LITIE "Er staat meer dan voldoende op het programma in W^ii Sociaal-cultureel werk en ouderenwerk gebundeld in Stichting Companen Kwijtschelding gemeentelijke belastingen Pas-65, de kortingspas voor ouderen 0900-8844 Af eiiahq^i^ieuws Oud papier ophalen in Ooitgensplaat Aanrijding met letsel Inbraak kantoor "Elk tijdperk in de geschiedenis en met haar de mensen die In die periode leven en de organisaties die zij bemensen, wordt geken merkt door continuïteit en veran dering. In sommige periodes ligt het accent meer op continuïteit, in andere meer op de verandering, op vernieuwing, zo u wilt, We kun nen veilig stellen dat onze periode er een is van continue verandering en dat in een boog tempo. Dat maakt onze tijd dynamisch en interessant, maar ook moeilijk en onzeker." Daarmee begon loco burgemeester G. Slootweg zijn nieuwjaarstoespraak. Meer Betrekken op 1 januari 2003 is in Middelhar- nis de Stichting Companen van start gegaan. Een nieuwe stichting voor het sociaal-cultureel werk en ouderenwerk binnen de gemeente. Companen is ontstaan uit een fusie van de voormalige stichtingen Bejaardenwerk Middelharnis en Servicebureau Middelharnis. De gemeente heeji het initiatief geno men tot het fusieproces en dit ook gefinancierd. Adviesfunctie Visie Bijna alle inwoners van de gemeente Middelharnis betalen belas ting aan de gemeente. Wti*irom een Pas-65? De Pas-65 is er voor mensen van 65 jaar en ouder. Het gebruik van die pas heeji interessante voordelen. Zo krijgt u bijvoorbeeld korting als u meedoet met tal van leerzame, ontspannende en leuke activiteiten. Ook geeft de pas korting op het stads- en streekvervoer per bus, tram en metro. De Pas-65. een ini tiatief van het ministerie van \'WS, is bedoeld om te bevorderen dat ouderen actief bezig kunnen zijn en mee kunnen blijven doen aan onze samenleving. Voor wie is de Pas-65? Welke kortingen geeft de Pas-65? Geldt de Pas-65 in bet buitenland? Waar baalt u de Pas-65 Wat kost de Pas-65? Meer informatie E M E E N T E I D D E L B m PAGINA 6 DINSDAG 28 JANUARI 2003 Israël kiest vandaag Nog geen week na de verkiezingen in Nederland moeten ook de Israëli's naar de stembus. Ook daar is vorig jaar het zittende kabinet gevallen. Toen de ministers van de Arbeiders partij uit het kabinet getreden waren - waaronder minister Shimon Peres - zag premier Sharon zich genoodzaakt op dinsdag 28 januari vervroegde ver kiezingen uit te schrijven. Een poging om de opengevallen plaatsen op te vullen met vertegenwoordigers van een streng religieuze partij, mislukte, omdat men van die kant extreem hoge eisen stelde. Sharon in de problemen Opiniepeilingen wezen op een daverende overwinning voor de Likoed-partij van Sha ron, Het zag ernaar uit dat de partij minstens veertig zetels zou verwerven, totdat er een paar schandaaltjes aan het licht kwamen. Leden van het centraal comité van die partij zouden door een paar kandidaten zijn omge kocht om hoog op de lijst te komen. Boven dien zou Sharon van een Britse vriend geld voor verkiezingsdoeleinden hebben aange nomen, iets wat volgens de Israëlische wet verboden is. In plaats van zich in een live uitzending tegen deze aantijgingen te verde digen, lanceerde hij een nogal felle aanval op de Arbeiderspartij. Dat was voor de voor zitter van het verkiezingscomité - een rech ter - aanleiding om de uitzending af te bre ken. Het is volgens de Israëlische wet niet toegestaan om binnen zestig dagen voor de verkiezing de tv. te gebruiken voor verkie- zingsdoeSeinden, behalve in speciaal daar voor bestemde programma's. Een bepaling waarvan Nederland wellicht nog iets leren kan! De problemen binnen de Likoedpartij waren voor heel wat kiezers aanleiding om naar andere partijen uit te wijken. Israël heeft er minstens evenveel als