De lege knip van boeren en minister ONGETWIJFELD Bevoilclngsonderzoeic baarmoederhalslianicer 'jonnen C,tot: s pTi^. GOEDE MORGEN Oekraïense ouderen kijken reikhalzend uit naar voedselpakket Hollandse koren zingen voor dit project ^nnnnn J f m e O m Uitslagen Dam- en schaakvereniging 'Ontspanning' GEHANDICAPTEN ZORG Lege cartridge voor 'Adullam Gehandicaptenzorg' Landbouwpraaje door B. Schouwing slaagt U beter met uw inkopen als U eerst de advertenties leest! ^dytn/in Linda Koppenaal (Dirksland) in aantocht met een paardensprong- puzzel. Begin steeds bij de hoofdlet ter. Kijk maar eens naar de tekening van het schaakbord met het paard in het centrum. Nu snap je vast wel hoe je kunt springen. Op het laatst pakje de letter die middenin staat. Welke bomennamen kun je maken? U <S K E L 9. B O O H E R o 0 L E L fi fl 0 N E m k 0 j) u o 0 m D p I 6 0 E M E m 0 6 V O n O m p k L K o rn ft w ft f c T 0 d U s w H -F 5 S S S fl ft fl c: D.V. 31 januari hoopt Heidi v.d. Linden (Sommelsdijk) te ver jaren. Wie stuurt haar een kaart? Het adres is: Betje Wolfstr. 24, 3245 RE. Jeugdhoek hoopt je nog wel te verrassen jongedame. Ha, ha wat zul je op je neus kijken!Oom Ko geniet al bij voorbaat. ^ü&t 'in ^(iU\)-e,^\yi^: ^Pinttn&tdnA (van verleden week vrijdag): Willemijn Villerius (Sommelsdijk) Cornells en Marijn Villerius (Dirksland), Matthias Lodder (Sommelsdijk), Rinus van Rossum (Den Bommel) en Corné Bos (Ooltgensplaat). Vriendelijke groeten, volgende keer iets wat met de watersnood van '53 te maken heeft. Stichting Onderlinge Zorg Oekraïne Zffra -^acr <(e i\.lUri^rm$te.n( Het is uitzonderlijk: niet alleen de boeren maar ook Den Haag is arm. Het drama lijkt compleet. Op de boer derij is in het afgelopen jaar minder verdiend en de minister van Land bouw komt zo'n 150 te kort. Is er nog hoop voor de boeren? Nog voor de Kerst hadden de rekenmeesters van het Landbouw Economisch Instituut het al uitgerekend. De inkomens in de land- en tuinbouw zijn in 2002 met 15% gedaald. Een lelijk jaar voor alle boeren en tuinders. Over de hele linie - dus in alle sectoren - zijn de financiële resultaten belabberd. Akkerbou wers, melkveehouders, varkensboeren, pluimveehouders, groentetelers en fruitte lers zitten in de kwade hoek. Gelukkig ble ven de glastuinders uit de wind. Wie pot planten en bloemen teelde, mocht het afge lopen jaar zelfs met de financiële Uft omhoog. Wie maandelijks zijn loon ontvangt en braaf het loonstrookje volgt, mag zich gelukkig prijzen. Hij zal merken dat dit jaar deson danks de premies voor de zorgverzekering (ziekenhuis) en voor zijn pensioenvoorzie ning omhoog gaan. Uiteindelijk kan hij zich financieel handhaven. Economen voorspel len een nagenoeg gelijke koopkracht voor 2003. Op de boerderij pakt het beeld anders uit. De boer ziet zijn inkomsten terug lopen: de pro ducten brengen minder op, de kosten blijven aldoor stijgen en hij is bovendien gedwon gen om voortdurend te investeren wil hij zijn bedrijf draaiend houden. Bij een inkomens daling van gemiddeld 15% is dit boerencir- cus niet te runnen. Het boerenverhaal komt erop neer dat vermogen - voorzover nog aanwezig - wordt aangesproken. Er wordt flink ingeteerd op het agrarisch vermogen. Wie bij een bank in het krijt staat