LITIE \NJ RIJPLEZIER I v^- 'DE RAMP' Waterbeheer Goeree-Overflakkee vraagt om aanpassing 0900-8844 ISGU presenteert resultaten project 'Risicovolle Bedrijven' ■(yMirmaard Lezing Zeeland in de preliistorie www.knopsbv.nl Herdenkingsconcert 'Watersnoodramp' Dirksland Extra voorstelling documentaire Philip Bloi< in Fiai(l(eecialiteiten Sporen van het woedende water ''Als het water niet tussen de oren zit, stijgt het tot de lippen'' 3252P)-13 \'^r Visser Visser ummmBm CDA-verkiezingsbijeenkomst in Oude Tonge Radarsnelheidscontroles Verdachte aangehouden voor bedreiging met mes actief in beeld en geluid Automobielbedrijf Flakkee B.V. Op de valreep: Opel-nieuws Vacatures Knöps-Shop Informatie Evenementen e GARAGE KflÖpS UngeWeg MWctólhamls Tel, (0187) 47 9767 lOPEL voor autorijden mePplezier BARENDRECHT «TEL. 0180-642 111 MIDDELHARNIS* TEL. 0187-617 300 GOUDA «TEL. 0182-358 235 Taxatierapport nodig van woning of bedrijfspand? Week van Gebed voor de eenheid van de Christenen Vrijdag 17 januari 2003 75e jaargang nr. 7172 Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden Basiseenlieid Goeree-Overflaldcee De Verkeerspolitie heeft woensdagmorgen en -middag radarsnelheidscontroles gehou den in Stellendam, Ouddorp, Stad aan 't Haringvliet en Dirksland. Van 7.45 tot 10.20 uur reden op de N57 bij Stellendam, 172 van de 990 gecontroJeerde automobilisten harder dan de toegestane snelheid van 100 km. Hoogste snelheid 149 kilometer per uur. Op de Oosterweg in Ouddorp reden tussen 8.55 en 10.35 uur 25 van de 147 gecontro leerde bestuurders harder dan 50 km. Hoog ste snelheid 103 kilometer per uur. Op de Lieve Vrouwepoldersedijk in Stad aan 't Haringvliet gingen tussen 13.30 en 14.30 uur 7 van de 211 gecontroleerde auto mobilisten in de fout. Hoogste snelheid 63 kilometer per uur. Tussen 13.30 en 14.30 uur werden op de Staakweg in Dirksland 32 van de 170 gecon- troelerde bestuurders geflitst. Hoogste snel heid 69 kilometer per uur. SOMMELSDIJK - Politiepersoneel van het district De Eilanden hield maandagmiddag omstreeks kwart voor twee een 25-jarige man uit Sommelsdijk in zijn woning aan het Marktveld aan. Hij werd verdacht omstreeks twaalf uur 's middags een 44-jarige man uit Middelhamis op de Simon Stevinweg, om n»g onbekende reden, bedreigd te hebben irtet een mes. De 25-jarige verdachte werd ov'feï^ebracht naar het politiebureau en inge sloten. De politie heeft een nader onderzoek ingesteld. COMBI r foto-(£rvfc« I OWDOt^ WiititTMt 3SM. (DllT) U1611 fu 6137» De vier gemeenten op Goeree-Over- flakkee hebben besloten er alles aan te doen om ons eiland voor rampen, zoals de vuurwerkramp in Enschede en de cafébrand in Volendam, te behoeden. In 2002 is derhalve het pro ject 'Risicovolle Bedrijven' gestart. Dit project is uitgevoerd door het ISGO, in nauwe samenwerking met de Brandweer Samenwerkingsgebied Goeree-Overflakkee, het Zuiverings schap Hollandse Eilanden en Waar den en de Regionale Milieu Politie. Na een grondige selectie vooraf zijn de 44 meest risicovolle bedrijven op Goeree- Overflakkee gecontroleerd op de naleving van milieuvoorschriften ten aanzien van hun zogenaamde risicovolle activiteiten. Zo is er bijvoorbeeld gecontroleerd of de opslag van gasflessen en chemicaliën vol gens de voorschriften gebeurt, of de keu ringsbewijzen voor de LPG-stations in orde zijn, of de automatische blusinstallaties goed werken, of een bedrijf een calamitei tenplan heeft, enz. Sein op veilig Ondanks dat er bij twintig bedrijven een of meer (kleine) overtredingen zijn geconsta teerd, is het ISGO tevreden over de veilig heid bij de Goereese en Overflakkeese bedrijven. Het ISGO heeft goede hoop dat bij alle bedrijven, na een hercontrole dit jaar, het sein op veilig zal komen te staan. Conclusie De kans dat zich in het landelijke en dunbe volkte Goeree-Overflakkee een ramp, zoals in Enschede, zal voltrekken is vrijwel nihil. Veiligheid