Nederland. Er zijn er die nu kiezen voor de Shinoei, een miUtante seculiere partij, die zich sterk ver zet tegen de voorrechten die de staat aan reli gieuzen biedt. Deze partij wil het ministerie %'an Godsdienstzaken opheffen, wil een eind maken aan het financieren van Joodse religi euze instellingen, wil het openbaar vervoer op de sabbat mogelijk maken, wil de ultra- orthodoxen verplichten in het leger te die nen, enz. De leider van deze partij hoopt door samenwerking met de Arbeiderspartij te bereiken dat er een scheiding komt tussen synagoge en staat. De meeste weglopers wil len dat echter niet. Zij voelen zich zo zeer aan de Joodse traditie verbonden dat ze er niet over denken zich tegen de godsdienstige partijen te keren. Daarom kiezen ze voor de Shaspartij. Deze zeer orthodoxe partij behaalde in 1999 maar liefst 17 zetels, zakte wat in de peilingen, maar komt nu sterk terug. Ook al heeft de Likoed duidelijk een veer moeten laten, het ziet er niet naar uit dat de partij veel gevaar te duchten heeft van de rivaliserende Arbeiderspartij, die volgens de peilingen nog geen twintig zetels zal halen. Haar leider, de oud-burgemeester van Haifa, Amiam Mitzna, geniet niet de populariteit waarop men gehoopt had. Een voorlopige regering Hoe ziet de bestuursvorm van Israël eruit? In de vorige eeuw kwam het voUc na eeuwen van ballingschap - overeenkomstig de belof te van God fo.a. in Ezechiël 37 en Amos 9) - weer thuis. Dat luidde de wedergeboorte van het land in. Het recht op een eigen staat werd erkend in de zgn. Balfourverklaring van 1917 en bekrachtigd door de Volken bond (voorloper van de Verenigde Naties). De Engelsen kregen de opdracht een natio naal tehuis voor Joden voor te bereiden. De terugkerende Joden brachten de woestijn weer tot leven, deden de oude bijbelse taal herleven, bouwden steden en dorpen en zorgden voor een eigen economie en cultuur. De Engelse overgangsregering werd geadvi seerd door een voorlopige Joodse regering, het Joods Agentschap. Dit lichaam nam steeds meer het heft in handen, temeer omdat de Engelsen niet in staat bleken de zaak onder controle te houden. Op 27 november 1947 - ruim twee jaar nadat de weinige overgebleven Joden uit de Duitse concentratiekampen tevoorschijn waren gekomen - nam de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties de beslissing een Joodse staat in Palestina te vestigen. Het Joods Agentschap kreeg opdracht de resolu tie van de V.N. uit te voeren. Zo nam dit lichaam ook stappen om tot een regerings- vorm te komen. Dat leidde - ondanks de j gespannen situatie - uiteindelijk tot de onaf hankelijkheidsverklaring, op 14 mei I94g afgelegd door David Ben Goerion. De voor- i lopige regering - 37 mensen - zou bestaan uit vertegenwoordigers uit alle lagen van de bevolking. Een democratie Voordat de eerste verkiezingen op 25 janu ari 1949 werden gehouden hadden al 39 ver gaderingen plaatsgevonden. Allerlei moei lijke zaken waren besproken, maar het belangrijkste agendapunt was wel het voor bereiden van verkiezingen voor een grond wettelijke vergadering, die volgens een reso lutie van de Verenigde Naties vóór 1 oktober 1948 moesten worden gehouden. Door de noodsituatie waarin Israël verkeerde - het land was in een voortdurende ooriog met z'n buurlanden - moesten deze verkiezingen worden uitgesteld tot de zojuist genoemde datum. De parlementaire vergadering kreeg de naam van Knesset. Israël is in tegenstel ling tot de omringende totalitaire islamiti sche regimes een democratische parlemen taire republiek. Het hoogste wetgevende lichaam is de Knes set f= vergadering). Er is niet, zoals in Nederland, een Eerste en Tweede Kamer. De zetel van de Knesset is Jeruzalem, de hoofdstad van het land. Aanvankelijk - 18 jaar lang - vonden de vergaderingen