145 jaar geleden werd dr. J.H. Gunning JHz. geboren 9 OZ zorgverzekeringen biedt peuter behandeling in België aan f ccuuten EIIAtffiBt-niEUWS We waren ten einde raad EIIAI1DEI1-I1IEUW5 Nieuws van de eihnden Nieuw boek februari-ramp 1953 Raad Goedereede stelt Welzijnsnota vast Geen openbaar onderwijs in Herkingen: Raad Dirksland onderzoekt mogelijkheid tot compensatie reiskosten leerlingenvervoer PAGINA 2 DINSDAG 28 JANUARI 2003 Veel meegemaakt Naar Kinderziekenhuis Leed vergeten 'Ga niet alleen door het levenhoort al 125 jaar tot de geestelijke bagage van velen Een gemeente heeft onder meer de plicht zorg te dragen dat er openbaar onderwijs geboden wordt. In de gemeente Dirksland heeft de woon kern Herkingen geen openbare basis school. Daarom zijn daar de ouders, die hun kinderen openbaar onderwijs willen laten volgen, aangewezen op één van de andere woonkernen bin nen de gemeente. En dat betekent dat er dagelijks heen en weer gereden moet worden, van Dirksland naar Herkingen visa versa, met als gevolg dat déze ouders jaarlijks extra reis kosten moeten maken. Al jaren wordt hierover met zekere regelmaat gesproken in de Dirsklandse gemeen tepolitiek. Is het niet dat sommige raadsleden het liefst gerealiseerd zagen dat ook in Herkingen een open bare basisschool kwam, dan is het wel dat ze Herkingse ouders een (financië le) tegemoetkoming willen bieden voor de reiskosten die zij moeten maken om hun kinderen openbaar onderwijs te kunnen laten volgen. Over dit laatste was ook gesproken tijdens de behandeling van de gemeentebegroting 2003 tijdens de raadsvergadering van eind oktober jl., om uiteindelijk - via de raads commissie Maatschappelijke Aangelegen heden en Middelen - afgelopen donderdag avond opnieuw op de raadstafel te komen. Raadslid Robijn (PvdA) had daarom gevraagd. Daarom kreeg hij er donderdag avond als eerste het woord over. 'Ga niet alleen door het leven, die last is u te zwaar. Eén wil u sterkte geven, ga tot uw Middelaar.' Deze regels worden soms nog aange haald op de preekstoel en zijn met een zekere regelmaat te horen bij radioprogramma's met geestelijke liederen. Een enkele keer wordt de melodie gespeeld bij het uitgaan van de kerk of bij een uitvaart. Op 23 januari was het 145 jaar geleden dat de schrijver ervan, dr. J.H. Gunning, geboren werd. Wie was hij? Ethisch Qa niet alleen- door 't (eütn, Tne iast isute zwaar. Laat een u sttr^e gcz'en, Qa tot u-w Middelaar. "Daar iszooVeeCte l<^cn, 'Daar is zoovttCgtwctn T,n zo'üeeL keds te dra£cn, Qanietaüeen. Qa niet alken, uw 'J(pnir^ Wil/(omen in uw kart. J^ft geeft fiet ^m ter woning, Hot stilt 3-[\, smart. 'WieS(gnzrtra, m MsJIeZtlS? 2ii-f::.-J:-jjeal. 'J^tcHt dan de treurende oogen 9laar Jezus heenl O armen, droePen, Blinden, 25e Hoofden opgericEt. Laat u door Jezus vinden, Zijn [ast is zacht en [icfit. Daar is zooveel te dragen, "Daar is zoveelgeweerL !Aclt, wilt dan niet vertragen, 'Haar Jezus heen! Wat l<^uigtgij om een wonde, 'Die skcftts 'Erèarming sloeg? Wat zucht gij om de zonde, 'Die uw l/exlosser droeg. Wat staart gij angstig, droevig Ms waart gij steeds alleen? U<gmtj gaat getroost, SlijmoeMg 9<^r Jezus heail Welzalig die 't ervaren Dat Jlij hun alles is, Dan /(gnnenze ingevaren 'Bezorgdheid noch gemis. 