Nationale Herdenking Watersnoodramp 1953-2003 Ontwikkelingen bij ZOrgCluSter Goeree-Overflakkee staan niet stil! PAKKER Zaterdag de vlaggen halfstok innaard Provincie blokkeert terecht bedriifsuitbreiding Molendijk Extra kerkdiensten Ger. Gemeenten 32^2/1^ a chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden De ministerraad heeft onlangs besloten dat in de drie provincies, die in 1953 getroffen werden door de watersnoodramp, tijdens de Nationale watersnoodherden king halfstok ge-vlagd dient te worden. Men wordt dan ook ver zocht om aan deze oproep zoveel mogelijk gehoor te geven en a.s. zaterdag de nationale driekleur halfstok uit te hangen. Uw woning of bedrijfspand verkopen? NIEUWE TONGE - Woensdag 29 januari, 19.30 uur: ds. J. Karels (bevestiging ambtsdragers). OOLTGENSPLAAT - Woensdag 29 januari, 19.30 uur: ds. A.B. v.d. Heiden. Dinsdag 28 januari 2003 GEMEENTE GOEDEREEDE Herdenking Watersnoodramp Gemeente Goedereede Op 3 februari aanstaande wordt in Stellendam een herdenl<ing gehouden van de watersnoodrannp van 1 februari 1953. Deze herdenking bestaat uit een kranslegging bij het monument aan de Kerkhoflaan. Voor nabestaan den en andere belangstellenden en organisaties is er overigens ook gelegenheid om een krans te leg gen. Aansluitend gaat men in een stille tocht naar de Ned. Herv. Kerk aan de Bosschieterstraat waar een her denkingsbijeenkomst wordt gehouden. Tijdens de bijeenkomst in de Ned. Herv. Kerk zal burgemeester C. Sinke stilstaan bij de ingrijpende gebeurtenissen van 1953 en de gevolgen daarvan voor de gemeente Goedereede en haar bevolking. Hierna zal de herdenkingscantate (1953-2003), gecomponeerd door de heer Arie J. Keijzer worden uit gevoerd. De sluiting van deze avond ligt in handen van ds. W.L. Smelt. Wij nodigen u van harte uit bij deze officiële herdenking aanwezig te zijn. Programma 18.45 uur Verzamelen bij 't Haegse Huus, Haagsestraat 4a, Stellendam 18.55 uur Vertrek vanaf Haegse Huus via Haagsestraat en Tuinstraat naar het monument bij de Ger. Kerk 19.00 uur Kranslegging bij het monument door burgemeester en mw. Sinke, namens het gemeentebestuur en de gemeenschap Gelegenheid tot het leggen van kransen en bloemen 19.20 uur Vertrek vanaf monument via 'looppad' naar Voorstraat - Schoolstraat - Bosschieterstraat 4 19.40 uur Aankomst in Ned. Herv. Kerk 19.50 uur In de kerk: - Samenzang: gez. 445:3 Ruwe stormen mogen woeden - Opening en toespraak burgemeester - Uitvoering cantate 21.15 uur - Sluiting door ds. Smelt - Slotzang: gez. 397: 1-60 God, die droeg ons voorgeslacht 21.30 uur Na afloop gelegenheid tot koffiedrinken In de Rank Verkeersmaatregels Vanwege het bezoek van Hare Majesteit de Koningin en de door haar af te Jeggen route, is voor deze dag een aantal verkeersmaatre gels genomen. De route welke de koningin ï.a\ afleggen, zal grotendeels afgesloten wor den en zaterdagochtend door de beveili gingsdienst worden nagelopen en gecontro leerd. Na deze zogenaamde 'bomcheck' mogen er geen auto's meer door deze straten rijden. De route zal gedurende de hele dag gecontroleerd worden door leden van de Nationale Reserve uit Zeeland. - Vanaf 09.00 uur zullen de navolgende wegen op de route worden afgesloten: een gedeelte van de Tramweg (nabij BEST Trucks), Wilhelminastraat (het gedeelte van af de Stationsweg l^rn de Willem-straat), Wil lemstraat (het gedeelte vanaf de Wilhelmi nastraat t/m de Emmastraat), Emmastraat (het gedeelte vanaf de Willemstraat t/m de Kerkring), Kerkring (het gedeelte vanaf de Emmastraat t/m de Voorstraat), de gehele Voorstraat, de gehele Kaai, Heerendijk (nabij de ingang van de begraafplaats) en de gehele Oostdijk. Ook