 heeft Toyota zich ten doel gesteld om 790.000 Toyota- en Lexus- eenheden te gaan verkopen, waarbij de marktverwachting op z'n best hetzelfde niveau houdt als vorig jaar. In 2002 pro duceerde Toyota 395.879 auto's, 259.281 motoren en 24.777 transmissies in fa brieken in het Verenigd Koninkrijk, Frankrijk, Tbrkije en Polen. De Toyota Yaris behaalde de hoogste ver koopcijfers ooit (212.618 eenheden) in 2(X)2, meer dan 1 groei dan in 2(X)1 Toyota's wereldwijd befaamde RAV4 neemt nu 28% van alle compacte off-road verkopen in Europa voor zijn rekening en bereikte eveneens een verkooprecord met 95.546 verkochte eenheden. Dit betekent ten opzichte van 2(X) 1 een toename van 51 De RAV4 is nog steeds marktleider in Europa en overigens ook in Nederland. Ook de Toyota Corolla verkopen (inclusief de Corolla Verso) hebben voor het eerst de 200.000 eenheden overschreden. Er werden 200.193 eenheden verkocht. Toyota is nu het snelst groeiende volume- merk in Europa. Itahë was in 2002 de grootste Europese markt voor Toyota; er werd 22% meer ver kocht dan in 2001. Daarna volgen het Ver enigd Koninkrijk, Duitsland en Frankrijk. In Polen werd in 2002 een groei gemeten van 55% en in Finland, Noorwegen, Ierland, Griekenland, en Usland was Toyota in 2002 marktleider. Toyota's reputatie voor het bouwen van superieure auto's werd bevestigd in 2002, toen Toyota- en Lexus-modellen in het eer ste Duitse J.D. Power klantentevredenheids- onderzoek in zes van zeven autosegmenten winnaar werd. Duitse automobilisten onderscheidden To yota in het onderzoek met de hoogste note ring als het om klantenvriendelijkheid gaat. "Een erg belangrijke speler in 2003 bij het realiseren van de verkoopdoelstelling van 790.000 auto's zal de totaal nieuwe Toyota Avensis zijn - die dit voorjaar op de markt komt - gesteund door de Yaris- en CoroUa- modellen", aldus Dr. Takis Athanasopoulos, Chief Operating Officer van Toyota Motor Marketing Europe (TMME). "We zullen ook verder gaan met de uitbrei ding en ontwikkeling van onze technolo gieën die gericht zijn op milieuvriendelijke prestaties, zoals het hybride-systeem van de Toyota Prius en het revolutionaire Toyota D-CAT systeem wat bijdraagt aan het scho ner maken van de dieselemissies, om hier mee onze doelen gericht op duurzame ont wikkelingen te bereiken. Dankzij de conti nue verbeteringen van onze productengam ma's, denken we op succesvolle wijze te kunnen inspelen op de smaak van de uiteen lopende, veeleisende Europese consumen ten", concludeert Dr. Takis Athanasopoulos. Zaterdag 1 februari wordt er weer een inza meling gehouden voor de Oost-Europa Werkgroep 'Middelhamis'. De volgende materialen en spullen zijn weer welkom, o.a.: dames, heren, kinder- en babykleding, heel en gewassen; dekens; kinderledikantjes en kinderstoelen; brillen; schoenen die nog goed te gebruiken zijn; fietsen in goede staat; rolstoelen; klein speelgoed en knuf fels; Tuin- en landbouwgereedschap, b.v. zaaimachientjes; handgereedschap, b.v. schroevendraaiers, bahco's, etc; naaimachi nes. Geen meubels, en momenteel ook geen bed den en matrassen. Er is grote behoefte aan wol, voor het breien van dekens en kleding. De inzameling is in de loods aan de Weste lijke Achterweg nr. 20 te Sommelsdijk van 9.30 tot 11.30 uur. Daar een transport naar Roemenië ongeveer 2.500,- kost, wordt van u, indien mogelijk een minimale bijdrage van 1,15. Mocht u bewogen zijn met dit werk voor onze arme naaste, en wih u meer geven, dan