Elene Vroegindeweij wint eilandelijke voorronde van Nationale Voorleeswedstrijd 2003 Vragen uw ièscheniin^l Open Avond Nieuws De moord op de boerderij van Bol met tentoonstelling EIIAtfQ^fttEUIiia Verloving, HuweHJk. Jubileum of een ander feestje? Provincie start herdenking watersnood uit de kerken Abonneert U op Eilanden-Nieuws De moord op de boerderij van Bol naar Haringvliet Expo Het is dit jaar voor de tiende keer dat de Landelijlse Voorleeswedstrijd wordt gehouden. Kinderen uit de groepen 7 en 8 van alle basisscholen in Nederland kunnen daarbij meestrij den voor de titel 'Nationale Voorlees- kampioen', waarvan de finale wordt gehouden op woensdag 14 mei a.s. in het Muziekcentrum Vredenburg te Utrecht. Voor de Gemeenschapsbibli otheek te Middelharnis was het alweer voor de vijfde keer dat ze in dit verband een lokale voorronde mocht organiseren. Wij zorgen wel voor de kaarten! Gebr. de Waal T[iemabijeen[(omst CVA- vereniging in 'De Samaritaan' Op 31 januari start de provincie Zuid- Holland met het herdenken van de watersnood van 1953. Gedeuteerde Leen van der Sar opent om drie uur de tentoonstelling 'Rijzend Water' in het provinciehuis in Den Haag. De tentoonstelling is bedoeld om regio naal te herdenken, te leren en vooruit te kijken. Tot en met 21 februari is de tentoonstelling in het provinciehuis te bezichtigen. Daarna gaat de tentoon stelling op reis door de provincie. 'Rijzend Water' Tentoonstelling op reis Nieuwsbrief Eén van onze lezers uit Spijkenisse stelde in de rubriek 'Met Raad en Daad' de vraag of het vers nog te ach terhalen was dat de 'Moord op de boerderij van Bol' beschreef. Het bureau dat deze rubriek voor ons ver zorgd wist geen raad met de vraag. De lezers van het Eilanden Nieuws daar entegen wel. Dit blijkt uit de tientallen reacties die we op de redactie ontvin gen. We werden ondermeer gewezen op een krantenartikel in deze krant van 23 december 1992. In dit artikel beschreef streekarchivaris Jan Both uit Middelharnis het drama wat zich afspeelde op 'de boerderij van Bol', waarvan het gedicht het drama beschrijft. We laten hier het artikel plus vers volgen. (HHM* i/e Alelnste^?'' Drukkerij Gebr. De Waal PAGINA 14 VRUDAG 31 JANUAKI 2003 Die werd afgelopen woensdagavond gehou den in de raadszaal van het gemeentehuis in Middelharnis. Daar probeerden elf kinderen van de basisscholen op Goeree-Overflakkee Drukkerij bel: (0187) 47 10 20 of mail naar; algemeen@gebr-dewaal.com zich te plaatsen voor de kwartfinale, eind februari a.s., en - als alles goed blijft gaan - straks misschien ook voor de provinciale finale, medio april in Leiden. Elk jaar opnieuw wordt er gezocht naar een bijzon dere voorleesstoel, van waaraf de kandida ten hun beste beentje voorzetten, in dit geval voorlézen. En dat was dit jaar.de burge- meestersstoel in de raadszaal van Middel harnis! Wie van de elf kandidaten doorgaat naar de volgende ronde lag in handen van de jury, die bestond uit de vier wethouders van Onderwijszaken op Goeree-Overflakkee: de heren De Jong (Middelharnis), Sandee (Dirksland), De Vries (Oostflakkee) en Van Oosterom (Goedereede). En de elf kandida ten die aan deze voorronde meededen zijn: Janneke Lambert uit Achthuizen, Esther Struik uit Melissant, Samuel Lingen uit Mid delharnis, Elene Vroegindeweij uit Middel harnis, Charlotte Lammers uit Middelharnis, Luc Mastenbroek uit Middelharnis, Brenda Visser uit Middelharnis, Tin-Yee Tang uit Oude Tonge, Manon de Jong uit Stad aan 't Haringvliet, Coen Bolle uit Stellendam en Dachmar de Bondt uit Stellendam. Natuurlijk