Over lef gesproken|\®S^^!.cr' Expositie 'De RTM en de Ramp' in Brouwersliaven Bingo SVIK Ouddorpse ondernemers reilcen prijzen uit aan Goereese Idanten 'Open de Poort!' voor ouderen Zuid-Hollandse Milieufederatie bestrijdt minister Veerman Woord Daad Lezingen over Stadhouder-koning Willem lil en zijn tijd (±1650-1702) Eerste actie Prinses Margriet EIIAKDEn-niEUWS Goeree St. Overf lakkee <S Goeree A Overf lakkee Tro Rege' op 55+kring Digitale presentatie 'Watersnoodramp 1953' Herlcingen PAGINA 7 DINSDAG 21JAKÜARI2003 Tijdens verkiezingscampagnes lijkt het ineens veeJ meer 'geoorJoofd' om aan andermans spullen te zitten dan buiten die periode. Op allerhande plekken - die je normaal gesproken met rust zou laten - worden dan affiches geplakt, waarmee aanhangers van politieke partijen de ver kiezingsstrijd extra kracht bij willen zet ten. Niet alleen op de daartoe geëigende 'plakborden' - op diverse plekken in de dorpen gestationeerd - wordt voor der gelijke posters ruimte geboden, maar ook tal van andere plekken zie je van dergelijke politieke flappen voorzien, zoals transformatorhuisjes, viaducten, e.d. Minder kies is het echter - en daar om bij de gemeente Oostflakkee ook flink in 't verkeerde keelgat geschoten - om daarbij gebruik te maken van borden waarop andere affiches waren geplakt, affiches met daarop in grote lettefs: "53', een aanduiding die onmiskenbaar ziet op de watersnoodramp en de daar aan verbonden a.s. Nationale herden king; voor velen een onderwerp dat uiterst gevoelig ligt. Op meerdere plek ken - in ieder geval in Oude Tonge - stonden dergelijke borden met aankon digingen in het kader van de Rampher denking. Zeer onkies vindt burgemees ter Van Pelt van de gemeente Oostflak kee het dan ook om juist daarover ander soortige zaken te plakken, waeirdoor die thans totaal onherkenbaar en onleesbaar zijn geworden. "Mogelijk is het een eilandbewoner, die zo bezig is geweest. Die zou dan zéker moeten weten hóe gevoelig de ramp(herdenking) hier ligt", zegt Van Pelt. "Iemand die zoiets doet, geeft er blijk van geen enkel gevoel in z'n lijf te hebben voor de gevoelens en emoties van anderen. Als je zoiets doet, dan moet je écht lef hebben...!" Met hem hebben ook veel andere inwoners van Oude Tonge zich aan deze plakkerij gestoord. CM -4 Het is zaterdag 31 januari 1953. Deze datum zal de geschiedenis van het eiland Schou- wen-Duiveland ingaan als de dag vooraf gaande aan de zondag waarop een gebeurte nis zou plaatsvinden die niemand had kun nen voorzien, namelijk: een catastrofale watersnoodramp met versttekkende gevol gen. Nog onwetend van dat alles rukt de RTM in Brouwershaven al om 4.35 uur uit met trammaterieel naar Burgh. Na 52 jaar is dit de laatste dag van het trambedrijf. Op zaterdag is de dienst als op werkdagen, de vrije zaterdag is dan immers nog niet ingevoerd. In de vooravond is de storm- kracht echter al zo toegenomen, dat de trams door op de baan gewaaide bomen en palen hun laatste diensten niet meer kunnen vol tooien en daarom vroegtijdig remise Brou wershaven gaan opzoeken. Naar wat later zou blijken voorgoed. Wie vóór 1953 vanuit Rotterdam naar het eiland Schouwen-Duiveland reisde, ging per RTM-boottram eerst naar Numansdorp- Haven, vervolgens op de RTM veerboot naar Zijpe en vandaar met de (motor)tram verder het eiland op. Iets bijzonders! In de rest van Nederiand waren vergelijkbare ver voerbedrijven al op autobussen overgescha keld. Maar NV Rotterdamse Tramweg Maatschappij bleef haar frams n-ouw, waar bij zij trachtte met beperkte middelen het materieel te moderniseren. Beziet men thans deze strategie, dan stelt men vast dat het niet eenvoudig was om op die manier een achter blijvende populariteit bij het grote pubUek te verbeteren. Niettemin bezat de ttam sterke punten. Hoe wel