zullen de Tram- en Boezemweg, in verband met het parkeren van genodigden voor de herdenkingsbijeen komst, gesloten zijn. Uiteraard blijven de op het bedrijventerrein gevestigde bedrijven gewoon bereikbaar. - Omstreeks 13.00 uur zal de afsluiting van de Tramweg, Boezemweg en de Wilhelmi nastraat worden opgeheven. De andere wegen blijven, in verband met de te organi seren 'stille tocht' tot omstreeks 17.00 uur afgesloten. - In verband met de uitvoering zullen de par keerverboden op vrijdag 31 januari 2003 reeds worden geplaatst. Deze borden zullen vanaf 31 januari 2003 om 21.00 uur tot 1 februari 2003 om 17.00 uur van kracht zijn. De parkeerverboden worden ingesteld voor de navolgende wegen: de westelijke zijde van de Emmastraat (vanaf de Willemstraat tot aan de Hilstraat), beide zijden van de Emmastraat (het gedeelte gelegen tussen de Hilstraat en de Kerkring), de oostelijke zijde van de Voorstraat, beide zijden van de Kaai (vanaf de Zuiddijk tot aan de Oostdijk) en beide zijden van de Oostdijk en Oudelandse- dijk. - Indien wordt geconstateerd dat voertuigen zijn geparkeerd in strijd met (de voor dit weekend) ingestelde parkeerverboden, zul len deze zondermeer worden weggesleept! Op zaterdag 1 februari a.s. herdenkt Nederland dat Zuidwest-Nederland vijftig jaar geleden werd getroffen door de Watersnoodramp. Hierbij verloren 1835 mensen het leven. De Nationale Herdenking vindt plaats in Oude-Tonge (ZH) en Ouwerkerk (Zld). In Oude-Tonge wordt een her denkingsbijeenkomst georganiseerd, welke bijgewoond wordt door Hare Majesteit de Koningin. Ook demissio nair minister-president Balkenende en de Commissaris van de Koningin Franssen zullen de bijeenkomst bijwo nen. Na de herdenkingsbijeenkomst begeeft Hare Majesteit de Koningin zich naar de begraafplaats slacht offers watersnoodramp 1953, waar zij namens de Nederlandse bevolking een krans zal leggen en waar een minuut stilte in acht wordt genomen. Met het oog op de herdenkingsbijeenkomst worden u onderstaande punten onder de aandacht gebracht. Programma 1 februari De herdenkingsbijeenkomst, die alleen bij gewoond kan worden door genodigden, vindt plaats in cultureel centrum Grutters wei. De bijeenkomst begint om 13.00 uur. Hare Majesteit de Koningin zal kort voor die tijd met de helikopter landen, waarna zij met de auto naar de Grutterswei wordt gebracht (voor informatie over wegafsluitingen zie verder deze brief). De bijeenkomst bestaat uit een mix van gesproken woord en muziek, afgewisseld met filmbeelden. De Commis saris van de Koningin zal een welkomst woord spreken. Het winnende gedicht van de gedichtenwedstrijd op de scholen zal worden voorgelezen. Door het Souburgs koperquintet zal muziek ten gehore worden gebracht, evenals door de Oratoriumvereni ging 'Laudando' uit Middelhamis. Ook zui len er filmbeelden worden vertoond. Om 14.00 uur zal de koningin de zaal vertalen en zich met een kleine delegatie begeven naar de begraafplaats slachtoffers water snoodramp 1953, dit via de route Emma- straat-Kerkring-Voorstraat-Kaai-Heeren- dijk. Deze route wordt afgelegd met de koninklijke bus. Na kranslegging en een minuut stilte, zal de Koningin een rondgang langs de begraafplaats maken. Om 14.30 uur vertrekt de Koningin naar Ouwerkerk, waar zij zal spreken met nabestaanden. Stille tocht Na afloop van de herdenkingsbijeenkomst organiseert de Oranjevereniging Oude-Ton ge een stille tocht naar de begraafplaats slachtoffers watersnoodramp 1953. Om 14.45 uur wordt in de Emmastraat begonnen met het formeren van de stoet. De route die afgelegd wordt, is dezelfde als de route die koningin Beatrix zal afleggen. De route blijft dan ook afgesloten