PIj^LITIE 0900-8844 'Herdenkingscantate 1953-2003 geeft troost en houvast' PAKKER SGP-Jongeren Goedereede actief in de verkiezingen Tweede Kamer! Verkooptafels in Ouddorp Herdenking van de Ramp op 1 februari 2003 in de gemeente Middelharnis www.buijze.nl i^Mlnnaard msü Superpolitiek met CDA en ABB Arie Tiggelman in Koffie Radio Plus Activiteiten Foto- club De Rarekiek Beloftenprediking Welkomstdienst Hervormde Gemeente Dirksland 2<r.i^ chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hoUandse en zeeuwse eilanden Ingezonden: Alcoholcontroles Auto tegen boom Ook wordt een aantal speerpunten van de SGP genoemd. Een greep hieruit: actief in beeld en geluid KIEVIT WARMTE ^^SQ^i Uw woning of bedrijfspand verkopen? Componist Arie J. Keijzer: OUDE-TONGE - Een miposant onderdeel van de watersnoodher denking zal ongetwijfeld de uitvoe ring van de Herdenkingscantate 1953-2003 zijn. Het door Arie J. Keijzer gecomponeerde muziek stuk wordt op de dag van de Natio nale Herdenking ten gehore gebracht in de Nederlands Her vormde kerk te Oude-Tonge. Twee dagen later, op 3 februari, is het de beurt aan Stellendam, waar de watersnood - net als in Oude-Tonge - ook hele diepe sporen heeft nage laten. In Stellendam is de plaats van handeling eveneens de Nederlands Hervormde kerk. Arie J. Keijzer vertelt over de cantate en over zijn eigen herinnering aan 1953. Dinsdag 21 januari 2003 aargang i73 Als oud inwoonster van de gemeente Mid delharnis, die daar op 10-jarige leeftijd de watersnoodramp meemaakte, ben ik gaan informeren naar een eventuele mogelijkheid om De Ramp op 1 februari a.s., 50 jaar na dato, in deze gemeente te kunnen gedenken en herdenken. Via wethouder Slootweg hoorde ik dat de Provincie, c.q. de Commissaris van de Koningin, de burgerlijke gemeenten heeft gevraagd om tot een gezamenlijk geheel te komen, teneinde "wanorde" te voorkomen. (Wat je maar als wanorde betitelt wanneer het om gedenken gaat van zo'n nationale ramp, die zijn weerga niet kent in onze geschiedenis). Daaruit is dus o.a. de Nationale Herdenking in Oude-Tonge voortgekomen. Echter, die is alleen te bezoeken wanneer je aan bepaalde voorwaarden voldoet. Geen misverstand hierover, daar heb ik alle begrip voor. De andere kant van de medaille is, dat er dan voor "gewone" burgers, die geen familie hebben verloren of hulpverlener zijn geweest, geen mogelijkheid is om in de gemeente Middelharnis, die toch ook niet onaanzienlijk is getroffen door de water snood, die dag iets van herdenking mee te maken. Ik vind dat onbegrijpelijk. Navraag bij de N.H. kerk leerde mij dat in de diverse kerk gemeenschappen op 2 februari in de regulie re kerkdiensten aandacht gegeven zal wor den aan deze herdenking. Ook daar heb ik alle begrip voor. Maar dat is wel 2 februari en geen 1 februari. Hebben zowel de burgerlijke gemeente als de kerkelijke gemeenten hier niet een heel belangrijke kans laten liggen om samen als totale gemeente te gedenken en zien zij daar bij bepaalde gevoelens en emoties van de gehele burgerbevolking in de gemeente en daarbuiten niet over het hoofd? Momenteel staat ons land bol van de discus sies over waarden en normen. Hier zie je nu m.i. een duidelijk voorbeeld van een waarde die met voeten getreden wordt. Een gemeen te dient een voorbeeldfunctie uit te dragen en te luisteren naar datgene wat de bevolking daarover te zeggen heeft. Dan hou je respect voor elkaar. Dit laatste zeker met het oog op de komende generaties. Zijn wij destijds zo door de totale gemeente opgevoed en gevormd? De dacht het niet. Een oud Joods spreekwoord zegt: Gedenken is vrijheid, maar vergeten is ballingschap! In de gemeente Rhenen waar ik woonachtig ben, hebben