Herdenking watersnoodramp in de eerste plaats voor de nabestaanden EIIHni^l-IIIEUWS 'Komst koningin erkenning voor Oude-Tonge' Stap in je auto en volg het spoor van de Ramp; de VVV's op Goeree-Overflakkee hebben er een speciale watersnood- autoroute voor samengesteld. Ietwat sportiever? Wacht dan tot eind mei, pak de fiets en doe mee aan de fietsdrie daagse. Ook die staat in het teken van 1 februari 1953. Geen zin in lange fietstochten over winderige wegen? Dan is de herdenkingsexpositie in Oude-Tonge wellicht iets voor u. Of de watersnoodcantate. De Ramp van 1953, die diep insneed in land en ziel, wordt vijftig jaar na dato uitgebreid en op vele manieren herdacht. In gebouwen, kerken en in de open lucht. Maar ook thuis kan iedereen uitgebreid stil staan bij de verschrikkingen die zuidwest Nederland trof fen. In een hoekje met bijvoorbeeld het boekje 'Er is nog zoveel niet verteld', een door de bibliotheek te Oude-Tonge uitgegeven bundel persoonlijke verhalen. Met het fraaie herdenkingsboek Hoog Water (inclusief filmbeelden op cd), met de heruitgave van Gebroken Dijken of met 'De Ramp van 1953. Verleden, heden, toekomst', een uitgave van de Werkgroep Herdenking Watersnoodramp Goeree-Over- fiakkee. 'De Ramp van 1953' valt bij iedereen op Goeree- Overflakkee in de bus, kort voor de dag dat koningin Beat rix op het eiland is. Hoogtepunt 'De Zeeuwse Ramp' Delta 2003 Een triest feit Hele erkenning De laatste keer 'Modderhuisje' Interessante mix Verwoest huis *A». VRIJDAG 17 JANUARI 2003 iiimgal in de Duivenwaardsedijk (binnendijk) nabij Nieuwe Tonge enige dagen vóór de sluiting. Lijkkisten voor de vele slachtoffers te Nieuwe Tonge. Dijkdoorbraak Herkingen. Afvoer verdronken vee, hier haven van Oude Tonge. Schoolstraat Oude Tonge. De herdenking wordt dus groots aangepakt. Enorm is de belangstel ling voor de verhalen van David Hoogzand in Eilanden Nieuws; gelukkig bundelt hij alles in een boek, dat in september het licht moet zien. Er zijn projecten op school. Kunstenaars doen iets met de Ramp. En dan hebben we het nog niet eens over de activiteiten en tentoon stellingen aan de 'overkant', zoals de tentoonstelling over overstro mingen inrhet streekarchief te Brielle'of 'Watersnood 1953; steeds terugkerende beelden', de bijdrage van museum Atlas van Stolk te Rotterdam aan de herdenking. Het hoogtepunt zal echter ongetwijfeld de Nationale Herdenking zijn. Die is op 1 februari in De Grutterswei te Oude-Tonge. Koningin Beatrix is anderhalf uur op Goeree-Overflakkee, om de herdenkings bijeenkomst bij te wonen en om een krans te leggen op de begraaf plaats aan de Oostdijk. Rianne Bogerman, voorlichter van de gemeente Oostflakkee, is al maanden bezig om deze Nationale Her denking in goede banen te leiden. Samen met onder meer de hofhou ding van de koningin. "Twee jaar geleden is bekend geworden dat de Nationale Herdenking van de watersnoodramp in Oude-Tonge zal plaatsvinden, en toen zijn ook de eerste voorbereidingen al gestart." Rianne Bogerman verwoordt de mening van heel veel eilanders als ze zegt, dat het meer dan terecht is dat de herdenking op Goeree-Over flakkee is. "Tien jaar geleden, bij de vorige grote herdenking, is het een beetje misgegaan, al is dat misschien een groot woord. Wij had den de koningin uitgenodigd, maar Zeeland was net iets eerder. Toen is ze naar Nieuwer- kerk gegaan. Dat heeft toch wel een beetje pijn gedaan. Ook omdat de Ramp in de beleving