'Overgewicht' Deltanatuur ontmoetPim Balde 'Verslingerd aan de Flakkeese rust en weidsheid' GEA ziet het voor 2003 van de zonnige kant Zaterdag avond- jeugdwerk Meer kracht ...ga voor een Honda! delta natuur _L. Gezondheids wijzen Maandthema januari en februari: Uitslagen Damclub 'Denk en Zet' Ger. Gent. Nieuwe Tonge Op zaterdag 18 januari hoopt de heer Van Heteren van Bijzondere noden dia's te laten zien van een aardbeving in Turkije. Na de pauze wordt een quiz gehou den. Aanvang 19.30 uur. Verzoekimprovisatieconcert door Martin Mans in Breepleinlterlt HonroA. Autobedrijf Jan van Dijk Brieiie Maandag 13 januari 2003 Over Deltanatuur i Bijna de helft van de Nederlandse mannen IS te zwaar en bijna 40 procent van de vrou wen. Dit is een serieus probleem want, hoe zwaarder je bent, hoe groter het risico voor je gezondheid. Een veel gebruikte maat voor overgewicht is Quetelet of Body Mass Index (BMI). Deel hiervoor uw lichaams gewicht door uw lengte in het kwadraat (kg/m2). Bij een BMI van 25 kg/m2 is er spraken van overgewicht. Voor mensen die meer willen weten over het thema 'Overgewicht', heeft de Gezond- heidswijzer Zuidhollandse Eilanden een informatiepakketje samengesteld, dat iedereen gratis kan ophalen of aanvragen. Het informatiepakketje bevat informatie over overgewicht, medicijnen en afslank- rriiddelen bij overgewicht, gezonde voe ding en bewegen. Voor kinderen tot 12 jaar heeft de Gezondheidswijzer aparte infor matiepakketjes over Overgewicht. Wan neer u het pakje op één van de GGD vesti gingen komt ophalen ligt ook de leuke fol der 'Koken naar hartelust' voor u klaar met hierin lekkere en gezonde recepten. Overi gens zijn er voor mensen die stoppen met roken als goede voornemen hebben ook informatiepakketten bij de Gezonheidswij- zer aanwezig. De gratis informatiepakketjes kunnen op maandag tot en met vrijdag tussen 10.00 en 17.00 uur telefonisch aangevraagd of opge haald worden bij de gEzondheidswijzer in de GGD vestiging die het dichtst in de buurt is. Let op: De GGD in Middelhamis is open op: maandag en vrijdag van 9 tot 12 uur en op woensdag 13.00 tot 16.30 uur. Het telefoonnummer van de Gezondheids wijzer is: 0181-652404. De Gezondheids wijzer kunt u vinden in de Van Hogendorp- straat 50 te Spijkenisse; Oostzanddijk 26 te Hellevoetsluis; Pad van Jongejan 3 te Oud Beijerland en Sportlaan 5 in Middelhamis. De Gezondheidswijzer Zuidhollandse Eilanden is het publieksinformatiecentrum van de GGD voor iedereen met vragen over o.a. gezondheid en gezondheidszorg, ziek ten, gezondheidsrecht, alternatieve genees wijzen en adressen van patiëntenverenigin gen, praatgroepen en zelfhulpgroepen. In de Gezondheidswijzer zijn mensen aanwe zig die u helpen met het beantwoorden van uw vragen. Ook kunt u zelf informatie opzoeken en doorlezen. Er zijn folders, tijdschriften, boeken en naslagwerken aan wezig. Veel folders kunnen gratis worden meegenomen. Op vrijdag 31 januari geeft de organist Mar tin Mans een orgelconcert in de Breeplein- kerk in Rotterdam. Het programma bestaat geheel uit verzoeken uit het pubüek. Bij de ingang kan een ieder een verzoek noteren of dit al kenbaar maken via het e-mailadres van de organist: martin.mans@planet.nl. Martin stelt met zorg een programma samen waarin psalmen, gezangen, klassiek/populair werk en kinderliederen in een goede