ze dat gelukkig wat beter begre pen en daar heb ik veel waardering voor. Rotterdaiti-Rijnmond district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflakkee OUDDORP - PoUtiepersoneel van het dis trict 'De Eilanden' hield tussen vrijdag avond negen uur en zaterdagmorgen half vijf op de provincialeweg in Middelharnis, N59 Oostflakkee, provincialeweg Dirksland en de Oosterweg in Ouddorp alcoholcontroles. In totaal werden 468 blaastesten gehouden. Vier automobilisten werden aangehouden voor het onder invloed zijn van alcoholhou dende drank. Veertien autobestuurders gin gen op de bon voor onder meer een verlopen apk, het niet dragen van de autogordel en het overschrijden van de toegestane maximum snelheid. MIDDELHARNIS - Zondagavond omstreeks kwart over negen raakte op de Oudelandsedijk, bij een eenzijdig verkeers ongeval, een 61-jarige vrouw uit Middelhar nis gewond. Het slachtoffer was, door nog onbekende oorzaak, met haar auto tegen een boom aangereden. Zij werd door GGD-per- soneel vervoerd naar het Erasmus Medisch Centrum. INKOMENS- EN VERMOGENSPIANNING Ieder jaar op 4 mei wordt hier nog altijd een openbare dodenherdenking gehouden ter nagedachtenis aan hen die gevallen zijn in de slag om de Grebbelinie, tijdens de Tweede Wereldoorlog. Ongeacht de Nationale Dodenherdenking! En zo hoort het ook, gedenken en herdenken op de plaats waar de mensen gevallen zijn. Opdat wij niet verge ten. Tegen de gemeente als totaal zou ik willen zeggen: bezin U nog eens op de genomen beslissingen! De ambtenaren op Het Provinciehuis staan zover weg van de realiteit in deze, die heb ben een plan bedacht vanachter hun bureau. Ik denk dat de meesten van hen de water snood niet eens aan den lijve hebben meege maakt. Waarover beslissen zij dan? Het is nog niet te laat, om deze éénmalige mogelijkheid waardevol in te vullen door de gemeente. Beter ten hele gekeerd, dan ten halve gedwaald! EUy Kamerbeek Ericalaan 25 3911 XM Rhenen 0317-616263 Ook rond de verkiezingen van de Tweede Kamer zijn de SGP-Jongeren van Goedereede actief. Vorige week verspreidden zij onder de jongeren in de gemeente Goedereede een eigen SGP-Jongerenkrant. In de begelei dende brief geven de jongeren aan dat de SGP houvast biedt, temidden van al de onrust en onzekerheid in 'Den Haag'. 'Dat houvast ontleent de SGP niét aan haar vertegenwoordigers of aan wat goedkope stunts, maar aan de Bijbel', zo geven de jongeren aan. De SGP probeert vanuit deze visie helde re en consequente lijnen te trekken naar de vraagstukken van nu. In deze verkiezingskrant komt uitgebreid de lijsttrekker van de SGP, ir. B.J. van der Vlies, aan het woord. Hij geeft aan dat de SGP wel eens de rots in de branding is genoemd. De SGP pleit voor de bescher ming van het leven. Verder geeft Van der Vlies aan dat de SGP van de niet-regerings- partijen het meest positief was over het kabi net Balkenende. "De denk aan de noodzaak om nu eindelijk eens door te pakken op het gebied van het integratie- en asielbeleid en de bestrijding van de criminaliteit. Daarom zeg ik: de meest zekere stem is in de huidige onzekere omstandigheden een stem op de SGP", aldus Van der Vlies. Verder komen in de krant aan het woord de nummer 2 van de lijst, mr. C.G. van der Staaij, die met name de jongeren oproept om in elk geval te gaan stemmen. Op de SGP- kandidatenlijst staan bij de eerste 10 opval lend veel jongeren. In de krant is verder een interview opgenomen met Elbert Dijkgraaf, onder andere bekend als voorzitter van de SGP-Jongeren. Op de vraag of de politiek genoeg oog heeft voor de jongeren, hun leef wereld en hun problemen, antwoordt hij: "Het begint wel wat te komen, maar we zijn er nog lang