is echter te belangrijk om er zon dermeer vanuit te gaan dat 'het wel goed zit' Ofschoon het project 'Risicovolle Bedrij ven' is afgerond, blijft het ISGO, samen met de partners, ook de komende jaren streng controleren op veiligheid bij bedrijven. REGISTERACCOUNTANTS 7 personen Toyota Avensis Verso. Vanaf 26.150, Dorpsweg 28, 3245 VC Sommelsdijk, Tel. (0187)48 44 66 www.toyotaflakkee.nl CëJ>TOYOTA ^i^>cs Stoofweg 18, Ouddorp, (0187) 68 99 17 MAKELAARDL Middelhamis B.V. Voor de koop of verkoop van uw woning Doetinchemsestraat 32-34, 3241 AA Middelhornis Tel. (0187)482606 In tegenstelling tot eerdere aankondigingen zal op dinsdag 21 januari 2003 geen lezing over Romeinen in Zeeland, maar Zeeland in de prehistorie worden gehouden. Robert van Dierendonck (Provinciaal Archeoloog van Zeeland) is namelijk verhinderd. In zijn plaats zal de heer J. Jongepier u meer vertel len over de tijd vóór de Romeinen, de pre historie. Was er voor de jaartelling al bewo ning in zuidwest Nederland en zo ja wat waren dit voor mensen? Hoe woonden zij en waar leefden zij van? Allemaal vragen waar over de heer Jongepier ons meer weet te ver tellen. De lezing wordt georganiseerd door historische vereniging De Motte en wordt gehouden in het gemeentehuis van Middel- harnis, Koningin Julianaweg 45 te Middel hamis. Aanvang 20.00 uur. Net voor de Tweede Kamerverkiezingen organiseert het CDA Goeree-Overflakkee a.s. maandag 20 januari een avond met me vrouw Myra van Loon. Myra is op een vier tal gebieden voor het CDA de woordvoerder in de kamer. Het gaat om volksgezondheid, sociale zaken, landbouw en financiën. Maandagavond zal zij vanuit de CDA-visie de genoemde onderwerpen belichten. Uiter aard is er gelegenheid voor vragen en dis cussie. Deze verkiezingsbijeenkomst wordt gehou den in 'De Grutterswei', Willemstraat 14 in Oude Tonge. De aanvang is om 20.00 uur. Allen hartelijk welkom. Al onze occasions incl. foto's op dé site van uw Opel-dealer Makelaarskantoor Tamboer bcëdiïd makelaar/taxateur, lid NVM 0187-47635S Op woensdag 22 januari is er, op initiatie van de Oecumenische Werkgroep Goeree- Overflakkee, in de Rooms Katholieke kerk, Langeweg 52, Sommelsdijk een Oecumeni sche Gebedsdienst. Thema van de dienst: 'We dragen deze schat in aarden potten'. Aanvang 19.30 uur. Iedereen van harte wel kom. Op zaterdag 8 februari wordt in de Neder lands Hervormde Kerk aan de Ring in Dirks land een erdenkingsconcert "Water snoodramp" gehouden, vanwege het feit dat het op 1 februari 50 jaar geleden is dat deze watersnoodramp plaats vond. Aan dit concert zal medewerking worden verleend door de Christelijk gemengde zangvereniging "Sursum Corda" uit Dirks land, welke onder leiding staat van de heer J. van Broekhoven. Verder zal de sopraan mevrouw J. van de Velde-Koning, samen met organist de heer A, Weenink optreden. Daarnaast zullen beiden ook nog hun mede werking verlenen bij enkele andere korte optredens tijdens dit concert. De heer P. Heerschap zal het nodige komen vertellen over deze ramp. Tevens zal ook muziekver eniging "Amicitia" uit Dirksland, onder lei ding van de heer Ivo Kouwenhoven haar medewerking verlenen. De aanvang van het Herdenkingsconcert is om 19.30 uur en de kerk zal vanaf 19.00 uur open zijn. In een extra voorstelling presenteert Film huis Middelhamis zaterdagavond 18 janu ari om acht uur de documentaire 'DE RAMP' (op Schouwen Duiveland). De andere voorstellingen zijn uitverkocht. Regisseur Koert Davidse laat op een unie ke manier zien hoe overlevenden de ramp hebben beleefd. De voorstelling duurt 70 minuten. De toegangsprijs bedraagt 5,50/2,75 (CJP/65-1-). Filmhuisleden beta len 4,10. Van tevoren reserveren wordt aanbevolen, telefonisch bij 'Diekhuus', tussen 9.00 en 12.00 uur, tel.: 482400, of stuur een e-mail naar: algemeen @hetdiek- huus.nl. In de documentaire 'DE RAMP' die Koert Davidse op Schouwen-Duiveland maakte, staan