wordt dit zeer op prijs gesteld. De nood, zowel materieel als financieel, is zeer groot. U kunt ook financieel helpen door een gift over te maken op rekening 3420.07.408 bij de Rabobank, t.n.v. Oost- Europa Werkgroep 'Middelhamis'. Zijn er nog vragen over de werkgroep, of het inza melen van goederen? Dan kunt u bellen naar telefoonnummer 484228. Dat er niet alleen nationaal behoefte bestaat aan een herdenking van de watersnoodramp van 1953, maar ook op plaatselijk niveau, daarvan worden vanuit de dorpen steeds meer signalen afgegeven. Op parti culier initiatief zie je dan ook dat er herdenkingsactiviteiten worden ge organiseerd, die in een grote behoef te blijken te voorzien. Zo werd deze week in Herldngen een bijeenkomst belegd in verenigingsgebouw 'Ons Huis', waarvan het initiatief en de organisatie berustte bij het stich tingsbestuur van 'Ons Huis'. En de belangstelling daarvoor was over weldigend. De avond zou om half acht beginnen en de zaal om zeven uur open gaan. Er stond toen echter al zó'n groep wachten den buiten, dat al om tien voor zeven de deuren van 'Ons Huis' werden geopend. En waar het verenigingsgebouw aan maximaal 150 aanwezigen plaats biedt, waren er tijdens de herdenkingsbijeen komst maar liefst 220; zelfs de hal was vol. Onder de aanwezigen waren ook veel oud-inwoners van Herkingen, die er de Ramp hebben meegemaakt. Alle stoelen in het gebouw moesten worden gebruikt en nóg moesten er verschillen den blijven staan. Na een welkomstwoord door Jan Tuins- tra, ging burgemeester Stoop van de gemeente Dirksland kort in op de gebeurtenissen van 1 februari 1953 en benadrukte daarbij de betrekkelijkheid van al wat leeft en hetgeen zich op aarde bevindt. Het verdere van de avond werd goeddeels gevuld door presentaties van historisch beeldmateriaal uit 1953, zowel op film als op foto's. Tijdens de ca. een halfuur durende film 'De Ramp' kon je een speld horen vallen, met de indrukwekkende beelden van het ver woestende water. En door middel van een ca. drie kwartier durende fotosessie - op cd-rom - werd een beeld gegeven van het Herkingen van vóór de Ramp, tijdens de Ramp en na de Ramp. Dit laat ste betrof zowel het opruimen van het dorp en de herstelwerkzaamheden als beelden van anno 2003. Jaap Coenradie gaf - in dialect - tekst en uitleg bij de getoonde foto's, waarvan René Mole naar en Johan Tiggelman het mogelijk hadden gemaakt dat ze digitaal vertoond konden worden. Toen rond half elf de avond was afgelo pen, was het enthousiasme in Herkingen zeer groot dat het stichtingsbestuur van 'Ons Huis' deze avond had georgani seerd en dat daarbij vrijwilligers te vin den waren die deze bijeenkomt mede mogelijk hebben gemaakt. Reeds de volgende morgen zou het beeldmateriaal ook op de basisschool in Herkingen worden vertoond en biimen- kort op o.b.s. 'de Inktvis' in Dirksland. Op de redactie arriveerden vier boe ken over de watersnoodramp van 1953 ter recensie. In deze tijd van her denken willen we deze boekjes aan kondigen als waardevol; het opko mend geslacht mag best weten wat deze ramp betekende. HET WATER KOMT Jan van Reenen schreef een boek over vader en moeder Heijboer en hun kinderen Marien, Neeltje, Chiel, Lieven en Leen. Terwijl tij dens buitengewoon zwaar noodweer in de nacht van 31 januari op 1 februari een aantal dijken in Zeeland, Zuid-Holland en Noord- Brabant bezweek, moesten grote aantallen mensen een goed heenkomen zoeken om het .vege lijf te redden. Het woeste water ver nielde alles wat het op zijn weg tegenkwam. Honderden mensen werden weggerukt, gil den in doodsnood, het ging door merg en been, maar de familie Heijboer mocht de watersnoodramp op wonderlijke wijze over leven. 