tot het eind van de stille tocht. Eenieder wordt uitgenodigd aan deze tocht deel te nemen en hun respect te betui gen aan hen die hun leven hebben verioren tijdens de Watersnoodramp. Na afloop is er gelegenheid om een kop koffie te drinken in de Grutterswei. Live-uitzending NOS De NOS zal de Nationale Herdenking op 1 februari a.s. üve uitzenden op Nederland 2. De uitzending begint om 12.00 uur en duurt tot 18.00 uur. De EO en de NPS zullen na deze tijd hun programmering aanpassen aan de herdenking. Parkeren genodigden Ongeveer 750 mensen zijn uitgenodigd om de herdenkingsbijeenkomst in de Grutters wei bij te wonen. Een groot aantal gasten komt met de auto en deze kunnen uit veilig heidsoverwegingen niet allemaal in de dorpskern geparkeerd worden. Een aantal bedrijven op het bedrijventerrein heeft hun privé-tertein beschikbaar gesteld. Als deze terreinen vol zijn, zal (overdwars) gepar keerd worden op de Tramweg en, indien nodig, op de Boezemweg. Dit betekent dus een grote drukte op het bedrijventerrein. Een en ander wordt in goede banen geleid door parkeerwachten en verkeersregelaars. Hoe wel de genodigden worden verwezen naar het bedrijventerrein, is het mogeüjk dat veel mensen naar Oude-Tonge komen om wat van de herdenkingsactiviteiten mee te maken. Velen zullen een parkeerplaats zoe ken in het dorp. Hoewel streng gecontro leerd zal worden op de naleving van de par keerverboden, kan hierdoor enige overiast ontstaan. U op Flakkee ligt voor u klaar! Het magazine van de Rabobank wordt deze week huis aan huis verspreid Bent u lid van de Rabobankenheeftueenbrleven- bussticter tegen dmkwerk! Haal dan uw exemplaar gratis af bij uw l=labobank. Het is tijd voorde fiüfrobanfc Rabobank MAKELAARDIJ Middelhamis B.V. Voor de koop of verkoop van uw woning Doetinchemsestraot 32-34, 3241 AA Middelhamis Tel. (0187)482606 DEN HAAG/MELISSANT - Agrariër O. te Melissant zal zich erbij moeten neerieggen dat hij geen nieuwe gebouwen mag neerzet ten op zijn bedrijf aan de Molendijk. Dit volgt uit een uitspraak van de Raad van Sta te. Volgens deze hoogste bestuursrechtbank heeft G. geen volwaardig agrarisch bedrijf waaruit een volledig inkomen is te halen. G. heeft naar informatie van de Raad van State een vergunning voorlS meststieren, 60 zoogkoeien en 40 stuks jongvee. Daarnaast werkt hij als procesoperator en heeft hij een uitzendbureau. De gemeente Dirksland gaf G. in het bestemmingsplan Landelijk Gebied ander half jaar geleden toestemming om zijn bedrijf uit te breiden met extra gebouwen. De provincie Zuid-Holland keurde het bestemmingsplan echter af omdat het agra risch bedrijf niet volwaardig zou zijn. Gedeputeerde Staten twijfelen er overigens ook aan of een bedrijfsuitbreiding wel in overstemming is te brengen met de milieu wetgeving. G. zit op 250 meter afstand van de kern Melissant. Vlakbij het bedrijf, op enkele tientallen meters, staan enkele huizen die beschermd moeten worden tegen stank en geluidsoverlast. Makelaarskantoor Tamboer beëdigd makelaar/taxateur, lid NVM 0187-476555 Parkeerterrein Willemstraat De bewoners in de omgeving van de Wil lemstraat worden dringend verzocht om op vrijdag 31 januari en zaterdag 1 februari niet te parkeren op het parkeerterrein in de Wil lemstraat, hoek Emmastraat. Zowel de wagens van de NOS als de ambulance zullen hier worden geparkeerd. Parkeren vrachtwagens De parkeerstrook langs de Tramweg wordt gebruikt om vrachtwagens te parkeren, een en ander conform de Algemene Plaatseüjke Verordening. Deze parkeerstrook is op 1 februari echter nodig voor het parkeren van de genodigden voor de herdenkingsbijeen komst. De firma PAKOMI, Stationsweg 6 te