de overlevenden centraal. Aan de hand van hun herinneringen wordt die rampzalige nacht van uur tot uur gere construeerd. Ze vertellen wat ze deden toen de storm opstak. Hoe ze compleet verrast werden door de aanrollende vloed golf en met het hele gezin hun toevlucht moesten nemen tot het dak van hun huis. En hoe ze buren en familieleden in het water zagen verdwijnen. Hoe ze gered werden, en over de complete verslagen heid toen pas later de omvang van de ramp tot hen doordrong. Een inwoner van Ouddorp is op zaterdag 18 januari te gast in het programma 'Flakkee- cialiteiten' op Radio Flakkee. Het is de 50- jarige Philip Blok. Hij werd geboren in Rot terdam en woonde daarna in Sommelsdijk en Hellevoetsluis. Hij verdiende zijn brood als klerk bij Shipstores en als freelancer in een verzorgingstehuis. Nu is hij financieel manager en werkt hij zelfstandig. In zijn vrije tijd houdt hij zich bezig met schaalmo delbouw en is hij vinoloog. Zaterdag om 09.00 uur vertelt hij zijn levensverhaal aan de presentator Jan Lodder. De herhaling is dinsdag om 18.00 uur. De cd-rom 'Sporen van het woedende water', die gemaakt is voor het intemet- /watersnoodproject On'wijs Nat '53, is nu voor iedereen te koop bij verschillende ver kooppunten op Goeree-Overflakkee. Op de volgende plaatsen kan de cd-rom voor 15,00 gekocht worden: WV in Middelhamis, VW in Ouddorp, Boekhandel Vroegindeweij in Middelhar- nis en Ouddorp, Boekhandel Van der Boom 'in Sommelsdijk, Boekhandel Akershoek in Ouddorp, Keyzer in Stellendam, Novy van Loon in Oude-Tonge, Bruna Kauffman in Oude-Tonge, De Luifel in Dirksland en Her- kingen. Ook op Schouwen-Duiveland is de cd-rom op verschillende plaatsen te koop: bij de bakker in Nieuwerkerk, Boekhandel De Vries in Zierikzee en Waterland Neeltje Jans. Ook bij de VVV Voome is de cd-rom verkrijgbaar. Winkeliers die de cd-rom ook in hun winkel willen verkopen, kunnen contact opnemen met Piet Diepenhorst: piet.diepenhorst@onwiis.nI. Ontwikkeling van 'natte natiiur' is volgens het Waterstructmir zeker nodig. Tijdens een bijeenkomst, geor ganiseerd door het Waterschap en het Zuiveringsschap Holland se Eilanden en Waarden, werd het Waterstructuurplan voor Goeree-Overflakkee gepresen teerd. In dit Waterstructuurplan worden bouwstenen aangedra gen om de steeds toenemende hoeveelheid water op Goeree- Overflakkee in te passen binnen de ruimtelijke ordening. Dijkgraaf D.C. Goedkoop bepaalde dinsdag zijn gehoor, waaronder vertegenwoordigers van rijk en gemeenten, bij het belang van een goed waterbeheer. Hij herinnerde aan het buiten de oevers treden van de rivieren deze winter en in 1995. En wat nog belangrijker is geweest voor deze regio: de wateroverlast van september 1998 op Goeree-Overflak kee. "In het nu aangeboden waterstructuur plan staan allemaal plannen waar we in de toekomst rekening moeten houden", aldus de dijkgraaf. Deelstroomgebiedsvisies De provincie Zuid-Holland heeft een 'Deel- stroomgebiedsvisie' opgesteld voor Zuid- Holland Zuid. Het Waterstructuurplan voor Goeree-Overflakkee sluit hierop aan. De heer H. Kraal, medewerker ruimtelijke orde ning van het Zuiveringsschap Hollandse Eilanden en Waarden, gaf tijdens de bijeen komst uitleg bij de provinciale Deelstroom- gebiedsvisie. "Water gaat zijn eigen weg en daarom is er actie nodig", volgens Kraal. In de Deelstroomgebiedsvisie wordt het anders omgaan met water concreet gemaakt. De problematiek van veiligheid, wateroverlast, watertekort en waterkwaliteit zijn in de visie in beeld gebracht. Dit alles in het licht van klimaatverandering en bodemdaling. Steeds vaker is ook deze regio betrokken bij wateroverlast. Ook de heer Kraal herinnerde aan de vele neerslag van 1998. Als oorzaak noemde hij de klimaatsverandering als gevolg van het broeikaseffect en ook het steeds meer toenemen van de bebouwing, waardoor er minder plaats komt voor het water. Een andere oorzaak