komt nu echt in een spagaat terecht. Veel boeren ver dienen nauwelijks droog brood en tobben desondanks toch door. Landbouw en natuur Boeren plegen veelal noodsignalen af te geven naar Den Haag, maar ditmaal blijken de Haagse vleespotten leeg. Het ministerie van Landbouw heeft teveel uitgegeven en moet nu de kranen dichtdraaien. Er is in de Haagse zoektocht naar geld gekeken naar het natuurbeleid. Dat beleid richtte zich tot nu toe op de vorming van een Ecologische Hoofd Structuur (EHS), een landelijk aan eengesloten netwerk van natuurgebieden. Er was veel geld uitgetrokken voor dat beleid want die hoofdstructuur moet er in 2018 zijn. Toch heeft de minister van Landbouw de touwen aangetrokken en gekozen voor bezuinigingen ten laste van de natuur. Er wordt voorlopig geen grond meer aange kocht voor natuurdoeleinden. Dus pas op de plaats en zie: een ieder die een zwak heeft voor natuur en milieu steigert. Het is begrij pelijk en tegelijkertijd ook merkwaardig. De lege knip van de landbouwminister warmt de oude tegenstellingen tussen de boeren en de natuurliefhebbers weer op. Boeren willen hun bestaan zoeken en vragen ruimte voor hun agrarische activiteiten, terwijl de natuurorganisaties moord en brand schreeu wen om gelden voor de aankoop van land bouwgronden voor natuur. Opvallend is de vraag wie nu het beste kan functioneren als natourbeheerder. Boeren eisen die functie op en natuurbeschermingsorganisaties vinden dat onaanvaardbaar, want boeren slopen in hun ogen veelal de natuur. Aanval op de markt Is er nog hoop voor de boeren? Zij produce ren een breed scala aan producten. Binnen een afstand waarop dagelijks de producten vers Van de boerderij naar de consument gebracht kunnen worden, leven ruim 150 n^iljoen mensen. Het zijn ook nog mensen fJie gerekend mogen worden tot de meest welvarende groep van Europa. Merkwaardig genoeg zijn de Nederiandse boeren niet in staat om die uitstekende marktpositie te benutten. Sterker nog: de boeren zijn naar binnen gericht, blijven steken in geweeklaag en kissebissen aldoor over organisatiestruc turen Waarin elke regio of provincie het pri maat opeist. Het zou veel beter zijn als de agrariërs samen met hun organisaties de markten gaan veroveren en greep krijgen op partijen die tot de consument weten door te dringen. Landbouworganisaties staan tneestal op afstand van de marktorga nisaties en verzuimen om te participeren in de afzetpartijen. Het Brabantse initiatief, waarbij de boeren- organisatie (ZLTO) deelneemt in een groot Duits vleesverwerkingsbedrijf, verdient navolging. De Brabantse varkenshouders denken met dit initiatief greep te krijgen op de afzet van vlees op de Duitse markt. Puzzelreglement l. Stuur je oplossingen aan het eind van de maand naar Oom Ko, p/a Ëiianden-Nieuws, Postbus 8, 3240 AA Middclharnis. 