niet. Onder paars was het bar. Daar was het meer 'leve de vrijheid'. Ieder een moest maar doen en laten wat men zelf wilde. Ondertussen zijn we tegen de grenzen aangelopen. Herbezinning op normen en waarden is hard nodig, riep en roept de SGP. Gelukkig is het niet meer ouderwets, maar juist zeer modem, om hierover na te denken. Maar geef het dan ook concreet handen en voeten. Kijk bijvoorbeeld naar de inhoud van Tv-programma's. Je kunt als overheid toch niet over je kant laten gaan dat we aan de ene kant strijden tegen zinloos geweld en verruwing en aan de andere kant dagelijks geconfronteerd worden met Tv-program ma's die bol staan van seks en geweld? Ook is veel meer aandacht nodig voor goed gezinsbeleid. Daar vindt als het goed is het belangrijkste deel van de opvoeding plaats. Maar dan moet de overheid er wel voor zor gen dat ouders de ruimte hebben om hun verantwoordelijkheid te kunnen nemen. Dat kan concreet door bijvoorbeeld een hogere kinderbijslag en goedkopere huizen, waar door mensen niet gedwongen worden twee verdiener te worden'zo geeft Dijkgraaf aan. -jongeren moeten kunnen blijven wonen in de gemeente waar ze geboren zijn; - jonge boeren die een bedrijf overnemen moeten fiscaal tegemoet worden geko men; - discriminatie op grond van een handicap moet worden verboden in de Grondwet; - de rechtspositie van verpleegkundigen en artsen met gewetensbezwaren dient te worden versterkt; - participatie van jongeren in de (gemeen- te)politiek is van groot belang en moet bevorderd worden; - het openbaar vervoer moet een goed alter natief zijn voor het gebruik van de auto. Meer weten? Kijk op www.sgp-jongeren.nl. COMBI 0(XIDO«^WHtltre«UMl01t7)61lillfo6U7M MAKELAARDIJ Middelharnis B.V. Voor de koop of verkoop van uw woning Doetinchemsestraat 32-34, 3241 AA Middelhornis Tel. (0187)482606 •Mc«- en rE^systemm •Centrale vetwamwng' •Lood- en zlnfcweTt •Wattrinstaflaties •GaiinstaDatJes •Saratalr Oostdljl< 49 Sommelsdijk 0187-48 26 09 Op vrijdag 24 januari zullen er in het poli tieke discussieprogramma Superpolitiek van Radio Superstar vertegenwoordigers van CDA en ABB aanwezig zijn. Superpo litiek begint om 19.00 uur. Dit programma zal live verzorgt worden vanuit het Diek- huus. Beneden Zandpad 7 te Middelharnis, zodat u de gelegenheid krijgt om er bij te zijn en eventueel vragen te stellen aan de gasten. Omdat Berend-Jan Bruggeman een aantal weken verhinderd is, zal deze plek worden opgevuld door een bekende myste rie gastpresentator. De andere presentator is Jan van Dop. Radio Superstar is te beluiste ren op 105.9 (kabel gem. Middelharnis) en 107.3 FM (vrije ether). Zaterdag 1 februari a.s. is het 50 jaar gele den dat delen van Zuid-West Nederland getroffen werden door de watersnoodramp. Naar aanleiding daarvan zal op zaterdag 25 januari a.s. in het actualiteitenprogramma Koffie Radio Plus van Radio Superstar Arie Tiggelman komen vertellen wat zijn bele vingen waren toendertijd. Koffie Radio Plus wordt gepresenteerd door Jan van Dop en begint om IQ.OO uur. Radio Superstar is te beluisteren op 105.9 (kabel gem. Middel harnis) en 107.3 FM (vrije ether). Makelaarskantoor Tamboer beëdigd makelaar/taxalcur. lid NVM 0187-47655.S Afgelopen vrijdag werden bij De Rararekiek de foto's en dia's besproken die waren inge leverd om de beste beelden van 2002 te kie zen. Voor deze wedstrijd zijn drie beeldjes beschikbaar, die een fotograaf in actie uit beelden en zijn gemaakt door Mei Dale in Stad a/h Haringvliet. Het was de 23e keer dat deze wedstrijd werd gehouden. Afwisselend wordt er gejureerd door een fotograaf of beeldend kunstenaar. Dit keer was het foto graaf Wim Bierhaus van Fotoclub Zwijn- drecht die, samen