3{ij draagt dan in Zijn armen Door allen nood hen heen, Wie steunt op Zijn ontfermen Is nooit alleen. "En dan, als 't leed der aarde "Voorgoed is Weggedaan, Mis in des hemels gaarde llw Blijde voeten staan. Dan ziet ge in 't zalig 'Eden Skchts zaalgen om u heen, 'En prijst ge in eeuwighedtn llw 9ieer alleen. Predikant Publicist Componist C. D. van den Heuvel (i y> Angela Sluijters De driejarige Angelo Sluijters speelt, lacht en is weer vol levensvreugde. Nick en Miranda Sluijters genieten zichtbaar van de speelsheid van hun driejarige zoon. Voor hen was Angelo de afgelopen maanden een zorgenkindje. Een door caries zwaar aange tast gebit bezorgde de peuter veel pijn. Zoveel dat pijnstillers niet meer hielpen. De eigen tandarts kon hem niet behandelen, waardoor een poliklinische ingreep over bleef. Maar het zou in Nederland drie tot zelfs vier maanden duren, voordat hij in een ziekenhuis terecht zou kunnen. Miranda Sluijters riep de hulp van de zorgservice van OZ zorgverzekeringen in, waardoor de klei ne Angelo binnen twee weken in een zieken huis in België geholpen werd. Dat gebeurde begin december. Dat gebeurde begin december. Het gezin Sluijters heeft van de afgelopen feestdagen eindelijk weer genoten. Angelo was goed gehumeurd, huilde niet en had geen pijn. "Het is verschrikkelijk wat dat mannetje al heeft meegemaakf'vertelt zijn 32-jarige moeder twee maanden later. "Angelo was vroeger een huilbaby. Hij brulde een groot deel van de dag en werd 's avonds regelma tig wakker om weer te huilen. Voor ouders is dat een enorme belasting. Alles draaide om Angelo. Om toch een beetje aan onze nacht rust te komen, gaven we hem 's nachts vaak een flesje met siroop. Toen hebben we er nooit bij stilgestaan dat dit desastreuze gevolgen zou hebben zoor zijn tanen. Het ons ook nooit verteld en als je kind een groot deel van de dag huilt, heb je je nachtrust heel hard nodig. Vorig jaar zomer begonnen de problemen met zijn melktanden. Daar kwa men vlekjes op. Dat werden gaatjes. Hij wil de niet snoepen en later zelfs niets meer eten en drinken. Een broodkorst deed al pijn bij hem en de melk uit de koelkast warmden we lichtjes op, anders deed het ook zeer aan zijn tanden. Het was heel zielig! We hebben con tact opgenomen met een tandarts, maar die kon hem niet behandelen. In de stoel kwam Angelo van angst een halve meter omhoog. Bij het verdoven brak zelfs een keer de naald. Het zweet stond bij de tandarts in zijn handen". De tandarts, aanvankelijk geen voorstander van een ziekenhuisbehandeling, verwees Angelo Sluijters vorig jaar op 17 oktober chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hoUandse en Zeeuwse eilanden is een uitgave van Uitgeversmaat schappij Eilanden Nieuws BV Verschijning: dinsdag- en vrijdagavond Tel. (0187)4710 20 Fax (0187) 48 57 36 Postbus 8, 3240 AA Middelhamis Langeweg 13, Sommelsdijk ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: tel.(0187)47 10 20 e-mail: AIgemeen@gebr-dewaaI.com (onder vermelding van 'adv' of 'adm') tarief per mm 0.27; contracttarieven op aanvraag sluitingstermijn zakelijke advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur sliiitingstermijn overlijdensberichten: dinsdag en vrijdag 8.30 uur voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentie opdrachten of telefonisch opgegeven advertenties kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Advertentie-acquisitie: A. J. van der Velden, 06-50448359 REDACTIE: hoofdredacteur: J. Villerlus, tel. (0187)47 10 22, privé (0187) 60 14 40 e-mail: J.ViIlerius@gebr-dewaal.com Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden gewei gerd. ABONNEMENTEN: Per kwartaal 9,25. Per Jaar €35.00. Abonnementen zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor deze ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: postbank 167930 rabobank Middelhamis 342001108 tussen zijn familie. door naar het Sophia Kinderziekenhuis. Bij twee V. eken later kon de peuter daar terecht. "Ondertussen was er voor ons geen houden meer aan. Angelo huilde dag en nacht van de pijn. Pijnstillers hielpen niet meer. Na een onderzoek in het Sophia Ziekenhuis bleek dat er vier kiezen getrokken zouden moeten worden, daar dat kon pas drie a vier maan den later. Maar hoe kwamen wij deze perio de door? Ook als gezin gingen wij door een 'hel'. We hebben ook Mika, onze zoon van twee. Zo kon het voor ons echt niet langer". De huis-aan-huis krant 'Zorgnieuws' van OZ zorgverzekeringen, in de brievenbus op 2 december, was voor Miranda Sluijters de reden om naar de zorgservice te bellen. "Wij zijn al jaren bij OZ zorgverzekeringen ver zekerd. Maar dit keer viel mijn oog op de zorgservice. ïk heb mijn verhaal telefonisch aan een dame verteld, die mij uitstekend heeft opgevangen. Ik was emotioneel, zelfs over mijn toeren. Die mevrouw voelde heel goed de situatie aan en beloofde haar best te doen om Angelo eerder te laten behandelen. Ik werd twee uur later al teruggebeld met de vraag of het een bezwaar was als mijn zoon in een universitair ziekenhuis in België behandeld zou worden. Dat was voor ons niet het geval, al hadden we de hele wereld over moeten reizen. Twee dagen later kon den we in Gent terecht. Sinterklaas liep daar zelfs over de afdeling, dus Angelo vond het erg leuk. De doktoren onderschreven de ernst van de situatie en vijf dagen later lag Angelo op de operatietafel. Uiteindelijk heb ben ze twee kiezen getrokken, hebben ze met vullingen van twee kiezen kronen gemaakt en zijn er twee gaatjes gevuld. We hebben Angelo 's morgens gebracht en 's middags mochten we hem alweer meene men". De peuter lijkt inmiddels het ernstige leed vergeten te zijn. "Maar wij moeten het nog verwerken", geeft vader Nick toe als hij de twee doorgetrotte kiezen laat zien. We zijn heel blij dat de afdeling zorgservice van OZ zorgverzekeringen zo doortastend heeft gewerkt en ons de mogelijkheid heeft gebo den om Angelo in het buitenland te laten behandelen. We waren ten einde raad. Ange lo is nu weer dat levenslustige ventjes zoals wij hem graag zien. Tot slot wil ik zeggen: geef een baby 's nachts nooit een flesje met siroop in bed, want de gevolgen zijn ver schrikkelijk". Op 1 februari zal het vijftig jaar geleden zijn dat zuidwestelijk Nederland getroffen werd door een stormramp die vele mensenlevens eiste. Binnen allerlei disciplines zal deze gebeurtenis herdacht worden. De Stichting Streekhistorie Voome-Putten en Rozenburg geeft deze herdenking vorm in de uitgave van een wel zeer bijzonder boek in de Publi catiereeks. De heer K. J. Waleboer, geboren in Gouds waard, was in de februaridagen als mare chaussee direct betrokken bij de bijstand die dit Wapen verleende op verzoek van diverse burgemeesters. Gestationeerd in Abben- broek zag hij met eigen ogen de gevolgen van de ramp voor onze streek. Doel, organi satie en effect van de verleende bijstand wer den eigenlijk nooit nader onderzocht, tot de heer Waleboer zich hierin ging verdiepen. Hiervoor waren de eigen herinneringen uiteraard niet toereikend. Uit tal van archie ven en het Marechaussee-museum diepte de auteur gegevens op. Het resultaat is een stu die die op een heel aparte manier ingaat op een veelbeschreven onderwerp. Zonder voorbij te gaan aan het menselijk leed wordt op bijna nuchtere wijze de aanpak