in het Frouminhuis in de King Georgestraat plaats, in het gebouw waar oorspronkelijk het Joods Agentschap was gevestigd. Naar het regeringscentrum Pas in 1966 werd het huidige fraaie Knesset- gebouw, gelegen in het regeringscentrum, vlakbij de Herzlberg, in gebruik genomen. Een schenking van de schatrijke bankier James de Rothschild. De Knesset heeft de bevoegdheid om wetten de maken. Er is heel wat voor nodig om een wet aangenomen te krijgen. Verder worden zaken van groot belang besproken. Het parlement telt 120 leden. De afgevaardigden worden - normaal gesproken - om de vier jaar rechtstreeks bij algemene en geheime verkiezingen gekozen. De Knesset kan tussentijds door de premier ontbonden worden. De oude Knesset büjft in functie tot een nieuw parlement gekozen is. Tijdens de eerste zitting wordt de voorzitter uit en door de afgevaardigden gekozen. Een burger van 18 jaar of ouder, onafhankelijk van" ras of godsdienst, is bevoegd om te stemmen; elke burger van 21 jaar of ouder kan gekozen worden. Elke partij komt met een lijst van kandidaten. Het aantal gekozen kandidaten is uiteraard afhankelijk van het aantal op elke partij uitgebrachte stemmen De president De president (niet de minister-president!) is het hoofd van de staat en staat boven de par tijen. Hij wordt voor vijfjaar door de Knes set gekozen, een periode die met nog eens vijf jaar verlengd kan worden. Zijn taak is een formele. Hij opent de eerste zitting van het nieuwe parlement, neemt geloofsbrieven van nieuwe gezanten in ontvangst, onderte kent wetten, benoemt rechters en de presi dent van de Bank van Israël, verieent gratie, enz. De huidige president is Moshe Katsav. De uitvoerende macht ligt in handen van de ministerraad, die minstens eenmaal per week bijeenkomt. De regeringen zijn samen gesteld uit coalities, omdat het nog nooit is voorgekomen dat één partij de absolute meerderheid wist te behalen. Binnen 45 dagen na de verkiezingsdatum moet de pre mier komen met een lijst van ministers en met een regeringsverklaring. De zittingspe riode van de ministerraad is - net als van de Knesset - vier jaar, maar kan worden bekort door de dood van de premier of door een motie van wantrouwen, waarvoor minstens 61 stemmen nodig zijn. Vervroegde verkie zingen zijn dan het gevolg. Willen de kamer leden blijven zitten en alleen de premier naar huis sturen dan zijn daar minstens 80 stem men voor nodig. Ook de premier kan tot ver vroegde verkiezingen besluiten, als hij denkt niet meer te kunnen functioneren. Dat is nu gebeurd De oude ministerraad blijft tot de nieuwe gevormd is. De minister-president (premier) De verkiezing van de minister-president vond in 1996 voor de eerste keer rechtst reeks door het volk plaats. Partijen die min stens 10 zetels in de Knesset hebben, kunnen iemand als kandidaat voordragen. De man moet minstens 30 jaar oud zijn en fractielei der van zijn partij in het pariement zijn. Wie meer dan de helft van het aantal uitgebrach te geldige .stemmen heeft behaald is dan pre mier. Heeft niemand een meerderheid behaald, dan staan twee weken later de twee kandidaten tegenover elkaar die de meeste stemmen hadden behaald. Het is gebleken dat het kiezen van een pre mier op deze wijze niet aan de verwachtin gen voldoet. Een comité - bestaande uit een rechter van het Opperste Gerechtshof en ver tegenwoordigers van de diverse partijen - is verantwoordelijk voor een goed verloop van de verkiezingen. Israël heeft tot op heden de volgende pre miers gehad: David Ben Goerion (1948-54), Moshe Sharett (1954-55;. David Ben Goe rion (1955-63), Levi Eshkol (1963-69;, Gol- da Meir (1969-74), Yitzhak Rabin (1974- 77), Menachem Begin (1877-83), Yitzhak Shamir (1983-84), Shimon Peres (1984-86), Yitzhak Shamir (1986-92). Yitzhak