voor de toene mende wateroverlast is de bodemdaling: het noordwesten van Nederland zakt en het zuidoosten stijgt. Kraal schetste ook een beeld van het jaar 2100. Volgens de ver wachting zal dan de temperatuur 2 tot 4 gra den zijn gestegen en de neerslag met 6 tot 12 Dijkgraaf D.C. Goedkoop overhandigt het 'Waterstructuurplan Goeree-Overflakkee' aan de heer J. Boeven de voorzitter van het Zuiveringsschap Hollandse Eilanden en Waarden. ging is er ook nog het probleem van de waterkwaliteit. "Deze kwaliteit verbetert nauwelijks. Een groot probleem is de zoute procent zijn toegenomen. Ook verwachten meteorologen in de toekomst steeds zwaar dere buien met grote hoeveelheden water. De rivierafvoeren zullen in de winter toene men en in de zomer afnemen. "Er moet snel iets aan gedaan worden", aldus Kraal. In de komende tijd zullen voor het waterbeheer drie dingen de aandacht moeten hebben: het vasthouden, het bergen en het afvoeren of inlaten van het water. Deze drie aandachts punten leggen natuurlijk beslag op de ruim te want voor een goed waterbeheer is ruim 500 hectare nodig zoals het verbreden van watergangen aanleggen van kreken. Het is volgens Kraal noodzakelijk dat gemeenten en waterbeheerders aan de slag gaan om de problemen het hoofd te bieden. Daarom riep hij de aanwezigen op tot samenwerking "de handen moeten worden ineengeslagen", zo zei hij. Waterstructuurplan De heer Cl. Stoutjesdijk, sectorhoofd Plan vorming van het Waterschap Goeree-Over flakkee, gaf een toelichting op het Water structuurplan Goeree-Overflakkee. Het plan moet volgens Stoutjesdijk de belanghebben den bewust maken van de problemen die moeten worden opgelost. Want "als het niet tussen de oren ligt zal het tot de lippen stij gen", aldus Stoutjesdijk. Naast de waterber- kwel. Er zal een scheiding moeten komen tussen duurzaam zoet en duurzaam zout", volgens Stoutjesdijk. Het steeds weer wisse len van wateroppervlakken in zout en zoet heeft als gevolg dat er weinig leven in het water zit. Het aangeboden waterstructuurplan schetst alleen oplossingen op hoofdlijnen. Voordat de visie concreet kan worden uitgewerkt is nog veel onderzoek nodig, zoals de verken ning van locaties die geschikt zijn voor waterberging en onderzoek naar het vast houden van kwelwater uit de duinen. Het plan is in de eerste plaats een leidraad voor de waterbeheerders op het eiland. Daar naast is het de bedoeling dat andere overhe den de aanbevelingen van het waterstruc tuurplan overnemen in hun eigen plannen. Het is bijvoorbeeld van belang dat de pro vincie de ideeën over water en ruimtelijke ordening in het streekplan vastlegt. Het waterstructuurplan is verder bedoeld als basis voor onder meer bestemmingsplannen, structuurvisies, landschapsplannen, recre- atieplannen en natuurplannen. Niet alleen bij het plannen maken, maar ook bij de uitvoe ring zoeken de waterbeheerders de samen werking met andere partijen. Behoefte aan oppervlaktewater Uit het Waterstructuurplan Goeree-Over flakkee blijkt dat de kansen op overstroming in bepaalde gebieden op het eiland nog behoorlijk hoog zijn. Er is dus nog wel dege lijk behoefte aan oppervlaktewater nodig. "Om extra waterberging te creëren moet het wateroppervlak worden vergroot en moet de waterstand kunnen stijgen. Het vergroten van het oppervlak hoeft niet te betekenen dat het gebied altijd onder water staat. Het is ook mogelijk dat alleen in tijden van overlast een lager gelegen gebied onderloopt", aldus het plan. Het plan beveelt onder andere aan om te komen tot verdere ontwikkeling van 'natte natuur'. Deze natuur heeft het voordeel dat het een waterhuishoudkundige nevenfunctie kan vervullen. Zo zullen er dus in de toe komst plaatsen gecreëerd moeten worden om het te verwachten overvloedige water te bergen. Werk genoeg voor waterbeheerders, provincie, rijk en gemeenten!

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 1