verhouding tot elkaar staan. Tekst en uitleg krijgt de luis teraar van de organist zelf. In 2003 staat opnieuw een aantal verzoek- concerten gepland in de Breepleinkerk: op vrijdag 11 april en vrijdag 9 mei. De organist viert dit jaar zijn 25-jarig orga nistenjubileum. Sinds 1978 is hij kerkorga- nist en vanaf 1995 is hij dit in de Breeplein kerk. Op maandag 9 juni is er een speciaal jubileumconcert in de St. Laurenskerk waar in aandacht aan dit jubileum wordt besteedt. Het concert in de Breepleinkerk begint om 20.00 uur. De toegang bedraagt 6,- voor volwassenen en 3,- voor kinderen onder de 12 jaar. Kaarten zijn verkrijgbaar aan de deur vanaf 19.15 uur. www.janvandiik.nl Slagveld 19,3231 AN Brielle Telefoon: 0181 - 41 37 77 Telefax: 0181 - 41 34 45 E-mail: info@janvandiik.nl MIDDELHARNIS/ SOMMELSDUK Afdeling 1 H. H. Verolme - A. v.d. Veer1 - 1 M. Klink - W. Vroegindeweij3 - O C. Polder -1. Mackloet3 - O A. Verolme - J. van HoornO - 3 J. Dekker - C. Spee1-1 Afdeling 2A: R. Jacobs -1. KoeseO - 3 H. Bijdevate - J. Jordaan0-3 AfdeUng 2B: J. A. Nipius - D.A. DoomheinO - 3 J. Groenendijk - B. du Pree1 - 1 In afdeling 1 speelden H. H. Verolme en A.van der Veer een gelijk opgaande partij met hier en daar gevaarlijke situaties, zon der dat één van beiden enig voordeel kon behalen; het werd dan ook remise. M. Klink en W. Vroegindeweij waren na ruim 1 uur spelen al klaar met hun partij. Na een fout je van Vroegindeweij kon Künk de partij snel in winst omzetten. De partij tussen C. Polder en I. Mackloet was er één met veel fouten. Maar omdat Polder de minste fouten maakte, behaalde hij de overwin ning. In de partij mssen A. Verolme en J. van Hoorn maakte Verolme in het midden- spel een foute berekening van een combina tie, waardoor hij 2 stukken achter kwam en de partij opgaf. J.A. Dekker, die de eerste plaats verdedigt, probeert grote risico's te ontlopen. Zo ook tegen C. Spee, de kam pioen van het afgelopen seizoen. Daardoor eindigde deze partij in remise. In afdeling 2A moest R. Jacobs het opne men tegen de sterk spelende I. Koese. Ondanks het feit dat Jacobs flink weerstand bood, wist Koese de partij te winnen, en zodoende op 6 punten voorsprong te komen op nummer 2. H. Bijdevate en J. Jordaan waren aan elkaar gewaagd, maar Jordaan wist goed gebruik te maken van een foutje van Bijdevate en haalde de winst naar zich toe. In afdeling 2B wordt flink gestreden om de eerste 3 plaatsen. D.A. Doomhein liet zich niet verrassen door J.A. Nipius en behaalde de winst. J. Groenendijk en B. du Pree maakten er een spannende partij van en gaven elkaar niets toe, zodat deze partij in j-emise eindigde. Dit is na 4 gespeelde ron den in afdeling 2B pas de tweede remise. Zachtjes veert de aarde onder onze voeten. De vorst is nog maar net één dag verdreven uit ons land, de diepere ondergrond is nog bevroren. Is dit de permafrost van de toendra in Fins Lapland? Je zou het haast zeggen als je in de verte in de ruige, lage begroeiing de Grote Grazer in de nevel ziet staan. "Een kennis van me, geen kleine jongen, is eens op de hoorns genomen." En dat terwijl hij alleen maar een kalf terugbracht bij de kudde. Metiontzag kijkt Pim Balde op veilige afstand naar de immense oer-stier. Balde is actief lid van de Vereniging voor Natuur- en Landschaps-bescherming Goeree-Overflakkee (VNLGO). Twintig