hebben zij allemaal hun best gedaan. Maar tóch kon er maar één de beste worden. De jury vond dat dit Elene Vroegin deweij was. Op de foto ziet u haar net even opkijken tijdens het voorlezen, want dat móet af en toe als je voorleest! Op de andere foto ziet u de elf voorleeskandidaten mét de juryleden, in wier handen deze avond het lot lag van wie er door mocht naar de volgende ronde. Elene gefeliciteerd! Dekindéïen van de orthodox-joodse school "Het Cheider" in de Zeelandstraat te Amsterdam ondervin den het dagelijks. Nare telefoontjes. Scheldpartijen. Soms een provocatie in de buurt. Nu alleen nog verbaal. Zal het hierbij blijven Alle reden om de beveiliging van deze kinderen op te voeren. Meer camera toezicht. Betere hek doorgang. Extra hewa- king. Een aangepast ontruimingsdraaiboek en een nieuwe inter com. Hoge extra kosten die voor teke- Bestuursledem Drs. M. v, Campen. Ede. voorz.; J.W. Overeem. Veenendaal secietaiïsi G. Kortleven. Apeldoorn, penningmeester; J.J, Frir.sd. Mcr.tfoort; Dr.lr. v.d. Graaf, Huiteii, Ir, H, van Rossum. Zeist: Joii, C. Oudsiioom. Rijssen titng van de ouders komen: Dat dit in Nederland nodig is. is eigen lijk te gek voor woorden. De Stichting "Vrienden van het Cheider" ziet het als haar morele plicht om bij te dragen in de hoge kosten van de beveiliging van de sd:jj>J. "dca met ons zien deze plicb - - deze phcht na te komen is het nodig dat wij versterking krijgen. Doet u ook mee?? Maak dan uw bijdrage over. Maak uw gift over op gironr. 419925 of banknr. 65.30.14.643 (ING-Apeldoorn) t.n.v. St. "Vrienden van het Cheider" Apeldoorn Hallo daar! Kom jij morgenavond ook naar het OJW? We vinden het erg leuk als je komt! Morgenavond hebben we een open avond en het motto van deze avond is zoals altijd 'relaxen'. Tafeltennis, tafelvoetbal, biljart... het staat allemaal weer voor jullie klaar. Maar natuurUjk kun je ook gezellig bijklet sen met je vrienden of 'effe lekker helemaal niks'Ben je 15 jaar of ouder dan zien we jou morgen vanaf half acht in de Hoeksteen, we starten om acht uur. Allemaal van harte welkom. Greetingz, het OIW team De Nederlandse CV A-vereniging "Samen Verder" regio ZH, afdeling ZH-Eilanden. organiseert op zaterdag 8 februari a.s. van 14.00 uur - 16.00 uur in Verpleeghuis "De Samaritaan", Koningin Julianaweg 59, te Sommelsdijk een reguliere bijeenkomst voor leden, partners en belangstellenden, die te maken hebben met een 'beroerte'. Het thema van deze middag is "Toon lef, durfde drempel over te gaan!" Jaarlijks krijgen zo'n 26.000 Nederlanders een beroerte (ook wel een Cerebro Vasculair Accident genoemd). Al die mensen hebben van de een op de andere dag een handicap, zichtbaar maar ook onzichtbaar, waar zij en hun omgeving mee moeten leren omgaan. De Nederiandse CVA-vereniging "Samen Verder" ZH afdeling ZH-Eilanden wil op deze middag allen die met een CVA ('beroerte') te maken hebben gelegenheid geven om over zo'n belangrijk onderwerp alles te horen wat belangrijk kan zijn. Me' onze bijeenkomsten trachten wij 'lotgeno ten' de gelegenheid te geven elkaar te ont moeten en elkaar te steunen. U kunt zich voor deze gratis bijeenkomst aanmelden bij de contactpersonen, hr, A.H. Hutink, 0187 - 48 43 81 of mw. D.J den Hoed-den Boer, 0187 - 48 38 99. De regionale tentoonstelling 'Rijzend Water' bestaat onder meer uit acht informa tiepanelen gewijd aan herdenken, leren en vooruitkijken. Er is speciale aandacht voor de watersnoodramp in Zuid-HoUand. Welke gebieden zijn overstroomd en hoe is destijds hulp verleend aan de