'Het water komt' werd uitgegeven door De Banier en beleefde reeds zijn derde druk. De 'woeste' illustraties zijn van de hand van Jaap Kramer. Er wordt geen AVI 'niveau vermeld, misschien heeft de auteur het boek meer als voorleesboek bedoeld. Het is gebonden en heeft 89 pagina's. ISBN 90 336 1342 5, Nur 284. Prys: 5,90. VERWOESTEND WATER Een ander boek over de ramp is van Ingrid Onckels. Zij vindt het belangrijk dat kinde ren van nu weten wat er in het verleden is gebeurd. Het boek 'Verwoestend water' is haar debuut en is opgedragen aan alle slacht offers van de watersnoodramp. Het was donker en koud. De wind geselde en de zee overspoelde het land. BOEKEN EN MUZIEK Si Voorstraat 41 - 3245 BG Sominelsdijk Tel. (0187)482614 - Fax (0187) 484520 Na die lange, zwarte nacht werd het voor velen nooit meer licht. Laten we hen nooit vergeten! Onckels' liefde voor het beschrijven van historische gebeurtenissen heeft op deze manier mooi vorm gekregen. Als je zoiets ingrijpends beleeft als een water snoodramp, verandert soms in een nacht je hele leven. Dat gold ook voor de hoofdper sonen in dit boek van deze nieuwe auteur, die haar werk zag uitgegeven door De Banier. In dit boek komen weer heel ande re aspecten van de ramp aan de orde; niet alleen de rampnacht zelf, maar ook de tijd van evacuatie en de problemen waarmee de mensen na de ramp worstelden, worden door haar gevoelig beschreven. De bood schap dat God met alles een bedoeling heeft, ook met iets als de ramp van 1953, geeft de lezers vast en zeker stof tot naden ken. Het boek is 168 pagina's dik, gebon den, met een omslagillustratie van Michel de Boer. Ook dit boek vermeldt geen AVI niveau. ISBN 90 3336 2759 O, Nur 284. Prys: 7,50. HOUEN JONGENS! Een speciale uitgave, tot stand gekomen in samenwerking met de werkgroep 'Herden king Watersnoodramp 1953', van de Heem- kundekring Philippusland te St. Philipsland, is een herdruk van 'Houen jongens' van de bekende auteur K. Norel. Het boekje is ter gelegenheid van de 50-jarige herdenking aangeboden aan alle leerlingen in de gemeente Tholen. De uitgave, met illustra ties van Roel Ottow, beschrijft de lotgeval len van de bevolking van het Zeeuwse Colijnsplaat. Het boekje beleefde in septem ber 1953 zijn eerste, en anno 2003 de twaalf de druk. Voor de jeugd van vandaag is een verklarende woordenlijst geen overbodige luxe; zo'n üjst staat dan ook al meteen op pagina zes. Een voorwoord van burgemees ter W. Nuis van Tholen maakt dit boekje tot een bijzondere in de serie herdrukken. Norel draaide er niet omheen dat niet iedereen werd gered. Ook in dit boek vallen er belangrijke personen weg in levens van kin deren. En dat is natuurlijlc aangrijpend om te lezen. Het boek werd uitgegeven door Callenbach en is geschreven op AVI niveau 9. De omvang is 72 gebonden pagina's, ISBN 90 266 1172 2, Nur 283. Prys: 6,95. EEN JONGEN UIT STAVENISSE Toch wel bijzonder in zijn soort is een his torische verhandeling van het leven van Leen Potappel, bij velen bekend als ouder ling Potappel. Ook zijn huis in Stavenisse werd tijdens een dijkdoorbraak meege sleurd in de golven. Leen Potappel was een gewone jongen, maar toch was er iets wat hem bijzonder maakte. Hij leerde al vroeg wie God wilde zijn voor een slecht