jaar geleden ontvluchtte hij al de drukke Randstad. Balde raakte verslingerd aan de Flakkeese rust en weidsheid, gesymboliseerd door de plek waar we nu staan: de Slikken van Flakkee. "In de loop van de jaren heb ik dit gebied zien veranderen", zo kijkt Balde terug. "Ik liep vijfentwintig jaar geleden hier al met mijn kinderen. Een totaal vlak gebied met wat geulen en lage, zoutminnende begroeiing." Hij zag er velduilen en andere vogels die het open land opzoeken. "Aanvankelijk konden we het hele gebied doorstruinen. Maar nadat de duindoorn, met zijn scherpe stekels, was opgerukt, bleven eigenlijk alleen de paden over. Nu, ruim dertig jaar na de indamming van de Grevelingen hebben we hier een rijk en gevarieerd natuurgebied." Open vlaktes worden afgewisseld door struikgewas, imposante kraakwilgen en andere hoge bomen. "Als straks aan de andere kant van ons eiland het getij in het Haringvliet terugkeert, zullen we spectaculaire verschillen met dit gebied gaan zien. Grevelingennatuur is het gevolg van indamming, Haringvlietnatuur is straks het gevolg van getij. Droogvallende platen en schorren aan open zeerarmen zullen weer heel andere planten en dieren aan gaan trekken, ik ben erg benieuwd". Balde plukt een oranje bes van een duindoorn en wrijft die tussen duim en wijsvinger. "Je ruikt de alcohol. Ik zie hier wel eens een vogeltje vreemd fladderen!" Via een schelpenpad lopen we richting het water, dat vanaf de dijken en slikken nog onzichtbaar is. De stilte is overweldigend. Je hoort niets op deze nevelige, windstille dag. "Dit soort stille plekken vind je bijna nergens meer in de Randstad. Overal hoor je mechanisch geluid. Hier niet." Plotseling wiekt een grote bruine vogel op. We hebben een buizerd bij zijn lunch gestoord. In de struiken ligt konijnenbout, een zorgvuldig afgekloven ruggetje en wat velletjes in het gras. Klepperende eksters boven ons hoofd azen op de restjes. We zien veel vogels en Balde vertelt er graag over. We leren het verschil zien tussen blauwe en bruine kiekendieven. Want blauw en bruin blijkt in de wereld van de kiekendief tamelijk dicht bij elkaar te liggen. En dan lijkt de klekendief ook nog eens op een buizerd, die op zijn beurt ook weer in verschillende verenkleden is waar te nemen. Verder maar weer. Aan de vlucht, zo leert Balde ons, kun je het verschil zien tussen een sperwer en een torenvalkje. "En zie je die distel daar? Die vogeltjes, dat zijn putters. Ook wel distelvinken genoemd." Inderdaad, alsof het een frietkot is, doet een zestal prachtig gekleurde vogeltjes (geel, zwart, rood en bruin) zich te goed aan een heerlijke snack: distelzaad. In een wolk fladderen ze weg, ze blijken ook nog een mooi wit streepje op hun vleugels te hebben. Pim Balde vertelt tijdens de wandeling hoe belangrijk dit soort gebieden zijn. Niet alleen voor plant en dier. Maar ook voor de mens. "Kinderen zijn gevoelig voor de natuur. Ze beleven hier avonturen die ze zich de rest van hun leven zullen herinneren", meent de oud-sportleraar. "Goed voor hun ontwikkeling. Ze zullen het plezier dat ze hebben beleefd doorgeven aan hün kinderen." Dat is op zich al genoeg reden om zuinig te zijn op dit soort gebieden, afgezien nog van natuurwaarden. We betrappen een ree. Ze staat op de rand van de Grevelingen te grazen. Het dier beseft dat het niet weg