van de hulpverlening en het verloop van de gehele operatie gevolgd. Waar zoveel gegevens tevoorschijn kwamen en ook het functione ren van het naasthogere echalon in dit onder zoek betrokken werd, overschreed de inhoud van deze studie noodzakelijkerwijs de direc te begrenzing van Voome-Putten en Rozen burg. De directe commandant van de auteur, de toenmalige kapitein J. van der Ven, schreef het voorwoord voor dit boek; hij mag het officieel uitkomen ervan helaas niet meer beleven. K. J. Waleboer - De Koninklijke Mare chaussee op de Zuid-Hollandse Eilanden tij dens de watersnood in februari 1953 ver schijnt als nr. 18 in de Publicatiereeks van de stichting. De eerste exemplaren zullen in een besloten bijeen komst op 4 februari 2003 in het gemeentehuis van Benüsse te Abben- broek worden uitgereikt. Dat is precies de datum, waarop 50 jaar geleden tot algehele evacuatie van Abbenbroek moest worden overgegaan. Men kan zich dus moeilijk een toepasselijker plaats en datum voorstellen. Het boek zal m.i.v. 5 februari te koop zijn op het Streekarchief aan de Rik 22 te Brielle. De prijs van dit 135 pagina's tellende boek bedraagt 11,- (afgehaald). Donateurs van de stichting krijgen een euro korting. Schrif- teüjke bestelling: Streekarchief VPR, post bus 79, 3230 AB Brielle. De agenda voor de donderdagavond, gehouden raadsvergadering van de gemeente Goedereede bevatte maar weinig punten die aanleiding gaven voor diepgravende discussie. Naast de - welhaast traditionele - verzoeken tot planschadevergoeding, stelde de raad de Notitie Welzijn 2003-2006 vast. In deze welzijnsnota worden de subsidies vastge steld voor de diverse instellingen die actief zijn op welzijnsgebied. Zonder veel discus sie werd de nota vastgesteld. De meest in het oogspringende verhoging is bestemd voor de Kunststichting Goedereede. Deze stichting wil de komende jaren haar activiteiten uit breiden door een kunstproject op scholen te starten. Ook wil deze instelling haar jaarlijk se kunstdag uitbreiden. Deze dag wordt in de toekomst niet alleen op zaterdag gehouden maar ook de vrijdag zal hierbij betrokken worden. Tijdens de raadsvergadering werd er wel op aangedrongen dat de sportverenigingen ook een plaats moeten krijgen in de welzijnsno ta. Deze krijgen niet altijd direct subsidie maar er wordt wel bijgesprongen in bijvoor beeld het onderhoud van de terreinen. Kort gezegd pleitte hij ervoor om de bestaande Verordening leerlingenvervoer zodanig aan te passen dat het in de gemeen te Dirksland mogelijk wordt om ouders die extra reiskosten moeten maken om hun kin deren dat onderwijs te geven dat de ouders zelf wensen, daarvoor een compensatie te geven. Ongeacht of het hierbij om openbaar of christelijk onderwijs gaat, zo verduide lijkte hij. Ook raadslid Leenders (Gemeente belangen) viel hem hierin bij, evenals VVD- raadslid mevrouw Tuinstra, die zelf in Her- kingen woont. Zij wist te vertellen dat in haar woonplaats momenteel 23 kinderen van vervoer afhankelijk zijn om openbaar onder wijs te kunnen volgen. Wethouder Sandee noemde het idee van deze raadsleden wel een 'sympathieke geste', maar ook een 'moeilijke vraag'. Er zou nameUjk makkelijk een precedentwer king vanuit kunnen gaan, zo gaf hij aan, maar bovenal waarschuwde hij ervoor dat aan het toekennen van de bedoelde compen satie de ouders ook een eigen bijdrage boven het hoofd kan komen te hangen, waardoor ze van de 'regen in de drup' zouden kunnen raken. "En dat kan toch ook de bedoehng van deze raadsleden niet