de snelheid maximaal 45 km/u was, reden busdiensten, over de smalle en kron kelige wegen van het eiland, niet uitgespro ken sneller. De tram vervoerde daarbij nof fietsen en goederen, post en producten (rui- te, bieten, melk). Ieder dorp had een agent schap, het trampersoneel was trouw en cor rect. Expositie Om nog eens te laten zien hoe het er vóór en na die fatale 1 februari 1953 aan toe ging organiseert de Stichting RTM-Ouddorp in de gemeente werkplaats aan het Slingerbos te Brouwershaven een expositie onder het motief 'de'RTM en de ramp'. De ruimte is de oude tramremise en alleen daarom al unieke historische grond. Op het nagebouwde tra- jectdeel Brouwershaven-Zierikzee wordt met modeltrams (grootte vergelijkbaar met die van Madurodam) de winterdienstrege ling van '52-'53 nog eens overgereden com pleet met geluid- en lichteffecten, aangevuld met kaarten en attributen. Fotoreportages laten zien wat er van dat alles over was na de ramp. De expositie wordt op vrijdag 31 januari 12.00 uur geopend door mr. J. van Felius, wethouder van de gemeente Schouwen-Dui veland en zal duren tot en met vrijdag 7 februari. Dagelijks geopend van 09.00 tot 16.30 uur. Woensdagavond 5 februari extra geopend van 18.00 tot 21.00 uur. Door bijdragen van welwillende sponsors is het mogelijk dat de toegang vrij is. Jeugdige bezoekers kunnen naar een aantal LGB modelspoor-startsets (met zelfde spoor breedte als van de expositie) meedingen, door het invullen van een vragenhjst. Alle jeugdige bezoekers (begeleiding is ver plicht) krijgen een RTM-materieelkaart. De korfballers van Good-Luck hebben op zaterdag 18 januari een beladen uitduel gespeeld tegen D.V.S. uit Hendrik Ido Ambacht. Good-Luck stond 1 punt voor op D.V.S.maar beide ploegen staan bekend om hun wisselvallige spel. De vorm van de dag zou in dit duel doorslaggevend kunnen zijn en daarom had Good-Luck intensief getraind en is gaan experimenteren met een nieuwe opstelling. In de eerste minuten van de wedstrijd leek dit zijn vruchten af te wer pen en kwam de ploeg uit Middelhamis op een 1-4 voorsprong. Men kon deze lijn helaas niet doortrekken, omdat te veel kan sen gemist werden. Vlak voor rust kwam D.V.S. terug tot 5-6 en was er nog niets beslist. In de tweede helft begon D.V.S. dui delijk scherper dan Good-Luck en scoorde 4 keer op rij. Vorig seizoen zou Good-Luck deze klap niet hebben kunnen opvangen en zou de wedstrijd verloren zijn gegaan. Mid dels inzet en wilskracht bogen de spelers van Good-Luck de achterstand zelfs om in een 9- 10 voorsprong. Zoals zo vaak bij korfbal waren de laatste minuten cruciaal. Invalster Britt Abas moest voor een extra aanvallend impuls zorgen, nadat D.V.S. weer langszij was gekomen tot 10-10. Een slordige fase van Good-Luck brak aan waarin het leek of de ploeg de zenuwen niet onder bedwang had. Toch kwam er nog een voorsprong op het scorebord door een mooi afstandschot van Arjan Zondervan. Door fouten in de ver dediging kreeg D.V.S. in de allerlaatste seconde nog een terechte strafworp mee, die zorgde voor de eindstand van 11-11. Good- Luck had de kansen om het onsportieve publiek en ook de coach van D.V.S. af te straffen. De gehele wedstrijd werden speel sters van Good-Luck voor alles en nog wat uitgemaakt zonder dat de scheidsrechter hier tegen optrad. Gelukkig blijft Good-Luck door dit gelijkspel in de subtop meedraaien en houdt men D.V.S. onder zich. Men zal van dit soort wedstrijden moeten leren. Als dit opgepakt wordt heeft de ploeg zeker de kwaliteit om in de nabije toekomst voor de bovenste plaats te gaan strijden. Doelpunten: Marcel Kievit (3), Arjan Zon dervan (3), Jan-Willem de Vos (3), Samant- ha Krijgsman (1) en Mariëlle de Looze (1) Op donderdag 23 januari zal in de Victoria- hal te Dirksland een bingo worden georgani