Oude-Tonge, heeft haar terrein beschikbaar gesteld voor het parkeren van vrachtwagens in het weekend van 31 januari t/m 3 februari. De eigenaren van de vrachtwagens zijn hier over reeds aangeschreven. Voor vragen naar aanleiding van de her denkingsactiviteiten, kunt u contact opne men met projectleider 'herdenking water snoodramp' Rianne Bogerman van de gemeente Oostjlakkee, tel. 642200. Voor vragen naar aanleiding van de ver keersmaatregels, kunt u contact opnemen met Krijn Flikweert, beleidsmedewerker verkeersaangelegenheden van de gemeente Oostflakkee. Op het eiland is al jaren de 'Stichting Protestants Christelijke Woonvoor zieningen op Goeree-Overflakkee' een begrip. Opgericht medio februari 1964, biedt ze sinds de ingebruikname in 1967 van haar eerste huisvesting - huize 'Sjaloom' in Sommelsdijk - al die tijd al christelijke zorgverlening aan gehandicapten. Dit in de vorm van onder andere wonen met begelei ding, verzorging, behandeling en dag opvang. Werd in de beginjaren vanuit één locatie gewerkt, thans gebeurt dit vanuit een centraal Regiokantoor, en biedt de Stichting haar voorzieningen over het hele eiland verspreid. Nadat medio vorig jaar in het management een wisseling van de wacht heeft plaatsgehad, is per 1 januari jl. ook de bestuursstructuur van de Stichting gewijzigd. In plaats van een Raad van Bestuur heeft nu een directeur er de leiding, in het uitvoeren van zijn taak uiteraard bijgestaan door anderen. Daarbij is de voormalige Raad van Bestuur omgevormd tot een Raad van Toezicht, waarmee het management meer bevoegdheden kreeg. Tevens is de naam van de stichting veranderd in 'P.C. stichting zorgvoorzieningen op Goeree-Overflakkee'. Ook voor het komende jaar staan de nodige ontwik kelingen op stapel. Achterliggende ontwikkelingen In de loop der jaren breidden de locaties, waarin de Stichting haar voorzieningen biedt, uit. Na 'Sjaloom' werd in 1971 huize 'Salem' in Dirksland opgericht en in 1976 'Refugium' in Sommelsdijk. Later werd voor 'Sjaloom' een nieuwe huisvesting gebouwd en werden in Dirksland het appar tementengebouw 'Molenzicht' en in Goede reede het gezinshuis 'Eben-Haëzer' aan het voorzieningenarsenaal toegevoegd. En niet te vergeten de woonprojecten 'Fazant' en 'Stoofhoek', beide te Sommelsdijk, en het winkelproject 'Menorah' in Middelhamis, dat als dagbesteding fungeert. Deze groei is ontstaan uit de steeds toenemende vraag naar de zorg die de Stichting verleent - vorig jaar nog aan 70 cliënten, thans aan 100 en in binnen vijfjaar aan 150 cliënten, zo wordt verwacht. Maar intussen is ook het voorzieningenpak ket van de Stichting uitgebreid. Thans ver leent ze de volgende diensten: Wonen met 24-uursbegeleiding, Begeleid zelfstandig wonen. Dagbesteding, Thuiszorg, Logeren en Voorlichting en advies. Verder is de Stichting in de loop der jaren gaan samenwerken met Stichting Philadel phia Zorg te Nunspeet, die onder andere voor haar de personeels- en salarisadminis tratie verzorgt en de Stichting adviseert op het gebied van begrotingen en huisvesting. Huidige ontwikkelingen Zoals alle zorgverlenende instanties, heeft ook de P.C. stichting zorgvoorzieningen op Goeree-Overflakkee te maken met enkele belangrijke ontwikkelingen op het gebied van zorgverlening. Eén van die ontwikkelin gen is het verlenen van vraaggestuurde zorg, hetgeen inhoudt dat - in tegenstelling tot vroeger - niet meer de zorgverlener in hoofdzaak bepaalt welke vorm van zorg er wordt verleend, maar de zorgvrager zelf. Dit uiteraard binnen de kaders van hetgeen mogelijk en verantwoord is. Daarnaast wordt voor de huisvesting van (verstandelijk) gehandicapten steeds meer een plaats gezocht