mens. Dat wilde niet zeggen dat de Heere hem altijd voor verdriet bewaarde. Maar hij leerde wel, al heel jong, dat God de harten van mensen niet verdrietig maakt om hen te plagen, maar om te leren stil te zijn. Zijn vrienden begrepen niet waarom Leen soms zo 'vreemd 'reageerde. Ook tijdens militai re dienst heeft Potappel het zwaar te verdu ren gehad. Vooral als er werd gevloekt. Maar ook dan kwam hij uit voor de eer van zijn Koning. En Hij bewaart degenen, die de Zijnen zijn. Zelfs door nacht en storm- gedruis. Want in de nacht van de ramp haalt God Zijn kind Leen Potappel thuis. Een aangrijpend boek, van Coby Visser- Sluiter, geheel gebaseerd op historische gegevens. De boeken die Coby voor dit werkje raadpleegde zijn vermeld op pagina 96, de laatste blz. van dit prachtige boek dat al even mooi werd geïllustreerd door Rino Visser. Het is geschikt om te lezen voor kinderen vanaf plm. acht jaar. AVI niveau 7, ISBN 90 3311698 7, Nur 210, prijs: 5,90. BOEKEN ALLES VOOB SCHOOL EN KANTOOR WwtcHlh U-4S, 1241 QV MkhMhvnta T»l. (QH7I 48Z0M 4a2SM Fix (0187) *»M^ PÊa^ HoMdM^k 1*. 3ZS3 AK Ouddorp T*L (DIID«l12n - Fn (CM«D N351I Woensdagmiddag op Strand Noord in Ouddorp. Deze locatie heeft de lande lijke organisatie Kerkinactie uitgeko zen om het startschot te geven voor een nieuwe campagne. Betere omstan digheden had de organisatie niet kun nen hebben. De natuur toonde een stukje van haar krachten, die in verle den en heden kunnen zorgen voor gro te rampen. Hagel, storm, onweer, het onderstreepte de nietigheid van de mens. De in Utrecht gevestigde organisatie Kerkin actie steunt het werk van christelijke kerken en organisaties, 'om mensen tot hun recht te laten komen en toekomstperspectief te bie den'. Hun missie vat ze als volgt samen: geloven in God die bevrijdt, helpen om men sen tot hun recht te laten komen en bouwen aan een wereld die voor iedereen bewoon baar is. Ze werkt namens de Samen op Weg kerken en op sommige terreinen ook voor andere kerken. De organisatie Kerkinactie komt aan de vooravond van de herdenking van de Water- siioodramp met de start van deze actie om niet alleen stil te staan bij de ramp van 1953, maar om gehoor te geven aan de roep uit 'landen waar het nog vaak 1 februari 1953 is'. In haar gestarte campagne 'Een ramp raakt ons allemaal' vraagt Kerkinactie aan dacht voor mensen in de wereld die in toe nemende mate geconfronteerd worden met (natuur)rampen. Demissionair staatssecretaris van Ontwikke lingssamenwerking mevrouw Agnes van Ardenne was uitgenodigd om op het Oud- dorpse strand de actie officieel te starten. Ook waren de kinderen van groep 8 van de Christelijke Nationale School uit Oostvoor- ne aanwezig. In strandpaviljoen 'De Zeester' wees mevrouw Van Ardenne haar gehoor erop dat de wereld niet met de handen over elkaar heeft zitten toekijken toen de ramp in 1953 Nederland trof. "De ramp trof ons, maar raakte ook anderen", aldus de staatssecreta ris. Er is toen heel veel steun uit het buiten land gekomen. "Als er nu rampen zijn in het buitenland, raakt ons dat ook En dat er rampen op deze wereld zijn, mag bekend Zijn. Mevrouw Van Ardenne noemde landen dichtbij huis waar hulp verleend werd, zoals Polen, Oekraïne, Duitsland, Tsjechië en Hongarije. "Als het nodig is komen we in aptie". Ook waren er rampen verder weg. Mevrouw Van Ardenne riep de watersnoodramp in Mozambique in herinnering, "Wij hebben de Mozambiquaanse regering ruim vijftig miljoen gulden gegeven voor herstel