Rabin (1992-95), Shimon Peres (1995-96), Benya- min Netanyahu (1996-99) Ehud Barak (1999-2(XJ1) en Ariel Sharon (2fX)l-heden). De minister-president staat aan het hoofd van de ministeraad. Hij is verantv/oording schuldig aan de Knesset. Naast de wetge- vende macht (het parlement) en de uitvoe- i rende macht (de ministers) is er ook nog de rechterlijke macht. De onafhankelijkheid van de rechtsspraak is bij de wet gegaran deerd. Rechters worden door de president benoemd op aanbeveling van een daartoe samengesteld comité. Er zijn, net als in Nederiand, verschillende rechtbanken. Daarnaast zijn er rabbinaie hoven, waar zaken worden behandeld die betrekking heb ben op huv/elijk, scheiding, voogdijschap, adoptie, enz. Politieke partijen Aan de laatste verkiezingen namen 21 partij en deel. Een partij die 1,5% van de stemmen haalt, heeft recht van bestaan. Vijftien partij en haalden de Knesset. De belangrijkste par tijen zijn de Arbeiderspartij en de Likoed partij. Er zijn vier religieuze partijen, waar van de Shaspartij verreweg de grootste is, alsmede vier Arabische partijen. De invloed van de religieuze partijen is vaak groot omdat het niet mogelijk is een regering te vormen zonder daarbij een of meer religi euze partijen te betrekken. De minister-president is niet te benijden. Hij heeft in de ministerraad altijd maar v/e«r te rekenen met minstens drie stromingen, met 'duiven' die ijveren voor vredesbesprekin gen, met 'haviken' die de Arabieren op aller lei gebied wantrouv/en en met religieuze ministers, die de halacha (de Joodse religi euze wet) meer en meer in het openbare leven willen doorvoeren. Daar moet hij tel kens maar weer tussendoor manoeuvreren en daar is heel wat stuurmanskunst voor nodig. Sharon heeft duideliik te kennen Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflakkee MIDDELHARNIS - Zondagmorgen rond half drie ontstond als gevolg van een voor rangskwestie op de kruising van de Hobbe- mastraat met de Koningin Julianaweg een aanrijding tussen twee auto's. Daarbij raakte een 24-jarige vrouw uit Den Bommel, die als mede-inzittende in één van de auto's zat, gewond. Met onbekend letsel werd zij naar een ziekenhuis in Dirksland vervoerd. De bestuurster van de andere auto, een twin tigjarige vrouw uit Sommelsdijk, bleek, na het ondergaan van een blaastest, alcohol te hebben gedronken. Op het politiebureau bleek zij echter na de ademanalyse net bene den de limiet te blazen en kreeg derhalve geen pr(x;es-verbaal. STELLENTDAM - Na het forceren van een lichtkoepel v/erd in de nacht van zaterdag op zondag ingebroken in een kantoorruimte van een woning aan de Voorstraat. Uit het kan toor werden onder meer een computer met toebehoren, geluidsboxen, een telefoon-fax combinatie en een kopieerapparaat wegge nomen. De oud papiercommissie van de Gerefor meerde Gemeente in Ooitgensplaat hoopt donderdag 30 januari weer oud papier bij u op te komen halen voor de zending. Wij vra- gen u dit gebundeld buiten te zetten. Wij beginnen om half zes. gegeven dat er geen sprake kan zijn van vre desbesprekingen zolang er een voortdurende dreiging van terreur bestaat. En daar houdt hij zich aan, ondanks een voortdurende pres sie vanuit het buitenland. vH Niddelharnis in het nkaws... Slootweg illustreerde zijn overpeinzing uiteraard met de situatie in Middelhar- nisOok hier vonden het afgelopen jaar de nodige veranderingen plaats, al was er net zo goed sprake van contintiïteit. In maart vonden de gemeenteraadsver kiezingen plaats. De PvéK verloor een zetel. Algemeen Burger Belang won er één. Dit leidde mede tot het aantreden van een college van een goeddeels ande re politieke samenstelling. Daarbij werd direct gebruik gemaakt van de mogelijk heden die de tegelijkertijd in werking getreden Wel