toch al iets Zeeuws is. Veel mensen hebben het over 'de Zeeuwse Ramp'." Daarbij dus voor het gemak Goeree-Overflakkee, waar bijna vijfhonderd slachtoffers vielen, de Hoekse Waard, Voome-Putten en een heel stuk Bra bant over het hoofd ziend. Voor de komende herdenking zijn de zaken anders aangepakt. "Het is nu vijftig jaar gele den, waarschijnlijk de laatste keer dat er groots herdacht wordt. Voor velen zal het nu om een afsluiting gaan", aldus Rianne Bogerman. Ze vertelt dat tal van instanties en organisaties - waaronder de betrokken gemeenten, de drie provincies en Rijkswaterstaat - de handen ineen hebben geslagen en de projectorganisa tie Delta 2003 in het leven geroepen om de herdenking voor iedereen tot een mooie en waardige gebeurtenis te maken. Dat de Nationale Herdenking op zaterdag 1 februari in Oude-Tonge wordt gehouden, en niet in een andere plaats op Goeree-Overflakkee, is niet vreemd. "In Oude-Tonge zijn de meeste slachtoffers gevallen", aldus Rianne Bogerman. "Het is met driehonderd doden de zwaarst getroffen plaats. Een triest feit dus, dat de herdenking hier brengt." Tijdens de bijeenkomst in De Grutterswei, die evenals het vervolg live wordt uitgezonden door de NOS, spreken onder meer Commis saris van de Koningin Fransen en een inwoner van Oude-Tonge die de Ramp zelf heeft meegemaakt. Een koor zingt een speciaal door Arie J, Keijzer gecomponeerd lied en er is een optreden van het Sou- burgs Koperkwintet. Ook worden filmbeelden van de Ramp getoond. Eliza Mari Maliepaard (11 jaar) uit Stad aan 't Haringvliet draagt het gedicht voor waarmee ze gedichtenwedstrijd op de eilandelijke basis scholen won. Na de bijeenkomst - die overigens alleen voor geno digden is - legt koningin Beatrix een krans op de begraafplaats. Ze zal, begeleid door burgemeester Van Pelt, een korte wandeling over de dodenakker maken. Hier zal tevens een minuut stilte in acht wor den genomen. Iedereen kan vervolgens meedoen aan een stille tocht van De Grutterswei naar de begraafplaats, een tocht die overigens net na de Ramp elk jaar werd gemaakt en later eens in de vijfjaar. Na het programma van anderhalf uur in Oude-Tonge vertrekt de koningin met haar gevolg naar Schouwen-Duiveland, waar ze in Ouwerkerk het herdenkingsprogramma vervolgt met een aantal gesprekken met nabestaanden. "Voor de mensen in Oude-Tonge is de komst van koningin Beatrix een hele erkenning", vervolgt Rianne Bogerman. "Zoals ik net al zei: met voelde zich hier toch een beetje terzijde geschoven. Al zijn er natuurlijk ook altijd mensen die al die aandacht niet prettig vinden." ^oor de voorlichter van de gemeente Oostflakkee is de Nationale Herdenking een intensieve, maar mooie klus. Het achterhalen van de nabestaanden, bijvoorbeeld, vergde een niet te onderschatten inspan ning. "Er zijn in totaal achthonderd genodigden. Natuurlijk zijn er de nodige vips, maar in feite gaat het om de nabestaanden. Er zullen er zoveel mogelijk zijn, uit alle drie de provincies." Naast de Nationale Herdenking is er een eilandelijke herdenking van de Ramp. Ook daar is Rianne Bogerman, als voorlichter van één van de vier gemeenten op Goeree-Overflakkee, bij betrokken. Samen met mensen van de andere gemeenten, de VVV's, Rijkswaterstaat en het waterschap heeft ze zitting in de Werkgroep Herdenking Watersnood Goeree-Overflakkee, die onder meer een tentoonstelling en een bro chure in de steigers heeft staan. Krijn Kasteleijn