van de geleden schade en we gaven ze de vrije hand om binnen het afgesproken programma het geld naar eigen inzicht te gebmiken. Dat was even wennen. Maar het heeft geweldige resuhaten tot gevolg gehad". Ons Deltaplan heeft er volgens mevrouw Van Ardenne voor gezorgd dat het nu veilig is. Deze kennis kan ook in andere landen gebruikt worden, "want wij hebben als geen ander geleerd om het water te beheersen". Zij noemde enkele voorbeelden waar Neder landse hulp op technologisch en financieel De reusachtige fles op he! strand van Ouddorp blijft liggen tot het eind van de aclie. gebied resultaten hebben opgeleverd. Zo is de dreiging van een vloedgolf in Nepal sterk verminderd door het plaatsen van sluizen in de wand van een hooggelegen meer. In Colombia zijn met Nederlandse hulp sluizen en waterwerken ingezet om sterk vervuild water te zuiveren. Ook wees zij op de Nederlandse organisatie van de Waterschappen, die tot voorbeeld heeft gediend voor het waterbeheer van de Blauwe Nijl in Egypte. De staatssecretaris noemde het initiatief van Kerkinactie een goed voorbeeld van het stre ven dat ook maatschappelijke organisaties intensief worden betroldcen bij de rampenbe strijding. "Ons nationale Deltaplan heeft de veiligheid en zekerheid opgeleverd die nodig is om het trauma van vijftig jaar gele den te kunnen verwerken", aldus Van Ardenne. Ze sprak de hoop uit dat het wereldwijde Deltaplan net zo bijdraagt aan meer zekerheid en veiligheid voor de mil joenen armen in ontwikkelingslanden die bedreigd worden door water. De staatssecre taris kreeg van de schoolkinderen uit Oost- voome flessenpost uitgereikt. In de flessen zaten brieven voor kinderen in Bangladesh. Op het strand bleek inmiddels een reusachti ge fles te zijn aangespoeld. In deze fles, met een lengte van 10 meter en een doorsnede van 3 meter, zat een brief uit Bangladesh. Het was de taak van de staatssecretaris om deze enorme fles te ontkurken. Het gezel schap begaf zich daarom naar de waterlijn, waar de fles inmiddels op het droge lag. Niettegenstaande het natuurgeweld lukte de staatssecretaris het de kurk van de fles te krijgen. Uit de fles kwam een brief van iemand uit Bangladesh die om een Deltaplan vroeg omdat zijn land steeds overstroomde. Nadat het inmiddels doorweekte gezelschap weer terug was gekeerd in het strandpavil joen kreeg burgemeester C. Sinke van Goe- dereede gelegenheid om zijn persoonlijke herinneringen aan de ramp van 1953 op te halen. Hij herinnerde zich dat hij 'als bijna zesjarig jochie' de ramp beschouwde als een spannend jongensboek. Op 600 meter van zijn ouderlijk huis in Yerseke hield het water Tussen het woeden van de elementen door toont mevrouw Van Ardenne de noodkreet uit Bangladesh, die per flessenpost het Ouddorpse strand bereikte. Stand; Hij mocht als jongste met vijf broers en zussen boven hem de zandzakken open houden. Enkele dagen later ging hij met vaders' vissersboot mee naar Schouwen waar hij nog meer werd geconfronteerd met de gevolgen van de Watersnoodramp. "Je ziet nu, na dat herinneringen eerst zijn weg geduwd, dat er weer over gesproken wordt. Dit spreken is de enige goede manier om de nasleep van de ramp te verwerken", aldus Sinke. Hij vindt het belangrijk dat school kinderen bij de herdenking betrokken wor den. De jeugd kan er op gewezen worden "dat het ons is overkomen". Bij rampen in andere delen van de wereld is men dan nog vlugger bereid tot het verlenen van hulp. Dijkgraaf D.C. Goekoop