seerd door Stichting SVIK, er zullen acht ronden en één superronde worden gespeeld. De Victoriahal aan de Philipshoofjesweg 57 opent haar deuren om 19.30 uur en de bingo start om 20.00 uur. Dit keer staat de Stich ting garant voor een klinkend prijzenpakket. De Ouddorpse Ondernemersvereniging (OVO) heeft eind vorige week een groepje klanten in het zonnetje gezet door hen, na de door haar gehouden klantenactie, een aantal prijzen uit te reiken. De prijswinnaars werden ontvangen door enkele bestuursleden van de Ouddorpse Ondernemersvereniging in de vernieuwde Rabo-Bank annex Bibliotheek te Ouddorp, waar ze eerst werden voorzien van een kop koffie. De voorzitter van de OVO, de heer Jan van der Bok, heette alle aanwezigen hartelijk welkom en leg de de nieuwe procedure uit voor een zo eerlijk mogelijke trekking. De winnaars mochten, op volgorde van binnenkomst, zelf een enveloppe trekken. In deze enveloppe zat een nummer dat de volgorde aangaf wie het eerst een doosje mocht pakken met daar in de echte prijs. Deze prijzen varieerden van 20 tot 200 euro aan bestedingsbonnen, in coupures van 10 euro. Deze zijn te besteden bij de deelnemende winkeliers. De winnaars gingen gezamenlijk op de foto met de heer Tuk, kantoorduecteur te Ouddorp van Rabobank 'West-Flakkee'Deze bood namens de bank een reis cheque aan ter waarde van 450 euro. De gelukkige winnaar daar van was de familie Van Koppen uit Goedereede. De andere win naars, op de foto v.l.n.r., zijn: 9e prijs mevr. C. Wandemaker de Jong uit Stellendam, 8e prijs mevr. J. Mastenbroek-Hoek uit Oud dorp, 7e prijs mevr. Grinwis uit Goedereede-Havenhoofd, 6e prijs mevr. Sjouken uit Goedereede (niet aanwezig), 5e prijs mevr. Voogd uit Ouddorp. Deze wonnen 20 euro. Vierde prijs mevr. Akershoek uit Ouddorp (50.00 euro), 3e prijs mevr. Schaper uit Ouddorp (100.00 euro), 2e prijs mevr. M. Nuy-Rijnbrand uit Oud dorp (200.00 euro), Ie prijs mevr. Van Koppen uit Goedereede reischeque t.w.v 450.00 euro. Naast mevrouw Van Koppen de heer Tuk. Laatstgenoemde werd hartelijk bedankt voor het beschikbaar stellen van de hoofdprijs en voor de ruimte die hij ter beschikking stelde voor de uitreiking van de wekelijkse prijzen: zes levensmiddelenpakketten per week, zes weken lang. De V.U. Hellevoetsluis organiseert op 4 woensdagavonden in februari en maart een lezingenserie over Stadhouder-Koning Wil lem III en zijn tijd. In 1702 overleed na een val van zijn paard de stadhouder van de meeste Nederlandse ge westen. Willem III van Oranje-Nassau. Deze was sinds 1689 tegelijk koning van Engeland geweest. Willem behoorde met Lodewijk XIV van Frankrijk tot de meeste markante persoonlijkheden van zijn tijd. Op politiek gebied was hij een grote tegenstan der van Lodewijk XIV en vormde hij voort durend internationale coalities tegen de Franse expansiedrift. Tegelijk bracht zijn samenwerking met opponenten van zijn schoonvader Jacobus II Smart hem uiteinde lijk op de Engelse troon. In de Republiek wist luj een grotere machtspositie te verwer ven dan wie van zijn grootouders ook maar had gehad. Willems tijd kende daarnaast een toenemende culturele invloed van Frankrijk, dat ook deze Oranje niet onberoerd liet. De bouw van paleis Het Loo bij Apeldoom draagt daarvan duidelijk tekenen. Het hofle ven, dat zich daar en in andere paleizen, in de Republiek en Engeland afspeelde, kan worden gezien als een manifestatie van een vorstelijke mentaliteit. Tezelfdertijd was Willem direct betrokken bij de financiering "De volkshuisvesting in Nederland is letter- Ujk op te vatten als een gesloten vesting. Deze vesting zal in Zuid-Holland de poor ten moeten openen voor de ouderen". Dit betogen de onderzoekers van de Commis sie Wonen van de Stichting Samenwer kingsorgaan Belangenbehartiging Oude ren in Zuid-Holland (SBO) op de confe rentie 'Open de Poort' in het Provinciehuis in Den Haag. Tijdens deze conferentie overhandigden zij hun rapport 'Woningen voor ouderen' aan mevrouw Van Ruijven-van Leeuwen, gedeputeerde zorg en ouderenbeleid van de provincie Zuid-Holland. Het rapport laat zien dat 44% van de huishoudens van 55 jaar en ouder te maken Irijgt met een functiebeperking. De woningen in Zuid- Holland zijn hier echter niet op berekend. Het rapport geeft per Zuidhollandse gemeente aan wat op dit moment en tot 2015 het tekort is aan woningen voor ouderen. Het totale tekort voor Zuid-Hol land bedraagt nu al ruim 150.00 woningen en loopt in 2015 op tot bijna 190.000 woningen. Hierbij komt bovendien nog de tendens om verzorgings- en verpleeghui- van zijn militaire operaties. Dat wil niet zeg gen, dat hij dus een groot financier of econo misch genie was. Wél wordt hij nog steeds als de grondlegger van de Bank of Engeland, naar Nederlands voorbeeld beschouwd. Het ligt in de bedoehng dat in 4 lezingen u iets verteld wordt over deze figuur die in 1688 uit Hellevoetsluis naar Engeland vertrok. Woensdag 9 februari: Een monarchale component binnen de Republiek. Hoe pakte hij de macht? Woensdag 12 februari: Propaganda, cultuur, paleizen, hofleven. Woensdag 19 februari: Willem UI en Ierland een actuele kwestie. Engeland verschillend beeld. Schotland onverschilhgheid. Woensdag 5 maart: De nasleep van Willem Ill's beleid in de Republiek en daarbuiten. De lezingen worden gehouden in 'De Osse- hoek', Koninginnelaan 4, Hellevoetsluis. VU-leden betalen 22,50 per 4 lezingen. Niet-leden 25,-. Opgavé'bij: Jan Lageweg Tel. (0181) 312387 (na 21.30 uur) Op donderdag 23 januari om 14.30 uur komt de 55-Fkring weer bijeen in 'Elt- hato' te Ooltgensplaat. Voor de pauze is er een meditatie en daarna is er een presentatie door een medewerker van 'Pro Rege", het protestants christelijke werk in de militaire tehuizen in bin nen- en buitenland. Een ieder is harte lijk welkom. Voor vervoer kan er gebeld worden naar de familie P. Mans, telefoon: 631336. zen te sluiten en de zorg voortaan aan huis te gaan bieden, waardoor een extra tekort aan woningen voor ouderen zal ontstaan. Aanbevelingen Het rapport geeft vervolgens aanbevehn- gen over hoe het tekort kan worden aange pakt. De belangrijkste is dat er harde afspraken gemaakt moeten worden tussen gemeenten, woningcorporaties, project ontwikkelaars en de ouderenbonden over het aanpakken van de tekorten. De lokale ouderenbonden zullen na de startbijeen komst op 15 januari het initiatief nemen om in hun gemeente het onderwerp woningen voor ouderen op de pohtieke agenda te zetten. Op 5 februari vindt in iedere Zuidhollandse gemeente de lokale start plaats om de poorten van de huisves ting te gaan openen. Zaterdagmiddag 18 januari heeft de kust- wachtpost in de vuurtoren van Ouddorp voor het eerst dit jaar de bemanning van de Stellendamse reddingboot 'Prinses Mar griet' gealarmeerd. Het betrof een kite- surfer uit Papendrecht, die voor het strand bij de vuurtoren in de problemen was geraakt. De bemanning was net aan boord, toen zij het bericht ontving dat de man al aan het strand had weten te komen. Hij was wel zijn kite kwijt. Omdat de mannen al aan boord waren besloten zij toch even te gaan kijken om te zien of zij die konden vinden. Na een paar zoekslagen lukte dat inderdaad en konden ze de kite meenemen naar het boothuis in Stellendam. De surfer kwam even later zijn materiaal ophalen én werd meteen donateur van de KNRM! Woensdagavond 29 januari organiseert het bestuur van Stichting Verenigingsgebouw 'Ons Huis' een digitale presentatie van 'vóór de ramp, de ramp en na de ramp'. Dit alles ter gelegenheid van het feit dat 50 jaar geleden de watersnoodramp heeft plaatsgevonden. De heer J. Coenradie