met clubgenoot Rem Maters, de jurering en bespreking deed. Bij de dia's ging de eer naar Gertjan de Zoe te, die met een fraai beeld van een kurkeiken bos wist te winnen. Zwart-wit werd gewon nen door Theo Mastenbroek met een subtiel, verstild beeld van een interieur van een ver laten huis. Gevels van de huizen op het Fran se platteland inspireren Marga Jessurun al jaren. In 2001 had zij over dit onderwerp nog een tentoonstelling in het Diekhuus in Mid delharnis. De bekroning kwam met de trofee voor de beste kleurenfoto voor 2002 met een prachtige plaat over dit onderwerp. In 2001 heeft De Rarekiek contacten gelegd met een vijftal clubs in Europa, Amerika, Afrika en Azië om tot een digitale uitwisse ling van foto's te komen. Hier is met veel enthousiasme door de meeste clubs aan gewerkt. Er is een start gemaakt om dit in het voorjaar van 2003 opnieuw te doen. Positie ve reacties zijn al binnen van Camera Club Ottawa (Canada), Foto Cine Club Bandei- rante, Sao Paolo (Brazilië) en Lytham St. Annes uit Engeland. Tot begin februari is er nog een kleine tentoonstelling met Flakkee- se winterlandschappen van leden van De Rarekiek te zien in Verpleeghuis De Samari taan te Sommelsdijk. Het is zaterdagmiddag, net na de klok van halfvier. In de eeuwenoude kerk van Oude- Tonge sterft het massaal gezongen 'amen' langzaam weg. De repetitie zit erop. Alle zangers en zangeressen krijgen het dringen de advies om volgende week goed op tijd te zijn, want dan zijn de cd-opnamen. "Niet te veel hoesten en kuchen, alstublieft." Een andere nuttige tip aan het adres van de can tatevocalisten is om toch vooral de aandacht gevestigd te houden op dirigent Keijzer. Als deze tip kracht wordt bijgezet met de opmer king dat de musicus zo'n aantrekkelijk uiter lijk heeft, ontstaat er enige hilariteit in het kerkgebouw, niet in de laatste plaats bij Keijzer zelf. T"ssen alle drukke bedrijven door heeft de musicus even tijd om wat uitleg te geven. Hij vertelt dat het initiatief voor de herdenking scantate afkomstig is van de eilandelijke koren, de kring van christelijke zangvereni gingen Goeree-Overflakkee om precies te zijn. "Ze kwamen bij mij terecht en ik heb de koren aangeboden een muziekstuk te maken." De weg wijzen Arie J. Keijzer - in 1932 geboren in Nieuwe- Tonge, maar al jaren woonachtig in Dor drecht - ging aan de slag en kwam op de proppen met een cantate vol psalmen en gezangen. "Het stuk is bedoeld om de men sen te herdenken die in 1953 zijn omgeko men. Maar daarnaast moet het vooral een troost zijn voor de nabestaanden; de familie en vrienden van de slachtoffers. De cantate geeft troost en houvast. Het wijst de weg: daar kun je troost zoeken. Vandaar dat het muziekstuk begint met enkele woorden van de dichter De Genestet: 'God heeft u zwaar beproefd. Ik weet één troostgrond maar: dat Hij het deed' Daarna komen de bekende woorden van Job: 'Naakt ben ik uit de schoot mijner moeder gekomen, naakt zal ik daarheen wederkeren. De HEERE heeft gegeven, HEERE heeft genomen, de Naam des HEEREN zij geloofd'"Dan gaat het verder met hoofdza- keUjk psalmen", vervolgt Arie J. Keijzer. "Psalmen die troost en houvast geven. Het mooie is dat het pubhek bepaalde coupletten ook meezingt. Aan het eind van het stuk komt het amen en dat wordt min of meer onderbroken door de woorden van De Genestet waar de cantate ook mee begint. Nu, aan het eind, klinken die woorden begrijpelijker en kan men er ook kracht uit ontvangen. Daarna kan met overtuiging 'amen' worden gezongen." Arie J. Keijzer, componist van de Herdenkingscantate 1953 - 2003. Aria's en orgelsolo De herdenkingscantate duurt een uur en bevat een zekere mate van muzikale variatie. Veelvuldige