slachtoffers? Vervol gens wordt een beeld geschetst van de maat regelen die na 1953 m Zuid-Holland zijn genomen om herhaUng van de ramp te voor komen. Ten slotte staat het huidig waterbe leid centraal. Naast de informatiepanelen is er een aantal bijzondere panelen die te gebruiken zijn voor lokale bijdragen. In het provinciehuis zijn die panelen gevuld door leerlingen van basisschool De Spoorzoeker uit Spoorwijk. Daarnaast zijn er panelen gevuld met brieven uit 1953 van leerlingen van de toenmalige Haagse Sint-Rosaschool. De tentoonstelling begint met een voorstel ling 'Stormkracht' van de theatergroep Kwark. De reizende watertentoonstelUng gaat vanuit het provinciehuis in Den Haag naar het gemeentehuis in MiddeUiamis (opening eind februari). Vervolgens is 'Rijzend Water' te bezichtigen in het Waterschapshuis in Briel- le (opening zaterdag 5 april). Daarna is het Keringhuis in Hoek van Holland aan de beurt (opening zaterdag 26 april). Vrijdag 20 juni en zaterdag 21 juni zal 'Rijzend Water' haar opwachting maken tijdens de Zuid-Hol landse Waterdagen. Ook het laatste halfjaar in 2003 bUjft de tentoonstelling door de pro vincie reizen. Ale geïnteresseerden zijn van harte welkom tijdens de opening op 31 januari. Vanaf half drie zijn bezoekers welkom in de Sint- Aldegonde-vleugel van het provinciehuis, Zuid-Hollandplein 1 Den Haag. De theater voorstelling 'Stormkracht' begint om kwart over drie en zal ongeveer tot kwart over vier duren. De provincie Zuid-Holland geeft ook een digitale nieuwsbrief uit over de Watersnood van 1953. De nieuwsbrief bevat informatie over de activiteiten die gedurende het jaar plaatsvinden in Zuid-Holland en is bestemd voor gemeenten, instellingen en overige geïnteresseerden. U kunt de nieuwsbrief digitaal ontvangen door een mail te sturen naar herdenken® watersnood.info. NED. HERV. KERK Beroepen te Apeldoorn (b.w.), A.L. van Zwet te Hoevelaken; te Rotterdam-Centrum, K. van Meijeren te Zwolle, die inmiddels heeft bedankt; te Amersfoort, (wijkgem. de Brug), dr. A. J. Plaisier te Leersum, die dit beroep heeft aangenomen. Bedankt voor De Bilt (wijkgem. Dorps- kerk), G. v.d. Berg te Asperen; voor Dkks- land, R.W. van Mourik te Huizen. Aangenomen naar Zevenhuizen (parttime), L.C. de Borst te Papendrecht. 't* GEREF. KERKEN Beroepbaar gesteld: J. G. van den Boog- aard-Bongers, Dennenlaan 19, 7461 XC Rijssen. GERER KERKEN (VRIJGEMAAKT) Beroepen te Dalfsen, G.J. Slotman te 't Har de Beroepbaar: J. Werkman te Kiev (Oekraï ne), na 1 augustus. E-mail: refmiss@jw.relc.com. Tel. 00.380.44.265.36.81 NED. GEREF. KERKEN Beroepen te Vlaardingen, J. J. van Es te Wapenveld. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Zierikzee, J. Jonkman te Drachten; te Nieuwe Pekela, W. J. Plantin- ga, kandidaat uit Zutphen. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Tricht-Geldermalsen, W.J. Karels te Hardinxveld-Giessendam; te Mid delburg-Centrum, P. Mulder te Dordrecht; te Nieuwdorp, A. Schot te Krimpen aan den IJssel. Bedankt voor Rotterdam-Zuid wijk, C.G. Vreugdenhil te Groningen GEREF. GEM. IN NEDERLAND Beroepen te Vriezenveen, J. Roos te Opheusden. Bedankt voor Temeuzen, J. Roos te Op heusden. OUD GEREF. GEM. IN NEDERLAND Bedankt voor Werkendam, D. Monster te Bameveld. Het gedicht beschrijft dit streekdrama op nauwkeurige wijze. Het is zó gedetailleerd, dat men er van uit kan gaan, dat het verhaal de waar is gebeurd. Hoe, waar, waarom en wanneer is de moord gepleegd? Het boterde al lange tijd niet tussen de 31- jarige dienstbode Anna G. en de 19-jarige knecht Laurens