dualisering gemeentebe stuur bood, namelijk het %'erkiezen van wethouders die geen raadslid zijn." De loco-burgemeester stak niet onder stoe len of banken dat hij de achtergrond en doelstelling van deze wet - het nauwer betrekken van de burger bij politiek en bestuur - uitermate belangrijk vindt. "De gemeente heeft een belangrijke taak de dienstverlening aan haar burgers meer helder en overzichtelijk te maken. Allen zuchten wij onder de nog steeds toeöieiaènde regelzucht van de rijks overheid. Regelgeving is vaak complex en soms innerlijk tegenstrijdig. Ook dient de gemeente meer zorg te beste den aan het informeren van haar burgers en zal zij hen beter moeten betrekken bij besluitvorming en dan niet alleen ach teraf, maar reeds gedurende het besluit vormingsproces. Voor alle betrokkenen een belangrijke uitdaging. "Waarna Sloot weg een hele serie op stapel staande plannen opsomde. Van de verzelfstandi ging van de buitendienst tot de oprich ting \'an de Stichting Companen (zie elders op deze pagina). Van de bouw van scholen tot de renovatie van Dn Diek. En van een onderzoek naar de leef baarheid in de kleine kernen tot het vast stellen van een Plan Integrale Veiligheid. "Er staat meer dan voldoende op het programma', aldus de loco-burgemees ter. Waarna hij eindigde met een oproep: "Uw betrokkenheid bij dit aUes is groot. Wilt u die ook alstublieft gestal te geven; benadert u de politieke partij en, zoekt uw informatie op de gemeen telijke website, in kranten of andere publicaties. Alleen samen kunnen wij een stabiele, levenskrachtige gemeen schap vormen." De Stichting Companen - companen zijn vrienden - brengt het sociaal-cultureel werk samen met het ouderenwerk. Het resultaat is wat veelal een brede welzijns- insteUing wordt genoemd. Een instelling, met andere woorden, die voor de totale breedte van de samenleving werkzaam is. In de Stichting Companen gaat het bij voorbeeld om de peuterspeelzalen, het jeugd- en jongerenwerk en de ondersteu ning van dorps- en wijkgroepen. Maar dus ook om het lokale ouderenwerk, dat, met het oog op de vergrijzing en de ontwikke ling dat ouderen zo lang mogelijk zelf standig blijven wonen, alleen maar aan belang zal winnen. Zo zal, naast de bekende activiteiten voor ouderen bin nen de gemeente, de adviesfunctie - op de terreinen w^elzijn en zorg - richting senioren de komende tijd van de grond komen. De nieuwe stichting is ingericht op het ontwikkelen van dergeUjke func ties voor de inwoners van de gemeente Middelharnis. Een belangrijke reden om de Stichting Companen op te richten is professionali sering. Door het sociaal-ctiltureel werk en het ouderenwerk te bundelen kan het werk nog meer inhoud w^orden gegeven. Bovendien is nu een efficiënter beheer van de accommodaties mogelijk. De Stichting Companen staat nog in de startblok ken. De werving Maar er zijn uitzonderingen; mensen met een minimuminkomen zijn het betalen van gemeentelijke belastingen niet altijd verpHcht. Als u een aanslag onn'angt. dan kunt u kwijtschelding van gemeentelijke belas tingen vragen voor: de onroerende zaak belasting voor eigenaren (OZB 1) de onroerende zaak belasting voor gebruikers (OZB 2) de afvalstoffenlieffing de reinigingsrechten het rioolrecht Let op: hondenbelasting wordt niet kwijtgescholden. Het is ook mogeUjk dat ti een inkomen heeft dat boven het minimimmiveau Hgt. maar tevens hoge woonlasten heeft of een groot bedrag aan alimentatie moet beta len. Ook dan kimt u voor kwijtschelding in aanmerking komen. Voor de exacte voorwaarden kunt u contact opnemen met de gemeente. Meer informatie over kwijtschelding kimt u vinden op de toelichtmg bij het aanslag biljet. van een directeur is aan de gang. Ook wordt er druk gewerkt aan het ontwikke len van een visie en het