2. Per maand zijn er 100 120 punten te verdienen. Zelfgemaakte raad sels voorzien van oplossing leveren 15 extra punten op. 3. Stuur af en toe een briefje, dat wordt beantwoord. Bij 500 punten ont vang je een boeken- bon van 10,-. Een tweetal nieuwe puzzelaars mogen we een vrolijk welkom heten. Ellen van Rossum (Den Bommel) en Aartjan de Winter (Oud- dorp). Leuk dat jullie mee gaan doen. De jeugdhoekers hebben me flink aan het werk gezet met stapels brieven. Fijn om weer eens iets van onze vrienden-en vriendinnenkring te horen. Van verschillende kinderen kregen we zelfgemaakte raadsels. Kijk mooi is dat. Zo houden jullie zelf de boel aan de gang. Ga zo door! Op dit xylofoontje kun je mooi een toonlad- dertje spelen. Do, re, mi, fa, so, la, ti, do! Welke Bijbelse klanken zou je zodoende tegen kunnen komen? Let vooral op het begin van de antwoorden! Wie zorgt voor de geluiden, dat is uiteindelijk de vraag. 1. In de velden van deze streek klonken maar angstige klanken vanuit een put. Jozef was erin gegooid. 2. Deze strenge koning (1 Kon. 12) wilde zijn volk wel slaan met schorpioenen (gesels met weerhaken eraan). Dat zou toch wel heel pijnlijke klanken opgele verd hebben. 5. Het klinkt zielig wat de vrouw van David zegt. Wie is zij? Lees 1 Sam. 19 vanaf vers 12. 4. Deze gemene Egyptische koning zorgt ervoor dat baby's huilend in de Nijl ver drinken. 5. In deze stad klonk er zoveel goddeloos heid, zodat de Heere daar vuur liet rege nen. 6. Opschepperige geluiden van een moor denaar. Hij doodde een jongen om een buil en een man vanwege een verwon ding. (Gen. 4.) 7. Goede klanken van de vriend van Paulus. (1 Thes. 3:6). 8. Vreselijke geluiden veroorzaakt door de man die 85 priesters in Nob doodt. (1 Sam. 22) 0 T Ellen van Rossum (Den Bommel) Hé, fijn dat meedoet! Met puzzelen ben je allicht zoet. Aan je geboortedatum te zien ben je voor zwarte Piet en Sint niet bang. Eer 't verjaren is duurt nu nog wel maanden lang. Stuur eens een foto van je gezicht. Erg leuk, maar vanzelf niet verplicht. Linda Koppenaal (Dirksland) Ook nog de beste mensen voor jou en alle andere mensen. In de eerste week van de kerstvakantie kwam Henri dus in Dirksland. Daarna bezochten jullie het Veluwse zand. 's Winters is het op zo'n camping een kale boel. Het tractorrijden gaf zeker wel een leuk gevoel? Oefen maar goed achter het stuur en verras van de zomer vriend en buur. Marijn Villerius (Dirksland) Ik zal je mop gelijk doorgeven Heel Flakkee zal wel zitten beven. Hier komt tie, leuk datje zoiets deed. Hou allemaal je lachspieren gereed. Jantje is alleen thuis en dan gaat de tele foon. Hij pakt hem op en zegt: "Hallo". Dan hoort hij: "Ik ben de man met de bloe dige hand!" Dan wordt de hoorn er weer opgelegd. Jantje wordt heel bang en doet deuren en ramen dicht. Dan ineens, gaat de telefoon weer. Hij pakt weer de haak. Dan hoort hij: "Ik ben de man met de bloedige hand en ik ben 3 straten van jouw huis vandaan. Jantje wordt heel bang en kruipt onder de tafel. Niet veel later rinkelt weer de telefoon en tjonge het is ook dan dezelf de stem. Hij is vreselijk bang en gaat naar boven, kruipt in zijn bed. Plotseling klinkt de stem van de vreemde kerel. Jantje doet allemaal dekens over zijn hoofd. O nee! Hij hoort nog eens de eigenaardige vent. Jantje vlucht naar de douche met de dekens om zijn hoofd. Weer hoort hij pra ten. Heel dichtbij. "Ik ben de man met de bloedige hand. Mag ik een pleister?" Cornells Villerius (Dirksland) Tegen half twaalf denderden de kussens tegen elkaar. Om 0.15u nog aan de Donald-Duckjes, 't is toch niet waar? Het is niet te hopen datje vader en moeder dit lezen. Anders mag je hun reactie wel vrezen. Ja die logeerpartij bij je vriendje was tof. Maar een bezoek aan de kaakchirurg is echt geen bof. Twee verdovingen en poeders hielpen tegen de pijn. Hopelijk mag nu alles opgelost zijn. Christian Lodder (Sommelsdijk) Voor iedere 2 kerstbomen kon je om een kaartje komen. 