kan, zo met dat water achter zich, en staart ons aan. We trekken ons rustig terug om haar niet op te jagen. Wat vindt Balde van Deltanatuur? "Goed initiatief. Langs het Haringvliet is nog weinig natuur en er valt dus nog veel te verbeteren." Grondaankopen zullen het areaal vergroten en Balde vindt het spannend dat eb en vloed weer terugkomen. "Misschien wordt het met de getijdennatuur langs het Haringvliet straks net zo mooi als hier!" Pim Balde hoopt maar dat alle plannen doorgaan. Balde vertelt over de verhouding van zijn natuurvereniging met de overheid en de boeren, af en toe luisterend naar een late leeuwerik. "Ruim twintig jaar ben ik lid. Vroeger waren we de partij die bijna altijd tegen was." Noodgedwongen, want ze kon alleen maar reageren op plannen waarover de leden lazen. "We konden alleen maar bezwaren indienen; ideeën over de natuur konden we niet kwijt." De laatste jaren is hierin veel veranderd. Inmiddels heeft de provinciale overheid de VNLGO een eigen rol gegeven. "We worden nu vóóraf gevraagd om onze mening als er plannen zijn die onze belangen raken." Balde voelt zich in zijn element in deze rol van partner, het is ook de verhouding met de boeren ten goede gekomen. "We hebben nu een goede verstandhouding. Respect en begrip en we luisteren naar eikaars argumenten. Dat komt ook omdat we tegenwoordig participeren in het Waterschapsbestuur. Daar kom je elkaar tegen, je zit in een overlegsituatie." De Vereniging beseft dat er zowel ruimte voor de boer als voor de natuur moet zijn. Zo'n verstandhouding als met het Waterschap zoekt de Vereniging ook met de eilandgemeentes. "Broodnodig vanwege het landschapsontwikkelings-plan dat In de maak is. Betere samenwerking zal grote meera^aarde hebben voor samenhang op het eiland tussen waterberging, cultuurhistorie, cultuur- en natuurgronden en natuurlijk recreatie." Daar is het water. We lopen op een vers aangelegd steigertje. De mens is welkom aan de rand van de heldere Grevelingen. Ligweide, zwem- en zeilwater maken dit gebied 's zomers tot een geriefelijke plek. Nu is het er goed koud. Geen ijs, want omdat de Grevelingen geen aanvoer heeft van rivien/vater, is het hier zout gebleven. "Het is goed dat we hier kunnen komen," besluit Balde. "Zo moet het: natuurgebieden zo veel mogelijk open en kwetsbare stukken alleen dicht, of tijdelijk dicht, tijdens het broedseizoen. Voldoende recreatiemogelijkheden voor bewoners en Randstedelingen. En natuurlijk oog voor de agrarische belangen van de streek." 7X. Zonnepanelen op hel gemeentehuis van Middelhamis. Zoals u weet veroorzaakt het nog steeds groeiende energiegebruik grote (milieu) problemen. Neem nou pro blemen als luciitverontreiniging en het broeikaseffect. Slecht voor uw gezondheid, maar ook slecht voor het klimaat. Omdat de consequenties voor het klimaat zo enorm zijn, spreken we tegenwoordig niet meer over energiebeleid maar over klimaat beleid. Het oude energiebeleid richtte zich vooral op minder energieverbruik. De werk groep Gemeentelijke Energiebesparings Aanpak (GEA) gaat een stap verder. Deze eUandelijke werkgroep, waarin gemeenten en ISGO vertegenwoordigd zijn, stimuleert niet alleen energiebesparing maar stimuleert ook de toepassing van duurzame energie. De werkgroep GEA gaat zich het komend jaar inzetten voor de verruiming van de subsidie