zijn", zo vroeg hij zich af. Daarom ontraadde hij hen deze 'sympathieke geste' liever. Toch zagen in meerderheid ook de andere raadsfracties er wel wat in, zo bleek toen in tweede termijn ook de raadsleden Van der Vlugt (PvdA), Baan (SGP) en Tieks (CDA) zich met de discussie gingen bemoeien. Alle 'voors en tegens' moest de wethouder nog maar eens tegen het licht houden, vond men, aan de hand waarvan over dit punt later dan weer verder gesproken kan worden. Dat zeg de wethouder Sandee ook toe. Johannes Hermanns Gunning werd op 23 januari 1858 geboren in een hervormde pas torie in Hilversum. Zijn vader, J.H. Gunning jr. (1829-1905), was daar predikant. De zoon had zo'n diepe verering voor zijn vader dat hij zich later zou tooien met het achtervoeg sel JHz., wat stond voor Johannes Herma- nuszoon. Een neef van hem, die ook J.H. Gunning heette en later een beroemd pedag oog zou worden, zou zich als J.H. Gunning Wz. presenteren. Zijn vader werd al snel pre dikant in Den Haag, waar hij ds. D. Mole naar opvolgde, die een aanzet had gegeven voor de Afscheiding van 1834. Eén van zijn gemeenteleden was mr. G. Groen van Prin- sterer, van wie hij in 1876 ook de rouwdienst zou leiden. Ook kerkte koning Willem III nog wel eens bij ds. Gunning. Tegen zijn zin werd vader Gunning - al jong kaal, maar wel met een volle baard - benoemd tot hoogleraar. Hij zou één van de grondleggers worden van de ethische theolo gie. Een theologie, waarin meerdere richtin gen waren aan te wijzen. Ook een stroming, die zich in gereformeerd spoor bleef bege ven. Tegenwoordig wordt deze ethische stroming weggezet als omechtzinnig en te gevoelsmatig, maar in die dagen wilde deze groep eerlijk in gesprek met de cultuur en wetenschap van toen. Voor Gunning bleef de Bijbel Gods Openbaring, maar hij wilde Dr. .].H. Gunning JHz. {1858-1940) noemde zichzelf 'een vriend van geestelijk onbehuisden de uitkomsten van het modem onderzoek een serieuze kans geven. De ethici hebben hele warme en stichtende dingen geschre ven, maar hun angst voor koude leerstelUg- heid zorgde soms ook voor vaagheid, slap heid en al te grote toegeetlijkheid. Helaas is alleen het laatste beeld blijven hangen bij velen uit onze dagen. Het goud uit die tijd ligt nu, grotendeels onaangeroerd door reformatorisch Nederland, te wachten op herontdekking. Het einde van de 19e eeuw was kerkelijk gezien een roerige tijd, waarin vrijzinnig heid en andere moderne stromingen opkwa men. De wetenschappelijke kritiek op de Bijbel nam toe en de hervormde kerk was geknecht door een reglement dat in de prak tijk leervrijheid op de kansel toestond. Ook de synode zelf leek niet erg happig te zijn om echt in te grijpen. Professor Gunning was een ernstig man en de ondertitel van de biografie, die dr. Albert de Lange over hem schreef, luidt dan ook 'een leven in zelfverloochening'Velen her kende hem als een Godvrezend mens en De Lange aarzelt niet om over hem te schrijven: "Gunning was een heilige, omdat hij volko men ernst maakte met zijn geloof Hij gooi de het niet op een akkoordje met de wereld." Een blinde vlek van hem was dat hij de vrij zinnigheid met te veel openheid benaderde en zijn eigen kring - de orthodoxie - wel eens te hard aanpakte. Later zou hij echter met dr. J. Hoedemaker optrekken om op te komen voor de gereformeerde belijdenis in de Nederlandse Hervormde kerk. Ook haal de hij de beroemde Engelse prediker Charles Haddon Spurgeon voor een eenmalig bezoek naar Nederland. De jonge Johan, soms ook Jan genoemd, groeide