's Avonds gingen de takken lekker in het vuur. En werd je Staverbezoek zodoende niet duur. Liannne Lodder (Sommelsdijk) Over de bruiloft van oom Andre' ben je dus heel tevree. Eten in het Plaatse fort is nog eens wat anders dan puzzelsport. Jammer datje niet meemocht met het bruidspaar. Een bezoek aan de Canarische eilanden is nog niet zo raar. Arjan Broere (Sommelsdijk) Je gaf je nieuwe vissen een naam. Pim en Pidoe, leuk zo saam. Alleen Pim moest uit de bak. Hij is ziek en vast niet mak. 'k Hoop dat hij weer mag opknappen, want voor je portemonnee zijn het geen leuke grappen. Lianne Broere (Sommelsdijk) Hou je wisselheker maar goed vast. 'k Denk dat ie bij zo 'n snelle zwemster wel past. De nieuwe skeelers zoeven zeker wel fijn? Pas-wel op voor vallen, dat geeft zoveel pijn. Adriaan-174, Amanda 211, Anne-Co-160, Anja-41, Arianne-361, Arjan-311, Arjo- 492, Amette-24, Benno-396, Carolien-185, Coen-302, Comelis-53, Comé-45, Chris- tian-263, Ellen-80, Gerjanne-183, Gijsbert- 448, Guido-439, Heidi-135, Jacob-366, Jan- nie-429. Jan Willem Bijnagte-219, Jan-Wil lem de Winter-197, Jarinda-81, Jeannette-339, Koen-258, Leonie Bijnagte- 220, Leonie Tanis-216, Liesbeth-212, Linda Koppenaal 435, Lianne Broere-335, Lianne Lodder-90, Marieke-179, Marjolein Meijer- 24, Marjolein Schrier-5, Matthias-70, Mar leen Meijer-362, Marleen de Winter-276, Marijn-344, Marinda-403, Mieke-281, Mir- jam-99, Nathalie-15, Nelleke-89, Niels-353, Niels-279, Peter-244, Ricardo-164, Rinus- 29, Ruth-265, Wietse-418, Willemijn-10. Ontbijt: boterham met melk. Drank: dubbel fris. Hobby: computeren, knutselen en orgel spelen. Muziek:orgel. Bloem: roos. Kleur: paars, roze, rood. In dit artikel mag de nadruk wel vallen op het woord "onderling". In het Kerstnum mer van het Eilanden-Nieuws heeft u kun nen lezen over het werk van Stichting Onderlinge Zorg Oekraïne. Onder meer wat het woord "onderlinge" inhoudt: de samenwerking tussen Oekraïense en Hol landse medewerkers om Oekraïense oude ren en alleenstaanden te helpen in hun armoede. Maar goed beschouwd bestaan de Hollandse medewerkers niet uit vijf perso nen, maar uit honderden personen! Name lijk al die particuUeren, bedrijven, kerken, scholen, verenigingen en allerlei andere instellingen, die zich geroepen weten hulp te willen bieden aan onze arme naaste in nood. Naast alle gewaardeerde giften is speciale aandacht op zijn plaats voor de activiteiten van de WWZ-concerten. Het Kerstconcert van 14 december 2002 in de Grote Kerk te Tholen bracht vele luiste raars op de been om te luisteren naar muziek over het geboren Kind in de kribbe. De opbrengst van deze avond was om stil van te worden: 2000.00! Opnieuw stak de WWZ veel energie in het organiseren van dit concert, alles bij elkaar genomen was het een prachtige avond. Tot slot een woord van bezinning: dat alle betrokkenen deze avond een blik mochten slaan in de kribbe van Bethlehem, opdat beleefd mag worden wat God van ons vraagt: Hem lief te