mogelijkheden voor particulieren, dus voor u. GEA gaat zich richten op de inkoop en registratie van energie en is nauw betrokken bij de zogenaamde 'klimaatscan' voor Goe ree-Overflakkee. Deze kliraaatscan wordt in 2003 als startpunt voor nieuw klimaatbeleid voor Goeree-Overflakkee uitgevoerd. Met de uitkomsten uit de 'scan kunnen vervolgens concrete plannen, projecten en activiteiten voor het eiland worden opgesteld en uitge voerd. Verruiming subsidiemogeUjkheden Voor het plaatsen van een zonneboiler is er voor particulieren al een subsidieregeling, zowel bij ENECO als bij de gemeente. De werkgroep GEA gaat zich in 2003 inzetten voor een soortgelijke regeling voor zonnep anelen. Zodra hierover meer te melden is, zal dit uiteraard via de media aan u worden meegedeeld. Inkoop en registratie Misschien wist u al dat het ISGO al jaren het energieverbruik van de gemeentelijke gebouwen op Goeree-Overflakkee regis treert. Voor een nog betere registratie gaat het ISGO nu een computerprogramma aan schaffen, zodat de gegevens ook gemakke lijker kunnen worden verwerkt. Op basis van deze gegevens kunnen adviezen gegeven worden om het energieverbruik te beperken. Met ingang van 2004 kunnen gemeenten zelf hun energieleverancier kiezen. De werkgroep GEA gaat voor de gemeentelijke gebouwen de mogelijkheden en onmogelijk heden onderzoeken voor de gezamenlijk inkoop van energie. Gezamenlijke inkoop kan niet alleen financiële voordelen opleve ren maar als grote afnemer van energie kun je ook aangeven naar welke vormen van energieopwekking je voorkeur uitgaat. Goede voornemens U ziet, de werkgroep GEA heeft een hoop goede voornemens voor 2003. Hopelijk heeft u zich ook voorgenomen te besparen op energie en heeft u al gekozen of gaat u kiezen voor een alternatieve vorm van ener gie. U spaart daarmee niet alleen het milieu, maar ook uw eigen portemonnee. Voor nadere informatie kunt u contact opnemen met het ISGO, de gemeente of uw energie bedrijf. nijkiwiltriti Vtraniging N Lm dB lijk Geblsd luraAVLTO. wiliiic West-Nederland verstedelijkt in hoog tempo. Er is behoefte aan natuur voor ontspanning en, in bepaalde seizoenen, ruimte voor waterberging. De deltawerken hebben voor veel veiligheid gezorgd - en dat moet ook zo blijven. Er is echter ook een keerzijde aan de indamming: veel kenmerkende getijdennatuur ging verloren. Daarom is het project Deltanatuur gestart, voor mens, dier en plant. Overheden en maatschappelijke organisaties werken in Deltanatuur samen aan de ontwikkeling van robuuste, waterrijke natuur in de mondingen van Rijn en Maas. Als de zeearmen weer open zijn, kan ecologie zich herstellen. Planten en dieren die bij getijdengebieden horen, komen terug als rond 2010 samen met de streek zo'n 3000 hectare nieuwe natuur is gemaakt in de Zuid-Hollandse Delta. Samen met de streek betekent: elkaar opzoeken. Daarom publiceert Deltanatuur over een aantal ontmoetingen met betrokken streekbewoners. Wat vinden we eigenlijk van Deltanatuur? Gaan de plannen niet ten koste van de veiligheid in het gebied? Blijft er wel ruimte voor de boer? Mogen we straks die gebieden nog wel in? Reageren op Deltanatuur? Of wilt u Deltanatuur ook wel eens ontmoeten? Stuur dan een email naar deltanatuur@lnvzw.agro.nl of bel naar 078 - 63 95 467 s

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 9