op in een wereld vol beroemdheden. Er waren zelfs contacten met het koninklijk huis, maar ook met andere vooraanstaande mensen, zoals dr. Abraham Kuyper, dr. Abraham Capadoce, dr. Allard Pierson en de schrijfster Bosboom-ToussaintAls klei ne jongen zat Johan nog wel eens naast Groen van Prinsterer in de kerk, bij wie hij ook thuis kwam. Als jonge man bezocht hij Londen en zat daar onder het gehoor van Spurgeon. Met name het gebed van deze 'prins der predikers' maakte diepe indruk op hem. Het gezin Gunning bestond voornamelijk uit dochters, al had Johan ook een broer. Bij de jonge Gunning ontstond het verlangen om ook theologie te gaan studeren, al gaf hij later toe dat dit niet zozeer uit roepingsbesef was. Pas in de pastorie zou het geloofsleven van Johan Gunning zich verdiepen en kreeg hij de Heere Jezus hartelijk lief. Prachtig is het volgende citaat uit zijn memotres: "Wij wilden in onze hoogmoed U niet volgen, maar Gij o Leeuw van Juda, hebt ons over wonnen voor eeuwig. Hoe barmhartig zijt Gij jegens ons. Uwe verachters, geweest Eerst liet Gij U voor ons dooden, toen zijt Gij als smeekeling tot ons gekomen en hebt Uwe liefde ons aangeboden. En als wij U als onzen Borg verwierpen, zijt Gij in Uwe barmhartigheid den strijd met ons begon nen, totdat Gij ons volkomen bedwongen hadt." De studie in Utrecht vorderde en hij promo veerde als oud-testamenticus op een proef schrift over 'De goddelijke vergelding'. Al snel kreeg de jonge kandidaat een vijftal beroepen, waarvan Wilhelminadorp (Zuid- Beverland) werd aangenomen. In 1881, het jaar waarin hij trouwde met Tobina Adriana Pijnacker Hordijk (1861-1944), werd hij door zijn vader bevestigd als Nederlands Hervormd predikant. Daarna zouden nog de gemeenten van Bennebroek (1884-1887), Gouda (1887-1891), Leiden (1891-1894), Utrecht (1894-1913) en Serooskerke op Walcheren (1920-1924) volgen. Tussen die laatste twee speelde zich nog een mislukte loopbaan af als predikant-directeur van het Diaconessenhuis in Haarlem en het leiden van een Evangelisatie in Apeldoorn. In Wilhelminadorp begon Gunning met zijn enorme stroom publicaties, die pas zou ein digen bij zij dood. Talloze krantenartikelen zou hij schrijven en hij bundelde zijn reis verslagen naar Zweden, Zwitserland, Schotland en Noorwegen. Maar ook kerk historische boeken kwamen uit. Hij schreef ondermeer een biografie over de merk waardige Zeeuwse predikant ds. H.J. Bud ding, die als bevindelijk afgescheiden pre diker begon en uiteindelijk voorganger van een vrije Evangelische gemeente en groot bekritiseerder van de Heidelbergse Cate chismus werd. Later zou hij ook andere kerkhistorische werken schrijven, ondermeer over John Henry Newman en de stichter van het Leger des Heils, William Booth, met wie Gunning Jhz. ook contacten onderhield. In 1928 zou de stevige studie 'Blikken in Bunyan's Pel- grimsreize' verschijnen. Maar voor alles was hij dominee en hij schreef dan ook toelichtingen op de Bijbel boeken Jeremia, Amos en op Jesaja 40-66. De prekenbundel 'God is liefde' uit 1900 bevatte zijn preken over de eerste brief van Johannes. Ook publiceerde hij Bijbelcom mentaren over de brief aan Efeze en de Openbaring van Johannes, getiteld 'Het boek der Toekomst'. Ook had de liturgie zijn volle aandacht en hij schreef er een boek over: 'Onze eeredienst'. In 1910 waagde hij zich aan een lijvige studie over de gezangenkwestie in de Hervormde kerk, waarbij hij een vurig pleitbezorger bleek voor het zingen van gezangen tijdens de diensten. Zijn