E., beiden afkomstig van Oude Tonge en dienstbaar op de boerderij van Theodorus van der Bol onder Middel harnis. Zij wat plagerig en autoritair van aard, hij wat opvliegend driftig. Zij kenden elkaar nog uit Oude Tonge en Anna was in eerste instantie enthousiast met zijn komst. Zij probeerde zelfs verkering met hem te krijgen, maar na enkele malen met elkaar te zijn uitgeweest, moest hij niets meer van haar weten. Het was op maandagavond 23 mei 1910 toen voornoemde Laurens E. bezig was in de boomgaard, om tussen de haag verschillende vuiltjes weg te halen, wat hij met een schre pel niet doen kon en daarom een mes gebruikte. Toen hij daarmee druk doende was kwam omstreeks kwart over zes de dienstbode het op de haag hangende was goed halen. De knecht had gehoord, dat zij hem betichtte sigaren te hebben gestolen van de boer. Hij vroeg hoe het zat met die siga ren en er ontstond een woordenwisseling, waarop zij hem nogmaals verweet een dief te zijn. Dit schoot bij de knecht in het verkeerde keelgat en woedend nam hij het mes uit zijn rechter- in zijn linkerhand over gaf haar een ferme stomp die haar tegen de grond deed buitelen. Naar de moordenaar beweerde, moet zij zich toen hebben verweerd en heeft hij in blinde woede haar verschillende mes steken bij en in het hart toegebracht. Volgens latere mededeling moet bij de gerechtelijke schouwing gebleken zijn, dat het slachtoffer 23 messteken zijn toege bracht, waarvan 17 wonden in de rug en drie om het hart, reeds vier steken waren dode lijk. De moordenaar heeft dus met het verstand op nul in het wilde weg gestoken. Zij was echter niet op slag dood. Na het gebeurde begaf hij zich naar de boerderij, waar alleen de boerin thuis was, die stond te süijken. Hij zei: "Ik heb ze doodgestoken! Ze kunnen je wel zóó driftig maken!" Hij droeg toen een bebloed mes in de hand. De boerin geloofde hem in eerste instantie niet en ging mee om poolshoogte te nemen. Zij zag hoe het meis je na enkele stuiptrekkingen haar laatste adem uitblies. Onmiddellijk werd daarop een dicht in de buurt zijnde arbeider geroe pen, die terstond de politie en de dokter waarschuwde, welke vlug ter plaatse waren. De moordenaar is daarop even verder aan de dijk gaan zitten huilen en heeft daar het mes, waar de dodelijke steek mee was volbracht, in de zich daarbij bevindende sloot gewor pen. Inmiddels verscheen ook G. van Otzel, die een gil had gehoord. Hij herkende de stem van Anna. Toen hij naderbij kwam zag hij Anna dood op het bleekveld liggen. Meteen zag hij de moordenaar in de welput springen om zich te verdrinken. Met behulp van de inmiddels toegesnelde personen werd hij er uitgehaald. Daarna werd hij van droge kle ding voorzien en onder bewaking gesteld van de justitie die inmiddels was gearriveerd en hem in verhoor nam. De dokter kon niets anders dan de dood constateren. Op woensdagmorgen 25 mei om vier uur arriveerde het lijk in Middelharnis. Een uur later gevolgd door de moordenaar, die werd begeleid door de Brigade Commandant en de Rijksveldwachter. Allebei werden ingela den in de Middelhamisser boot (de Onder neming), zij in haar kist en hij in de boeien. Om half zes vertrok de Onderneming, waar bij het lijk van het vermoorde meisje naar Oude Tonge werd gebracht, alwaar het op zaterdaa 28 mei werd begraven. De moorde naar werd owiüchracht naar de strafgevan genis te Rollcrdain. Hem stond zeven jaar öevan"cnissiiai m liet vooruitzicht. Van der Bol veilicl in 1914 zijn boerderij, waarna Piii^ \ogolaar het boerenspul over nam. Hel hiuaigc adres \an de