zal deze presentatie mede verzorgen en burgmeester S. Stoop opent de avond. Het bestuur nodigt ieder een van harte uit om deze avond bij te wonen. De zaal is open om 19.00 uur en het pro gramma vangt aan om 19.30 uur. Het eer ste kopje koffie is gratis. Er wordt een vrij willige bijdrage gevraagd voor de gemaakte kosten. De Zuid-Hollandse Milieufederatie (ZHM) heeft jl. vrijdag een rechts zaak aangespannen waardoor op afzienbare termijn in één Iceer twee derde van het Nederlandse bestrij dingsmiddelenpakket van de markt kan verdwijnen. Het aanspannen van een procedure die zulke ingrijpende gevolgen kan hebben, heeft alles te maken met het beleid van landbouw minister Veerman. "Die kiest steeds ondubbelzinniger voor boerenbelan- gen boven die van milieu en gezond heid en wil nu zelfs het hele toelatings beleid van bestrijdingsmiddelen dat in de afgelopen tien jaar is gevoerd, terugdraaien", aldus de ZHM. De ZHM ziet zich daarom genoodzaakt dit streven juridisch 'met volle kracht' te bestrijden, zo stelt ze. De Zuid-Hollandse MiUeufederatie heeft vrijdag bij het College van Beroep voor het bedrijfsleven schorsing gevraagd van een besluit van de minister van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij van 29 november 2002, dat gebaseerd is op een nieuw artikel 25d in de Bestrijdingsmiddelenwet. In dit besluit wordt zo'n tweederde van de bestrij dingsmiddelen die in Nederland worden gebmikt in één keer toegelaten, zonder dat een werkelijke beoordeling heeft plaatsge vonden van de effecten van het gebruik. Dit gebeurt ondanks het feit dat de Europese en Nederiandse regelgeving juist eisen dat mid delen pas worden toegelaten nadat is vastge steld dat zij aan milieu- en gezondheidseisen voldoen. Deze vaststelling is nu vervangen dooreen 'schatting' dat deze middelen 'rela tief minder gevaarlijk zouden zijn dan andere, zodat dat een beoordeling daarom wel een paar jaar kan wachten. Een belang rijk deel van het toelatingsbeleid dat sinds 1991 wordt gevoerd, komt met dit besluit van de minister stil te liggen. Verder heeft de minister heeft een wetsvoorstel door de Tweede Kamer geloodst waarmee alle milieuschadelijke middelen, die buiten deze regeling vallen, op de markt kunnen worden gehouden. Aanvragen om verboden midde len weer in gebruik te mogen nemen zijn ook al ingediend. De rechtszaak van de ZHM is erop gericht deze ontwikkeling tot staan te brengen. "Juist het toelatingsbeleid heeft de laatste jaren tot meetbare verbetering van de milieukwaliteit geleid", vindt de ZHM. "In de glastuinbouw is bijvoorbeeld de milieu schade door bestrijdingsmiddelengebruik met zo'n 80% verminderd door het verbod van de schadelijke middelen dichloorvos en parathion. Dat resultaat dreigt helemaal ver loren te gaan. Het toelatingsbeleid staat al langer onder druk door capaciteitsproblemen bij het Col lege voor de Toelating van bestrijdingsmid delen en lobby-acties van het landbouwbe- drijfsleven tegen het verbieden van milieu schadelijke bestrijdingsmiddelen", aldus de ZHM. Hoewel ook het Paarse kabinet het landbouwbedrijfsleven een aantal malen ver tegemoet kwam, vindt de ZHM dat vooral onder minister Veerman het evenwicht hele maal zoek is geraakt. "Terwijl hij in overleg milieuorganisaties een evenwichtige oplos sing van de bestrijdingsmiddelenproblema- tiek voorspiegelde, werkte hij ondertussen aan een volledige onttakeling van het beleid. Nu deze onttakeling de vorm aanneemt van concrete besluiten bestrijden wij deze met volle kracht". De Zuid-Hollandse Milieufe deratie zegt steeds geprobeerd te hebben om ook door overleg tot een oplossing te komen, "maar door de eenzijdige opstelling van de minister wordt het debat weer naar de rechtszaal verbannen".

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 7