hebben boven alles en onze naaste als onszelf. Dan heeft deze Kerstavond haar doel bereikt! Uitslagen van maandag 20 januari, zeven tiende competitieronde: Dammen: W. van Schie - K. Tanis1-1 J. Moerkerk - C. Akershoek 3-0 A.P.C, de Mik - J. van den Ouden 3 - O A. de Mik - H.M. Floresteijn1-1 C. Mierop - J. van Koppen 0-3 Schaken: K. van der Wende - W.J. Tanis0-1 J. Santifort - R.M. van der Wende 1 - O A.C. Baas - P.A. Dertez rem. F.L. Troost - W.H.M, van Geelen rem. W.J. Tanis-koole - E.T.E. Dertez O - 1 W.T. Breen - J. Grinwis1-0 P. Speelman - A. Schaefer0-1 In de wedstrijd tussen de heren Van Schie en Tanis konden beide niet tot winst komen; daarom werd deze wedstrijd met remise afgesloten. In de tweede partij ging J. Moer kerk met de punten naar huis nadat hij er een mooie zet had uitgehaald. In de partij tussen A.P.C, de Mik en J. van den Ouden kwam eerstgenoemde in de beginfase een steen voor en gaf deze niet meer weg, waardoor De Mik weer uitliep op de concurrentie. In de vierde partij werd de partij gedomineerd door de heer Floresteijn, maar deze moest toch een punt afstaan aan De Mik. In de laat ste wedstrijd kwam de heer Van Koppen weer tot winst, waardoor hij in het nieuwe jaar nog ongeslagen is. Bij de schakers waren er een paar opvallen de partijen. In de eerste wedstrijd speelde W.J. Tanis weer een hele knappe en goede wedstrijd tegen de degelijke speler K. van der Wende, die dit jaar nog niet verloren had. Maar na een zeer boeiende wedstrijd wist Tanis toch te winnen. In de volgende wed strijd wist J. Santifort, na een zeer spannend duel, met de volle punten naar huis te gaan. In de derde wedstrijd wisten beide spelers niet te winst om te zetten en hielden het daar om op remise. Dat geld ook voor de wed strijd tussen de heren Troost en Van Geelen. In de daaropvolgende wedstrijd ging E. Der- rez met de overwinning naar huis. Dit geldt Gooit u ook regelmatig uw legen cartridge in de afvalbak? Steun dan nu een goed doel, n.l. 'Stichting Adullam Gehandicapenzorg'. Uw lege cartridge is geld waard! Lever uw lege cartridge bij een van de onderstaande adressen in, of neem contact op met een van de onderstaande nummer, en het wordt opgehaald. De Stichting Adullam zorgt voor inlevering, zodat ze hergebruikt kunnen worden. De Stichting ontvangt hier voor een kleine ver goeding. Deze vergoeding komt geheel ten goede aan de 'Stichting Adullam Gehandicaptenzorg'. Bij voorbaat hartelijke dank! Inleveradressen: Hester Grinwis, Zeebre- kersweg 22, 3253 VS Ouddorp, 0187 683244; Thijs Grinwis, Hermansweg 23, 3253 BG Ouddorp, 0187 682132 na 19.00 uur of 06 51769640. ook voor de heren W.T. Breen en A. Schaef er. Ook voor de jeugd wordt er elke maandag avond tussen 7 en 8 uur les gegeven en kun nen zij onderling een potje spelen. Dus wie intresesse heeft kan gerust eens komen kij ken. Voor meer informatie over speelavon den en uitslagen kunt u kijken op website www.flakkee.net/~schaken/ontspanning. In de maanden januari en februari van dit jaar worden vrouwen die zijn geboren in het jaar 1943 in de regio's Voome-Putten- Rozenburg, de Hoeksche Waard en Goeree- Overflakkee opgeroepen voor het bevol kingsonderzoek naar baarmoederhalskan ker. Zij worden opgeroepen door de GGD Zuidhollandse