koorzang wordt afgewisseld met onder meer twee aria's (Psalm 116 en 121), een orgelsolo (Psalm 27) en samen zang. De uitvoerenden zijn: de kring van christelijke zangverenigingen Goeree-Over flakkee, vocaal ensemble Magnificat uit Middelharnis, het mannenkoor Jubilate Deo uit Ouddorp, de sopraan Marijke Nieuwe weg, de organist Paul Kievit en de slagwer kers Cees Boelaars en Gerrit Zweerus. De algehele leiding is in handen van compo nist Arie J. Keijzer, voor wie de water snoodramp bepaald een indringende herin nering is. "Ik was 21 en woonde in Nieuwe- Tonge. We werden 1 februari om halfvijf gewekt met de mededeling: 'maak dat je wegkomt'. Vervolgens hoorde ik een geluid als een donderend onweer. Even later vlogen alle ramen en deuren eruit en stonden we tot ons middel in het water. We vluchtten naar boven, maar het water kwam ook op de slaapverdieping. Ik dacht dat dit het laatste was. We hebben met elkaar gebeden en zijn bewaard gebleven. Eén nacht hebben we daar gebivakkeerd, daarna zijn we met een vlot naar de dijk gebracht. Vervolgens zijn Woensdag 22 januari is er een verkooptafel van o.a. creatieve spullen, kaarten, koek en cake, arretjes cake, Ouddurpse affekaot, enz. Eén verkooptafel staat er in verenigingsgebouw Eben Haëzer, Preekhillaan 3 in Ouddorp. De opbrengst van deze tafel is voor de christelijke school voor speciaal onderwijs 'De Wegwij zer". De andere verkooptafel staat in zorgcentrum 'De Vliedberg', deze opbrengst is voor 'De Vliedberg'. De organisatie is in handen van de familie Pikaart, Oosterweg 16 te Ouddorp. we nog drie dagen met dat vlot in de weer geweest om andere mensen te redden." Erg aangegrepen De componist vertelt zijn verhaal in een notendop. Snel, tussen de drukke beslomme ringen van 2003 door. "Het was verschrik kelijk", vat hij samen. "En ik ben dus per soonlijk ook zeer betrokken bij deze herden king. Het heeft me erg aangegrepen, dat ik dit nu mag doen. Fijn, dat al die koren zo hard aan die cantate willen werken. Daar hangt alles van af." Arie J. Keijzer, die eerder onder meer een werk componeerde ter gelegenheid van het 650-jarig bestaan van Rotterdam, is ook betrokken bij de Nationale Herdenking, die op 1 februari wordt gehouden in De Cïrut- terswei te Oude-Tonge en die wordt opge luisterd door koningin Beatrix. Tijdens de bijeenkomst zal zijn stuk 'Kyrie en Beati mortal' worden uitgevoerd. Het gaat om een stuk voor koor, sopraansolo, piano en dwars fluit. De Herdenkingscantate 1953-2003 wordt twee keer uitgevoerd: op 1 februari in Oude- Tonge en op 3 februari in Stellendam. De aanvang is in beide gevallen 20.00 uur. Geloven: Wat moet ik ermee? Een vraag die veel jongeren, maar ook ouderen, zich stel len. Is het allemaal wel zo zeker? Hoe ervaar ik dat? Vragen van deze tijd. In een kerkdienst, waarbij ook mensen die weinig of niets van het christelijke geloof afweten worden uitgenodigd, zal ds. Nobel uit Linschoten hier op ingaan. Thema van de dienst is 'Zeker weten?!' Deze dienst wordt gehouden op zondag 26 januari in de Nederlandse Hervormde Kerk van Dirksland. Aanvang 10.00 uur. Iedereen van harte welkom. Het Reformatorisch Contact op Schouwen- Duiveland organiseert op donderdag 30 januari a.s. weer een avond in de grote zaal van de Ned. Herv. Kerk te Sirjansland. Ds. C. Gielen, predikant van de de Ned. Herv. Kerk te Middelharnis hoopt dan een lezing te houden over het thema 'Beloftenprediking', een actueel onderwerp waarover na de pauze volop gelegenheid is tot het stellen van vra gen of om met de inleider over te discussië ren. Iedereen is op deze avond van harte wel kom. Aanvang 19.45.uur.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 1