midden in de samenle ving, in plaats van dat ze meer geïsoleerd op een centrale plek verblijven. Vandaar ook dat de Stichting zich inspant om haar cliën ten meer decentraal van woonvormen te voorzien, zodat ze meer geïntegreerd een plaats in de samenleving in kunnen nemen. Voorzitter van de Raad van Toezicht, de lieer H.R. de Kreij (l), en directeur H. Brinkman van de P.C. stichting zorgvoorzieningen op Goeree-Overflakkee po.seren onderaan de trap in de hal van het kan torencomplex op bedrijventerrein de Watertorennabij Dirksland, waarin hel Regiokantoor van de Stichting sinds vorig jaar gehuisvest is. maar mét behoud van de noodzakelijke begeleiding en zorg. Ook is het belangrijk dat er voor cliënten mogelijkheden zijn om op een leuke of nuttige manier bezig te kun nen zijn. Dat niet meer wordt gedacht - eveneens in tegenstelling tot vroeger - van uit de beperkingen van een cliënt, maar van uit diens mogelijkheden. Dan blijken ze veel meer tot dingen in staat dan men voorheen veronderstelde. Duidelijk is gebleken dat ze door actief bezig te zijn veel meer levens vreugd en voldoening ervaren, een veel menswaardiger manier van leven genieten. Vandaar ook dat de P.C. stichting zorgvoor zieningen op Goeree-Overflakkee graag op déze ontwikkeling in de zorgverlening inspeelt. Toekomstige ontwikkelingen Een belangrijke stap in dit verband was vorig jaar de verkoop van de gebouwen 'Sja loom', 'Refugium' en 'Salem' aan Woon- goed 'Flakkee'. De prioriteit van de Stich ting ligt immers niet in het beheren van gebouwen, maar in het verlenen van zorg. Vandaar dat ze deze gebouwen heeft afge stoten, om ze - na de nodige verbouwingen of aanpassingen - te gaan huren van Woon- goed 'Flakkee'. De Stichting blijft 'Sja loom', 'Refugium' en 'Salem' dus wel gebruiken. Verder wordt druk gewerkt aan het realise- ïlïïüS GELDIG T/m FEBRUARI 2OO3, ZOUNG DE VOORRAAD STRE ren van nog meer plekken waarop cliënten begeleid zelfstandig kunnen wonen. Bij voorbeeld in Dirksland, waar tegenover het huidige appartementencomplex 'Molen zicht' nóg meer gelegenheid voor begeleid wonen zal worden gecreëerd, alsmede in het nieuw te bouwen woonzorgcomplex nabij 'Geldershof', waarvan de Stichting 16 appartementen zal gaan gebruiken. Of het - zoals dat voorheen heette - het 'Eneco-pro- ject" in Middelhamis, waar op het voormali ge Eneco-terrein aan de Hoflaan eveneens een woonzorgcomplex zal worden gereali seerd met 16 appartementen, die de Stichting gaat gebruiken. Voorts heeft ze erkenning voor dagbesteding gekregen, zodat ze nu werk kan gaan maken van een eigen dagbestedingsruimte. Het ligt in de bedoeling om daarvoor het oude koets huis bij 'Sjaloom' geschikt te maken. In de avonduren, zo wordt nog overwogen, zou den dan eventueel ook derden gebruik kun nen maken van deze mimte. Per 1 januari jl. beschikt de P.C stichting zorgvoorzieningen op Goeree-Overflakkee over een ambulante begeleidingsdienst, waardoor ze ook aan bewoners thuis bege leiding kan geven. Daarnaast wordt bestudeerd of het mogelijk is om in 'Refugium' te gaan beantwoorden aan de eerste zorgvraag van ouderen. En tenslotte vinden er thans oriënterende gesprekken plaats om ook op andere plekken op het eiland locaties te vinden om zorgver lening te kunnen bieden, onder andere met verzorgingshuis 'Ebbe en Vloed' te Oude- Tonge of met een mogelijk toekomstig medisch centrum in de Westplaat te Som melsdijk. Zorgverleners op het eiland zoe ken meer en meer samenwerking met elkaar om, gebruik makend van elkanders deskun digheid en ervaring, op het eiland een krach tig zorgaanbod neer te kunnen zetten.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 1