herinnerde zich de hulp die in 1953 aan Goeree-Overflakkee werd geboden. Ook voelt hij zich betrokken bij de steeds weer terugkerende overstto- mingen in Bangladesh, want twee zoons van hem wonen in dit Aziatische land. Hij riep de aanwezigen op om zich in te zetten om dergelijke rampen te voorkomen. Wat hem betreft kunnen kerk en techniek (water schap) hand in hand gaan bij nazorg en pre ventie. De vice-praeses van de Nederlandse Her vormde Kerk, drs. J. van Heijst, gaf een overzicht van de hulpverleningsactiviteiten van de kerken in de geschiedenis. "De geloofszekerheid werd erg op de proef gesteld bij de watersnoodramp". Hij wist van verhalen van wonderbaarlijke reddin gen. De kerkgebouwen werden, volgens Van Heijst, gebruikt voor opvang van slacht offers. Ook zijn veel predikanten op hun post gebleven en verleenden daadwerkelijke hulp, soms maakten zij ook deel uit van 'lij- kenploeg'. Van Heijst benadrukte dat het beeld niet klopt wat wel eens van de kerk werd gege ven, waarin zij de ramp beschouwden als een oordeel Gods en daarom maar lijdelijk toekeken. Nee, juist uit de kerken werd er ook daadwerkelijk hulp verleend, volgens Van Heijst. Het hoofd Buitenland van Kerkinactie drs. G. Boer gaf uitleg over het nieuw gestarte 'Deltaplan'. Boer wees de aanwezigen op de sterke groei van het aantal slachtoffers die bij rampen betrokken zijn. Waren het in het begin van de jaren tachtig 147 miljoen slachtoffers per jaar, nu is dit getal gestegen tot 211 miljoen. Het blijkt volgens Boer steeds weer dat de arme delen van de bevol king steeds weer het zwaarst worden getrof fen als er een ramp plaatsvindt. Daarom ziet hij de noodhulp nooit los van structurele hulp. Boer wees ook op de verantwoordelijkheid van de inwoners van de rijke landen. Veel van de namurrampen zijn te wijten aan de verhoogde C02-uitstoot in de rijke westerse landen. "Wij moeten ook zelf bereid zijn om naar het Bijbelse rentmeesterschap te leven", aldus Boer. Het Kerkinactie Deltaplan heeft vier pijlers, dat zijn: het voorkómen van rampen, de ram- penparaatheid, de noodhulp en de nazorg. Door geldinzameling probeert Kerk inactie voldoende financiële steun te krijgen voor hun Deltaplan voor lan den elders in de wereld, die keer op keer getroffen worden door een water snoodramp. "Want een ramp die hen overkomt raakt ons allemaal!" STELLENDAM - Tegen half vier gisteren middag vond op de Plaatweg tussen Stellen- dam en Melissant een eenzijdig verkeerson geval plaats, waarbij een 36-jarige uit Stel- lendam afkomstige besmurder van een BMW personenauto ernstig gewond raakte. Vooralsnog wordt aangenomen dat de man te hard heeft gereden op de behoorlijk glad de weg, totdat het goed mis ging. Hij botste tegen een boom, is over de weg gaan tollen, om zo'n vijftig meter dwars op de weg tot stilstand te komen. Twee ambulances en twee brandweerwagens waren aanwezig om hulp te verlenen. Met vermoedelijk nekletsel en een afgescheurd oor werd de man werd met een geleidetransport naar het Dijkzigt- ziekenhuis in Rotterdam gebracht. Zijn wagen raakte zwaar beschadigd. Een vracht wagenchauffeur die juist aan kwam rijden, wilde met zijn vrachtauto langs het wrak heen rijden, maar zakte daarbij met zijn wie len in de weke berm en kwam vast te zitten. Toen het slachtoffer uit z'n voertuig bevrijd was, heeft de brandweer de vrachtwagen los getrokken, waarna de chauffeur zijn weg kon vervolgen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 15