sclirijven van een bedrijfsplan. Een en ander gebeurt in overleg met de gemeente MiddeUiamis. De gemeente is de grootste subsidiegever v:m de stichting. Duidelijke afspraken geven aan hoeveel geld dat is en wat daar voor van Companen verwacht kan wor den. Voor de gemeente is het prettig dat er nu één aanspreekpimt is voor het soci aal-cultureel werk en het ouderenwerk. Het sociaal-cultureel werk van de Stich ting Companen is te vinden in het Diek- huus. Het ouderenwerk is tijdelijk gehuis vest in het voormalige schoolgebouw Het Kompas. Aan de Doetinchemsestraat wordt een nieuw pand gerealiseerd waar in het ouderenwerk van de Stichting Com panen een plek krijgt. Om in aanmerking te komen voor een Pas- 65 moet u in Nederland wonen en ten minste 65 jaar zijn. De Pas-65 is bedoeld om aan te tonen dat u 65 jaar of ouder bent. Wanneer u dat op een andere manier kunt aantonen - bijvoorbeeld met uw paspoort of rijbewijs dan komt u in een aantal gevallen voor dezelfde korting in aamnerking. Een Pas-O^ is - zeker wan neer u niet over een paspoon of rijbewijs bescliikt - echter een gemakkelijk en goedkoop middel om a;m te tonen dat u 65-plusserbent- Voorheen hadden ouderen mssen de 60 en 65 jaar met een partner v;m 65 jaar of ouder, ook recht op een Pas-65 (de zoge noemde partnerregeling"). Sinds 1 septem ber 1999 is dit niet meer het geval. Bent u tussen de 60 en 65 ja;ir en heeft u al een Pas-65. d;m kmtt u deze echter houden en op vertoon daar%-.m korting krijgen. Roze strippenkaart De Pas-65-houder kan de goedkopere, roze 15-strippenkaart aimschaften. Deze kaiirt is geldig in het openba;ir verboer (tnmi, bus en metro en op treintrajecten waar u de norm;ile strippenkaart mag gebniiketi). De roze strippenkaart is alleen verkrijgbaar in de voor\-erkoop. Ook week-, maand- en ja;irabomiementen vallen onder de kortiirgsregeling van de Pas-65. Met de Pas-65 kunt u geen korting krijgen op een treinkaartje. Daarvoor moet u bij de NS een voordeel-urenkaart kopen. Veerdiensten Ms Pas-65-houder krijgt u ook korting als u gebruik maakt van de veerdiensten naar de -w-addeneilanden. Andere kortingen De Pas-65 is geldig in heel Nederland, maar de kortingen kunnen van plaats tot plaats verschillen. Dikwijls kunt u korting krijgen bij: de bibliotheek een museum de bioscoop een rondvaart een concert de schouwburg een cursus een vakantiebungalow de dierentuin het zwembad het lidmaatschap van een organisatie Gaat u ergens heen, kijk dan goed om u heen of u als pashouder korting kunt krij gen. Het is een kleine moeite om het even na te vragen. De Pas-65 geeft buiten Nederland in prin cipe geen recht op voordeel. Toch is het raadzaam deze mee te nemen als u naar het buitenland gaat. Als ouderen kortin gen krijgen in het land waar u bent, dan heeft u in ieder geval een bewijs dat u 65 jaar of ouder bent. Soms krijgt u dan dezelfde voordelen. Inwoners van de gemeente Middelharnis kunnen de Pas-65 afhalen bij de afdeling burgerzaken in het gemeentehuis. U moet de pas altijd zelf aanvragen. Daarvoor is een geldig legitimatiebewijs nodig en een recente pasfoto (zwart-wit of kleur, recht van voren genomen). U krijgt de pas meteen mee. Wanneer u uw Pas-65 op het gemeente huis haalt, moet u legeskosten betalen. In Middelharnis kost een Pas-65 5,15. De afdeling burgerzaken van de gemeente Middelharnis beantwoordt uw vragen over de Pas-65. Ook is er een internetsite over de pas. Daar is meer informatie te vinden over het gebruik van de Pas-65. Ook kunt u er terecht met vragen en opmerkingen. De site is te vinden op: ^"WTv. ouderenorganisatiesnl Kon. Julianaweg 45, 3241 XB Middelharnis Tel. (0187) 47 55 55 Fax (0187) 47 55 47 e-mait: info@mfddelham(s.nl www.middeihamis s

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 6