Eilanden of door hun eigen huisarts. Deelname aan dit onderzoek is gra tis. Vrouwen in de leeftijd van 30 tot en met 60 jaar ontvangen eens in de 5 jaar een uitnodi ging voor het onderzoek. Vervolgens kun nen zij bij de huisarts een afspraak maken om een uitstrijkje te laten maken. De huis arts is ervan op de hoogte dat de vrouw is uit genodigd voor dit onderzoek. Als een vrouw niet door haar eigen huisarts onderzocht wil worden, kan zij een afspraak maken bij de Stichting Trombosedienst en Artsenlabora torium (STAR) te Rotterdam. Het onderzoek wordt daar door een speciaal opgeleide dok tersassistente uitgevoerd. Het telefoonnum mer van deze stichting is (OIO) 2890250. Is een vrouw reeds onder behandeling bij een gynaecoloog, dan kan het onderzoek ook worden uitgevoerd door de gynaecoloog. Als een vrouw niet wil of kan deelnemen aan dit onderzoek, dan kan zij het antwoordfor mulier terugsturen naar de GGD. Dit formu lier is bijgevoegd bij de uitnodigingsbrief. Hierop kan de reden van 'niet-deelname' worden ingevuld. Waarom dit onderzoek? Door middel van een eenvoudig onderzoek kan een voorstadium van baarmoederhals kanker worden ontdekt, zelfs voordat een vrouw klachten heeft. Bij ontdekking in een vroeg stadium is genezing bijna in alle ge vallen mogelijk. In de baarmoederhals kun nen in de jaren veranderingen optreden, die kunnen leiden tot baarmoederhalskanker. Door eens in de vijf jaar een onderzoek te laten doen is het mogelijk deze verandering op tijd te ontdekken en kan baarmoederhals kanker worden voorkomen. Daarom is sinds 1985 het bevolkingsonderzoek baarmoeder halskanker in Nederland ingevoerd. Na in voering van dit bevolkingsonderzoek is het aantal vrouwen dat baarmoederhalskanker krijgt, verminderd naar ongeveer 750 vrou wen per jaar. Hoe verloopt dit onderzoek? Bij de uitnodiging zit een laboratoriumkaart en een folder met nadere informatie. Nadat de vrouw de uitnodiging heeft ontvangen maakt zij een afspraak met haar huisarts, haar gynaecoloog of met STAR. Op de afgesproken datum neemt zij de labo ratoriumkaart mee. Voorafgaand aan het onderzoek stelt de arts een aantal vragen die van belang kunnen zijn voor het onderzoek. Als de vrouw op de onderzoeksbank Ugt, kijkt de arts naar de baarmoedermond en neemt met een spateltje wat slijm weg. Het uitstrijken duurt enkele minuten en is meest al pijnloos. Het slijm wordt op een glaasje gedaan en wordt vervolgens samen met de laboratoriumkaart van de vrouw naar het laboratorium opgestuurd. Daar wordt het verder onderzocht. De uitslag wordt na drie weken naar de huisarts gestuurd. De huisarts spreekt met de vrouw af hoe zij de uitslag te weten komt. Soms moet het uitstrijkje opnieuw worden gedaan omdat het uitstrijk je technisch niet goed is gedaan. Ook kan verder onderzoek nodig zijn omdat bijvoor beeld een onschuldige ontsteking is ontdekt. Een afwijkende uitslag hoeft niet automa tisch baarmoederhalskanker te betekenen! De GGD Zuidhollandse Eilanden coördi neert het bevolkingsonderzoek. Als vrou wen meer willen weten kunnen zij de GGD bellen. Op werkdagen van 9.00 tot 14.00 uur is een medewerker van de GGD bereikbaar op het telefoonnummer (0181) 652441.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 11