pastorale bewogenheid, die hem levenslang kenmerkte, bleek uit de bro chure 'Waarom niet toegetreden Het Avondmaalsformulier voor bekommerde christenen toegelicht'. Een geschriftje dat schreeuwt om heruitgave! Ook pleitte hij voor herinvoering van de biecht. Een plei dooi dat overigens al tijdens de Nadere Reformatie te horen was. Verder verschenen van zijn hand Bijbelse dagboeken en pastorale bundels vol gedich ten, meditaties, spreuken en levenslessen. Christus Consolator verscheen in vijf delen, maar het meest geliefd werd wel het boek voor bejaarden 'De morgenstond nadert' Prachtige oneliners sieren het boek als: 'Ingebeelde plichten zijn onze ergste tiran nen', 'Kwets anderen niet met wat uzelf pijn doet' en 'Ons zoeken naar God, is altijd de echo op Zijn zoeken naar ons'. Het boek bevat ook indrukwekkende graf schriften, die hij op begraafplaatsen had gezien, zoals 'Deze was ook met Jezus' of 'Te elfder ure'. In Ameide zag hij het graf schrift: 'Freddy Yes, Lord en in Katwijk aan Zee: 'Hij kocht mij met Zijn bloed'. Bij een klein kindje stond 'Voor de storm in de haven' en bij een doodgeboren kindje 'Geboren voor den hemel'. Gunning verloor zelf een zoontje van vier jaar en later een kleindochtertje. Hij schreef ook gebedenboeken, waarvan het zakboekje 'Een gebed voor elke dag' het enige van zijn hand is, dat nu nog gedrukt wordt. Veel interesse had hij in Israël en hij schreef daar ook over. In 1898 zei hij tijdens een preek dat het zijn stellige overtuiging was dat Palestina eens weer door de Joden bewoond zou worden. Enkele jaren na zijn dood zou de Joodse staat een feit zijn. Hij geloofde ook in de massale bekering van de Joden tot de Heere Jezus. Gunning schreef ook veel gedichten en com poneerde liederen. Twee üederenbundels verschenen van zijn hand, te weten 'Vrede- klanken' en 'Kracht en Leven'. Zijn meest beroemde lied zou hij in 1878 schrijven: 'Ga niet alleen door het leven', dat door hemzelf de kortere titel 'Ga niet alleen' meekreeg. Het was oorspronkelijk bedoeld voor de meisjes in een Leidse textielfabriek, die wat minder stichtelijke liedjes zongen. In een morgen had Gunning het lied gecompo neerd, dat nu al 125 jaar meegaat. De prachtige, ietwat weemoedige melodie en de zes warme coupletten zouden veel mensen aanspreken en ontroeren. Zowel binnen als buiten de Hervormde kerk en ook nu nog, 125 jaar na dato. Hoewel ik nog nooit van Gunning gehoord had, herinner ik me hoe het lied me als kind van tien jaar erg pakte. Uit later jaren herinner ik mijzelf nog een preek van de Christelijke Gereformeerde ds. J.H. Velema, waarin hij uit het tweede couplet citeerde "Wie kan er tranen drogen als Jezus Immers geen!". In zowel de Chr. Geref Kerk als de Hervormde gemeente van Middelhamis hoorde ik het lied aanhalen. In Hervormd Dkksland deed dat dr. P.J. Visser, waarop de organist de melodie na de dienst speelde, iets dat de organisten van de Her vormde Kerk in Middelhamis ook nog wel eens doen. Doordat het lied in de bundel van Johannes de Heer terecht is gekomen als nummer 53, wordt het op diverse plaatsen nog altijd gezongen ook tijdens verzoek platenprogramma's komt het lied nog wel eens terug. De arme Gunning werd er echter wel eens moe van, want na elke lezing die hij gaf, werd het lied hem toegezongen. In meer dan tien talen werd het lied overigens ver taald. Over zijn persoonlijk leven, zijn contacten en verdere levensloop meer in een volgende aflevering.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 2