boerderij is: Dan ook een fijn geboortekaartje. Wij hebben ze voor u- Maak uw keuze uil ons nieuwe modellenboek! SOMMELSDUK Tel. (0187) 471020 Oostmoerse Scheidweg 2 te Stad aan Haringvliet. Het gebeuren was reeds spoedig in het dorp bekend en bracht veel volk op de been. Hef voorval maakte zulk een indruk, dat iemand er een gedicht van maakte. Van het inmidr dels bekende gedicht zijn enkele varianten ig omloop, die echter niet veel van elkaar vef^ schillen. Hieronder nog eenmaal het gedicht: Komt vrienden wil mij eens aanhooren En luisteren naar mijn lied 'j Hetgeen ik zal verhalen Wat er hier is geschied. 't Was op een schoonen avond 't Was in de maand van mei De vogelen des hemels die zongen En alles was vroolijk en blij Maar op de boerderij van Bol daar was geen vreugde of geen lol Maar twist en tweedracht 't allen tijd Al tussen de knecht en de meid. Refrein: I O jonkheid, o jonkheid bedenkt toch wat gf doet. Met messen te vechten kost vaak onschuldig bloed. Antje ging waschgoed halen, buiten al die heg Zij moest nu voor alles betalen Haar vijand .stond haar in de weg Ach had ze nu maar gezwegen Dan er misschien niets gebeurd Maar de tijd was nu gekomen Waar heel de familie om treurt Men scheldt en sart elkander uit En wat deed toen die lage guit Hij nam een mes en stak tot smart Haar meermaal in het hart. Refrein: O jonkheid. Zij viel voor dood ter neder nu had de beul zijn zin Hij ging toen kalm naar huis toe en riep de boerin Die kon het niet gelooven wat zij daar had gehoord Zij .spoedde zich daar henen en vond de meid vennoord De knecht die vlucht ten einde raad en overdacht het groote kwaad 1 Hij had berouw en wierp in nood zijn mes al in de sloot. Refrein: O jonkheid Een dokter werd spoedig ontboden -, Politie verscheen alras Maar hier was geen redding meer mogelijk Daar zij reeds gestorven was i De knecht wilde zich verdrinken Daarom zocht hij den troost in den dood Men haalde hem spoedig uit 't water i En redde hem toen uit de nood i Men gaf hem drooge kleren aan i Hij riep met de oogen vol getraan Ik heb de schuld het valt mij zwaar Ik ben haar moordenaar. Refrein: O jonkheid Men bracht hem naar Rotterdam henen Om te ondergaan zijn straf Daar zit hij vol droefheid te weenen En Antje die rust in 't graf. Mocht dit nu een voorbeeld wezen Voor ieder mensch groot en klein Wilt liever elkander verdragen Als twist soms of ruzie mocht zijn Gij ziet hier menschen hoe het gaat Als het boosheid wordt dan is hel te laat Twee jonge levens weggescheurd Door heel de familie betreurd. Refrein: O jonkheid Hallo, jongens en meiden. Het zal jullie niet ontgaan zijn dat het a.s. zaterdag 1 februari 50 jaar geleden is dat de watersnoodramp begon. Daarom lijkt het ons goed om ook daar bij stil te staan. Wij hebben contact gehad met Hans Grinwis van Haringvliet Expo en hij is bereid om zaterdagavond een rondleiding voor ons te doen. Dat houdt in, een film van de ramp hoe het toen was, en de noodzaak van de Haring- vhetsluizen. Dusbenje 12, 13, 14 of 15 jaar, dan ben je van harte uitgenodigd. Oh ja we zitten nog met vervoer. Zijn er nog aardige vaders of moeders die willen rijden???? Bel dan 0187-684292. De avond begint om 19.30 uur, de Ark is om 19.00 uur open en om 20.00 uur worden we bij de sluizen ver wacht. De avond eindigt om ±21.30 uur. t We rekenen weer op een grote opkomst. Tevens is dit de laatste keer dat je de moge lijkheid hebt om je op te geven voor het weekendje weg met Pasen. j Groeten het Spiritteahi

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 14