van de gemeente Dirksland is voorzitter van de werkgroep. Hij legt uit waarom er ook nog een eilandelijke herdenking zal zijn. "De Nationale Herdenking is alleen voor genodigden en bovendien sterk geconcentreerd op Oude-Tonge. De rest van het eiland is ook getroffen door de Ramp. Bovendien: het is nu vijftig jaar geleden en waarschijnlijk de laatste keer dat er grootschalig herdacht wordt. We hebbeh in onze herden king gekozen voor een opzet die vergelijkbaar is met tien jaar gele den. Toen was er een tentoonstelling en een krant." De werkgroep heeft de activiteiten ondergebracht binnen het thema 'verleden, heden en toekomst'. Krijn Kasteleijn vertelt wat de bezoe kers van de tentoonstelling - van 4 tot en met 8 februari in De Grut terswei te Oude-Tonge - kunnen verwachten. "Foto's, krantenknip sels en attributen van toen, 1953, het een en ander over de Deltawer ken en een blik op de toekomst met veel interessants over bijvoorbeeld het kierbesluit en Deltanatuur. Midden in de zaal laat het waterschap zien hoe een dijk in elkaar zit. Er staat een 'modderhuis je', ingericht zoals dat in de jaren vijftig gebruikelijk was, dat tot anderhalve meter in de blubber staat om te laten zien wat het water voor impact had." Onder het tentoongestelde bevinden zich verschil lende foto's uit privé-coUecties, onbekende plaatjes dus. De tentoon stelling wordt op 4 februari om 13.30 uur geopend door de.dijkgraaf en de vier eilandelijke burgemeesters, waarna iedereen er tot en met zaterdag gratis kan rondkijken. Enkele dagen voor de herdenking op 1 februari valt bij elke eiland bewoner een door de Werkgroep Herdenking Watersnood Goeree- Overflakkee uitgegeven brochure in de bus. Krijn Kasteleijn: "Het woord brochure is eigenlijk te min. Het gaat om een professioneel geschreven en opgemaakt werkje met een interessante mix van histo rie, technische verhalen, interviews, gedichten en foto's. Het thema is 'verleden, heden, toekomst', en dat alles komt aan bod. We hebben Zuiddijk Oude Tonge. Langeweg Oude Tonge. 20.000 exemplaren laten maken. Nu al is er veel belangstelling voor: heel wat mensen die niet meer op Goeree-Overflakkee wonen, laten weten dat ze die brochure toch graag willen ontvangen." Naast de tentoonstelling en de brochure heeft de eilandelijke werk groep een knutselwedstrijd georganiseerd voor de groepen 7 en 8 van de Goereese en Flakkeese basisscholen. "De kinderen mogen een werkstuk maken van maximaal één bij één meter. Ze kunnen zelf een thema kiezen; een dijkdoorbraak, een verwoest huis, een wegge spoelde straat, noem maar op", zegt Kasteleijn. Op 4 februari zijn alle werkstukken in Oude-Tonge en zal de werkgroep ze jureren. Als de tentoonstelling in De Grutterswei wordt geopend, ontvangt de maker van het winnende werkstuk een prijs. Al met al staat er heel wat op het programma, een halve eeuw na de Ramp. "Er zijn ook heel veel particuliere initiatieven", zegt Rianne Bogerman. "Er gebeurt veel meer dan wij weten." Maar, vinden Bogerman en Kasteleijn, elk initiatief is welkom om die rampzalige winternacht te herdenken en blijvend te herinneren. "Ik kom hier vandaan", zegt Rianne Bogerman. "Ik ben opgegroeid met de verha len van 1953. Zo'n herdenking is belangrijk, in de eerste plaats voor de nabestaanden. Daar doe je 't allemaal voor." Meidoornstraat Stellendam. Voorstraat Stellendam. Stroomgat Den Bommel

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 7